enerji tasarrufu

Camları değiştirerek yıllık 3,5 milyar dolar enerji tasarrufu yapmak mümkün
ANTALYA - Trakya Cam Grup Pazarlama Müdürü Ebru Şapoğlu, pencereleri ısıcamla değiştirerek yıllık 3,5 milyar dolar enerji tasarrufu sağlamanın mümkün olduğunu söyledi. Şapoğlu, Türkiye’de 19 milyon yapı stoğu bulunduğunun tahmin edildiğini belirtti.
Doğalgaz kullanımı, kömür ve tüpe göre yüzde 53 daha karlı
Genel Müdür Yardımcısı Adem Dinçay, enerji tasarrufu ve faturaların düşürülmesinin püf noktaları hakkında da bilgi verdi. Elektrikli cihazların A sınıfı olmasına dikkat edilmesi gerektiğini belirten Dinçay, kalorifer peteklerinin önünün eşyalarla kapatılmaması, bina yalıtımı, pencere ve kapıların
Bakan Güllüce: Yalıtımla yakıtta yüzde 90'a varan tasarruf mümkün
binalarda zorunlu hale getirilen mantolamanın yanı sıra pencere, bodrum ve çatılarda yapılabilecek ısı yalıtım sistemleriyle yüzde 90'a kadar yakıt ve enerji tasarrufunun sağlanabildiğini belirtti.Bakan Güllüce, konuyla ilgili yazılı değerlendirmesinde, enerjinin verimli kullanılması amacıyla Enerji Kimlik Belgesi bulunmayan binalara "kullanım izni" verilmediğini
Işık: Kurda stabilite yakalanacak, kaygılı olmaya gerek yok
Tabii biz, enerji maliyetlerinin indirilmesi, enerji verimliliği, enerji tasarrufu, yerli üretimin artması gibi konularda da elinden geleni yapıyoruz ama bundan böyle daha çok ağırlık vereceğiz. Ar-Ge bütçesini etkin kullanma gayretinde olacağız.
Enerji Bakan Yardımcısı'ndan tüketiciye ‘tasarruf’ çağrısı
Enerji tasarrufunun ekonomiye önemli katkı sunacağını ifade eden Mercan, bu sayede dışa bağımlılığın da sınırlanacağını kaydetti. 5. Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı WOW Hotel’de başladı.
Doğalgaz faturası bilgisayar yazılımı ile yüzde 30 inecek
Ürünü kullananlar konfordan hiçbir ödün vermeden hiçbir zaman ayarlamaya gerek duymadan enerji tasarrufu yapıyor. Bozulmalara ve kusurlara karşı 15 sene garantisi vardır." BOŞA GİDEN ENERJİ 5 SENEDE BİR DAİRE PARASI EDİYOR
150 kamu binasında yalıtım yapılacak, hedef 45 milyon liralık enerji tasarrufu
Yıldız, 150 kadar kamu binasının yalıtımıyla da yaklaşık 45 milyon liralık enerji tasarrufu hedeflediklerini vurguladı. Türk inşaat sanayinin devleri 5.
Ukrayna ile Çin arasında işbirliği anlaşmaları imzalandı
Enerji verimliliği, enerji tasarrufu ve yenilenebilir enerji kaynakları alanlarında işbirliği, teknik ve ekonomik işbirliği anlaşmaları ile stratejik işbirliğini derinleştirmek için de bir ortak bildirge imzalandı.
Isı yalıtımının tercih nedeni; paradan ve enerjiden tasarruf
Dayanakları para ve enerji tasarrufunu mümkün kılması. Ancak 4 kişiden biri ısı yalıtımının enerji verimliliği için gerekli olduğu kanısında.Araştırmanın çarpıcı yanlarından bir diğeri de tüketicilerin ısı yalıtımının enerji faturalarına olan etkisi ile ilgili algıları.
Prof Dr. Hepbaşlı: İzmir'in atık suyundan 10 bin konuta enerji üretilebilir
Yapılan ölçümlerde, bu sistemle ısıtma ve soğutmanın yüzde 30’un üzerinde enerji tasarrufu sağladığı görülüyor. Bu da Çiğli’deki arıtma sistemine gelen günlük 720 bin metreküp atık su potansiyelinin tamamının değerlendirilmesi halinde 10 – 12 bin konutun ısıtma ve soğutma ihtiyacının
Binalar için su yalıtımı uyarısı
Emre Çamlıbel, kentsel dönüşüm ile ilgili kanunda GYODER, İNDER, Konutder gibi dernekler olarak enerji tasarrufu ve verimliliği konuları da dahil pek çok önerilerde bulunduklarını anlatırken, şunları belirtti:
Enerji tasarrufunda bir ampulün harcadığı enerjiye bile ihtiyacımız var
piyasasındaki fiyat hareketlerinin ve enerji arzındaki artışların enerji verimliliğini tüm dünyanın öncelikli konularından biri haline getirdiğini belirten Yöney, “Enerji tasarrufu; kavram olarak ‘ihtiyaçlardan ödün vererek daha az enerji kullanmak’, enerji verimliliği ise, ‘yaşam standardı ve üretim kalitesinden ödün vermeden aynı miktarda
Kentsel dönüşümle mantolama malzemelerine talep artacak
Çünkü ısı yalıtımı sayesinde önemli oranda enerji tasarrufu sağlanarak dış borç açığının da azaltılmasına katkıda bulunulacak.” diye konuştu.
Taner Yıldız: Dünyayı kim kirlettiyse onlar temizlesin
Türkiye'deki enerji tasarrufu konularından kısmen bahsettiklerini belirten Yıldız, açıklamalarını şöyle tamamladı:"Türkiye'de yapılan liberalleşme ve piyasanın uluslararası yatırımcı ile nasıl iç içe çalışabildiğini dair örnekler vermeye gayret ettik.
Yenilenebilir enerji kaynakları teşvikine 2020'ye kadar uzatma
Sayın Çağlayan ile konuştuğumuz konuların başında, enerji tasarrufu ve kültürü ile alakalı özendirme çalışmaları geliyordu. Sanayide kendi enerji tüketimlerini daha verimli hale getiren, mevcut fabrikalarda dahil olmak üzere, onların yapacakların işlemlerin 5.
Başakşehir, Living Lab Proje Yönetimi Zirvesi’nde
Başakşehir Belediyesi’nin Living Lab projesinde ICT (Bilgi ve İletişim Teknolojileri) enerji tasarrufu ve temiz çevre konularının seçildiğini, bu temalarda kazanımlar hedeflendiğini belirten Uysal, "Başakşehir’de özellikle Living Lab konumuz olan ICT endeksi şehirlerin
Yıldız: Santraller 720 milyon TL harcama ile 43 milyar KW tasarruf sağlar
Elimizdeki en değerli kaynağın enerji tasarrufu olduğunu biliyoruz. Bütün enerji kaynaklarının özü, enerji tasarrufudur. Dünyadaki hiçbir enerji kaynağı sınırsız değildir.
Okulların dış cephelerine mantolama ve yenileme çalışmaları yapıldı
Bağcılar Belediyesi’nin enerji tasarrufu sağlamak amacıyla başlattığı okulların dış cephelerini mantolama ve yenileme çalışmaları sürüyor. 93 okulun bulunduğu ilçede başlatılan çalışmalarda ilk iki etapta 35 okulun mantolama ve yenileme çalışmalarının ilk 2 etabı tamamlandı.
Başkan Sındır, NEXPO 2013’te Bornova ve İzmir’i de tanıtacak
Bütün bunları yaparken hem enerji tasarrufu yaparak ülkemizin bütçesini koruyoruz hem de çevremizin kirlenmesini önlüyoruz.” (CİHAN)
Tasarruf için sıcak suları kesen bakan asansörleri de kullanıma kapattı
Yeşiller Partili Ulaştırma Bakanı Winfried Hermann konuyla ilgili yaptığı açıklamada, bakanlıklar dahil herkesin enerji tasarrufuna katkı sağlaması gerektiğini ifade ederek, en başta kendilerinin örnek teşkil etmek zorunda olduklarını savundu.
Tasarruf için sıcak sular kesildi
Yeşiller Partili Ulaştırma Bakanı Winfried Hermann konuyla ilgili yaptığı açıklamada, bakanlıklar dahil herkesin enerji tasarrufuna katkı sağlaması gerektiğini ifade ederek, en başta kendilerinin örnek teşkil etmek zorunda olduklarını savundu.
e-ÇED ile yılda 5 bin ağaç kurtulacak
sürecinin elektronik ortama geçmesiyle yılda 5 bin 100 ağaç kesilmekten kurtarılacak, 132 bin ton temiz suyun israfı önlenecek, 2 milyon 280 bin kilovat saat enerji tasarrufu sağlanacak.Bakanlık, ÇED süreci yönetim modelini açarak lisans verdiği müşavir şirketlerden firma bilgilerini girmelerini istedi.
9 milyon binanın 8 milyonunda çatı yalıtımı yok
Nazım Yavuz, yalıtımlı çatılar sayesinde yaz-kış yüzde 30 enerji tasarrufu sağlandığını söyledi. ÇATIDER Başkanı Yavuz, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Türkiye'de 9 milyon binanın 8 milyonunda çatı yalıtımı bulunmadığına dikkat çekerek, çatılarda yapılacak yalıtımlar ve
Çamaşırlar daha az sürede ve sıcaklıkta yıkanacak
Bu durum enerji tasarrufu sağlanması, kumaşın ve boyanın zarar görmemesi açısından önemlidir. Ancak yüksek dozlarda kullanım oranları maliyet açısından dezavantaj getirmektedir.
İzlemeyle Türkiye’ye en uygun ısı yalıtımı belirlenecek
Dünyada ısı yalıtımına bağlı enerji tasarrufunun önemi ve sektörler arası işbirliğine vurgu yapan Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, “Dünyada enerji tasarrufu konularının ön plana çıktığı ve ülkemizde Binalarda Enerji Kimlik Kartı uygulamalarının başladığı bu dönemde II.
Elektronik atıklar böyle dönüşüyor (Özel)
Bir kısmı bozulmuştu bir kısmını da enerji tasarrufu amacıyla değiştirdim. Bozulmayan fakat çağın gerisinde kalan eşyalarımı da öğrenci arkadaşlarımız var onlara verdim. Anıl Cömert: Eski elektronik eşyaları ne yapıyorsun diye soruyorsan evin bir köşesinde duruyor.
"Daikin, en yeni klimaları Avrupa ile birlikte Türkiye'ye sunuyor"
Çünkü bu yeni etiketlendirme sistemi, cihazların hangi bölgede hangi verimlilik ve enerji tasarrufu düzeyini Adana’da gösterip göstermeyeceğini tüketici etiketine bakarak anlayabiliyor.” Daikin Türkiye Başkan Yardımcısı Takayuki Kamekawa da Daikin’in bu yıl 21 milyar dolar, 2015 yılında ise 25 milyar dolar ciro hedeflediğine dikkat çekti.
'Robot Astro' çocuklara çevreyi anlattı
Öğrencilerin dikkatle izlediği oyunda, küresel ısınmanın önüne geçme, ambalaj atıklarının geri kazanımı, enerji tasarrufu gibi konular büyük bir titizlikle öğrencilere aktarıldı. Robot Astro, çevre bilincinin oluşturulması ve korunması için çocuklara mesajlar verdi.
Bayraktar: Evsel atık ayrıştırma sistemi zorunlu olacak
Ülke genelinde başlatılan kentsel dönüşüm seferberliğinin, bir çevre, enerji tasarrufu ve fosil yakıt tüketimini azaltma projesi olduğundan söz eden Bayraktar, “Kentsel Dönüşüm Seferberliğimiz, aynı zamanda; alt gelir grubundaki insanlarımızı, ev sahibi yaparak hayat kalitesini arttırmaya yönelik
Bakan Yıldız: Maçların gündüz oynanmasını destekleriz
Konunun enerji tasarrufu açısından da önemli olduğuna dikkat çeken Bakan Yıldız, "Enerji tasarrufu bizim politikamız. Bu maçlarda da ne kadar gün ışığından yararlanabilirsek, bizim açımızdan daha uygundur, diye düşünüyoruz.
Türkiye’de 8 milyon yalıtımsız çatı yüzde 30 enerji israfına neden oluyor
ÇATIDER’e göre yalıtımlı çatılar ortalama yüzde 30 enerji tasarrufu sağlıyor. Tamamıyla çevreci bir çatı için çevreye duyarlı çatı kaplama malzemelerine de dikkat etmek gerekiyor. Isınan hava yükseldiği için binaların en çok çatılardan enerji kaybettiğini belirten ÇATIDER Yönetim Kurulu Başkanı M.
TÜBİTAK'ın yarışmasına Sanko Koleji damga vurdu
biyoloji laboratuvarları, Bilim Merkezi, teknoloji ve proje atölyeleri bulunduğuna dikkati çeken Köylüoğlu, "Bilgiyi deneyimleyerek öğrenen öğrencilerimiz, enerji tasarrufu ve yenilenebilir enerji konularında inovatif çalışmalar yapabilmektedirler.
Çin: Orta Doğu’da savaş istemiyoruz
Bu arada Merkel ve Li, iki ülke arasında yatırım, enerji tasarrufu, çevre koruma, tarım ve eğitim gibi alanlarda işbirliği anlaşmalarının imza törenine de katıldı.Dünkü görüşmede Merkel, ikili ilişkilerin daha önce görülmemiş yüksek bir düzeye ulaştığını belirterek, uluslararası alanda büyük etkiye sahip Çin'in, Almanya'nın
Güneşin sağladığı tasarruf her yıl 750 milyon dolar değerinde doğalgaz
Bu sayının ülkenin enerji tasarrufu adına artırılması gerekiyor. Bu yetersizliğe rağmen mevcut kullanım sayesinde her yıl 750 milyon dolarlık doğalgaz ithalatı engelleniyor ve tasarruf sağlanıyor. Devlet desteği ve pazarın büyümesi ile bu rakam 4 katına kadar çıkabilir.
İspanya ile 'Tarım İşbirliği Anlaşması' imzalandı
kontrolleri, veterinerlik tedbirleri, hayvan besleme ve uyarı ağları, gıda kalite kontrolü hayvan refahı sistemleri, yenilenebilir enerjilerine yanı sıra enerji tasarrufu ve etkinliğine yönelik tedbirlerin uygulanması bunlar tabii tarım sektöründe özellikle ve kırsal kalkınma.
Ekonomi gazetecilerinden küresel ısınma ve enerji verimliği kurultayı
Enerjinin, organik yiyeceklerin ve enerji tasarrufu yapan makinelerin pahalı olduğu için vatandaşlar tarafından talep edilmediğini de belirtti. (CİHAN)
Schneider Electric, bu sene Manisa'dan 100 milyon Euro'luk ihracat yapacak
Otomobillerin sokulmadığı, sadece güneş enerjisi kullanılacak olan Masdar City'de 25 yılda 2 milyar dolarlık petrol eşdeğerinde enerji tasarrufu sağlanacak." MANİSA 'AKILLI ŞEBEKE'YE YOĞUNLAŞTI
Bozkuş: Elektrik faturasındaki kabarıklığı akşam tasarrufuyla kaldırın
Bunun anlamı, ülkemizin enerji tasarrufu noktasında 4 milyar TL tasarruf etmesidir. Bu sayede hem kesemize hem de ülke kalkınmasına ciddi katkı vermiş oluruz.”
Bakan Fatma Şahin, Katı Atık Ayrıştırma Tesisi'ni hizmete açtı
Tesislerde 1 ton plastik atağın geri dönüşümü ile yüzde 95 oranında enerji tasarrufu, 1 ton cam atığının geri dönüşümü ile 100 litre petrol tasarrufu sağlanacak. Sadece bir metal içecek kutusunun geri dönüşümünden tasarruf edilen enerjiyle 100 vatlık bir ampul 20 saat çalışıyor.
Arıtma tesisinde yüzde 50 enerji tasarrufu sağlandı
Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, konuyla ilgili yaptığı bir açıklamada, “2023 hedefine ulaşabilmemiz için yüzde 20'lik bir enerji tasarrufu da gerekiyor.” demişti.
Türk markası yurt dışında artık kaliteyle özdeşleşti (Özel)
Led teknolojisinin yüzde70-80 gibi bir oranda enerji tasarrufu sağladığını ifade eden Visio İcra kurulu başkanı, “Dünya ülkelerinin bütçe açıklarında enerji konusu yüzde 50-52 gibi büyük yer tutuyor. Bu yüzden enerjinin önemi her gün biraz daha artarken, bu teknoloji yaşlanan dünyayı da rahatlatacak.
Konya Şeker serada yıkamadan yenilen domates üretmeyi başardı
Konya Şeker'in yeni ürünü hakkında bilgi veren Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, "Konya Şeker, üretim tesislerinde esas aldığı enerji tasarrufu, geri dönüşüm, her atık maddeyi bir başka ürünün hammaddesi olarak yeniden kullanma, atık suyun içme suyu kalitesinde arıtılması, tesislerdeki sıcak suyun seralarda
Bayraktar: Fay hattalarındaki 6,5 milyon konutu dönüştürmeliyiz
Düzgün binalar yaptığımızda da enerji tasarrufu sağlıyoruz. Bundan sonra da akıllı binalar yapmayı düşünüyoruz." (CİHAN)
'Dünya yeşil binalarla büyük enerji tasarrufları sağlıyor'
KAYSERİ - Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği (ÇEDBİK) Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Sur, dünyada bazı ülkelerin yeşil binalarla birlikte önemli oranda enerji tasarrufu sağladığını ifade belirtti. Sur, Türkiye’nin 7 milyon konutluk kentsel dönüşüm projesinde yeşil bina uygulaması ile önemli tasarruf elde edebileceğini açıkladı.
'Blower ve Difüzörlerin Değiştirilmesi Projesi' ile yılda 960 bin TL tasarruf
BEBKA’dan hibe alarak hayata geçirdiklerini belirterek, "Bu proje ile öncelikli olarak yeil çevrenin en büyük gider kalemlerinden biri olan enerjide yüzde 44,5 enerji tasarrufu hedeflendi. Şu an itibari ile yüzde 50 nispetinde tasarruf sağlayarak öngörüleni dahi aşmış olduk.
Şerit ve ışık ihlali yapana ehliyet yok
- Çevreye duyarlı (korna-gürültü) ve enerji tasarrufu sağlayacak şekilde araç kullanamıyor. (CİHAN)
Bakanlık, öğretmenlere ‘İklim Değişikliği'ni anlatıyor
Alternatif enerji kaynakları ve enerji tasarrufu konuları tartışılarak, uygulamalı çalışmalar yapılacak ve bu konuların öğrencilere nasıl aktarılabileceği üzerine bilgi paylaşımı gerçekleştiriliyor.Program sonunda, katılım sağlayan öğretmenlere sertifika verilecek.
Reklam Kurulu'ndan 994 reklama 15 milyon TL 'aldatma' cezası
BAL VE ENERJİ TASARRUFU CİHAZI REKLAMLARI MERCEK ALTINDA Reklamlarda çoğu zaman, reklamı yapılan mal ya da hizmetin olumlu, çarpıcı yanları ön plana çıkarılırken, olumsuz yanlar, istisnalar veya tüketicilere yüklenen ilave
Bakan Yıldız: Eski binalarda enerji tasarrufu için bankalarla görüşüyoruz
ANKARA - Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, eski binalarda enerji tasarrufuna gidilmesi için bankalarla görüştüklerini söyledi. Yıldız, yeni binalarda ısı yalıtımı olmayanların ruhsat verilmeyeceğine işaret ederek, eski binalarda enerji tasarrufunun sağlanması ile ilgili de bankalarla görüştüklerini
Kocaeli'nde 5 yılda 96 ton elektronik atık toplandı
Uygulama ile enerji tasarrufu sağlanırken atık miktarları da azalıyor. 15 ton elektronik atıktan ortalama 1 ton civarında bakır elde ediliyor. Geri dönüşüme gönderilen e-atıklardan çeşitli araçlar yapılıyor.