darbe dönemi

Eğitim Bir Sen: SBS yerine getirilen yeni sistem son değişiklik olmalı
Şapka Kanunu'na dönen kılık ve kıyafet dayatmasına kaynaklık teşkil eden darbe dönemi mevzuatı değiştirilmelidir." (CİHAN)
Hizmet hakkındaki 11 iddiaya 11 cevap
getirmeleri ve Hizmete gönül verdiğini düşündükleri kişilerin bürokrasiden tasfiye edildiğini ifade etmeleri ne acıdır ki derin devlet refleksi ve post modern darbe dönemi planlarını hatırlatmaktadır.
Başkan Genç: Oyun aynı, milletin sağduyusuna güveniyoruz
DARBE DÖNEMİ BİTTİDarbe döneminin kapandığının altını çizen Başkan Genç, “Hükümetimizin yaptığı her eser geleceğe dikilen bir fidandır. Türkiye'yi sevmek 3.
Başörtülü öğretmene okulunda mahalle baskısı
Abdurrahim Şenocak, meselenin temelinde askeri darbe dönemi ürünü 1982 Anayasası'nın olduğunu vurgulayarak, ivedilikle herkesin özgürlüğünü koruyan yeni bir anayasa yazılması gerektiğini söyledi: "Bütün bu yaşananlar bize intikal etti.
Özaydın: Kamu kurum ve kuruluşlarına serbest kıyafetle gidilsin
DİYARBAKIR - Eğitim Bir Sen Diyarbakır Şube Başkanı Yrd. Doç. Dr. Murat Özaydın, kılık kıyafet yönetmeliğinin darbe dönemi kalıntısı olduğunu dile getirdi. Diyarbakır’da da 18 Mart’tan bu yana kamu kurum ve kuruluşlarındaki kıyafet yönetmeliğini protesto ettiklerini dile getiren Özaydın, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanların
Memur-Sen yönetmelik değişene kadar fiili serbestliğe devam edecek
Bu tarihe kadar darbe dönemi yönetmelik kaldırılmadığı için Memur-Sen ve bağlı sendikalarımız olarak, 18 Mart'tan itibaren işyerlerimize serbest kıyafetle gitme kararı aldık. Bu Memur-Sen'in eylemidir ancak gördük ki diğer konfederasyonların üyeleri de kampanyamıza katıldı.
Memur-Sen'den devletin zirvesine kılık-kıyafet mektubu
kadınlara başı açık olmayı dayatan, kazağın yakasıyla, pantolonun kumaşıyla, ayakkabının topuk boyuyla ilgilenen, yasal bir dayanağı olmayan 1982 model darbe dönemi kalıntısı kılık-kıyafet yönetmeliğindeki yasakların artık kaldırılmasını talep ediyoruz.
Eğitim-Bir-Sen: Ucube yönetmelik tarihin çöp sepetine atılmalı
Bu tarihe kadar darbe dönemi yönetmelik kaldırılmadığı için Memur-Sen ve bağlı sendikalarımız olarak, 18 Mart tarihinden itibaren işyerlerimize serbest kıyafetle gitme kararı aldık. Bu Memur-Sen’in eylemidir ancak gördük ki diğer konfederasyonların üyeleri de katıldı.
Memur Sen: Kamuda kıyafet özgürlüğünde mutabakat sağlandı
Kamu görevlilerinin darbe dönemi kılık kıyafet yönetmeliği ile özgürlüklerinin engellendiğini söyleyen Ahmet Gündoğdu, kılık-kıyafet serbestisi için 'Özgürlük İçin 10 Milyon İmza' adıyla bir imza kampanyası düzenlediklerini hatırlattı.
Gündoğdu: 82 model yönetmeliği getiren darbeciler, yönetmeliğinizi de alın gidin
UŞAK - Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, sendika olarak darbe dönemi eğitim yönetmeliğini yok sayacaklarını söyledi. Uşak Eğitim-Bir-Sen Şubesi tarafından Öğretmenevi’nde düzenlenen toplantıya katılan Ahmet Gündoğdu, eğitim mevzuatının anayasa ve evrensel hukuka aykırı olduğunu
'Darbe ürünü eğitim yönetmeliğini 18 Mart'tan itibaren yok sayacağız'
KÜTAHYA - Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, sendika olarak 18 Mart'tan itibaren darbe dönemi eğitim yönetmeliğini yok sayacaklarını ve bu eylemlerinin konu çözülünceye kadar da devam edeceğini söyledi
Eğitim-Bir-Sen: 8 Mart kadınlara ayrımcılığın bittiği tarih olsun
milyon 300 bin imzanın kişi hak ve özgürlüklerinin iadesi için ortaya konulan en güçlü talep olduğunu haykırıyor, anayasal meşruiyeti olmayan 1982 model darbe dönemi kılık-kıyafet yönetmeliğinin kaldırılarak, kadınların çalışma hayatından dışlanmasının önüne geçilmesi gerektiğini hatırlatıyoruz.
"Darbeciler ‘Pardon’ diyerek kurtulmamalı"
darbelerle millete bedel ödetenlerin de yaptıkları hukuksuzlukların ve derebeyliklerinin bedelini ödemelerini, mağdurların haklarının ve itibarlarının iadesini, darbe dönemi mevzuatının ayıklanarak kalıntılarının temizlenmesini; milletin ortak beklentisi olan hak ve özgürlüklerin öne çıktığı, bireyin merkeze alındığı, vatandaşını tanımlayan
Eğitim-Bir Sen: Darbeciler 'pardon' diyerek kurtulmamalı
Mağdurların hakları ve itibarlarının iadesini, darbe dönemi mevzuatının ayıklanarak kalıntılarının temizlenmesini isteyen Ahmet Özer, milletin ortak beklentisi olan hak ve özgürlüklerin öne çıktığı, bireyin merkeze alındığı, vatandaşını tanımlayan değil, tanıyan yeni bir
'Okullardaki serbest kıyafet uygulamasından geri adım atılmamalı'
Anayasal açıdan meşruiyeti olmayan 1982 model darbe dönemi bakiyesi bir yönetmelikle 30 yıldır sürdürülen kamuda başörtüsü yasağının, darbecilerle birlikte tarihin çöp sepetindeki yerini bir an önce alması gerektiğini dile getiren Gündoğdu, milletin 12 milyon 300 bin imza
Karayel: Cehenneme odun taşıyıcılığı yapan kim varsa hukuka hesap vermelidir
"İNŞALLAH TÜRKİYE'DE DARBE DÖNEMİ KAPANMIŞ, ARTIK SİVİL SİYASET GELECEĞE HAKİMDİR"Yargı süreci için ise buna hukukun karar vereceğini bildiren Karayel, “Bu, hemen neticelenmeyebilir. Evet, bu işte canı yananlar olabilir, sıkıntı çekenler olabilir.
Özgürlük için Çorlu’da 25 bin imza toplayacaklar
ayakkabı topuk boyuyla ilgilenen, pantolonunun kumaşına dahi karışan, kadınlara başı açık olmayı dayatan, temel insan hak ve özgürlüklerini yok sayan, darbe dönemi artığı çağdışı yönetmeliğin, darbecilerle birlikte tarihin çöp sepetindeki yerini almasını istiyoruz.
Nimet Baş: 1980'de komunizm, 28 Şubat'ta irtica tehdidi yoktu
Malatya'nın her darbe dönemi öncesinde bir pilot kent seçilerek adeta bir laboratuvar olarak kullanıldığını anlatan Baş, 28 Şubat'a gidilirken de kentin provokasyona açık hale getirilerek terörize edildiğini belirtti.
Memur-Sen'den 'Kamuda Kılık Kıyafet Serbestliği' için imza kampanyası
İlimizde toplanacak on binlerce imzayı, ilgili kişi ve kurumlara gönderecek ve darbe dönemi uygulamalara son verilmesi talep edilecektir.” dedi. Bitlis’te, 3 Ocak’ta başlayan ve 28 Ocak’a kadar devam edecek olan imza kampanyasına yoğun bir destek olduğunu kaydeden Araboğa, “Bu imza kampanyamız;
Kara: 1982 model kılık-kıyafet yönetmeliğinin değiştirilmesini istiyoruz
Anayasa'da ve herhangi bir kanunda olmayan 1982 model darbe dönemi kalıntısı kılık-kıyafet yönetmeliğinin değiştirilmesini istediklerini söyleyen Kara, kampanya sonucunda toplanacak imzaların Başbakanlık'a sunulacağını belirtti.
Başbakan Erdoğan’a haberci güvercinleri gönderildi
Milyonların oyu ile seçilen Merve Kavakçı'ya, darbe dönemi ürünü bir içtüzükle haddi bildirilmiştir." dedi. Okullardaki kılık kıyafet özgürlüğünü desteklediklerini ifade eden Sümer, "Öğrencilere tanınmış olan kılık kıyafet özgürlüğü, öğrenciler ve öğretmenlerin
Sağlıkçılardan kamuda kıyafet özgürlüğü kampanyasına destek
Geçmişin kirlerinden, tortularından, anlamsızlıklarından bir bir kurtulmaya çalışan, darbe ve darbecilerle yüzleşen Türkiye’nin artık darbe dönemine ait her şeyden kurtulmasını beklediklerini ifade eden Memiş, sözlerini şöyle tamamladı: “Bir ayıptan daha kurtulma zamanı gelmiş ve geçmektedir.
Kılıçdaroğlu'ndan Çin gezisi başlığı: Birden çok ilkin seyahati
Darbe dönemi sonrasını araştıran yazarlardan birisi. Katıksız demokrasi savunucusu. Yeri geldiği zaman herkesi eleştirmekten çekinmezdi.
Memur-Sen Erzurum Şubesi, kıyafet özgürlüğü için imza kampanyası başlattı
genelinde 10 milyon imza toplamak için 30 gün süreli kampanya başlattıklarına dikkat çeken Duman, "Anayasada ve herhangi bir kanunda olmayan 1982 model darbe dönemi kalıntısı kılık, kıyafet yönetmeliğinin değiştirilmesini istiyoruz.
Sivas Memur-Sen'den kılık-kıyafet eylemi
SİVAS - Memur-Sen Sivas Temsilcisi Ömer Anlı, Anayasa'da ve herhangi bir kanunda olmayan 1982 model darbe dönemi kalıntısı kılık-kıyafet yönetmeliğinin değiştirilmesini istedi. Anlı, “Demokratikleşme yolunda önemli adımlar atan ve lider ülke olma konumunda olan Türkiye bu ayıbından en kısa zamanda kurtulmalıdır.
Özdemir: Özgürlük herkese tanınmalı, birey görmezden gelinmemeli
boyuyla ilgilenen yönetmeliğin değiştirilmesi gerektiğini belirterek, “Anayasa'da ve herhangi bir kanunda olmayan Kılık Kıyafet Yönetmeliği, 1982 model darbe dönemi kalıntısıdır ve değiştirilmelidir. Bu çağdışı uygulamadan vazgeçilmelidir.
Memur-Sen kamuda başörtüsü yasağına karşı imza kampanyası başlattı
Sendika binasında üyeleriyle birlikte kampanyayı başlatan Karaer, Anayasa’da ve herhangi bir kanunda olmayan, darbe dönemi iklimini yansıtan, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanların kılık kıyafet sınırlandırmasının derhal kaldırılmasını gerektiğini söyledi.
Kamuda Özgürlük’ için Bolu’dan 20 bin imza
açık olmayı dayatan, kazağın yakasıyla, pantolonun kumaşıyla, ayakkabının topuk boyuyla ilgilenen Anayasa'da ve herhangi bir kanunda olmayan 1982 model darbe dönemi kalıntısı kılık-kıyafet yönetmeliğinin değişmesini istediklerini ifade etti.
Memur-Sen, kamuda kılık - kıyafet özgürlüğü için imza kampanyası başlattı
Milyonların oyuyla milletvekili seçilen Merve Kavakçı'ya, darbe dönemi ürünü bir iç tüzükle haddi bildirilmiştir." ifadelerini kullandı. Okullardaki kılık kıyafet özgürlüğünü takdir ettiklerini söyleyen Gündoğdu, derse ve okula tanınmış ayrıcalık ve özgürlüğün öğrencilerin ve öğretmenlerin tamamına
‘Halkın inançlarla kavga eden devlet milletine yabancılaştı’
kadınların ise ayakkabılarının topuk uzunluğu ile ilgilenen, giydiği pantolonun kumaşını belirleyen, kadınlara başı açık olarak çalışmayı dayatan 1982 darbe dönemi kalıntısı çalışanların kılık kıyafetini belirleyen yönetmeliğidir.
Memur-Sen'den kıyafet özgürlüğü için 10 milyon imza kampanyası
açık olmayı dayatan, kazağın yakasıyla, pantolonun kumaşıyla, ayakkabının topuk boyuyla ilgilenen Anayasada ve herhangi bir kanunda olmayan 1982 model darbe dönemi kalıntısı kılık-kıyafet yönetmeliğinin değişmesi istendi.
Abdulhaluk Mutlu: PKK’nın yeni hedefi bölgedeki medreseler
Kürtlere zarar verdiğini, Kürtleri saymadığını ve 'herkes bize uymak zorunda' anlayışıyla hareket ettiğini kaydeden Mutlu, "Babam şeyh Nurettin Mutlu, darbe döneminde hem örgüt tarafından hem de Ergenekon kanadından medreseden vazgeçmesi için tehdit edildi.
Aydın Doğan: Bizi şeytanın avukatı olarak görmeyin
"28 Şubat bir post-modern darbe dönemi miydi" şeklindeki bir soruya Doğan, "Olağanüstü bir dönemdi. Halen söylüyorum sivil yönetenler zaafa düşünce, siyasiler yönetemeyince askerler öne çıktı.
Arınç’tan MHP liderine cevap: Terörle mücadelede hukuk dışına çıkamayız (1)
SIKIYÖNETİMİ KONUŞMAK DOĞRU DEĞİLDİR: ŞU ANDA TÜRKİYE DE DARBE DÖNEMİ Mİ VAR?Muhalefetin bu konuda hükümete eleştiriler yöneltmesinin doğal olduğunu ifade eden Arınç, eleştirilerin yanında varsa bildikleri daha farklı bir mücadele yöntemi hususunda katkı yapmalarını istedi
12 Eylül darbesini 'falakalı' protesto
Darbe döneminde hapishanelerde bulunanların yaşadıklarını anlatan gösteride, bir kişi çarmıha gerilirken, diğer bir kişi de falakaya yatırılıp, dövüldü. Yusufiye Derneği üyeleri, 12 Eylül 1980 darbe dönemi Genelkurmay Başkanı Kenan Evren ile Hava Kuvvetleri Komutanı Tahsin Şahinkaya'nın yargılanacağı Ankara Adliyesi
Bakan Günay’dan, Devlet Resim Heykel’de soygun açıklaması
şu bilgilere yer verdi: “1980 yılının Nisan ayında resmi olarak açılışı yapılmış bulunan Ankara Devlet Resim Heykel Müzesi hemen ardından gelen 12 Eylül darbe dönemi ve sonrasında önemli ölçüde sahipsiz kalmış ve kötü yönetilegelmiştir.
Erdelhun'un gün yüzüne çıkan arşivi sergiyle halka açıldı
DUMANLI: GÖNÜL RAHATLIĞI İLE DARBE DÖNEMİ KAPANDI DİYEMİYORUMHüzünlü bir yazı dizisini sergiye dönüştürdüklerine ifade eden Zaman Gazetesi Genel Yayın Müdürü Ekrem Dumanlı, darbe dönemlerinin trajedilerine vurgu yaptı.
Darbe komisyonu, Ahmet Er ve Numan Esin’i dinlemeye karar verdi
Darbe dönemi ile ilgili bazı belgeleri siyasi parti gruplarına da verdiğini anlatan Çelebi, ''O günün yargılamasını yapan askeri hakim ve savcıların beyanları var o belgelerin içinde. Buna benzer çok ilginç belgeleri, komisyon üyelerine, her grup adına dağıtıyorum.
"Kenan Evren, sedyede de olsa sanık sandalyesine oturmalı" (Özel)
Cihan TV Network'te yayınlanan Anadolu'da Sabah programına konuk olan İlter, darbe dönemi ile sonrasında yaşadıklarını anlattı. Yusufiyeli Ülkücüler Derneği Başkanı Hasan İlter, darbecilerin ne olduğunun millet tarafından çok iyi bilinmesi gerektiğini söyledi.
AK Partili Bal'dan darbe raporu: MİT’in askeri kökeni değiştirilmeli (2)
- Darbe dönemi icraatı olan Kürtçe konuşma yasağı gibi yıllarca devletle milletimizin arasını açan, uluslar arası platformlarda ülke imajımıza zarar veren bir yasak, ülkemizde demokrasinin güçlenmeye başlamasıyla yakın zamanlarda
"Bakanlar Kurulu, 19 Mayıs'ta Samsun’da toplansın"
Darbe sempatizanı ya da darbelerden medet umanların darbe dönemi sonrasında iktidara gelen Ak Parti’ye, hiç kimse darbe sizin işinize yaradı, sizi iktidara darbe taşıdı maduna giremez. Bizleri iktidara getiren halk bunu yemez.
Gündoğdu: Kadına uygulanan en ağır şiddet başörtüsü yasağıdır
Gazeteci-Yazar Mehmet Altan ise konuşmasında, 28 Şubat’ın yargıya taşınmaya başladığını, belgelerin ise bir başka darbe dönemi ürünü olan YÖK’ten çıktığına dikkat çekti. 28 Şubat’ın tanımı yapılırken, kavram kargaşası olduğunu söyleyen Altan, ‘son darbe’ isminin en mantıklı seçenek olduğunu kaydetti.
Gürsel Tekin, ‘siyasetin kirliliği’ kitabını yazıyor
İktidarlar değişir, dönemler değişir darbe dönemi dahil olmak üzere belli siyasetçiler makamlarda mevkilerde. Bu ne büyük keramettir. Siyaseti kirlilikten çıkaramazsak Türkiye’nin önünü açamayız.
Necmi Pehlivanoğlu: 12 Eylül iddianamesi suçsuzluğumuzu kanıtladı
ANKARA - 12 Eylül darbesini gerçekleştiren Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya'nın yargılanacak olması, darbe dönemi mağdurlarının ailelerini sevindirdi. Bu sevinci yaşayanlardan biri de darbecilerin idam ettirdiği Mustafa Pahlivanoğlu’nun babası Necmi Pehlivanoğlu.
Darbe döneminde ölen Ali Ekber Yürek'te işkence izine rastlanmadı
HSYK, DARBE DÖNEMİ SAVCISINA İŞLEM YAPILMASINA İZİN VERMEDİ İlk dilekçenin Tunceli Cumhuriyet Savcılığına verildiğini anlatan İlter, yetkisizlik nedeniyle dosyanın önce Elbistan Cumhuriyet Savcılığına, sonra da Malatya Cumhuriyet
28 Şubatçıların yıldırmadığı askerleri bürokrasi yıldırdı
Post modern darbe dönemi olan 28 Şubat sürecinde inançlarından dolayı 'irticacı' fişlemesi ile işkencelere ve hakaretlere maruz kalan binlerce astsubay ve subayın hukuksuzca ordudan atılmaları, işsizlere yenilerinin eklenmesine neden oldu
Bir 12 Eylül soruşturması da Diyarbakır'dan
Şahin'in açıklamalarından, 12 Eylül darbe dönemine ilişkin bir soruşturmanın da Diyarbakır Cumhuriyet savcılığınca yürütüldüğü ortaya çıktı. Darbeyi yapan Kenan Evren'in de aralarında bulunduğu birçok ismin, soruşturma kapsamında şüpheli olarak isimlerinin geçtiği öğrenildi.
AK Partili Demir: Sivil anayasa konusunda halkın yüksek beklentisi var
Biz çektik ama çocuklarımız darbe dönemi sıkıntıları çekmesin, gelecekte böyle bir gündemleri olmasın istiyor. Önümüzdeki yıl daha büyük güçle sivil bir anayasa için milletimizin huzuruna gelmek istiyoruz.
Vadi'nin Nazife annesi: Tiyatroyla ilgili sadece darbe döneminde endişelendim
sanat yılını tamamlayan Kurtlar Vadisi dizisinin ‘Nazife annesi’ Serpil Tamur, tiyatroyla geçen 50 yılında endişelendiği tek sürecin darbe dönemi olduğunu kaydetti. Tamur, "Ben tiyatrodan çok ümitliyim ama bir ara o ümidimi kaybetmiştim, yitirmiştim.
Vekiller, yeni anayasaya sıcak, teklifi edilemez maddelere soğuk bakıyor
Yeni baştan bir anayasa yapmanın çok önemli olduğunu vurgulayan İyimaya, Türkiye’nin artık darbe dönemi anayasalarından kurtulması gerektiğini ifade etti. Hazırlanacak anayasanın toplumsal sözleşmeye dayalı bir metin olmasının önemine işaret eden İyimaya, şunları söyledi: