elektrik

Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri inşaatında 310. gün
Mimari, elektrik, mekanik, çatı-cephe kaplama, alt yapı imalat çalışmalarına ise hızla devam ediliyor.Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri'nin, 2014 yazında tamamlanması ve resmi açılışının yapılması planlanıyor.
Elektrik kesintileri vatandaşı bezdirdi
MARDİN - Dicle Elektrik Dağıtım Şirketi'nin (DEDAŞ) özelleşmesi sonrası kesintilerin azalacağı beklentisine kapılan işletmeler sahipleri ve vatandaşlar sık sık meydana gelen elektrik kesintileri dolayısıyla hayal kırıklığı
Çöpten topladığı eşyalarla yapay şelale üretiyor
Pompaj ve aydınlatma elektrik sistemlerinde güvenli elektrik sistemleri kullanıyoruz." diye konuştu. Yapay şelaleyi değişik hammadde kullanarak yapan Kalkanlı, bugüne kadar otellere sattığı yapay şelaleleri internet sayfasında da yayınlayarak tanıtıyor.
2014'ün ilk enflasyon rakamı açıklandı, yılık enflasyon 7,51 oldu
Madencilik ve taşocakçılığı sektöründe yüzde 3,68, imalat sanayi sektöründe yüzde 3,29, elektrik ve gaz sektöründe yüzde 3,60, su sektöründe yüzde 1,39 artış olarak gerçekleşti.EN YÜKSEK AYLIK ARTIŞ MAMUL EŞYA SEKTÖRÜNDE
Azerbaycan'da korkutan yangın
BAKÜ - Azerbaycan'ın tarihi şehri Şeki'nin pazar ve alış veriş mağazalarının bulunduğu merkez yandı. İlk belirlemelere göre gece geç saatlerde elektrik kontağından çıktığı belirtilen yangında 100'e yakın mağaza ve dükkan tamamen yanarken, çok sayıdaki işyeri de zarar gördü
Çimen: Elektrik ve doğalgaza zam düşünmüyoruz
SİVAS - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Selahattin Çimen, dolarda yaşanan yükseliş sonrası şubat ayı için elektrik ve doğalgazda bir artışın söz konusu olmayacağını söyledi.
Ekonomi Bakanı: İran’la anlaşma metnimizde Türkçe de vardı
tekstil, hazır giyim, ev tekstili, mobilya, çelik ürünleri, demir ve demirdışı metaller, buzdolabı, bulaşık makinaları gibi beyaz eşya ürünleri, klimalar ve elektrik-elektronik ürünleri gibi bir çok ürün yer aldığı belirtildi.
Türkiye tarım, İran ise sanayi ürünlerinde tarife indirimi yapacak
tekstil, hazır giyim, ev tekstili, mobilya, çelik ürünleri, demir ve demir dışı metaller, buzdolabı, bulaşık makinaları gibi beyaz eşya ürünleri, klimalar ve elektrik-elektronik ürünleri gibi bir çok ürün yer alıyor.
Atalay: Su projesinde son aşamaya gelindi
Atalay, ayrıca Türkiye’den KKTC’ye elektrik getirilmesi ve çevredeki doğalgaz, yenilenebilir enerji konularının ele alınacağını kaydetti.Bu çalışmaların olumlu ve yararlı geçeceğine inanç belirten Atalay, bakanların da tüm ekiplerini getirdiğini, verimli bir çalışma yapacaklarını vurguladı.
Atalay: Enerji konuları ile ilgili olarak tüm konuları değerlendireceğiz
Atalay ve ekibini kabul eden Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu da Su, elektrik, sağlık ve ekonomi konusunda yapılacak görüşmelerin kendilerini memnun edeceğini dile getirdi. Eroğlu, "Enerji konusunda bu asrın projesi dediğimiz Türkiye’den buraya deniz altında su gelmesi konusunun artık hayata geçmesinin son aşamasına geldiğini bilmek ve görmek
SEPAŞ’tan 'elektrik sat para kazan' fırsatı
SAKARYA - Sakarya Elektrik Perakende Satış Anonim Şirketi (SEPAŞ) işletmelere ve bireylere yeni bir iş kapısı açtı. ‘Enerjinizi Kazanca Çevirin’ projesi kapsamında şirketler ve bireyler elektrik satış sözleşmesi yaparak para kazanabilecekler.
BAE, üçüncü nükleer tesisin temelini bu yıl atacak
2020 yılı itibariyle de dört tesis çalışmaya başlayacak ve 5 bin 600 MW temiz elektrik üretecek. Bu enerji, ülkenin tüm enerji ihtiyacının dörtte birine denk gelecek. Tesislerle yılda 12 milyon karbon dioksit salınımı da engellenmiş olacak.
Türkiye-İran tercihli ticaret anlaşması imzalandı
tekstil, hazır giyim, ev tekstili, mobilya, çelik ürünleri, demir ve demirdışı metaller, buzdolabı, bulaşık makineleri gibi beyaz eşya ürünleri, klimalar ve elektrik-elektronik ürünleri gibi bir çok ürün yer alıyor.
MHP: Merkez’den yönetilen Merkez Bankası tam bir açmazda
“Çünkü ekonomi yönetimi seçimlerden sonra yeni ekonomik tedbirlerin alınacağını, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ise doğalgaz ve elektrik zamlarının Nisan ayına ertelendiğini beyan etmişlerdir. Bu bakımdan Milliyetçi Hareket Partisi olarak vatandaşlarımıza bugünden önümüzdeki aylarda ne olacağını dile getirmekteyiz.
ABD'li şahıs, okul elektriğini kaçak kullandığı gerekçesiyle tutuklandı
Yatırım danışmanı Kaveh Kamooneh, 11 yaşındaki oğlunun tenis antremanını beklediği sırada Chamblee Ortaokulu bahçesinde bulunan elektrik prizi aracılığıyla arabasını şarj etti.Elektriği yaklaşık 20 dakika kullanan Kamooneh’i gören mahalle sakinleri, durumu polise bildirdi.
Merkez, 2014 enflasyon hedefini 1,3 puan artırdı
Bu fiyatlarla yılın geri kalanında ek bir düzenleme olmayacağını ve elektrik ve doğalgaz fiyatlarında ise enflasyon hedefleriyle uyumlu artışların olacağını varsaydık. Bu çerçevede temkinli mali duruşun devam edeceğini ve faiz dışı harcamaların kontrol altına alınacağını varsaydık.
İletim ve sistem kullanımı hakkındaki tebliğ yürürlükten kaldırıldı
ANKARA - Resmi Gazete’de yayınlanan tebliğe göre; 27 Mart 2003 tarihli Elektrik Piyasası'nda İletim ve Dağıtım Sistemleri'ne Bağlantı ve Sistem Kullanımı hakkındaki tebliğ yürürlükten kaldırıldı. (CİHAN)
İsveç'te elektriksiz kalan halk, donma tehlikesi atlattı
STOCKHOLM - İsveç'in en kuzeyinde Vittangi ve Lainio şehirlerinde eksi 30 derecede 18 saat elektriksiz kalan halk, donma tehlikesi atlattı. Sibirya soğunun yaşandığı Kuzey İsveç'te, kötü hava şartları nedeni ile bazı şehirlerde elektrik kesintisi yaşandığı belirtildi.
Cam üzerinde et pişirilecek düzenek geliştirildi (Özel)
fabrikasında uzun yıllar ar-ge bölümünde çalışan Aydeşkin, camın bir yüzeyinin, "sol-jel" yöntemiyle elde edilen nano karbonla kapladıklarını, daha sonra da elektrik iletimi için bara hat döşeyip temperlediklerini ifade etti.
Ukrayna’daki nükleer santrallerin güvenlik tedbirleri arttırıldı
Ukrayna’da faaliyette; Zaporojskaya, Rovenskaya, Hmelnitskaya ve Yujnoukrainskaya olmak üzere 4 nükleer elektrik santral bulunuyor. Söz konusu 4 santralde toplam 15 tane reaktör çalışır vaziyette.
Batman’a 8 hidrolik santral yapmak için kolları sıvadı
Holdingin şehir ve çevresine kuracağı 8 adet hidroelektrik santralin (HES) kurulu gücü 152 megawattı (MW), senelik elektrik üretimi 444 gigawattı (GW) bulacak. Yaver'in İstanbul'a da bir teknik üniversite açma düşüncesi de var.
Filipinler, halen felaketin yaralarını saramadı
Şehirde halen enkaz temizlenmezken, daha bir yıl elektrik verilemeyecek.Filipinler’de Haiyan tayfunun vurduğu bölgeler ve başta en çok etkilenen Tacloban şehrinde halk hükümete tepkilerini dile getiriyor.
Türkiye ile Bulgaristan, 114 kilometrelik doğalgaz boru hattı inşa edecek
Doğalgaz boru hattının 114 kilometre uzunluğunda olacağının altını çizen Taner Yıldız ise karşılıklı görüşmelerde hem doğalgazda, hem elektrikte iletim hatları bağlantılarının inşa edilmesini görüştüklerini belirtti.
Donma teklikesi geçiren Özbekler son anda kurtarıldı
Kazakistan Acil Durumlar Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Taşkent’te aldığı Özbek işçilerle yola çıkan otobüs, elektrik sisteminde yaşanan arıza nedeniyle Almatı (Kazakistan)-Yekaterinburk(Rusya) yolunun 866 kilometresinde içindeki yolcularla birlikte mahsur kaldı.
Bakan Yıldız Romanya'dan elektrik aktarımını görüştü
Edinilen bilgiye göre, görüşmede Romanya'dan Türkiye'ye elektrik satışı konusu ele alındı. Türkiye'nin, Karadeniz'in altından çekilecek hatla elektrik nakli projesine Romanya'nın yüksek masraf sebebiyle sıcak bakmadığı öğrenildi.
Pedal çevirerek çıktı alma dönemi
Bisiklet pedalı çevrilerek de çalışabilen yazıcının, sürekli elektrik kesintilerinin uygulandığı ülke ve bölgeler için de uygun olacağı tahmin ediliyor.Öte yandan fuara Türkiye’den katılan Doğa Koleji, t-MBa eğitim modeli ile teknolojinin eğitime entegre edilmesinden elde ettikleri faydayı anlattı Proje yarışmasında
Camları değiştirerek yıllık 3,5 milyar dolar enerji tasarrufu yapmak mümkün
Sadece camlarda yapılacak değişiklik ile doğalgaz ve elektrik faturalarını düşürmenin mümkün olacağını kaydeden Şapoğlu, Isıcam Konfor ya da Isıcam Sinerji ürünlerinin tercih edilmesi halinde maliyetin bir yıl içinde amorti edilebildiğini ifade etti.
Bakan Yıldız: Yamuk yapanın karşısında olacağız
21 elektrik dağıtım şirketinin özelleştirilmesinden bu ülke 13 milyar dolar civarında bir gelir elde etti. Bu gelirlerin bir bölümü IMF’nin borçlarının sıfırlanmasında kullanıldı.
Sanayinin sorunlarını çözecek 5 projeye Bakanlık'tan destek
Ömer Kaynaklı’nın yapacağı projede, Magneti Marelli Mako Elektrik San. ve Tic. A.Ş.’nin bir problemini çözmeye yönelik çalışma yapılacak. Projede yardımcı araştırmacılar Yrd.
Yüze 308 rekor artışla ihraç ettiğimiz patatesi, ithal edeceğiz
Çakman, "Tarım sektöründe üretim yapan köylülerin hem tarım sulama kooperatiflerine hem de elektrik genel müdürlüğüne ciddi borçlanmaları olduğunu biliyorum. Üreticiler emeklerinin karşılığını alamadılar.
Eczacı İşverenler: Bulunmayan ilaçların çözümü için döviz kuru güncellenmeli
Son 10 yılda ilaç fiyatlarının yetkililerin tabiriyle yüzde 80 ucuzladığını kaydeden Saydan, şu eleştirilerde bulundu: “Hangi reel ekonomide benzin, elektrik, kira, doğal gaz, telefon, personel, su kısacası tüm giderler artarken, sattığımız ürünün fiyatı, yani ilaç fiyatı yüzde 80 düşebilir?
Türkmenistan, 2014'te 41 milyar dolar yatırım yapacak
Bunun yanı sıra Lebap ve Mari eyaletlerinde yeni elektrik santralleri, yeni elektrik hatları, Aşkabat-Türkmenbaşı, Aşkabat-Daşoğuz, Aşkabat-Farap otoyolları, 7 adet pamuk arıtma tesisi, 8 adet silon inşası, 3 adet Hayvancılık Tesisi, Kuzey-Güney demir yol hattı, Aşkabat
Belarus’ta iPhone 5S’e karşılık ev
Satışla ilgili reklamın altında yorum yapanların bazıları evin kara yolundan uzaklığını sorarken, bazıları ise evde gaz, su, elektrik ve telefon olup olmadığını soruyor. Bazı kullanıcılar ise kendi telefonlarıyla takas öneriyor.
EPDK aralık ayında 35 yeni lisans verdi
ANKARA - Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Aralık ayında elektrik, petrol, LPG ve doğalgaz piyasaları için toplamda 35 yeni lisans verdi. Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayınlanan EPDK kararıyla elektrik, doğalgaz, petrol ve LPG piyasalarında toplam 35 yeni lisans verildi.
Müşerref'in kaldığı hastanede yangın çıktı
Alevlerin elektrik kaçağından çıkmış olabileceği ihtimali üzerinde duruluyor. 'Vatana ihanet' iddiasıyla yargılanan eski devlet başkanı, geçtiğimiz hafta hakim karşısına çıkmak için mahkemenin yolunu tutmuş ancak yolda kalp krizi geçirmişti
Kimse Yok Mu'nun Pakistan'daki İkbaliye kasabasında yüzler gülüyor (Özel)
Ayrıca okulun bir bölümünde kasabada yaşayan yetişkinlere yönelik bilgisayar kursu, dikiş kursu, elektrik kursu gibi kurs imkanları sağlanacak. 3 aylık periyotlar ile kursa katılan kişilere Pakistan devleti tarafından meslek sertifikaları verilecek.
Sanayi Bakanı’ndan üreticiye 'enerji etiketi' uyarısı
EVÜ: Arçelik Kurutucu Ve Elektrik Motorları İşletmesi Katılım Plaketleri: Akg Gazbeton İşletmeleri Sanayi Ticaret AŞ, Arçelik AŞ Bulaşık Makinesi, Arçelik Kurutucu ve Elektrik Motorları, Bosch Termoteknik Sanayi ve Ticaret AŞ
Rosatom: Akkuyu nükleer santralin hazırlık çalışmaları tamamlanmak üzere
Türkiye projenin tamamlanmasının ardından 15 yıl boyunca elektrik alımını taahhüt ediyor.Anlaşmaya göre, Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt Anonim Şirketi (TETAŞ) proje şirketinden santralde üretilmesi planlanan elektriğin ünite 1, ünite 2 için yüzde 70'ine ve ünite
Arıtma tesislerinde elektrik indirimi için müracaat şart
AYDIN - Aydın Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, arıtma tesislerinde kullandıkları elektrik enerjisinin yüzde 50'sini ücretsiz almak isteyen işletme sahiplerini, müracaat etmeleri konusunda bilgilendirdi.
Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri inşaatı sürüyor
Mimari, elektrik, mekanik, çatı-cephe kaplama, alt yapı imalat çalışmalarına ise hızla devam ediliyor.Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri'nin, 2014 yazında bitirilmesi ve resmi açılışının yapılması planlanıyor.
Elektrikte 2 milyar liralık gizli zam vurgunu
BURSA - Türkiye Elektrik Ticaret A.Ş’nin (TETAŞ) indirimlerine rağmen ilgili şirketlerin gizli zamla vatandaştan yıllık 2 milyar TL fazladan tahsilat vurgunu yaptıkları iddia edildi. Elektrik Mühendisleri Odası Bursa Şubesi tarafından yapılan araştırmaya göre; TETAŞ’ın elektrikte indirim yapmasına rağmen elektrik şirketleri bunu faturaya yansıtmayıp
EMO’nun ‘elektriğe gizli zam’ iddiasına yalanlama
İSTANBUL - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Hasan Murat Mercan, Elektrik Mühendisleri Odası (EMO)’nın 'elektriğe gizli zam' iddiasını yalanladı. Mercan, "Gizli zam diye bir şey olamaz.
Sanayi üretiminde aylık artış yüzde 2,9
incelendiğinde 2013 yılı Kasım ayında bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 1,7 ve imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 3,6 artarken elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 1,4 azaldı.
Kırgızistan’ın dış ticaret hacmi 7 milyar dolara dayandı
Kırgızistan’ın ihraç ettiği ürünler arasında elektrik, su, et, deri, fasulye ve renkli metalar bulunuyor. İthal ürünleri arasında ise doğalgaz, petrol, beyaz eşya, temizlik malzemeleri ve değişik gıda ürünleri yer alıyor.
EPDK, güneş enerjisi için yakında ihaleye çıkacak
Türkiye'nin elektrik ve doğalgazda dünyada en hızlı büyüyen ülkelerinden birisi olduğunu ifade eden Köktaş, “EPDK toplamda 30 binin üzerinde lisans vermiştir. Sektörün büyüklüğünü ve cesametini de ifade etmeye çalıştım.
EPDK Başkanı Köktaş'tan pahalı benzin yorumu
“KÖMÜRDEN ELEKTRİK ÜRETİMİNE İLGİ ARTTI”Köktaş bir soru üzerine de doğalgaz başvurusunun giderek azaldığını kaydederek, "Yerli ve yabancı kömüre dayalı elektrik üretim tesisinin başvurusu giderek arttı.
Almanya'da 16 yaşındaki genci istasyonda elektrik çarptı
Augsburger Allgemeine gazetesinin haberine göre polis, gencin istasyona yakın bir yerde park halinde bulunan yük vagonuna çıktığını ve bu sırada yüksek hatlı elektrik kablosuna yaklaşıp çarpıldığını tahmin ediyor.
EMO: Elektrik bedeline 'gizli kayıp-kaçak zammı' yapıldı
ADANA - Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), 1 Ocak 2014`ten itibaren yürürlüğe giren tarifelere "gizli zam" yapıldığını iddia etti. EMO Adana Şubesi Yönetim Kurulu tarafından yapılan yazılı açıklamada, özelleştirilen dağıtım şirketlerinin, 2014 yılında 'kayıp ve kaçak hedefleri' nedeniyle azalması gereken
DENİB Başkanı Kocasert: Yolsuzluk iddialarının üzerine sonuna kadar gidilmeli
TİM verilerine göre Denizli ihracatındaki ilk beş sektörün tekstil, konfeksiyon, çelik, elektrik elektronik, demir ve demirdışı metallerle maden olduğunu vurguladı.'DÜNYADAKİ LİKİDİTE BOLLUĞU AZALMAYA BAŞLAYACAK'
Çin demiryollarındaki üst düzey yetkiliye rüşvetten ölüm cezası
Wang Hongmei’in, Ma’ya 14 kez toplam değeri 8,8 milyon yuan (1,46 milyon dolar) rüşvet verdiği, ayrıca bölgede ve diğer eyaletlerdeki en az 40 maden ve elektrik enerjisi şirketinin Ma’ya milyonlarca yuan değerinde rüşvet verdikleri kaydedildi.