diziler

Türkiye'den ABD’ye yarışma programı ihracı
Öte yandan Türkiye’de büyük beğeni toplayan diziler onlarca ülkede takip ediliyor. Çalıkuşu’na 45 ülke talip. Muhteşem Yüzyıl, Binbir Gece, Ezel, Aşk ve Ceza ile Aşk-ı Memnu da revaçta. Dizileri bölge ülkelerin kadar Afganistan ve Pakistan’a da sattıklarını anlatan İzzet Pinto, "Dizilerimiz ABD’ye de giriyor.
Abdest almak için Google'a başvuruyoruz
Türkiye'de farklı kategorilerden oluşan trend listelerinde kişilerde Nil Erkoçlar, dizilerde Güneşi Beklerken, şarkılarda da “Yatcaz Kalkcaz” (Gülşen) ilk sıralarda yer aldı. Türkiye’de en çok aranan kelimeler ise sırasıyla “eokul”, “ÖSYM” ve “altın fiyatları” oldu.
Ahu Tuğba: Ya haremi çeksinler ya da hakiki Osmanlı’yı
Diziler ve filmler Dallas’ı geçmiş vaziyette. Eğer bir insan tarihini çekiyorsa profesörleri alır, tarihçileri alır ona göre bir şeyler yapılır. Ya haremi çeksinler ya da hakiki Osmanlı İmparatorluğu'nu çeksinler.
'Mısır halkı ümmetin yeniden dirilişine vesile oldu'
Televizyonda yer alan dizilerin sosyal ahlakı önemli ölçüde bozduğunu vurgulayan Gürcan, "Nikahsız birliktelik ve gayri meşru çocuk temalı diziler aile yapımıza zarar vermekte, aileler, özellikle gençler bu dizilerden etkilenmekte.
‘Osmanlı'nın kurucuları aşiret reisleri değil, Selçuklu’nun devlet adamlarıydı’
Osmanlının bakiyesi olan ülkelerde tarihi eserlerine sahip çıkması, dış politikadaki tarihi köklerden kopan yörelerle tekrar irtibat kurulmaya çalışması, tarihi diziler Osmanlı’yı bir kez da gündeme getirdi.
"Türkiye’de her 40 saatte, bir kadın eşi tarafından öldürülüyor"
"DİZİLER YANLIŞ ALGIYA NEDEN OLUYOR"Bir öğrencisinin eski erkek arkadaşı tarafından bıçaklanarak öldürülmesinin ardından konu üzerine çalışmalarını yoğunlaştırdığını dile getiren Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk
Rus akademisyenler: Muhteşem Yüzyıl’da Hürrem tiplemesi yanlış (Özel)
RUSYA MUHTEŞEM YÜZYIL GİBİ DİZİLER YAPMALIRusya stratejik araştırmalar enstitüsü uzmanı Bahrevski çağdaş Rus televizyonunda Rusya’nın Deli Petro’ya kadarki tarihini konu alan ‘Muhteşem Yüzyıl’ ölçeğindeki bir dizinin olmamasını büyük
"Bazı diziler ve internet siteleri aile içi şiddete ve boşanmalara neden oluyor"
YOZGAT - Kastamonu Müftüsü Dursun Ali Şeker, toplumun en önemli katmanının aile olduğunu belirterek, televizyonlardaki bazı dizilerin ve internet sitelerinin aile içi şiddete neden olduğunu ve boşanmaları artırdığını
Çağlar: Barış sürecinde yaşanan hikayeler filmlere yansıtılmalı (Özel)
Son zamanlarda bazı diziler, sınırda olmasa bile Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun bazı yerlerinde çekiliyor ancak eskisi kadar rahat olmadığını söyleyebiliriz.” şeklinde konuştu.
Bülent Arınç’tan dizilerdeki alkol ve öğrenci görüntülerine tepki
ANKARA - Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, yerli dizilerdeki alkol görüntülerine ve ayrıca bazı öğrenci dizilerine tepki gösterdi. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nun (RTÜK) kuruluş yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen etkinlikte konuşan Arınç, sigara konusunda gösterilen hassasiyetin, alkol
Türkiye'de TV izleme oranı düştü, halk en çok yerli dizileri izliyor
Türk televizyon izleyicisi en çok yerli dizileri ve bu yüzden de Kanal D'yi tercih ediyor. Televizyon izlemenin aile içi ilişkileri olumlu etkilemeyeceğini düşünenlerin oranı yüzde 53,9 olurken, arkadaşlarla ilişkileri olumlu etkiler düşüncesine
Televizyonun en iyileri açıklanıyor
“Benim İçin Üzülme-ATV”, “Karadayı-ATV”, “Kayıp Şehir-Kanal D”, “Merhamet-Kanal D” ve“Suskunlar-Show TV” dizilerinin en iyi yeni sezon dram dizisi kategorisinde yarışacak. İlker Aksum (20 Dakika-Star TV), Erdal Beşikçioğlu (Behzat Ç.
Memur-Sen Genel Başkanı Gündoğdu: Bu yolculuğu devam ettirmemiz lazım
Dizilerde konsept değişikliğine gidilmesini, algı yönetimini, Ahmed-i Hani, Bediüzzaman, Abdulhaki Avrasi, Akif İnan gibi bölgenin kanaat önderlerine kulak verilmeli. Kemal Türker, Muhsin Yazıcıoğlu, Turgut Özal, Eşref Bitlis, Gaffar Okan gibi faili meçhuller aydınlatılmalı.
"Tarihsel film ve diziler öğrenciler tarafından güvenli bulunmuyor"
Muammer Demirel, öğrencilerin, tarihi belgesellere güven seviyesinin diğerlerine göre yüksek olduğunu belirterek, "Tarihsel film ve diziler öğrenciler tarafından güvenli bulunmuyor." dedi. Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün düzenlediği Eğitim Günleri’nin 7.
Diziler emniyet kemeri ve cep telefonu kurallarına uymada sınıfta kaldı
ANKARA - Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), 7 ulusal kanalda yayınlanan dizilerde trafik kurallarına uyulup uyulmadığı ile ilgili önemli bir araştırma yaptı. Trafik polisleri 20 Ekim–31 Mart tarihleri arasında 51 diziyi tek tek izledi.
Anneler öğrenci, Belediye Başkanı Osman Genç öğretmen oldu
Diziler, eğlence programları, internet, bilgisayar oyunları derken aile yapımız bu durumdan olumsuz etkilenmeye başladı. Nitekim veriler de bunu gösteriyor.
DES: Okullarda varoş, kozmopolit bir gençlik ahlakı pompalanıyor
Emperyalist anlamda gelişen ülkelerin gençliğimize diziler, filimler, basın, internet, müzik ve sanatçıları üzerinden oynadığı çok büyük politikalar var. Milli Eğitim, Kültür ve Turizm ile Gençlik bakanlıklarının bu konuda plan ve stratejileri olmalıdır.
Film yapımcısı da korsandan dertli: Gelirimizin 40 milyon lirası buhar oldu
Ayrıca dizilerin artan reytingine uyumlu olarak sinema sektörünün de ilerlediğini anlatan Gültekin, şöyle devam ediyor:“Diziler ile sektöre kalifiye eleman girdi.
Yapımcı Şükrü Avşar: Duygusal olduğum için romantik filmler çekiyorum
Genel olarak çekilen diziler kasabadan başlayıp şehirde devam ederken, ‘Karagül’de ise bunun tam tersi olacağını vurgulayan Avşar, “Daha önce Ferdi Tayfur’un başrollerini üstlendiği; ‘Yersiz ve Yurtsuz’ adlı dizide de yine aynı bölgede çekim
Bakan Günay: Dizileri ve oyuncuları yurt dışında tanıdım
İSTANBUL - Türkiye’nin tanıtımına önemli katkılar sağlayan Türk dizilerinin yapımcı ve oyuncularının ödül töreninde konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, "Bir çok dizinin adını ve oyuncularını yurt dışında
Başbakan Erdoğan, Twitter'da zirvede
’ dizisi 15 bin 567 dakika ile diziler arasında ilk sırada yer aldı. Her sabah TT listesine girmeyi başaran ‘Günaydın’ kelimesi ise 42 bin 510 dakika ile tüm başlıkların önüne geçti. Şu anda Twitter kullanıcılarının yaklaşık 2,5 milyonu her gün en az 1 tweet atıyor.
Nazan Bekiroğlu: Diziler kitapları yansıtmıyor, bu, yazara saygısızlık
Usta yazar, dizilere ise mesafeli duruyor. Dizilerde kitaplara yeterince sadık kalınmadığını belirten Bekiroğlu, “Romanda anlatılan konuya sadık kalınmaması rahatsız edici bir şey, bu, ayna zamanda yazara saygısızlık.
Ünlü isimler Samanyolu Tv’nin 20. yılını kutladı
yapılan çalışmalar, Anadolu’da yapılan çalışmaların meyvesi, her gün biraz daha güzelliklerle, istikrarla devam eden çizgiler, programlar, birbirinden güzel diziler…. Çocuklarımızı evet önce aileler büyütüyor ama bir gerçek var ki bir yönden de televizyonlar büyütüyor.
CHP'li İnce'den ODTÜ'deki şiddete kutlama
Diziler vardı, Muhteşem Yüzyıl vardı, gitti. Kuvvetler ayrılığı vardı gitti, şimdi gündeme böcek geldi. Başbakan ne yapıp edip, milletin gündemi ile kendi gündemini aynı yapmıyor.
İlgi çekici araştırma: Akşam diziyi kaçıran mesai saatinde internetten izliyor
İSTANBUL - Diziler ile videoların mobil aygıtlara uygun formatlarda yayınlanması, izlenebilirliklerini oldukça artırdı. Akıllı cihazlar ve tabletler üzerinden yayınlarda senelik trafik büyümesi yüzde 200 artış gösterdi.
Yakın tarih kitapları altın çağını yaşıyor
Önce kitaplar, sonra diziler, filmler derken bugün her TV kanalının bir tarih programı var. Aylık çıkan tarih dergisi 7-8 tane.
Dallas dizisinin kötü adamı ‘J.R.’ öldü
81 yaşındaki aktör, Dallas’ın ardından ‘Nip / Tuck’ ve ‘Desperate Housewives’ gibi popüler diziler ile ‘Nixon’, ‘Superman’ gibi filmlerde küçük rollerde görüldü. (CİHAN)
Zirve Yayınevi davasının 48. duruşması başladı
Katar'ın neden üniversite sınavına hazırlanırken misyonerlikle ilgili bilgiler topladığını sorması üzerine, Günaydın, o dönemde insanı galeyana getirecek diziler bulunduğunu belirterek, ''O gün bugündür Kurtlar Vadisi dizisini izlemiyorum.
Voscreen, İngilizce öğretecek (Özel)
İnsanların en çok ilgi gösterdiği görseller, sinema filmleri, diziler, şarkılar, belgeseller, ünlü insanların konuşmaları, reklamlar gibi içeriklerle desteklenen projenin başarılı olması halinde, farklı dillerin de projeye eklenmesi amaçlanıyor.
Kremlin Sarayı yanında 'Türkiye Kütüphanesi' açıldı
Rusya’da Türk dizilerinin ilgi ile izlendiğine değinen Pisarevski, iki ülke arasında diziler konusunda ortak projelerin de yapılabileceğine dikkat çekti. (CİHAN)
Gündoğdu: Darbelere verilecek asıl cevap sivil anayasa sürecinin tamamlanmasıdır
Belki bugünkü popüler kültürdeki izleyici kitlesi olan diziler gibi bir karşılığı olmayacak ama bu ülkenin tarihinin yeniden yazılacağı kararlı ülke misyonuna katkısı olacağına inanıyordu.” dedi. YENİ ANAYASA BU ÜLKEYİ DEFOLU ANAYASA ANLAYIŞINDAN KURTARACAK
Hizmet ihracatı, beğenilen diziler ve oyuncularla artırılacak
Şu an dünyanın dört bir yanına mal ihraç eden ülke, Asya ile Afrika kıtalarında beğenilen dizilerden ve oyunculardan yararlanacak. Sağlık kuruluşları, sağlık turizmi şirketleri, film yapımcısı ve dağıtımcısı şirketler, bilişim firmaları ile eğitim kurumlarına yönelik hazırlanan tebliğ hakkında
Miniklerin kahramanı Pepee, TRT Çocuk'u sırtlıyor
ANKARA - TRT, hayata geçirdiği yeni projeler ile dikkatleri üzerine çekiyor. Hazırladığı diziler marka oluyor, dizilere yurt dışından çok sayıda teklif geliyor.
Çinliler bu kez de Amerikan dizisini kopyaladı
PEKİN - Taklit ettiği Apple Store ve IKEA mağazaları ile gündeme gelen Çin, bu sefer de ABD’nin en çok izlenen ekran dizilerinden Friends’i kopyaladı.Çin mikroblog sitelerinde eleştirelen konuda, ABD ve dünyada en çok izlenen komedi dizisi Friends’in Çinli yapımcılar tarafından kopyalandığı bildirildi.
Başbakan Erdoğan: 30 Eylül'de son kez adayım (2)
Eskişehir'de ünlü mutasavvıf Yunus Emre’yi unutmanın mümkün olmadığını dile getiren Başbakan Erdoğan, Yunus'tan diziler okudu. Erdoğan, "Yunus Emre, (Bu yol uzaktır, menzili çoktur, geçidi yoktur ) diyor.
Tarihi açık hava müzesi konumundaki kent turist akınına uğruyor
Son yıllarda bölgede yaşanan huzur ve güvenin ardından Mardin'in tanıtılması için düzenlenen etkinlikler, fuarlar ve kentte çekilen sinema ve diziler sayesinde tarihi kenti görmek için dünyanın dört bir yanından yerli yabancı turistler Mardin'e akın ediyor.
'Kazma Kardeşler' komedi dizisinin çekimleri Tatvan’da yapılacak
Çünkü bu tür diziler ilin tanıtımına büyük katkı sağlıyor. Bunun en basit örneği olarak Mardin’i verebiliriz. Bugün Mardin’de çekilen diziler ve filmler sayesinde Mardin’i tanımayan hiç kimse yok.
Sanat Yönetmeni Okuyanoğlu: Devlet tiyatroları devletin sırtında kamburdur
Tiyatronun sevgi işi olduğunu anlatan 60 yaşındaki Okuyanoğlu, ekonomik koşullar, artan diziler ve vatandaşın zaman ayıramaması gibi sebeplerle zor günler yaşadıklarını söylüyor. Türkiye'de kültür-sanatla uğraşmanın fedakarlık istediğine dikkat çeken Okuyanoğlu, perdelerin tek tek kapanmasından büyük üzüntü duyuyor.
Bakan Şahin: Evlenmeye karar veren gençleri eğiteceğiz
Ama en çok şikayet edilenler en çok izlenen diziler olarak karşımıza çıkıyor. Bu programların RTÜK’e şikayet etme oranı yüzde 2,5 olduğu görülüyor. Bu sonuç, şikayetçi olduğumuz programları izlediğimizi gösteriyor.
Doğuş Grubu, spor ve moda devi IMG ile ortak oluyor
Şu an nasıl kaliteli diziler üretiliyor, Türkiye’yi dışarıya daha iyi anlatmak için satılıyorsa; biz de ülkenin turnuvalarını ve spor haklarını da alıp dışarı satmayı planlıyoruz.” dedi. Toplantıda ortaklığın ehemmiyetinden söz eden IMG Yönetim Kurulu Başkanı Michael J.
Uğurluel: Kanuni, şatafatı seven kadınla gönül eğlendiren içki içen biri değildi
Uğurluel, bu tür yakıştırmaların Avrupalı oryantalistlerle, bunların Türkiye'deki uzantıları tarafından, özellikle diziler aracılığı ile yapıldığını kaydetti. Yurt içinde ve yurt dışında üç yıldan fazla süren Kanuni Sultan Süleyman ve Topkapı Sarayı araştırmaları sonrasında bulduğu, tamamı orijinal belgeler ve kendi
Arınç: Aile yapısını dinamitlemeye çalışanların karşısındayım
Dolayısı ile bu diziler vesaire konusunda yaptığımız ve yapacağımız her işte yol göstericimiz kanundur ve yayın ilkeleridir.” dedi. “ALLAH CEZANIZI VERSİN, YILLARCA BÖYLE ALAY ETTİLER”
'TV dizileri aileyi tehdit ediyor'
Maraşlı, Konevi Kültür Merkezi'nde başlayan Ana Baba Okulu'nun ilk dersinde, katılımcıları televizyona ve dizilere karşı uyararak, "Televizyon dizileri eşler arasındaki iletişimi öldürüyor." diye konuştu.
Azerbaycan'da 'yabancı diziler' tamamen yasaklandı
BAKÜ - Azerbaycan’da daha önce dublajlı yayınlanmasına izin verilen yabancı diziler tamamen yasaklandı. 1 Mayıs’ta başlayacak uygulama, daha çok Türk dizilerini etkiliyor.
'Diziler, Türk toplumu ve aile yapısına zarar veriyor'
YOZGAT - Yozgat Devlet Hastanesi Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı Dr. Veli Kurt, son yıllarda etkili olan dizilerin Türk toplumuna ve aile yapısına büyük ölçüde zarar verdiğini söyledi.
'80'ler dizisi ile televizyonda sığınılacak bir liman olmayı hedefledik'
"TÜRKİYE'DEKİ DİZİLERİN YÜZDE 90'I 22.00'DEN SONRA YAYINLANMALI" 80’ler dizisinin yapımcısı Birol Güven de öğrenciler tarafından adeta soru yağmuruna tutuldu. “Hepimizin kariyerle ilgili bir ezberi var.
Lost’un yönetmeni bir günde Türkçe öğrendi: Bursa çok güzel
BURSA - ‘Lost’ ve ‘Prison Break’ gibi dizilerin ünlü yönetmeni Bobby Roth, Türkiye’de ilk kez Bursa’ya geldi. Roth, yeni filmi ‘Alina’da rol alan Bursalı oyuncu Seda Eğridere ile birlikte basın mensuplarının sorularını cevapladı.
Yunus Emre’nin hayatı beyaz perdeye taşınıyor
Güzel senaryolar olduğu takdirde, diziler vasıtasıyla gözü Türkiye’de olan coğrafyada geniş kitlelere ulaşmamız mümkün olacaktır.” ifadelerini kullandı.
-DÜZELTME- Arınç: Tarih diye ezberletilenler büyük oranda gerçeği yansıtmıyor
boylarından büyük hatalar yapmış olabileceğini bilmekle birlikte, tarihin gerçek olarak öğrenilmesi gerektiğinin altını çizen Arınç, son yıllarda özellikle bu dizilerle, filmlerle, kitaplarla, mecmualarla tarihe yönleniş görüldüğünü aktardı.
Bülent Arınç: Tarih diye ezberletilenler büyük oranda gerçeği yansıtmıyor
boylarından büyük hatalar yapmış olabileceğini bilmekle birlikte, tarihin gerçek olarak öğrenilmesi gerektiğinin altını çizen Arınç, son yıllarda özellikle bu dizilerle, filmlerle, kitaplarla, mecmualarla tarihe yönleniş görüldüğünü aktardı.