bankalar

Ukrayna parası dolar karşısında değer kaybetmeye devam ediyor
62 arasından işlem gören grivna gün sonunda bankalar arası işlemde değer kaybederek 8,7-8,74 oldu.Grivna, Avrupa Biriliği para birimi euro karşısında da değeri düştü. Bankalar arası işlemde grivna gün sonunda euro karşısında, 11,73-11,79 seviyesinden işlem gördü.
TİSK: Yabancıların doğrudan yatırımları 2013 yılında azaldı
BANKALAR 7 MİLYAR 83 MİLYON DOLAR NET BORÇLANDIDevlet iç borçlanma senetleri açısından yurtdışı yerleşikler, Kasım ayındaki 1 milyar 182 milyon dolar tutarındaki net satıma rağmen 11 aylık dönemde 5 milyar 34
Rusya Merkez Bankası 2 bankanın daha lisansını iptal etti
Sigorta mevduat sistemine dahil olan bankaların müşterilerinin zararlarının karşılanacağı ifade ediliyor. Binin üzerinde bankanın bulunduğu Rusya’da My Bank 181’inci sırada yer alıyor.
"Esnaf pahalı POS cihazını alamadı"
Bankalar, belli bir ciro taahhüdü veren işletmelere yeni POS cihazlarını hediye ediyor. Örneğin bir banka, aylık 5 bin lira ciro taahhüdü verenler işletmelere bu cihazları veriyor.
Hazine; HSBC, Citigroup ve Morgan Stanley’e ortak lider banka yetkisi verdi
finansman programı çerçevesinde dolar cinsinden 2024 vadeli bir tahvil ihracı gerçekleştirmek amacıyla bugün Citigroup, HSBC ve Morgan Stanley’e ortak lider bankalar olarak yetki verdiğini duyurdu. (CİHAN)
'Merkez'in 400 milyon dolarlık hamlesi ek süprizler yapacağını gösterir'
Basitçe bankalar şu aşamada normal günlerde 26 milyar dolar civarında üst banttan borçlanmaya gidebiliyor istisnai günlerde bu 34,5 milyara kadar çıkma ihtimali var. İstisnai günlerde 50 baz puan bir ortalama maliyet artışı var.
SPK Başkanı: Aracı kurumları yatırım bankacılığına yönlendireceğiz
2-3 sene içinde yatırım bankalarının sayısı artacak.” dedi.Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) ile İstanbul Ticaret Üniversitesi (İTİCÜ) tarafından 'Proje Finansman Modelleri Girişimciliğin Güçlendirilmesi'
Olpak’tan yolsuzluk soruşturması açıklaması
Türkiye’de tasarruf oranlarının gerilerde olduğundan, büyüme borca dayandığından yakınan Olpak, bankaların risk almadığından şikayet etti. Bankaların teminata önem verdiğinden, bu hali ile büyümeyi frenlediğinden dert yandı.
Geçen yılın 11 aylık cari işlemler açığı 55,9 milyar dolar
Yurtdışında gerçekleştirilen tahvil ihraçları yoluyla Kasım ayında Genel Hükümet 1 milyar 674 milyon ABD doları, bankalar 131 milyon ABD doları net borçlanma yaptı. Böylece, 11 aylık dönemde söz konusu sektörler, sırasıyla 4 milyar 621 milyon ABD doları ve 7 milyar 83 milyon ABD doları net borçlandı.
BDDK: Sitemizde yayınlanmayan haberlere itibar etmeyin
2013 tarihli ve 2013/39 sayılı basın açıklamamızda yer verilen hususlara riayet edilerek finans sektörü ve ülkemizde faaliyet gösteren bankalar hakkında güven ve itibarı zedeleyici yayınlarda bulunulmaması ve gerçeğe aykırı bu tür yayınlardan kaçınılması kanuni bir zorunluluktur.
Boydak'tan banka haberlerine dikkat edelim ricası
Bu konuda haber yapanları sağduyuya davet eden Boydak, medya ve basın kuruluşlarından bankaları ve özel sektörü tartışmaların içine çekmemelerini rica etti ve "Çünkü bu kuruluslara yarın sizin de ihtiyaciniz olacak.
İsviçre bankaları Yunanistan’daki yolsuzluk skandalına karıştı
ZÜRİH - İsviçre bankaları, Yunanistan’daki yolsuzluk soruşturması kapsamında incelemeye alındı. ‘Tages-Anzeiger’ gazetesinin haberine göre soruşturma kapsamında tutuklanan eski Silahlanma Genel Müdür Vekili Antonis Kantas’ın aldığı rüşvetin bir kısmı İsviçre banka hesaplarına
Bankalar 2013'te yaklaşık 763,2 milyar TL kredi kullandırdı
ANKARA - Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK)’nun verilerine göre bankaların kredi kullandırma hacmi bir yılda 168 milyar 662 milyon TL arttı. 2012 sonunda 594 milyar 493 milyon TL kredi kullandıran bankalar, 2013 sonunda 763 milyar 155 milyon TL kredi kullandırdı.
Kuyumcular karta taksitin bitmesinden endişeli
Ben bir kuyumcuyum ama buraya bir kontörlü telefon koyduğumda telekominikasyon adında bir kart satabilir bir pos makinesi alabiliyorum bankalardan. Bankalar bunu daha sık denetleyebilir. Kuyumcuysa sadece ona özel pos makinesi verilirse daha sıkı bir denetim olur diye düşünüyorum.
Mevsimsellikten arındırılmış cari açık 3. çeyrekte azaldı
BANKALARIN TOPLAM BORÇ ÇEVİRME ORANI YÜZDE 110’A ÇIKTITürkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Ödemeler Dengesi İstatistikleri'ne göre bankaların toplam borç çevirme oranı yüzde 110 seviyesine ulaştı.
Orta Afrika’da çatışmalar şiddetleniyor: 20 ölü
Başkent Bangui’den gelen bilgilere göre, ülkede bankalar, okullar, marketler hizmet vermiyor. Hastanelerde her gün onlarca ağır yaralı tedavi altına alınıyor. Öte yandan binlerce Müslüman AOC’yi karadan ve havadan terk ediyor.
Kredi kartına '9 taksit' sınırlaması
"MADDE 28 – (1) Bankalar hakkında bu Yönetmeliğin 5, 8, 9, 11, 12, 13, 14, 15, 16 ncı maddeleri ile yedinci fıkrası hariç 26 ncı maddesine ilişkin hükümleri uygulanmaz. Bu Yönetmelik 1/2/2014 tarihinde yürürlüğe girer.
‘Yanıltıcı reklam cezaları firmaların karına göre değişsin‘ önerisi
Nerdeyse bankalar yeni doğacak bebeklere kredi kartlarını satmaya çalışacaklar. Dolayısıyla tüketim pompalanıyor.
Bank Asya: Asılsız iddialar karalama kampanyasına dönüştü
Bu ve benzeri haberlerde Sayın Ahmet Beyaz’ın Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nda (BDDK) Bankalar Yeminli Murakıbı olarak görev yaptığı dönemde BDDK’nın görevlendirmesi ile kendisinin yürüttüğü bir inceleme ile ilgili olarak 2005 yılı itibariyle başlatılan ve
Benazir Butto, ölümünün 6. yıl dönümünde anıldı
Butto’nun öldürülmesiyle birçok şehirde bankalar yağmalanmış devlet dairelerine zarar verilmişti. (CİHAN)
Merkez kredi kartı faiz oranlarında değişikliğe gitmedi
TCMB konu ile ilgili yaptığı yazılı açıklamada, “Söz konusu oranlar azami oranlar olup, bankalarca kredi kartı işlemlerinde 1 Ocak 2014 tarihinden itibaren bu oranların üzerinde bir faiz oranı uygulanması mümkün bulunmamaktadır.
BDDK'dan medyaya banka haberleri uyarısı
ANKARA - Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), medya kuruluşlarını bankalarla yaptıkları haberlerde bankacılık kanununu gözetin uyarısı geldi. Sektör otoritesi; yazılı, görsel ve internet medya kuruluşlarından, bankacılık sektörü veya herhangi bir banka ile ilgili haberlerinde, Bankacılık Kanunu'nun 'İtibarın korunması'
Merkez'de döviz döviz likiditesi için zorunlu karşılık düzenlemesi yaptı
Açıklamada ayrıca “Bankalar döviz ROM imkanını istikrarlı bir şekilde kullanmakta olup, yararlanma oranı yüzde 90,6 (54,3/60) düzeyindedir. Söz konusu imkan zorunlu karşılık kapsamına alınmış olan finansman şirketlerince de yüzde 46,3 (27,8/60) oranında kullanılmaktadır.
Bankaya 40 TL dekont parası verdi, 3 bin 500 T’lik masrafı tahsil etti
Bankalar, tüketici ve konut kredilerinde dosya masrafı ve yeniden yapılandırma ücretlerine ilişkin dekontu tüketiciye para ile veriyor. Bunun son örneği ise Ankara’da yaşandı.
Noble Enerji, Akdeniz'de 1,5 milyar varillik petrol yatağı olduğunu teyit etti
Fileleftheros gazetesi, Noble Enerji’nin dün ABD’de bir araya geldiği dünyadaki büyük bankalar ve yatırım şirketlerinin analistlerine, 12’nci parseldeki petrol ve doğalgaz yataklarıyla ilgili verileri sunduğunu kaydetti.
Kısa vadeli dış borç stoku 125,4 milyar dolara çıktı
Bu dönemde, bankalar kaynaklı kısa vadeli dış borç stoku yüzde 28,3 artarak 87,5 milyar dolar olurken, diğer sektörlerin kısa vadeli dış borç stoku yüzde 18,1 artarak 37 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti.
Dijital pusulalı kredi kartı çıkardı, 50 bin yeni müşteri hedefliyor
Yastık altındaki altının ekonomiye kazandırılması amacıyla bankalara tanınan altın toplama kolaylığına bir yenisi eklendi. Artık bankalar altını EFT (Electronic Funds Transfer) üzerinden de kabul ediyor.
CHP: Yüzde 4,4'lük büyümenin yüzde 43’ü stok birikiminden
Yüzde 29’u da bankalar kanalından geldi. CHP'nin hazırladığı 79. Ekonomik Görünüm Raporu yayımlandı. 3. çeyrekteki yüzde 4,4’lük büyümenin, dört dörtlük olmadığı öne sürülen raporda, stok birikiminden büyümeye gelen katkının 1,9 puan olduğuna dikkat çekilerek, “Tabloya böyle
Rusya Merkez Bankası, 3 bankanın daha lisansını iptal etti
Sigorta mevduat sistemine dahil olan bankaların müşterilerinin zararlarının karşılanacağı ifade ediliyor. Merkez Bankası, Investbank’ın yetersiz mali durum ve yanlış finansal bilgi vermesi nedeni ile, BPF’nin de yüksek miktarda borcu nedeni ile mudileri açısından
Pamuk karşılığı ilk krediler verildi
(ELİDAŞ)'de, yeni hasat dönemine ait pamukların girişi ve anlaşmalı bankalarda teminat karşılığında krediler kullandırılmaya başladı. Dünyanın en büyük pamuk üretici ve ithalatçılarından olan Türkiye’de, üretim ve ticaretin çağdaş hale getirilmesinde önemli bir kilometre taşı olan ELİDAŞ’a
Cari açık, 52 milyar doları buldu
Yurtdışında gerçekleştirilen tahvil ihraçları yoluyla Ekim ayında bankalar 1 milyar 190 milyon ABD doları ve diğer sektörler 500 milyon ABD Doları net borçlanma gerçekleştirdi. Böylece, on aylık dönemde söz konusu sektörler, sırasıyla 6 milyar 952 milyon ABD Doları ve 3 milyar 436 milyon ABD Doları net borçlanma yaptı.
Emekliler, banka promosyonu imzalarını Bakan Çelik'e sunacak
Beysülen, 1980’lerde Batan bankerlere, 1990’ların sonunda ise batan Bankalara, devlet bütçesinden milyarlarca lira para aktarıldığını belirtti. Bu fonlarda da sermaye tarafından hiç edilecek parayı bütçenin karşılayacağını ve emekçilerinden toplanan vergilerin bir kez daha peşkeş çekileceğini öne sürdü.
"KOSGEB, KOBİ'lere cazip şartlarda kredi verecek"
ANKARA - Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, KOBİ’lerin finansmana erişimini kolaylaştırmak amacıyla bankalar ile Kredi Garanti Fonu AŞ arasında Eş Finansman Kredi Programı Protokolü imzalandığını bildirdi
Bankalara güvenmeyen Rumlar, 800 milyon Euro'yu yastık altında tutuyor
LEFKOŞA - Rum Bankalar Birliği Başkanı Marios Kliridis, Güney Kıbrıs’ta vatandaşların paralarını bankalara yatırmaktan korktuğu için 800 milyon Euro’yu yastık altlarında, dolaplarda ya da banka kasalarında tuttuğunu
THD’den Tüketici Kanunu’na tenkit
Akman, “Kanun uygulamaya girdikten sonra bankaların her gün almak isteyecekleri yeni bir ücretin ve masrafın önü açılmış olacaktır. Kanun, şirketlerin ve bankaların her çeşit ücret ve masrafla tüketicileri çok rahatça soymalarına zemin hazırlamıştır.
Alman maliye bakanı ile Deutsche Bank yönetimi arasında yüksek gerilim
Aynı zamanda Alman Bankalar Birliği’nin de başkanı olan Fitschen ise finans piyasası düzenlemesiyle ilgili olarak; “Ayağa kalkıp, bankalar söz konusu olduğunda sürekli olarak düzenlemelerden bahsetmek doğru değil.
Yazıcı’dan tüketiciye ‘aidat ödememek için yalın kart al’ tavsiyesi
İSTANBUL - Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, yeni Tüketici Kanunu gereği bankaların aidatlının yanında aidatsız bir kredi kartı türü ortaya koymakla mükellef olacağına belirterek, “Tabii tüketici, kart ile ilgili
Fabrika işçisi mahkeme ve tüketici hakem heyetine gitmeden bankayı dize getirdi
BURSA - Bankaların, kredi çeken vatandaşlardan tahsil ettiği 'dosya masrafları' yargıdan dönerken, 1192 TL olan tüketici hakem heyeti sınırını aşan meblağlar ise heyete ve mahkemeye gitmeden tahsil edilebiliyor.
Kredi kartlarına ani frenin nedeni cari açık
düzenlemenin 15 gün içinde yürürlüğe alınmak istenmesini değerlendiren İzmir Ekonomi Üniversitesi Ekonomi Bölümü Öğretim Üyesi ve Garanti ve Yapı Kredi Bankaları eski Genel Müdürü Halit Soydan, "Kredi kartları ayağımızla yorganımız arasındaki mezurayı sıklıkla bozuyor.
Yazıcı: Bankalarla ilgili uyuşmazlıkların muhatabı tüketici mahkemeleridir
ANKARA - Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, bankalarla ilgili uyuşmazlıkların muhatabının tüketici mahkemeleri olduğunu belirtti.Hayati Yazıcı, yaptığı açıklama ile medya haberlerinde bankaların vatandaştan aldıkları kredi kartı aidatı, kredi dosya masrafı gibi ücretlerin, Başbakanlık
Ortadoğu’nun ilk rüzgar enerjisi projesi Ürdün’e kurulacak
Açıklamaya göre projeyi finanse eden kurum ve bankalar arasında Uluslararası Finans Şirketi, Avrupa Yatırım Bankası, OPEC Uluslarası Kalkınma Fonu ve Ürdün Sermaye Bankası bulunuyor. (CİHAN)
Bankacılık sektöründeki çalışma hayatı sorunları için komisyon kurulacak
ANKARA - Türkiye Bankalar Birliği (TBB), Sosyal Güvenlik Kurumu ile veri paylaşımında yaşanan aksaklıklar ve sektördeki teftişler konusundaki sıkıntılarını Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’e iletti.
Bakan Çelik'ten promosyon açıklaması: Bir netice almış değiliz
Çelik, "Çünkü maaşlar bankalar acısından çok düşük karlılık ifade ediyor. Bundan dolayı bir netice almış değiliz. Kalıcı bir şey yapmayı gerektirecek bir rakam ortada yok.
Arınç: Ekonomide 30 yılı görebilecek seviyeye geldik
KOSGEB'e destek sağlamak için bankalar birbiriyle yarıştı. Bütün bankalar eşit ölçüde yarışa girerse, KOSGEB'den kredi alanlar daha fazla istifade edecek. Onu da yaparız, düşünürüz.
Tüketici derneklerinden çağrı merkezlerine ‘bekletme’ tepkisi
şirketlerine ait çağrı merkezlerinin telefonda bekletme sürelerini sınırladığını anlatan Deniz, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun (BDDK) da bankalar için böyle bir uygulamaya gittiğini bildiriyor.
Vietnam Ticaret Ataşesi Thinh MUTSO'yu ziyaret etti
/>MUTSO Başkanı Karakuş da ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "İki ülkeden ihraç edilen ürünler ve bölgede faaliyet gösteren yabancı şirketler ve bankalar hakkında da bilgi alışverişinde bulunarak, iki ülke arasında ithalat ve ihracat alanında ilimizde ikili ilişkilerin geliştirilmesin için çalışmalarda bulunacağız
Hakem heyeti kararına direnen 4 bankadan tahsilatı icrayla yaptı
BURSA - Bankaların aldıkları kredi kartı aidatları, kredi dosya masrafı ve hesap işletim ücretleri ilçe kaymakamlıkları bünyesindeki tüketici sorunları hakem heyeti kararıyla geri alınabiliyor. İstanbul’da ikamet eden Hamdi Sipahi, 4 ayrı bankadan kredi kartı aidatı, dosya masrafı ve hesap işletim ücretini hakem heyeti kararıyla aldı.
Merkez Bankası, faiz oranlarını değiştirmedi
ANKARA - Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), faiz oranlarında değişikliğe gitmedi. Kurul, bankalar arası para piyasası ve borsa İstanbul repo–ters repo pazarlarında uygulanmakta olan faiz oranları ile bir hafta vadeli repo ihale faiz oranlarını sabit tuttu
Kısa vadeli dış borç stoku arttı
Anılan ayda bankalar kaynaklı kısa vadeli dış borç stoku yüzde 29,2 oranında artarak 88,1 milyar ABD Doları'nı bulurken, diğer sektörlerin kısa vadeli dış borç stoku yüzde 15,7 oranında artarak 36,3 milyar ABD Doları düzeyinde gerçekleşti
LC Waikiki'nin patronundan işadamlarına marka olma tüyoları
Bankalar batmıştı, bir çok işletme batmıştı. Bu krizde biz her hafta neredeyse bir mağaza açıyorduk. Halen bizim en karlı mağazalarımız o yıllarda yatırım yaptığımız mağazalarımızdır.