değişiklikle

Almanya’ya gelen Türklerin sayısı azaldı, AB’den gelenler arttı
2007 yılında Alman Göç Yasası’nda yapılan değişiklikle aile birleşimi yoluyla Almanya’ya geleceklerden Almanca dil ve gelir yeterliliği şartının getirilmesi, ülkeye Türkiye’den gelenlerin sayısını azda olsa etkiledi.
Bakanlıktan 'gıda denetimi' açıklaması
Açıklamada, 17 Aralık 2011 tarihli Gıda İşletmelerinin Kayıt ve Onay İşlemlerine Dair Yönetmelikte yapılan değişiklikle, meslek odasında çalışanların bağlı olduğu odadan ilgili işletmede çalıştığına dair belge alması zorunluluğunun kaldırıldığı ifade edildi.
Freedom House: Türkiye’deki yargı ''reformu’’ demokrasinin altını oyuyor
Yapılan yazılı açıklamada, AK Parti hükümetinin yolsuzluk iddiaları için açılan soruşturmanın önünü, yargı sisteminde yapmak istediği değişiklikle kesmeye çalıştığı ifade edildi. Freedom House, hükümetin izlediği tutumun, Türk demokrasisine zarar verdiğinin altını çizdi.
Bakanlıktan veteriner hekim açıklaması
2014 tarihinde söz konusu yönetmelikte yapılan değişiklikle bu madde yeniden düzenlenmiştir. Değişiklik sadece Bakanlığımız personeli veteriner hekimler arasından eğitim verilerek kesimhane ve et parçalama tesislerinde yürütülecek resmi kontrolleri yürütmek üzere görevlendirilecek/atanacak
Sorumlu müdür artık 3 otogaz istasyonunda birden görev alabilecek
Yapılan değişiklikle sorumlu müdürlerin bir dolum tesisinde veya aynı il sınırları içerisinde en fazla üç otogaz istasyonunda görev alabilmelerine imkan sağlandı. Belirtilen sayıdan fazla tesiste sorumlu müdürlük görevi üstlenenlerin sertifikaları iptal edilecek.
BESOB Başkanı Tak: Esnaf, vergi kalemlerinden rahatsız
Tak, 2013 yılında barış sürecinin başlatıldığını, askeri iç hizmet kanununda yapılan değişiklikle darbelere kapıların kapatıldığını, başörtüsü sorununun çözüldüğünü dile getirdi. Esnaf kesimi olarak vergi oranlarıyla ilgili şikayetlerinin azaldığını, ancak vergi kalemlerinin(sayısının) çokluğundan yana sıkıntılıları olduğunu ifade eden Arif Tak, bu
İş sağlığı ve güvenliğinde yeni dönem başlıyor
2 Ağustos'ta kanunda yapılan değişiklikle iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanların bir üst belgeyi hak kazanabilmelerinin önü açıldı. Buna göre, Sosyal Güvenlik Kurumu'na ödenmiş olan prim gün sayısı ve sahip olduğu belgeye göre üst sınıflardaki iş güvenliği uzmanlığı sınavına 2 Ağustos 2013 tarihinden
Merkez'de döviz döviz likiditesi için zorunlu karşılık düzenlemesi yaptı
ANKARA - Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), küçük tutarlı birçok kalemi zorunlu karşılık yükümlülüğü kapsamı dışına çıkardı. Söz konusu değişiklikle piyasaya yaklaşık 1 milyar ABD doları döviz likiditesi sağlanması öngörüldü.
Diyarbakır Baro Başkanı Elçi: Hukukun üstünlüğü onarılması güç bir darbe aldı
yürürlüğe giren ‘Adli Kolluk Yönetmeliğinde’ bir dizi değişiklik öngören bir düzenleme yoluna gidildiğini hatırlatan Diyarbakır Baro Başkanı Elçi, “Yapılan değişiklikle Avrupa Birliği'ne (AB) üyelik sürecinde savcılık kurumunun güçlendirilmesi, suçla etkin mücadelenin sağlanması bakımından getirilen bazı düzenlemelerin ortadan kaldırılmaya
İş güvenliği uzmanlı sınavına 105 bin kişi girecek
Öte yandan 2 Ağustos’ta kanunda yapılan değişiklikle iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanların bir üst belgeyi hak kazanabilmelerinin önü açıldı. Buna göre, Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödenmiş olan prim gün sayısı ve sahip olduğu belgeye göre üst sınıflardaki iş güvenliği uzmanlığı sınavına 2 Ağustos 2013 tarihinden
Kimyacılar ‘sigorta’ sorununa çözüm istedi
Hazine Müşteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürü Ahmet Genç, 2012 yılında Sigortacılık Kanunu’nda yapılan değişiklikle, teminat bulunamayan riskler konusunda olağandışı riskler yönetim merkezi oluşturulabileceğini ve Hazine Müsteşarlığı olarak sorunu çözmeye talip olacak sektörel
Yıldırım: Uçaklarda en pahalı fiyat 299 TL, altında uçan da olabilir
Yıldırım, yapılan değişiklikle ilgili mevzuat değişikliğine ihtiyaç duyulacak mı?” sorusuna da, “SHGM’nin mevzuatla ilgili bir sıkıntı yok. Havacılığın serbestleşmesi süresini başlatan bir uygulamamız söz konusuyken, bunun dışında bir uygulama bize ters düşer.
Trabzonspor: 1- Kayseri Erciyesspor: 0 (İlk Yarı)
Teknik direktör Mustafa Akçay, hafta içerisinde oynanan ve bordo-mavililerin 4-2 galibiyetiyle sonuçlanan Apollon Limassol maçının ilk 11’ini bir değişiklikle Erciyes karşısında da sahaya sürdü. Akçay, kırmızı kart cezalısı Bosingwa’nın yerine savunmanın sağında Zeki Yavru’ya görevlendirdi.
Suriye yardımlarına kaçak ayarı; bidonların boyutu değişti
EGAD Başkanı ve Zaman Gazetesi Enerji Muhabiri İsmail Altunsoy da Gümrük Kanunu ve Gümrük Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle akaryakıt kaçakçılığına karşı ciddi önlemleri alındığını söyledi. Alınan önlemlerle kaçakçılıkta ciddi mesafe alındığını da sözlerine ekledi.
Almanya’da koalisyon anlaşması sağlandı
Yeni koalisyon döneminde Alman Vatandaşlık Yasası’nda yapılacak değişiklikle Türk gençlerini 18-23 yaş arasında Türk veya Alman vatandaşlığının birini tercihe zorlayan opsiyon modeli kaldırılacak. Sadece Almanya’da doğan Türkler çifte vatandaş olabilecek.
EPDK, 15 bin akaryakıt bayinin lisansını iptal etti (Özel)
25 Ocak 2007 tarihli ve 5576 Sayılı Kanunla, 5015 Sayılı Petrol Piyasası Kanunu'nda yapılan değişiklikle, yeterli şart ve seviyede ulusal marker içermeyen akaryakıt 'kaçak petrol' olarak tanımlandığından, söz konusu şahıslar hakkında ayrıca adli işlem yapılmak üzere
Yeni düzenleme Afyonkarahisar'da devre mülk sektörünü rahatlattı
Tüketici Koruma Kanunu’nda yapılan değişiklikle yapı ruhsatı almadan devremük satışı yasaklanırken, tüketicilere ön ödemeli devre tatil sözleşmesi yapılamayacak. Sözleşme kurulmadan önce tüketici sözleşme şartıyla ilgili bilgilendirilecek.
İş güvenliğinde 1 Ocak öncesi hazırlıklar hız kazandı
2 Ağustos’ta kanunda yapılan değişiklikle iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanların bir üst belgeyi hak kazanabilmelerinin önü açıldı. Buna göre, Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödenmiş olan prim gün sayısı ve sahip olduğu belgeye göre üst sınıflardaki iş güvenliği uzmanlığı sınavına 2 Ağustos 2013 tarihinden
İDO, tüm bilet satışlarını tek adresten yapacak
Yapılan değişiklikle birlikte İDOBÜS yolcuları 1 Kasım 2013 tarihinden itibaren www.ido.com.tr adresinde sunulan tüm avantajlardan eksiksiz yararlanabilecekler.
Türkiye'de üç aydan fazla kaldı, beş yıl giriş yasağı aldı
vatandaşlıktan izinli çıkış yapanlara ve altsoylarına verildiğini hatırlatan YTB, Hasan Alagöz ve benzeri durumundakilere Mavi Kart verilebilmesinin ancak yasal değişiklikle mümkün olabileceğini aktardı.
Türkiye, miras bölünmesiyle iki Bursa kadar arazide tarım yapamıyor
Eker, Toprak Koruma ve Arazi Kullanımına ilişkin Medeni Kanun’da yapılacak değişiklikle getirilecek yenilikleri de: "Tarım sektöründeki ilgili sivil toplum örgütleri, tüm bakanlıklar, üniversiteler, özel sektör ve üreticilerin görüşleri alınarak hazırlanan kanun tasarısı 1926 yılından beri tarım arazilerinin
Tehlikeli madde taşınmasında 'güvenlik danışmanı' zorunluluğu getirildi
ANKARA - Tehlikeli maddelerin karayoluyla taşınmasına ilişkin yapılan değişiklikle bu maddeleri taşıyanlarda 1 Ocak 2014 itibaren ‘Tehlikeli Madde Faaliyet Belgesi’ aranacak. 1 Eylül 2014 itibarıyla tehlikeli madde güvenlik danışmanı istihdamı veya tehlikeli madde güvenlik danışmanından hizmet alma zorunlu olacak.
RTÜK Uydu ve Kablolu Yayın Yönetmeliği'nde değişiklik yaptı
RTÜK tarafından yapılan yazılı açıklamada "Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Uydu Yayın Yönetmeliği ile Kablolu Yayın Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle, lisans dönemi sona eren ve lisansını yenilemek isteyen kablo ve uydu ortamlarında yayın yapan kuruluşlar için banka teminat mektubu sunma şartı kaldırılmıştır.
Alparslan Baki Ertekin: İsim değişikliği İstanbul'un markasına katkı sağlayacak
’si Allah’ın izniyle kesintisiz yapılacak; ama bir değişiklikle yapılacak. Ne olacak? ismi değişecek . İlk defa 35. yılında İstanbul Maratonu olarak koşulacak. Her şehrin en önemli markası şehrin kendisidir.
İzmir Büyükşehir: Köylere okul servisi Milli Eğitim’in işi
Müdürlüğü tarafından tahsis edilen servislerle okullarına taşınan öğrencilerin bu hizmetten yoksun bırakılmasına gerekçe olarak, Büyükşehir Yasası’nda yapılan değişiklikle mahalle statüsü kazanan köylerin taşımalı eğitim kapsamından çıkarılması gösterilmektedir.
Otelciler, iflas eden acentelere karşı güvence istiyor
Döviz kurlarında yaşanan değişimler ise sektöre olumlu yansıdı ve temmuz ayında kayba uğrayan otelciler, bu değişiklikle birlikte zararlarının bir kısmını telafi ettiler." dedi.ACENTE İFLASLARINA KARŞI TURİZMCİLERİ KORUYACAK ÖNLEMLER ALINMALI
THK Başkanı Yıldırım: Kurban derisi milli servetimiz
Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Yardım Toplama Esas ve Usulleri hakkındaki yönetmelikte yapılan değişiklikle, Türk Hava Kurumu'nun kurban derisi ve bağırsak toplama yetkisi elinden alındı.
Başbakan Erdoğan'dan, başörtülü memura provokasyon uyarısı
Kılık kıyafet yönetmeliğindeki değişiklikle hiçkimseye imtiyaz vermediklerini belirten Erdoğan, "Tam tersine yıllarca esirgenen bir insan hakkını, bir inanç hakkını nihayet bugün hak sahiplerine teslim ediyoruz.
Kuzey Kore, başka şehirlere açılmaya başladı
Kuzey Kore’de geçen Mayıs ayında yerel yönetim yasalarında yapılan değişiklikle yerel yönetimlere ekonomik yönden bazı özerklikler tanınmıştı. Uzmanlar, Kim’in bu değişim aracılığyla taşrada belli başlı şehirlerin gelişmesini sağlayararak turizme açmayı hedeflediğini ileri sürdü.
Dopinge sıfır tolerans ilkesi hayata geçiriliyor
Başbakanlığa gönderilen yönetmelik değişikliklerinden bir başkasıysa ‘Antrenör Eğitim Yönetmeliği’nin 16. maddesiyle ilgili oldu. Buna göre doping suçuna karışan sporcuyla birlikte, antrenörüne de cezalar verilecek.
Destici: Memura siyaset hakkı verilmeli
Siyasi Partiler Kanunu’nun 11’inci maddesinde yapacağımız değişiklikle, siyasi partilere üye olmayı daraltan, kısıtlayan bazı engelleri ortadan kaldırıyoruz. Seçim Kanunu hükümlerine göre, oy verme hakkına sahip olan herkesin, siyasi partilere de üye olabilmesinin önünü açıyoruz.
Erdoğan’la BDP’li vekiller arasında tutuklu diyaloğu
Yerel yönetimlerle ilgili değişiklikle ilgili bir beklenti vardı.”Ardından da Erdoğan “Hayırlısı bakalım” demekle yetindi.Başbakan Erdoğan BDP’li milletvekilleri ile sohbet ettiği sırada Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eşi Hayrunnisa hanım da yanlarına geldi.
BBP Genel Başkanı Destici: Anayasa yapamamanın üstünü örtüyorlar
Siyasi Partiler Kanunu’nun 11’inci maddesinde yapacağımız değişiklikle, siyasi partilere üye olmayı daraltan, kısıtlayan bazı engelleri ortadan kaldırıyoruz. Seçim Kanunu hükümlerine göre, oy verme hakkına sahip olan herkesin, siyasi partilere de üye olabilmesinin önünü açıyoruz.
Bahçeli: PKK ve İmralı, paketin her yerine sinmiş
İkinci etapta, TBMM’nde lazım gelen yasal değişiklikler yapılacaktır. Son etaba geçilebilirse, sırayı Anayasa değişiklikleri alacaktır.” diye konuştu. ‘AK Parti -PKK dayanışması ve ittifakı’nın önümüzdeki dönemde Anayasa değişikliği için de inisiyatif alabileceğini ve referandumun bir seçenek olarak
Demokratikleşme paketinin ayrıntıları
başka yasal düzenlemeyle, siyasi partilere üyelikte engelleri kaldırdıklarını anlatan Erdoğan, “Siyasi Partiler Kanunu’nun 11’inci maddesinde yapacağımız değişiklikle, siyasi partilere üye olmayı daraltan, kısıtlayan bazı engelleri ortadan kaldırıyoruz.
Kullanılan ucuz teknoloji, HES’lerde tahribat oluşturdu (Özel)
Yapılan değişiklikle santralin 2013 yılında ilk 9 ayda yaklaşık 700 milyon kWh elektrik üretimi yaparak kuruluşundan bu yana santralin bir yıllık üretimleri içerisinde bu sene rekor kırdığını ifade etti.
THK Başkanı Yıldırım: Düzenleme bir kaosu ortadan kaldırmıştır
Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Yardım Toplama Esas ve Usulleri hakkındaki yönetmelikte yapılan değişiklikle, Türk Hava Kurumu'nun kurban derisi ve bağırsak toplama yetkisi elinden alındı.
Toplu taşıma seferlerinin durdurulması seyahat özgürlüğünün kısıtlanması sayıldı
2001 tarih ve 4709 Sayılı Kanunla Anayasada yapılan değişiklikle, daha önceden mevcut bulunan 'temel hak ve hürriyetlerin genel sınırlama sebeplerinin' kaldırılması ve yalnızca Anayasanın ilgili maddelerinde belirtilen sebeplere bağlı olarak temel hak ve özgürlüklerin sınırlanabilecek
‘Künyesiz haber siteleri ülkenin huzur ve güvenliğini tehdit ediyor’
Bizler Basın Yasası'nda düzenlenecek ufacık bir değişiklikle internet medyası çalışanlarına 'gazeteci' sıfatı verilmesini istiyoruz. Bu sorunlar yumağını gündeme taşımak ve çözmek için derneğimizi kurduk.
Okul ve camilerin 100 metre yakınında içki satılamayacak
Yönetmelikte yapılan değişiklikle işyerinde, tütün mamulleri ve alkollü içkiler tüketilmek veya beraberinde götürülmek üzere onsekiz yaşını doldurmamış kişilere satılıp sunulması yasaklandı. Yaş konusunda tereddüde düşülmesi halinde satıcı, talepte bulunan tüketiciden kimlik belgesi talep edebilecek.
Trabzon’da 683 okulda toplam 139 bin 473 öğrenci öğrenim görecek
İl Milli Eğitim Müdürü Tamer Kırbaç da yeni eğitim öğretim yılının milli eğitim sisteminde yapılan yenilik ve değişikliklerle başladığına değindi. Bunlardan bir tanesinin bağımsız ilkokul ve ortaokul olarak belirlenen okulların öğretmen ve öğrencilerin tamamen yeni okullarına geçişlerinin gerçekleştirilmesi olduğunu
Bina altında fırın yapılmasına yasak getirildi
Bakanlık tarafından Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği'nde yapılacak değişiklikle, yangın olasılığının azaltılması, ısı değişimin binanın taşıyıcı sistemlerine zarar vermemesi, gerekli teknik koşulların sağlanması amacıyla fırınlara yeni standartlar getirilecek.
Okul kıyafetlerinin kumaşını seçecek velilere kanserojen madde uyarısı
SAMSUN - Milli Eğitim Bakanlığı’nın Kılık-Kıyafet Yönetmeliği’nde yaptığı değişiklikle okul kıyafetlerini ve kumaşını oylamayla velilerin seçecek olması olumlu karşılanıyor. Ancak uzmanlar, kırtasiye malzemelerinden sonra kumaşlardaki kanserojen maddelere de dikkat edilmesi konusunda velileri uyarıyor.
Bodrum katta oturanlara kat izni
Bu kapsamda imar yönetmeliğinde yapılacak olan değişiklikle bunun önüne geçilmesini talep etmiştim. Bir yıl sonra Büyükşehir Belediyesi yönetmeliği değiştirdi ve artık bodrum katlara iskan verilmiyor.
Serter: ÖSYM, bir milyon 200 bin öğrenciye tekrar tercih yaptırmalıdır
4 Eylül 2010 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı’nın Sınıf Geçme ve Sınav Yönetmeliği’nde yaptığı değişiklikle, genel ortaöğretim kurumlarında alan uygulamasını kaldırdığını anlatan Serter, “Bu değişikliği MEB, ÖSYM ve YÖK’ün gözünden kaçırması nedeniyle, denizcilik fakültesine
İngiltere Parlementosu Suriye'ye müdahale için bu gece oylama yapacak
LONDRA - İngiltere Parlementosu, Suriye'ye askeri müdahale konusunu tartışmaya devam ediyor. Konuyla ilgili oylamanın yapılan değişiklikle bu akşam yerel saat ile 22:00'de (00:00 TSİ) yapılacağı belirtildi.
Piramit sistemi ile satışın kurbanı oldu, yasa için TBMM'ye başvurdu
TBMM Sanayi Komisyonu’nda geçtiğimiz aylarda kabul edilen Tüketicinin Korunması Tasarısı'nda yapılan değişiklikle, piramit satış olarak tabir edilen satışlar yasaklandı. Piramit satış kurbanı olduğunu belirten Bolulu emlak komisyoncusu Bilal Arslan, 2 yıldır verdiği mücadeleyi anlattı.
Yasa maddesi değişti, 9 koltuklu araçlar 'otomobil' oldu
Alkan, yasada yapılan değişiklikle sürücüsü dahil 17 oturağı aşmayan motorlu taşıtların ise 'minibüs' olarak tanımlandığı bilgisin verdi. Alkan, esnafın uzun bir süredir beklediği koltuk sayısını artıran düzenlemenin 1 Ağustos 2013 tarihinden itibaren yürürlüğe girdiğini belirtti.
'Kenan Evren' gitti 'Demokrasi' geldi
Coş, "Değişiklikle çocuklarımızın mezun oldukları okulların diplomalarında artık demokrasi yer alacak. Çocuklarımız, antidemokratik eylemleriyle bilinen, tanınan kişileri değil demokrasiyi özümseyecek.
10 yılda bir milyon kişi özel güvenlik sertifikası aldı
maddesinde yapılan değişiklikle çalışma izin belgesi süresiz hale gelmiştir. Ancak Kanunun uygulanmasına ilişkin yönetmeliğin 34’üncü maddesi ‘Özel güvenlik görevlileri ile yöneticiler kimlik kartlarının yenilenebilmesi için beş yılda bir yenileme