bodur elma

Bitlis'in elma bahçeleri Amasya'ya rakip oluyor
BİTLİS - Bitlis’in Tatvan ilçesinde Tarım Bakanlığı'nın desteğiyle 4 yıl önce kurulan 'tam bodur elma bahçesi' alınan yüksek verimle yüzleri güldürdü. Adabağ köyü Taşburun mevkiinde oluşturulan bahçeyi inceleyen Tatvan Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Ali Kurban, Tatvan’ın meyve yetiştiriciliği konusunda büyük bir
Niğde'de elma bahçesi 200 bin dekara ulaştı
İl genelinde yaklaşık 200 bin dekar alanda yarı bodur ve tam bodur elma bahçelerinde üretim yapıldığını belirten Türkmen, geleneksel bahçe kurma alışkanlığının yerini yeni ve modern "anahtar teslimi" olarak adlandırılan uygulamaya bıraktığını ifade etti.
Boyabat'ta 22 bin meyve fidanı dağıtıldı
2011 yılında İlçemizde 7 dekar alanda üzüm, 5 dekar alanda ceviz ve bir dekar alanda tam bodur elma bahçeleri denemesi yaptık. 2 dönüm üzüm dışında denemeler başarılı bir şekilde devam ediyor.
Bakanlık destek verdi, elmalarını güneş enerjisiyle suluyor
Gezer, 18 dönümlük tarlasına diktiği yarı bodur elma ağaçlarını sulamak için güneş enerjisiyle çalışan damla sulama sistemini kurdu. İşe uygun alanı belirleyerek başladığını belirten Hatice Gezer, toprak tahlillerinden sonra bodur elma fidanlarını dikmeye başladığını belirterek, dayanıklı
Bodur elma hasadı bu yıl erken başladı
ANTALYA - Antalya’nın Gazipaşa ilçesinde kiraz hasadının ardından bodur elma hasadı da başladı. Üreticiler, bu yıl yapılan hasattan memnun olmadıklarını, yeni ürünler ekmek için araştırma yapacaklarını söylediler.
Tarım alanında Siirt’in 3 projesi kabul edildi
Bu doğrultuda GAP İdaresi'ne sunduğumuz Modern Süt Sığırcılığı, Boş Kovan Dağıtım ve Yarı Bodur Elma Projelerimiz kabul edildi. Kabul edilen projelerimizin yüzde 70'ini GAP İdaresi, yüzde 30'unu ise çiftçilerimiz karşılayacak.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı çiftçilere 600 bin kitap dağıtacak
Bakanlığın ve üniversitelerin uzman kadroları tarafından hazırlanan eğitim setinde buğday, ayçiçeği, çeltik, mısır, pamuk, domates, patates, soğan, zeytin, bodur elma, kavun-karpuz ve yem bitkileri yetiştiriciliği, silaj yapımı tüm ayrıntılarıyla anlatılıyor.
Türkiye birincisi Çanakkaleli kadın çiftçi 40 bin lira hibe kazandı
ÇANAKKALE - Çanakkaleli çiftçi Hatice Gezer, "Alternatif Enerji Kaynaklarının Kullanımı ile İyi Tarım Uygulamalarına Uyumlu Yarı Bodur Elma Bahçesi Tesisi" konulu projeyle Türkiye birincisi oldu. Gezer'e, 40 bin lira hibe proje desteği verildi.
Balkonunu bahçe yaptı, nar yetiştiriyor
BODUR ELMA AĞACI YENİDEN ÇİÇEK AÇTI Oğuz Tanrıverdi’nin, balkonundaki saksıda yetiştirdiği bodur elma ağacı yeniden çiçek açtı. Elma ağacının bir dalı yaprak döküp kururken, diğer ağacı tekrardan çiçek açmaya başladı.
Cihan Haber Ajansı Gündemi
Organize Sanayi Bölgesi'nde bulunan bodur elma bahçesindeki hasat toplama törenine katılacak. (13.00)Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) Başkanı Rızanur Meral ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, bu yıl 11’incisi düzenlenen
Cihan Haber Ajansı Ön Gündemi
Organize Sanayi Bölgesinde bulunan bodur elma bahçesindeki hasat toplama törenine katılacak. (13.00)Üniversiteler arası Bilgi Paylaşım Toplantısı ODTÜ Kongre Merkezi’nde yapılacak.
ÇATAK projesi kapsamında 192 bin TL hibe verildi
“Programın uygulamaya geçmesi ile birlikte bölgemizde yeni yarı bodur, tam bodur elma bahçeleri tesis edilmeye başlanmış, toprak işlemesiz tarım önem kazanmış, elma bahçelerinde bile toprak işlemesiz tarım yapılmaya başlanmıştır.
BTC Petrol Boru Hattı Projesi elma üreticisinin yüzünü güldürüyor
KAYSERİ - Bakü-Tiflis-Ceyhan Ham Petrol Boru Hattı Projesi (BTC Co) Kayseri Sürdürülebilir Kırsal Kalkınma Projesi desteği ile Sarız'da kurulan tam ve yarı bodur elma bahçeleri, üreticilerin yüzünü güldürdü.
Organik çilek, göçü durdurdu
BODUR ELMA, KİRAZ VE ALTIN ÇİLEK DENEME SAFHASINDAYaylacık köyü sakinleri çileğin ardından yeni yeni meyveler yetiştirmek için kolları sıvamış durumda. Başkan Ömer Kalemli, yeni kurulan bahçelerde bodur elma, altın çilek ve kirazın deneme amaçlı üretimlerinin başladığını söyledi.
Develi Ovası'nda gelişen meyvecilik, fidan üreticiliğini artırdı
500 dönüm bodur ve yarı bodur elma bahçesi olan Bilal Tutar, talep edilmesi durumunda, Ziraat Fakültesi'ne de uygulama bahçesi olarak, tüm fidanlık ve bahçelerinde yardımcı olabileceklerini belirtti.
Nevşehirli üreticiler ilk defa kaolin kullandı
bilhassa aşırı hava sıcaklığına bağlı olarak meyvelerde ve sebzelerde güneş yanıklığını önlemek amacıyla Nevşehir de ilk defa Çardak Kasabası çiftçilerinden bodur elma yetiştiricisi İzzet Açıkgöz, Uçhisar Kasabası çiftçilerinden domates üreticisi Cihan Serhat ve Nevşehir Merkez çiftçilerinden Ekrem Özenmiş’ e ait domates bitkisinde
Erzincan Açık Ceza İnfaz Kurumu fabrika gibi üretim yapıyor
yurtları bünyesinde yapılan çalışmaları yerinde inceleyen Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Şafak, şunları söyledi: "Cezaevi kompleksinde 2 bin adet bodur elma üretiyoruz. 500 adet de normal elma ağacımız var.
Japon eriğinin ilk hasadı yapıldı
Çevreyi kirletmeden ve doğal dengeye zarar vermeden Avrupa standartlarında meyve üretimi gerçekleştirdiklerini aktaran Çomu, “1000 dekar arazide Japon eriği, bodur elma, nektarin, şeftali, Trabzon hurması ve Amerikan narı yetiştiriyoruz.
Vali Çolak: Pervari, kalkınma projeleri ile hayat buluyor
Tuzcular ve Yeniaydın köyü havzasında gerçekleştirilen Kırsal Kalkınma projeleri ile ilgili yatırımlar hakkında brifing alan Vali Çolak, havzada yapılan, bodur elma ve kiraz bahçeleri, hayvan içme suyu göletleri ile biriktirme havuzlarını, sahada tek tek gezerek, incelemelerde bulundu.
Tarım İl Müdürü Koçak, Kabalı köyündeki meyve bahçesini inceledi
etapta 2 bin 640 dönüme yarı bodur elma 264 bin adet, 160 dönüme tam bodur elma 40 bin adet ve bin 50 dönüme yarı bodur kiraz 52 bin 500 adet dikim yapıldığı belirtildi. Yetkililer projenin 2012 yılında ve sonrasında da uygulanmaya devam edileceğini, 10 bin 920 dönüm alanda meyve bahçeleri kurulmasının planlandığını belirtti.
Meyve üreticiliğine soyunan köylüler 400 bin fidanı sulamak için destek bekliyor
10 bin 500 dekar alanın ilk etabında 5 bin dekar alana 50 bin kiraz, 350 bin de bodur ve yarı bodur elma fidanı diken köy halkı, fidanları sulayacak damlama sistemini kuracak krediyi ve desteği bulamadı.
Hakkari İl Tarım Müdürlüğü çiftçilere fidan dağıtıyor
Hakkari il tarım müdürlüğü tarafında tam 21 bin yarım bodur elma, kaysı, kiraz ve asam, 13 bin ceviz ve badem toplamında ise 34 bin meyve fidan ağacı dağıtıyor ve halen devam ediyor. İl tarım müdürlüğünde alınan bilgiye göre geçenlerde yağan toz bulutla yağmur Hakkari meyveciliği olumsuz etkilenmiştir.
Bartın İl Özel İdaresi'nden çiftçilere müjde
Çilek bahçesi en az 1 dekarlık alanlarda, bodur kiraz ve bodur elma bahçesi ise en az 2 dekarlık alanlarda yapılacak tesisler için uygulanacaktır. Sulama sistemini kendisi yapmak isteyen çiftçilere, sadece çilek fidesi ve fidan desteği de yapılabilecektir.
Erciş'te iki yeni proje başlatılıyor
Diğer yatırım ve işletme giderlerinin çiftçi tarafında karşılanacağını belirten Kaymakam Fani, proje kapsamında her çiftçiye en fazla 5 dekarlık yarı bodur elma fidesi tesis edileceğini vurguladı. Fidan dikimi ve teknik konulardaki işlerin İlçe Tarım Müdürlüğü'nde görevli elemanlar tarafından takibinin yapılacağını anlatan Kaymakam Fani, "Çiftçiler ise il ve ilçe tarım
Atakum'da 6 aileye 156 Bafra Koyunu dağıtıldı
Kaymakam Salim Demir ise gelir getirici projelere desteklerinin süreceğini, 2009 ve 2010 yıllarında, bodur elma, ceviz ve kivi yetiştiriciliği ile koyunculuk ve halı yıkama işyeri açılması gibi projelerin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı kaynakları ile hayata geçirildiğini
Rize Ziraat Odası: Rize kivisi Yeni Zelanda'dan sonra en kaliteli kivi
Paliç, ayrıca önümüzdeki günlerde 6 bin 900 adet likapa, bodur elma ve mandalina gibi çeşitli meyve fidanlarını 280 bölgede üreticilerine dağıtacaklarını sözlerine ekledi.
Rize'de 6 bin 900 adet meyve fidanı dağıtılacak
Paliç, ''Bu çalışmalarımızın ardından vatandaşlarımıza likapa, bodur elma ve Rize mandalinası fidanları vereceğiz. Vereceğimiz toplam fidan sayısı 6 bin 900 civarında olacak.'' dedi.
Organik Meyve Yetiştiriciliği Birliği 'Tarla Günü' düzenledi
tecrübelerini ve bilgi alışverişi yapmak amacıyla Finlandiya'dan organik üretim yapan 23 kişilik ekiple Niksar'ın Tepe Yatak Köyü'nde yaklaşık 1000 adet Organik Bodur Elma bahçesinde Tarla Günü düzenledi.
Vali Küçük: Bartın, meyvecilikte bölgenin en önemli üretim merkezi haline gelecek
Serdar Köyü'nde Hüseyin Sömürtaş'a ait bodur elma bahçesinde Tarım İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen elma gününe katılan Vali İsa Küçük, Bartın'ı, 2023 stratejik eylem planında da belirtildiği gibi, meyvecilik alanında bölgenin en önemli üretim merkezi haline
'Sertifikalı fidan' müracaatları başladı
Ayrıca bodur ve yarı bodur elma çeşitlerinde müracaat edeceklerin en az 5 dönüm, diğer fidan çeşitleri ile bağda 10 dönüm ve çilekte ise en az 3 dönüm yer olma aranan şartlar arasında.
Çukurova'da Japon eriğinin ilk hasadı yapıldı
350 dönüm arazide 13 çeşit Japon eriği, 4 çeşit bodur elma, 6 çeşit nektarin, 3 çeşit şeftali ve Amerikan narı yetiştiren NÇS, SunMey markasıyla ürünlerinin satışını sağlıyor. Mevcut kapasitesi 2011 itibariyle bin 500 ton civarında olan NÇS, önümüzdeki yıllarda kapasitesini 5 bin ton civarına yükseltmeyi planlıyor.
Hatay Tarım İl Müdürlüğü fidan kontrollerine başladı
İl Müdürlüğü'ne bağlı teknik ekipler, sonbahar döneminde yüzde 50'si İl Özel İdaresi tarafından destekli olarak çiftçilere dağıtılan sertifikalı zeytin, bodur elma, ceviz, badem, hurma ve nar fidanlarının yerinde kontrollerine başladı.
Elma kasaları Isparta Cezaevi'nde üretiliyor
Açık cezaevi bünyesinde organik sebze ve meyve üretimi de yapıldığını ifade eden Özyılmaz, "Bodur elma bahçemiz mevcut. Üretilen ürünlerimiz döner sermaye sistemi sayesinde cezaevlerine satılıyor.
Pervari'de bodur elma ve yarı bodur kiraz projeleri göz dolduruyor.
İlçesi Ormandalı Köyü ve çevre köylerde Güleçler, Narsuyu, Çobanören, Sarıdam ve Gölgeli Köylerinde yüksek terbiyeli sistemli "Bağcılık Projesi" ile "Tam Bodur Elma ve yarı bodur Kiraz projesi " uygulanmakta olduğu bildirildi.
Budama kursuna katılan 16 kişi sertifikalarını aldı
Boztepe''de düzenlenen bodur ve yarı bodur elma ağaçları için "Budama" kursu düzenlendi. Kursta, şekil ve mahsul budaması ile lider ve vertikal axis terbiye sistemleri hakkında teknik bilgiler verilerek, meyve ağaçlarında budama şekilleri uygulamalı olarak gösterildi
Vakfıkebir'de yarı bodur elma fidesi dağıtıldı
Trabzon Vakfıkebir Kaymakamlığı koordinatörlüğünde Tarım İlçe Müdürlüğü tarafından 5 üreticiye daha ücretsiz kapama yarı bodur elma fidesi dağıtıldı. Tarım İlçe Müdürü Birol Tonya ve Ziraat Mühendisi Aslıhan Alp, bahar mevsiminin gelmesiyle gerçekleştirdikleri proje kapsamında ilçede 5 üreticiye ücretsiz fidan
TUSKON üyesi Nikita Tarım, Yemen'e 1 milyon dolarlık ihracat yapacak
Sonra 230 bin metrekarelik arazi üzerine damla sulamalı modern bodur elma bahçesini, damla sulamalı yarı bodur nektarin bahçesi ile Niğde Organize Sanayi'de Soğuk Hava Depo tesisi kurduk. TUSKON'un organize ettiği işadamları zirvesinde Shafa şirketi kurucusu Abdo Shamakh ile tanıştık.
Öğrenciler, fındık yerine bodur elma dikerek alternatif ürün projesi başlattı
Samsun'un Terme ilçesinin Sakarlı beldesi İlköğretim Okulu öğretmenleri ve idarecileri geliştirdikleri bodur elma projesiyle beldeye alternatif ürün seçeneği hazırladı. Okul, hazırladıkları ilginç projeler yanında bodur elma projesiyle hem okula hem de bölge insanına maddi imkân sağladı.
Hatay'da 3 bin zeytin fidanı daha toprakla buluşacak
karşılandığını ifade eden Zabun, "Bu güne kadar 506 bin zeytin fidanı, 5 bin 250 adet ceviz fidanı, bin 375 adet trabzon hurması, 8 bin 750 nar fidanı, 5 bin 800 bodur elma fidanı ve 3 bin 100 adet badem fidanı dağıtımı gerçekleştirdik.
Çumra'da Ağaç Budama Kursu'nu tamamlayanlara belge
Endüstriyel tarım olarak nitelendirilen Bodur ve yarı bodur elma yetiştiriciliğinde Merkezi lider ve Vertikal Aksis budama sistemleri yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu sistemlerin temel esasları konusunda uygulamalı eğitim modül program çerçevesinde 30 saatlik bir kursa verilmektedir.
Batman'da 325 alanda kiraz ve elma ekimine başlandı
Batman'da yarı bodur kiraz, ceviz, yarı bodur elma, çilek ve nar yetiştiriciliği projesi kapsamında ihata işlemleri biten alanlarda fidan dikim çalışmaları başladı. Yarı bodur kiraz, ceviz, yarı bodur elma, çilek ve nar yetiştiriciliğinin geliştirilmesi amacıyla, hayata geçirilen proje kapsamında 65 çiftçiye ait toplam 325 alanda
Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Bayraktar üreticileri uyardı: Fındığınızı piyasaya çıkarmak için acele etmeyin
önerilen alternatif ürünlerin Karadeniz'de yetiştirilmesinin mümkün olmadığını savunan Bayraktar, şunları söyledi: "Bizim bu bölgede karanfil, domates ve bodur elma yetiştirmemiz mümkün değildir. Fındığını sök, domates ek, bu mümkün değil.
Osmaniye Tarım İl Müdürü Çeribaş: Bodur elma potansiyeli arttı
Osmaniye Tarım İl Müdürü Ali Çeribaş, meyveciliği geliştirme projeleri sayesinde kentte çok sayıda bodur ve yarı bodur elma bahçeleri kurulduğunu söyledi. Sumbas, Düziçi, Bahçe ve Kadirli ilçelerinde çiftçilerin elma yetiştiriciliğine büyük ilgi gösterdiğini aktaran Çeribaş, bodur elmanın artık ekonomik anlamda ürün
Tarım Müsteşarı: TMO bu yıl da fındık almayacak
KİVİ, YABAN MERSİNİ ve BODUR ELMAYA DESTEK Havza bazlı destekleme modeliyle 190 çeşit havza oluşturduklarını 9 ana havza belirlediklerine işaret eden Mirmahmutoğuları'nın verdiği bilgiye göre Türkiye toprak ve topografya, iklim yapısı itibariyle
Emişbeleni beldesine baraj yapılacak, topraktan alınan verim 10 kat artacak (Özel)
Bölgemizde salatalık, domates, biber, patlıcan, bodur elma, kivi, nektarin, kiraz gibi meyve ve sebzeler yetiştiriliyor. Baraj hem beldemizin hem de Alanya'nın batı bölgelerinin tarım yönünden kalkınmasına vesile olacak.
50 milyon dolarlık hibe çiftçiyi bekliyor
Sütçülükte ürünün pazar sorununu hallettiklerinin altını çizen Koordinatör Gülenyüz, meyvecilik alanında üzüm, baden ve bodur-yarı bodur elma ile ilgili projeleri kabul edebileceklerini vurguladı. Projeye göre gerçek ve tüzel kişiler (meslek örgütleri, ilgili fabrikalar) ile tüzel kişilerin oluşturacağı ortaklıklar hibeden yararlanabilecek.
TZOB: Elma üretimi giderek düşüyor
Açıklamada, son yıllarda bodur ve yarı bodur elma çeşitlerinin dikilmesi ile bahçelerin yenilendiği, tüketicinin de talebinin daha yoğun olduğu yeni yeni elma çeşitlerinin üretildiği, ancak üreticinin emeğinin karşılığını alamadığına işaret edildi.
İşyerini çalışanlarına devretti, kendisini bahçesine adadı
İlçenin Bostancık Köyü'nde 5 dönümlük arsa üzerinde 450 bodur elma fidanı ile üretime başladığı bahçesinde kabak, domates, biber, kavun ve karpuz üretimi de yapan Kurt, verimden oldukça memnun olduğunu söyledi.
Konya İl Özel İdaresi, çiftçileri alternatif tarım ürünlerine yönlendiriyor
Türkiye'nin önemli tarım merkezlerinden biri olan Konya'da çiftçilerin alternatif ürünlere yönlendirilmesi projesi kapsamında çilek fidesi ve bodur elma fidanı dağıtılacak. Konya İl Özel İdaresi il genelinde belirlenen çiftçilere 42 bin bodur elma fidanı ve 2 milyon çilek fidesi dağıtılacak.
Abdipaşa'da elma yetiştiriciliği teşvik ediliyor
Bartın'da Ulus İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen projeyle Abdipaşa beldesinde tam bodur elma bahçesi kuruldu. Fidan dikiminin gerçekleştirildiği Tarla Günü'ne Ulus Tarım İlçe Müdürü Osman Çetin, Abdipaşa Belediye Başkanı Yaşar Dönmez, Bartın Tarım İl Müdürlüğü Çiftçi Eğitim