büyükelçi

Pakistan hükümeti ile Taliban arasındaki görüşmeler başlıyor
Hükümet kanadını Başbakan Şerif’in danışmanı İrfan Sıddıki, emekli gazeteci Rahimullah Yusufzai, eski büyükelçi ve Afganistan ilişkileri uzmanı Rüstem Şah Mahmud ve Pakistan eski istihbarat memuru Amir Şah temsil edecek.
Almanya’nın eski eğitim bakanı, Vatikan’a büyükelçi olacak
BERLİN - Almanya'da Hıristiyan Demokrat Birlik Partili (CDU) eski bakan Annette Schavan’ın Vatikan’a büyükelçi olarak gideceği öne sürüldü.Süddeutsche Zeitung’da yer alan iddiaya göre, Vatikan’daki Alman Büyükelçisi Reinhard Schweppe’nin görev süresi bu yaz dolacak ve yerine Annette Schavan görevlendirilecek
Ischinger: Münih Güvenlik Konferansı dünya barışına katkı sağlıyor
Konferansı 2008 yılından beri organize eden ve yöneten Alman Büyükelçi Wolfgang Ischinger, Türkiye'nin Avrupa Birliği üyesi olmasının önemine dikkat çekti. Büyükelçi Ischinger, özel ve bağımsız bir inisiyatif olan konferansın barışa katkı sağladığının altını çizdi.
Almanya Cumhurbaşkanı Gauck, uluslararası siyasette daha etkin rol istedi
MÜNİH - Bu yıl 50'ncisi düzenlenen Münih Güvenlik Konferansı (MGK) başladı. Konferansı organize eden Büyükelçi Wolfgang İschinger'in katılımcıları selamlamasının ardından açış konuşmasını yapan Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, ülkesinin uluslararası siyasette daha etkin rol almasını istedi.
"Zencani dosyası İran-Tacikistan ilişkilerini etkilemez"
AŞKABAT - İran'ın Duşanbe Büyükelçiliği misyon şefi Saidmahmudi Sadri düzenlediği basın toplantısında, Babek Zencani dosyasının İran ile Tacikistan ilişkilerinin seyrini etkilemeyeceğini söyledi. Tacik Asia-Plus ajansının haberine göre, İran Büyükelçiliği yetkilisi Sadri yaptığı açıklamasında, "Tahran yönetimi, Tacikistan ile ilişkilerine büyük önem veriyor.
Feridun Sinirlioğlu, ABD Hazine Bakanlığı Müsteşarı ile görüştü
ANKARA - Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Feridun Sinirlioğlu, ABD Hazine Bakanlığı Müsteşarı David Cohen ile görüştü. Dışişleri Bakanlığı’ndaki görüşme heyetinde ABD Ankara Büyükelçisi Frances Ricciardone de yer aldı.
“Putin hiç bir zaman kasten üstsüz poz vermedi”
Her zaman doğruyu söylemekten yana olduğunu kaydeden Peskov, “SSCB Ankara Büyükelçiliği’nde genç eleman olarak çalışırken, büyükelçi Albert Çernışev bana şöyle dedi: Başlıca prensip şudur, yeryüzünde kimse diplomatı yalan söylemeye zorlayamaz.
Kazakistan, Türkiye'ye ‘Dostluk Onur Madalyaları’ verdi
ANKARA - Kazakistan Ankara Büyükelçiliği’nde Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev’in ülkenin gelecek 50 yılını planlayan ‘Kazakistan-2050 Stratejisi’ tanıtımı ile iki ülke ilişkilerine katkı sağlayanlar için 'Dostluk Onur
Filistin, Türkmenistan'a büyükelçi atadı
AŞKABAT - Filistin, Türkmenistan'a büyükelçi atadı. Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov'un talimatı üzerine Meclis Başkanı Akca Nurberdiyeva, Filistin Büyükelçisi Muhammed Abdulla Tarşahani'nin güven mektubunu
Belçika Büyükelçisi: Başbakan Erdoğan’ın Brüksel ziyareti çok olumlu
ANKARA - Belçika’nın Ankara Büyükelçisi Marc Trenteseau, Türkiye’nin AB üyeliğine Belçika olarak destek verdiklerinin altını çizerek, Başbakan Erdoğan’ın gelecek hafta gerçekleştireceği Brüksel ziyaretinin ‘çok olumlu’ olduğunu
Japonya'dan Marmaray için yeni kredi
Japonya Hükümeti adına açıklama yapan Büyükelçi Yokoi, Türkiye’nin en itibarlı projelerinden biri olan Marmaray Projesini kuvvetle desteklediklerini ve iki ülke arasındaki dostluk ilişkilerini ve ekonomik işbirliğini güçlendirmeyi arzu ettiklerini ifade etti.
Çek polisi, Filistin elçiliğinde bir patlayıcı daha buldu
Yeni yılda elçilikte meydana gelen patlamada Büyükelçi Cemal el Cemal hayatını kaybetmişti. Büyükelçinin, eski bir kasayı açmaya çalıştığı sırada patlamanın meydana geldiği öne sürülmüştü. Olayın ardından elçilikte yapılan aramada kayıtsız 12 silah bulunmuştu.
Kuzey Kore: Kuveyt ile ticaret bağlarımızın daha da güçlenmesi lazım
SEUL - Kuzey Kore’nin Kuveyt Büyükelçisi Seo Chang-shik, Kuveyt’i ülkesine yatırım yapmaya davet etti.Kuveyt gazetesi El Vatan’a mülakat veren Kuzey Kore’nin Kuveyt Büyükelçisi Seo Chang-shik, iki ülke ilişkilerini değerlendirdi.
Patrik Bartholomeos, Atina Büyükelçiliği'ni ziyaret etti
ATİNA - Hırıstiyan Ortodoks dünyasının ruhani lideri Patrik Bartholomeos ve beraberindeki din adamları, Türkiye’nin Atina Büyükelçiliği'ni ziyaret etti. Patrik Bartholomeos’u Büyükelçi Kerim Uras, yeni büyükelçilik binasının kapısında karşıladı.
Türkiye'nin yeni Lahey Büyükelçisi Arslan, göreve başladı
LAHEY - Türkiye’nin Lahey Büyükelçisi Sadık Arslan, Hollanda Kralı Willem Alexander'e güven mektubunu sunarak göreve başladı.Yaklaşık 40 dakika süren kabulün ardından Lahey Büyükelçiliği rezidansında Türk gazetecilere açıklama yapan Sadık Arslan, "Dost bir ülkede büyükelçi olarak görev
12 büyükelçinin görev yeri değiştirildi
ANKARA - Dışişleri Bakanlığı, aralarından Washington ve Londra’nın da bulunduğu toplam 12 başkentteki büyükelçisini değiştirme kararı aldı. Dışişleri Bakanlığı Ahmet Davutoğlu, büyükelçilere yeni görevlerini bizzat kendi tebliğ etti.
Filistin'in Prag Büyükelçisi el Cemal, hayatını kaybetti
PRAG - Filistin'in Prag Büyükelçisi Cemal el Cemal, apartman dairesinde meydana gelen patlamada ağır yaralandı. Hastaneye kaldırılan büyükelçi, kurtarılamadı.
Uganda Büyükelçisi: Türk mallarına güveniyoruz, ülkemize yatırım yapın
ESKİŞEHİR - Uganda Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Johnson Agara Olwa, ülkesinin ticari faaliyetlerini Eskişehir Girişimci ve Sanayici İşadamları Derneği (EGSİAD) üyesi işadamlarına anlattı. Eskişehirli işadamlarını ülkelerine ticaret yapmaya davet eden Büyükelçi, “Uganda siyasi ve ekonomik olarak istikrarlı.
Filistin büyükelçisi, patlamada ağır yaralandı
PRAG - Filistin'in Prag Büyükelçisi Cemal el Cemal, konutunda meydana gelen patlamada ağır yaralandı. Büyükelçi hastaneye kaldırılırken, konutun çevresi giriş ve çıkışlara kapatıldı.
Almanya’da çocuk parası ‘şartlara’ bağlanıyor
BULGAR BÜYÜKELÇİ KIZDIÖte yandan Almanya’nın bu yönde bir adım atacağının duyulması Bulgaristan’ın Almanya Büyükelçiliği’ni de kızdırdı.Konuyu “popülizm” olarak değerlendiren Bulgar Büyükelçi Radi Naidenov, “Popülizm ve önyargılar Avrupa Birliği idealini yaralıyor.
Görev süresi dolan Büyükelçi Samsar, Kiev’den ayrıldı
KİEV - Ukrayna’da görev süresi dolan Türkiye'nin Kiev Büyükelçisi Mehmet Samsar, başkent Kiev’den ayrıldı. Büyükelçi ve ailesi, Azerbaycan’ın Ukrayna Büyükelçisi Eynullah Medetli, Türk İşbirliği ve Kalkınma Ajansı (TİKA) Ukrayna Program Koordinasyon Ofisi Koordinatörü
Dünya 'Azerbaycan Türkleri Dayanışma Günü' Kiev’de kutlandı
KİEV - Dünya Azerbaycanlılarının Dayanışma-Hemreylik Günü, Azerbaycan’ın Kiev Büyükelçiliği bünyesindeki Nahçıvan Salonu’nda coşkuyla kutlandı.Törene, Azerbaycan büyükelçiliği personeli, Türkiye'nin Kiev Büyükelçisi Mehmet Samsar, Türkiye Ukrayna Sanayiciler ve İşadamları Birliği (TUSİB) Yönetim Kurulu
Dünya Azerbaycan Türkleri Dayanışma Günü, Lahey'de kutlandı
AMSTERDAM - Azerbaycan’ın Lahey Büyükelçiliği ve Benelux Azerbaycan Kongresi Temsilciliği'nin girişimleriyle Dünya Azerbaycanlılarının Dayanışma- Hemreylik Günü kutlandı. Törene büyükelçilik personeli, Hollanda Azerbaycan Türk Kültür Derneği üyeleri, Hollanda'da yaşayan, çalışan ve Tük kökenli STK temsilcileri katıldı.
Kuzey Koreli askerlerin, İsveç'teki büyükelçiyi zorla götürdüğü iddia edildi
İdam edilen Chang' yakınlığı ile bilenen İsveç Büyükelçisi Pak Kwang-chol'ün 'merkeze çekildiği' belirtildi. Haberi doğrulayan İsveç Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Karin Nylund, büyükelçinin İsveç'i terk ettiğini söyledi.
Ukrayna Beşiktaşlılar Derneği'nden, Büyükelçi Samsar'a veda ziyareti‏
KİEV - Ukrayna Beşiktaşlılar Derneği, ülkedeki görev süresi sona eren Türkiye'nin Kiev Büyükelçisi Mehmet Samsar’a, veda ziyareti gerçekleştirdi. Ukrayna Beşiktaşlılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Burak Pehlivan, derneğin 2013 yılı çalışmalarına ilişkin bilgi verirken, derneğin kuruluş dönemiyle, Büyükelçi
ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü: Türk medyasının tavrı rahatsız edici
NEW YORK - Amerikan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, "Türk medyasının ABD Büyükelçisi ve diğer yetkililere yönelik yaptığı temelsiz saldırıları son derece rahatsız edici bulduklarını" açıkladı.
Zambiya Büyükelçisi'nden Cumhurbaşkanı Gül’e güven mektubu
ANKARA - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Zambiya Cumhuriyeti Büyükelçisi Miriam Kaseba Mulenga’yı Çankaya Köşkü’nde kabul etti. Büyükelçi Mulenga, kabulde Cumhurbaşkanı Gül’e güven mektubunu sundu.
Rüşvet skandalı ve Büyükelçi'ye tepki ABD basınında geniş yankı uyandırdı
isminin karıştığı yolsuzluk ve rüşvet skandalının "uluslararası güçler" ve onların "yerel işbirlikçilerinin" oyunu olduğu yönündeki çıkışı ile ABD’nin Ankara Büyükelçisi hakkında sarf ettiği sözler, Amerikan basınında geniş yankı uyandırdı.
"Rüşvet alan da veren de mel'undur sözünün yerini, 'memnundur' almış"
Başbakan Erdoğan’ın dün Samsun’daki mitingde ABD Büyükelçisi’ne ikazda bulunmasına değinen Karaman, "Bunlar miting meydanlarında söylenmez. Meydanlarda falan büyükelçi kendi işini yapsın yoksa geri göndeririz denmez.
Afganistan’da Türk okullarına meclis nişanı verildi
Törene, Türkiye'nin Kabil Büyükelçisi İsmail Aramaz, Afganistan Eğitim Bakanı Yardımcısı Asif Neng, Sena Meclisi YardımcısıMensur Ezidyar, Afgan – Türk Çağ Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı
Belediyeler Ankara'da buluşacak
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'ın yanı sıra birçok bakan, büyükelçi ve üst düzey bürokratın katılımıyla gerçekleşecek gece, 19 Aralık 2013 Perşembe günü Ankara Rixos Grand Otel'de yapılacak. Programa ayrıca Azerbaycan, Moldova Gagauzyeri ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde bulunan eş başkanlar, yabancı misyon temsilcileri ve birliğe üye belediye başkanları katılacak
Senegal Büyükelçisi, Mersinli işadamlarını yatırıma davet etti
MERSİN - Senegal Büyükelçisi İssakha Mbacke, ülkesi ile gıda ve tarımda önemli bir potansiyele sahip olan Mersin arasında önemli işbirlikleri sağlanabileceğini ifade etti. Ülkesinin güvenilir bir liman olduğunu dile getiren Mbacke işadamlarını yatırıma davet etti.
Bakü'de 'Yaşayan Yunus Emre' sempozyumu başladı
BAKÜ - Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de 'Yaşayan Yunus Emre' konulu uluslara arası sempozyum başladı. Sempozyuma Türkiye'nin Bakü Büyükelçisi Alper Coşkun , milletvekilleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, akademisyenler ve çok sayıda davetli katıldı
Kazak elçiden Türk işadamlarına çağrı: Kazakistan’da üretime geçin
ALMATI - Kazakistan’ın Türkiye Büyükelçisi Canseyit Tüymebayev, ülkede faaliyet gösteren Türk işadamlarına üretime geçmeleri çağrısında bulundu. Ülkenin eski başkenti Almatı’da Türk işadamları ile bir araya gelen Canseyit Tüymebayev, Türk işadamlarının sorunlarını dinledi.
ASELSAN’ın yurt dışındaki en büyük yatırımı hizmete hazır
ASTANA - Türkiye'nin Kazakistan Büyükelçisi Ömer Burhan Tüzel, ASELSAN, Savunma Sanayi Müsteşarlığı ve Kazak savunma sanayi kuruluşu Kazakistan Engineering’in ortak kuruluşunun ilk fabrikasının hizmete hazır olduğunu söyledi
Davutoğlu AGİT toplantıları için Kiev’de
Kiev’e Brüksel’den gelen Ahmet Davutoğlu, havalimanında Ukrayna Hükümeti yetkilileri, Türkiye’nin Kiev Büyükelçisi Mehmet Samsar, AGİT Daimi Temsilcisi Büyükelçi Tacan İldem ve Kiev Büyükelçiliği mensupları tarafından karşılandı.
Ahmet Üzümcü, OPCW genel direktörlüğüne yeniden seçildi
LAHEY - Türk Büyükelçi Ahmet Üzümcü, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü'nün (OPCW) genel direktörlüğüne ikinci dönem için seçildi.OPCW'nin 18.
Türkmenistan, ilk çok partili seçime hazırlanıyor
AGİT gözlemcilerinin başkanı Fransa Büyükelçisi Alexander Keltchewsky, basın toplantısı düzenledi. Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Büyükelçi Keltchewsky, Türkmen yönetimi tarafından denetleme izni verilmesinden memnuniyet duyduklarını ve Türkmenistan’da
BM: Suriye'deki kuşatma altındaki insanlara yardım ulaştırılamıyor
Büyükelçi ayrıca, OCHA liderliğinde uluslararası yardım kuruluşlarının Suriye içinde toplam bugün açıklanan 3 merkez ile birlikte bu rakamın 6’ya yükseldiğini dile getirdi. Elçi, BM’nin Suriye’de insani yardıma muhtaç halkın yalnızca yüzde 25’ine ulaşabildiğini geriye kalanının ise Suriye devleti tarafından ihtiyaçlarının karşılandığını savundu
Belçika Büyükelçisi: Yatırım için Türkiye’nin en dinamik şehri Manisa
MANİSA - Belçika Büyükelçisi Marc Trenteseau, yatırım yapmak için Türkiye’nin en dinamik şehrinin Manisa olduğunu söyledi. Trenteseau, ülke olarak Manisa ile ticari ilişkileri geliştirmek istediklerini kaydetti.
Gümrük Bakanı: Hakkari ve Şırnak’a hudut kapısı açılsın
Hayati Yazıcı ile Irak Büyükelçisi Talal Jameel Salih Hasan bir araya gelerek gümrük kapılarını ele aldı. Yazıcı, görüşmede terörün sonlanmasıyla birlikte yöre insanlarının karşılıklı olarak ticaret yapabileceklerini dile getirdi.
Atina'da Konya Aya İrini Kilisesi'nin fotoğraf sergisi açıldı
Atina’daki İmrozlular Derneği’nde açılan sergiye Atina Büyükelçisi Kerim Uras, Atina-Pire Başkonsolosu İsmail Sefa Yüceer, Konya’dan misafirler ile çok sayıda davetli katıldı. Konya’daki Sille köyünde yer alan Rum Ortodokslara ait tarihi Aya İrini Kilise ve diğer kültürel değerlerin tanıtımına yönelik “Oh my God, Sille” adlı fotoğraf
Mısır Büyükelçiliği'nden açıklama
İSTANBUL - Mısır Büyükelçiliği Basın Ofisi'nden yapılan açıklamada, Mısır Arap Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Abderahman Salaheldin'in bugün Türkiye’den ayrıldığı bildirildi. Açıklamada Büyükelçi Salaheldin'in havaalanında bulunduğu sırada "hiçbir basın kuruluşuna hiçbir açıklama yapmadığı" vurgulandı.
Lahey Büyükelçisi Uğur Doğan, Hollanda'ya veda etti
AMSTERDAM - Türkiye'nin Lahey Büyükelçisi Uğur Doğan, Hollanda'daki görev süresinin dolması vesilesiyle Kral Willem Alexander'a veda ziyaretinde bulundu.Kral Alexander, Büyükelçi Uğur Doğan ve eşi Manolya Doğan'ı Wassenaar'daki özel konutunda kabul etti.
"Dünya, İran’a dayatma yoluyla bir şey yaptırılamayacağını gördü"
ANKARA - İran'ın Ankara Büyükelçisi Ali Rıza Bikdeli, nükleer programın sınırlandırılması karşılığı İran’a uygulanan ambargonun hafifletilmesi konusunda ‘‘İran’la anlaşma sadece ve sadece saygı yoluyla olabilir.
Rusya'da iş yapan Türk iş adamları 100 milyar dolar hedefi için buluştu
DTİK Avrasya Bölge Komitesi Başkanı Ali Galip Savaşır ve beraberindeki heyet Türkiye Moskova Büyükelçisi Aydın Adnan Sezgin’i ziyaret etti. Görüşmede Türk-Rus ekonomik ilişkileri ele alındı.
‘Kazakistan Cumhurbaşkanı Günü’ İstanbul’da da kutlandı
1 Aralık Cumhurbaşkanı Günü’ne atfen bu yıl ikincisi düzenlenen törene aralarında Kazakistan’ın Ankara Büyükelçisi Tüymebeyav’in de olduğu kalabalık bir davetli kitlesi iştirak etti. Tören, Kazakistan’la ilgili sunumla başladı.
Türkiye'nin yeni Viyana Büyükelçisi Göğüş göreve başladı
VİYANA - Yaz kararnamesi ile Viyana’ya büyükelçi olarak atanan Dışişleri Bakanlığı Avrupa İşlerinden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Mehmet Hasan Göğüş göreve başladı. Büyükelçilikte ilk mesai gününü geride bırakan Göğüş, daha önce Viyana’da AGİT Daimi Temsilci Yardımcısı olarak çalışmış ve şehri bilen bir isim.
Türkiye’nin taze ürünleri Ukrayna’da görücüye çıktı
Türkiye'nin Kiev Büyükelçisi Sayın Mehmet Samsar beraberinde Kiev Büyükelçiliği Ticaret Müşaviri Belkıs Gürsel ile fuarı ziyaret ederek Türkiye’den gelen katılımcılarla görüştü. Kış aylarında yaş sebze ve meyvenin büyük kısmını ihraç eden ülkedeki fuarda, Türk şirketleri bağlı bulundukları birlik ve federasyon çatısı altında temsil edildi
Kahire Büyükelçisi Botsalı, İstanbul'a dönüyor
İSTANBUL - Türkiye'nin Kahire Büyükelçisi Hüseyin Avni Botsalı, bugün Türk Hava Yolları (THY)'nin tarifeli uçağı ile saat 23.50'de İstanbul'a dönüyor.