başörtülü

Başbakan Erdoğan’a Malezya’da fahri doktora unvanı verildi (2)
Erdoğan törende yaptığı konuşmada, 28 Şubat sürecinde Türkiye’de başörtülü öğrencilerin üniversite kapılarından döndüğü bir dönemde Malezya üniversitelerinin kendilerine kapılarını açtığını hatırlattı.
Fransa Eğitim Bakanlığı, veliye başörtüsü yasağında ısrarcı
PARİS - Fransa'da Danıştay, okul gezilerinde çocuklarına eşlik eden başörtülü velilerin başlarını açmak zorunda olmadığına hükmetti. Fransa Eğitim Bakanlığı ise Danştay kararını dikkate almayacağını açıkladı.
Spor salonu kapatılan başörtülü kadın: Dini ayrımcılığa uğradım
Spor salonunun 30 yaşındaki başörtülü sahibi, "Salonun açılışını yaptığımız andan beri birçok engellemeye maruz kaldık. 1 aydır çalışmıyoruz.
52 bin üyeli Büro Memur-Sen yeni binasına taşındı
Bugün hükümetin açıkladığı paketle hem kamuda başörtü özgür, hem mecliste başörtülü milletvekilleri görevini yapabiliyor. Eşlerin başörtü sorununu hükümet çözmüştür, çalışanların ve siyasetçilerin başörtü sorununu Memur-Sen çözmüştür.
Alman mahkemesi, başörtülülere memurların yolunu açtı
Başörtülü memur adayının çelişkili ifadeler kullandığına dair delil bulamayan mahkeme, şehir yönetimini anayasayla korunan din özgürlüğü ve anayasayla yasaklanan ayrımcılık konusunda uyardı ve okul hizmetleri dışında idarede
Mahkeme başörtüsünü 'uyuma aykırı' bulmadı
MÜLHEİM - Başörtülü kadınların Almanya'da iş hayatına dahil olma konusunda yaşadığı zorluklar devam ediyor. Ancak çoğu durumda Alman hukuku başörtülülerin yanında.
Enerji Bakanı Yıldız: Doğalgaza zam yok
AK Partili milletvekillerinin Meclis’e başörtülü olarak girmesini de yorumlayan Bakan Yıldız, “Başörtüsü konusu Türkiye siyasi tarihinin önemli sorunlarından bir tanesiydi. Hamd olsun bu problem artık TBMM Genel Kurulu’nda ve bütün diğer kamu kurumlarında çözülmüş olmasının dün tarihi günü yaşandı.
CHP’li İnce: AKP’nin oyununa alet olmayacağız
Sanki başörtülü bacılar sadece onun bacısı. Tayyip Erdoğan’ın elinden bu silahı alacağız. Hayatında başını hiç örtmemiş arkadaşlar bugün Tayyip Erdoğan’ın gözüne girmek için ilginç açıklamalar yapıyorlar.
TİMAV: Başörtüsü nihai olarak sorun olmaktan çıkacak
Meselenin sadece Meclis’te başörtülü vekil bulunması şeklinde algılanmaması gerektiğinin altını çizen Öksüz, üç milletvekilinin başörtüsü ile Meclis çalışmalarına katılmasının ülkedeki birçok özgürlük alanının önünün açılması ile de doğrudan ilgili olduğuna
Bağış: Dikiz kasetiyle göreve gelen Kılıçdaroğlu’ndan farklı bir yorum beklenmez
BAŞÖRTÜLÜ VEKİLLERBakan Egemen Bağış, başörtülü vekillerini yarın TBMM Genel Kurulu’na gelecekleri konusundaki düşüncelerinin sorulması üzerine "Başörtülü milletvekilli konusunda olağanüstü bir durum varmış gibi
Arınç: Başörtüsünü tartışanların hepsi kaybetti
İSTANBUL - Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, başörtülü milletvekili konusunun geçmişte de çok tartışıldığını söyledi. Arınç, “Bu tartışmayı yapanların hepsi millet nazarında da kaybetti.
Bekir Bozdağ: Kılıçdaroğlu’nun açıklaması kanımı dondurdu
Bir gazetecinin “Başörtülü milletvekillerinizin Meclis'e girmesi durumda CHP’nin çalışmalar engel olacağı şeklinde basında çıkan haberler olduğunu” yönündeki sorusu üzerine Bozdağ, “Türkiye Büyük Millet Meclisi bu millete ait bir Meclistir.
TBMM önünde ‘başörtü’ protestosu
ANKARA - İşçi Partisi (İP) üyesi bir grup kadın, başörtülü vekillerin Meclis'e gelecek olmasını Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) önünde protesto etti. Ankara Öncü Kadınlar İl Başkanı Şen Yazgan, yaptığı açıklamada AK Partili dört milletvekilinin bundan böyle Meclis’e türbanla gireceklerini açıkladığını hatırlattı
Hüseyin Çelik: Başı açıklara müdahaleyi de namus meselesi yaparız
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çelik, AK Parti Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında bazı AK Partili bayan milletvekillerinin TBMM'ye başörtülü olarak geleceklerini açıklamaları konusuna değindi.
Özkes: Ortak karar alınmayacak
ANKARA - CHP İstanbul Milletvekili İhsan Özkes, Meclis’te başörtülü milletvekilleri ile ilgili partinin düzenlediği grup toplantısında ortak bir karar alınmayacağını söyledi. CHP’nin basına kapalı grup toplantısı sürüyor.
Hüseyin Çelik: Kılıçdaroğlu'nun sözlerini sokak serserileri bile söylemez
Bu ülkede yıllar yılı başörtülü avına çıkıldığını hatırlatan Çelik, şöyle devam etti: "Üniversitelerin kapılarında genç kızların yaşları sel oldu öğretim hakları ellerinden alındı. Okullarında birinci oldular diplomaları verilmedi.
CHP grubu 'başörtülü milletvekili' gündemi ile toplandı
Basına kapalı devam eden toplantıda başörtülü vekiller konusunda fikir alışverişi yapılıyor. Toplantı öncesi açıklama yapan CHP Milletvekili İhsan Özkes, "AK Parti gollü pas istiyor fırsat vermemek lazım.
Gül: Başörtüsü konusunda eski anlayışın değişmesinde CHP’nin de katkısı var
Çankaya Köşkü'ndeki Cumhuriyet Bayramı resepsiyonunda gündeme dair soruları cevaplandıran Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, başörtülü milletvekillerinin meclise gelmeleri konusunun sorulması üzerine, “Türkiye’de iki problem var.
Bahçeli: Başörtüsü ile gelenler saygı ile karşılanacak
Bahçeli gazetecilerle burada yaptığı sohbette Meclis'e gelmesi beklenen başörtülü vekillerle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Meclis'e gelecek başörtülülerin saygı ile karşılanacağını ifade eden Bahçeli, CHP'nin tutumu ile ilgili, "CHP'nin anlayışlı olmasında fayda var.
Çiçek: Siyasetçiler yeni sorun çıkarmamalı
ANKARA - TBMM Başkanı Cemil Çiçek, başörtülü milletvekili konusunda yaptığı değerlendirmelerde siyasetçilerin yeni sorun çıkarmaması gerektiğini söyledi.Çankaya Köşkü'nde düzenlenen Cumhuriyet Bayramı resepsiyonuna TBMM Başkanı Cemil Çiçek de katıldı.
Başörtülü öğretmenler ilk defa geçit törenine katıldı
ANKARA - Cumhuriyet Bayramı Ankara'nın Elmadağ ilçesinde de coşkuyla kutlandı. Kutlamalarda geçit törenine başörtülü öğretmenler de katıldı.
Destici: Başörtülü milletvekillerinin Meclis’te yer alması büyük kazançtır
Sosyal medyadaki hesabı üzerinden açıklama yapan Destici, “Başörtülü milletvekillerine karşı olmak bence cumhuriyete, birliğe, kardeşliğe, inanç özgürlüğüne ve gerçek laikliğe karşı olmaktır. Türk Milleti'ne verilecek en büyük cumhuriyet hediyesi yeni, sivil, demokratik, millet iradesi üzerinde hiçbir vesayeti içermeyen Anayasa'dır.
MHP'den AK Partili kadın milletvekillerine 'başörtü' desteği
Başörtülü milletvekilinin Meclis'e girmesine karşı çıkan CHP’ye de tepki gösteren Adan, başörtüsünün milletin bir değeri olduğunu belirterek, “Dolayısıyla bu konu istismar edilmekten çıkarılmalıdır. Başörtüsü bizim insanımızın özgürce kullanması gereken bir konu olarak değerlendirilmelidir.
Milletvekili Dalbudak: Başörtüsüyle Meclis çalışmalarına devam edeceğiz
DENİZLİ - Türkiye’nin en genç kadın milletvekili olan AK Parti Denizli Milletvekili Nurcan Dalbudak, TBMM’ye başörtülü girecek. Hacdan kısa bir süre önce dönen, evli ve iki çocuk annesi Dalbudak, Meclis çalışmalarına başörtülü katılacağını açıkladı.
Vural: Başörtülü vekillerin Meclis’e girmelerinin önünde engel yok
ANKARA - MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, başörtülü vekillerin Meclis’e gelmesinin önünde bir engel olmadığını söyledi. MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
Loğoğlu: CHP iç tüzüğün imkanlarını kullanarak gereğini yapacaktır
ANKARA - CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, Meclis’e başörtülü vekil gelmesi durumunda partilerinin iç tüzüğün imkanlarını kullanarak gereğini yapacağını ifade etti. Loğoğlu, "TBMM’nin Adalet ve Kalkınma Partisi’nin arka bahçesi olmadığını olamayacağını buna asla müsaade etmeyeceğimizi vurgulamak istiyoruz.
28 Şubat'ta engellendi, Avusturya'dan başarılı bir ressam olarak döndü
ANKARA - 28 Şubat Postmodern Darbesi'nde, 'başörtülü' olduğu gerekçesi ile üniversite eğitimi almasına engel olunan Betül Burnaz, Avusturya'da eğitimini tamamlayarak ressam olmayı başardı. Soyut resim alanında çalışan ilk başörtülü sanatçılardan biri olan Betül Burnaz, Türkiye'deki ilk resim sergisini Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın katılımı ile açtı.
Mehmet Ali Birand’a kitap imzalattı, hayatı değişti
İSTANBUL - Kanal D’nin ilk başörtülü muhabiri Kübranur Uslu, merhum Gazeteci Mehmet Ali Birand ile bir imza gününde tanıştıktan sonra hayatının akışının değiştiğini söyledi. Ünlü gazeteciye televizyoncu olmak istediğini ve bu yöndeki meramını anlattıktan sonra Birand’ın “Sen yaparsın.
Başbakan Erdoğan: Türk Kürt'ü sevecek, Kürt Türk'ü sevecek
haksızlığı da yine AK Parti iktidarı olarak ortadan kaldırdıklarını ifade eden Başbakan Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti: "Kızlarımız bu ülkede okullara başörtülü olarak gidemiyordu. Şimdi gidebiliyor. Bu bizim iktidarımızda oldu.
CHP'li Sarı: Partimizden Sarıgül'e yönelik bir eğilim var
CHP’li Sarı, Meclis'e başörtülü girilmesiyle ilgili olarak "Henüz kimse Meclis'e başörtülü girmedi. Rahmetli eski başbakanlardan Bülent Ecevit'in dediği gibi 'Meclis, Cumhuriyet'e meydan okuma yeri değildir'.
Gündoğdu: Artık millet esastır, postal yalayıcılığı devri bitmiştir
Gündoğdu, Balıkesir’de bir öğretmenin başörtülü olarak derse girmesiyle ilgili Türk Eğitim-Sen’in tavrını eleştirdi. Gündoğdu, "Türk Eğitim-Sen, başörtülü üyesine sahip çıkarken, ‘Biz üyemize destek çıkıyoruz; ancak Türk Eğitim Sen’in bütün üyeleri kadın erkek istisnasız Atatürkçüdür’ diyerek
Bozdağ: Meclis'te başörtüsünü yasaklayan hüküm yok
başı açık bulunmanın bir zorunluluk, bir hüküm bulunmadığını belirten Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ sözlerini şu şekilde sürdürdü , "Sevda hanım ve başörtülü bir başka milletvekili, başını örterek TBMM’ ye gelmek istiyorum dediği zaman meclisin kapısı onun ve onun gibi herkese bugünde açıktır, dün de açıktı, yarın da her
Destici'den AK Partili ve MHP'li kadın milletvekillerine 'başörtüsü' çağrısı
ANKARA - Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, başörtülü milletvekili tartışmalarıyla ilgili, Atatürk döneminde bile başörütülü milletvekilinin olduğunu belirterek, kimsenin 'Atatürkçülük ve Laiklik' adına
Bozdağ: Meclis'te başörtüsü yasağı yok, zihinlerde var
Burada gazetecilerin Meclise başörtülü milletvekillerinin girmesi halinde daha önce yaşanan Merve Kavakçı olayını hatırlatması üzerine Bozdağ, "Türkiye Büyük Milet Meclisi (TBMM) iç tüzüğüne göre milletvekili olan bayanların başı açık veya başı kapalı olmasını
Yıllar sonra gelen özgürlüğe seviniyorlar
” Başörtülü okula gitmesinin hiçbir sıkıntı yaşatmadığının altını çizen Kırılmazkaya, meslektaşlarının da kendisine olumlu yaklaştığını aktardı. Kırılmazkaya, 7 yıl perukla derslere devam ettikten sonra şimdi eşarbıyla derse girebilmenin huzurunu yaşadığını dile getirdi.
CHP’li Koç: Gençlerle beraber sana camileri yıktırmayacağız
BAŞÖRTÜLÜ VEKİLKoç, "Bugün TBMM'ye başörtülü bir vekil girse CHP'nin tavrı ne olacak" sorusunu, "Varsayımlar üzerine bu kürsüden cevap vermek olmaz. Ortada kurallar, yönetmelikler var.
Erdoğan: Başörtülü vekil için iç tüzük değişikliğine gerek yok
ANKARA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, başörtülü milletvekili için her hangi bir iç tüzük değişikliğine gerek olmadığını belirtti. Erdoğan, "Şartlar buna müsaittir ve başörtülü olarak milletin seçtiği vekiller parlamentoda görev ifa edebilir.
Demirtaş: Başörtüsü konusunda tavrımız özgürlükten yana
ANKARA - BDP Esbaşkanı Selehattin Demirtaş, başörtülü milletvekilini meclise girmesi konusunda partilerinin yaklaşımınin özgürlükçülük olacağını söyledi. Selehattin Demirtaş, partisinin Meclis grup toplantısı sonrası basın mensuplarını sorularını cevapladı.
Bahçeli: MHP,milletvekili hanımların başörtüsüyle Meclis’e girmesine taraftardır
Bahçeli, başörtülü vekil konusundaki bir soru üzerine, "MHP, milletvekili hanım arkadaşlarımızın başörtüsü ile Meclis’e girmesine taraftardır. Ancak ölçüsünü Meclis’e yakışır bir şekilde yapmalarında yarar vardır.
Başörtüsü mağdurları, 28 Şubat süreci sorumlularından özür bekliyor
Bizi başörtülü ve başörtüsüz diye bölmeye çalıştılar ama başarılı olamadılar. Aynı oyun bu gün de Türk –Kürt, Alevi- Sünni kavgasına dönüştürülerek yeniden sahnelenmek isteniyor.” dedi. 15 yıl boyunca işsiz kalan Çınar, 2006’da getirilen afla mesleğine dönmeyi düşündüğünü ancak yine başörtüsü sorunu yaşayacağından dolayı bu düşüncesinden
MHP’li Vural: Türkiye artık bunları aşabilecek noktaya gelmelidir
ANKARA - MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, başörtülü vekil tartışmalarına ilişkin Türkiye’nin artık bunları aşabilecek noktaya gelmesi gerektiğini söyledi. Meclis Başkanı Cemil Çiçek’in grup başkanvekilleri ile yapacağı toplantı hakkında da konuşan Vural, "Başörtüsünü siyasi tartışmaların bir parçası yapmak yerine bu konuda
İyimaya: Süreçler kestirilemez
ANKARA - TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya, Meclis'te başörtülü vekil meselesi ile ilgili sorular üzerine süreçlerin kestirilemeyeceğini söyledi. İyimaya, pozitif kararlar verilebileceğine inandığını belirtti.
Şahin: CHP’nin başı başka, ortası başka, sonu başka konuşuyor
O da devlet dairelerinde çalışan hanım memurların başörtülü bir şekilde görev yapmalarını yasaklayan yönetmelik, bu konuda bir kanunun yok. Bakanlar Kurulu kararı ile getirilmiş.
Bülent Arınç: Kılıçdaroğlu yüzde 30, Bahçeli yüzde 20’yi bulamazsa gitsin
Gazetelerde AK Parti milletvekillerinin adaylarını gruplara ayırıp, başörtülü, başörtüsüz diye yazılıyordu. Ne kadar ayıp bir şey. Gittim inadına adaylığımı koydum. Birinci turda 360 oyla meclis başkanı seçildim.
BM’de konuşan Zehra: Başörtüsü kararı gecikmiş bir karar
Şuana kadar başörtülü olduğu için hiçbir engelle karşılaşmadığını ifade eden Sarıaslan, “Ben bu zamana kadar hiçbir engelle karşılaşmadım başörtüsü ile ilgili. Bu biraz bence kendinle de alakalı bir durum.
Bozdağ: CHP yasakçı yüzünü bir kez daha gösterdi
CHP’de değişin ve yeni olan bir şey olmadığını belirten Bozdağ, “Seçim zamanı başörtülülere rozet takan, kadınlara başörtüsü dağıtan CHP, başörtü yasağı kalkınca yasakçı yüzünü bir kez daha gösterdi.
Erdoğan: Artık bu ülkede ulusalcı mulusalcı diye bir şey yok, millet gerçeği var
Kızlarım başörtülü olduğu için kendi ülkemde okuyamadılar. Yurtdışına göndermek zorunda kaldım. Onlar da yurtdışında okudular.
Başörtüsü yasağı nedeniyle gidemediği fakülteden 24 yıl sonra diploma aldı
Avukat Emine Yılmaz, 1983 yılından beri dini inancından dolayı başörtülü olmasının bedelini ödemiş. Ankara Hukuk Fakültesi'ni kazanan Yılmaz, üniversiteye 1983 yılında kayıt yaptırdı. Ancak 1987 yılında bitirmeyi hedeflediği hukuk fakültesinden kayıt yaptırdığı yıl başörtülülere yönelik baskılar ve zorlamalardan dolayı birinci sınıfta bırakmak zorunda
Milli Eğitim Müdürü Töre: Başörtü kararı bir reformdur
Aydın’da da resmi dairelerde başörtülü memurlar görevlerine başları örtülü olarak yapmaya başladı. Aydın’da okullarda başörtülü görev yapan öğretmenlerle ilgili bir problem olmadığını belirten İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, kararı reform olarak değerlendirdi
28 Şubat'ta baskı gören başörtülü öğrenciler şimdi çalışırken özgürlüğü tadıyor
DİYARBAKIR - Diyarbakır Ali İhsan Arslan Görme Engelliler İlkokulu'nda öğretmenlik yapan Derya Memiş, başörtülü olarak okula girebildiği için buruk bir sevinç yaşadığını söyledi. Başörtüsü yasağı yüzünden yıllarca özgürlüklerinin kısıtlandığını ifade eden Memiş, “O dönemde ruhen çok kötü günler geçirdik.