değişim

Doğu Karadeniz'de ocak ayında 425 maddeden 236'sının fiyatı arttı
Aynı dönemde Doğu Karadeniz’de endekste kapsanan 425 maddeden 88 maddenin ortalama fiyatında değişim olmazken, 236 maddenin ortalama fiyatında artış, 101 maddenin ortalama fiyatında ise düşüş gerçekleşti.
TZOB: Ocak ayında 17 ürünün market fiyatı arttı
MARKET FİYATLARI DEĞİŞİMİBayraktar, maydanoz, yeşil soğan ve mısırözü yağı fiyatlarında değişim görülmediğini aktardı. Bayraktar, şunları kaydetti:
2014'ün ilk enflasyon rakamı açıklandı, yılık enflasyon 7,51 oldu
Ocak 2014’te endekste kapsanan 432 maddeden; 40 maddenin ortalama fiyatlarında değişim olmadı, 295 maddenin ortalama fiyatlarında artış, 97 maddenin ortalama fiyatlarında ise düşüş gerçekleşti.OCAK AYI ÜFE 3,32 OLDU
Zeytinyağı üretimi artıyor, tüketim yerinde sayıyor
İhracatın yapısında da ciddi bir değişim yaşandığına dikkat çeken Ahmet Küçükbay, “Geçmiş yıllarda zeytinyağının önemli bir bölümünü dökme olarak ihraç ederdik. İtalyan ve İspanyol firmalar, dökme olarak aldıkları yağı ambalaja koyar ve kendi markalarıyla ihraç eder veya iç piyasalarında tüketiciye sunardı.
Arap uzmanlar: Erdoğan ve AK Parti Arap alemindeki eski parlak dönemini kaybetti
sürecini değerlendiren Arap kanaat lideri ve aynı zamanda Londra'da yayımlanan El Hayat Gazetesi Yazarı Abdulvehhab Bedirhan, AK Parti'nin şu anda bir değişim sürecinden geçtiğini ifade etti. İktidar partisinde olumsuz bir gidişatın hakim olduğunu söyleyen Bedirhan, Ortadoğu’da daha önce “İslam lideri” olarak görülen Erdoğan'a ve Türkiye'ye karşı Arapların bakış
İspanyol gazeteci: Montesquieu’nun ruhu Türkiye’ye hiç uğramamış
İspanyol gazeteci, “ Türkiye’nin değişim evresinde olduğunu düşünüyorum. On yıldan fazladır iktidarda olan AK Parti'nin gelecek seçimlerde söylemini değiştirmesi gerekiyor. Şu anda yaşanan politik kargaşa alternatifsiz uzun süre iktidarda kalmasından kaynaklanıyor.
Dilara Lokmanhekim’in tek hedefi Rio
Federasyonun milli takımların başına dünyanın çok önemli bir ismi olan Daniel Lascau’yu getirmesiyle Türk judosunda müthiş bir değişim yaşandığına işaret eden Lokmanhekim, "Milli takım kamplarında çok daha disiplinli bir çalışma yapıyoruz.
'Korsan geriledi, ticari taksicilerin geliri yüzde 40 arttı'
Gideceği yeri beğenmediği için müşteri almayan yok 'şoför değişim saati', yok 'hastam var' gibi bahane üreten arkadaşlarımız taksiciliğe ihanet eder. Bu arkadaşlarımız zaruri bir durumu varsa müşteri önünde durmadan yoluna gidecek.
Dünya borsalarında sabah saatlerinde son durum
Borsa Endeks Değişim (Yüzde) DJ Industrial (End of day) 15.879,1100 -1,9600 -318,2400 Dax Performance (Delayed) 9.
Rusya'nın Sesi radyosu, 17 Aralık süreci ve Türk-Rus ilişkilerini irdeledi
Eğer iktidar değişirse bu, Türkiye-Rusya ilişkilerinin bir değişim geçirmesine neden olur mu? İki ülkenin ilişkileri bakımından, gelecekte Akkuyu Nükleer Enerji Santrali gibi büyük ölçekli projeler, bu değişiklikten nasıl etkilenir?
Dünya borsalarında sabah saatlerinde son durum
Borsa Endeks Değişim (Yüzde)DJ Industrial (End of day) 16458,5600 0,2500Dax Performance (Delayed) 9742,9600 0,2600
Hazır giyimcilerden liderlik semineri
gereken özelliklerinin tartışıldığı eğitimin açılış konuşmasını yapan UHKİB Başkan Yardımcısı Arif Özer, “İş dünyasında 1980’li yıllarda başlayan hızlı değişim; özellikle küreselleşme, teknoloji, internet, kalite, rekabet ve müşteri anlayışındaki değişiklikler şirketleri derinden etkilemekte ve değişime zorlamaktadır.
Ekim 2012'de işsizlik yüzde 9,7 olarak gerçekleşti
Mevsim etkilerinden arındırılmış işgücüne katılma oranı bir önceki döneme göre 0,2 puanlık azalış ile yüzde 50,6, istihdam oranı ise değişim göstermeyerek yüzde 45,6 seviyesinde gerçekleşti. (CİHAN)
Sanayide toplam ciro yüzde 15,9 arttı
İmalat sanayi alt sektörlerinin 2013 yılı Kasım ayında 2012 yılı aynı ayına göre yüzde değişim oranları incelendiğinde, en yüksek artış oranının yüzde 63,9 ile makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımında gerçekleştiği görüldü.
“Yabancı öğrenciler Almanya için kazançtır”
BERLİN - Federal Eğitim Bakanlığı, Alman Akademik Değişim Servisi (DAAD) ile birlikte yaptırdığı araştırmanın sonucunda yabancı öğrencilerin Almanya için kazanç olduğunu duyurdu. Eğitim Bakanı Johanna Wanka ülkeye gelen öğrenci sayısındaki artışın sevindirici olduğunu belirtti.
Webo: Sezonu şampiyon bir şekilde tamamlamak istiyoruz
Değişim ve dönüşümlü oynuyoruz. En iyi şekilde çalışıp sahadaki 3 oyuncudan biri olmak istiyoruz. Biz burada, takım için performansımızı ortaya koymaya çalışıyoruz.
Merkel'in sırdaşı Pofalla, milletvekilliğini bırakmaya hazır
Birlik Partileri Grup Başkanvekili Michael Fuchs, politikacılara meslek yasağı gelemeyeceğini ifade ederek, “Siyaset ve ekonomi arasında değişim memnuniyetle karşılanmalı." şeklinde konuştu. Pofalla’nın DB’ye geçişine Alman Makinistler Birliği Başkanı Claus Weselsky’den eleştiri geldi.
TZOB: Tarımda fiyatlar 12 aylık ortalamalara göre geriledi
Türkiye Ziraat Odaları Birliği olarak üreticiden tüketiciye, halkın tamamını yakından ilgilendiren gıda fiyatlarındaki değişimleri takip etmeye ve kamuoyunu doğru bilgilendirme amacıyla açıklama yapmaya devam ettiklerini bildiren Bayraktar, Aralık ayı genel enflasyonun üretici fiyatlarında
Üretici fiyatlarında yıllık artış yüzde 6,97
Aylık değişim; tarımda yüzde 2,49 artış, sanayide yüzde 0,84 artış olarak gerçekleşti.Tarım sektörü endeksinde, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 7,58 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,58 artış ve on iki aylık ortalamalara göre
Hewlett-Packard, Almanya’da yüzlerce kişiyi işten çıkaracak
Ayrıca akıllı telefon sektöründe yaşanan değişim de HP’yi olumsuz etkiliyor.HP’nin Şefi Meg Whitman, daha önce personel tenkisatına ilişkin 27 bin rakamını telaffuz ederken, bu sayının şimdilerde 34 bini bulduğu belirtildi.
Daum: Transferlerle daha güçlü olacağız
Bunlar bir değişim olarak futbolcuların önüne sunuldu. Futbolcularımız da bunu iyi idrak etti.""BATALLA’NIN GİTMESİNE ŞAŞIRDIK"
Müşterileri 2013'te 102 milyar SMS çekti
müşterisinin toplam SMS, MMS, mobil internet ve mobil uygulama kullanımlarına ilişkin veriler, iletişim ve teknoloji sektörünün geçtiğimiz yıl yarattığı değişim ve dönüşümün bir nevi fotoğrafı niteliği taşıyor.
Perakende Kanunu TOBB ETÜ’de masaya yatırıldı
Perakende ticaret hacminde meydana gelecek bu değişim sektörü ve iş yapma biçimlerinizi tamamen değiştirecek.” değerlendirmesini yaptı. BAKAN YARDIMCISI FATİH METİN: İSTİŞAREYE ÇOK ÖNEM VERİYORUZ
Perakendeciler, yeni yasa istiyor
DÜNYA EKONOMİSİ ÇOK BÜYÜK DEĞİŞİM YAŞIYORYerel perakendecilerin temsilciliğini yapan çatı örgüt olan Türkiye Perakendeciler Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Selamet Aygün, Perakende Zirvesi’nin sektörü buluşturan çok önemli bir ticari
Pakistan başbakanından Türk okullarına övgü
Başbakan Şerif, "23 Pak-Türk okulunun, Pakistan ve Türk gençleri arasında kültürel değişim ve gönül birliğinin yüceltilmesinde oynadığı mükemmel rolden bahsetmek istiyorum." ifadelerini kullandı.
Davutoğlu, D-8 zirvesini değerlendirdi
Bütün D-8 ülkeleri de olağan üstü bir değişim süreci içerisindeler. Uluslararası ekonomik politik değişti. D-8’in kurulduğu dönemdeki toplam dış ticaret hacmi 434 milyar dolardı. Şimdi 2 trilyon dolara yaklaştı.
Güneydoğu’da bin 237 personelle kaçak elektrik operasyonu yapıldı
31 Ocak’ta sona erecek kampanyada, değişim kampanyasından yararlanmak için başvuran abonelere eski sayaçları ile kayıt dışı elektrik kullanılmışsa dahi herhangi bir cezai işlem uygulanmayacak. Kampanya 31 Aralık’ta sona erecek.
Peskov’dan Ria Novosti yorumu: Rusya’nın propagandaya ihtiyacı var
MOSKOVA - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in basın sözcüsü Dmitri Peskov, Ria Novosti haber ajansında yapılan değişimle ilgili yaptığı açıklamada, Rusya’nın daha fazla propagandaya ihtiyacı olduğunu söyledi.
Bakan Yıldız: Şahdeniz 2, istihdama büyük katkı sağlayacak
Mariot Hotel’de düzenlenen Macaristan-Türkiye İş Formu’na katılan Bakan Yıldız, dünyada ve Avrupa’da bir değişim olduğuna dikkat çekti. Büyüyen ülkelerin çok daha dikkat etmesi gereken konuların olduğunu uyarısında bulunan Yıldız, dünyada öngörülerin zaman zaman değiştiği ve ihracatçı bir kısım ülkelerin
Prof. Weller: Hizmet, toplumdaki çatışmalı grupları bir araya getirmeyi başardı
"The Muslim World and Politics in Transition: Creative Contributions of the Gülen Movement (Değişim İçindeki Müslüman Dünya ve Siyaseti: Gülen Hareketi'nin Yapıcı Katkısı)" isimli kitabın tanıtımına; Derby Üniversitesi'nden Prof.
Mısır’dan Çin ile işbirliği vurgusu
Çin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Li, Çin’in Mısır ile dostça değişim ve işbirliğini sürdürüp, genişleteceğini dile getirdi.Görüşmede Fehmi de Mısır'daki son gelişmeler hakkında bilgi verdi.
Eylül ayı işsizlik oranı yüzde 9,9
Mevsim etkilerinden arındırılmış istihdam oranı 0,1 puanlık azalış ile yüzde 45,6, işgücüne katılma oranı ise değişim göstermeyerek yüzde 50,8 seviyesinde gerçekleşti. (CİHAN)
İbrahim Hacıosmanoğlu: UEFA ve FIFA ile görüşmeye gidiyorum
Biz hala değişim aşamasındayız. Yapılanmaya henüz geçmedik. Biz sadece bizden öncekilere gösterilen sabrın kısa süreliğine de olsa bize de gösterilmesini istiyoruz. Becerebiliyorsak burada dururuz, beceremezsek tribünden geldik bırakıp oraya gideceğiz.
Bakan Çelik: Keşke kırmızı plakaları Türk yapımı otomobile takabilsek
düzenlediği Sanayi Odaları Konseyi’ne katılan Bakan Çelik, teknoloji çağında dünyanın artık ordularla değil uydularla rekabet ettiğini ve dünyada yaşanan değişimlere kayıtsız kalınmaması gerektiğine değindi.
Kar yağdı, günlük doğalgaz tüketimi 200 milyon metreküpü gördü
Burada yaptığı konuşmada, Türkiye'nin bir değişim ve dönüşüm içinde olduğunu belirterek, 1990'lı yıllarda 500 milyon metreküp olan tüketimin 50 milyar metreküp civarına ulaştığını söyledi. Türkiye’de değişimin yaşandığını kaydeden Yıldız, kalitenin daha çok artığı bir ortamı öngördüklerini dile getirerek, "İktidara geldiğimizde 10 yaşında olan doğalgaz tesisi
Sanayide toplam ciro yüzde 6,8 arttı
İmalat sanayi alt sektörlerinin 2013 yılı Ekim ayında 2012 yılı aynı ayına göre yüzde değişim oranları incelendiğinde, en yüksek artış oranının yüzde 27 ile diğer ulaşım araçları imalatında gerçekleştiği görüldü.
Meksika’nın en büyük üniversitesinde Türkiye Araştırma Merkezi kuruldu
Ayrıca UNAM ile Türk Kültür Merkezi arasında imzalanan işbirliği anlaşması, öğrenci ve hoca değişim programlarından uluslararası sempozyumlara kadar farklı etkinlikerin yapılması olanağı sunuyor. (CİHAN)
Dünya borsalarında sabah saatlerinde son durum
Borsa Endeks Değişim (Yüzde)DJ Industrial (End of day) 15973,1200 -0,3300Dax Performance (Delayed) 9114,4400 -0,8800
Bakan Ergün: 2014 yılı ile 'verimliliğe' özel teşvikler getireceğiz
Türkiye ekonomisinin son 11 yılda çok önemli değişim geçirdiğine değinen Ergün, değişimin devam etiğine işaret ederek, yıllık ihracatın 160 milyara dolara ulaştığını belirtti. Yine bu dönemde ortalama yüzde 5’in üzerinde büyüme gerçekleştiğini kaydeden Ergün, Avrupa’daki krize ve küresel krize rağmen bu gelişmelerin yaşandığına dikkat çekti.
İŞKUR, 11 ayda 630 bin kişiyi işe yerleştirdi
İstatistiksel verilerin İŞKUR hizmetlerinde yaşanan değişim ve gelişimi yansıttığına dikkat çeken Yazıcı, 11 aylık süreçte yüzde 36,8’i kadın olmak üzere 2 milyon 175 bin 867 kişinin kuruma başvurduğunu söyledi.
Kazak elçiden Türk işadamlarına çağrı: Kazakistan’da üretime geçin
Bu değişim sürecinde siz Türk işadamları da yerlerinizi almalısınız. Taşıma su ile artık değirmenin dönmesi çok zor. Kazakistan’da artık üretimi düşünmelisiniz.
Tuna: Penaltıdan sonra Trabzonspor oyuna ortak oldu
Oyuncuların inanılmaz bir değişim gösterdiğini belirten Tamer Tuna, “Bu değişimi daha önceki maçlarda analizini yaptığımızda ekip olarak açıkçası bunları bu kadar kısa sürede elde edeceğimizi düşünememiştik.
Kemal Derviş: İstikrar ve sürdürülebilirlik önemli
Toplantıda Türkiye ve Dünya ekonomisinin durumunu ele alacaklarını anlatan Kemal Derviş de “Dünya ekonomisi değişim içinde Türkiye değişim içinde. Sosyal demokrasinin Türkiye’de bütün dünyada amacı, büyümeyi sürdürebilir biçimde istikrar içinde ve herkesin meyvesini alabilir biçimde gerçekleştirmek.
GAP devreye girdi, buğday üretimi 11 yılda yüzde 113,1 arttı
“Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde hayvancılıkta da bir değişim yaşanıyor. Özellikle kültür ırkı hayvan sayılarında önemli artışlar var. Tabii bu verimi de etkiliyor.
KKTC'de elektrik zammına karşı kazıklı eylem
Kıbrıs Türk Amme Memurlar Sendikası Başkanı Ahmet Kaptan halkın 4 aydır ülkede değişim sağlanacak diye beklediğini, ancak değişen bir şey olmadığını; halkın yine ekmek derdinde olduğunu ve sokaklara dökülerek kurumlarına sahip çıkma derdine düştüğünü söyledi.
Muhalefetin köşkte aradığı Yanukoviç, Çin’de müze geziyor
Öte yandan Yanukoviç, Çin’de müze gezerken köşküne; muhalefet liderlerinden Değişim Cephesi (Front Zmin) Lideri Arseniy Yatsenük, aşırı milliyetçi olarak bilinen Özgürlük (Svoboda) Hareketi Lideri Oleg Tyagnıbok ve Reform için Ukrayna Demokratik Birliği (UDAR-‘darbe’) Lideri dünya ünlü boksör Vitaliy
Ukrayna’da muhalefet Çin’deki Cumhurbaşkanı’nı köşkte aradı
Cumhurbaşkanlığı Köşkünü davetsiz ziyaret eden; Muhalefet liderlerinden Değişim Cephesi (Front Zmin) Lideri Arseniy Yatsenük, aşırı milliyetçi olarak bilinen Özgürlük (Svoboda) Hareketi Lideri Oleg Tyagnıbok ve Reform için Ukrayna Demokratik Birliği (UDAR-‘darbe’) Lideri dünya ünlü boksör Vitaliy
Rusya Ekonomi Bakanlığı: Dolar 2014’de 33,9 ruble olacak
2014-2016 enflasyon rakamlarında ise değişim olmadı. Enflasyon gelecek 3 yıl için yüzde 4,5–5 aralığında olması bekleniyor. (CİHAN)
TÜFE, yüzde 0,01 arttı
Kasım 2013’te endekste kapsanan 437 maddeden; 53 maddenin ortalama fiyatlarında değişim olmazken, 291 maddenin ortalama fiyatlarında artış, 93 maddenin ortalama fiyatlarında ise düşüş gerçekleşti (CİHAN)
ÜFE yüzde 0,62 arttı
Sanayinin 3 sektörünün bir önceki aya göre değişimleri; madencilik ve taş ocakçılığı sektöründe yüzde 0,32 düşüş; imalat sanayi sektöründe yüzde 0,76 artış, elektrik, gaz ve su sektöründe yüzde 0,86 düşüş olarak gerçekleşti.