barış ve istikrar

Slovenya Cumhurbaşkanı Pahor: AB, Türkiye’nin üyeliği için çok zaman kaybetti
AB’nin yeni anayasaya ihtiyacı olduğuna da değinen konuk Cumhurbaşkanı, barış ve istikrarın çantada keklik olmadığını söyleyerek, birliğin genişlemeye devam etmesi gerektiğine dikkat çekti. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da Türk büyükelçiliklerinin her zaman Slovenya’nın hizmetinde olduğunu söylemesi üzerine konuk Cumhurbaşkanı Pahor, “Dünyanın neresine gidersek
Türkiye ile Belarus'un yakın işbirliği devam ediyor
Bölgesel barış ve istikrar için Belarus’la ilişkilerimizin daha çok geliştirilmesi gerektiğine inanıyoruz.’’ şeklinde konuştu.
Abe: Türkiye ve Japonya, Asya’yı destekleyen iki kanattır
İSTANBUL - Japonya Başbakanı Şinzo Abe, “Dünyaya barış ve istikrar getirmek için çalışmakta olan Türkiye ve Japonya, geniş Asya kıtasını doğu ve batı uçlarından destekleyen iki kanattır.” dedi.Marmaray’ın açılış töreninde konuşan Abe, Cumhuriyet’in kuruluşunun 90.
Mali’nin kuzeyinde intihar saldırısı
Saldırıyı kınayan BM Genel Sekreteri Ban ki-Mun, BM’nin Mali’deki varlığının barış ve istikrar adına süreceğinin altını çizdi.Fransa ise yaptığı açıklamada ölenlerin yakınlarına başsağlığı diledi.
Bozkır: Bu bir savaş tezkeresi değildir
Suriye’deki önceliklerimiz barış ve istikrar ortamının yeniden sağlanmasıdır." şeklinde konuştu. Bozkır, çAK Parti adına tezkereye destek vereceklerini sözlerine ekledi. (CİHAN)
Orta Asya’nın sınır güvenliği masaya yatırılıyor
Türkmenistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Vepa Haciyev, basın toplantısında yaptığı konuşmasında, sınır güvenliğinde uluslararası işbirliği yaptıklarını, bölgede barış ve istikrar için çalıştıklarını kaydetti.
Davutoğlu, İranlı mevkidaşı ile nehir kıyısında yürüyüş yaptı
Türkiye ile İran arasındaki ikili ilişkilerin de masaya yatırıldığı, bölgenin içinde bulunduğu kritik dönemde Ankara-Tahran arasındaki işbirliği gelişmesinin barış ve istikrar çabalarına büyük yarar sağlayacağı ortak fikrine varıldığı aktarıldı.
TBMM Başkanı Çiçek’ten Gaziler Günü mesajı
Cesareti ve fedakarlığıyla nam salan Türk askeri bölgemizde ve dünyada barış ve istikrar için canla başla görev yapmaktadır. Türk Ordusu, milletimizin birliği ve beraberliği için teröre karşı kahramanca mücadele ederken, ülkemize yönelik dış tehditlere karşı da korkusuzca sınırlarımızı beklemektedir
TBMM Başkanı Çiçek: Kuzgunlar leşe üşüşmeden tedbir alınmalı
Günü geldiğinde bir şey olacaksa Türkiye kendi haklı çıkarları doğrultusunda demin söylediğiniz çerçevede bölgede barış ve istikrar sağlanması noktasında üzerine düşen görev neyse onu yapacaktır. Bunu Meclis'te tartışır, kamuoyunda tartışır, iktidarı muhalefeti görüşlerini beyan eder, inşallah sonuçta hayırlı bir karara varılır ama iş o noktaya gelmeden keşke mücadele
Carl Bildt: Türkiye ile müzakereler niye dursun ki?
Üyelik süreci, AB’nin en başarılı ve önemli politikalarından biri olarak kıtaya barış ve istikrar getirdi. Kısa vadeli kazanımlara kurban edilecek bir şey değil.” dedi.Bilt, Türkiye ile müzakerelerde açılacak bir faslın bloke edilmesi fikrini de “Her ülkede her zaman bir şeyler olabilir.
Yılmaz: Türkiye’nin imajının zedelenmesi kimseye fayda getirmez
Ülkemizin bu barış ve istikrar ortamını sürdürmek, yatırımları artırmak, işsizliği azaltmak istiyoruz. Bunun için halkımızın desteğine ve duasına ihtiyacımız var.
Onatça: Tüm kesimleri kucaklayan çözümler ülkenin önünü açar
Büyümenin hızlanmasının yolunun, demokratik standartların geliştirilmesi ve çözüm sürecinin tamamlanarak kalıcı bir barış ve istikrar ortamının tesis edilmesi olduğunu kaydeden Süleyman Onatça,“Unutmayalım, orta derecede bir demokrasi ile orta gelir seviyesinde bir ülke olunur.
Ankara Üniversitesi'nden sağduyu çağrısı
yaklaşım, demokratik gösteri şeklinde başlayan ve yer yer şiddet içeriği ile sürmekte olan olayların istenmeyen boyutlara ulaşmasını ve ülkemizdeki toplumsal barış ve istikrar ortamının daha fazla zedelenmesini önlemek açısından yaşamsal bir öneme sahiptir.
TGTV: Gezi Parkı olaylarında tahriklere kapılmayalım
Yaşanan olayların, bazı devletler tarafından, bölgesinde barış ve istikrar adası olan ülkenin önünü kesmek için de kullanıldığını belirten Akbulut, “Bu durumu fırsat bilen organize güçler, devreye girerek durumu provoke etmiştir.
Rusya ve Azerbaycan arasında Eurovizyon puan krizi
Kafkaslarda barış ve istikrar Rusya’nın dış politika önceliklerinden. Statükodan kastım, Azeri bölgesinin iadesi ile ilgili çözümün olmaması ve Ermenistan’ın ekonomik blokaj altında olması.” ifadelerini kullandı.
İhsanoğlu, Türkiye'deki barış ve istikrar çağrılarını memnuniyetle karşıladı
CİDDE - İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, Türk hükümetinin ülkede kalıcı barış ve istikrar için gösterdiği kararlılık ve çabaları takdirle karşıladığını bildirdi.
Türkmenistan, Afgan çocukları mutlu edecek
Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, Afganistan’daki çocuklara yardım edilmesine yönelik kararı imzalayarak, Afgan halkının barış ve istikrar için verdiği mücadeleyi desteklediklerini kaydetti. Türkmen lider, bundan sonra da Afganistan’ın her açıdan kalkınması için desteklerinin sürdürüleceğini belirtti.
Çin'den Kuzey Kore'ye itidal çağrısı
Bahsi geçen ateşkes anlaşmasının Kore Yarımadası üzerindeki barış ve istikrar açısından büyük önem taşıdığına vurgu yapan sözcü, ilgili taraflara tansiyonu artıracak davranışlardan kaçınma tavsiyesinde bulundu.
Suriye ve Irak'ta barış ortamı bir an önce sağlanmalı
MERSİN - Türk Arap Ülkeleri İşadamları Derneği (TURAB) Genel Başkanı Emin Ucuz, Suriye ve Irak'ta barış ve istikrar ortamının bir an önce sağlanması gerektiğini belirtti. Ucuz, yaptığı açıklamada Suriye ve Irak'ta yaşanan gerilimin Türk iş dünyasını endişeye sevk ettiğini ifade ederek, özellikle Suriye'deki insanlık dramına dönüşen
Gül: Tacik –Türk okulları, Türk –Tacik dostluğunun en güçlü teminatı
Tacikistan’ın bağımsızlığını kazanmasından bu yana barış ve istikrar yolunda gerçekleştirdiği atılımlar ile ekonomik kalkınma ve toplumsal huzur yönünde kat ettiği mühim mesafenin takdire şayan olduğunu söyleyen Gül, “Müşterek hedefimiz, ülkelerimiz ve halklarımızın refahının teminidir
Çin Suriye’deki gelişmelerden endişe duyuyor
Suriye halkının temel çıkarları için en uygun yol olduğunu da ifade ederek, "İlgili tarafların, derhal ateşkes sağlayarak şiddete son vermelerini, ülkede barış ve istikrar sağlanması için Suriye halkının yönlendirdiği siyasi geçiş sürecinin bir an önce başlatılmasını istiyoruz.
"Rusya-Türkiye ilişkileri üçüncü ülkelerin oyununa gelmesin" (Özel)
Rusya ve Türkiye bölgede barış ve istikrar için üçüncü ülkelerin oyununa gelmeden işbirliğini sürdürmeli…” tavsiyesinde bulundu.Tarihte Osmanlı-Rus savaşlarının genellikle üçüncü ülkelerin müdahalesi ile yaşandığını hatırlatan tarihçi Molzoyev, Cihan Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada,
Kılıçdaroğlu: AB, Batı Balkanlar ve Türkiye'yi de kapsayıcı siyaset izlemeli
değişim dinamiklerinin Balkanlara azami katkıda bulunması için çok yönlü bir işbirliğinin önemli ve zorunlu olduğunu kaydeden Kılıçdaroğlu, “Bölgedeki barış ve istikrara gelince… Muhtemelen gelecekte de, farklı etnik grupların bir arada yaşamasına karşı çıkan bazı marjinal gruplar, Balkan insanları arasında güven sorunu yaratmaya
Başbakan Erdoğan: Suriye’deki olayların barış odaklı seyir kazanması önemli
açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Bu bakımdan, kamu düzenimiz ve ulusal güvenliğimize muhtemel yansımaları ışığında Suriye’deki olayların en kısa sürede barış ve istikrar odaklı bir seyir kazanması ülkemiz açısından büyük önem taşımaktadır.
MGK toplantısında terör ve Suriye görüşüldü
gelen gelişmelerin ele alındığı ve Türkiye Irak ilişkilerinin mevcut durumu ve geleceğinin değerlendirildiğinin bildirildiği açıklamada, ''Ayrıca bölgesel barış ve istikrar açısından büyük önem taşıyan Mısır ve Libya'daki siyasi dönüşüm süreci ayrıntılı olarak irdelenmiş, bu ülkelerin karşı karşıya bulunduğu sorunların aşılmasına yönelik
Makedonya'nın bağımsızlık yıldönümü İzmir'de kutlandı
Bu bağlar, Türkiye'nin Balkanlarda yaşanan sorunlarla ilgilenmesini, barış ve istikrar için katkı koymasını zorunlu hale getirmiştir. Türkiye, 1991'de bağımsızlığını ilan eden Makedonya Cumhuriyeti'ne ilk tanıyan, başkentine ilk büyükelçi gönderen ülke olmuştur.
Çin, ABD’nin Pasifik'teki sorunlara müdahil olmasından rahatsız
konusu mevzu ile ilgili üçüncü tarafların konunun doğrudan muhatabı olan ülkelerin tercihlerine saygılı olmasını, tarafsız bir tutum benimseyerek bölgesel barış ve istikrar için daha fazla çaba göstermeleri gerektiğini vurguladı.
Afganistan'da bir Fransız askeri hayatını kaybetti
Fransa cumhurbaşkanı François Hollande, Afganistan'da barış ve istikrar için mücadele eden Fransız askerlerin cesaretini selamladığını belirtti. Afganistan'da savaşın başladığı 2001 yılından bu yana 88 Fransız askeri öldü.
Kremlin'in yanı başına Ramazan çadırı kuruldu
Ramazan vesilesiyle Rusya Müslümanları olarak ülke vatandaşlarının mutlu, barış ve istikrar içinde yaşamalarını ve ülkemizin de kalkınması dileğinde bulunuyoruz.” şeklinde konuştu.
Salihi: Bölge ülkeleri Suriye krizi konusunda sağduyulu hareket etmeli
Dolayısıyla Suriye'ye barış ve istikrar getirmek için birlikte çalışmamız gerekiyor." dedi.Suriye'de henüz siyasi sürecin başlamadığını da dile getiren Annan, "Tüm partileri masa basına getirecek bir siyasi süreç, 6 maddeli planın en önemli
Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan arasında üçlü işbirliği
Türkiye’nin hep Kafkasya’da kalıcı barış ve istikrarın temin edilmesine büyük önem verdiklerini anlatan Davutoğlu, “Umut ediyorum, bu üçlü mekanizma diğer mekanizmalarla birlikte bölgede kalıcı barış, istikrar ve refahı sağlayacak bir adım oluşturur.
Uluslararası Balkan Sempozyumu’na “barış” damgasını vurdu
Bu sempozyum hem bu savaşlardan sonra 100 yıl gibi uzun bir süre geçtiği için ve hem de Balkanlar’da genel anlamda bir barış ve istikrar, normalleşme dönemine girildiğinden aynı zamanda da Türkiye’nin tarihi misyonunun farkına varması ve Balkanlar’ın önemine inanarak ellerini bu bölgeye uzatmaya başlaması
Ermeni meselesiyle ilgili 200 bine yakın belge hizmete sunuldu
bir normalizasyon sağlanmasının Türkiye’nin Güney Kafkasya politikasının ana parametrelerinden birini oluşturduğunun altını çizen Büyükelçi Keskintepe, “Barış ve istikrar ortamının tesisinin tüm bölge ülkelerine yeni işbirliği ufukları açacağı ve bölgeye canlılık ve dinamizm katarak burayı bir cazibe merkezine dönüştüreceği aşikardır
Dışişleri Müsteşar Yardımcısı Ceylan: Suriye’nin ateşkese uymasını bekliyoruz
Ceylan, Bursa Valiliğine gelmişinde basın mensuplarının Suriye’de bu sabah itibari ile yürürlüğe giren ateşkesi sorması üzerine; “Biz her zaman Suriye’de barış ve istikrarın hüküm sürmesi için azami gayret sarfeden ülkelerin başında geliyoruz.
Türkmenistan ile ABD arasında bölgesel güvenlik işbirliği
AŞKABAT - Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Serdar Durdıyev, bugün düzenlediği basın toplantısında, Afganistan’da barış ve istikrar istediklerini kaydetti. Dışişleri Bakanlığı’ndan düzenlenen basın toplantısında konuşan Türkmen yetkili, Dışişleri Bakanlığı’nın Mart ayındaki faaliyetlerini değerlendirdi.
480 Avcı Filosudan 15 uçak, Anadolu Şahini 2012 için yola çıktı
Bu aynı zamanda bölgesel barış ve istikrar için birlikte çalışırken askeri müşterek çalışmamızı tatbik etmemiz için harika bir fırsat." dedi. Açıklamada, ABD Hava Kuvvetleri’nin tüm dünyada koalisyon, krize cevap ve ortak operasyonları güçlendirmek için NATO ve müttefik ortakları ile işbirliğine
Türk diasporasından Putin’e destek açıklaması
Rusya seçimlerinin iki ülke halkları, bölgemiz ve tüm dünya için barış ve istikrar getirmesini diliyoruz.Rusya Türkiye İşadamları Derneği (RUTİD)Rus Türk İşadamları Birliği (RTİB)
Türkiye, Belgrad-Priştine mutabakatını övdü
Bu mutabakatları Priştine ile Belgrad arasındaki ilişkilerin normalleşmesinin yanı sıra Balkanlar’da barış ve istikrarın pekiştirilmesi yolunda atılmış önemli bir adım olarak değerlendiriyoruz." denildi.Türkiye'nin, “bölgesel sahiplenme” ve “kapsayıcılık” ilkeleri çerçevesinde, öteden beri Kosova’nın bölgesel forumlarda layıkıyla temsil edilmesi gerektiğini
Kosovalılar bağımsızlık yıl dönümünü Mustafakemalpaşa’da kutladı
Kosova’da barış ve istikrarın Türkiye için tüm Balkanlar’da barış ve istikrar anlamına geldiğini kaydeden Başkan Kurtulan, tüm süreçlerde Türkiye’nin Kosova’nın yanında olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:
Ban Ki-mun: Somali konusunda "bekleyip görmek" için vaktimiz yok
LONDRA - Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Londra’da yapılan Somali konferansının bu ülkeye barış ve istikrar getirmesi açısından bir kapı açacağını söyleyerek, “bekleyip görmek” için zaman olmadığına dikkat
Avrupa öğrencileri geleceğe İzmir’de hazırlanıyor
Kurtoğlu, "Bu çalıştayda barış ve istikrar, kültürel değişim, yüksek öğrenim ve aktif vatandaşlık başlıkları altında atölye çalışmaları yürütüldü. 40 ülkenin katıldığı organizasyon, İzmir’in tanıtımı açısından çok önemlidir.
Türkiye, yeni hükümet kurulan Bosna-Hersek'e desteğini teyit etti
Açıklada Türkiye'nin, Balkanlar’da kalıcı barış ve istikrar için Bosna-Hersek’le ilişkilerine büyük önem atfettiği, dost ve kardeş Bosna-Hersek halkının refah ve esenliğinin artırılması hususunda bu ülkeyle yakın işbirliği ve dayanışma içinde hareket ettiği kaydedildi.
Rusya ve Türkiye dışişleri bakanları ortak bildiri yayınladı
bir şekilde geliştirilmesi temennisinde bulunmuşlar ve küresel yönetişimin bölgesel düzeyde güçlendirilmesinin, yeni dünya düzeninin oluşturulması ile barış ve istikrar için önkoşul olduğu düşüncesinde birleşmişlerdir.
Davutoğlu ile Lavrov 30 maddelik ortak bildiri yayınladı
bir şekilde geliştirilmesi temennisinde bulunmuşlar ve küresel yönetişimin bölgesel düzeyde güçlendirilmesinin, yeni dünya düzeninin oluşturulması ile barış ve istikrar için önkoşul olduğu düşüncesinde birleşmişlerdir.
“Türkmenistan, Hazar bölgesinde barış ve istikrar istiyor”
sorumlu özel temsilcisi Muhammed Mehdi Ahunzade’yi makamında kabul eden Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, ülkesinin Hazar bölgesinin barış ve istikrar ortamında gelişmesini istediğini kaydetti.
Hamas'ın Filistin Kurtuluş Örgütü'ne katılımı Ankara'yı memnun etti
Açıklamada şöyle denildi: "Filistin ulusal uzlaşısı, demokratik değişim ve dönüşüm sürecindeki Orta Doğu bölgesinde adil, kapsamlı ve sürdürülebilir barış ve istikrar sağlanması bakımından kritik önem taşımaktadır.
Dışişleri: Filistinli grupların görüşmesini memnuniyetle karşılıyoruz
"Filistin ulusal uzlaşısı, demokratik değişim ve dönüşüm sürecindeki Orta Doğu bölgesinde adil, kapsamlı ve sürdürülebilir barış ve istikrar sağlanması bakımından kritik önem taşımaktadır. Gerek Filistin halkının meşru talep ve beklentilerinin karşılanması, gerek barış sürecinin muteber bir zemin üzerinde canlandırılabilmesi bakımından Filistin’de demokratik
Çiçek: KKTC’nin eski günlere dönmesini mümkün kılan anlaşmaya razı olmayız
''Bu bölgenin bir barış ve istikrar bölgesi olması herkesi menfaatinedir.'' diyen TBMM Başkanı Çiçek, sözlerini şöyle sürdürdü: ''Bu nedenle, siz, biz el birliğiyle bu işi bir noktaya götürmeye çalışırız.
Dışişleri: Uluslararası Adalet Divanı'nın Makedonya kararı memnuniyet verici
ulusal kimliğiyle tanıyan ve Üsküp’te Büyükelçilik açan ilk ülkelerden biri olan Türkiye, çok etnili, çok kültürlü ve demokratik Makedonya’nın Balkanlar’da barış ve istikrar açısından büyük önem taşıdığına inanmaktadır.
Türkiye, Makedonya'nın isim konusunda haklı bulunmasından memnun
kimliğiyle tanıyan ve Üsküp’te Büyükelçilik açan ilk ülkelerden biri olan Türkiye'nin; çok etnili, çok kültürlü ve demokratik Makedonya’nın Balkanlar’da barış ve istikrar açısından büyük önem taşıdığına inandığı vurgulanan açıklamada, "Türkiye, Makedonya’nın vakit kaybetmeden Avrupa ve Avrupa-Atlantik kurumlarıyla bütünleşme sürecini