beşşar

Suriye Ulusal Koalisyonu çözüm için Moskova’ya geliyor
Suriye lideri Beşşar Esed’in geçiş hükümetin yer alması konusunda fikir ayrılığı devam ederken, kısmi ateşkes, esir takası ve insani yardım konularında da ilerleme sağlanamadı.Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan Interfax’a yapılan açıklamada Carba’nın 4 Şubat’ta Moskova’ya geleceği belirtildi.
Rusya’dan Suriye’ye S-300 sevkiyatı belirsizliğini koruyor
Suriye lideri Beşşar Esed Haziran 2013’de yaptığı açıklamada Rusya’dan S-300’lerin ilk partisini aldıklarını iddia etmiş, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de o zamana kadar Suriye’ye S-300 sevkiyatı yapılmadığını savumuştu.
Davutoğlu: Esed rejimi açlıktan öldürme stratejisi izliyor
Beşşar Esed'in bir yıl önce kendisine hapishanelerine ziyaret edebileceklerine dair söz verdiğini ifade eden Maurer birçok söz gibi bu sözün de hala tutulmadığını dile getirdi. Maurer, Suriye'deki salgın hastalıkların da komşu ülkelere ve ötesine yayılabileceği uyarısını yaptı.
Rus uzman: Rusya ve Türkiye’nin Suriye’de birlikte hareket etmesi zor
Tunus ve Mısır'daki hızlı devrimlerin ardından, isyancıların Libya’da kazanması, Suriye lideri Beşşar Esed’in de Mübarek ve Kaddafi’nin akıbetine uğrayacağı beklentilerini beraberinde getirdiğini kaydeden İsayev, Türkiye’nin de Suriye’de rejimin hızlı bir şekilde
Rusya Başbakanı vahşet fotoğraflarının kanıtlanmasını istedi
CNN’e özel açıklamada bulunan Medvedev, uluslar arası toplumdan Suriye lideri Beşşar Esed ya da diğer tarafı suçlamak yerine, Suriye krizinin çözümüne katkı sağlamalarını istedi.Basit bir şekilde “Esed suçludur” denemeyeceğini savunan Medvedev, “Desteklediklerimizi ya da karşısında olanları suçlu olarak ilan edemeyiz.
Çin, Suriye sorununun siyasi yollarla çözülmesini istiyor
karmaşık hale getireceği gerekçesiyle Suriye sorununda kesinlikle askeri müdahaleye karşı çıkan Çin Dışişleri Bakanı, toplantıda Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed yönetiminin, muhaliflerle sadece görüşmelerle kalmayıp, bunu sürdürmesini ve devamlı bir mekanizmanın oluşturulması arzusunu da yineledi.
Muallim’den ağır suçlama
Suriye lideri Beşşar Esed’e kimsenin dokunamayacağını savunan Muallim, kendileri açısından bu konunun kırmızı çizgileri olduğunu ilan etti.Cenevre 2 konferansı sonuçlarının da Suriye’de referanduma sunulması gerektiğini savunan Muallim, belirli ülkelerin yaklaşımlarına rağmen ülkelerini savunmak için
Davutoğlu: 700 bin teröriste ev sahipliği yapıyoruz!
Davutoğlu, Beşşar Esed ve yakın adamlarının eline kendi halkının kanının bulaştığını vurguladı ve meşruiyetini kaybeden bu rejimin yönetimde kalamayacağını dile getirdi. (CİHAN)
Kerry: Esed'in geçiş hükümetinde yeri olamaz
MONTRÖ - ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, meşruiyetini kaybeden Beşşar Esed'in geçiş hükümetinde yerinin olamayacağını söyledi. İsviçre'nin Montrö şehrinde düzenlenen barış konferansında konuşan John Kerry, Suriye'deki savaşı sona erdirecek bir çözüm için bu toplantının bir test niteliğinde
Cenevre 2 Konferansı başladı
Suriye lideri Beşşar Esed’in geçiş dönemi ve gelecek seçimlerde iktidarda kalma yönündeki talepleri konferansın kırılma noktasını oluşturuyor.Suriye hükümeti temsilcileri ve muhalefetin temsilcileri arasındaki doğrudan görüşmelerin ise Cuma günü başlaması ve bir hafta kadar sürmesi öngörülüyor.
Cenevre 2 başladı; Putin, Obama ile telefonda görüştü
Suriye lideri Beşşar Esed’in geçiş dönemi ve gelecek seçimlerde iktidarda kalma yönündeki talepleri konferansın kırılma noktasını oluşturuyor.Suriye hükümeti temsilcileri ve muhalefetin temsilcileri arasındaki doğrudan görüşmelerin ise Cuma günü başlaması ve bir hafta kadar sürmesi öngörülüyor.
Erdoğan: Fotoğrafların Cenevre-2’yi olumlu etkilemesi gerekir
Suriye’de “Beşşar (Esed) giderse yerine kim gelecek?” sorusundan bıktıklarını ifade eden Erdoğan, şu ifadeleri kullandı: “Demokrasiye inanan hiçbir lider bu soruyu soramaz. Zira, Beşşar giderse halkın iradesi iktidar olacaktır.
Rusya’dan vahşet fotoğraf yorumu: Suriye’de insanlık suçu işlendiğine şüphe yok
MOSKOVA - Rusya sivil toplum örgütü Savunma ve Dış Politika Konseyi Başkanı Fyodor Lukyanov, dün uluslar arası basında yer alan Suriye lideri Beşşar Esed’in işkence ile öldürdüğü muhaliflerin fotoğraflarının gerçek olma
Esed: Cenevre'de 'terörle mücadele' konusu ele alınmalı
PARİS - Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed, İsviçre'de bu hafta düzenlenecek barış konferansında 'terörle mücadele' konusunun ele alınmasını istedi.AFP'ye konuşan Esed, "Cenevre Konferansı, terörle mücadeleye dair somut sonuçlar getirmeli.
Rus parlamenterler Şam’da: Esed, görevden ayrılma niyetinde değil
MOSKOVA - Suriye lideri Beşşar Esed, kendi isteği ile iktidarı bırakmak istemediğini, buna ancak Suriye halkının sandıkta karar verebileceğini söyledi.22 Ocak’ta yapılacak Cenevre-2 uluslararası görüşmeleri öncesi Rusya’dan gelen parlamenterlerle görüşen Esed, yeni dönemde görevde kalıp kalması ile ilgili sorulara
Rusya, İran ve Suriye Dışişleri Bakanları üçlü zirve yaptı
Zarif, Çarşamba günü Şam’da Suriye lideri Beşşar Esed’le görüşmüştü. (CİHAN)
Cenevre öncesi İran'dan Şam'a destek ziyareti
ŞAM - İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevat Zarif resmi ziyaret için geldiği Şam'da Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed tarafından kabul edildi. Zarif Cenevre 2 Konferansı öncesi Suriye'yi ziyaret ederek, Şam yönetimi ile dayanışma mesajı verdi.
Avrupalı casuslar, Esed rejimine aylardır bilgi veriyormuş
FRANKFURT - Wall Street Journal gazetesi, Avrupalı istihbarat yetkililerinin Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed ile gizli bir buluşma gerçekleştirerek, Suriye’de faaliyetlerde bulunan Avrupalı "aşırı uçlar" hakkında bilgi
Primakov: Rusya 2013’de büyük güç pozisyonunu güçlendirdi
Şam’ın çevre bölgesinde kimyasal silah kullanılmasının ardından Beşşar Esed rejimine karşı askeri müdahaleye hazırlanan Washington, Moskova’nın “Suriye’yi kimyasal silahlardan arındırma” teklifi ile geri adım attı.
Rusya ve ABD, Suriye’de bölgesel ateşkese hazırlanıyor
BM Suriye Özel Temsilcisi Lahdar İbrahimi’nin de katıldığı görüşmelerde Suriye’nin Halep bölgesinde bölgesel ateşkes ilan edilmesi ve Suriye lideri Beşşar Esed’in insani yardım koridoruna izin vermesi konuları ele alındı.
Esed, Mevlid Kandili programına katıldı
ŞAM - Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed, dün akşam Şam’daki El Hamd Camii’nde gerçekleştirilen Mevlid Kandili programına katıldı.Suriye Vakıflar Bakanlığı tarafından organize edilen Mevlid Kandili programına Esed’in yanı sıra Vakıflar Bakanı Abdüssettar El Seyyid, Suriye Müftüsü Bedreddin
Suriye’de dün 108 kişi öldü
ŞAM - Suriye’de Beşşar Esed yönetiminin saldırıları sonucu dün ülke genelinde 108 kişinin öldüğü belirtildi.Muhalifler, yönetime bağlı ordunun bombardımanının yanı sıra çıkan çatışmalarda ülke genelinde dün onlarca kişinin yaşamını yitirdiğini bildirdi.
Erdoğan, Japonya'da 3 dönemi savundu: Ölene kadar bu makamlarda kalamazsınız
Temenni ederiz ki Cenevre 2’de bu hatalar olmaz, oradan başarılı bir netice alınır ve Suriye’de Beşşar’sız bir dönemin başlaması için bir adım atılır. Eğer 130 bin insanın katili durumunda olan bir insanın başında olduğu bir Suriye düşünülecek olursa, bu süreç bitmez, aynen devam eder.
Rusya’dan Esed’e tansiyonu yükseltme uyarısı
MOSKOVA - Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov, Suriye lideri Beşşar Esed’in yeni dönemde Cumhurbaşkanlığına aday olacağı yönünde açıklama yapmaması uyarısında bulundu. Dışişleri Bakan Yardımcısı bunun barış konferansı öncesi tansiyonu yükselteceğini savundu.
Halep’e hava saldırıları sürüyor: Onlarca ölü ve yaralı var
HALEP - Suriye’de Beşşar Esed yönetimine bağlı savaş uçaklarının Halep’e yönelik bombardımanı devam ediyor. Halep’te 2 gündür süren hava saldırılarında bugün onlarca kişinin öldüğü ve yaralandığı bildirildi.
İngiltere Parlamentosu'nda Zaman'ın düzenlediği toplantıda Suriye tartışıldı
bir soru üzerine Yaşar Yakış, Amerika ve Rusya'nın Ocak ayında toplantıyı yapmak için anlaşmış göründüklerini belirterek, "En başından beri benim görüşüm Beşşar Esed'i problemin bir parçası yapmak yerine, çözümün bir parçası yapmak!
TIME, Papa Francesco'u yılın kişisi seçti
Dördüncü sırada ise Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed yer aldı. Derginin internet üzerinden yaptığı anketine göre Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yi deviren Mısır Genelkurmay Başkanı ve Savunma Bakanı Abdulfettah Sisi yüzde 26,2 oyla birinci, Başkan
Carba: Esed’in Suriye’nin geleceğinde rolü olmayacağına dair güvence aldık
İSTANBUL - Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Milli Koalisyonu (SMDK) Ahmed El Carba, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed’in ülkenin geleceğinde rolü olmayacağı konusunda büyük devletlerden yazılı ve sözlü güvence aldıklarını
"Suriye’de ölenlerin yüzde 28’i, işkence altındaki kadın ve çocuklar"
Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Navi Pillay, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed’ı hem insanlık hem de savaş suçu işlemekle suçlamıştı.BM Komiseri, üye ülkelerin talep etmesi durumunda söz konusu kanıtların açıklanabileceğini bildirmişti.
Neçirvan Barzani: PYD, Esed yönetiminden destek alıyor
ERBİL - Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani, PYD'nin Beşşar Esed yönetiminden destek aldığını öne sürdü ve Suriye'deki gelişmelerde razı olmadıklarını söyledi.Neçirvan Barzani, hükümet kurma çalışmaları kapsamında Kürdistan Emekçiler Partisi ve Kürdistan Sosyalist Partisi'ni ziyaret etti.
Şam yönetimi: Geçici süreci, Esed yönetecek
Öte yandan Cenevre 2 Konferansına giden heyetin Beşşar Esed dışındaki bir liderin görüşüleceğini de düşünüyorsa yanılıyor. Bunun kararını verecek olan Esed’dir.
Putin, Suudi prensle, Suriye ve İran’ı görüştü
Suriye lideri Beşşar Esed’le iki yıl aradan sonra bir telefon görüşmesi yapan Putin, Mısır, İran, Suudi Arabistan ve Ürdün liderleri ile de telefon görüşmesi gerçekleştirdi.Rusya, Suriye krizinin çözümüne yönelik 22 Ocak’ta Cenevre’de uluslar arası konferansın toplanması için muhalefetle de görüşmelerini sürdürüyor.
BM: Suriye'deki kuşatma altındaki insanlara yardım ulaştırılamıyor
Suriye'nin BM Daimi Temsilcisi Beşşar Caferi de, Amos'un ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, insani yardım girişi için Suriye hükümetinin her türlü desteği sağladığını iddia etti. Bu konuda eskisi kadar eleştiri almadıklarını savunan Caferi, Suriye'de devam etmekte olan iç savaş konusunda ise Türkiye, Batılı ülkeler ile Katar ve Suudi Arabistan’ı ‘terörist’
Esed, Irak Milli Güvenlik Müsteşarı ile görüştü
ŞAM - Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed, Irak Milli Güvenlik Müsteşarı Felih Feyyad’ı kabul etti. Yapılan görüşmede Suriye krizinin çözümü ve bölgede terörle mücadelesinin görüşüldüğü belirtildi.
İsrail'in Esed’in kasabasındaki silah depolarını vurduğu iddia edildi
İSTANBUL - Suriye’nin sahil kenti Lazkiye’ye bağlı Kardaha’da dün akşam büyük çapta patlama meydana geldi. Suriyeli muhalifler, Devlet Başkanı Beşşar Esed’in de memleketi olan Kardaha'da meydana gelen patlamaya, İsrail’in silah depolarını hedef alan saldırısının sebep olduğunu
Esed, nükleer program anlaşması konusunda Ruhani’yi kutladı
ŞAM - Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed, İran'ın Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi ile nükleer program konusunda anlaşmaya varmasını diplomatik bir başarı olarak değerlendirdi. Suriye lideri Esed, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’yi telefonla arayarak kutladı.
Cenevre-2 için yeni takvim 22 Ocak
Moskova geçiş hükümetinde Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esed’in yer almaması konusuna karşı çıkıyor.Roma’da 22 Ocak olarak belirlenen takvimle ilgili değerlendirmede bulunan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “Bir saat kadar önce böyle bir takvim yoktu
Putin ve Erdoğan, Suriye konusunda ilerleme sağlayamadı
Ancak liderler, Suriye’de Beşşar Esed’in geçiş hükümetinde kalması ve diğer başlıklarla ilgili ilerleme sağlayamadı.Suriye lideri Beşşar Esed’le uzun aradan sonra ilk kez bir telefon görüşmesi yaptığını hatırlatan Putin, “Kendisi de ülkede yaşanan insani durumdan endişeli ve
Erdoğan ve Putin, ÜDİK zirvesinde; 2020’de 100 milyar dolar ticaret hedefi
Ancak geçiş hükümetinde Suriye lideri Beşşar Esed’in yer alıp almaması konusunda anlaşmaya varılması beklenmiyor.ÜDİK zirvesi kentin dışında Büyük Petro’nun yazlık rezidansı olarak kullandığı Konstantinovski Sarayı’nda gerçekleşiyor.
Erdoğan ve Putin görüştü: İlişkilerimizin gelişmesine engel olmayacağız
Ancak geçiş hükümetinde Suriye lideri Beşşar Esed’in yer alıp almaması konusunda anlaşmaya varılması beklenmiyor.ÜDİK zirvesi şehrin dışında Büyük Petro’nun yazlık rezidansı olarak kullandığı Konstantinovski Sarayı’nda gerçekleşiyor.
Rusya: Suudi Arabistan Kralı Cenevre-2’ye destek verecek
10 Kasım’da Suudi Kralı ile Putin’in telefonda görüştüğünü belirten Uşakov, 14 Kasım’da Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esed, 16 Kasım’da Mısır geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur ve 18 Kasım’da da İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile telefon diplomasisi yaptığını hatırlattı.
Başbakan Erdoğan, ÜDİK zirvesi için St. Petersburg’da
Putin’in Cenevre-2 için Erdoğan’dan destek istemesi ve geçiş hükümeti ile ilgili Beşşar Esed isminde ısrarcı olması bekleniyor. "RUSYA VE TÜRKİYE 5 ANLAŞMA İMZALAYACAK"
Erdoğan: Rusya’dan NATO’ya uygun ekipmanlar alıyoruz
Yoksa başta Beşşar Esed olmak üzere Suriye rejimiyle birlikte bir sonuca varmamız mümkün değil. Bizler demokratik şartlarda siyasetle uğraşan insanlarız.
Erdoğan’ın Rusya ziyaretinde tansiyonu yükselten 4 konu - ANALİZ
Suriye lideri Beşşar Esed’e karşı askeri bir operasyonu kimyasal silahların temizlenmesi karşılığında engelleyen Moskova, Cenevre’de ikinci bir konferans toplanması için çalışmalarını sürdürüyor. Rusya Devlet Başkanı Putin, iki yıl aradan sonra ilk kez Esed’i telefonla arayarak Cenevre-2 için destek istedi.
Kremlin açıkladı; Putin, Erdoğan’la ÜDİK zirvesinde görüşecek
Ziyaret öncesi Putin, Suriye lideri Beşşar Esed’le iki yıl aradan sonra ilk kez telefonla görüştü. Esed’de kimyasal silahların imhası konusunda verdiği destek nedeni ile memnuniyetini ifade etti ve Cenevre’de ikincisi toplanması planlanan uluslar arası konferans
Ban Ki-mun: "25 Kasım’da Cenevre için tarih açıklamayı umud ediyorum"
Konferans’ın yapılabilmesi için yoğun çaba sarf eden Genel Sekreter, Litvanya gezisi sırasında Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed ile telefonla görüştüğünü açıkladı.Ban Ki-mun, Cenevre 2 Konferansı için şuan bir tarih veremeyeceğini ancak Aralık ayının ortalarına kadar bu toplantının yapılmasını arzu ettiğini ifade etti.
Erdoğan’ı bekleyen Putin’den telefon diplomasisi
Petersburg’da 21-22 Kasım tarihlerinde ağırlamaya hazırlanan Putin, iki yıl aradan sonra 14 Kasım’da Suriye lideri Beşşar Esed’i telefonla arayarak görüşmüş, ardından da Mısır geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur’la yaptığı telefon görüşmesinde askeri iş birliği ve Suriye krizini ele almıştı
Suriye hükümeti ve İran delegasyonu Moskova’da
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, iki yıl aradan sonra 14 Kasım’da Suriye lideri Beşşar Esed’i telefonla arayarak Cenevre için destek istemişti. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ay sonunda Rusya-ABD’nin yapacağı hazırlık görüşmelerine BM Daimi üyelerinin yanısıra Türkiye’nin de dahil edileceğini açıklamıştı
Putin, Suriye’ye yardım için Sağlık Bakanlığı’nı görevlendirdi
Rusya Devlet Başkanı Putin’in, Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esed’le 14 Kasım’da yaptığı telefon görüşmesini hatırlatan Peskov, “Suriye sağlık sisteminin içinde bulunduğu zor durumu dikkate alan Putin, tıbbi sarf malzemeleri, ilk yardım çantaları ve diğer sağlık hizmetleri
Putin, Mısır yönetimi ile Suriye’yi görüştü
Rusya Devlet Başkanı Putin, önceki gün de Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esed’le iki yıl aradan sonra ilk kez bir telefon görüşmesi yapmıştı. (CİHAN)