dışişleri bakanlığı

Rusya’dan ABD’ye 'START' tehdidi
Rusya Dışişleri Bakanlığı silahsızlanma departmanı üst düzey yetkilisi Mihail Ulyanov, Interfax’a yaptığı değerlendirmede, “Eğer ABD, Rusya’nın çıkarlarını dikkate almadan füze savunma kapasitesini geliştirmeyi sürdürürse, biz de START’tan çıkabiliriz”
Türkmenistan, Tacikistan'ın açıklamalarından rahatsız oldu
Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı'ndan basına yapılan açıklamada, Tacikistan Devlet Demiryolları Genel Müdürü Amanulla Hikmetulla'nın Rus RİA Novosti haber ajansında yayınlanan açıklamaları eleştirildi.
Suriye Ulusal Koalisyonu çözüm için Moskova’ya geliyor
Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan Interfax’a yapılan açıklamada Carba’nın 4 Şubat’ta Moskova’ya geleceği belirtildi. Kaynak açıklamasında bunun Moskova’nın Suriye muhalif güçleri ile aktif bir iletişim içinde olması ve kabul edilebilir bir siyasi çözüm için çalışmasının sonucu olduğunu
“Avrasya’nın güvenliğinden Rusya ve Türkiye sorumlu”
MOSKOVA - Rusya Dışişleri Bakanlığı’na bağlı Moskova Devlet Uluslar Arası İlişkiler Üniversitesi (MGİMO) öğretim görevlisi Prof. Dr. Yelena Ponomaryova, Moskova ve Ankara’nın Avrasya’nın güvenliğinden sorumlu ülkeler olduğunu söyledi.
Erdoğan Ruhani ile görüştü
Bugün İran Dışişleri Bakanlığı'na bağlı bir enstitüde konuşma yapacak olan Erdoğan, din lider Ali Hamaney'le görüştükten sonra Türkiye'ye dönecek. (CİHAN)
Erdoğan'ın enstitüdeki konuşması iptal edildi
TAHRAN - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, İran Dışişleri Bakanlığı’na bağlı Siyasi ve Uluslararası Çalışmalar Enstitüsü’nde yapacağı konuşma iptal edildi.İptale gerekçe olarak, Erdoğan ve Ruhani arasındaki görüşmelerin uzaması gösterildi.
Başbakan Erdoğan İran'da
Erdoğan, İran Dışişleri Bakanlığı’na bağlı Siyasi ve Uluslararası Çalışmalar Enstitüsü’nde Türkiye-İran ilişkileri hakkında bir konuşma da yapacak.Başbakan Erdoğan'a Tahran ziyaretinde Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Kalkınma
Rusya ve NATO füze kalkanına çözüm için çalışacak
Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre zirvede Rusya-NATO arasında bulunan problemler ve diğer perspektifler ele alındı, Euro-Atlantik bölgesinde barış ve istikrarın sağlanması için ortak çabaya vurgu yapıldı.
Nükleer müzakerelere New York'ta devam edileceği öne sürüldü
TAHRAN - İran'la dünya güçleri arasındaki nükleer program müzakerelerine Şubat ayında New York'ta devam edileceği öne sürüldü. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, müzakere tarihinin ise henüz netleşmediğini ifade etti.
İmam Humeyni Yardım Vakfı, Azerbaycan'daki faaliyetlerini durdurdu
İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marziye Efham da vakfın faaliyetlerinin artık ihtiyaç kalmadığı için durdurulduğunu doğruladı ve bunu siyasi bir adım olarak görmediklerini dile getirdi. (CİHAN)
Erdoğan'ın İran ziyaretinde yeni işbirliği alanları ele alınacak
TAHRAN - İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marziye Efham, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bu akşam başlayacak Tahran ziyaretinde yeni işbirliği alanlarının ele alınacağını söyledi.Haftalık olağan basın toplantısında konuşan Efham, yarınki temaslarda Suriye meselesinin gündeme gelip gelmeyeceğinin sorulması üzerine, "İki komşu ve Müslüman
Başbakan Erdoğan İran'a geliyor
Erdoğan, İran Dışişleri Bakanlığı’na bağlı Siyasi ve Uluslararası Çalışmalar Enstitüsü’nde Türkiye-İran ilişkileri hakkında bir konuşma da yapacak.ERDOĞAN'A BEŞ BAKAN EŞLİK EDİYOR
Çin, New York Times muhabirinin vizesini uzatmadı
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Qin Gang, Ramzy’nin artık Time dergisine çalışmadığını onlara Mayıs ayında bildirdiğini ve kendisine ait hükümet tarafından verilen basın kartını iade ettiğini söyledi.
DÜZELTME - Dışişleri’nden Holokost mesajı
Dışişleri Bakanlığı, 27 Ocak Holokost Kurbanlarını Anma Günü vesilesiyle bir mesaj yayımladı. Dışişleri, Türkiye’nin ırkçılık, yabancı düşmanlığı, ayrımcılık, anti-semitizm ve İslamofobi’nin önlenmesine yönelik ilkeli tavrını sürdüreceğini vurguladı.
Feridun Sinirlioğlu, ABD Hazine Bakanlığı Müsteşarı ile görüştü
ANKARA - Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Feridun Sinirlioğlu, ABD Hazine Bakanlığı Müsteşarı David Cohen ile görüştü. Dışişleri Bakanlığı’ndaki görüşme heyetinde ABD Ankara Büyükelçisi Frances Ricciardone de yer aldı.
Rusya, ABD’den Guantanamo'yu hapishanesini kapatmasını istedi
MOSKOVA - Rusya Dışişleri Bakanlığı İnsan Haklarından Sorumlu Yetkilisi Konstantin Dolgov, ABD’den Guantanamo cezaevini bir an önce kapatmasını istedi.Rus heyetinin söz konusu cezaevini ziyareti ile ilgili bilgi veren Dolgov, "Rus heyetinin, Guantanamo cezaevine gerçekleştirdiği ziyaret Moskova’yı tekrar şuna
Libya’da kaçırılan Mısırlı diplomatlar, serbest bırakıldı
" olduğunu açıklayan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü badr Abdelatty, diplomatlar için "Hepsi çok iyi. Ümid ederim bugün Trablus’tan bir uçakla geri gelecekler." diye konuştu.
Libya’da Mısır’lı Diplomatlar kaçırıldı
TRABLUS - Libya Dışişleri Bakanlığı, Mısır Büyükelçiliği’nde görevli dört kişinin bugün Libya’nın başkenti Trablusgarp’ta kaçırıldığını açıkladı. Dün Mısır Büyükelçiliğinde görevli İdari Ataşe’nin de kaçırılmasıyla sayı beş’e yükseldi.
‘İtibarsızlaştırma kampanyasını kınıyoruz,mesnetsiz iddiaları iade ediyoruz‘
Dışişleri Bakanlığı’yla işbirliği ve Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) desteğiyle gerçekleştirilen Türkiye-Dünya Ticaret Köprüsü programları Afrika, Avrasya, Asya-Pasifik, Avrupa, Ortadoğu, Latin Amerika ve Kuzey Amerika bölgelerindeki
Cenevre'ye giden Esed temsilcileri Atina'da mahsur kaldı
Yunan Dışişleri Bakanlığı, BM ve Suriye rejimi arasında yürütülen temasların ardından uçağın kısa süre içerisinde hareket etmesi bekleniyor. Yunan Dışişleri Bakanlığı'nın uçağa yakıt ikmali için izin verdiği ancak ilgili şirketin Esed’e uygulanan ambargo sebebiyle yakıt ikmali yapılmasına AB’nin ekonomik
ABD, Rusya’ya iki savaş gemisi ile teröre karşı güvenlik desteği önerdi
ABD Dışişleri Bakanlığı ise Olimpiyatlar için Soçi’ye gidecek vatandaşlarını toplu taşıma araçları ve diğer alanlarda terör saldırılarına karşı dikkatli olmaları konusunda uyardı. (CİHAN)
ABD: BM’nin İran davetini çekmesi umut verici
WASHINGTON - ABD Dışişleri Bakanlığı, Birleşmiş Milletler'in (BM) Cenevre-2 konferansı için İran’a yaptığı daveti geri çekmesini memnuniyetle karşıladı.Dışişleri Bakanlığı Sözcüzü Jen Psaki’nin imzasını taşıyan kısa yazılı açıklamada, “Tüm taraflar artık vazifelerine odaklanabilirler.
BM, İran'a yaptığı Cenevre-2 davetini geri çekti
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, artık tüm grupların, Suriye halkının acılarına bir son verecek siyasi geçişe odaklanması konusunda umutlu olduklarını ifade etti. (CİHAN)
ABD, gözünü Kıbrıs'taki doğalgaza dikti
Rum basını, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın enerji diplomasisinden sorumlu müsteşar yardımcısı Amos J. Hochstein’in kısa süre önce Güney Kıbrıs’ta bazı temaslarda bulunduğu kaydetti. Rum Fileleftheros gazetesi, Hochstein’ın geçen haftanın başlarında Rum tarafına giderek Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis, Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis
Çin’den 2. Cenevre konferansı için 5 öneri
Öte yandan Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hong Lei bugün yaptığı açıklamada BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un daveti üzerine Bakan Wang’ın Cenevre’deki konferansa katılmak için İsviçre'ye gideceğini açıkladı.
Muhalifler Cenevre Konferansı’na katılmayı askıya aldı
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki ise Ban'ın İran'a gönderdiği davetin ardından yaptığı yazılı açıklamada, " İran Cenevre Bildirisini tam ve açık biçimde kabul etmezse davet iptal edilmeli" demişti.
TUSKON’un ticaret köprülerinden 30 milyar dolar geçti
Ekonomi Bakanlığı koordinasyonunda, Dışişleri Bakanlığı işbirliği ve Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) desteğiyle organize edilen ve 2009’a kadar bölgesel olarak gerçekleştirilen program çerçevesinde Afrika, Pasifik, Ortadoğu, Latin Amerika, Avrupa ve Avrasya bölgelerinden
Çin, ünlü Uygur akademisyeni ‘’kanunu ihlalinden’’ tutukladı
Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hong Lei ise Pekin’deki olağan basın toplantısında yaptığı konuşmada, Tohti’nin, güvenlik görevlileri tarafından hukuka uygun olarak ‘’kanunu çiğneme şüphesiyle’’ tutukladığını söyledi.
EXPO 2016 Antalya büyükelçilere anlatıldı
ANTALYA - EXPO 2016 Antalya Ajansı Genel Sekreteri Selami Gülay, Dışişleri Bakanlığı'nın Ankara'da düzenlediği toplantıda büyükelçilere EXPO ile ilgili sunum yaptı. Başkentte 160 dolayında büyükelçinin katıldığı 6.
ABD ile İsrail arasında “Kerry” krizi
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, konuyla ilgili yaptığı açıklamada; “Eğer Bakan Yaalon’un sözleri doğruysa; İsrail’in güvenliği için elinden geleni yapan ABD’ye yönelik bu sözler utanç verici ve çok yakışıksızdır.
Türkmen gazını Güney Asya’ya taşıyacak projeye ABD’den destek
AŞKABAT - ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Güney Orta Asya yardımcısı Nisha Biswal, Türkmen gazını Afganistan üzerinden Pakistan ve Hindistan’a taşıyacak (TAPI) doğalgaz boru hattı projesinin hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi.
Rusya Dışişleri Bakanlığı: Amerikalı gazeteci yasaları ihlal etti
MOSKOVA - Amerikalı gazeteci David Satter’in (66) Rusya’ya girişinin yasaklanması ile ilgili Rusya Dışişleri Bakanlığı açıklamada bulundu. Bakanlık açıklamasında Satter’in Rusya’da bulunduğu süre içinde vize kurallarını ihlal ettiğini belirtti.
Japonya, tartışmalı adaları ders kitabına taşıyor
Shimomura, Dışişleri Bakanlığı üzerinden komşu ülkelere düzgün bir şekilde amaçlarının anlatılarak, bu ülkeleri ikna edeceklerini söylemeyi de ihmal etmedi.GÜNEY KORE’DEN SERT TEPKİ
Amerikalı gazetecinin Rusya’ya girişi yasaklandı
ABD'nin Moskova Büyükelçisi Michael McFaul’un, Satter’in vizesinin reddedilmemesi konusunda Rusya Dışişleri Bakanlığı’na başvurduğu, ancak cevap alamadığı belirtiliyor.The Guardian’ın muhabiri Luke Harding de Şubat 2011’de Rusya’dan sınır dışı edilmişti.
Kerry’nin patatesine karşılık Lavrov’dan pembe kulak şapkası
Şapka ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Jennifer Psaki’ye verildi. Şapkayı takan Psaki, Kerry ve Lavrov’la birlikte fotoğraf çektirdi.Hediyeleşmeyi Facebook hesabına taşıyan Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Maria Zaharova, “Amerikalıların patatesine Rus heyetin karşılığı” ifadesini
Suriye görüşmeleri başladı; Kerry, Lavrov’a iki patates verdi
Rusya Dışişleri Bakanlığı Basın Direktör Yardımcısı Maria Zaharova Facebook’dan yaptığı değerlendirmede, “Bunun güzel bir işaret olduğunu ümit ediyorum…” dedi.Suriye ile ilgili müzakereler kapalı kapılar ardında sürerken, BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi Lahdar İbrahimi de görüşmelere katıldı.
Dışişleri Bakanlığı, Rauf Denktaş’ı andı
ANKARA - Dışişleri Bakanlığı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) Kurucu Cumhurbaşkanı merhum Rauf Raif Denktaş’ı vefatının 2. yıldönümü için mesaj yayımladı.
Kırgızistan ve Tacikistan arasında karşılıklı suçlama
Kırgızistan Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ise Tacikistan’ın çatışma sonrasındaki tavrı ve yaptığı açıklamaları eleştirildi. Kırgızistan Dışişleri Bakanlığı, çatışmanın yaşanmasına neden olan ve iki ülkeyi karşı karşıya getiren alternatif yol yapım çalışmasının Tacikistan'ın iddasının tersine Kırgızistan
FBI, olimpiyatların güvenliği için ajanlarını Rusya’ya gönderiyor
ABD Dışişleri Bakanlığı ise Olimpiyatlar için Soçi’ye gidecek vatandaşlarını toplu taşıma araçları ve diğer alanlarda terör saldırılarına karşı dikkatli olmaları konusunda uyardı. Soçi’ye 700 kilometre mesafedeki Volgograd şehrinde 29-30 Aralık tarihlerinde meydana gelen iki ayrı terör saldırısında 34 kişi yaşamını yitirdi.
ABD’li vekil: Polislerin görevden alınması ciddi endişelere yol açıyor
Öte yandan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki de konu hakkında önceki gün açıklamalarda bulunmuş, Türkiye'de kimsenin hukukun üstünde olmadığı bir adaleti desteklediklerini dile getirmişti. (CİHAN)
Fransa'dan 'hukukun üstünlüğüne saygı' hatırlatması
PARİS - Fransa Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Romain Nadal, Türkiye’deki rüşvet ve yolsuzluk operasyonuyla ilgili bir soru üzerine Avrupa Konseyi'nin raporunu hatırlattı. Sözcü, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne aday bir ülke konumunda bulunduğunu ve tüm aday ülkelerin uyması gerek kuralların Türkiye için de geçerli olduğunu söyledi
ABD: Türkiye’de ‘adalet ve şeffaflık’ isteyenlerden yanayız
WASHINGTON - ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından, Türkiye’deki yolsuzluk iddiaları ve polis memurlarının görevden alınmalarına ilişkin açıklamalarda bulunuldu. Günlük basın toplantısında konuşan Dışişleri Sözcüsü Jen Psaki, Türkiye’deki tüm taraflarla görüşmelerini sürdürdüklerini ve ABD’nin Türk hukuk sisteminin hızlılık, adalet
Çin’den Japonya’ya bir uyarı daha
Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hua Chunying, bugün Pekin’deki olağan basın toplantısında gazetecilerin sorularını cevaplarken, Abe'nin son açıklamasını eleştirdi.Abe, dün bir Japon televizyonda yaptığı konuşmasında, Yasukuni anıtına yaptığı ziyaretin eleştirilmesine karşın, bundan sonra da Japon Başbakanı olarak üstlenmesi
Suriyeli muhalifler Cenevre’ye hazırlık için Cordoba’da toplandı
İspanya Dışişleri Bakanlığı’na bağlı Casa Arabe (Arap Evi) kurumunda bugün bir araya gelen 150 kadar delege, iki günlük toplantıda konsensüs sağlamaya çalışacak.Toplantının açılışını yapan Dışişleri Bakanı Jose Manuel Garcia-Margallo’nun Suriyeli muhaliflerin Kurtuba Camii’ne yapacağı ziyarete de katılacağı bildirildi
Rus ve Suriyeli diplomatlar, Moskova’da, Cenevre-2’nin detaylarını görüştü
MOSKOVA - Suriye’nin talibi üzerine Rus ve Suriyeli diplomatlar, Moskova’da Cenevre-2 toplantısının detaylarını görüştü.Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Rusya Devlet Başkanlığı Orta Doğu Özel Temsilcisi ve Dışişleri Bakanı Yardımcısı Mihail Bogdanov, Suriye'nin
Suriye’de kaçırılan İsveçli gazeteciler serbest bırakıldı
İsveç Dışişleri Bakanlığı tarafından da teyit edilen bilgiye göre İsveçli gazeteciler Magnus Falkehed ve Niclas Hammarstrom İsveç’in Beyrut Büyükelçiliği'ne ulaştı. Açıklamada, 23 Kasım’da kaçırılan ve yaklaşık 1,5 ay sonra bırakılan iki gazetecinin sağlık durumu hakkında bilgi yer almadı.
Dışişleri: Misyonlarımıza herhangi bir talimat gitmedi
ANKARA - Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Levent Gümrükçü, rüşvet ve yolsuzluk soruşturmasında gündeme gelen ‘uluslararası komplo’ iddiaları ile ilgili dış temsilciliklere herhangi somut bir talimatın verilmediğini söyledi.
Sudan’dan, Güney’e petrol sahalarını koruma teklifi
Öte yandan Güney Sudan Dışişleri Bakanlığı, Güney Sudan lideri Kiir’in Kuzey’in teklifine yönelik henüz görüş bildirmediğini belirtti. Güney Sudan, Nijerya ve Angola’dan sonra Afrika’nın üçüncü büyük petrol üreticisi.
Mısır'dan İran'a 'içişlerime karışma' tepkisi
KAHİRE - İran'ın, Mısır'da yaşanan çatışmalarla ilgili endişesini belirtmesine Kahire yönetimi tepki gösterdi.İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marziye Efham, Mısır'da devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi taraftarlarıyla güvenlik güçleri arasında yükselen gerginlikten endişe
12 büyükelçinin görev yeri değiştirildi
ANKARA - Dışişleri Bakanlığı, aralarından Washington ve Londra’nın da bulunduğu toplam 12 başkentteki büyükelçisini değiştirme kararı aldı. Dışişleri Bakanlığı Ahmet Davutoğlu, büyükelçilere yeni görevlerini bizzat kendi tebliğ etti.