debiye

Dünyanın 5. uzun sulama tünelinin bitmesine bin 400 metre kaldı
alındığında Atatürk Barajı'ndan Suruç Ovası'na saniyede 90 metreküp su taşıyacak olan Suruç Tüneli tamamlandığında Türkiye’nin birçok nehrinden daha büyük debiye sahip olacak. Günlük yaklaşık 20 metre ilerlenebilen tünelin biran önce bitirilmesi için 360 personel 3 vardiya halinde aralıksız çalışıyor.
Sakarya Nehri'nde düşen su debisi balıkların yaşamını tehdit ediyor
Yeterli yağışlar olduğunda özellikle bahar aylarında 200-300 metreküp debiye sahip olması gereken nehir, yağışların yetersizliği nedeniyle normalin 5 - 6 kat altına düştü. Kışın kurak geçmesi ve nehri besleyen kollar üzerindeki barajlarda su tutulması sebebiyle nehrin yeterince beslenememesi nehirdeki su seviyesini azaltırken, kirlilik yükünü
Tüketici Hakları Derneği: 'Isı pay ölçer sistemi' 6 bin ile 14 bin TL'yi buluyor
olarak da termostatik vanaların oluşturacağı hidrolik dengesizlikleri gidermek için de kazan dairesindeki mevcut sirkülasyon pompalarını farklı basınç ve debiye göre kendini ayarlayabilen sirkülasyon pompaları ile değiştirmek gerekecektir.
Bursa’nın sağlık turizmi Ankara'da vitrine çıktı
Yüksek kalite ve debiye sahip mevcut termal su kaynaklarının önemine dikkat çeken Harput, Dağyenice, Oylat, Tümbüldek, Çekirge-Kükürtlü termal alanlarının potansiyeli hakkında bilgiler verdi.VİZYON PROJE DAĞYENİCE
Türkiye’nin ilk jeotermal fuarı Denizli’de açıldı
Zorlu Enerji'nin son açtığı kuyuda 242 derece ve çok önemli miktarda bir debiye sahip olduğu görüldü. Özellikle Kızıldere Bölgesi, Türkiye’nin en zengin jeotermal bölgesine sahip bir bölge.” diye konuştu. Jeotermal enerji alanında Türkiye’de önderliği Denizli’nin yaptığına dikkat çeken Vali Demir, “Jeotermal denince hemen aklımıza, hamam kültürü ve kaplıca gelir
Bursa termal kent olma yolunda hızla ilerliyor
Kükürtlü Çeltiği merkezinde 90 derecelik sıcak suyun saniyede 60 litre debiye sahip olduğunun altını çizen Harput, “Bursa ile alakalı sadece burası değil, 5 kaynaktan çıkan toplam 300 litre kapasiteli suyun şu an itibariyle 80 lt/sn sinin dağıtım planlaması yapıldı.
MMO: Isı yalıtımı olmadan binalarda ısı pay ölçer kullanılmamalı
termostatik vana takılması zorunluluğu bulunduğunu belirten Özerciyes, ayrıca termostatik vanaların oluşturacağı hidrolik dengesizlikten dolayı da basınca ve debiye göre kendini ayarlayabilen sirkülasyon pompalarının tesis edilmesi gerektiğini ve böylece her bir konutun bireysel ısı harcaması hesaplanabildiğini kaydetti.
Dünyanın 5. büyük tüneli Suruç’ta yapılıyor
Devreye alındığında Atatürk Barajı’ndan Suruç Ovası’na saniyede 90 metreküp su aktaracak olan Suruç Tüneli, Türkiye'deki birçok nehirden daha büyük debiye sahip olacak. Bu rakam Türkiye'nin en hızlı akan nehri Çoruh’un yıl içindeki en düşük debisinin yaklaşık iki katı ve en yüksek debisinin de beşte birine yakın.
Dünyanın en uzun 5. tünelinde yarıya ulaşıldı
Devreye alındığında Atatürk Barajı’ndan Suruç Ovası’na saniyede 90 metreküp su aktaracak olan Suruç Tüneli'nin Türkiye’nin birçok nehirden daha büyük debiye sahip olduğu bildirildi. Açıklamada bu rakamın Türkiye'nin en hızlı akan nehri Çoruh’un yıl içindeki en düşük debisinin yaklaşık iki katı ve en yüksek debisinin de beşte birine yakın olduğu ifade
Sel baskınları, taşkın risk haritaları ile önlenecek
Bu yağış şiddetlerine göre bunlar yağdığı zaman nereler su altında kalabilir, ne kadar debi meydana gelir, o debiye göre nereler su altında kalabilir, bunun meydana getireceği zarar ne kadar olur; işte bunlar belirlendiği zaman ona göre kanal yapılacak, ona göre yapılaşmaya karar
Necati Ateş: Derbide galibiyeti hak eden taraf bizdik
Derbi maçın ardından düzenlenen basın toplantısına katılan golcü oyuncu, "Debiye yakışır güzel maç oldu. Maça bir anda anda 2-0 mağlup başladık. Bizde ne olduğunu anlamadık.
Bulgaristan’da su sızdıran baraj, Meriç’te taşkın riskini artırdı
Ayrıca Edirne ilinde Arda ve Tunca Nehirleri de Meriç Irmağı ile birleştiği için onların debisini de bu debiye ilave etmemiz gerekiyor. Onlarda aşırı bir debi yok.
Ege'de yapılan barajlar Aydın ve Muğla'da taşkınları önledi
619 metreküp pik debiye ulaşan akımların günlük ortalaması 995 metreküp olurken, baraj gölüne yağışlar neticesinde 100 milyon metreküp su geldi. Bu akımların baraj gölünde tutulması sayesinde Bozdoğan, Yenipazar, Sultanhisar, Köşk, Aydın-Merkez, İncirliova, Koçarlı, Germencik ve Söke ilçelerinde can ve mal kaybına
Afyonkarahisar’ın 2041 yılına kadar arıtma sorunu olmayacak
Tesis şu an ki projesi ile 269 bin nüfusa hitap edecek şekilde planlanırken, günde 44 bin metreküp debiye göre ayarlandı. 11 Kasım 2011'de saat 11.
"Güvercinlik Koyu’ndaki deniz kirliliği kontrol altına alındı"
Tesis 2500 m3/gün debiye göre tasarlanmış, tesiste arıtılacak atıksu, Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği ve Kentsel Atıksu Arıtım Yönetmeliği deşarj standartlarını sağlayacak şekilde dizayn edilmiştir.
Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi, 2041 yılına kadar Afyonkarahisar'ın ihtiyacını karşılayacak
Tesis şu an ki projesi ile 269 bin nüfusa hitap edecek şekilde planlandı, günde 44 bin metreküp debiye göre ayarlandı. Mevcut nüfus artış hızı göz önüne alındığında birlik üyesi köylerin, beldelerin ve OSB'nin 2041 yılına kadar ihtiyacını karşılayacak tesisin 11 Kasım 2011’de açılması planlanıyor
Bursa'da saniyede 30 litre debiye sahip termal su bulundu
Bursa'da saniyede 30 litre debiye sahip 88 derecede termal su bulundu. Bursa İl Özel İdaresi'ne bağlı Jeotermal AŞ tarafından 4 aydır Kültürpark içinde yürütülen sondaj çalışmalarında mutlu sona ulaşıldı.
Beypınarı köyünde su sevinci yaşandı
Adana DSİ Sondaj Şube Müdürlüğü tarafından yoğun bir çalışma sonucu açılan kuyudan yüksek debiye sahip su kaynağı elde edildi. Köy muhtarı İbrahim Kozanoğlu, uzun yıllardır su sıkıntısı çeken köylerinin en önemli sorununun halledildiğini söyledi.
Kütahya'da bir sıcak su kaynağı daha bulundu
ihtiyacını karşılamak amacıyla İller Bankası Genel Müdürlüğü ile ortaklaşa çalışma neticesinde, 94 metre derinlikte 37º C sıcaklığında ve yaklaşık 40 lt/sn debiye sahip termal suya ulaşıldı. İl Özel İdaresi'nce İller Bankası sondaj ekibine Küpkıran Tesislerinin kuzeyinde açtırılan diğer sondajda da 213 metre derinlikte 43,6º C sıcaklığında ve yaklaşık olarak
Vali Kocatepe, sondaj çalışmalarını inceledi
İlk verilere göre 94 metre derinlikte 37º C sıcaklığında ve yaklaşık 40 lt/sn debiye sahip termal suya ulaşıldı. Kesin sonuçların kuyu bitiminde yapılacak pompa tecrübesi ile tespit edileceğini ifade eden yetkililer, İl Özel İdaresince İller Bankası sondaj ekibine Küpkıran Tesisleri'nin kuzeyinde
Çevre Bakanı Eroğlu: Edirne'de tehlike geçti
Tunca, Meriç ve Arda'nın birleştiği mevkide yapılan ölçümlerde, bin 618 metreküp saniye gibi yüksek bir debiye ulaşıldığının tespit edildiğini kaydeden Eroğlu, "Ama biz şunu ifade ediyoruz. Sadece Değirmenyeri köyünde 8 evi su bastı.
Kapıkule Sınır Kapısı ulaşıma kapatıldı
Tunca'dan gelenler ve aralardan gelenlerle gece saatlerine doğru buranın normalin üzerinde bir debiye ulaşmasını bekliyoruz. Zaten sınır değerlerde bulunuyor.
Osmaniye İl Genel Meclisi Başkanı Tor: 24 köyün 50 yıllık su ihtiyacı giderilecek
Yarpuz köyü sınırları içerisindeki 1001 lt/sn debiye sahip çayın menbaından ve Yarpuz deresinden sulamadan artan 245 lt/sn suyun büyük çoğunluğunun, içilmez raporu olan 24 köye içme suyu olarak tahsis edileceği belirtildi.
Erzurum'da, saniyede 50 litre debiye sahip termal kaynağa ulaşıldı
Erzurum'da, saniyede 50 litre debiye sahip sıcaklığı 50 dereceyi bulan termal kaynağa ulaşıldı. Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA)'nün çalışmalarının sonuç verdiğini belirten Vali Sami Bulut, 4 bin yataklı bir tesisin kurulabileceğini söyledi.
Başbakan, Sivas'ta atık su arıtma tesisisinin açılışını yaptı
Yaklaşık 78 bin 500 metreküp günlük debiye ve 345 bin nüfusa göre yapılan tesis, Kızılırmak'ın kirletilmemesi, atık suyun arıtılarak nehre verilmesi açısından önem taşıyor. Tesis, çimento fabrikası ile Kızılırmak Nehri arasında uzun havalandırmalı aktif çamur sistemi olarak tanımlanan ileri biyolojik arıtma sistemi şeklinde inşa edildi.
Kızılırmak'a arıtılmış su verilecek
Yaklaşık 78 bin 500 metreküp günlük debiye ve 345 bin nüfusa göre yapılan tesis, Kızılırmak'ın kirletilmemesi, atık suyun arıtılarak nehre verilmesi açısından önem taşıyor. Tesis, Sivas-Ankara kara yolundaki çimento fabrikası ile Kızılırmak Nehri arasında uzun havalandırmalı aktif çamur sistemi olarak tanımlanan ileri biyolojik arıtma sistemi