çevre kirliliği

Rusya uyardı: Kutup ayılarının nesli hızla tükeniyor
Moskova’da düzenlenen "Kutup Ayılarının Korunması Forum’unda" konuşan bakana göre çevre kirliliği, kaçak av ve küresel ısınma kutup ayılarının sonunu hazırlıyor.Arctic bölgede yer alan Barent ve Kara Deniz çevrelerinde yapılan çalışmaları örnek veren bakan, kutup ayılarının kanlarında zehirli atıklara rastlanıldığını söyledi
Ankara’da üç gün sürecek 3. Sanayi Şurası başladı
Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, dünyanın bir numaralı küresel sorununun çevre kirliliği ve iklim değişikliği olduğunu ifade ederken, Türkiye olarak bu alanda üzerine düşenleri yaptıklarını aktardı.
Kötü görüntüler azaldı, vatandaş belediyenin gösterdiği yerlere yöneldi
Her yıl yaşanan kötü görüntü ve çevre kirliliği ile anılır hale gelen kurban bayramları, artık bu görüntüden uzaklaşıyor. Osmangazi Belediyesi tarafından, ilçedeki 15 kapalı ve açık pazar alanı, kurban kesim alanı olarak vatandaşın kullanımına açıldı.
Şifa'dan KOAH hastalarına ameliyatsız nefes
Hastalığın çevre kirliliği ve genetik faktörlere bağlı da gelişebildiği bilgisini veren Gülşen, “Özellikle sigarayı 20 yıldan fazla içenlerde bunu daha sık gözlüyoruz. Akciğerdeki iyi havalanmayan kötü alanlar, geçmiş yıllarda cerrahi işlemle küçültülüp çıkarılıyordu.
Kurbanda dişi hayvan kesecekler mutlaka gebelik testi yaptırmalı
Kesim işlemi tamamlandıktan sonra atıklar, kullanılmayan iç organlar çevre kirliliği ve hastalıklara neden olmaması için ortada bırakılmamalıdır.” (CİHAN)
Başbakan Erdoğan: BM neye yarar?
Küresellik olgusunun yerelleşmeye karşı olumsuz etkileri olduğunu, eşitsizliğin dünyadaki çevre kirliliği, çatışmalar, terör ve susuzluk ve pek çok konuda etkileri olduğunu belirten Erdoğan, bunun altında da sınırsız kazanma ve sınırsız harcama isteği bulunduğunun altını
Hayvansal sıvı gübrenin pamukta verimi artırdığı tespit edildi
Öztürk, sıvı gübrelerin tarımda kullanılma imkanının bilinmediğini, hali hazırda yüzey ve yeraltı sularına karışarak çevre kirliliği oluşturan bir atık madde olarak bilindiğini kaydetti. Sadettin Öztürk, projenin hazırlık çalışmalarında tarlalarındaki deneme alanında dekara 1,5 ton hayvansal sıvı gübre, üst gübre olarak uygulandığını ve olumlu etki aldıklarını
'Yıkıcı Yapıcılık' adını verdiği çılgın dönüşüm projesini tescil ettirdi
Çevre kirliliği hat safhaya ulaşmış, toprak, hava, su ve gürültü kirliliği oluşmuştur. Artan göç çarpık yapılaşmayı tetiklemiştir.
Romanların hurdalık tepkisi
Ancak hurdacılığın sebep olduğu çevre kirliliği nedeniyle gelen şikayetler üzerine harekete geçen yetkililer, hurdacıların mahalle dışına çıkarılmasını istedi. Hurdacıların mahalle dışına çıkarılması kararı, Menzilahir Mahallesi’nin tepkisini çekti.
Park ve meydanların altı otopark oluyor
Görüntü ve çevre kirliliği yaratmayacak. Yönetmelikte ayrıca belediyelere, binaların estetiği, rengi, çatı ve cephe kaplamasına kural koyma yetkisi veriyor. Belediye meclislerinin karar alması durumunda binaların yöresel mimariye ve yöresel malzemeye göre inşa edilmesi zorunlu olabilecek.
'Stresli ve yoğun çalışma şekli tükenmişliğe neden olur'
"Teknolojik gelişmelerin hayatımızda daha fazla yer alması, çevre kirliliği, insan yaşamını kaliteli sürdürülebileceği alanların eksikliği insan psikolojisini olumsuz etkiliyor." diyen Kaya, "Yaşadığımız hayat insanı ruhsal ve psikolojik açıdan yoruyor.
Prof. Dr. Yıldız: Toprağa bağımlılığımız erozyonu da kolaylaştırdı
Toprak varlığı için en büyük tehlikenin erozyon olduğunu kaydeden Yıldız, şunları ifade etti: "Toprak işleme konusu doğrudan çevre kirliliği faktörleri arasında sayılmasa da, dolaylı etkileri nedeniyle bu konu kapsamına alınmıştır.
Rusya’da 6 ayaklı buzağı şaşırttı
Uzmanların iddiasına göre, buzağının 6 ayaklı doğmasının nedeni bölgeye yerleşen fabrikaların oluşturduğu çevre kirliliği. Bratsk ve çevresinde yaklaşık 10 fabrikanın faaliyet gösterdiği kaydedildi. Bölge federal sağlık görevlileri ise fabrikaların çevre kirliliğini oluşturmadığını savundu.
Cihan Haber Ajansı Gündemi
Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, deniz çöplerini toplama teknelerini denize indirme törenine ve çevre kirliliği acil müdahale tatbikatına katılacak. (10.00 - 12.00 - İstanbul)
Samsun Valisi Aksoy, 1 Temmuz Kabotaj Bayramı’nı kutladı
“ diyen Vali Aksoy, “Denizlerimizin korunması ve bizden sonraki kuşaklara sağlıklı, çevre kirliliği açısından bozulmamış şekilde aktarılması hepimizin ortak görev ve sorumluluğudur. Ülkemizin denizlerde sahip olduğu bu zengin potansiyeli en iyi şekilde değerlendirerek, dünya denizciliğinde hak ettiğimiz yeri almamız ve kuzeyi tamamen denizle çevrili
Başbakan Erdoğan: Gezi olaylarının perde arkasında kirli senaryolar var
Siz tencere tava sesleriyle çevre kirliliği yapıyorsunuz. Niye? Açın öğrenin çevrecilik nedir, gürültü kirliliği de evet bir çevre kirliliğidir. Bunlar bunu da bilmezler.
Müfredat değişti, ehliyet eğitiminde alkol ve sürücülük dersleri verilecek
Ayrıca taşıtlar ve sürücülerin etkisiyle meydana gelecek çevre kirliliği ve tedbirleri anlatılacak. Tedbirsiz ve saygısız araç sürme yasağı başlıklı bölümde ise kornanın kullanım kuralları, müzik ve haberleşme araçlarının kullanımı, gürültü ile ilgili yasal düzenlemeler ile ilgili bilgi
Ümraniye Türkiye’nin üçüncü, İstanbul’un birinci temiz ilçesi
Törende atıklar, çevre kirliliği ve çevreyle ilgili tahribatın ülkelerin ortak sorunu olduğundan yakınan Erdoğan Bayraktar, “Artık çevre duyarlılığı ve iklim değişikliği, dünyanın bir numaralı gündem maddesidir.
Egemen Bağış'tan Çevre Günü'nde hadisli mesaj
Egemen Bağış, Çevre Günü nedeniyle yayımladığı mesajından küreselleşen dünyanın karşı karşıya kaldığı en büyük tehditlerden birinin şüphesiz çevre kirliliği ve bu kirliliğin yol açtığı sorunlar olduğuna işaret ederek, "Sanayileşme ve teknolojik gelişmeler ile birlikte insanoğlunun doğa üzerindeki baskı ve müdahalesinin
Batman'da davul zurna eşliğinde çöp toplandı
Orta öğretim okullarına yönelik “Çevre ve Çevre Kirliliği” konulu sunumlarla başlayan etkinlikler Kent Konseyi Gençlik Meclisince organize edilen Çevre Yürüyüşü ile devam etti. Etkinlikler 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde açılacak olan resim sergisi ve yapılacak ödül töreni ile tamamlayacak.
Antalya'nın turistik bölgelerinde 5 aylık inşaat yasağı başladı
Turizm bölgelerinde inşaat yasağının 15 Ekim'de sona ereceğini belirten Bulgurlu, inşaat faaliyetlerinin gürültü, görüntü ve çevre kirliliği oluşturduğu için geçmiş yıllarda bazı otel rezervasyonları iptaline neden olduğunu söyledi.
Balıkesir Belediye Başkanı Ok: Kanser vakaları çığ gibi büyüyor
Hastalığın önemli bir sebebinin çevre kirliliği olduğunu vurgulayan Ok, "Bunun bir tek yolu var, öncelikle çevremiz temiz olacak. Bir millet, sağlıklı olabilmek için mutlaka çevresini de temiz tutmalı.
Kargo dağıtımında elektrikli araç dönemi
Uzun zamandır da çevre kirliliği ve karbon salınımını azaltmak için çalışmalarımız devam ediyordu." ifadelerini kullandı.
Kuzey Biga Madencilik: Sadece sondaj yapıyoruz
ÇANAKKALE - Kuzey Biga Madencilik, Kazdağları'nda siyanürle altın arayarak çevre kirliliği oluşturduğu iddiaları üzerine bugün gazetecileri çalışma alanına götürdü. Şirket yetkilileri, şimdiye kadar sadece sondaj çalışması yaptıklarını açıkladı.
Başkan Kocaoğlu, belediyeye ceza kesen Çevre müdürünü şikayet etti
Çevre kirliliği yaratan taş ocaklarına karşı ne yaptınız? İzmir kentinin içme suyunun yaklaşık yüzde 40’ını karşılayan Tahtalı Barajı koruma alanı sınırında, yaklaşık 300 bin kişinin içme suyunu karşılamak için planlanan Çamlı Barajı
Türkiye güneş enerjisi potansiyeli bakımından dünyada 3’üncü sırada
Panellerin üretimi sırasında küçük bir çevre kirliliği söz konusu olabilir. Ancak panellerin üretimi de kullanılacağı bölgede yapılırsa bu kirlilik daha da düşük olacaktır. Güneş enerjisinden üretilen elektriğin üretildiği bölgedeki dağıtım sisteminde tüketilmesi durumunda iletim kayıpları söz konusu olmayacaktır.
Samsun'da organize sanayi siteleri çöplerden kurtuluyor
Çevre kirliliği ve kötü kokunun hakim olduğu İlkadım, 19 Mayıs ve Örnek sanayi siteleri, yaşanmaz hale geldi. Büyüyen çöp sorununu ortadan kaldırmak için harekete geçen Büyükşehir Belediyesi ile Tekkeköy Belediyesi, işbirliği yaparak temizlik seferberliği başlattı.
Bakan Bayraktar, Ergene Havzası'nı denetleyecek
Trakya Havzası'nın, çevre kirliliği ile ilgili genel bir değerlendirme yapılan toplantı da katı atık tesisleri, atıksu arıtma tesisleri ve yeni oluşturulacak olan 5 atıksu arıtma tesisi hakkında değerlendirme yapıldı.
Kanserin belirtileri ve güncel tedavi yöntemleri anlatıldı
Türkiye'de Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) katkısının dünya standartları üzerinde olduğunu söyleyen Dinçer, düzensiz diyet, sigara, mesleki etkenler, alkol, çevre kirliliği, yiyeceklerdeki katkı maddelerinin kanserde rol oynayan en önemli etkenler olduğunu belirtti.
Hayalindeki arabayı resmetti, Türkiye birincisi oldu
Şahin, resmini çizdiği arabayla çevre kirliliği ve geri dönüşüme dikkat çekmek istediğini söyledi. Japon firması Toyota’nın dünya ülkeleri genelinde düzenlediği 'Hayalimdeki Araba' adlı resim yarışması sonuçlandı.
Keçiören’de hurdacı operasyonu
denetim ve kontrollerde gecekondu bahçelerinde hurdaya ayrılmış malzemelerin yanı sıra, pet şişe, kağıt, plastik gibi atık malzemeler biriktirerek görüntü ve çevre kirliliği yapan çok sayıda gecekondu tespit edildi.
Çin, rüyasını gerçekleştirebilecek mi? (Haber - Analiz)
Verilen mesajlara bakıldığında, Li hükümetinin, halkın, çevre kirliliği, gıda güvenliği, temiz su, hava kirliliği, trafik ve ‘’hukou’’ denilen nüfus kayıt sistemi sorunlarına nasıl cevap vereceğini bildiği ve gördüğünü gösteriyor.
Reformlarla yeni Çin geliyor
ÇEVRE KİRLİLİĞİ VE GIDA GÜCENLİĞİÇevre ve hava kirliliği ile gıda güvenliğine de değinen Li, bu konuda ellerinden geleni yapacaklarını aktardı. "Bu konudaki çözümler şeffaf olmalı.
Şanghay'ın içme suyu kaynağından çıkarılan ölü domuz sayısı 8 bin 300'ü geçti
Çinli mikroblog kullanıcıları, ülkede giderek daha büyük bir sorun haline gelmeye başlayan çevre kirliliği konusunda endişelerini dile getirdi. Çin mikroblog sitelerinde en çok tartışılan haberlerden biri haline gelen olay ile ilgili yapılan yorumlarda, yetkililer görevlerini hakkıyla yerine getirmedikleri konusunda
Çocuklara orman sevgisini tiyatroyla aşılıyorlar
40 dakika süren müzikli oyunda fidan dikimi, orman yangınları, doğa olayları, çevre kirliliği gibi konular işleniyor. Çocuklar bir andan ormanların faydalarını öğrenirken diğer yandan eğleniyor.
Çin’de nehirdeki ölü domuz sayısı 6 bin 600'e yükseldi
Çinli mikroblog kullanıcıları, ülkede giderek daha büyük bir sorun haline gelmeye başlayan çevre kirliliği konusunda endişelerini dile getirdi. Çin mikroblog sitelerinde en çok tartışılan haberlerden biri haline gelen olay ile ilgili yapılan yorumlarda, yetkililer görevlerini hakkıyla yerine getirmedikleri konusunda
Şanghay'ın içme suyu kaynağı nehirden 6 bin ölü domuz çıkarıldı
Çinli mikroblog kullanıcıları, ülkede giderek daha büyük bir sorun haline gelmeye başlayan çevre kirliliği konusunda endişelerini dile getirdi. Çin mikroblog sitelerinde en çok tartışılan haberlerden biri haline gelen olay ile ilgili yapılan yorumlarda, yetkililer görevlerini hakkıyla yerine getirmedikleri konusunda
Şanghay'ın içme suyu kaynağından çıkarılan ölü domuz sayısı 2 bin 800'e yükseldi
Çinli mikroblog kullanıcıları, ülkede giderek daha büyük bir sorun haline gelmeye başlayan çevre kirliliği konusunda endişelerini dile getirdi. Çin mikroblog sitelerinde en çok tartışılan haberlerden biri haline gelen olay ile ilgili yapılan yorumlarda, yetkililer görevlerini hakkıyla yerine getirmedikleri konusunda
Çin’in başkenti Pekin’de kirli hava ve toz fırtınası yaşanıyor (Özel)
ÇİN BAŞBAKANI WEN JİABAO: ÇEVRE KİRLİLİĞİ SORUNU ÇÖZÜLMELİÇin’in yıllık olağan Meclis toplantılarında da ele alınan konular arasında yer alan çevre kirliliği ve hava kalitesi, halkın giderek tepkisine yol açıyor.
Çin savunma harcamalarının artış nedenini açıkladı
ÇEVRE KİRLİLİĞİSon zamanlarda ülke genelinde yaşanan çevre kirliliği konusu ile ilgili soruyu yanıtlayan Fu Ying, yeni dönem meclisin, hava kirliliğini önleme ve çevre koruma gibi konularda yasal düzenlemelere gideceğini
Çin hava kirliliğinde de zirvede
PEKİN - Çin’de, hızlı ekonomik büyümeyle beraber çevre kirliliği de tehlikeli boyutlara ulaştı. Dünyanın hava kalitesi bakımından en kötü 20 şehrinden 16’sı Çin’de bulunuyor.
'Verimli enerji kullanımıyla yıllık 3 milyar dolarlık tasarruf mümkün'
kullanan elektrik motorlarıyla değişimini sağladığımızda ciddi anlamda enerji verimliliği potansiyeli var, bu da bizim enerji sarfiyatımızı azaltacağı gibi çevre kirliliğine ciddi katkılar sağlayacaktır.
'2030'da 13 milyon insan kanserden hayatını kaybedecek'
Yine toplumsal bilinçle hava ve çevre kirliliği önlenir, zehirli atıkların önüne geçilmesi sağlanırsa kanser vakalarının görülme oranı azalacaktır.” şeklinde konuştu.
TEMA: Yangın bir çevre felaketidir
Yerlere tükürmeyi, çöp konteynırından akan pis suyu, dişlerini fırçalamamayı çevre kirliliği sayan bir zihniyete sahip fabrika yöneticilerinin ve İl Halk Sağlığı Müdürlüğü'nün yangında meydana çıkan dumanı, itfaiyecilerin sıktığı suyun aktığı denizdeki, topraktaki
Çevreyi kirletenlere iki yılda 120 milyon lira ceza kesildi
ANKARA - Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, çevre kirliliğine izin vermiyor. Bakanlık çevre kirliliği ile ilgili denetimlerini 2010 ve 2011 yıllarında da aralıksız sürdürerek, iki yılda yaklaşık 120 milyon lira para cezası kesti
Çin’de vali halktan özür diledi
Çin medyasında yer alan haberde, 31 Aralık günü Changzhi şehrinde yer alan kömür madeninde yaşanan kimyasal sızıntı yaşandığı ve çevre kirliliğine yol açtığı bildirildi. 5 Ocak gününe kadar devam eden sızıntının ardından valinin basın toplantısı düzenleyerek halktan özür dilediği belirtildi.
Katı atık tesisleri'ne günde 300 ton çöp dökülüyor
MARDİN - Mardin'deki çevre kirliliği, geçtiğimiz aylarda yapımı tamamlanan Katı Atık Tesisleri'nin hizmete girmesiyle Mardin'deki tamamen ortadan kalktı. Çöplerin çevreye verdiği zararı asgariye indiren tesislere günde ortalama 300 ton çöp dökülüyor.
'4 Element ,1 Umut Çocuk' projesinden Başkan Çat'a ziyaret
Projenin teması hakkında bilgi veren okul Müdürü İbrahim Çetinel, “Projemiz başta çevre kirliliği olmak üzere küresel Isınma, çevreyi olumsuz etkileyen plastik ve poşet tüketimi, atık pillerin toplanması, su kullanımı, bilinçsiz ağaç kesimi, nükleer atıklar, hava
CHP’li Metin Çelik: Timsah Arena'da çalışmalar durmak üzere
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanı Metin Çelik, Almira Otel'de düzenlediği basın toplantısında, başta kentsel dönüşüm, çevre kirliliği, Nilüfer çayındaki kirlilik, ulaşım ve stadyumla ilgili meseleleri paylaştı.
Bolu'da 6 bin ton atık kağıtla 102 bin ağaç kurtarıldı
kağıdın yanı sıra bu yılın aynı döneminde, bin 450 ton plastik, 220 ton metal ambalaj atığı, 43 bin 254 kilogram bitkisel atık yağ toplandı ve olası bir çevre kirliliği önlendi. (CİHAN)