dalgakıranlar

Karasu'daki kıyı erozyonuyla ilgili akademisyenler çalışmalarını sürdürüyor
Başlangıçta yapılan dikey dalgakıranlar erozyonu durdurmayınca sökülerek yerine yatay dalgakıranlar konulmuştu. Uydu görüntüleri ve GPS yöntemiyle gerçekleştirilen analizlerde, Karasu sahilinde 1996'da liman inşaatının başlatılmasından bu yana kıyı şeridinde 100 metreye varan erozyon
Karasu'da kıyı erozyonu nedeniyle 21 yazlık yıkıldı, 6'sı zarar gördü
Başlangıçta yapılan dikey dalgakıranlar erozyonu durdurmayınca sökülerek yerine yatay dalgakıranlar konulmuştu. Karasu Belediye Başkanı İspiroğlu, DLH'nın batık olarak adlandırılan yatay dalgakıranları devreye sokmasıyla sahilin kum tutmaya başladığını söyledi.
Prof. Dr. Yüksel Sakarya Valisi’ni uyardı: Bu yaz insanlar Karasu’da boğulacak, önleminizi alın
Çünkü bu dalgakıranlar doğal akıntılar oluşturmakta ve bu akıntıları yönlendirmektedir. Dolayısıyla bu akıntılar insanların yaz aylarında, özellikle dalgalı havalarda boğulmalarına neden olacaktır.
Karasu'da kıyı erozyonunun önüne geçilmeye çalışılıyor
Yeni uygulanan dalgakıranlar dalgayı açıkta kırıyor. Dalga süratle kıyıya gelip vurmadığı sürece kıyı erozyonu olmuyor. İlk defa açıkta kıyı tahkimatı yapılıyor.
Altınova'da kıyı erozyonu tehlikeli boyuta ulaştı
Dalgakıranlar için devletin çıkardığı kısıtlı ödeneklerin çare olamadığını söyleyen Başkan Sürer, "Bölgeye 50 dalgakıran gerekirken üç yıl içinde ancak 18 tane yapılabildi. Akıntı sirkülasyon oluşturduğu için kendi haline bırakıldığında 15 metrelik bir kayıp meydana gelirken dalgakıranların bittiği yerde 60 metrelik alan yok oldu.
Karasu sahilinde yeni dalgakıran yapılacak
Sakarya'nın Karasu ilçesinde yetersiz kalan dalgakıranlara ilave olarak yeni dalgakıran yapılacağı bildirildi. AK Parti Sakarya Milletvekili Hasan Ali Çelik, Demiryollar, Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı (DLH) Genel Müdürlüğü tarafından Karasu sahilinde meydana gelen kıyı
Karasu sahilinde dalgakıranlar işe yaramadı, deniz sahili yutmaya devam ediyor
Demiryolları Limanlar ve Hava Meydanları Genel Müdürlüğü tarafından Karasu Limanı ile Özsu Tesisleri arasına 75 metre aralıklarla yapılan 25 metre uzunluğundaki dalgakıranlar sonrası sahil daha çok tahribata uğradı.
Çin devi Chery Sakarya’ya sıcak bakıyor
Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı Genel Müdürlüğü'nün (DLH) üzerinde çalıştığı Sakarya Nehri ağzının genişletilmesiyle, burada yapılması düşünülen yeni dalgakıranlar ve depolama alanları projesi hakkında da ayrıntılı bilgi sundu.