büyükanıt

Öğrencileri 'çuvalcı paşa'yı protesto etti
Petraeus'u Irak'ın Süleymaniye şehrinde Türk subaylarının başına çuval geçirme emrini veren paşa olarak tanırken, eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt yaptığı bir açıklamada iddiaları yalanlamış, Amerikalı komutanın konuyla ilgisi olmadığını açıklamıştı.
'Anayasa değişikliği olmasaydı Ak Parti’ye kapatma davası açılacaktı' (Özel)
Nisan e-muhtıraya karşı AK Parti’nin dik duruşunun da kapatma davasının açılmasında etkili olduğunu söyleyen Burhan Kuzu, dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt’ın ‘birtakım kurumlar görevini yapsın’ sözünün yargıyı harekete geçirmek için yeterli olduğunu belirtti.
Alaettin Sevim, komutanlarına sitem etti
İSTANBUL - Ergenekon davasının tutuklu sanığı emekli Tuğamiral Alaettin Sevim, eski Genelkurmay Başkanlarından emekli Orgenerallar Hilmi Özkök ve Yaşar Büyükanıt'a olan sitemini dile getirdi.İstanbul 13.
Çubuklu: Başbuğ soruşturma emri vermedi
Çubuklu, Günlükler'de iddia edilen darbe planları konusunda eski Genelkurmay Başkanları Hilmi Özkök, Yaşar Büyükanıt ve İlker Başbuğ'un, 'Bu konuda belge bulunmadığı' şeklinde açıklama yaptıklarını anlattı.
Balyoz ve Poyrazköy sanığı, internete düşen ses kaydıyla ilgili ifade verdi
Ses kaydı yayınlandığında Hasdal Askeri Cezaevi’nde bulunan Ilgar’a ait olduğu belirtilen ses kaydında, “Son dört Genelkurmay başkanı (Hilmi Özkök, Yaşar Büyükanıt, İlker Başbuğ, Işık Koşaner) vatan haini.
Zirve sanığı Çınar: JİTEM'ci, infaz ettiği kişilerden kulak koleksiyonu yapmış
Emekli Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın, rütbesi albaydan aşağı olanların ‘iyi çocuk’ tanımlamasını anımsatan Çınar, Emekli Orgeneral Hurşit Tolon'un kendisi için rütbesini küçümseyerek ‘albaydan aşağı rütbelilerle işinin olmayacağını’ ifade etmesini
Muzaffer Tekin: Alparslan Arslan ile irtibatım olmadı
Büyükanıt kamuoyuna sorarak mı muhtıra verdi. Bu şekilde darbe yapılacağı iddiaları asılsızdır." ifadesini kullandı.
Pandora'dan Başbakan Erdoğan ve komutanların fotoğrafları çıktı
resimler" isimli bir klasör bulunduğu, içinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere hükümet yetkilileriyle emekli Genelkurmay başkanları Yaşar Büyükanıt ve İlker Başbuğ'un da aralarında bulunduğu askerlerin ve sanatçı Sertap Erener'in bulunduğu 12 adet fotoğrafın yer aldığı belirtildi.
MHP'li Vural: Örgütün üye kayıt defteri mi var
Eski Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt’ın gizli tanık olduğu yönündeki iddiaların hatırlatılması üzerine Vural, "4 Mayıs’ta Dolmabahçe’de mezara gidecek sırlar ne? Önce çıkın bunları açıklayın.
AK Partili Sait: Bir şeylerin altında buzağı aramak doğru değil
ANKARA - AK Parti İzmir Milletvekili Rıfat Sait, CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan’ın, "Yaşar Büyükanıt'a Başbakan'la Dolmabahçe'de yaptığı görüşmede, gizli tanıklık karşılığında senin hakkında soruşturma dahi yapılmayacak
Milletvekili Tüzel: Tanju Özcan'ın iddialarına ilgili kişiler yanıt vermeli
ANKARA - İstanbul Bağımsız Milletvekili Levent Tüzel, CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan’ın, "Yaşar Büyükanıt'a Başbakan'la Dolmabahçe'de yaptığı görüşmede, gizli tanıklık karşılığında senin hakkında soruşturma dahi yapılmayacak
MİT'in Seferberlik Tetkik Kurulu Raporu Zirve mahkemesine ulaştı
Orgeneral Yaşar Büyükanıt döneminde gayri nizami harp tanımı değiştirilmiştir. Yeni tanımda tehdit olarak bir askeri unsur hedef alınmamakta diğer resmi kurumların görev alanına giren konular dikte edildi.
Alaton: Hükümet otomotive teşvik vererek hata yapıyor
Yaşar Büyükanıt ve İlker Başbuğ paşalardan zılgıt yedik. Türkiye’de bir şeyler değişmiş olmalı ki sonuncu paşamızdan bir ses çıkmadı.” İshak Alaton Güneydoğu’da savaşı bitirmeye yönelik adımların yanında olduğunu ancak prosesin gerektiği kadar şeffaf yürütülmediğini savundu.
Hurşit Tolon, kayınvalidesinin cenazesine katıldı
Cenaze törenine eski Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt ve Hüseyin Kıvrıkoğlu ile eski MGK Genel Sekreteri Tuncer Kılınç da katıldı.Cenaze namazı öncesinde basın mensuplarına açıklama yapan Tolon, “Yeni düzenlenen yasayla 2 gün izin veriliyor.
CHP'den Bozdağ'ın 'Dolmabahçe görüşmesi'yle ilgili açıklamasına tepki
ANKARA - Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'dan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt arasında 2007 yılında Dolmabahçe Sarayında yapılan görüşme konusunda açıklama geldi.
Balyoz'da gerekçeli karar: Darbe, ellerinde olmayan nedenlerle tamamlanamadı
Kararda, "Harekat planının Genelkurmay Başkanlığı ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nca öğrenildiği, bu hususun Yaşar Büyükanıt'ın seminer sonuç raporunu hukukçulara inceletmesi, Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın OYTS'nun (olasılığı en yüksek tehlikeli senaryo) oynanmaması talimatları, Genelkurmay
Erdoğan: Dolmabahçe görüşmesi spekülasyonları abartılı ve gerçek dışı
Erdoğan, mektubunda, 27 Nisan ve Dolmabahçe Sarayı’nda dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt ile gerçekleştirdiği görüşmeye ilişkin değerlendirmede de bulundu. Hükümetin, 27 Nisan 2007’de, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin internet sitesinde yayınlanan bildiri karşısında tavrını “son derece net ve kararlı” olarak niteleyen
Darbe Komisyonu, Cavit Çağlar’ı dinledi
Darbe Komisyonu, Yaşar Büyükanıt’ın ardından eski bakan Cavit Çağlar’ı kabul etti. Çağlar, bakanlık yaptığı döneme ilişkin bilgi verdi. Toplantı yaklaşık 2 saat sürdü.
Darbe Komisyonu, Bakan Yazıcı'yı dinliyor
Sabah saatlerinde Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ı ve ardından Eski Devlet Bakanı Cavit Çağlar'ı dinleyen komisyon, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı'yı dinlemeye başladı.
Sırrı Süreyya Önder: Büyükanıt, bilmediğimiz bir şey söylemedi
İSTANBUL - Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, eski Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın bilmedikleri bir şey söylemediğini belirtti. Önder, Büyükanıt için, "“O yetki ellerinden gittiğinde o kudret ellerinden alındığında, son derece mülayim ve son derece geçiştirici bir şekilde yaklaşıyorlar.
Darbe Komisyonu, Cavit Çağlar’ı dinliyor
Öğleden önce Eski Genelkurmay Başkanı Emekli Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ı dinleyen komisyon, öğleden sonra Eski Bakan Cavit Çağlar’ı misafir ediyor. Basın mensuplarının kısa bir görüntü almasına izin verilen toplantı, ardından basına kapalı olarak devam etti.
'Darbe komisyonu, Başbakan ile Pazartesi ya da Salı günü görüşebilir'
İSTANBUL - TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu'nun MHP'li üyesi Atilla Kaya, eski Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın dinlendiği bugünkü toplantıda, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın muhtemelen Pazartesi ya da
Darbe Komisyonu, Dolmabahçe'de Büyükanıt’ı dinliyor
İSTANBUL - TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu, 28 Şubat dönemine ilişkin eski Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt’ı dinliyor. Türkiye Büyük Millet Meclisi Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu AK Parti Milletvekili Nimet Baş’ın başkanlığında Dolmabahçe Sarayı’nda toplantı.
Cihan Haber Ajansı Gündemi
Türkiye Büyük Millet Meclisi Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu, eski Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı ve eski bakanlardan Cavit Çağlar’ı Dolmabahçe Sarayı'nda dinleyecek.
Şemdin Sakık: Andıca direnişimin bedelini ödüyorum
Akın Birdal olayının Yaşar Büyükanıt'ın bilgisi dışında olmadığını öne süren Sakık, "Mahmut Yıldırım kullanıldı bu işte. Listede yer alan isimlerden Cengiz Çandar örgüt gücünü en fanatik PKK'lıdan daha fanatik savunuyor.
Baykal'ın terk ettiği komisyon, Başbakan'a davet gönderecek
Eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’a görüşme taleplerini ilettiklerini kaydeden Şahin, “Gelebilirim, şeklinde bir beyanı ulaşmadı. Ulaştığında da yeri ve zamanını paylaşırız.
Sevil Atasoy, Ergenekon davasında tanık olarak dinleniyor
Yine Ümit Sayın ile yapılan bir chat görüşmesinde "Bu rapor Hurşit Tolon ile Yaşar Büyükanıt'a verilecek. Fakat Cumhurbaşkanından emin değilim.
Dündar: Duvara yatak resmi yapar karşısına geçer uyurum
Ancak daha sonra, ‘Genelkurmay Başkanı Sayın Yaşar Büyükanıt, bu röportajı uygun görmüyor’ denildi. Sonra düşündüm, bu sorgunun yapıldığı tarihte 7. Kolordu’nun komutanı Yaşar Büyükanıt’tı.
365 sanıklı Balyoz Davası'nda sona gelindi
Eski genelkurmay başkanları, emekli orgeneraller İlker Başbuğ, Yaşar Büyükanıt ile Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Bekir Kalyoncu’nun da aralarında bulunduğu 31 kişi tanık olarak dinlendi. Ancak mahkeme, darbe planı yapıldığı iddia edilen 2003 yılında genelkurmay başkanlığı görevini yürüten emekli Orgeneral Hilmi Özkök ve dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı emekli
Ergenekon tanığı: Ersever, Veli Küçük'ün talimatıyla öldürüldü
Konuşmalarında Yaşar Büyükanıt'tan çok konuşurlardı." dedi. JİTEM’in Arif Doğan ve Cem Ersever tarafından kurulduğunu Arif Doğan’dan duyduğunu aktaran Özdemir, “Cem Ersever, Veli Küçük’ün talimatıyla öldürüldü.
Mahkeme Başkanı, savcıyla tartışan Çetin Doğan'ı uyardı
Burada tanık olarak dinlenilen Yaşar Büyükanıt da anlayamamış. Hukukçulara sormuş. Çetin Doğan savunmasında 'Kanlı mı kansız mı olacak' sözleri ile güncel siyasi olaylara göre seminerin oynandığını belirtiyor.
Hilmi Özkök: Komutanlar belli konularda beni sıkıştırdı
slaytları incelediğinde ve üzerinde düşünüldüğünde pek çok şeyin anlamdırılacağını, örneğin 'Penguen' ifadesinden deniz kuvvetlerinin, 'Abide'den Yaşar Büyükanıt'ın kastedildiğini düşündüğünü kaydetti.
Savcı Pekgüzel, Özkök ve Avcı'nın Ergenekon'da tanıklığını istedi
Pekgüzel, Perinçek'in eski Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın tanık olarak dinlenmesine ilişkin talebini ise mahkemenin takdir yetkisine bıraktı. Savcı Pekgüzel, tutuklu sanık Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ'un avukatı İlkay Sezer'in, 'Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TBMM
Çubuklu, Özkök ve Büyükanıt'ı işaret etti
'Apronda namaz şov' haberinin, Yaşar Büyükanıt'ın Genelkurmay Başkanlığı döneminde internet sitesine konulduğuna işaret eden Çubuklu, "O tarihteki görevliler hakkında hiçbir işlem yapılmadan, bu olaydan haberi olmayan kişiler hakkında dava açılması ceza hukukunun
Metehan Demir: Abdullah Gül, askerden 27 Nisan’ın hesabını sordu
Bildirinin Yaşar Büyükanıt’ın tarafından yazılmasının tahmin edilenden çok daha basit geliştiğine değinen Demir, “Hükümetin en önemli icraatı 27 Nisan’a verdiği cevaptır.” dedi. Gazeteci Metehan Demir, Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitesinde 27 Nisan 2007 tarihinde gece yayınlanan bildirinin perde arkasını Cihan Medya Haber
BBP'li Ekici: 28 Şubat gibi 27 Nisan e-muhtırası da sorgulanmalı
Sayın Başbakan ile Sayın Genelkurmay Başkanı Büyükanıt’ın Dolmabahçe görüşmesini hatırlıyoruz. Başbakan'ın ifadesiyle bu görüşme mezara kadar sır olarak gidecekti. Başbakan nedense sır küpleri ve sırdaşlarına dokunmak istemiyor.
Oktay Vural: Dolmabahçe'de mezara kadar giden neler olacaktır
çıkarmayıp daha sonra açıklama yaptığını ileri süren Oktay Vural, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın muhtıradan sonra dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'a karşı yaptığı 'Otur oturduğun yerde sen benim memurumsun' açıklamasını tablet bilgisayar aracılığıyla izlettirdi.
Hüseyin Çelik: Büyükanıt'ı emekli etmemize Sezer engel oldu
Hüseyin Çelik, 27 Nisan'daki e-muhtıranın ardından dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ı emekliye sevk etmek konusundaki en önemli engelin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer olduğunu söyledi. 27 Şubat e muhtırası ile ilgili çeşitli televizyon kanallarına değerlendirmelerde bulunan Çelik, 27 Nisan'daki e-muhtıranın ardından dönemin Genelkurmay Başkanı
Çelik: CHP hukuku hiçe saymadan formül getirsin, bakalım
ilgili yasal sürecin başlatılması gerektiği yönündeki açıklamalarla ilgili görüşlerinin sorulması üzerine Çelik, “Bildiriden kısa bir süre sonra, Sayın Büyükanıt ile başbaşa bir görüşme gerçekleştirdim.
İkinci Ergenekon davasında talepler alınıyor
Emekli Orgeneral Hurşit Tolon da içinde eski Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt ile ailesine ait bilgiler ve görüntüler olan 2 adet CD’nin kendisine ait olmadığını öne sürerek, bu CD’lerle ilgili mahkemenin bir karar vermesini istedi.
Kurtulmuş: Evren Paşa gelecek ve mahkemeyle dalga geçecek
Yaşar Büyükanıt'ın '27 Nisan muhtırasını ben yazdım' dediğini anımsatan Kurtulmuş, “Niye araştırılmıyor? 27 Nisan muhtırasında Denizli’nin bir beldesinde 3 tane çocuk Peygambere salavat getirdi diye asker muhtıra yazıyor.
İlker Başbuğ, duruşma salonunu terk etti
Konuşmalarda kendi adı ile birlikte Hilmi Özkök, Yaşar Büyükanıt ve Çevik Bir'in isminin geçtiği konuşmalara Başbuğ sert çıktı. Fatma Cengiz'i ve İbrahim Şahin'i tanımadığını söyleyen Başbuğ, "Bu ciddi bir mahkeme, magazinleşti.
Bozdağ: Büyükanıt’ın ifade vermesi hukukun işlediğinin göstergesidir
KAYSERİ - Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Eski Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt’ın ifadeye gitmesinin hukukun işlediğinin göstergesi ve normal bir olay olduğunu söyledi. Gazetecilik ödül töreni ve Oran proje tanıtım toplantılarına katılmak üzere Kayseri’ye gelen Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Vali Mevlüt Bilici’yi makamında
Büyükanıt, Balyoz davasında tanık olarak dinlendi
İSTANBUL - Balyoz davasının bugünkü duruşmasına gelen eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Yaşar Büyükanıt, yaklaşık iki saat tanık olarak ifade verdi. İstanbul 10.
Balyoz davasında Bekir Kalyoncu tanık olarak dinleniyor
Duruşmada mahkeme kararı ile tanık olarak dinlenmelerine karar verilen Jandarma Genel Komutanı Bekir Kalyoncu, eski Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt ve emekli Korgeneral Köksal Karabay'ın da aralarında bulunduğu 6 tutuklu sanık hazır bulundu.
Büyükanıt, tanık olarak mahkemede
İSTANBUL - Eski Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt, Balyoz davasında tanık olarak dinlenmek üzere Silivri'ye geldi. İstanbul 10.
Büyükanıt, Başbuğ ve Kalyoncu, balyoz davasında tanıklık yapacak
İSTANBUL - Balyoz davasında tanık olarak çağırılan Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Bekir Kalyoncu ile eski Genelkurmay Başkanları Yaşar Büyükanıt ve İlker Başbuğ'un yarınki duruşmaya katılacağı öğrenildi.
Sahte belgeyle iki kişiyi, PKK'ya yardımdan andıçlamışlar (Özel)
ANKARA - Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın, Diyarbakır 7. Kolordu Komutanlığı yaptığı döneme ait bir yargılamaya ilişkin dikkat çekici bilgiler ortaya çıktı.
Büyükanıt'ı duruşmaya polis getirecek
İSTANBUL - Balyoz davasına bakan mahkeme, Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın duruşmada tanık sıfatıyla hazır edilmesi için emniyet müdürlüğüne yazı gönderilmesini kararlaştırdı. Mahkeme, aynı konuda askeri kolluk kuvvetlerinden 'emekli olması nedeniyle görev alanımızda değil' şeklinde mahkemeye yazı iletildiğini açıkladı.
Büyükanıt, Başbuğ ve Kalyoncu 2 Mart'ta duruşmaya çağrıldı
İSTANBUL - Balyoz davasında, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Bekir Kalyoncu, eski Genelkurmay Başkanları Yaşar Büyükanıt ve İlker Başbuğ, 2 Mart Cuma günü tanık olarak dinlenecek. Balyoz darbe planı davasına bakan İstanbul 10.