develer

Aydın'da 140 deve Aydınspor 1923 yararına güreşti
Develerin kıyasıya mücadele ettiği Aydın’da 140 devenin mücadele ettiği güreşten elde edilen gelir Aydınspor 1923 yararına kullanılacağı belirtildi. Aydın’da geleneksel olarak yapılan deve güreşlerine halk büyük ilgi gösterdi.
Deve güreşi sezonu başladı
AYDIN - Ege, Marmara ve Antalya bölgelerinde deve güreşi sezonu başlıyor. Develerin kızışma dönemi olan Kasım ve Mart ayları arasında yapılan güreşler, yöre halkı tarafından en çok tercih edilen etkinliklerin başında geliyor.
Karacadağ Kültür ve Sanat Festivali başladı
binası önünde start alan etkinliğin ilk gününde, 'Temiz bir çevre için kervan yürüyüşü' adı altında, ata binmiş üzerinde keçesi olan çobanlar ve süslenmiş develer caddede yürütüldü. Konvoya Demokratik Toplum Kongresi Eş Başkanı Ahmet Türk, Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Binici, Viranşehir Belediye Başkanı Mehmet Sinan Burun ve kalabalık
Havutçuluk mesleği yok olma tehlikesiyle karşı karşıya
AYDIN - El emeğiyle güreş develerinin arenaya çıkmadan önce hem güreşmesi hem de süslenmesi için yapılan havut (deve semeri) için yeni ustalar yetişmiyor. Havut olmadan develerin güreşemeyeceğini belirten havut ustası Sadık Söner(42) bu işi yapanların bir elin parmak sayısını geçmediğini söyledi.
Develerin sağlığı ADÜ'ye emanet
AYDIN - Deve güreşleriyle meşhur Aydın’da ve çevre illerden hastalanan develer Adnan Menderes Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hastanesi’nde tedavi ediliyor. Hastalanan devesini Çanakkale’den Aydın’a tedavi için getiren Abdulmuttalip Gemedere’nin devesi ADÜ Veteriner Fakültesi Hastanesi’nde ameliyat edildi.
Ertuğrul Gazi'nin huzurunda birlik beraberlik masajları
Kutlamaya katılan atlı birlikler, develer ve koyunlar ise renkli görüntülerin yaşanmasına neden oldu.
Şehr-i Nuh Diriliyor Projesi’nde sona yaklaşıyor
Bununla birlikte Develer Hanı’nın da restorasyon projesi kabul edildi. Şu anda keşif hazırlıkları devam ediyor ve bu keşif hazırlıklarının akabinde de restorasyon ihalesine çıkılacak . İnşallah 2014 yılının sonunda bu proje tamamlanacak ve nihayetinde vatandaşımızın rahat bir nefes alacağı 81 dönümlük bir park alanı oluşmuş olacak.
Bozok Bereket Kervanı develerle yola çıktı
işbirliği ile hazırlanan, ‘Gönül Sofrasında Sizlerle‘ sloganıyla yola çıkan 'Bozok Bereket Kervanı', Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen törenin ardından develerle Şefaatli ilçesine uğurlandı.Vali Abdulkadir Yazıcı, düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Yozgat merkez ve ilçeleri ile belde ve köylerindeki vatandaşlarla rahmet ve bereket ayı Ramazan’ı
İsrail saldırılarının izleri Yaser Arafat Havalimanı'nın harabesinde gizli(Özel)
Şimdi çocukların oyun alanı, develerin otlak yeri olan havalimanı, savaşın ağır izlerini harabeye dönmüş duvarlarında saklıyor. Filistin'in efsanevi lideri Yaser Arafat'ın yaptırdığı Yaser Arafat Uluslararası Havalimanı 1998'de dönemin ABD Başkanı Bill Clinton tarafından yapılmış.
Ayılar karpuz, lemurlar meyve salatası ile serinliyor
BURSA - Bursa Zoo Park'ın sakinleri, aşırı sıcaklara karşı meyve - sebzelerle serinletiliyor. Develer hortumla ıslatılarak rahatlatılırken, sıcak nedeniyle havuza giren ayılara karpuz ve elma veriliyor.
Urgancılık son ilmekte
Bu develer için çul örlmesi lazım. Şimdilik bz yapıyoruz. Bizden sonra kim yapar bilemiyorum. Başka yerlerde yapanalr var ise oralardan getirirler.
Başbakan Erdoğan: Kılıçdaroğlu derhal istifa etmelidir
Taksicilerden, şoförlerden, seyahat şirketlerinden CHP'nin zatındaki şahsın pişkince bahsettiği develerden bahsetmiyorum. CHP heyetlerini alan, Lazkiye'ye götüren, oradan Şam'a götüren, Esed'le yapılan görüşmelerde yer alan hatta aynı fotoğraf karesinde poz veren şahıs, Türkiye içindeki karanlık
Van'da güreşçi deve yetiştiriliyor
Önümüzdeki aylarda dişi deve alarak Van'da çoğalmalarını sağlamak istediklerini belirten Erbay, develeri Van’da turistik amaçlı kullanmayı planladığını söyledi. Ege Bölgesi'nde 200 yıldır devam eden ve hala büyük ilgi gören deve güreşlerine Van’dan da destek geldi.
Saruhanlı'da düzenlenen deve güreşleri büyük ilgi gördü
Zaman zaman seyircilerin bulunduğu alanlara kaçan develer, izleyenlere heyecanlı anlar yaşattı. Kıran kırana geçen müsabakalarda güreşen develerden Carlos, imparator, Ali Efe, Sarıcan ve Konyalı rakiplerini yenerek kupa ve para ödülü kazanarak sahiplerine sevinç yaşattı
Hayvanat bahçesi sakinleri, meyve kokteyli ile enerji depoluyor
Soğuğa aldırmayan ayılar, aslanlar, kurtlar, develer ve deve kuşları kar altında yürümeyi tercih ederken, birçok hayvan barınaklarında kalmayı tercih ediyor. Ayılar ve maymunlar ise kendilerine atılan meyveleri tüketmenin tadını çıkartıyor.
Pehlivan develer Kuşadası caddelerinde dolaştırıldı
AYDIN - Aydın'ın Kuşadası ilçesinde yarın yapılacak güreşlere katılacak develer, caddelerde gezdirildi. Kuştur mevkisindeki arenada 14.
Deve festivalinde 12.5 milyon dolarlık ödül dağıtılacak
Develer hem yaş hem de ‘saf kan Asayil ve kara Mecahim’ ırkları olarak kategorilere ayrılacak. Festivalin ilk günlerinde hakimler her tur için 30 deve seçecek.
İpekyolu Belediye Başkanları Forumu görsel şölenle başladı
başlayacak İpekyolu Dünya Belediye Başkanları Formu kapsamında Büyükşehir Belediyesi’nin kaleye yansıttığı simülasyonda; tarihi İpekyolu haritası, Türk dünyası, develer, savaş figürleri gösterildi ve ardından havayi fişekler atıldı.
Deve kervanları 'İpekyolu Belediye Başkanları Forumu' için şehir turu yaptı
Asırlar önce İpekyolu’nun müdavimi olan develer, Gaziantep caddelerinde boy gösterdi. Develerden 4’ünün, daha önce Suriye sınırından gelen ve jandarma tarafından ele geçirilen develer olması dikkat çekti.
Kurbanlık develer alıcı bekliyor
MEKKE - Mekke’de bulunan hacı adayları Arafat için son hazırlıklarını yaparken, şehrin dış kesimlerinde ise kurbanlık develer alıcılarını bekliyor. Şehrin yaklaşık 40 kilometre dışında bulunan çiftlikte kurban için deve, sığır ve koyun bulunuyor.
Mağaza açılışında indirim izdihamı
Semerciler Mahallesi İtfaiye Caddesi üzerinde açılışı yapılacak mağazada, açılış nedeniyle indirimli ürünler satılacağı develer dolaştırılarak günler öncesinden duyuruldu. İndirimli ürünlerden almak isteyenler sabahın erken saatlerinden itibaren mağaza önünde uzun kuyruk oluşturdu.
Bereket Konvoyu develer eşliğinde yola çıktı
‘Kardeşlik sınır tanımaz’ sloganıyla Bayrampaşa Belediyesi önünden hareket eden konvoy, posta güvercinleri ve develer eşliğinde uğurlandı. Bayrampaşa Belediyesi’nin, Ramazan ayında Balkan ülkelerinde yaşayan Müslüman ve Türk kökenli vatandaşlarla bir araya gelmek için 2005 yılından beri yola çıkardığı
Hayvanlar su ve meyve ile serinletiliyor
Bitkin düşen hayvanlar soğuk meyvelerle serinletilirken, atlar ve develer ise yakıcı güneşin altında bakıcıları tarafından hortumla ıslatılmanın serinliğini yaşadı. Yaz, kavurucu sıcakları sebebiyle Bursa Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi sakinleri için de zorlu geçiyor.
Havran’da develer güreş sahasını savaş alanına çevirdi
BALIKESİR - Balıkesir'in Havran ilçesinde düzenlenen deve güreşlerinde develer, vatandaşların bulunduğu tel örgüleri yıkıp seyircilerin bulunduğu alana düştü. Bir araç hasar görürken güreşleri izleyen seyirciler şans eseri develerin altında kalmaktan kurtuldu.
İzmirliler, deve güreşine doydu
İZMİR - Ege Bölgesi'nin dört bir yanından gelen develer, Bayraklı Belediyesi tarafından düzenlenen 2. Deve Güreşi Festivali'nde şampiyon olmak için güreşti.
İzmir'de deve güreşi şenliği yapıldı
Şenliğe, Ege Bölgesi'nin dört bir yanından katılan develer renkli görüntüler oluşturdu. Aktepe'de düzenlenen deve güreşlerine, İzmir'in Ödemiş, Tire, Bergama, Menemen, Kemalpaşa, Selçuk ilçeleri, Aydın'ın Germencik, İncirliova ilçeleri, Muğla'nın Bodrum ilçesinden
Develer tel örgü yıkarken, kimileri ayağını kırdı
BALIKESİR - Burhaniye’deki deve güreşlerinde kimi develer ayaklarını kırdı, kimileri arenadan kaçarken, kimileri tel örgüleri yıktı. Kimi deve sahipleri de devenin altında kalmaktan son anda kurtuldu.
Sezonun ilk deve güreşinde 45 deve kozlarını paylaştı
Birincinin seçilmediği güreşlerde, bazı develer güreş başlamadan alandan kaçmaya çalıştı. Güreşlerde özellikle Kumluca'dan 'Coşkun' ile Demre'den 'Çılgın Kolcu' adlı develerin güreşi büyük ilgi gördü.
Maymunların kar keyfi
76 türden 600 hayvanın barındığı Bursa Zoo Park'ta, leoparlardan aslanlara, develerden, ayılara ve kurtlara kadar bir çok hayvan yuvalarından çıkarak karın tadını çıkardı. Kış şartlarında uykuda olan ayılar da yuvalarından çıkıp kar üstünde oyun oynadı.
Deve sucuğu tezgahlardaki yerini aldı
Vardar, ayrıca, ’’Deve sucuğu yapımı için Aydın’ın İncirliova ilçesinde bölgede, güreşte sakatlanan, güreşten kaçan yaşlı develer işletmemizde İslami kurallara göre kesilip sucuk yapılır.’’ diye konuştu.
Tayin edildiği Çanakkale'ye gitmek için eşek ve deveyle yola çıktı
Avcı’nın eşeğin ipinden tutarak çektiği develer ise yer yer huysuzlanarak çevrede bunanlara zarar vermek istedi. İlginç görüntülerin yer aldığı protesto gösterisini vatandaşlar da şaşkın gözlerle seyretti.
Dünya Muay Thai Şampiyonası açılışında Türkiye rüzgarı
Bu arada tören salonuna gelen davetliler, develer üzerindeki yerel giyimli kızlar ve çalışan Özbek milli çalgıları surney ve karney eşliğinde karşılandı. Şampiyonanın açılışında Dünya Muay Thai Federasyonu Başkanı Sakchye Tapsuwan ve Özbekistan Başbakan Yardımcısı Abdullah Aripov birer konuşma yarak sporculara başarılar
Develer turizmin hizmetinde
BALIKESİR - Ege Bölgesi'nde güreşlerde görülmeye alışkın olunan develer, turizme de hizmet ediyor. Bu çerçevede geçen yıllarda başlatılan deve turları hala revaçta.
İkbal Koleji, iki birinci ile Adıyaman’ın gururu oldu
Adıyaman Hacı Ömer Taşar Özel İkbal İlköğretim Okulu öğrencisi Şeyma Esra Doğru ve Şerif Develer 8. sınıf 2011 SBS sınavında 500 tam puan alarak Türkiye birinciliklerine ortak oldu. Okul Müdürü Erhan Karabekmez, başarının tesadüf olmadığını, bu başarıyı geleneksel hale getirdiklerini belirterek, "Okulumuzun başarısı her geçen yıl artarak sürüyor
İkbal Koleji, iki birinci ile Adıyaman’ın gururu oldu
Adıyaman Hacı Ömer Taşar Özel İkbal İlköğretim Okulu öğrencisi Şeyma Esra Doğru ve Şerif Develer 8. sınıf 2011 SBS sınavında 500 tam puan alarak Türkiye birinciliklerine ortak oldu. Okul Müdürü Erhan Karabekmez, başarının tesadüf olmadığını, bu başarıyı geleneksel hale getirdiklerini belirterek, “Okulumuzun başarısı her geçen yıl artarak sürüyor
Deve Kupası yarışmasına, hayvan severlerden tepki
Tıpkı diğer hayvanlar gibi develere karşı da, saygılı olunması ve eğlence için kullanılmaması gerektiğini hatırlatan Bellamy, bu yarışmasının bir an önce durdurulması çağrısında bulundu. Deve Kupası organizatörü Ian Rowan ise, bu yarışmayı iptal etmeyeceklerini ve hayvanlara çok insancıl muamele gösterdiklerini iddia etti.
Yeni dikilen çam fidanları kıl keçilerinden devedikeni kalkanıyla korunacak
O bitkiyi sadece develer yer. Çam fidanlarının çevresini deve dikeni bitkileriyle koruma altına alırsak, Çevre ve Orman Bakanlığı'nın kıl keçisini azaltma projesine gerek kalmaz. Toroslara deve dikeni bitkisi dikilirken, farklı bölgelere kıl keçilerinin sevmediği yöresel dikenli bitkiler dikilebilir.
Başbakan için iki deve kurban edecek
Yarına kadar canlı hayvan pazarında bekletilecek olan develer vatandaşların da ilgi odağı oldu. (CİHAN)
Yörük şenliğine milletvekili adayları çıkarma yaptı
Konuşmaların ardından eğlenen katılımcılar, develer ve eşeklere binerek şenlikte eğlendi. Yörük kültürünün sembolü olan kıl çadırların da kurulduğu şenlik alanında, develerle göç canlandırıldı. Şenlikte, Elmalı Mehteran Takımı, Aşık Kazanoğlu ve Gamze Durmazer şarkılar söyledi.
Bayraklı Deve Güreşleri büyük ilgi topladı
On binlerce vatandaş, develerin güreşini meraklı gözlerle takip etti. Geleneksel organizasyona ev sahipliği yapmanın mutluluğu ve heyecanını yaşadıklarını dile getiren Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, “Bir Anadolu mozaiği olan Bayraklı
AVRASYA FEED - Azeri aşçılar en ili pilav bir biri ile yarıştı
Özenle süslenmiş develer başkent sakinlerinin büyük ilgisini çekti. Kurulan sofralarda bayram tatlıları hazırlandı. Bu arada kutlamalar çerçevesinde pilav yarışması yapıldı.
Azerbaycan’da Nevruz şenlikleri renkli görüntüler oluşturdu
Özenle süslenmiş develer başkent sakinlerinin büyük ilgisini çekti. Kurulan sofralarda bayram tatlıları hazırlandı. Bu arada kutlamalar çerçevesinde pilav yarışması yapıldı.
Kızları Funda'yı öldüren kişinin cezasının onanması İşsiz ailesinin yüzünü güldürdü
Zengin bir kişi olsaydım develer, danalar keser Urla'da şenlik yapardım. Sevincimden oynadım. Dünyaya yeniden gelmiş gibiyim.
Kızgın develer tel örgüleri yıktı, Kılıçdaroğlu zorlu rakibiyle berabere kaldı
Kızgın develer rakiplerini kan içinde bırakırken, bazı develer hızını alamayarak rakipleriyle birlikte tel örgüleri yıktı. Güreşlerde hızını alamayan develer, tel örgüleri yıkıp seyircilerin arasına daldı.
Güreş meydanından kaçan develer seyircileri ezdi
Muğla ve Antalya’nın ilçelerinden gelen develerin katıldığı güreşlere vatandaşların ilgisi büyük oldu. Cazgırların anonsları eşliğinde renkli görüntülere sahne olan güreşler, meydandan kaçan develer yüzünden zaman zaman tehlikeli dakikalar yaşanmasına neden
Mısır’da Mübarek karşıtı göstericiler, meydana gelmeye başladı
Mübarek yanlıları, muhalif göstericiler üzerine develer ve atlarla yürümüştü. Yaşanan şiddet olaylarının ardından ABD ve Batı ülkeleri de Mübarek karşıtı söylemlerini sertleştirmişlerdi. (CİHAN)
Develer, bu kez üniversite kampüsü için güreşti
Geleneksel Kumluca Deve Güreşleri'ne Kumluca dışından Aydın, Bodrum, Tire, Yalıkavak, Bozdoğan, Ulucak, Nazilli, Turgutlu ve Parsa’dan ünlü develer katıldı. Şampiyon develerin gövde gösterilerine güreş severler yoğun ilgi gösterdi.
Yatağan'da develer eğitim yararına güreşti
MUĞLA - Yatağan’da develer 900 sporcunun eğitim gördüğü Yatağanspor Kulübü yararına güreşti. Güreşlerde deve sahipleri de en az develer kadar mücadele etti.
Selçuk deve güreşlerinde Kılıçdaroğlu ve Bektaş berabere kaldı
İncirliova'dan Kılıçdaroğlu, Ortaklar'dan Bektaş isimli develer birbirlerini birer kez yıkarak müsabakayı berabere tamamladı. Aydın, Manisa, Balıkesir ve Çanakkale bölgelerinden katılan ünlü 112 pehlivan deve kıran kırana mücadele etti.
Dünyaca ünlü Rus sirkinde sırlar babadan oğla geçiyor; işte nefes kesen gösteri
Moskova Büyük Devlet Sirki'nin sahip olduğu; akrobatlar, palyaçolar, develer, atlar, kaplanlar, maymunlar, dalmaçyalı köpekler görevlerini en güzel şekilde asırlardır yapıyor. Seyircilerin nefesini kesen şovlardan biri de sirk bünyesindeki büyük kedilerin gösterisi.