cumhurbaşkanı

Sarkozy'den yasak aşk yorumu: Yaşananlar üzücü
PARİS - Fransa'nın eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, François Hollande'ın film yıldızı Julie Gayet ile aşk yaşadığına ilişkin iddiaları değerlendirdi.Sarkozy, basına yansıya iddialar sonrası Hollande ile eski hayat arkadaşı ve gazeteci Valerie Trierweiler arasında yaşananların üzücü olduğunu kaydetti.
Muallim: Muhalifler evham içinde
Muallim, “Eğer diğer taraf (muhalifler), geçici hükümet ya da kurul adı altında teşkil edilecek herhangi bir oluşumun Suriye anayasasına aykırı bir şekilde cumhurbaşkanı ve makamının görev ya da yetkilerini alacağını düşünüyorsa büyük evham ve hayal kuruyorlar demektir.
Veysel Eroğlu: Su, Kıbrıs'a hayat verecek
Bu, aynı zamanda KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun da doğum günüdür.” dedi.Veysel Eroğlu’nun konuşmasının ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajı okundu.ATALAY: SUYUN GELMESİYLE BİRLİKTE KKTC'DE ÜRETİM ÇOĞALACAK
Azerbaycan Halk Cumhuriyeti kurucusu Resulzade Moskova’da anıldı
MOSKOVA - Azerbaycan Halk Cumhuriyeti (1918-1920) Mehmet Emin Resulzade’nin 130.doğum yıldönümü Rusya’nın başkenti Moskova’da kutlandı.
Türkmenistan, enerji kaynaklarını keşfetti (Haber -Analiz)
Geçen yıl Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping devlet başkanı sıfatıyla Türkmenistan’a ilk ziyaretini gerçekleştirdi. Bu ziyaret sonucunda Türkmenistan-Çin doğalgaz boru hattının 4'üncüsünün inşaatı konusunda görüş alışverişinde bulunuldu.
Almanya Cumhurbaşkanı Gauck, uluslararası siyasette daha etkin rol istedi
Konferansı organize eden Büyükelçi Wolfgang İschinger'in katılımcıları selamlamasının ardından açış konuşmasını yapan Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, ülkesinin uluslararası siyasette daha etkin rol almasını istedi.
Mısır’da Cuma yürüyüşü düzenlendi
KAHİRE - Mısır'da devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi taraftarları, bugün de Cuma yürüyüşü düzenledi. Yürüyüşler, başta başkent Kahire olmak üzere ülkenin bütün önemli şehirlerinde devam ediyor.
Ukrayna Cumhurbaşkanı Yanukoviç şartlı af yasasını imzaladı
KİEV - Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç, ülkede çıkan olaylarda tutuklanan eylemcilerin serbest bırakılmasını öngören şartlı af yasasını imzaladı.Ülkedeki eylemlerin sona ermesi ve normalleşmesi için iktidardaki Bölgeler Partisi tarafından verilen “şartlı af yasası” Yanukoviç tarafından onaylandı.
Kazakistan’dan Pakistan’a buğday teklifi
ASTANA - Dünyanın önde gelen buğday üreticisi ülkelerinden biri olan Kazakistan, Pakistan’a buğday ticareti teklif etti.Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, başkent Astana’da yeni görevlerine başlayan ve aralarında Pakistan’ın Kazakistan Büyükelçisi Shaukat Ali Mukadi’nin de
Cumhurbaşkanı Gül'ün Floransa ziyareti iptal edildi
FLORANSA - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İtalya ziyaretinin Floransa ayağını iptal etti.Cumhurbaşkanı Gül'ün, bugün başkent Roma'dan Floransa'ya hava yoluyla geçmesi bekleniyordu.
Atalay: Enerji konuları ile ilgili olarak tüm konuları değerlendireceğiz
Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile bilikte KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nu ziyaret etti. Atalay, KKTC'de enerji ile ilgili olarak bütün konuların bugün değerlendirileceğini ifade etti.
Terim: Transfer iddiaları doğal ama tamamen Milli Takım'a odaklandım
ROMA - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile birlikte Roma'ya gelen A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Fatih Terim, kaldığı otelde Türk gazetecilerin sorularını cevapladı. İtalya'da çalıştığı dönemde önemli bir intiba bıraktığını söyleyen Terim, İtalya'ya transfer olma iddialarının doğal olduğunu ancak şu anda tamamen Milli Takım'a
Cumhurbaşkanı Gül, Kolezyum’u gezdi
ROMA - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, eşi Hayrünnisa Gül ile birlikte resmi bir ziyaret için bulunduğu İtalya'da Kolezyum’u ve Villa Borghese Müzesi’ni gezerek incelemelerde bulundu.Ziyareti sırasında yetkililer Cumhurbaşkanı Gül’e Kolezyum hakkında bilgi sundu.
Cumhurbaşkanı Gül, ziyaretinin ikinci durağı Floransa’ya geçecek
ROMA - İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano’nun daveti üzerine Roma’ya gelen Gül, buradaki temaslarını tamamlayarak bugün ziyaretinin ikinci durağı Floransa’ya geçecek. Gül, Roma’dan ayrılmadan önce İtalya Başbakanı Enrico Letta’yı kaldığı otelde kabul edecek.
Terim, Cumhurbaşkanı Gül ile İtalya ziyaretinde
ROMA - Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim, İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano'nun daveti üzerine İtalya'ya ziyaret düzenleyen Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve beraberindeki heyetle bu ülkeye gitti.
Çin ‘’at yılı’’na giriyor
Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping de halkın yeni yılını kutladı ve Çin halkının at yılında, ejderha ve atın sahip olduğu hedefe doğru durmadan koşma ruhunu sürdürmek suretiyle milletin kalkınması için ortak çaba harcamasını arzuladığını
Sarkisyan: Türkiye ile ön koşulsuz ilişkileri yeniden kurmalıyız
MOSKOVA - Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Türkiye ile ilişkilerin ön koşulsuz olarak yeniden kurulması gerektiğini söyledi.Prag’da Çek Cumhurbaşkanı Milos Zeman’la birlikte düzenlediği basın toplantısında konuşan Sarkisyan, “Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliği, AB üyesi ülkelerin meselesi
Gül, Roma’da Yunus Emre Enstitüsü’nün açılışını yaptı
ROMA - İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano’nun daveti üzerine Roma’da bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Yunus Emre Enstitüsü’nün açılışına katıldı.Cumhurbaşkanı Gül’e enstitü açılışında İtalya Turizm Bakanlığı Devlet Sekreteri İlaria Borletto eşlik etti.
Gül: Özel mahkemelere ihtiyaç olmadığı kanaatindeyim
ROMA - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, özel mahkemelere ihtiyaç olmadığı kanaatinde olduğunu söyleyerek, “Bununla ilgili hükümet tarafından gelen açıklamaları da gayet memnuniyetle karşılıyorum.” dedi.İtalya ziyareti çerçevesinde başkent Roma'da Yunus Emre Enstitüsü'nün açılışına katılan Gül, Türk basın mensuplarının sorularını cevapladı.
Cumhurbaşkanı Gül, Roma’da Meçhul Asker Anıtı'na çelenk koydu
ROMA - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İtalya ziyaretinin üçüncü gününde ilk olarak Meçhul Asker Anıtı'na çelenk koydu. Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı törende Gül, Türk Bayrağı şeklinde döşenmiş çelengi anıtın önüne bırakarak saygı duruşunda bulundu.
Fransa Adalet Bakanı'ndan 'soykırım' açıklaması
CCAF Eş Başkanı Murad Papazyan da, Cumhurbaşkanı'nın vaatlerine inanmak istediklerini belirterek, Türkiye'de soykırım iddialarını suç sayan projenin kabul edileceğini yeniden dile getiren François Hollande'a güvendiklerini söyledi.
Ukrayna Cumhurbaşkanı Yanukoviç, SARS’ıldı
KİEV - Ülkesinin yoğun gündemi nedeniyle sıkıntılı günler geçiren Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç, SARS (ağır akut solunum yolu yetersizliği sendromu) teşhisiyle hastaneye kaldırıldı. Devlet Tıbbi İşleri İdaresi Başkan Yardımcısı Aleksander Orda, Cumhurbaşkanı Yanukoviç’in durumuna ilişkin yaptığı açıklamada; “Cumhurbaşkanı yüksek ateş ile
İtalya-Türkiye İş Forumu, Roma’da yapıldı
ROMA - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün katıldığı İtalya-Türkiye İş Forumu, Roma’da yapıldı. Foruma çok sayıda Türk ve İtalyan işadamı katılıyor.
İtalya-Türkiye İş Forumu Roma’da başladı
ROMA - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün katıldığı İtalya-Türkiye İş Forumu, Roma'da başladı. Foruma çok sayıda Türk ve İtalyan işadamı katılıyor.
İtalya-Türkiye İş Forumu Roma’da başladı
ROMA - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün katıldığı İtalya-Türkiye İş Forumu, Roma’da başladı. Foruma çok sayıda Türk ve İtalyan işadamı katılıyor.
Kur artışının maliyeti Ocak ve Şubat'ta enerji fiyatlarına yansıtılmayacak
İran’ın gerek bakan gerek başbakan gerekse cumhurbaşkanı seviyesinde bir mekanizması var. Bunların aynı şekilde mutabakat sağlayacağına inancımız tamdır. Önemli olan fiyatların istediğimiz oranda oluşması ve yeni fiyatlara imkan sağlamasıdır.
Gandi ölüm yıldönümünde anılıyor
YENİ DELHİ - Hindistan’ın bağımsızlık lideri Mahatma Gandi, yıldönümünde ülke genelinde anılıyor. Hindistan Başbakanı Manmohan Singh ve Cumhurbaşkanı Pranabh Mukherjee de bugün Gandi adına yapılan anıt mezarda saygı duruşunda bulundu.
Cumhurbaşkanı Gül, Roma’da iş forumuna katılacak
ROMA - İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano’nun daveti üzerine Roma’da bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ziyaretinin ikinci gününde yarın İtalya-Türkiye İş Forumu’na katılacak. Gül, forum öncesinde ise Türkiye’nin İtalya Büyükelçiliği’nde İtalyan ve Türk işadamları ile kahvaltıda bir araya gelecek.
Cumhurbaşkanı Gül Senato ve Roma Belediyesi’ni ziyaret etti
ROMA - İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano’nun daveti üzerine Roma’da bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, temasları kapsamında İtalya Senatosu ile Roma Belediyesi'ni ziyaret etti.Gül’ü Senato'ya gelişinde Senato Başkanı Pietro Grasso, Belediye ziyaretinde de Roma Belediye Başkanı İgnazio Marino karşıladı.
DÜZELTME - İran'la imza düğümü Ruhani ile görüşmede çözüldü
Başbakan Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'yle uzun süren görüşmesinde yüksek düzeyli işbirliği konseyi kurulmasına ilişkin ortak siyasi bildiri imzalandı.Başbakan Erdoğan, bugün düzenlediği basın toplantısında, konseyin kurulması ile ilgili anlaşmanın, Ruhani'nin yakın zamanda gerçekleştireceği Ankara ziyaretinde
Rusya, Ukrayna’ya yardım paketinde yeni hükümeti bekleyecek
Rusya, AB ile ekonomik işbirliği anlaşmasını askıya alan Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’e destek için 15 milyar dolar mali yardım ve doğalgaz fiyatlarında üçte bir civarında indirim kararı almıştı.
Hamaney: Anlaşmalar ciddiyetle hayata geçirilmeli
Başbakan Erdoğan ise Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün selamlarını iletti ve İran'ı ikinci evleri olarak gördüklerini söyledi. Erdoğan ayrıca, iki ülke ilişkilerinin her geçen gün daha da gelişmesini ve tüm bölge ve dünya için bir model olmasını arzuladığını ifade etti.
İran'la imza düğümü Hamaney görüşmesinde çözüldü
Başbakan Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'yle uzun süren görüşmesinin ardından dini lider Ayetullah Ali Hamaney'le bir araya geldi. Bu ziyaret sırasında, iki ülke arasında yüksek düzeyli işbirliği konseyi kurulmasına ilişkin ortak siyasi bildiri imzalandı.
Türkiye ile Pakistan savunma işbirliği gelişiyor
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ev sahipliğinde yapılacak Afganistan-Pakistan-Türkiye Zirvesi konusununde ele alındığı toplantıda, 2014 sonrası Afganistan senaryosu ve Afganistan’da barışçıl bir geçiş süreci için olumlu sonuçlar alınması
Gül: Türkiye ekonomisi, Avrupa ekonomisinden daha istikrarlı
ROMA - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye ekonomisinin Avrupa ekonomisinden daha istikrarlı olduğunu söyledi. Gül, “Türk ekonomisi, Avrupa ekonomisinin çektiği sıkıntıları çekmemektedir.
Erdoğan, İran'dan terörle mücadelede işbirliği istedi
TAHRAN - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri ile görüşmesinde terörle mücadele konusunu da gündeme getirdiği belirtildi.Resmi haber ajansı IRNA'ya göre Erdoğan, iki ülkenin teröre karşı etkili bir işbirliği yapabileceklerini söyledi.
İran'la kültür anlaşmasının imzalanması ertelendi
Ali Cenneti, söz konusu anlaşmanın Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin yakın zamanda Ankara'ya yapacağı ziyaret sırasında imzalanmasını planladıklarını söyledi.Türkiye ile kültürel alışveriş konusunda üç yıl süren ve geçtiğimiz yıl sona eren programa da değinen Cenneti, bu programın devam etmesini arzuladıklarını ifade
Erdoğan Ruhani ile görüştü
TAHRAN - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile bir araya geldi. Sadabad Sarayı'ndaki basına kapalı görüşmenin ardından öğle yemeğine geçildi.
İran'la anlaşma bilmecesi
Erdoğan, imza töreni sırasında Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri ile kısa bir ortak basın toplantısı düzenledi. İki anlaşma metni ise basın toplantısının sonrasına yetiştirildi.
Cumhurbaşkanı Gül, Roma'da resmi törenle karşılandı
ROMA - İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano’nun daveti üzerine dün Roma’ya gelen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Quirinale Sarayı avlusunda resmi törenle karşılandı.Saraya gelen Cumhurbaşkanı Gül’ü, İtalya Cumhurbaşkanı Napolitano karşıladı.
Güney Afrika'da bir ilk: Beyazların partisinden siyah cumhurbaşkanı adayı
Beyazların partisi olarak bilinen anamuhalefet Demokratik Birlik Partisi (DA), siyah Mamphela Ramphele’yi cumhurbaşkanı adayı olarak gösterdi. Dünya Bankası direktörlüğü ve Cape Town Üniversitesi rektörlüğü görevlerinde bulunan 66 yaşındaki tıp doktoru bayan Ramphele, kocası Steve Biko gibi 70’li yıllarda
Başbakan Erdoğan, resmi törenle karşılandı
TAHRAN - İran'ın başkenti Tahran'da temaslarına başlayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Sadabad Sarayı'nda Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri tarafından resmi törenle karşılandı. İki ülke milli marşlarının çalınmasının ardından tören kıtasını denetleyen Erdoğan ve Cihangiri, başbaşa ve heyetler arası görüşmelere geçti.
Putin’den AB’ye “Ukrayna’nın içişlerine karışmayın!” uyarısı
Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’in AB ile ticaret anlaşmasını askıya almasının ardından devam eden gösteriler nedeniyle Ukrayna Başkanı Mikola Azarov ve hükümet istifa etti. Yanukoviç’in muhalefete önerdiği başbakanlık teklifine henüz olumlu cevap verilmezken, ülkede gerginlik devam ediyor.
Başbakan Erdoğan İran'da
TAHRAN - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, iki günlük resmi ziyaret için İran'ın başkenti Tahran'a geldi.Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin Haziran'da görevi Mahmud Ahmedinejad'dan devralmasından sonra İran'a ilk ziyaretini gerçekleştirecek olan Erdoğan, temaslarına yarın
Cumhurbaşkanı Gül, İtalya’ya geldi
ROMA - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napalitano’nun daveti üzerine başkent Roma’ya geldi. Cumhurbaşkanı Gül’ü Roma Ciampino Askeri Havaalanı’nda Türkiye’nin İtalya Büyükelçisi Hakkı Akil ve diğer yetkililer karşıladı.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül İtalya’da
ROMA - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napalitano’nun daveti üzerine bugün akşam başkent Roma’ya geldi. Gül’ü Roma Ciampino Askeri Havaalanı’nda Türkiye’nin İtalya Büyükelçisi Hakkı Akil ve diğer ilgililer karşıladı.
Fransa Cumhurbaşkanı Hollande Türkiye'den ayrıldı
İSTANBUL - Türkiye-Fransa ilişkilerinde 22 yıl aradan sonra cumhurbaşkanlığı düzeyinde ilk resmi ziyaretini yapan Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande temaslarının ardından Türkiye’den ayrıldı. Ankara’da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile bir görüşme yapan ve gece saatlerinde İstanbul’a gelen Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande temaslarını tamamladı.
Hollande: 2 başlığın daha müzakereye açılmasından yanayız
İSTANBUL - Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Türkiye'ye gerçekleştirdiği resmi ziyaretin 2. günü Fransız Sarayı'nda Türkiye'de yaşayan Fransız vatandaşlarla buluştu.
Hollande, Türk yetkililere Paris’te öldürülen 3 PKK’lı kadını sormuş
PARİS - Diplomatik kaynaklardan alınan bilgilere göre, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’ın Türkiye’deki görüşmelerinde 3 PKK’lı kadın konusu da gündeme geldi. Hollande, Türk yetkililerden daha fazla bilgi akışı istedi.
Mursi'nin mahkemesi 22 Şubat’a ertelendi
KAHİRE - Mısır'ın devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin bugün görülen hapisten kaçma ile ilgili mahkemesi 22 Şubat’a ertelendi. Mursi, 2011'de hapishaneden kaçma ve mahkumların kaçmasına yardımcı olma suçlamasıyla hakim karşısına çıkarılmıştı.