çöpe

Rum Başkanlık seçimlerinde Guinness amblemini kullanan adaya ceza
Hükümet, oy pusulalarında Guiness amblemi kullanan Evstrathiu’nun tüm pusulaların çöpe gitmesine sebep olduğunu belirtti. Mektupta, Evstrathiu’nun Rum Hükümeti’ni yeni oy pusulası basmak zorunda bıraktığı için, 20 bin euro ceza ödemesinin kararlaştırıldığı bildirildi.
'Mısır, ordunun daha muktedir olacağı neo-mübarek döneme giriyor'
Ancak, Arap Baharı hepten de çöpe gitmiş değil. Demokrasiyi öyle ya da böyle elde etmiş Mısır, ihtiyaç duyduğunda yeniden harekete geçebilir. Başa kim gelirse gelsin, Tahrir Devrimi örneğini gören kimse Mübarek kadar kendini konforlu hissetmeyecektir.
Ekmek israfı kampanyasıyla 2,8 milyar TL tasarruf sağlandı
Ofisi (TMO)’nin 17 Aralık 2013 yılında başlattığı ‘Ekmek İsrafı Kampanyası’ sonuçlarına göre bir yılda ekmek tüketiminden 2,5 milyar TL’lik tasarrufa, çöpe atmaktan kurtarılan 300 milyon TL de ilave edildiğinde milli ekonomiye yıllık 2,8 milyar TL tasarruf sağlandı.
TÜSEMKOM: Patatesteki fiyat artışı üretim planlaması olmamasından
Tonlarca patates çöpe gitti. Bu yıl da üretici, para etmediği için patates ekmedi, dolayısıyla fiyatlar oldukça yükseldi. Ben patates fiyatlarının önümüzdeki günlerde daha da artacağını tahmin ediyorum.
Ukraynalılar yılbaşı kutlamalarında 125 milyon doları çöpe attı
Ülkede devam eden eylemler ve ekonomik kriz ortamında yeni yıla giren Ukraynalılar, yılbaşında bir gecede 125 milyon dolar değerindeki gıda malzemesini çöpe attı.AgriSurvey adlı araştırma şirketinin yaptığı araştırmanın sonuçlarına göre, Ukraynalılar yeni yılı kutlamalarında kurdukları ziyafet sofralarındaki gıdanın yüzde 13’ünü
Bakan Kılıç: Kulüpler Yasası rafa kalkmadı
Hasta yazılan ilacı kullanmadı diye doktorun diploması çöpe gitmez. Siz yanlış yerden olaya bakıyorsunuz. Siz yanlış yerden olaya baktığınız içinde kulüpler rafa kaldırmayı ve orta sahada ellerini kollarını sallayarak top çevirmeye devem ediyorlar.
Bakan Eker: Sanatla toplumun gündemine gıda güvenliğini taşıyoruz
Bir yılda 1 milyar 300 milyon ekmek ton çöpe atılıyor. Bu miktar dünyadaki bütün açları doyuracak yeterlilikte. Geçen sene 17 Ocak’ta kampanya başlattık.
70 ülkeye tohum ihracat yapılıyor, ama çok daha fazlası ithal ediliyor
dengesiz beslenme nedeniyle sıkıntı çektiğine işaret eden Mirmahmutoğlu, hal böyleyken dünyada parasal büyüklüğü 1 trilyon dolar olan 1,3 milyar ton gıdanın çöpe gittiğini belirtti. ÇİN, KİŞİ BAŞI ET TÜKETİMİNİ 1 KG ARTIRIRSA
TÜBİTAK desteğiyle posadan ayçiçeği ve mısır dondurması üretti
Ahmet Ayar, işlendikten sonra çöpe atılan, gübre ya da yem olarak kullanılan gıda posalarını ekonomiye kazandırmak için önemli bir çalışma yaptıklarını söyledi. Proje kapsamında meyve suyu fabrikalarından kayısı, elma ve üzüm gibi çeşitli meyvelerin posalarını, sıvı yağ fabrikalarından da ayçiçeği ve mısır atıklarını topladıklarını
10 ayda 399 ton atık pil toplandı
Atık pillerin mutlaka toplanması gerektiğini ifade eden Ecel, “Atık pillerin çöpe, toprağa, denize, akarsulara ve kanalizasyonlara atılması veya yakılmaları durumunda içerdikleri ağır metaller çevrenin kirlenmesine yol açabiliyor.
TÜKODER'den Cumhurbaşkanı Gül'e veto çağrısı
Böylece gerek mahkemelerin, gerekse Yargıtay'ın kredi kartı yıllık aidatının yasal olmadığı ve alınamayacağına ilişkin tüm kararları çöpe atılmış oldu." diye konuştu.
İzmir'de 81 ilden 330 katılımcı bitki sağlığını konuştu
Bugünse 1,3 milyar ton gıda çöpe gidiyor. Bunun yanında her gün dünyada 10 milyon insan açlıktan hayatını kaybediyor, 900 milyon dolayında insan aç yatıyor, 1,2 milyar dolayında insan yetersiz besleniyor, 1,5 milyar dolayında insan da dengesiz beslenme
Isınmak için harcanan enerji çatılardan uçup gidiyor
Böylece paranız çöpe gitmez ve çatınızın ömrü binanızın ömrü kadar uzun olur.” Çatılardaki israfın bir diğer nedeninin de çatı bakımlarının ihmal edilmesi olduğunu söyleyen ÇATIDER Başkanı Yavuz, “Çatıları yılda bir kere kontrol ettirmekte fayda
HÜDA-PAR üyesinin evine pimi çekilmiş bomba atıldı
İlk önce onu da alıp çöpe atayım diye düşündüm. Ama ellemedim, durumu çocuklarıma anlattım. Çocuklarım gelip baktılar, el bombası olduğunu söyleyip durumu polise bildirdiler.
Geçen yıl çöpe giden salatalık bu yıl 1-2 liradan satılıyor
Geçen yıl havaların sıcak seyretmesi ve arz-talep nedeniyle üretici, tonlarca salatalığı para etmediği için çöpe attı. Birçok çiftçi, bu yıl salatalık para edemeyecek diye salatalık ekmedi. Havaların da erkenden serinlemesi salatalığın değerini artırdı.
Loğoğlu: İlerleme raporu hükümetin yetersizliklerine dikkat çekmektedir
Geçtiğimiz yıl İlerleme Raporu'nu çöpe atan, Gezi protestolarındaki tavrını eleştiren Avrupa Parlamentosu’nun kararını tanımıyorum diyen hükümete tavsiyemiz eleştirilere kulaklarını kapamaması ve Türkiye’yi dünyadan koparmamasıdır.
Bakan Çelik açıkladı; vatandaş ilacın yüzde 37'sini çöpe atıyormuş
Sonra da çöpe atıyor. İlaçların yüzde 37'si çöpe atılıyor. Yani her 8 ilaçtan 2'si 3'ü çöpe atılıyor. Bu da normal çöpe atılıyor.
Kurbanlıkların sakatatlarını mutlaka gömün
MALATYA - Kurban Bayramı'nda kesilen hayvanların sakatatlarının gelişigüzel çöpe atılması ‘hidatik kist’ olarak bilinen bulaşıcı hastalığa neden olabiliyor. Uzmanlar, bu organlarla beslenen köpeklerin hastalığı insanlara bulaştırabileceğine dikkat çekiyor.
TESK uyardı: Kurban derisi israfına dikkat
Önemsenmeyerek çöpe atılan bağırsakların temizleyip, tuzlanarak plastik bir poşet içinde ekonomiye kazandırılabileceğini aktaran Palandöken, “Bu tür ekonomik zararların her yıl tekrar etmemesi için belediyelerimizin kurban kesimleri
Çanta hırsızlığı kamerada
Burada sorgulanan iki kadının, içerisindeki 2 bin lirayı aldıktan sonra çantayı çöpe attıklarını söyledikleri ileri sürüldü.Emniyetteki işlemleri tamamlanan Dilek A. ile Ekin Ö. Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na sevk edildi.
Kistli organları köpeklere yedirmeyin
Bu organları köpeğin önüne ya da çöpe atmak kendi kendimizi riske atmak anlamına geliyor. Söz konusu hastalıklı organ kesinlikle imha edilmeli. İmha şekli de organın yüksek dereceli fırında yakılması ya da hayvanların ulaşamayacağı derinlikte toprağa gömme şeklinde olmalı.
Başakşehir'de akıma kapılan kurbanlıklar telef oldu
Hayvanlar kamyonlara konulup çöpe atıldı ama yetkililerden kimse açıklama yapmadı. Burada 250 bin lira zararım var." diye konuştu.
Uzm. Dr. Ceyhan: Köpeklere çiğ et yedirilmemeli
Köpekler gezdirilirken etrafa dışkılamaları halinde poşetle alınıp ağzı bağlandıktan sonra çöpe atılmalıdır. Parazit mücadelesi yapılmadan, serbest dolaşan köpeklerin okşanması ve sevilmesi sırasında parazit yumurtaları ellere geçebilir.
Yenimahalle’de bayat ekmekten nefis tatlar yarıştı
Ben ninelerimden, dedelerimden ekmeğin çöpe atıldığını görmedim. Aksine bayat ekmekten çeşitli yemekler yaparlardı. Dinimizce de ekmeğin çöpe atılması günahtır.
’Seçim barajı kaldırılmalı, temsilde adalet temel alınmalı’
Burada iki sorun var, biri yüzde 25-35 oy oranı ile seçildiğinizde yüzde 75-65 in oyunu çöpe atmış oluyorsunuz. Dolayısıyla yüzde 65-75’in içinde olan seçmen, ‘benim dilediğim adam seçilmedi, benim seçim çevremde oylarım çöpe gitti’ der ki sistem yaramaz.
En dayanaklı ekmek kepekli olanı
BERLİN - Almanya'da Tüketici Bakanlığı, ekmek israfını azaltmak amacıyla başlattığı “Çöpe Atılmayacak Kadar Kıymetli” inisiyatifiyle, tüketicileri ekmek tüketirken titiz olmaya davet etti.Kullanılan un ne kadar koyuysa, ekmeğin de o kadar dayanıklı olduğunu açıklayan bakanlık uzmanları, tüketicilerin bu durumu alışverişlerde göz ardı etmemesi gerektiğine
Kirliliği önlemek için pamuk tarlada denetleniyor
Bu nedenle pamuk, iplik ve kumaş çöpe gidiyor. Durum böyle olunca hem ilimiz hem de ülkemiz ekonomisi zarara uğratılıyor.” dedi. (CİHAN)
Bülent Arınç'tan 'paket eksik' eleştirilerine cevap: Bizi takip edin
Türkiye’de siyaset yaptığını zanneden bazı kişiler, daha paket kendileri tarafından bilinmiyor iddiasıyla eleştirilirken paketi de neredeyse çöpe atmışlardı. Hem bilmediğinizi söylüyorsunuz hem de işe yaramaz dağ fare doğurdu diyorsunuz.
Mardin'den demokratikleşme paketine destek geldi
önemli bir adımı olarak tanımlamanın mümkün olduğunu ifade eden Akgül, "Nitekim Başbakan da konuşmasında sadece gerilim üreten ceberrut devlet anlayışını çöpe atacak bu paketin son olmadığı ve halkın üzerindeki ağırlığın kaldırılmasına yönelik demokratikleşme adımlarının devam edeceğini söyledi.
İsveç'te yılda “60 bin ağaç” çöpe atılıyor
STOCKHOLM - İsveç'te alışverişten sonra müşteriye verilen yazar kasa fişinin, yılda 60 bin ağacın boşa kesilerek çöpe atılmasına sebep olduğu bildirildi. Yetkililer yılda 1,7 milyar yazar kasa fişinin kesildiğini, bunun da büyük bölümünün çöpe atıldığını söyledi.
Derviş Eroğlu: Kapsamlı çözüme yönelik görüşmelere hazırız
Bugüne kadar elde edilenleri çöpe atar veya yeniden müzakereye kalkarsak bu bizi 45 yıl daha görüşme masasına mahkum eder. Buna ne bizim ne de sürecin tahammülü yoktur.
Başkan Tuna: Atık yağların geri dönüştürülmesi çok önemli
Ambalaj atıklarını çöpe değil de ayrı kutulara atmamız gerektiğini öğrendik. Ayrıca okulumuzdaki atık yağ makinesine 1 litre atık yağ attığımızda 1 lira verdiğini öğrendiğimde, anneme gidip yağları ayrı yerde biriktirmesini söyledim.
Rüzgardan elde edilen enerji, elektrik fiyatlarını düşürdü
Devlet, bu yatırımları çöpe atacak bir uygulamaya girmemesi lazım. Bu tür düzenlemelerden uzak kaçmak lazım.” diye konuştu.
Bayat ekmekler hayvanlara yem yapılıyor
İSTANBUL - Günde 6 milyon ekmeğin çöpe atıldığı Türkiye’de, israfı önlemek adına Bağcılar Belediyesi önemli bir çalışma başlattı. İlçenin mahallelerine ve sokaklarına özel kutular konularak bayat ekmeklerin toplanması sağlanıyor.
İzmir’in çöpünden 7 bin konutun elektriği üretilebilir
Böylece, Büyükşehir ve ilçe belediyeleri tarafından bir yılda çöpe harcanan yaklaşık 111 milyon liranın kamuya kalacağını öngören Çakır, elde edilecek çöpten de yaklaşık 7 bin konutun ihtiyacı kadar elektrik üretilebileceğini kaydetti.
Sokakta bulduğu silahı kurcalarken katil oldu
Olayda kullanılan ve çöpe atıldığı belirtilen silah, tüm aramalara rağmen bulunamadı. Aydın O.’nun ifadesinde, “Yolda bir silah buldum.
Çöp konteynerinde bebek cesedi bulundu
Polis, bebeği çöpe atan kişi veya kişileri belirlemek için çalışma başlattı. Bunun için çevredeki işyerlerinin güvenlik kamerası kayıtları da incelemeye alındı. (CİHAN)
Ergene'de 5 bin 807 ton ambalaj atığı çöpe karışmadan toplandı
Yılın ilk 6 ayında 5 bin 807 ton ambalaj atığı çöpe karışmadan toplandı, yapılan 964 denetimde işletmelere 3 milyon 386 bin 576 TL idari para cezası uygulandı.Havzadaki dağınık sanayiler Islah OSB’ler altında toplanarak müşterek Atıksu Arıtma Tesisleri kurulacak.
Emniyet Müdürü Kara, vatandaşları dolandırıcılara karşı uyardı
“Vatandaşlarımızın bu telefonlar karşısında adeta hipnoz olmuş gibi dolandırıcıların yalanlarına kapılmaları neticesinde alın teriyle kazandıkları birikimleri çöpe atılmaktadır. Kamu düzeninin korunması ve asayişin sağlanmasında büyük emeği olan kamu görevlileri ile kolluk kuvvetleri böyle bir metotla asla çalışmaz.
Telefon dolandırıcılarının yöntemi güvenlik kamerasında
İSTANBUL - Kandırdıkları kişilere para ve ziynet eşyalarını çöpe bıraktırmak suretiyle gerçekleştirilen telefon dolandırıcılığının son örneği güvenlik kameralarına yansıdı. Kadıköy’deki Mobese kameralarına saniye saniye yansıyan görüntüler, dolandırıcıların aşama aşama uygulattığı yöntemi gözler önüne serdi.
TZOB Başkanı Bayraktar: Üzümün çeşit sayısı bin 200'den 50'lere düştü
2011-2012 üretim sezonunda üretim ve piyasada 373 bin 29 ton üzüm çöpe gidiyor. Oldukça büyük miktarlarda üzümün de tüketim aşamasında çöpe gittiği düşünülürse kaybın büyüklüğü ortaya çıkar. Üretim, piyasa ve tüketimde kayıplar doğru ambalajlama ve saklamayla en aza indirilmelidir.
Arınç’tan iadei muhakeme açıklaması: 400 kağıt parçasından ibaret
kapatma davasına iade-i muhakeme yolunun açılmasına ilişkin, “Bütün deliler 400 kağıt parçasından ibaret, 370 tanesini de dava sırasında Anayasa Mahkemesi çöpe attı” dedi. Arınç, Bekir Bozdağ'a yönelik saldırya ilişkin de şu değerlendirmelerde bulundu: "Kabine’de konuşuldu.
Elektronik atıklar, e-atık havuzunda toplanacak
Kullanılmayan ve ekonomik ömrünü tamamlayan elektronik ürünlerin, ev ve iş yerlerinde depolama sorunu oluştururken çöpe atılması tehlikeli olan bazı elektronik atıkların da burada bertaraf edilerek çevreye zarar vermesi engelleneceği kaydedildi.
'Ekmekler çöpe gitmesin' diyerek, şehrin her tarafına ekmek kutusu dağıttı
İşadamı Kasım Yasdıoğlu, bayat ekmekleri toplamak için 100 adet bayat ekmek kutusu yaptırıp üzerine ‘bayat ekmek kutusu’ ‘ ekmek nimettir çöpe atılmaz ‘ gibi sözler yazdırdı. Bu kutuları cadde, sokak ve sitelere asan Yasdıoğlu, ‘ekmek nimettir çöpe atılmaz’ sloganıyla yola çıktığını söyledi.
Üniversite zararlılara karşı faydalı böcek üretmeye başladı
sağlığının risk altında olduğunu, ihraç edilen sebze ve meyvelerin ihracatının ilaç kalıntısı nedeniyle ülkelerden geri gönderilmesiyle toplarca ürünün çöpe gittiğinden söz eden Özkan, buna çözüm arayan yerlerden birisinin de Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi olduğunu dile getirdi.
Çöpten yiyecek toplayarak israfa dikkat çekiyorlar
Bütün bu şahsi sebeplerin yanı sıra bir de insanlara ulaşmadan çöpe atılan gıda maddeleri var. Birçok üretici defolu olarak nitelendirdikleri ürünleri direkt olarak çöpe atıyor. Bunlar şekli düzgün olmayan salatalıklar veya boyu kısa kalmış havuçlar dahi olabiliyor.
Gezi Parkı'nda gözaltı
Parkta bulunan yatak, kilim gibi malzemeleri belediye ekipleri çöpe attı. Yaşanan gerginlikte 10’dan fazla kişi gözaltına alındı. Bu arada çıkan olaylarda fotoğraf çeken ve polislere tepki gösteren Alman Klaüs Müller de karakola götürüldü.
CHP'liler Maçka Parkı'nda Lozan'ı kutladı
Cumhuriyetin bu kadar üstüne gidildiği bir dönemde Lozan’ın anmasını yapmak Sevr’in çöpe atılmasını anmaktır. İnönü ailesinin yıpratılmasına Cumhuriyet’in yıpratılmasına ne biz izin vereceğiz ne de gelecek nesiller izin verecek.
Çöp konteynerinden bebek cesedi çıktı
Jandarma, bebeğin annesini ve çöpe atanları belirlemek için araştırma başlattı.Olay, dün öğle saatlerinde yaşandı. Çöp dökmek için konteynere yaklaşan bir kadın, torba içindeki cesedi gördü.
Kamyonetin damperine gizlenmiş 21 bin kaçak sigara ele geçirildi
ÇÖPE ATILAN ESRAR JANDARMA’NIN GÖZÜNDEN KAÇMADI Jandarma aynı yol kontrollerinde 2 kilogram 300 gram esrar maddesi de ele geçirdi. Otomobilden 1 kişinin poşet attığını fark eden ekipler, yaptıkları aramada 2 kilogram 300 gram esrar maddesi ele geçirdi.