doğalgaz

Rusya çıkardığından fazla petrol ve doğalgaz rezervi buldu
MOSKOVA - Dünyanın en büyük petrol ve doğalgaz rezervlerine sahip Rusya, geçen yıl sattığı ve tükettiği petrol ve doğalgazdan daha fazlasını buldu. Rusya Federal Kaynaklar Ajansı’nın verdiği bilgiye göre geçen yıl Rusya’da toplam 700 milyon ton petrol rezervi ve 930 milyar metreküp de doğalgaz rezervi buldu.
Çimen: Elektrik ve doğalgaza zam düşünmüyoruz
SİVAS - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Selahattin Çimen, dolarda yaşanan yükseliş sonrası şubat ayı için elektrik ve doğalgazda bir artışın söz konusu olmayacağını söyledi.
Fransız Total şirketi, Akdeniz'de petrol arama çalışmalarına başlıyor
parselleri içerisinde, özel gemilerle sismik araştırmalara başlayacağını kaydeden Alithia gazetesi, hedeflenen şeyin, alt katmanlarda sıkışmış petrol ve/veya doğalgaz olup olmadığına ilişkin bilgi toplamak olduğunu kaydetti.
Türkmenistan, enerji kaynaklarını keşfetti (Haber -Analiz)
AŞKABAT - Yer altı enerji kaynakları zengini Türkmenistan, doğalgaz ve petrol ihracatını arttırmak için yatırımlarını artırıyor. Enerji kaynaklarının ihracat yollarını çeşitlendirme yönünde önemli çalışmaların yapıldığı ülkede, diğer taraftan doğalgaz ve petrol sahalarının araştırılması ve bu yataklarda
Atalay: Su projesinde son aşamaya gelindi
Atalay, ayrıca Türkiye’den KKTC’ye elektrik getirilmesi ve çevredeki doğalgaz, yenilenebilir enerji konularının ele alınacağını kaydetti.Bu çalışmaların olumlu ve yararlı geçeceğine inanç belirten Atalay, bakanların da tüm ekiplerini getirdiğini, verimli bir çalışma yapacaklarını vurguladı.
Fitch Rusya’nın kredi notunu açıkladı, finansal yapı istikrarlı
Rusya’nın ihracatının yüzde 67’sini ve bütçe gelirlerinin yarısını petrol ve doğalgaz oluşturuyor. 2013’de petrol ve doğalgaz bağımlılığı yüzde 0,3 oranında azalsa da halen çeşitlilik sağlanabilmiş değil.
Kur artışının maliyeti Ocak ve Şubat'ta enerji fiyatlarına yansıtılmayacak
Biz, bildiğiniz gibi İran’la doğalgaz fiyatlarında anlaşma sağlayabilmiş değiliz. Satış rakamlarını ticarete mani olmamak kaydıyla, gaz akışına mani olmamak kaydıyla yüksek bulmaktayız. Bunların düşürülmesi gerektiğini, değerli mevkidaşlarıma ve İran’da Tahran’da aktarma imkanı buldum.
“Avrasya’nın güvenliğinden Rusya ve Türkiye sorumlu”
Bu bağlamda Türkiye’nin Güney Akım doğalgaz boru hattının kendi ekonomik sahasından geçişine izin verdiğini de unutmamak lazım. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in dediği gibi, bu Ankara’nın Moskova’ya güzel bir hediyesi oldu.
Rusya, Ukrayna’ya yardım paketinde yeni hükümeti bekleyecek
Rusya, AB ile ekonomik işbirliği anlaşmasını askıya alan Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’e destek için 15 milyar dolar mali yardım ve doğalgaz fiyatlarında üçte bir civarında indirim kararı almıştı.
İran'la anlaşma bilmecesi
Toplantıda Cihangiri'nin sözleri Türkiye ile yeni bir doğalgaz anlaşması yapılacağı şeklinde tercüme edildi. Bu duruma şaşıran Türk heyeti, imza töreni sürerken aralarında uzun süre konuyu müzakere etti.
MHP: Merkez’den yönetilen Merkez Bankası tam bir açmazda
“Çünkü ekonomi yönetimi seçimlerden sonra yeni ekonomik tedbirlerin alınacağını, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ise doğalgaz ve elektrik zamlarının Nisan ayına ertelendiğini beyan etmişlerdir. Bu bakımdan Milliyetçi Hareket Partisi olarak vatandaşlarımıza bugünden önümüzdeki aylarda ne olacağını dile getirmekteyiz.
Türk bankacı: Rusya’da kriz beklenmiyor, ancak yatırımcılar karamsar
Örneğin doğalgaz devi Gazprom yıllardır 50-60 milyar yılda yatırım yapıyor. Peki karşılığında ne oldu bunu tartışmamız lazım. Önemli olan yerel yatırımcıyı ikna etmek.
Putin’den AB’ye “Ukrayna’nın içişlerine karışmayın!” uyarısı
Ukrayna ile 15 milyar dolar borç verilmesi ve doğalgaz fiyatlarında indirim yapılması ile ilgili anlaşmaların muhalefet iktidara gelse de gözden geçirmeyecekleri taahhüdünde bulunan Putin, “Biz sözümüzde duracağız.
Merkez, 2014 enflasyon hedefini 1,3 puan artırdı
Bu fiyatlarla yılın geri kalanında ek bir düzenleme olmayacağını ve elektrik ve doğalgaz fiyatlarında ise enflasyon hedefleriyle uyumlu artışların olacağını varsaydık. Bu çerçevede temkinli mali duruşun devam edeceğini ve faiz dışı harcamaların kontrol altına alınacağını varsaydık.
Başbakan Erdoğan İran'a geliyor
İran'ın Türkiye'ye doğalgaz ihraç etmesi sebebiyle ticarette Tahran lehine büyük bir açık bulunuyor. İran, Rusya'nın ardından, Türkiye'nin ikinci büyük gaz tedarikçisi konumunda
ETİK Başkanı İşler: Yüksek kurun turizme faydası yok
Dövize endeksli bir enerji politikası içinde olan ülkemiz doğalgaz, benzin, mazot vb. petrol ürünlerine de zam yapmak zorunda kalınca bu makas hepten kapanmaktadır. Tüm bunların dışında döviz artışı nedeniyle ithal edilen makine parkımıza gelen farklar işin cabasıdır.
Türkiye ile Bulgaristan, 114 kilometrelik doğalgaz boru hattı inşa edecek
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile Bulgaristan Ekonomi ve Enerji Bakanı Dragomir Stoynev'un görüşmesinde, iki ülke arasında 114 kilometrelik doğalgaz boru hattının inşa edilmesi kararı alındı.
Camları değiştirerek yıllık 3,5 milyar dolar enerji tasarrufu yapmak mümkün
Sadece camlarda yapılacak değişiklik ile doğalgaz ve elektrik faturalarını düşürmenin mümkün olacağını kaydeden Şapoğlu, Isıcam Konfor ya da Isıcam Sinerji ürünlerinin tercih edilmesi halinde maliyetin bir yıl içinde amorti edilebildiğini ifade etti.
Mahalle sakinleri için spor ve sosyal tesis
bitirilmesi için yüklenici firma müteahhidinden söz alan Başkan Memduh Büyükkılıç, yapımı devam eden sosyal ve spor tesislerinin zemin artı 2 katlı, merkezi doğalgaz ısıtmalı olacağını ve çevresi ile bütünleşen bir kompleks yapı olarak hizmet vereceğini kaydetti.
Dağıstan Başbakan Yardımcısı dolandırıcılık iddiasıyla gözaltına alındı
Nasrutdinov’un bölgede doğalgaz dağıtımı ile ilgili dolandırıcılık yaptığı iddia ediliyor.Rusya İçişleri Bakanlığı ve resmi iç istihbarat FSB’nin düzenlediği ortak operasyonda Moskova’nın Vnukovo Havaalanı’nda gözaltına alınan Nasrutdinov, güvenlik güçlerine
Kırgızgaz 1dolarla resmen Rusya’nın oldu
BİŞKEK - Kırgızistan’ın doğalgaz şirketi 'Kırgızgaz' 1 dolarlık sembolik fiyatla resmen Rusya’ya geçti. Rusya parlementosunun alt kanadı Duma, Kırgızintan’ın doğalgaz şirketi Kırgızgaz’ın Rus doğalga şirketi Gazporm’a satılmasını ön gören anlaşmayı onayladı.
Doğalgaz kullanımı, kömür ve tüpe göre yüzde 53 daha karlı
KAYSERİ - Kayseri’de doğalgaz tedarikçisi Kayserigaz’ın Genel Müdür Yardımcısı Adem Dinçay, 5 kişilik bir evde ısınma, mutfak ve sıcak su temininde doğalgaz kullanılmasının, kömüre ve tüpe göre yüzde 53 daha karlı olduğunu
Kazakistan ve Katar arasında yatırım anlaşması imzalandı
Dünyanın üçüncü büyük doğalgaz rezervlerine sahip ve aynı zamanda sıvılaştırılmış doğalgaz tedarikçisi olan Katar, dünyanın işlenmemiş en büyük petrol ve gaz rezervlerine sahip olan Kazakistan ile işbirliğine önem veriyor.
EPDK aralık ayında 35 yeni lisans verdi
ANKARA - Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Aralık ayında elektrik, petrol, LPG ve doğalgaz piyasaları için toplamda 35 yeni lisans verdi. Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayınlanan EPDK kararıyla elektrik, doğalgaz, petrol ve LPG piyasalarında toplam 35 yeni lisans verildi.
Türkmen gazını Güney Asya’ya taşıyacak projeye ABD’den destek
AŞKABAT - ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Güney Orta Asya yardımcısı Nisha Biswal, Türkmen gazını Afganistan üzerinden Pakistan ve Hindistan’a taşıyacak (TAPI) doğalgaz boru hattı projesinin hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi.
Gazprom, Avrupa'ya 162,7 milyar metraküp doğalgaz sattı
ANKARA - Gazprom'un Türkiye ve Avrupa'ya yönelik doğalgaz ihracatı geçen yıl yüzde 16 artarak 162,7 milyar metreküp düzeyinde gerçekleşti.Şirketten yapılan açıklamada Gazprom CEO'su Aleksey Miller'in geçen yıl ki doğalgaz ihracatına ilişkin değerlendirmeye yer verildi.
ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Türkmenistan’da
büyük projelerin hayata geçirilmesi için çaba harcandığını belirten ABD’li diplomat, bunların arasında Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan (TAPİ) doğalgaz boru hattı ve Türkmenistan-Afganistan-Tacikistan demiryolu hattı projelerinin yer aldığını belirtti.
Başbakanlık TANAP Genelgesi yayımlandı
ANKARA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi’ne (TANAP), ilişkin anlaşmalar çerçevesinde: Türkiye’nin üstlenilen yükümlülüklerin süratle tamamlanması, konuyla ilgili bütün kamu kurum
İzmirgaz 16 bölgede 477 bin aboneye ulaştı
İZMİR - İzmir'de 2005 yılından beri doğalgaz dağıtım ve işletmesini üstlenen İzmirgaz, 16 bölgede 477 bin (BBS konut eşdeğeri) aboneye ulaştı. İzmirgaz yetkilileri, doğalgazın toplumda var olan kanının aksine zehirsiz olduğunu belirtti.
Rum Başpiskopos: Türkler nihayetinde Kıbrıs sorununun çözümünü kabul edecek
Başpiskopos, Rum Münhasır Ekonomik Bölgesi'ndeki gerek doğalgaz, gerek petrol olarak rezervlerinin sanılandan daha fazla olduğunu söyledi.“Türklerin Kıbrıs’ta Türk devletçiği istediklerini ve bunu utanmadan söylediklerini” de öne süren Hrisostomos, Türklerin bir taraftan federasyon istediklerini
Fransa'da gaz patlaması
PARİS - Fransa'nın güneyinde bulunan Marsilya şehrinde bir inşaat çalışması sırasında doğalgaz borusu patladı.Binaların arasında bulunan bir şantiyede gaz sızıntısından dün çıkan yangında, alevler göğe yükseldi.
Kırgızistan’ı Özbek ve Kazak doğalgazı ısıtacak
BİŞKEK - Kırgızistan, bu yılın ilk çeyreğinde Özbekistan ve Kazakistan’dan alacağı doğalgazın miktarı ve fiyatı konusunda bu ülkelerle anlaştı.Buna göre Kırgızistan, Özbekistan’dan alacağı doğalgazın her bin metreküpü için 290 dolar ödeyecek.
Erdoğan, Japonya'da 3 dönemi savundu: Ölene kadar bu makamlarda kalamazsınız
Türkiye'nin enerji politikalarına ilişkin bir soru üzerine "Türkiye’nin cari açığının doğalgaz ve petrolde dışa bağımlılıktan kaynaklandığını belirten Erdoğan, bu açığı hidroelektrik santraller, termik santraller, rüzgar enerjisiyle kapatmaya çalıştıklarını
Kırgızistan’ın dış ticaret hacmi 7 milyar dolara dayandı
İthal ürünleri arasında ise doğalgaz, petrol, beyaz eşya, temizlik malzemeleri ve değişik gıda ürünleri yer alıyor. (CİHAN)
EPDK Başkanı Köktaş'tan pahalı benzin yorumu
Köktaş bir soru üzerine de doğalgaz başvurusunun giderek azaldığını kaydederek, "Yerli ve yabancı kömüre dayalı elektrik üretim tesisinin başvurusu giderek arttı. Niçin bu? Doğalgazınız yoksa stoku yakmak zorundasınız.
Kaza yönetmeliği çıktı, uymayana 80 bin lira ve kapatma cezası kapıda
Patlayıcı, parlayıcı, toksit maddeler ile (Petrol ürünleri, LPG gibi sıvılaştırılmış çok kolay alevlenir gazlar ve doğalgaz, bor, krom, sülfür, arsenik, etilen) çalışan işletmeler işletmeler yönetmelikte belirtilen miktarı aştığında Büyük Endüstriyel Kazaların Önlenme Raporu hazırlamak
Taner Yıldız: Doğalgazda 2 milyar TL zarar var ama zamma direniyoruz
ANKARA - Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, doğalgazda kur artışından kaynaklanan 2 milyar TL’lik bir zararın doğduğunu belirterek, “Tüm baskılara rağmen doğalgaza zam da direniyoruz. Ben isterim ki vatandaşımız bu olumsuz gelişmelerden etkilenmesin.
İran'dan gelen doğalgazın 10 milyon metreküp düştüğü günler olmuş
” sorusuna, İran’dan alınan doğalgazda kesinti olduğunu söyledi. Günlük 28-29 milyon metreküp alınan gazın, 17-18 milyon metreküplere düştüğü zamanların olduğunu ifade eden Yıldız, bunu vatandaşlara olabildiğince yansıtmamaya çalıştıklarını belirtti
Doğalgaza zam gelmese de kurdaki artış Ankara'da faturaya yansıyor
ANKARA - Doğalgazın neredeyse tamamı yurtdışından ithal edildiği için dövizdeki yükseliş fiyatlara yansıyor. Ancak bu konuda son sözü yetkili otoriteler veriyor.
Türkiye rüzgar ve güneşi enerjiye çeviremiyor
Ağır kış şartları sebebiyle doğalgaz sarfiyatındaki artışa bağlı elektrik kesintileri, yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarının önemini bir kere daha ortaya koydu. Almanya’da enerji üzerine 12 yıl çalıştıktan sonra bilimsel faaliyetini İzmir’de sürdüren Yrd.
TESK, 9 kuruşluk motorin zammını eleştirdi
Çünkü benzin, mazot, elektrik ve doğalgaz gibi ürünlere yapılan zamlar A'dan Z'ye her türlü ürünün fiyatını etkilemektedir. En önemlisi çiftçinin ürettiği üründen tutun da üreticinin ürettiği ürüne, esnafa ve sanatkara sattığı ürüne varıncaya kadar A’dan Z’ye tüm fiyatları etkileyecektir.
Almanya'da faturayı ödeyemeyen 322 bin abonenin elektriği kesildi
FRANKFURT - Almanya’da artan enerji fiyatları en çok sosyal yardım alanları vuruyor. 2005 yılından bu yana elektrik ve doğalgaz fiyatları yüzde 44 artarken, sosyal yardımlardaki artış bunun gerisinde kalıyor.
Gazprom fiyatı düşürdü, Avrupa ihracatını yüzde 16 artırdı
Rusya’nın doğalgaz satışları Avrupa için ortalama yüzde 5 indirimle 380 dolara geriledi. Rusya 2012’de bin metreküp için Avrupalı müşterilerinden ortalama 402 dolar tahsil etti.
Mevsimin ilk karı Kabil'de sevinçle karşılandı
Kabil halkı, soğuklarla birlikte fiyatı artan doğalgaz ve sık sık kesilen elektrikten şikayetçi. Ancak şehre yağan mevsimin ilk karı, sevinçle karşılandı. Bu kışın ilk karı olduğunu dile getiren Harun, “Halk kar yağışından memnun.
Türkmenistan ile İran Hazar'ı görüştü
Bunların arasında Tecen-Serhas-Meşhed demiryolu, Balkanabat-Ali-Abad elektrik nakil hattı, Dostluk su barajı, Körpece-Gurtguyi ve Devletabad-Serahs-Hangeran doğalgaz boru hatları inşa edildi. İki doğalgaz boru hattıyla Türkmenistan’dan İran’a doğalgaz ihracatı yapılıyor.
Ruslar, Akdeniz'de petrol arayacak
BEYRUT - Suriye Petrol Bakanlığı'nıni Akdeniz'de petrol ve doğalgaz araması için Rus devlet şirketi Soyuzneftegaz'la anlaşma imzaladığı bildirildi.Resmi haber ajansı SANA, sondaj faaliyetlerinin Suriye sahillerinde yapılacağını duyurdu.
TESK‘ten akaryakıt zamlarına tepki
ANKARA - Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Benzin, mazot, elektrik ve doğalgaz gibi ürünlere yapılan zamlar A’dan Z’ye her türlü ürünün fiyatını etkilemektedir.
PETFORM: Doğalgaz iletim alt yapısına yatırım yapılmalı
ANKARA - Petrol Platformu Derneği (PETFORM) Başkanı Orhan Duran, doğalgaz iletim altyapısı için bazı adımların atılması gerektiğini belirterek, “Sistem 200 milyon metreküp taşıyacak büyüklüğe sahip ama bu rakamın üzerinde
TESK'ten elektrik ve doğalgaza zam söylentilerine tepki
ANKARA - Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, elektrik ve doğalgaza yüzde 12 ile 18 arasında zam yapılacağı söylentilerini yanlış bulduğunu belirterek, “Piyasalardaki daralmanın
Halkbank’tan 'yolsuzluk operasyonu' açıklaması
Bu ticari işlemin mahiyeti ülkemizin İran’dan ithal ettiği doğalgaz ve ham petrol bedelleri ile söz konusu ülkeye herhangi bir yaptırıma tabi olmayan mal ve hizmet ihracatının bedellerinin ödenmesinden ibarettir.