belucistan

Pakistan’da kanlı hafta
Ayrıca dün sivillere yönelik yapılan kanlı saldırıda Belucistan eyaletinin başkenti Kuetta şehrinde, İran'dan gelen yolcu otobüsüne bombalı saldırı düzenlendi. İran'dan türbe ziyaretinden gelen Şiileri taşıyan yolcu otobüsüne yapılan kanlı saldırı sonucu, 24 kişi hayatını kaybetti.
Pakistan’da patlama: 4 ölü
İSLAMABAD - Pakistan’ın Belucistan eyaletinin başkenti Kuetta’da meydana gelen patlama sonucu en az 4 kişinin öldüğü kaydedildi. Bir araca yerleştirilen bombanın LPG tüpüyle beraber patlamasıyla 17 kişinin de yaralandığı belirtildi.
Pakistan’da deprem sonrası denizde bir ada daha doğdu
İSLAMABAD - Pakistan’ı sallayan 7.7 büyüklüğündeki depremde, Belucistan eyaletinde Ormara sahil kasabasında denizde yeni bir adanın daha doğduğu kaydedildi. Deprem sonrası denizde oluşan ilk adaya ise "Zalzala Cezire" (deprem adası) adı verilmişti.
Pakistan’ı sarsan depremde 328 ölü 440 yaralı
İSLAMABAD - Pakistan’ın Belucistan eyaletinde meydana gelen 7.8 büyüklüğündeki deprem sonucu ölenlerin sayısının 328’e çıktığı açıklandı. Binlerce kişinin evsiz kaldığı depremde en az 440 kişinin yaralandığı belirtiliyor.
Pakistan’ı sarsan depremde ölü sayısı 300 geçti
İSLAMABAD - Pakistan’ın Belucistan eyaletinde meydana gelen 7.8 büyüklüğündeki deprem sonucu, ölenlerin sayısının 306’ya çıktığı açıklandı.En az 400 kişinin yaralandığı depremde binlerce kişinin evsiz kaldığı belirtiliyor.
Pakistan’daki depremde bilanço ağırlaşıyor: 264 ölü
İSLAMABAD - Pakistan’ın Belucistan eyaletinde meydana gelen 7.7 büyüklüğündeki depremde ölenlerin sayısı 264’e yükseldi. Yeni bir adanın da doğmasına sebebiyet veren depremde 350 kişinin yaralandığı kerpiçten yapılan binlerce evin yıkıldığı belirtiliyor.
AFAD'tan Pakistan depremiyle ilgili açıklama
ANKARA - Başbakanlık Afet ve Acil Durumu Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Türkiye saatiyle 14.29'da merkez üssü Pakistan'ın Belucistan eyaleti olan bir deprem meydana geldiğini bildirdi.
Pakistan’da NATO’ ya ait petrol tankerlerine saldırı
İSLAMABAD - Pakistan’ın Belucistan eyaletinde düzenlenen roketli saldırıda, en az 9 petrol tankerinin ateşe verildiği kaydedildi. Polis yetkililerin yaptığı açıklamada, saldırı birkaç motosikletli tarafından Sohrab şehrinde düzenlendi.
Pakistan’ın Kuetta şehrinde yas ilan edildi
İSLAMABAD - Pakistan’ın Belucistan eyaletinin başkenti Kuetta şehrinde, dün azınlık Şii Hazaralara yönelik düzenlenen iki ayrı saldırıda, 6 kişinin öldürülmesi sonucu şehirde bugün yas ilan edildi.
Pakistan'da iftar saatinde kanlı saldırı
İSLAMABAD - Pakistan’ın Belucistan eyaletinin başkenti Kuetta şehrinde bir araç üstündeki silahlı dört kişinin cami sokağını taraması sonucu 4 kişinin öldüğü kaydedildi.Polis yetkililerinin yaptığı açıklamada saldırganların kaçmayı başardığı belirtildi.
Ölü sayısı 30’a yükselen Pakistan’ın Kuetta şehrinde yas ilan edildi
İSLAMABAD - Pakistan’ın Belucistan eyaletinin başkenti Kuetta şehrinde, dün azınlık Şii Hazaralara yönelik düzenlenen saldırıda ölü sayısı 30’a yükseldi. Şehirde bugün yas ilan edildi.
Pakistan’da güvenlik güçlerine bombalı saldırı: 13 ölü
PEŞAVER - Pakistan’ın güneybatısındaki Belucistan eyaletinde bomba yüklü araçla güvenlik güçlerini taşıyan araca yönelik bombalı saldırıda 13 kişinin öldüğü bildirildi.Pakistan makamları, Belucistan’ın başkenti Quetta’da bomba yüklü araçla bölgede polise destek olan paramiliter güçleri taşıyan araca yönelik bombalı saldırı düzenlendi
Pakistan’da tarihi seçimlerde oy verme işlemi sona erdi
Belucistan eyaletinin Chaman şehrinde ise Killi Faizo bölgesinde seçim merkezinde yaşanan çatışmada 4 kişinin öldüğü aktarıldı. Chaman şehrinde ayrıca bir seçim merkezi yakınında 2 aracın ateşe verildiği belirtildi.
Pakistan'da seçimlerde oy verme işlemi devam ediyor
Belucistan eyaletinin Chaman şehrinde ise Killi Faizo bölgesinde seçim merkezinde yaşanan çatışmada 4 kişinin öldüğü aktarıldı. Chaman şehrinde ayrıca bir seçim merkezi yakınında 2 aracın ateşe verildiği belirtildi.
Pakistan seçimleri şiddet olaylarının gölgesinde geçiyor
Pakistan'ın güneybatısında Afganistan sınırındaki Belucistan eyaletinin Chaman şehrinde ise Killi Faizo bölgesinde seçim merkezinde yaşanan çatışmada 4 kişinin öldüğü aktarıldı. Chaman şehrinde ayrıca bir seçim merkezi yakınında 2 aracın ateşe verildiği belirtildi.
Kimse Yok Mu gönüllülerinin açtığı kuyular Afrika’da hayat pınarı oluyor
Pakistan'da Belucistan eyaletinde 13, Khyber Pakhtunkhwa eyaletinde 14 ve Pencap eyaletinde bir şadırvan tipi 6 çeşmeli su kuyusu açarak yaklaşık 60 bin insanın temiz, içilebilir ve sağlıklı su kullanması sağlandı.
İranlı eyalet valisi: Depremde can kaybı yaşanmadı
TAHRAN - İran’ın Pakistan sınırında bugün yaşanan 7.8 büyüklüğündeki depremde can kaybı yaşanmadığı bildirildi. İran’ın Sistan ve Belucistan Eyaletinin Valisi Hatam Naroyi, İSNA haber ajansına yaptığı açıklamada, “Çok sevindirici ki, depremde can kaybı yaşanmadı.
Pakistan'ın eski lideri Müşerref seçimlere katılamıyor
Bu arada Belucistan eyaletinde ana muhalefet partisi PML-N’nin konvoyuna yapılan bir saldırı sonucu en az 4 kişinin hayatını kaybettiği kaydedildi.
İran depreminde çok sayıda insanın ölmüş olmasından endişe ediliyor
İranlı yetkililer Sistan-Belucistan eyaletindeki depremin büyüklüğünü 7.5 olarak açıkladı.Körfez ülkelerinin yanı sıra Pakistan ve Hindistan'da da hissedilen depremde çok sayıda insanın ölmüş olabileceğinden endişe ediliyor.
Pakistan’da Şiiler cenazeleri defnetmeyi kabul etmiyor
Pakistan’ın Belucistan eyaletinin başkenti Guetta’da geçtiğimiz cumartesi günü düzenlenen bombalı saldırılarda 81 kişi ölmüştü. Pakistan’da bombalı saldırıları protesto eden binlerce kişi bugün ülke genelinde gösteriler düzenledi.
Pakistan'daki saldırıda ölü sayısı 65'e yükseldi
Olayın arından Belucistan'da yarın yas ilan edildi.Ketta'da bu yıl düzenlenen benzer bir saldırıda 86 insan hayatını kaybetmişti. (CİHAN)
Pakistan'daki saldırılarda ölü sayısı 100'ü aştı
Belucistan eyaletinin başkenti Quetta'daki bu saldırıları Birleşik Beluc Ordusu adlı ayrılıkçı grup üstlendi.Ülkenin kuzeybatısındaki Svat eyaletinde bir dini liderin konuşması için toplanan insanları hedef alan bombalı saldırıda da 22 kişi hayatını kaybetti.
Pakistan'da bombalı saldırılar: 88 ölü
Belucistan eyaletinin başkenti Quetta'daki bu saldırıları Birleşik Beluc Ordusu adlı ayrılıkçı grup üstlendi.Ülkenin kuzeybatısındaki Svat eyaletinde bir dini liderin konuşması için toplanan insanları hedef alan bombalı saldırıda da 21 kişi hayatını kaybetti.
Pakistan’da Şiilerin otobüsüne bombalı saldırı: 19 ölü
Pakistan’ın Belucistan eyaletinin Mastung bölgesinde Şiilerin olduğu bir otobüse bomba yüklü araçla saldırı düzenlendi. Yetkililer, patlama sonucu 19 kişinin öldüğünü ve 25 kişinin de yaralandığını açıkladı.
İran’da 300 ton narkotik madde ele geçirildi
Haberlerde Afganistan sınırına yakın Sistan ve Belucistan bölgelerinde sadece bir yılda ele geçirilen narkotik madde miktarının 77 ton civarında olduğunu açıkladı. İran kanunlarına göre, narkotik madde ticareti yapan şahıslar idam cezası ile yargılanıyorlar
Kimse Yok Mu, Pakistan’da 35 bin aileye kurban eti dağıttı
Geçtiğimiz günlerde Pakistan'da yaşanan sel felaketinden en çok etkilenen Belucistan eyaletinde Kimse Yok Mu Derneği 500 adet erzak paketi, 15 bin dolarlık ilaç 200 adet çadır ve 20 adet su kuyusu açarak bir nebze de olsa insanların ihtiyaçlarını giderdi.
Pakistan’da bombalı saldırı: 5 güvenlik görevlisi öldü
PEŞAVER - Pakistan’ın güneybatısındaki Belucistan eyaletinde bomba yüklü araçla yapılan saldırıda 5 güvenlik görevlisinin öldüğü bildirildi. Belucistan eyaletinin başkenti Quetta’da bugün sabah bir kontrol noktasında durdurulan saldırganın araçtaki bombayı patlattığı belirtildi.
İran, 3 yeni füze denemesi yaptı
İran'ın yarı resmi Fars Haber Ajansı, Basra Körfezi'ne hakim Belucistan bölgesinde devam eden ‘Yüce Peygamber-7’ tatbikatında 3 yeni füzenin denendiğini duyurdu.Konuyla ilgili açıklama yapan İslam Devrim Muhafızları Hava-Uzak Kuvvetleri Komutanı General Emir Hacizadeh, kısa, orta ve uzun menzilli olmak üzere 3 yeni füzeyi
İran'da helikopter düştü: 2 pilot öldü
Yarı resmi Fars ajansının haberine göre kaza, Sistan-Belucistan eyaletinde Devrim Muhafızlarına ait üste meydana geldi. (CİHAN)
Pakistan’da paramiliter konvoya saldırı: 14 ölü
Sınır Birliği sözcüsü Murtaza Baig, Belucistan eyaletinde 3 araçlık konvoyun saldırıya uğradığını belirtti. Bölgenin merkezi Quetta şehrine 150 km uzaklıkta yaşanan saldırıda 14 askerin öldüğü kaydedildi.
Pakistanlılar pamuk tarlasında balık tutuyor
Dağlık kuzey kesimden gelen sel akıntısı güneydeki Pencap, Sindh ve Belucistan eyaletlerinin büyük bölümünü etkilemiş. Pakistan’da halk eskiden pamuk ektiği tarlalarda şu an balık tutuyor.” dedi. Sel felaketi dün olmuş gibi güneyin hala sular altında olduğunu tekrarlayan Gökçimen çifti, kirli su kaynaklarıyla taşınan kolera, ishal, hepatit ve sıtma gibi
Pakistan’dan Van’a 1.1 milyon dolar
2010 Temmuz ve Ağustos aylarında meydana gelen sel felaketi üzerine de TOKİ, Pencap Belucistan ve Sindh eyaletlerinde 37 adet sosyal donatı yapıları, altyapı ve çevre düzenlemelerinden oluşan toplam 4 bin 620 konut uygulamalarının ihalelerini gerçekleştirmişti
Pak-Türk Okulları İslamabad Kız Lisesi’nin temeli törenle atıldı
Pak-Türk okullarının özellikle Belucistan bölgesinde daha çok açılmasını istedi.Konuşmaların ardından Pak-Türk Okulları İslamabad Kız Lisesinin temel atma töreni gerçekleştirildi. 41 derslik 6 laboratuvar bin 200 öğrenci kapasiteli lise, 12 bin metrekarelik alana kurulacak.
Pakistan, TOKİ’den yoksul konutu istiyor
TOKİ’nin Pencap, Belucistan ve Sindh eyaletlerinde yapmakta olduğu 4 bin 620 konut uygulamasının bir kısmının bu program kapsamındaki ailelere verilmesini talep eden Raja, TOKİ’nin Türkiye’de inşa ettiği düşük maliyetli yoksul konut uygulamalarını
Yeni Delhi ve Ketta'daki saldırılara kınama
Bakanlık ayrıca, Pakistan’ın Belucistan eyaletinin başkenti Ketta’da, 7 Eylül tarihinde düzenlenen bombalı saldırıların derin üzüntüyle öğrenildiğini duyurdu. Bakanlık, Belucistan’daki Paramiliter Sınır Birliklerini hedef alan ve 20’den fazla kişinin hayatını kaybetmesine, çok sayıda insanın ise yaralanmasına sebep olan bu terör
Türkiye, Pakistan'daki bombalı saldırıları kınadı
ANKARA - Türkiye, Pakistan’ın Belucistan Eyaleti’nin başkenti Ketta’da 7 Eylül tarihinde düzenlenen ve 20'den fazla kişinin ölümüne sebep olan bombalı saldırıları şiddetle kınadı.Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Belucistan’daki Paramiliter Sınır Birlikleri'ni hedef alan terör eyleminin üzüntüyle öğrenildiği belirtildi.
Pakistan’da bombalı saldırı: 10 ölü
İSLAMABAD - Pakistan’ın güneybatısındaki Belucistan eyaletinde bomba yüklü araçla bir cami yakınlarında düzenlenen saldırıda 10 kişinin öldüğü bildirildi. Pakistan’ın Belicistan eyaletinin merkezi Guetta şehrinde bugün sabah saatlerinde camiden çıkan Şiilere yönelik bomba yüklü araçla saldırı düzenlendi.
Pakistan’da otele bombalı saldırı: 11 ölü
İSLAMABAD - Pakistan’un güneybatısındaki Belucistan eyaletinde iki katlı bir otele yapılan bombalı saldırı sonucu 11 kişinin öldüğü bildirildi. Olay sonucu 20 kişinin de yaralandığı belirtildi.
Pakistan’da Şii’leri taşıyan araca saldırı: 11 ölü
İSLAMABAD - Pakistan’ın güneybatısındaki Belucistan eyaletinde Şii’leri taşına bir aracın silahlı grup tarafında saldırıya uğradığı bildirildi. Yerel makamlar olay sonucu 11 kişinin öldüğünü açıkladı.
Pakistan, hava üssünü ABD’nin insansız uçaklarına kapattı
Pakistan Savunma Bakanı Ahmet Muhtar, Belucistan bölgesindeki Şemsi hava üssünün ABD’nin kullanımına kapatıldığını ifade etti. ABD, söz konusu üssü militanları vurmak için insansız hava araçlarının kalkışı için kullanıyordu.
Pakistan’da patlama: 1 ölü, 16 yaralı
TAİPEİ - Pakistan’da meydana gelen patlama sonucu en az 1 kişi ölürken, 16 kişi de yaralandı. Pakistan güneybatısındaki Belucistan eyaletinin başkenti Quetta’da, yol kenarına bırakılan bomba sabah saatlerinde güvenlik aracı sokaktan geçerken patladı.
Pakistan’da yolcu otobüsü kundaklandı: 15 ölü
Pakistan yerel medyasında yer alan habere göre, Belucistan eyaletinde bir yolcu otobüsünün kundaklandığı belirtildi. Down gazetesi, Peşaver’den Guvetta şehri istikametine giden yolcu otobüsünün başkent İslabamad’ın 160 kilometre doğusundaki Sibi ilinde 4 kişi tarafından
Kocaeli Su ve Kanalizasyon Genel Müdürlüğü, Pakistan’da içmesuyu projesi yürütüyor
İSU Genel Müdürlüğü, sel felaketi yaşayan Pakistan’ın Belucistan Eyaleti Başkenti Quetta’nın 80 bin nüfuslu Dera Allah Yar bölgesine 2010 yılında iki adet paket atıksu arıtma tesisi göndererek, bölgenin ihtiyacını karşılamıştı.
Pakistan’da 7,2 büyüklüğünde deprem
İSLAMABAD - Pakistan'ın güneybatısındaki Belucistan eyaletinde meydana gelen 7,2 büyüklüğündeki deprem, başkent İslamabad ile Karaçi, Multan, Lahor, Haydarabad ve Kuetta şehirlerinde de hissedildi.
İran'ın güneyinde 6,2 şiddetinde deprem
Mehdi Zare, Mehr ajansına yaptığı açıklamada depremin Sistan-Belucistan, Kerman ve Yezd eyaletlerinde de hissedildiğini söyledi. Kerman Valisi Neccar da bölgede en çok hasar gören yerlerin Fehrec ilçesine bağlı köyler olduğunu ve meydana gelen göçüklerden 7 kişi hayatını kaybettiğini
İran'da Cundullah üyesi 11 kişi idam edildi
İdam cezası, ülkenin güneyindeki Sistan-Belucistan eyaletinin başkenti Zahedan'da infaz edildi. Ancak idam edilenlerin, Çabahar'da 40'a yakın kişinin hayatını kaybettiği saldırı ile bağlantısı olup olmadığı belirtilmedi.
İran'da Çabahar saldırısıyla bağlantılı 8 kişi tutuklandı
İran İstihbarat Bakanlığı yetkilileri, Sistan-Belucistan eyaletinde düzenlenen operasyonlarda saldırıyla bağlantısı olduğu düşünülen 8 kişinin tutuklandığını açıkladı. Çabahar'da Kerbela anma törenlerinde meydana gelen intihar saldırısında 39 kişinin öldüğü açıklanmış; ancak bu rakam bugün 35'e düşürülmüştü.
Pakistan'daki sel felaketi: 25 Türk kamyonu Ketta'ya ulaştı
Ankara'dan 24 Eylül'de ayrılan konvoy, 15 günlük bir yolculuğun ardından Belucistan eyaletinin başkenti Ketta'ya dün vardı. Askeri ataşe Levent Karim tarafından Pakistanlı yetkililere teslim edilen yardım malzemelerinin, en kısa zamanda afetzedelere ulaştırılacağı belirtildi.
Pakistan'da kurulan arıtma tesisleri temiz su vermeye başladı
Kocaeli'den Pakistan'a giden İSU yöneticilerinden oluşan ekip, tesisi 80 bin nüfuslu Belucistan Eyaleti Başkenti Quetta'nın Dera Allah Yar bölgesine montajını yaparak, selzedelerin içme suyu ihtiyaçlarını karşılayacak hale getirdi.
İSU, Pakistan'a arıtma tesisi yaptı
Kocaeli'den Pakistan'a giden İSU yöneticilerinden oluşan ekip, tesisi 80 bin nüfuslu Belucistan Eyaleti Başkenti Quetta'nın Dera Allah Yar bölgesine montajını yaparak, selzedelerin içmesuyu ihtiyaçlarını karşılayacak hale getirdi.