cumhuriyet

Büyükekşi: Enerjimizi kısır çekişmelere harcıyoruz
Büyükekşi, ocak ayında gerçekleşen 12 milyar 15 milyon dolarlık ihracatın Cumhuriyet tarihinin en yüksek ocak ayı ihracat rakamı olduğunu açıkladı. Ocak ayında en fazla ihracatı, 1 milyar 589 milyon dolar ile hazır giyim ve konfeksiyon sektörü yaptı.
ANFED: Hizmet insanlarına iftiralar had safhada gönüller yıkılıyor, kırılıyor
Yargı sistemi, HSYK, kolluk kuvvetleri cumhuriyet tarihinde görülmedik şekilde darmadağın edildi. Tüm sistem değiştirildi. Bu, ne uğruna yapılıyor.
Fransa, yeni müfredatta ''kadın sıvacı, erkek ebeyi' tartışıyor
Biz okulda cumhuriyet değerlerinin yanı sıra kadın erkek arasındaki saygıyı öğretiyoruz. Bu söylentileri yayan tüm manipülatör buna bir son versinler.
KTO Başkanı Hiçyılmaz: Ekonomide ilave tedbirlerin alınması gerekebilir
Bu karar ile birlikte Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) bir önceki gece aldığı faiz artırımı kararının gücü zayıflamış oldu. Döviz kuru üzerindeki baskı devam edecek gibi duruyor.
Kalıcı gelir için Boluspor’a benzinlik sözü
BOLU - Cumhuriyet Halk Partisi Bolu Belediye Başkan Adayı Mehtap Özcan Mısırlıoğlu Boluspor kulübüne kalıcı gelir getirmesi amacıyla seçildiği taktirde benzinlik açma sözü verdi. Cumhuriyet Halk Partisi Bolu Belediye Başkan Adayı Mehtap Özcan Mısırlıoğlu kent merkezinde uygulanan ücretli otopark sitemini eleştirdi.
'Dövizdeki yangını söndürmek için doğru politikalar kullanıldı'
ANKARA - Bilkent Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Bölüm Başkanı Doçent Doktor Selin Sayek Böke, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) yükselen döviz kurula müdahale etmek için faiz silahını çekmesini
Mehmet Ali Aydınlar: İfade vermeye çağrıldığım iddiası gerçek dışıdır
Haberlerde sözü edildiği şekilde, söz konusu soruşturma ile ilgili olarak tarafıma Cumhuriyet Savcılığı tarafından yazılı ve/veya sözlü olarak ulaştırılmış bir çağrı bulunmadığını önemle belirtirim.Ayrıca yine konuyla ilgili bazı haberlerde haberin veriliş şekli ve içeriğindeki ifadeler; şahsımla birlikte başka bir iş adamının ifadeye çağrılması üzerine,
Piyasaların gözü şimdi de FED'de
İSTANBUL - Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu’nun (PPK) faiz artırım kararı yatırımcıyı memnun etti. Tacirler Yatırım’dan Mert Yılmaz, TCMB’nin faiz artırarak önemli bir adım attığını, görevinin gereğini yaptığını vurguladı.
Merkez'den Hükümet'e enflasyon mektubu
ANKARA - Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), hükümet adına Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’a hitaben gönderdiği açık mektubu paylaştı. Başkan Erdem Başçı ve yardımcısı Mehmet Yörükoğlu imzasıyla Hükümet'e gönderilen mektubun girişinde, “Merkez Bankası Kanunu’nun 42.
‘Camiayı hedefe koyarak yolsuzluk operasyonunu yok sayma çabaları sonuç vermez’
gelişmeyi ve desteklemeyi durduracak her adıma da dikkat çekip ikaz etmeyi bir borç bildiklerini söyledi: “17 Aralık 2013 tarihinde başlayıp süregelen, cumhuriyet tarihinin en büyük yolsuzluk ve rüşvet iddiası olarak anılan süreç sonrasında Adli Kolluk Yönetmeliği'nde yapılan değişiklik, operasyonu yöneten polis ve savcıların
Tüketici güven endeksi yüzde 3,5 azaldı
ANKARA - Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen Tüketici Eğilim Anketi sonuçlarından hesaplanan Tüketici Güven Endeksi 2014 Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 3
‘Enflasyon Raporu 2014-I’ yarın tanıtılacak
ANKARA - Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Erdem Başçı, ‘Enflasyon Raporu 2014-I’ tanıtımı için basın toplantısı düzenleyecek.Erdem Başçı, yarın saat 10.
Japonya Başbakanı Shinzo Abe Hindistan’da
YENİ DELHİ - Japonya Başbakanı Shinzo Abe, 3 günlük resmi temaslarda bulunmak ve Hindistan’ın 65. Cumhuriyet Bayramı kutlamalarının şeref konuğu olarak bu ülkeye geldi.
Aziz Yıldırım: Fenerbahçe, Türkiye Cumhuriyeti'ni koruyacak son kaledir(1)
İSTANBUL - Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, sarı - lacivertli kulübün Türkiye'nin zor günlerinde Türkiye Cumhuriyeti'ni koruyacak son kale olduğunu söyledi.Faruk Ilgaz Tesisleri'nde gerçekleştirilen Yüksek Divan Kurulu Toplantısı'nda konuşan Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, "Ben veda etmiyorum, ben buradayım
'Polise, savcıya güvenilmeyen bir ortamda, şu tape demenin anlamı kalmadı'
Fenerbahçe her zaman cumhuriyetin, laikliğin, içerisinde oldu. 16 yıl içinde de bu kulübün içine hiçbirimiz siyaset sokmadık. Hepimizin bir düşüncesi vardır, ama bunu hiçbir zaman kulüp bünyesinde yapmadık.
Bakan Zeybekçi: Yetim hakkına el uzatanın elini kırmak görevimiz
Bir cumhuriyet savcısı 52 tane mühürlü torbayı hakime gönderdikten sonra, hakim on beş dakika içinde ülkenin en itibarlı iş adamlarının mal varlıklarına tedbir koydurabiliyor. Bunlar kim, Mayıs ayındaki gibi ihaleleri iptal edilmesini isteyenler"
'Dolara talep devam ediyor, arz yok'
İSTANBUL - Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) müdahalelerine rağmen kur artışının önünün alınamaması yatırımcı tarafında şaşkınlıkla karşılandı. Tacirler Yatırım Pazarlama ve Satış Müdürü Mert Yılmaz, şu an TCMB’nin döviz rezervlerinin sorgulandığına işaret ederken, “Ben, doların 2,30 ve yukarısında kalıcı olmayacağı
TÜSİAD Başkanı: Yeni HSYK kanun teklifinden büyük rahatsızlık duyduk
Geçenlerde yaptığı bir konuşmada, Sayın Başbakan’ın da Cumhuriyet'in kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'e atıfta bulunarak çizdiği tablonun geçerliliğine yürekten inanıyoruz. Sayın Başbakan'ın kendi ifadesiyle, 'devletlerin ilişkileri, intikam, nefret, öfke hissiyle yürümez.
Watson: Yolsuzluk skandalı Türk demokrasisine güveni zedeliyor
Cumhuriyet savcılarının, Erdoğan’a yakın kişiler aleyhine açtığı yolsuzluk soruşturmaları, Başbakan tarafından darbe girişimi diye nitelenerek reddedildi.” diye yazdı.
Merkez Bankası, döviz satışı tutarını 400 milyon dolara çıkardı
ANKARA - Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) günlük döviz satım ihalesi tutarını bugün saat 16.30 itibariyle 4 kat artırarak 400 milyon dolara çıkardı.
Erdoğan: Merkez Bankası’nı tebrik ediyorum
Brüksel’de düzenlenen basın toplantısında bir gazeteci, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın bugün faiz oranlarını artırmadığını hatırlattı ve bankaya siyasi bir baskı yapılıp yapılmadığını sordu.Merkez Bankası bağımsız bir kurum olduğuna dikkat çeken Erdoğan, “Benim alanım ekonomidir.
İTO: Merkez tavrını üretimden yana koydu
İSTANBUL - İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çağlar, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu’nun borç verme faiz oranını sabit tutma kararını memnuniyetle karşıladı.
Merkez Bankası temkinli duruşuna devam ediyor
ANKARA - Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), Merkez Bankası bünyesindeki Bankalararası Para Piyasası ve Borsa İstanbul Repo–Ters Repo Pazarlarında uygulanan faiz oranları ile bir hafta
Aziz Yıldırım, Yargıtay Başsavcısı'nın itiraz etmesini istedi
İSTANBUL - Şike davasında Yargıtay’ın cezasını onadığı Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan karara itiraz etmesini istedi. Şike davasında 6 yıl 3 ay hapis cezası alan Yıldırım’ın bu cezası Yargıtay 5.
Ünlü Temiz Eller savcısı, Türkiye’ye “temizlik ve hukuk dersi” verdi
Bu ikinci kısım içişleri bakanlığına bağlı olmamalı, cumhuriyet savcılığına bağlı olmalı. Sadece yargıyla işbirliği yapan adli polisin yürütmeden bağımsızlığı sayesinde şeffaf ve bağımsız bir soruşturma garantisi verilebilir.
Işınsu Kestelli İktisadi Kalkınma Vakfı yönetimine girdi
Avrupa Birliği’ne tam üyelik hedefinin, temsil ettiği idealler nedeniyle Türkiye için bir kutup yıldızı işlevi gördüğünü söyleyen Işınsu Kestelli, “Cumhuriyet’in ilanından bu yana Türkiye için gelişme yolunda atılan tüm önemli adımların hedefinde bu ideal vardır.
Aziz Yıldırım'ın Avukatı Bayraktar: Maalesef adil yargılama yapılmadı
Yargıtay aşamasındaki alışılmış teamüllerin dışında ve hukuk dışı uygulamaları da sıralayan Bayraktar, "Temyiz talebimizden 1 yıl sonra Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı’nın davayla ilgili görüşlerinin yer aldığı tebliğname ulaştı.
Kazmaz: Fenerbahçe davası yeni bir kaos ortamı yarattı
Öncelikle kısmen onama, kısmen düşme kararlarından sonra hükümlü olanların yapması gereken en önemli yol, bir ay içerisinde Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurmaktır. Bu başvuru, gündemdeki tartışmaların önünü de açabilir, kesin hükmü olan Balyoz ve şike davalarının tekrar görülmesini sağlayabilir.
İlk ankete göre yıl sonu enflasyonu beklentisi; yüzde 7,44
ANKARA - Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Ocak ayı Beklenti Anketi sonuçlarını yayımladı. Ankete göre yıl sonunda enflasyon yüzde 7,44 olacak.
Bakan Eker'e fındıkta 'aflatoksin’ sorusu
ANKARA - Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Giresun Milletvekili Selahattin Karaahmetoğlu, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına, ‘aflatoksin’ madde içerdiği gerekçesiyle Türkiye’ye geri gönderilen fındık olup olmadığını sordu
CHP'den istihdam eleştirisi: 5 gençten biri işsiz
ANKARA - Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), 2013’ün Ekim ayında istihdamın önceki yılın aynı dönemine göre 139 bin kişi arttığına dikkat çekerek, bu rakamın son 50 ayın en düşük artışı olduğunu ileri sürdü.
Liselerarası Bilek Güreşi Şampiyonası heyecanı başladı
Türkiye genelindeki şampiyonada birinci olanlar birer adet tam Cumhuriyet altını, ikinci olanlar yarım Cumhuriyet altını ve üçüncü olanlar da birer adet çeyrek cumhuriyet altını ile ödüllendirilecek.
Dentaş, ölümünün ikinci yıl dönümünde mezarı başında anıldı
Eroğlu, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın ikinci ölüm yıl dönümü dolayısıyla Cumhuriyet Parkı’ndaki mezarı başında düzenlenen törende konuşma yaptı.Denktaş'ın ebedi hayata ayrılışının ikinci yıl dönümü olduğunu kaydeden Eroğlu, "Merhum cumhurbaşkanının düşünceleri, hizmetleri ve en önemlisi mimarı olduğu KKTC
Denktaş yarın kabri başında anılacak
Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ı anma töreni, Lefkoşa'da bulunan Cumhuriyet Parkı’ndaki mezarı başında saat 10.00’da gerçekleştirilecek. Törene Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu da törene katılacak.
Fenerbahçe Lokali'nin açılışını Asbaşkan Yenigün yaptı
ANTALYA - Alanya Fenerbahçeliler Derneği'nin Lokali bugün düzenlenen törenle açıldı. Açılışı, Alanya Kaymakamı Erhan Özdemir, Cumhuriyet Başsavcısı Yener Yavuz, Fenerbahçe Kulübü Asbaşkanı Mithat Yenigün, Fenerbahçe Dernekler Sorumlusu Murat Boyraz, Fenerbahçe
Hayati Yazıcı: İhbar mektubuyla rüşvet operasyonu başladı
Orta Akdeniz Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü'ne intikal eden ihbar mektupları ile birleştirilen operasyon Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı'nın koordinesi ve talimatları doğrultusunda alınan izinler kapsamında Mersin Gümrük Muhafaza KİM Müdürlüğü ve Mersin İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerince
Fındıkta ihracat hedefi 2.5 milyar dolar
ORDU - Türk tarım sektörünün lokomotifleri arasında yer alan fındıkta sanayiciler, gözünü Cumhuriyet'in 100. yılına çevirdi. 2013 yılında 274 bin ton fındığın satışı sonrası 1 milyar 767 milyon dolar döviz girdisi sağlanan fındık sektöründe 2023 yılında hedef, 350 bin ton iç fındık
Düzeltme- Merkez’in döviz rezervi bir haftada 1,7 milyar dolara yakın eridi
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Haftalık Para ve Banka İstatistikleri tablolarından derlenen verilere göre Merkez'in rezervleri (altın ve brüt döviz) bir haftada 2 milyar 564 milyon dolar eriyerek, 132 milyar 876 milyon
Merkez’in dolar rezervi bir haftada 2,5 milyar dolar eridi
ANKARA - Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Haftalık Para ve Banka İstatistikleri tablolarından derlenen verilere göre Merkez’in rezervleri bir haftada 2 milyar 564 milyon dolar eridi.Merkez dolarda yaşanan oynaklığı kontrol altına almak için yapacağı döviz ihalelerini Ocak ayında her gün 100 milyon dolar olarak duyurmuştu.
Denktaş, tören ve etkinliklerle anılacak
00’da Cumhuriyet Parkı’ndaki mezarı başında tören düzenlenecek.Milli Günleri Kutlama Merkez Komitesi Başkanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, anma töreni saat 10.00’da protokol sırasına göre Denktaş’ın kabrine çelenklerin sunumuyla başlayacak.
Bakan Eker: Hububat üretiminde geçen yıl rekor kırıldı
Bu dört üründe de Cumhuriyet tarihinin rekoru kırıldı." dedi.Mehdi Eker, düzenlediği basın toplantısında bakanlığın 2013 yılı faaliyetlerini değerlendirdi, 2014 hedeflerini açıkladı.Dünyadaki kırmızı et üretiminin yüzde 60'a yakınının domuzdan elde edildiğini belirten Eker, geçen yılki sığır eti üretiminin 64 milyon ton, kanatlı eti üretiminin
Bakan Eker: Yağış az, endişeliyiz
Cumhuriyet tarihinde ilk defa, küçük başı destekleyen hükümetiz. Dünya üretiminde, AB ve dünyanın yediği kırmızı etin büyük kısmı domuzdur. Kırmızı etin yüzde 60’ı domuz.
Bank Asya'dan 2 milyar dolar iddiasına tablolu cevap
Söz konusu iddialara yönelik tüm bilgi ve belgeler Maliye Bakanlığı, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Sermaye Piyasası Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ile paylaşılmış olup, iddiaların gerçeği yansıtmadığı ilgili tüm kamu otoritelerinin bilgisi dahilindedir.
Aylık enflasyonda enerji, yıllık enflasyonda gıda fiyatları etkili oldu
ANKARA - Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Aralık ayına ait Aylık Fiyat Gelişmeleri'ni yayınladı. Buna göre geçen ayın enflasyonunda enerjideki fiyat gelişmeleri etkili olurken, yıllık enflasyonda sene genelinde yüksek seyreden gıda fiyatları belirleyici oldu.
TZOB, yazılı medyaya haber olmada Türkiye birincisi oldu
Listede dördüncü sırada 4 bin 938 haberle Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Erdem Başçı, beşinci sırada 3 bin 905 haberle Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi bulunuyor.
CHP'li Özkan: Girdi maliyetleri artarsa damızlık düveler kesime gider
ANTALYA - Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Burdur Milletvekili ve Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ramazan Kerim Özkan, süt sığırcılığında girdi maliyetlerinin son 5 yılda yüzde 300 oranında artmasının üreticiyi
Merkez’in bir haftada 2 milyar dolardan fazla rezervi eridi
ANKARA - Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 'Haftalık Para ve Banka İstatistikleri' incelendiğinde, Merkez Bankası’nın 20 Aralık ile 27 Aralık tarihleri arasında döviz rezervi 2 milyar 192 milyon dolar eridi.
Mevsimsellikten arındırılmış cari açık 3. çeyrekte azaldı
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Ödemeler Dengesi İstatistikleri'ne göre bankaların toplam borç çevirme oranı yüzde 110 seviyesine ulaştı. Yılın üçüncü çeyreğinde bankaların kredi cinsi borçlanmalarında uzun vadeli borçlanmaya ağırlık vermekle birlikte, kısa vadeli borçlanmalarını bir önceki çeyreğe kıyasla
Muş’ta Kayak İl Birinciliği Müsabakaları yapıldı
Dereceye giren sporcuların ödüllerini ise Muş Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Kaya, Türkiye Kayak Federasyonu Merkez Hakem Kurulu Üyesi Bülent Vurar, Muş Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Ali Kartal, Muş Vergi Dairesi Müdürü Mustafa Atalay, Kızılay Muş Şube Başkanı Cengiz
Cumhuriyet tarihinin ilk ve tek Türk altın madeninin faaliyeti durduruldu
tarafından 2005 yılından bu yana Bergama ilçesine bağlı Ovacık köyünde işletilen maden, cumhuriyet tarihinin de ilk Türk altın şirketi olmasıyla tanınmıştı.'İSTENEN BELGELER ZAMANINDA GÖNDERİLDİ'