büyükbaş

Et ve Süt Kurumu et üreticileriyle besicilik sözleşmesi imzaladı
ANKARA - Et ve Süt Kurumu ile Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği arasında 2014 yılı için yenilenen 'Büyükbaş Besicilik Sözleşmesi' yaptı.Et ve Süt Kurumu Genel Müdürü İsmail Kemaloğlu ve Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Birliği Genel Başkanı Bülent Tunç'un imzaladığı protokol sayesinde üretici ve
Üzüm ve tütün üretiminde Manisa ilk sırada
Manisa’da geçen yıl 224 bin 334 büyükbaş hayvan bulunduğunu dile getiren Hasan Çebi, bu sayının kesinleşmemekle birlikte 2013 yılında 219 bin 416’ya düştüğünü, küçükbaş hayvanların ise 778 bin 321’den 785 bin 183’e yükseldiğini belirtti.
Kimse Yok Mu'nun Pakistan'daki İkbaliye kasabasında yüzler gülüyor (Özel)
İlgiyle karşılanan Kimse Yok Mu ekibi, kasabada ve diğer bölgelerde toplam 50 büyükbaş adak kurbanlık hayvanın kesimini gerçekleştirdi. İkbaliye kasabası ve Lahor şehrinde yaklaşık bin aileye et dağıtıldı.
'Kayıtdışı hayvanlara af, kaçakları arttırabilir'
AYDIN - Aydın Veteriner Hekimler Odası Başkanı Atilla Muharrem Uçmaklıoğlu, kayıt altına alınamayan büyükbaş ve küçükbaş hayvanlara getirilen affı olumlu karşıladıklarını söyledi. Affın sektördeki faydalarının yanında bir tehlikesine de dikkat çeken Uçmaklıoğlu, yurtdışından kaçak yollarla büyükbaş ve küçükbaş hayvan getirilebileceğini belirtti.
Anadolu EXPO ihracat kapısı olacak
Türkiye’nin süt üretimde lider bölgesi olan İzmir, büyükbaş ve küçükbaş hayvancılığın da önemli merkezlerimizden biri olarak, bu dev organizasyona evsahipliği yapacak.Çeşitli ülkelerden gelecek alım heyetleri fuarı ziyaret ederek, Türk katılımcılarla ikili görüşmeler yapacak.
Bakan Eker: Tarım sektörü 53 yıldır ilk kez 6 yıl üst üste büyüdü
2013 yılı Aralık ayında Türkiye bir ilk’i gerçekleştirdi ve büyükbaş düve ihracatına başladı. İlk parti büyükbaş hayvan Türkmenistan’a gönderildi. Böylece yıllardır hayvan ithal eden Türkiye, hayvan ihraç eder hale geldi.
Danimarka’dan helal kesim yöntemine darbe
5- Mevcut yasalara göre büyükbaş hayvanlarda 12 ay olan en küçük kesim yaşı 8 aya indirilecek.6- Kesim işleminin hayvan uyuşturulduktan sonra tekrar kendisine gelmesine müsaade etmeden yapılması gerekiyor.
Sürü yönetimi elemanı eğitimi Polatlı'da başladı
Son 5 yılda büyükbaş ve küçükbaş hayvan sayısında büyük bir artış var. İnanıyorum ki küçükbaş hayvan varlığı 250 bine ulaşacak Polatlı hayvancılığı hak ettiği yeri muhakkak alacaktır. Çünkü bunun altyapısı var.
TARSİM toplantısında çiftçilere temsili çek dağıtıldı
31 Ekim tarihi itibariyle bitkisel üretimde 32 bin 462’ye ulaşarak 948 bin 960 hektar alanı kapsadığını, hayvan hayat sigortası kapsamında da 28 bin 469 büyükbaş hayvanın sigortalandığını kaydeden Ünsal, toplamda 292 milyon 270 bin 440 TL’lik bir değerin sigortalandığını vurgulayarak Ankara’nın poliçe sayısı bakımından Türkiye’de
Bakan Eker: Süt, et ve yumurtada Cumhuriyet tarihinin üretim rekoru kırıldı
Mehdi Eker, büyükbaş hayvan sayısının son 10 yılda yaklaşık 10 milyondan 15 milyona, küçükbaş hayvan sayısının da 32 milyondan 36 milyona yükseldiğini belirtti. Hayvancılıkta yüksek verimli saf ırkların geliştirilmesine önem verdiklerini belirten Eker, bu alanda yüzde 205’lik artış oranına ulaşıldığını bildirdi.
Avustralya’nın alpakaları, Türkiye yolcusu
Alpakaların büyükbaş hayvanlar veya koyunlar gibi bakımı zor değil, çok kolay. Yaşamaları için yüzde 13 proteine ihtiyaçları var. Kolay kolay hastalığa da kapılmıyorlar.
Tarım Kredi Kooperatifleri 1 milyon 100 bin çiftçi ortağına hizmet veriyor
2013 yılında ortaklarımızın arpa, kuru fasulye, nohut, kabak çekirdeği, küçükbaş ve büyükbaş hayvanları başta olmak üzere ürünlerini alarak değerlendirdik. Birliğimizce kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesi projesinden 10 adet çelik silo, bir adet kabak çekirdeği eleme ve paketleme tesisiye Avrupa Birliği fonlarından
Sınırda bir haftada 2 bin 800 kişi yakalandı
av tüfeği, 25 av tüfeği fişeği, 50 kurusıkı tabanca mermisi, 116 kilogram uyuşturucu, 3 bin 326 karton sigara, 33 bin litre akaryakıt, 203 küçükbaş ve büyükbaş hayvan, 3 yük hayvanı, 59 cep telefonu, bir telsiz, 15 muhtelif elektronik eşya, 36 muhtelif motorlu araç, 4 muhtelif araç parçası, 3 ton 750 kilogram muhtelif gıda
Çorum'da 144 ineğin bulunduğu mandıra yandı
ÇORUM - Çorum'un Oğuzlar ilçesinde bulunan ve Kırsal Kalkınma Kooperatifi'ne ait olan 144 büyükbaş hayvanın bulunduğu mandıra yandı. Yangının neden çıktığı henüz belirlenemezken 200 ton saman 40 ton yem ve 60 tonda yonca yangında kül oldu.
Afyonkarahisar’da üç dakikada bir hayvan satılacak
Mühsürler, Afyonkarahisar OSB bitişiğinde bulunan 50 bin metrekarelik alan üzerine kurulacak olan borsanın günde toplam 3 bin büyükbaş ve küçükbaş hayvanın barınabileceği açık ve kapalı padoglara sahip olacağını dile getirdi.
Erzurum'dan Burundi'ye gönül köprüsü kuruldu
Kurban Bayramı nedeniyle Kimse Yok Mu Derneği Erzurum Şubesi'nden 8 kişilik gönüllü grubu, yoksul Afrika ülkelerinden Burundi'ye giderek kestirdikleri 100 büyükbaş kurbanlığın etini dağıttı.Aralarında iş adamı ve sivil toplum örgüt başkanlarının da bulunduğu 8 kişilik gönüllü grubu, arife ve bayramın ilk gününü Burundi'de geçirdi.
Büyükbaş kurban satıcılarının elinde hayvan kalmadı
İSTANBUL - İstanbul’a büyükbaş kurban getiren satıcıların elinde hayvan kalmadı. Kurban kesimini son güne bırakan vatandaşlar ise çareyi küçükbaş hayvan almakta buldu.
ESK elde kalan kurbanlıkları 9 liradan alacak
ESK tarafından yapılan açıklamada, Kurban Bayramı dolayısıyla pazarlara getirilen ancak satılamayan büyükbaş hayvanların değerlerinin altında satılmalarını ve geri dönüş sürecindeki mali giderler konusunda sıkıntı yaşanmasını engellemek ve hayvan hareketleri sonucu oluşacak
Sağlıklı beslenmek için haftada iki porsiyon balık yenmeli (Özel)
Baygar, "Kasaplık büyükbaş hayvan etlerine oranla daha az bağ doku içeriyor. Özellikle yaşlı ve çocuk beslenmesinde değeri daha da artıyor." ifadelerini kullandı.
Komor halkı, kurban getiren Türkleri misafir etmek için yarıştı
22 adet büyükbaş hayvanın kesimi ve dağıtılmasının ardından, Komor halkı ile beraber adadaki önemli kişilerin mezarları ziyaret edildi ve dualar okundu. Yerel "Hall" gösterisi ile karşılanan Levent esnafı, yanlarında getirdikleri hediyelerle çocukları sevindirmeyi de unutmadı.
Cansuyu, Moro’da kurban eti dağıttı
Bayram namazından sonra bölgedeki Marawi şehrinin güney bölgesine giden dernek yetkilileri, Batik ilçesinin Filistin adlı köyünde 10 büyükbaş hayvan kestirdi. Kurban kesimini dikkatle izleyen köy ahalisi, dağıtılan etleri alınca mutlu oldu.
Konya'da 200 civarında acemi kasap kendini yaraladı
Hastanelere kesikler dışında büyükbaş hayvanların tekmelerine maruz kalan birçok kırık vakası da intikal etti. (CİHAN)
Başbakan Erdoğan, kurbanını Bosna'da kestirdi
SARAYBOSNA - Türkiye'nin yanı sıra Balkanlar, Afrika ve Asya'da vekaletle kurban kesimi yapan Türk Kızılayı, Bosna-Hersek'te 100 büyükbaş kurbanın etlerini ihtiyaç sahiplerine dağıtacak.Bayram sabahını başkent Saraybosna'da idrak eden Kızılay Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, Bosna-Hersek için vekalet verenler arasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan
Kurban keserken kalbine yenildi
Erzurum'un Şenkaya ilçe merkezinde bayram namazı sonrasında büyükbaş kurbanlığı keserken fenalaşan Uğraş, yakınları tarafından ilçe devlet hastanesine kaldırıldı. Burada yapılan ilk müdahalenin ardından Oltu Devlet Hastanesi'ne ambulansla sevk edilen Kamil Uğraş, yolda hayatını kaybetti.
Ankara’da kurban kesim alanlarında sorun yaşanmadı
Bu yıl 18 bin kurbanlığın satışa çıktığı alanda, ilk gün 1500’ü büyükbaş, 2000’i küçükbaş olmak üzere toplam 3 bin 500 kurbanlık kesildi. Yakacık Kurban Kesim ve Satış Alanı’nda trafik sorunu çözmek amacıyla da bir dizi önlem alındı.
Kendisini yaralayan acemi kasaplar hastanelere akın etti
Ayrıca, kurbanlık büyükbaş hayvanlar tarafından yaralanan bazı vatandaşlar da tedavi için hastanelere başvurdu. Acemi kasapların birçoğu ayakta tedavi edildikten sonra taburcu edildi.
Kadın kasaplar erkeklere taş çıkarttı
Bir buçuk dakikada bir dana yani sekiz saatte 300’e yakın büyükbaş, bine yakın da kurban kesiyoruz. Kesim ücreti gayet cazip. Büyükbaşları 220 TL, küçükbaş kurbanlıkları ise 30 TL’den kesiyoruz. Kurbanlıklar kesilip, dört parça yapılıp vatandaşa teslim ediliyor.
İzmir’de kurban kesinlerin tercihi kesim yerleri oldu
Kurban kesenlerin zaman zaman büyükbaş hayvanlarını yatırırken zorlandığı görüldü. Yatırılan kurbanlıklar tekbirler eşliğinde kesildi. Kurbanı kesenler, el birliği ile hayvanlarını parçalayarak kesimi tamamladı.
Vatandaşlar, kurban kesim merkezlerini doldurdu
Büyükbaş hayvanların neredeyse tamamının alıcı bulduğunu belirten satıcılar, küçükbaş hayvanların ise büyük ölçüde satıldığını söyledi. Satış yerine ilk geldikleri güne göre hayvan satışlarında fiyatlarda düşüş olduğunu belirten satıcılar, ilk geldiklerinde 600-900 Lira arasında sattıkları küçükbaş kurbanlıkların
Belediye Başkanı Fadıloğlu, kurban kesim yerlerini denetledi
alınan tedbirlerin işleyişini yerinde görmek ve sıkıntı olup olmadığını anlamak için kesim yerlerini dolaştıklarını belirten Başkan Fadıloğlu, "Küçük ve büyükbaş hayvanların kesim işlemi için caraskal ve diğer konularda hazırlıklarımız yapılmış durumda.
Hakkari'de polisler kurbanlıkların etini fakirlere dağıttı
HAKKARİ - Hakkari Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Toplum Destekli Şube Müdürlüğü, Kurban Bayramı sebebiyle kestikleri 2 büyükbaş ve bir koyunun etini maddi durumu iyi olmayan ailelere dağıttı.Ekipler, fakir ailelere dağıtmak üzere 2 büyükbaş ve 1 koyun kesti.
Manisa'da küçükbaş kurbanlıklar bitmedi
MANİSA - Manisa Canlı Hayvan Borsası'nda arife günü kurbanlık satışlarında canlılık yaşandı. Büyükbaşlar 4 bin 500 ile 12 bin, küçükbaşlar 450 ile 800 lira arasında satıldı.
Kurbanlıkların hepsini satmanın sevincini yaşıyorlar
Ağrı'dan İzmit'teki pazara 40 büyükbaş hayvan getiren Bülent Sancak, 39'unu sattığını, elinde 1 tane kaldığını söyledi. Son büyükbaş hayvanın fiyatının da 4 bin 500 lira olduğunu belirten Sancak, "Yetişen son kişi alır.
TESK uyardı: Kurban derisi israfına dikkat
Her yıl Kurban Bayramı'nda ortalama 2 milyon küçükbaş ve 600 bin büyükbaş hayvan kesildiğini kaydeden Palandöken, “Bu kesimler sırasında deri ve bağırsakların çoğunluğu bilgisizlik, tecrübesizlik ve kalitesiz malzeme kullanılması nedeniyle israf edildiği için hiçbir işe yaramaz hale geliyor
Kurbanlıklar erken bitti
BURSA - Kurban Bayramı'na az bir süre kala, hayvan pazarlarında büyükbaş hayvan kalmadı. Kurbanlık almak için son günleri bekleyenler ise çadırlardaki ‘bitti’ yazısını görünce büyük şok yaşadı.
Pakistan'da kurban pazarları son günlerini yaşıyor
Şehirde, büyükbaş hayvanların fiyatı 500 dolar ile bin 500 dolar arasında değişirken, küçükbaş kurbanlıklar ise 300 ila 600 dolar arasında seyrediyor. (CİHAN)
Malatya'da bayramın ilk günü otobüsler ücretsiz
Kurban kesim ücretlerinin de büyükbaş kurbanlıklar için 150 TL, küçükbaş kurbanlıklar için de 30 TL olduğu öğrenildi. (CİHAN)
Yasadışı faaliyet en fazla Suriye sınırında yaşanıyor
2 adet tabanca, 32 adet tabanca mermisi, 47,66 kilo uyuşturucu, 19 bin 711 karton sigara, 100 kilo tütün, 32 bin 95 litre akaryakıt, 20 adet küçükbaş-büyükbaş havyan, 3 adet yük hayvanı, 34 adet cep telefonu, 24 adet muhtelif motorlu araç, 40 adet muhtelif araç parçası, 3 bin 720 kilo muhtelif gıda maddesi, 2 bin 329 adet
Bakan Eker: Satılamayan kurbanlıkları Et ve Süt Kurumu alacak
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, kurbanlık hayvan konusunda bir sıkıntı olmadığını söyleyerek; “Türkiye’de toplam 770 bin büyükbaş hayvan ile 2 milyon 200 bin civarında küçük baş hayvan kurbanlık olarak kesilmişti 2012 yılında.
Kurban pazarının en büyüğü 'Koca Yusuf'
Ortaköy kurban pazarına yurdun birçok bölgesinden getirilen küçük ve büyükbaş kurbanlıklar alıcı beklerken, pazarın en gözde kurbanlığı 980 kilo ağırlığındaki 'Koca Yusuf' oldu. Müslüm Sarısülük adlı vatandaşın getirdiği büyükbaş hayvanların içinde iri cüssesi ve görüntüsüyle öne çıkan kurbanlık 9 bin 750 liradan alıcı buldu.
Başakşehir'de akıma kapılan kurbanlıklar telef oldu
İSTANBUL - Başakşehir'de kurbanlık hayvan pazarında elektrik akımına kapılan 30'a yakın büyükbaş hayvan telef oldu. Edinilen bilgiye göre, Başakşehir Belediyesi'ne ait 1.
Uşak'ta trafik kazası: 7 yaralı
Kaza sırasında traktör kasasında bulanan büyükbaş hayvanın kaçmaması vatandaşlar bir ağaca bağladığı görüldü. Polis kaza ile ilgili inceleme başlattı. (CİHAN)
Erbil Hayvan Pazarı’nda kurbanlık hayvan hareketliliği (Özel)
Kurban Bayramı’na günler kala halkın kurbanlık almak için akın ettiği pazarda, daha çok büyükbaş hayvanlar ilgi görüyor. Sabahın ilk ışıklarında araçlarla pazara getirilen kurbanlıklar, kısa sürede alıcı buluyor.
Bursalı bıçakçılar çifte bayram yapıyor
Büyükbaş kesimi için kullanılacak iyi bir kurban bıçağının fiyatının 15-25 TL arasında değiştiğine dikkat çeken Mülazım Gülşen, küçükbaş kesimi için ise 10-15 liralık bıçakların bulunduğunu kaydetti.
Muğla'da kamu alanlarında kurban kesimi yasaklandı
Büyükbaş hayvanların mezbahalarda kesilmesi zorunlu hale getirilirken küçükbaşların evlerin bahçelerinde kesilmesine izin verildi. Kurullara uymayanlar hakkında cezai yaptırım uygulanacak.
Senegal’de kurbanlıklar ateş pahası
Nüfusun yüzde 95’inin Müslüman olduğu ülkede kurban bayramında büyükbaş hayvan kesilmemesi kurbanlıkların fiyatını artırıyor. Dini hadise ve detaylara oldukça önem veren Senegal halkı, Hz.
Prof. Dr. Tayar: Kahvaltıda kurban eti yemeyin
Büyükbaş hayvanların etleri 0 derecede 7-10 gün bekletildiğinde tam yumuşama sağlanır ve etin lezzeti artar." dedi. Prof.
Kurban Bayramı'na 4 gün kala hayvanlarını satanlar çadırına 'bitti' yazdı
Hayvanın bol olduğunu ancak fiyatların aynı kalmasından şikayetçi olduklarını hatırlatan Karaca, “Büyükbaş hayvanlarda canlı ağırlık kilogram fiyatları 9 ila 12 lira arasında. Büyükbaş hayvan fiyatınız bin TL ila 5 bin TL, küçükbaş kurbanlıklar ise en az 350 TL'den başlıyor.
Kadir Topbaş: Sözleşmeli personeli kadroya geçirdik
3 ayrı noktada; Ataşehir, Alibeyköy ve Başakşehir’de olmak üzere hazırladığımız ve geçen yıl 2 bin civarında olan büyükbaş hayvan da şu anda 4 bin 500 yüz hayvan barınma alanı ve aynı zamanda kesim alanları hizmet verecek.
Kurbanlık fiyatları geçen yıl ile aynı
Küçükbaş hayvanların fiyatı 350 lira ile 750 lira arasında değişirken, büyükbaş hayvan fiyatları 2 bin liradan başlayıp 10 bin liraya kadar çıkabiliyor.Malatya Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı İhsan Akın, hayvan pazarını gezerek besicilerle ve vatandaşlarla sohbet etti.