çöplerin

Rus Patriği Kirill: Ülkemizi temizleyelim
Baharda kar erimeye başladığında plastik şişeler gibi çöplerin meydana çıkmaması gerekir. Ülkemizi ve doğamızı temizlemeye başlamalıyız, bu sayede belki kendi içimiz de temizlenmiş olur.” diye konuştu.
Yeni temizlik araçları törenle hizmete sunuldu
İlçedeki çöplerin son 2 aydır her sabah toplandığını belirten Eyüp Belediye Başkanı İsmail Kavuncu, "Tarihiyle, kültürüyle Eyüp Sultan Camii ve Türbesi'yle her yıl binlerce kişinin ziyaret ettiği ilçemiz, Temizlik İşleri Müdürlüğümüze
Süleyman Soylu, Aksaray Üniversitesi’nde değişen dünyayı anlattı
Dün belediyelerin kendi alanlarındaki çöplerin başka belediyelerin sınırları içerisine dökülmesi için büyük çaba sarf ettiğini, bugün ise belediyelerin kendi çöplerinden enerji elde etmenin kavgasını yaptıklarını belirten Soylu, “Ekonomik lobilerde de, toplumların
Kaçak göçmenler gitti, Moskova sokaklarında çöp yığınları başladı
MOSKOVA - Rusya’nın başkenti Moskova’da Kafkas kökenli bir kişinin bir Rus vatandaşını öldürmesinin ardından başlayan kaçak göçmen operasyonları, Moskova’nın çöplerini vurdu. Genelde Orta Asya ülkelerinden gelerek kentte temizlik yapan işçilerin azalması, şehrin temizliği ve çöplerin toplanmasını olumsuz etkiledi.
Toplanmayan çöpler yüzünden Diyarbakır faciadan döndü
DİYARBAKIR - Diyarbakır’da toplanmayan çöplerin ateşe verilmesi sonucu çıkan yangın az daha faciaya neden oluyordu. Tren raylarının hemen yanında biriken çöplerin yakıldığı sırada yakıt yüklü tren zor anlar yaşadı.
Bayram tatili Güneydoğu'da turizmcilerin yüzünü güldürdü
Ayrıca esnafı ve vatandaşların temizlik ve çöplerin toplanma saatlerine riayet konusunda dikkatli olmalarını tavsiye ediyorum. Seyahat acenteleri ve turların yanı sıra Mardin’in bayram tatilinde çok sayıda yerli turisti ağırlayacağız.
Rektör Gül: Karekodlu diploma ile sahteciliğin önüne geçildi
Yeşil bir kampüs, akıllı binalar, enerji tasarruflu, çöplerin ayrıştırıldığı, yağmurun ve güneş enerjisinin kullanıldığı doğayla uyum içinde bir kampüs.”İLETİŞİM FAKÜLTESİ DEKANI PROF.
Deniz çayırları çapa tehdidi altında
Türker, deniz dibinden çıkan ilginç çöplerin, kurulacak deniz müzesinde sergileneceğini söyleyerek, "Üniversitemiz yerleşkesinde, fakültemiz bünyesinde bir deniz müzesi oluşturacağız. Bu müzede, denizden çıkardığımız ilginç sayılabilecek çöpleri sergileyeceğiz.
Bakan Bakraktar ve Yılmaz, Bingöl'de toplu açılış ve temel atma törenine katıldı
Çöplerin vahşi depolama yöntemi ile toplandığını ifade eden Bakan Bayraktar, ''Bugün resmi açılışını yapacağımız tesis ile çöpler, düzenli katı atık depolama tesisinde toplanacak. Yine Bingölümüzde bizim an be an hava kalitesini ölçen istasyonumuz var.
Gökova Körfezi'ndeki deniz çayırları tehlikede
Bu çöplerin kaynağı ve kirleticilik etkileri yok edilmediği takdirde çok kısa bir süre sonra bu bölgeler turistlerin geldikleri değil, kaçtıkları alanlar olarak hafızalarda yer edecektir. Bu nedenle en kısa zamanda Gökova Körfezi pilot bölge olarak kabul edilerek, deniz dibi kirlilik envanterinin çıkarılma zorunluluğu bulunmaktadır.
Muhtarlar 'çevre zabıtası' gibi çalışacak
ANKARA - Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Türkiye genelindeki 53 bin muhtara çöplerin kaynağında ayrı toplanması, atık yağların çevreye zararı ve geri dönüşüm gibi konularda eğitim verecek. Düzenleyecekleri toplantılarla mahalle ve köylerindeki vatandaşları bilgilendirecek muhtarlar da aynı zamanda fahri denetim elemanı olarak görev yaparak, çevreyi kirletenleri
Denizli Belediyesi çöpten aylık 60 bin liralık elektrik üretiyor
Hatırlayın geçmişte çöp depoları patladı, onlarca insan da o çöplerin altında kaldı. Bizse bu alanda çöplerden oluşan bir damla suyun bile toprağa karışmasının önüne geçiyoruz. Çöplerin etrafa koku yaymasını, diğer canlı türleriyle çevreye mikropların saçılmasını engelliyoruz.
Çöpteki minik Erol ve ailesine yardım yapılacak
KAYSERİ - Annesi çöpten atık kağıtları topladığı sırada çöplerin arasında oturan minik Erol Zurna’ya devlet sahip çıktı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından Erol Zurna’nın ailesine destek olunacak.
Bodrum’un çöp kabusunu sona erdirecek proje imzalandı
depolama tesisleriyle Türkiye nüfusunun yüzde 46'sına hizmet verildiğini, bir kısmında atıkların ekonomiye kazandırılması için düzenlemeler yapıldığını, çöplerin toplanarak düzenli depolama sahalarında depolandığını ve çevreye zararsız hale getirildiğini ifade etti.
Pakistan’da kız okuluna bombalı saldırı: 16 yaralı
Devlet kız ilköğretim okulunda çöplerin altına gizlenen patlayıcı maddelerin patlaması sonrası, öğrencilerin panikle dışarı kaçıştığı belirtildi. Patlamanın ardından polis ve adli yetkililerinin hemen bölgeye gönderildiği bildirildi.
Yeraltı çöp konteynerlerinin doluluğunu mikro algılayıcılar ölçecek
teknolojisini kullanarak çöpte doluluk oranlarını hissedilebilir mikro algılayıcılar yerleştireceklerini söyleyen Başkan Demirtaş, “Konteynerler içerisindeki çöplerin hacimlerini ölçerek, doluluk kapasitelerini bildiren bir sistem üzerinde çalışıyoruz.
Kasaplara ve dönercilere Ramazan denetimi
Bazı iş yerlerinde et kesim yerlerinin hijyenik olmadığını ve çöplerin orta yerde bulunduğunu tespit eden denetimciler yasa gereği tutanak tuttu. Buzhanelere de giren ekipler, mekanın tavanından çöp kovasına, et askılığından elektrik kablolarının uygunluğuna kadar pek çok noktayı kontrol etti.
Çöp konteynerlerinin yeraltına alınması desteklenecek
/>Yeraltı konteynerleri sayesinde, çöp poşetlerinin etrafa dağılması ya da yayılması gibi kötü görüntülerle karşılaşılmayacağını dile getiren Mehmet Baş, "Çöplerin toplanması da daha kolay olacak. İnsanlar günün her saati çöplerini rahatlıkla atabilecekler" dedi.
Çöp konteynerlerini yer altına alan belediyelere yüzde 45 destek verilecek
Yeraltı konteynerleri sayesinde, çöp poşetlerinin etrafa dağılması ya da yayılması gibi kötü görüntülerle karşılaşılmayacağını dile getiren Mehmet Baş, "Çöplerin toplanması da daha kolay olacak. İnsanlar günün her saati çöplerini rahatlıkla atabilecekler.
Bitlis’te yaz döneminde ishal vakaları arttı
Yine evde ve dışarıda bulunan çöplerin kapalı kutularda muhafaza edilmesi ve açıkta satılan gıdaların alınmaması iyi olur. Dondurulmuş ürünlerin çözüldükten sonra tüketilmesi gerekiyor.
Seul Belediyesi’nden yemek israfına karşı sert duruş
Belediye yönetimi yaptığı son düzenleme ile vatandaşlardan attıkları organikler çöplerin miktarına göre hizmet bedeli alacaklar. Yapılan yeni düzenlemenin Haziran ayı sonu ile uygulamaya geçmesi öngörülüyor.
Türkiye, çevre projeleri için Mısır’a 150 çöp kamyonu hibe etti
Pek çok sosyal konunun yanı sıra sokakların temizliği ve çöplerin toplanamaması da Mısır'ın önde gelen problemleri arasında yer alıyor.Dünyada kilometre kare başına düşen insan sayısının en yüksek olduğu kentler arasında yer alan Kahire ve Giza'da çöp sorununun yanı sıra plansız şehirleşme, hızla
Türkiye Mısır’a 150 çöp kamyonu hibe etti
Pek çok sosyal konunun yanı sıra sokakların temizliği ve çöplerin toplanamaması da Mısır’ın önde gelen problemleri arasında yer alıyor. Dünyada kilometre kare başına düşen insan sayısının en yüksek olduğu kentler arasında yer alan Kahire ve Giza’da çöp sorununun yanı sıra plansız şehirleşme,
Sabri Ülker Çevre Ödülü ‘Kaynayştır Projesi’nin
Projelerin içinden birinci seçilen ve çöplerin kaynağında ayrıştırılarak su kaynaklarını kirletmesinin önüne geçmeyi amaçlayan ‘Kaynayştır Projesi’ Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’nden geldi. Üniversitede öğretim görevlisi olarak çalışan Yrd.
Çevrecilerin tepkisi üzerine Feridun Düzağaç festivale katılmayacağını açıkladı
Geçen yıldan beri vadinin korunması, temizlenip çöplerin günlük toplanıp teknelerle Ölüdeniz’e götürülmesini sağladıklarını anlatan Aşan, şu ifadeleri kullandı: "Festival süresince de mevcut personelimize ilave olarak 30 özel güvenlik görevlisi ile güvenlik sağlanacaktır
86 yaşındaki kadının evinden iki kamyon dolusu çöp çıktı
Evde bulunan çöplerin arasında 1999 depreminde dağıtılan erzakların kutuları da bulundu. Belediye görevlileri maske takarak evdeki çöpleri kamyonlara doldurdu.
Bakan Fatma Şahin, Katı Atık Ayrıştırma Tesisi'ni hizmete açtı
Başkan Rıdvan Fadıloğlu ise yaptığı konuşmada, çöplerin toplanmasının ilçe belediyelerin, bertarafının ise büyükşehir belediyesinin sorumluluk alanında olduğunu hatırlattı. Fadıloğlu, şöyle konuştu: "Özellikle son dönemlerde katı atık depolama sahalarındaki mekansal sıkıntıyı hesap ederek bu geri dönüşümden elde edilecek değerlerin
Malatya'da 4 bin 500 ev çöpten enerji kullanacak
Belediye Başkanı Ahmet Çakır, tesisin tamamlanmasıyla çöplerin ayrıştırılarak ekonomiye kazandırılacağını belirtti. Çöplerin toplanması nedeniyle ortaya çıkan gazların doğaya salınımının önleyerek elektrik enerjisi üreteceklerini söyleyen Çakır, “Mevcut çöp sahamızda rehabilitasyon
MÖP Çatan’a çocuklardan yoğun ilgi
Öğrencilere görsel sunum eşliğinde çöpleri nasıl ayrıştırmaları gerektiğini anlatan MÖP Çatan, sunumdan sonra çöplerin ayrıştırılarak atılmasını uygulamalı tatbik etti. Programın ardından MÖP Çatan’ın etrafını saran çocukların kimisi hatıra fotoğrafı çektirirken kimisi de merak ettiklerini sordu.
Belediyeden ekmek israfına 'kutulu' çözüm
Halkımız bugüne kadar ekmeklerini çöplerin yanına bırakıyordu, çeşitli nedenlerle çevreye dağılan ekmeklerin olumsuzluklarını engellemek ve ihtiyaç olan yerlere de ekmekleri çöpe bulaşmadan ulaştırmak için ekmeği ayrı toplama uygulamasına geçiyoruz.
Öğrenciler çöplükte bilinçleniyor
Çevre Mühendisleri tarafından yapılan sunumlarla çöpleri doğru şekilde ayrıştırarak toplamanın ekonomiye olan katkısı, evlerde ve yaşam alanlarında oluşan çöplerin nasıl ayrıştırılacağı öğrencilere anlatılıyor.
Peribacaları ile kaplı Ortahisar Vadisi çöp vadisi oldu
Önce vadi kenarına dökülen çöplerin, zamanla vadinin içlerine atılmaya başlandığı ileri sürülüyor. Kolubayırı mevkiinde bulunan vadiye bazı vatandaşlar da molozlarını döküyor.
Çanakkale'de kanalizasyon atığı denizi sarıya boyadı
Şehir kanalizasyonunda gelen sıvı ve çöplerin deniz yüzeyinde oluşturduğu pislik, vatandaşların tepkisini çekti. Kordonda gezenler, eğilip bakarak pisliğin kaynağını aradı.
Samsun'da organize sanayi siteleri çöplerden kurtuluyor
Örnek sanayi sitesinde esnaflardan Recep Hun yıllardır sanayicilerin gelişi güzel çevreye attıkları maddelerin ve çöplerin kaldırılmasının kendilerini memnun ettiğini belirtti. Sanayi sitelerindeki temizlik çalışmaları hakkında bilgi veren Tekkeköy Belediye Başkanı Hayati Tekin, temizliğe 1.
Valilik ve belediye, Van'ın çevre sorununu birlikte çözecek
Proje onaylanana kadar, VANÇEB tarafından bir lot ve düzenli depolama yapıldığını anlatan Vali Karaloğlu, şunları kaydetti: “Lot projesinin içinde çöplerin sularının toplandığı bir havuz yapılacak. Çöpler toplanacak ve orada suyu alınarak arıtma tesisine dökülecek.
Başbakanlık ofisi karşısında 318 mermi kovanı bulundu
Geniş güvenlik önlemi altında araştırma yapan ekipler, çöplerin içinde 7.65 ve 9 mm çapında 318 adet boş mermi kovanı buldu. Mermiler, incelenmek üzere emniyete gönderildi. Bir temizlik görevlisinin konteynerin içinde mermi kovanlarını fark edip, polisi aradığını aktaran bir diğer temizlik görevlisi, çöpün içinde yaklaşık 300 adet
Mamaklı öğrenciler çöpü öğreniyor
Öğrencilere, çöpleri doğru şekilde ayrıştırarak toplamanın ekonomiye olan katkısı, evlerde ve yaşam alanlarında oluşan çöplerin nasıl ayrıştırılacağı anlatılıyor. Ayrıca öğrencilere burada öğrendiklerini ailelerine aktarmasının ne kadar önemli olduğu da anlatılıyor.
Japonya'dan Kanada'ya 1 milyon dolarlık tsunami çöpü parası
TOKYO - Japonya, 2 yıl önce yaşanan tsunami sonrası çekilen sularla birlikte denize giden çöplerin kıyısına vurduğu Kanada'ya 1 milyon dolar yardımda bulundu.Japonya Başkonsolosu Seiji Okada, bu paranın "Kanada ve halkının, tsunami sonrası Japonya'ya gösterdikleri büyük desteğe karşı şükranın bir nişanı olduğunu" belirtti
İzmir'de vatandaşlar çöp kamyonlarının önünü keserek eylem yaptı
Bu yolda yağmur yağarken çocuklarımız, okul yolunda çöplerin akıntıları içinde ulaşım sağlıyor. Bu bir açlık grevidir. Biz somut öneri istiyoruz, artık hikayeye ihtiyacımız yok. Kim gelirse gelsin buradan çöpü kaldıracak.
Hurda deposunda yangın çıktı, Bursa dumana büründü
'ye ait hurda deposunda çöplerin yakıldığı esnada yangın çıktı. Yükselen dumanlar gökyüzünü kapladı. İtfaiye ekiplerinin, yaklaşık yarım saat süren çalışmaları ardından alevler kontrol altına alındı.
500 bine yakın evin elektirk enerjisi çöpten karşılanacak
Çöplerin ayrıştırılarak, tasnif edilmesini istedi. Yıldız, tesisleri gezerken, gazetecilerin çöp kokusundan rahatsız olduğunu görünce, "Ben çok rahatsız olmadım, sonuçta iyi bir şey elde edilecek.
Uçucu madde arkadaşlığı ölümle bitti
Edirne eski İstanbul Caddesi üzerindeki metruk bir binaya giren gençler, çöplerin içerisinde yüzü tanınmayacak halde bir erkek cesediyle karşılaştı. Büyük bir korku ile kendilerini dışarı atan öğrenciler, durumu, yakındaki inşaatın işçilerine anlattı.
Özel Harekat'lı şafak operasyonu
Köpeklerle yapılan aramalarda ise plastik şişe ve çöplerin içine gizlenmiş, tek içimlik hazırlanan meşe esrarlar bulundu.Narkotik Büro Amirliği ekipleri, daha önce yine uyuşturucu satıcılarına yönelik olarak Menemen ve il merkezinde düzenledikleri operasyonda 30 kişiyi gözaltına
Trabzon ve Rize'nin çöpleri enerjiye dönüşecek
TRABZON - Rus işadamları, Trabzon ve Rize’nin çöplerinden enerji üretmek için girişimlere başladı. Bu amaçla Trabzon’a gelen Rus işadamı Boris Yurchenko ve beraberindeki heyet, Trabzon-Rize Katı Atık Birliği (TRABRİKAP) Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı da yürüten Trabzon Valisi
Zehirlenmelerin nedeni kalitesiz kömür değil, sobaların uygun yakılmaması
için kömürün doğru yakılmasının şart olduğunu anlatan Kumbur, plastik, lastik, temizlenmemiş tahta, hayvan ve asfalt atığı, boya, atık petrol ürünleri ve çöplerin yakılması halinde kanser yapıcı maddelerin oluştuğuna dikkat çekti.
Miniklere çevrecilik, tiyatro ile anlatıldı
Tiyatroda küçük yaşlara hitap eden senaryolarla çevrecilik, çevrenin temiz tutulması ve çevredeki çöplerin kendi cinslerine göre ayrıştırılarak çöp kutularına atılmaları anlatıldı. Tiyatro oyuncularının hareketlerinden çok eğlenen minikler gülme krizlerine girdi.
Almanlar kişi başına yarım ton çöp üretiyor
Çöplerin 111 kilogramı organik atıklardan oluşuyor. (CİHAN)
Gırnatalı temizlikçiler grevde, ordu göreve çağrılacak
Çöplerin ortalıkta kalması, temizlik sorunu dışında yangın tehlikesini de artırdı. Granada İtfaiyesi dün en az altı konteynerde çıkan yangına müdahale etmek zorunda kaldı.
'Karadeniz’deki kirlilik, halk sağlığını da tehdit ediyor'
gemilerden denize boşaltılan sintine ve balast suları, kıyıdaki yerleşim birimlerinin büyük çoğunluğunda yer kazanmak amacıyla yapılan deniz dolguları ve çöplerin denize dökülmesidir." dedi. Akıntı ve dalga hesabı iyi yapılmadan inşa edilen dalgakıran ve limanların deniz ortamında önemli tahribata yol açtığını vurgulayan Prof.
Kadrolu eşekler, dondurucu soğuğa karşı elektrikli soba ile ısıtılıyor
Özellikle dar sokaklarda biriken çöplerin toplanmasında kullanılan kadrolu eşekleri, dondurucu soğuğa karşı korumak için belediye çareyi, ahıra elektrikli ısıtıcı soba koyarak buldu. Mardin’in Teker Mahallesi'nde bulunan 300 yıllık tablada kalan 47 kadrolu eşeğin, günlük olarak veteriner gözetiminde sağlık kontrolleri ve bakımları yapılıyor.