enerji bakanı

Erdoğan, Almanya ve Hollanda merkezli STK temsilcilerini kabul etti
Ardından da Alman Şansölye Yardımcısı ve Federal Ekonomi ve Enerji Bakanı Sigmar Gabriel’i kabul edecek.Erdoğan, akşam saatlerinde de Berlin Avrupalı Türk Demokratlar Birliği tarafından Tempodrum'da düzenlenecek geniş katılımlı vatandaş toplantısında bir konuşma yapacak.
DÜZELTME - Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, Ankara’ya geldi
Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, Dış Ticaret Bakanı Nicole Bricq, Savunma Bakanı Jean Yves le Drian, Sanayi ve Kalkınma Bakanı Arnaud Montebourg, Enerji Bakanı Philippe Martin, Yüksek Öğretimden Sorumlu Bakan Genevieve Fioraso ve Tarım Bakanı Stephane le Foll eşlik ediyor.
Ukrayna’daki nükleer santrallerin güvenlik tedbirleri arttırıldı
Ukrayna Enerji Bakanı Eduard Stavitskiy, ülke genelinde siyasi tansiyonun yükselmesi ve muhtemel baskın tehlikesine karşı nükleer santrallerin güvenliğinin Mart ayının sonunda kadar arttırıldığını ifade etti.
Ukrayna Enerji Bakanı göstericileri ikna ederek binayı geri aldı
KİEV - Ukrayna’da radikal gruplardan, “Ortak Çalışma” (Spilna Sprava) hareketi sabah ele geçirdiği Enerji Bakanlığı binasını boşalttı. Ukrayna Enerji Bakanı Eduard Stavitskiy yaptığı açıklamada, Ortak Çalışma hareketini eylemcilerini ikna edebildiğini ve eylemcilerin binayı boşalttığını ifade etti.
Türkiye ile Bulgaristan, 114 kilometrelik doğalgaz boru hattı inşa edecek
SOFYA - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile Bulgaristan Ekonomi ve Enerji Bakanı Dragomir Stoynev'un görüşmesinde, iki ülke arasında 114 kilometrelik doğalgaz boru hattının inşa edilmesi kararı alındı.
ABD, gözünü Kıbrıs'taki doğalgaza dikti
Rum Fileleftheros gazetesi, Hochstein’ın geçen haftanın başlarında Rum tarafına giderek Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis, Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis ve Devlet Doğal Gaz İşletmesi (DEFA) Başkanı Eleni Vasiliadu ile görüştüğünü yazdı.
Almanya, yenilenebilir enerji payını yükseltmek istiyor
BERLİN - Almanya´nın yeni Federal Enerji Bakanı Sigmar Gabriel (SPD), 2025 yılına kadar ülkede tüketilen enerjide yenilenebilir enerji payını yüzde 25´ten yüzde 54´e yükseltmek istediğini açıkladı.
Sanayi Bakanı’ndan üreticiye 'enerji etiketi' uyarısı
Enerji verimliliği ve tasarrufuna yapılacak yatırımların karşılığının kısa sürede alınacağına işaret eden Enerji Bakanı, “Bir evde bir camı yenilemekte yüzde 5 daha fazla masraf yapıyor ama yüzde 50 tasarruf elde ediyorsunuz.
Fransa mahkemesinden, Kazak işadamı Ablyazov için iade kararı
Nazarbayev’in eski enerji bakanı olan Muhtar Ablyazov, daha sonra muhalifler safına geçmiş ve Nazarbayev yönetimini eleştirmişti. İşkence gördüğünü iddia eden Ablyazov, Kazakistan’da daha fazla kalmamak için 2011 yılında sığınma başvurusunda bulunduğu İngiltere’ye gitmişti.
Erdoğan ve Abe, heyetler arası görüşmeye katıldı
Görüşmeye Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, AB Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji Bakanı Taner Yıldız, Gençlik ve Spor Bakanı Çağatay Kılıç, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Ulaştırma Bakanı Lütfü Elvan katıldı.
Neçirvan Barzani Bağdat'a gidecek
İlk görüşmesini Irak Başbakanı Nuri El Maliki ve ardından Enerji Bakanı Hüseyin Şehristani ile gerçekleştirmesi beklenen Barzani, ayrıca Irak Yüksek İslami Kurulu Başkanı Ammar El Hakim ile de bir araya gelecek.
Rusya, Ukrayna’yı iflastan kurtardı, yıllık katkı 7 milyar dolar
Ukrayna Enerji Bakanı Eduard Stavitski ise yaptığı değerlendirmede Gazprom’la yenilenen anlaşmanın ülkeye yıllık katkısının 7 milyar dolar civarında olduğunu söyledi. 2009’da eski başbakan Yulia Timoşenko’nun imzaladığı anlaşma revize edilerek bin metreküp doğalgaz için 400 dolar civarında olan rakam 268 dolara çekildi.
Bakan Yıldız: (Elektrik kesintileri konusunda) herhangi bir sıkıntı yok
Bakan Yıldız, Irak Enerji Bakanı Şehistani'nin ülkenin petrolünün Türkiye üzerinden Avrupa pazarlarına ulaştırılması konusundaki ifadelerini son derece olumlu olarak değerlendirdiklerini bildirdi. Şehistani ile Bağdat'ta görüştüklerini hatırlatan Yıldız, "Irak petrollerinin ister kuzeyden istese güneyden Irak'ın bir çok bölgesinden dünya pazarlarına açılmasının Türkiye
CHP Erdoğan’a sordu: Seçim sonrası elektrik ve doğalgaza büyük zam yapılacak mı?
Enerji Bakanı niçin bu durumu ‘kriz’ olarak nitelemiyor? Hangi önlemleri alacaksınız? 30 Mart 2014 seçimi sonrasında elektrik ve doğalgaza büyük zam yapılacağı doğru mudur?
Almanya'da Büyük Koalisyon'un akıbeti bugün belli oluyor
SPD’nin muhafazakar kanadı parti başkanlarını Maliye Bakanı olarak görmek istese de, Gabriel’in Ekonomi ve Enerji Bakanı olabileceği tahmin ediliyor. Şimdiki Çevre Bakanı Peter Altmeier’in (CDU) ismi Başbakanlık Dairesi Başkanı adaylarının arasında yer alıyor.
Kar yağdı, günlük doğalgaz tüketimi 200 milyon metreküpü gördü
Enerji Bakanı Yıldız, PETFORM tarafından Sheraton Otel'de düzenlenen 'Avrupa Birliği Yenilik Transferi TRGas-Hub Projesi' tanıtım toplantısına katıldı. Burada yaptığı konuşmada, Türkiye'nin bir değişim ve dönüşüm içinde olduğunu belirterek, 1990'lı yıllarda 500 milyon metreküp olan tüketimin 50 milyar metreküp civarına ulaştığını
ABD Enerji Bakanı Moniz: Yurtiçi benzin üretimini artırmayı planlıyoruz
NEW YORK - ABD Enerji Bakanı Dr. Ernest Moniz, Başkan Barack Obama’nın, yurtiçi benzin ve gaz üretiminin artırılmasına olumlu baktığını, bunun yanında iklim değişikliği ve sera düşürücü gazların azaltılmasını da dikkate aldığını
Benin Cumhurbaşkanı: Türkiye ile Afrika evlenme yolunda ilerliyor
Grand Cevahir Hotel’de yapılan foruma Benin Cumhurbaşkanı Thomas Boni Yayi, Ticaret Bakanı Naoime Azaria Honhoui ve Enerji Bakanı Kassa Barthelemy de konuk oldu. Forumda Türkiye’nin Afrika ile diyalogunun artmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Boni Yayi, “Bu iki taraf evlilik yolunda ilerliyor.
Sosyal Demokrat Parti'de koalisyon oylamasına yoğun ilgi
SPD’de bakanlık paylaşımı şöyle tahmin ediliyor: SPD Başkanı Gabriel- Ekonomi ve Enerji Bakanı, Meclis Grubu Başkanı Frank-WalterSteinmeier- Dışişleri Bakanı, Thomas Oppermann- İçişleri veya Adalet Bakanı, Manuela Schwesig- Aile Bakanı, Genel Sekreter Andrea
Enerji Bakanı: Şu anda enerji arzımız talepten daha fazla hale geldi
Enerji Bakanı Yıldız, gündeme ilişkin açıklamalarda bulunduğu TRT Haber'de enerjide kaynak çeşitliğini sağlamak için önemli adımlar attıklarını kaydettti. Ham petrol alınan ülke sayısını 11’den 13’e çıkardıklarını, doğalgaz alınan ülke sayısını da 6-7’ye çıkarmaya çalıştıklarını aktaran Yıldız, Türkiye’nin enerji ihtiyacını
Yıldız: Türkiye’ye petrol ihracatı için üçlü işbirliği planı başlatmak istiyoruz
Konferansa Türkiye'den Enerji Bakanı Taner Yıldız, IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani, Irak merkezi hükümet adına ise Irak Başbakan Yardımcısı Roj Nuri Shawes, IKYB Doğal Kaynaklar Bakanı Aşti Havrami ile davetliler katıldı.
Neçirvan Barzani: Türkiye ile yapılan anlaşmadan kimse endişe etmesin
Konferansa Türkiye'den Enerji Bakanı Taner Yıldız, IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani, Irak merkezi hükümet adına ise Irak Başbakan Yardımcısı Roj Nuri Shawes, IKYB Doğal Kaynaklar Bakanı Aşti Havrami ile davetliler katıldı.
Bakan Yıldız Erbil'de Petrol konferansına iştirak etti
ERBİL - Enerji Bakanı Taner Yıldız, Irak'ın kuzeyinde bulunan Erbil şehrinde yapılan olan 3. Kürdistan-Irak Petrol ve Gaz Konferansı'na katıldı.
Rosatom'dan Güney Afrika'ya nükleer enerji alanında stratejik ortaklık teklifi
Güney Afrika Cumhuriyeti Enerji Bakanı Benedict Martins ise ülkesinin yüzde 24 oranında yenilenebilir enerji kaynakları, yüzde 60 oranında nükleer enerji, yüzde 20 oranında hidroelektrik ve yaklaşık yüzde 5 oranında termik santraller gibi çeşitli enerji
Bakan Yıldız: Elektriğe zam tehlikesi yok
Türkiye’deki enerji fiyatlarını kur baskısı altında olduğunu anlatan Enerji Bakanı, Türkiye’nin en pahalı doğalgazı almasına rağmen, dünyanın en pahalı doğalgazın satılmamasında yenilenebilir enerjinin sağladığı katkının olduğunu söyledi.
Enerji Bakanı: Irak ile boru hatlarındaki atıl kapasiteyi kullanmak istiyoruz
olarak karşılayamayışının, bu petrollerinin de Türkiye üzerinden dünya piyasalarına aktaracak bir boru hattının planlanmasını gündeme getirdiğini aktaran Enerji Bakanı Yıldız, "Türkiye bu boru hattının planlamasının da inşaatının da içinde olacaktır.
Neçirvan Barzani: Petrol Türkiye'ye piyasa fiyatından satılacak
Enerji Bakanı Taner Yıldız'ın açıklamalarına değinen Neçirvan Barzani, petrol gelirlerinin paylaşımı ile ilgili Irak Anayasası'na bağlı olduklarını ancak Irak Hükümeti'nin de şu ana kadar anayasada Kürt hükümetine ait yüzde 17'lik
Rumlar Çin'e bavulla hellim ticareti yapacak
Rum Fileleftheros gazetesi, Rum Ticaret, Sanayi, Turizm ve Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis’in, Çin’in kısa bir süre içerisinde yurtdışından süt ve süt ürünleri ithalatı izni çıkarmasının beklendiğini ve bu iznin çıkarılmasının ardından, Çin’e büyük miktarlarda hellim ihraç edeceklerini
Erdoğan ve Putin, ÜDİK zirvesinde; 2020’de 100 milyar dolar ticaret hedefi
Davutoğlu ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un eş başkan olduğu “Ortak Stratejik Planlama Grubu”, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Yıldız ve Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak’ın eş başkan olduğu Rusya-Türkiye Hükümetler arası Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) zirve hazırlık toplantılarını gerçekleştirdi.
Kremlin açıkladı; Putin, Erdoğan’la ÜDİK zirvesinde görüşecek
Davutoğlu ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un eş başkan olduğu “Ortak Stratejik Planlama Grubu”, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Yıldız ve Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak’ın eş başkan olduğu Rusya-Türkiye Hükümetler arası Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) zirve hazırlık toplantılarını gerçekleştirdi.
Erdoğan’ın Rusya ziyareti netleşti; zirve St. Petersburg’da gündem Suriye
Davutoğlu ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un eş başkan olduğu “Ortak Stratejik Planlama Grubu”, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız ve Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak’ın eş başkan olduğu Rusya-Türkiye Hükümetler arası Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) zirve hazırlık toplantılarını gerçekleştirdi.
DÜZELTME-Rüzgar Gücü İzleme ve Tahmin Merkezi açıldı
İthal edilen enerjinin yarısından daha fazlasının ulaşım sektöründe yakıt olarak kullanıldığını dile getiren Enerji Bakanı, "Araç alırken refah seviyemizi arttırırken, bunların her birini ithal ettiğimiz kaynaklarla birlikte çalışıyoruz.
Rüzgar Gücü İzleme ve Tahmin Merkezi açıldı
İthal edilen enerjinin yarısından daha fazlasının ulaşım sektöründe yakıt olarak kullanıldığını dile getiren Enerji Bakanı, "Araç alırken refah seviyemizi arttırırken, bunların her birini ithal ettiğimiz kaynaklarla birlikte çalışıyoruz.
Ukrayna, Chevron’la 10 milyar dolarlık kaya gazı anlaşması imzaladı
Ukrayna Enerji Bakanı Eduard Stavitski, Olesska bölgesinde kaya gazı çıkarımı ile ilgili Chevron’la anlaşma imzaladıklarını açıkladı. Bölgeden yılda ortalama 10 milyar metreküp doğalgaz üretimi yapılması planlanıyor.
Güney Kıbrıs ile Yunanistan arasında doğalgaz anlaşmazlığı
Haberde Atina’daki Hükümet çevrelerinin, Rum Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis’in İsrail ziyaretinin, Samaras’ın ziyaretine tepki hareketi ve Tel Aviv’i Vasiliko’daki terminalin avantajlarına ikna etme çabası olarak yapıldığını düşündüğü de belirtildi.
İngiltere’de enerji fiyatlarına zam
Yıllık cirolarını kar ile kapatan enerji firmaları, zamlara hükümetin getirdiği çevre vergisi ve küresel enerji fiyatlarını gerekçe gösterirken, Enerji Bakanı Ed Davey, çözüm için tüketiciye, "Tedarikçi firmanızı değiştirin.
Barzani Bosna- Hersek Enerji Bakanı Turhul ile bir araya geldi
ERBİL - Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani, Erbil’e resmi ziyarette bulunan Bosna Hersek Enerji Bakanı Erdal Turhul ile bir araya geldi. Konuk Bakan Turhul, Kürt bölgesinde faaliyet gösteren Bosna Hersek firmaları hakkında Barzani’ye bilgi verdi.
Cumhurbaşkanı Gül Kayseri’den ayrıldı
Abdullah Gül'ü, kaldığı bağ evinde, Enerji Bakanı Taner Yıldız, Yaşar Karayel, TBMM Başkan Vekili Sadık Yakut, AK Parti Kayseri milletvekilleri Ahmet Öksüzkaya, Vali Orhan Düzgün, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerini
Yıldız: Kerkük-Yumurtalık'tan petrol geçişi Irak'ın normalleştiği anlamına gelir
Enerji Bakanı Yıldız, ATO Congresium'da düzenlenen Uluslararası Enerji Kongresi ve Fuarı'na katıldı. Burada gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevaplayan Yıldız, geçtiğimiz gün gittiği Güney Kore'de yaptığı görüşmelerle ilgili bilgi verdi.
Rumları bile sevindiren Asrın Su Projesi'ne KKTC'li sendikadan tepki
KTÖS Başkanı Güven Varoğlu yaptığı yazılı açıklamada, Orman ve Enerji Bakanı Veysel Eroğlu'nun sözlerine tepki gösterdi. Varoğlu, Türkiye'yi Londra ve Zürih Anlaşmaları'na aykırı davranarak Kıbrıs'ın kuzeyine nüfusu aktırarak demografik yapıyı değiştirmekle suçladı.
Çinli şirketler, İngiliz nükleer enerji santrallerine ortak olabilecek
İngiliz Enerji Bakanı Ed Davey de geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada, "Çin, Kore ve Japonya'dan yapılacak büyük bir yatırım dalgası, İngiltere'nin gelecekteki enerji ihtiyacını karşılayabilir.
Rusya İnter RAO hisselerini satarak Akkuyu’yu finanse edecek
Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak gazetecilere yaptığı açıklamada, “İnter RAO’nun yüzde 13,76’lık devlet hissesi paketinin özelleştirilmesi yıl sonuna kadar yapılacak. Bütçeye girecek paralar Türkiye Akkuyu Nükleer Santraline aktarılacak.
Astana ve Dubai işbirliğini artıracak
Kazakistan Dışişleri Bakanı Yerlan İdrisov, başkent Astana’da düzenlenen 8'inci Astana Ekonomik Forumu’na katılmak üzere gelen Birleşik Arap Emirlikleri Enerji Bakanı Suhail Mohamed Fraj Fares Almazrouei ile bir araya geldi.
Astana Ekonomik Forumu başladı
Birleşik Arap Emirlikleri Enerji Bakanı Suhail Mohamed Fraj Fares Almazrouei, ülkesinde enerji alanında son on yılda yapılan yenilikleri anlattı.Kazakistan Petrol ve Gaz Bakanı Uzakbay Karabalin de on yıl içerisinde KazMunayGaz ulusal petrol şirketini dünyanın ilk 30 şirketi arasına sokmayı hedeflediklerini
Başbakan, gençlere hediye dağıttı
/>Başbakan’a Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Enerji Bakanı Taner Yıldız, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç eşlik ediyor.
Türkiye’den yeni 'nükleer öğrenciler' Moskova’ya geldi
Önceki gün yaptığı açıklamada Rusya'da eğitim gören öğrencilerin sayısını 600'e çıkaracaklarını belirten Enerji Bakanı Taner Yıldız, öğrencilerin eğitim ve stajlarını tamamladıktan sonra Akkuyu'daki nükleer santralde birçok görevde Türk mühendisleri olarak yer alacaklarını belirtmişti
Çin, Uganda’da 2 milyar dolarlık petrol sahası aldı
Uganda Enerji Bakanı Peter Lokeris, 635 milyon varil rezerve sahip olan petrol sahasından yılda yaklaşık 40 bin varil petrol çıkarılacağı açıklandı. Çin devlet şirketi CNOOC’un, Kingfisher petrol yatakları geliştirme projelerini önümüzdeki 4 yılda uygulayacağı açıklandı.
Enerji Bakanı: Uzan Ailesi ile ilgili yargı kararları kısa sürede uygulanacak
Türkiye’de benzin fiyatlarına Ağustos ayında iki kere zam yapıldığını belirten Enerji Bakanı, Eylül sonu itibariyle üçüncü indirimin geldiğini vurgulayarak, Türkiye’de benzin fiyatlarının Temmuz fiyatlarına düştüğünü anlattı.
Doğalgaza Ekim’de de zam yok
Enerji Bakanı Yıldız, 130 milyon dolara aldıkları Barbaros Hayrettin Paşa gemisi hakkında da şu bilgileri verdi: “Bizim Barbaros Hayrettin Paşa gemimiz dünyanın en gelişmiş sismik aramalarda 2 boyutlu ve 3 boyutlu aramalar yapmaktadır.
Rumlar Afrodit'teki sondaj sonuçlarını Ekim'de açıklayacak
LEFKOŞA - Rum Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis, Afrodit olarak bilinen 12’nci parselde yapılan doğrulama sondajının ilk resmi sonuçlarının, Ekim ayının ilk haftasında açıklanmasının beklendiğini söyledi.