ekim

FED’in ilk kadın patronu, göreve başladı
" olduğunu ifade ederek 9 Ekim 2013’de FED başkanlığına aday göstermişti. Yellen’in kocası George Akeloff, Nobel ödülü alan tanınmış bir ekonomist. Senato, 6 Ocak’ta Yellen’in başkanlığını onaylamıştı.
Endonezya'da Sinabung yanardağı dinmek bilmiyor
Ekim ayında ise ilk ciddi lav hareketleri başlamıştı. Geçen aylar içerinde yanardağın belli bir süre sonra soğuyacağı öngörüsünde bulunulmuştu. Yaklaşık 4,5 ay geçmesine rağmen Sinabung yanardağı her geçen gün şiddetini daha da artırıyor.
Burdur'da sanal düve borsası kurulacak
BURDUR - Burdur’da ekim ayında sanal düve borsası kurulacak. Uygulamayla düvelerin fotoğrafları site yayınlanarak tüm alıcılara ulaşılması hedefleniyor. Burdur Ticaret Borsası (BTB) Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Başar, Bucak’ta düzenlediği toplantıda yapılan ve yapılacak çalışmalarla ilgili üyelerini bilgilendirdi
TZOB: Ocak ayında 17 ürünün market fiyatı arttı
Patateste görülen artışında ise ekim daralmasıyla birlikte üretimde meydana gelen gerileme temel nedendir.” dedi. Fiyatı düşen ürünler içinde karnabaharda hava sıcaklıklarında meydana gelen artışa bağlı olgunlaşmanın hızlanmasıyla birlikte hasat edilen ürün miktarındaki
Sovyet dışişleri, Türklere kötü davranan istihbaratı Lenin’e şikayet etmiş
Karadeniz kıyısı bölgelerinde istihbarat görevlilerinin Türk diplomatlarına kötü davrandığı gerekçesiyle Sovyet Dışişleri Komiseri Çiçerin, Lenin’e 23 Ekim 1923 tarihli acil koduyla yazı gönderir. Yazıda, “Saygıdeğer Vladimir İliç!
Endonezya'da Sinabung yanardağı faciası: 15 ölü
CAKARTA - Endonezya'da Sinabung yanardağının duman püskürmesi sonucu ölü sayısının 15'e çıktığı bildirildi.Geçtiğimiz yıl Ekim ayında aktif olan Sinabung yanardağında aralıklarla küçük patlamalar yaşanmıştı.
Rusya’da askeri poligonda patlama: 3 asker öldü
En son 22 Ekim’de Pskov bölgesinde bir askeri poligonda çıkan patlamada 6 asker hayatını kaybetmişti.400 ASKER ZATÜRRE OLDU: 1 ÖLÜ
Yaş Araştırması; Fenerbahçe, ihtiyar delikanlı
Ahmet Yılmaz Çalık'ın ardından ilk yarıda en fazla oynama fırsatı bulan ikinci oyuncu Galatasaray formasıyla 7 maçta 399 dakika sahada kalabilen 24 Ekim 1994 doğumlu Portekizli Bruma. Bruma'yı Kayserispor'un 9 Mart 994 doğumlu orta saha oyuncu Okay Yokuşlu 10 maçta 340 dakikayla izliyor.
"2014, Amerikan ekonomisi için iyi olacak"
İki yıllık bütçe üzerinde anlaşmaya varıldığı için geçen sene ekim ayında olduğu gibi hükümetin kapanması gibi bir durumla karşılaşmayı ummuyoruz.”şeklinde konuştu.
Alvimedica, ilk Türk takımı olarak Volvo Ocean Race’e katılıyor
Yelken tutkunlarının yanı sıra sporseverlerin de nefeslerini tutarak takip ettiği yarış, bu yıl 4 Ekim tarihinde başlayıp 27 Haziran 2015’te sona erecek. İspanya’nın Alicante limanında bir törenle başlayarak İsveç’in Göteborg limanında sona erecek olan yarış süresince takımlar, 40 bin deniz mili boyunca 20 metre
‘Otomotiv Test Merkezi 5 bin havyanın otladığı merayı bitirecek’
araçların çarpışma testleri dahil tüm kontrol işlemlerinin yurt içinde yapılabileceğini dile getiren Başkan Aksoy, şöyle konuştu: “Hulusi Şentürk’ün 5 Ekim 2013’de ki açıklamalarına göre; Milli Emlak Genel Müdürlüğü 1 milyon 385 bin metrekare büyüklüğünde ki tarlanın tapusunu projeli gerçekleştirecek Türk Standartları
Turizm geliri geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 5,5 arttı
ANKARA - Turizm geliri Ekim, Kasım ve Aralık aylarından oluşan IV. çeyrekte bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 5,5 artarak 7,7 milyar doların üzerine çıktı.
A2 Milli Takımı, Slovakya ile karşılaşacak
Türkiye, International Trophy'de B Grubu'ndaki ilk maçında 15 Ekim 2013'te Tallin'deki A Le Coq Arena'da Estonya'yı 2-1 mağlup etmişti. A2 Milli TakımI, gruptaki son maçında ise 14 Ekim 2014 Salı günü kendi evinde İngiltere ile oynayacak.
Gandi ölüm yıldönümünde anılıyor
2 Ekim 1869’da Hindistan’ın Gujarat eyaletinde doğan Gandi Hindistan’ın bağımsızlığını kazanmasından sonra 30 Ocak 1948’de Yeni Delhi’de aşırı fanatik bir Hindu olan Nathuram Godse tarafından silahla vurularak öldürülmüştü
TZOB: Kuraklığın önlemi sulama yatırımları
Son aylarda yıllık yağış ortalaması 640 milimetre (mm) civarında olan Türkiye’de, Ekim, Kasım, Aralık aylarında normalde 228,5 mm olması gereken yağış ortalamasının 2013 yılı Ekim, Kasım, Aralık aylarında 159,1 mm’de kaldığını bildiren Bayraktar, son birkaç gündür ülkenin büyük bölümünde yağış alınmasına
Avrupa Konseyi, sünneti tartışmaya devam ediyor
STRASBOURG - Avrupa Konseyi’nin, Ekim 2013’te tavsiye niteliğinde aldığı karardan sonra sünnet bugün geniş katılımlı bir toplantıda tekrar tartışmaya acildi. Ekim ayındaki kararla sünnetin "insan hakları ihlali" olduğu ve 13 yaşından önce çocuğun izni olmadan yapılmaması gerektiği vurgulanmıştı.
Enflasyon kısa vadede yüzde 5'in üzerinde seyredecek (2)
Ekim ayında gerileyen sanayi üretim endeksi Kasım ayında artarak bu azalışı telafi etmiştir. Son aylarda bayram etkilerinden dolayı mevsimsellikten arındırılmış sanayi üretiminde sert dalgalanmalar gözlenmiş olsa da genel olarak bakıldığında sanayi üretim endeksinin
Tunus yeni anayasasına kavuştu
TUNUS - Tunus’ta 23 Ekim 2011 ‘de seçilen kurucu meclis tarafından hazırlanan ve dün meclis tarafından kabul edilen yeni anayasayı, cumhurbaşkanı da imzaladı. Dün tüm milletvekillerinin katıldığı genel oturumda anayasanın tüm maddeleri oylamaya sunulmuştu.
Rusya’da Leningrad’ın kurtuluşunun 70. yıldönümü kutlandı
Putin kardeşinin ölümünden 11 yıl sonra 7 Ekim 1952’de Leningrad’da dünyaya geldi. Naziler’in Eylül 1941’de başlattığı Leningrad kuşatması Ocak 1944’de sona erdi. (CİHAN)
Türk gıda ve içecek sektörü İzmir’de buluşacak
İZMİR - FOODEX 2014–İzmir Gıda ve Gıda Teknolojileri Fuarı, 23-26 Ekim 2014 arasında İzmir Uluslararası Fuar Alanı'nda düzenlenecek. Fuarı organize eden Gençiz Fuarcılık, sektörün önde gelen temsilcileriyle biraraya geldi.
"Muratlı Kapısı'nın açılmasıyla Gürcistan ile ticaret hacmimiz artacak"
2013 yılının ekim ayında Rusya Federasyonu ile Basitleştirilmiş Gümrük Koridoru (BGH) Anlaşması’nın yürürlüğe girdiğini hatırlatan Gürdoğan, Sarp Sınır Kapısı’nda yaşanan yoğunluğun çözümüne yönelik Muratlı Gümrük Kapısı’nın açılması
Tacikistan kısmen pamuk üretiminden vazgeçiyor
Bakan, bundan dolayı pamuk ekim alanlarını her yıl azaltacaklarını belirterek, aşama-aşama pamuk üretimini 200 bin ton düşüreceklerini ifade etti. Tacik yetkili, pamuk yerine başka tarım ürünlerini üretmek istediklerini de sözlerine ekledi.
"Esnaf pahalı POS cihazını alamadı"
ANKARA - Esnaf ve Sanatkarlar Derneği Genel Başkanı Mahmut Çelikus, yeni nesil yazarkasa-POS cihazlarının kullanım zorunluluğu ile ilgili uygulamanın 1 Ekim tarihi itibariyle yürürlüğe girdiğini hatırlattı.
En fazla konut İstanbul, en az Ardahan’da satıldı
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2013 yılı Ekim – Aralık dönemini kapsayan dördüncü çeyrek Konut Satış İstatistiklerini paylaştı.Konut satışlarında İstanbul 58 bin 318 konut satışı ile en yüksek paya (yüzde 20,6) sahip oldu.
Beş ülkede Türk zeytinyağı tanıtılacak
İki yılda bir düzenlenen, bu yıl 19-23 Ekim arasında yapılacak olan Sial Paris 2014 Gıda Fuarı, dünyanın en büyük gıda fuarı olarak kabul ediliyor. Bu arenada da yerini alarak Türk zeytin ve zeytinyağını tanıtmak isteyen ZZTK, AB’ye olan sofralık zeytin ihracatının yanında AB’nin Türkiye'ye uygulamakta olduğu kotanın
Avrupa havalimanlarında grev tehdidi
Kontrolörler, geçen yıl ekim ayında da benzer bir tehditte bulunmuşlar fakat Brüksel’in geri adım atmasıyla grevden vazgeçmişlerdi. (CİHAN)
Bakan Çelik: Katma değerli ürünler üretmeliyiz
“Ocak 2009’ta toplam istihdamımız 19 milyon 873 bin iken, Ekim 2013’te 25 milyon 648 bin kişiye ulaşmış bulunmaktadır. Küresel krize denk gelen bu süreçte istihdam alanında çalışmalarımızı 4 politika ekseninde yürüttük.
TÜSİAD Başkanı: Yeni HSYK kanun teklifinden büyük rahatsızlık duyduk
Batılı 'devletleri en iyi tanıyan, Mustafa Kemal, 29 Ekim 1923'te Cumhuriyet'i ilan ettikten sonra, işte bütün bu devletlerle, barışa, dostluğa, işbirliğine dayalı bir süreci başlattı... Onlara kin tutmadı.
Tavuk fiyatıyla yarışan patates 4 lira oldu, yeni ürün Mart başında tezgahta
BURSA - Ekim alanının daralmasıyla bu sene el yakan patatesin kilo fiyatı market ve pazarlarda 4 liraya kadar yükseldi. Sektör temsilcileri tavuk fiyatıyla yarışan patatesin fiyatının talebe göre 6 liraya kadar da çıkabileceğini söylüyor.
Kasım ayında traktör sayısı 5 bin 688 arttı
23, Nisan ayında 4 bin 646, Mayıs ayında 4 bin 918, Haziran ayında 2 bin 629, Temmuz ayında 4 bin 283, Ağustos ayında 3 bin 276, Eylül ayında 4 bin 837, Ekim ayında 4 bin 687, Kasım ayında ise 5 bin 688 adet arttığı bilgisini verdi.
Otomobil sporlarında 2014 takvimi açıklandı
11-12 Ekim tarihlerinde Intercity İstanbul Park Pisti’nin ev sahipliği yapacağı Dünya Rallikros Şampiyonası’nın 11. ayağı ise, yarı asfalt yarı toprak pistte aksiyon ve adrenalinini doyasıya yaşanacağı ve seyirciden büyük ilgi görmesi beklenen bir organizasyon.
Bina inşaat maliyetleri yüzde 1,2 arttı
ANKARA - Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2013 yılı Ekim-Aralık dönemini kapsayan 4. çeyrek Bina İnşaatı Maliyet Endeksi verilerini açıkladı.
"Adana bölgesinde patates sökümü başlayınca fiyatlar düşer"
Bolu’da üretilen patates miktarı hakkında da bilgiler veren Yamantürk, şunları söyledi: “Yıllar itibariyle Bolu’da 10 bin dekarda patates ekimi oldu. 250-300 bin ton rekolte vardı. Aynı şekilde Türkiye’de bu 4.
Tüpraş: 412 milyon TL'lik cezaya itiraz için yasal haklarımızı kullanacağız
Verilen kısa karardan anlaşıldığı üzere, incelemede 5 yıllık bir dönem ele alınmış ve söz konusu idari para cezası 11 Ekim 2008-01 Ocak 2009 tarihleri arasındaki 2 ay 20 günlük dönemde aşırı fiyatlama yapıldığı iddiasıyla verilmiştir.
Çiftçi az ekti, patates fiyatları arttı
Meyve Komisyoncuları Federasyonu (TÜSEMKOM) Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Tavşan, Türkiye’de patates fiyatlarının, geçen yıl üründen zarar eden çiftçinin ekim alanlarını azaltması sonucu yükseldiğini söyledi.
‘İthalat çözüm değil, dışarıdan gelecek fasulye fiyatı ancak 1,4 lira düşürür’
Nitekim İzmir Gıda Çarşısı’nda sıra fasulyesi 5,8 lira, dermason fasulyesi 6,2 lira, horoz fasulyesi 7 lira ve çalı fasulyesi 7,5 liradan satılmaktadır. Dolayısıyla vatandaşlarımız, 6 ile 7,5 lira arası fiyatlardan, istedikleri kalitede yerli ürün kuru fasulyeyi satın alabilir ancak bu ürünleri yüzde 100 karla satarak fırsatçılık
Hindistan’da Şii liderinin cenazesinde izdiham: 18 ölü
Geçtiğimiz Ekim ayında bir Hindu festivalinde 115 kişi izdihamda ezilerek ölmüş, yine benzer festivallerde 2011’de Kerala eyaletinde 100 kişi, 2008’de Jodhpur’da 220 kişi izdihamlarda yaşamını yitirmişti.
Japonya'dan Marmaray için yeni kredi
ilk olarak 1999’da imzalanan nota teatisine istinaden Japonya Resmi Kalkınma Yardımı tarafından finansmanı sağlanan Marmaray Projesi’nin açılış töreni 29 Ekim 2013 tarihinde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Japonya Başbakanı Shinzo Abe’nin katılımıyla gerçekleştirildi.
Alman elektronik devi Loewe iflastan kurtuldu
Geçen yıl ekim ayında mali sorunları nedeniyle iflasa başvuran televizyon ve elektronik müzik aletleri üreticisi Loewe, iflas başvurusundan sonra borsadan çekilmişti.Kasım ayında ise, Loewe ile ilgilenen iki yatırımcıdan söz edilmişti.
CHP'den istihdam eleştirisi: 5 gençten biri işsiz
ANKARA - Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), 2013’ün Ekim ayında istihdamın önceki yılın aynı dönemine göre 139 bin kişi arttığına dikkat çekerek, bu rakamın son 50 ayın en düşük artışı olduğunu ileri sürdü.
TZOB: Tarım istihdamı 6 milyonun üzerinde tutunmayı başardı
ANKARA - Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, mevsimsel etkilerden dolayı düşmeye başlayan tarımdaki istihdamın Ekim ayında 6 milyonun üzerinde tutunmayı başardığını bildirdi.
Ekim 2012'de işsizlik yüzde 9,7 olarak gerçekleşti
ANKARA - Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), işsizlik rakamları açıklandı. Geçen yıl Ekim ayında işsizlik oranı yüzde 9,7 olarak gerçekleşti. İşsiz sayısı 2013 yılı ekim döneminde 2012 yılının aynı ayına göre 202 bin kişi artarak 2 milyon 743 bin kişiye yükseldi.
Fatih Terim'in eski talebesi Vedat İnceefe milli takımda
İşte Vedat İnceefe'nin Galatasaray başkanı ile sosyal medya aracılığıyla Ekim 2013'te yaptığı açıklama:"Üç adam türünden nefret ederim. Adam gibi adamın arkasından konuşup, yüz yüze geldiğinde kuyruğunu sıkıştırıp bir yerlerine sokmaya çalışan adamdan, genç kalmak için botoks yaptıran ve yaptırdığı halde
TESK: AVM'ler artık bir birlerine de zarar veriyor
2013 yılı ekim ayına gelindiğinde bu rakam yaklaşık 5 katına çıkarak 3 milyon 806 bin 040'a ulaştı. Aslında yeni otogaz sistemlerinin kullanılması çevre için çok olumlu bir faktördür.
Hububatta yetersiz yağış yüzünden yüzde 20 verim kaybı endişesi
ANKARA - Ekim-Kasım dönemlerindeki yağışın yetersiz olması nedeniyle hububat üretiminde İç Anadolu ve Güneydoğu da şu an için yüzde 20’ler civarında verim kaybı olabileceği ifade edildi. Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği Genel Başkanı Fehmi Kiraz, konuyla ilgili yaptıgı açıklamada, Toprak Mahsulleri Ofisinin bu durumu göz önüne alarak stoklarını
Tekstil sektörüne “Première Vision İstanbul” müjdesi
İlki 29-31 Ekim 2014 tarihleri arasında CNR Expo İstanbul’da düzenlenecek fuar ile ilgili ortaklık anlaşması için basın toplantısı düzenlendi. Première Vision CEO'su Philippe Pasquet, GL Events Yönetim Kurulu Başkanı Oliver Ginan ve Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) Başkanı İbrahim Burkay’ın katıldığı
Toyota Türkiye, yaklaşık 87 bin otomobil ihraç etti
525, Mart'ta 3 bin 703, Nisan'da 3 bin 407, Mayıs'ta 3 bin 522, Haziran'da 9 bin 200, Temmuz'da 14 bin 814, Ağustos'ta 11 bin 646, Eylül'de 13 bin 897, Ekim'de 10 bin 692, Kasım'da 12 bin 816 ve Aralık'ta 11 bin 255 adet otomobil üretti.
Avrupa Birliği'nden HSYK uyarısı
AB Komisyonu, Ekim’de yayınladığı ilerleme raporunda hükümeti uyararak HSYK’ya ilişkin değişiklik tekliflerinin 12 Eylül referandumu kazanımlarını geriye götürmemesi gerektiğini açıklamıştı. (CİHAN)
TZOB: 11 aylık yumurta üretimi geçen yıldan fazla
Tavuk eti üretiminin Kasım ayında Ekim’e göre yüzde 14,2 artarak 117 bin 284 tondan 133 bin 956 tona çıktığını bildiren Bayraktar, şöyle devam etti: “2012 yılının Kasım ayına göre tavuk eti üretiminde yüzde 1,2’lik artış görüldü.
Bakan Elvan Ankara-İstanbul YHT'si için tarih vermedi
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, "2013 yılının 29 Ekim tarihinde hizmete açacağız." dediği hatla ilgili olarak garda gazetecilere bilgi verdi: "Şu an için bir tarih veremiyorum ancak şunu ifade edeyim, bu hat üzerindeki yüklenici arkadaşlarla da biraraya geleceğim