ermeni kilisesi

Cenevre Belediyesi, Ermeni anıtı konusunda kararlı
Cenevre’nin Troinex kasabasında Ermeni kilisesi açıldı ve aynı yıllarda Ermeni partisi kuruldu. 1896 yılında İsviçre’nin Ermeni lobisi yaklaşık 5 yüz bin imza toplayarak hükümete dilekçe sundu. İsviçre halkının desteğiyle hükümete giden dilekçede Konfederasyonun Osmanlı Devletine Ermenilerle ilgili diplomatik girişimde bulunma talebi vardı.
Ermeniler, Surp Giragos'ta çözüm süreci için dua etti
DİYARBAKIR - Diyarbakır’da bulunan Surp Giragos Ermeni Kilisesi’nde bu yıl üçüncüsü düzenlenen isim ayininde çözüm sürecinin devamı için dua edildi. Türkiye Ermenileri Patrikhanesi Patrik Vekili Başpiskopos Aram Ateşyan, ayinde çözüm sürecinin başarıya ulaşması için dualar ettiklerini söyledi.
Feriköy Kilisesi'nde bayram yemeği
İSTANBUL - Feriköy Ermeni Kilisesi'nde her yıl olduğu gibi bu yıl da Ramazan Bayramı nedeniyle Feriköy sakinleri bir araya geldi. Geleneksel olarak verilen bayram yemeğine katılan vatandaşlar birlik ve beraberlik vurgusu yaptı.
Akil İnsanlar, Ermeni vatandaşlarla bir araya geldi
İSTANBUL - Akil İnsanlar heyeti, Feriköy Ermeni Kilisesi’nde azınlık temsilcileri ile bir araya geldi. Hatay’da 46 insanın ölümüyle sonuçlanan patlamalarla ilgili Akil İnsan grubundan Prof.
Kilise önünde ateş eden 2 kişi adliyede
İSTANBUL - Kumkapı’daki Gedikpaşa Surp Hovhannes Ermeni Kilisesi önünde kuru sıkı tabanca ile 7 el ateş ederek paniğe neden olan 3 kişiden 2’si olayda kullandıkları tabanca ile birlikte gözaltına alındı.
Kilise önünde ateş eden 2 kişi gözaltında
İSTANBUL - Kumkapı’daki Gedikpaşa Surp Hovhannes Ermeni Kilisesi önünde kuru sıkı tabanca ile 7 el ateş ederek paniğe neden olan 3 kişiden 2’si olayda kullandıkları tabanca ile birlikte gözaltına alındı.
Suriye'de kaçırılan metropolitler için Hatay'daki din adamlarından ortak tepki
Vakfı Başkanı Fadi Hurigil; Hatay Müftü Vekili Cafer Erol, Alevi cemaati kanaat önderi Nasreddin Eskiocak, Musevi Cemaati Başkanı Şaul Cenudioğlu, Vakıflı Ermeni Kilisesi Başkanı Cem Çapar, Katolik Kilisesi Ruhani Resisi Domenico Bertogli, Samandağ Ortodok Kilisesi Cemaat Başkanı Dimyan Emektaş, Antakya Medeniyetler Korosu Dernek
Balıkesirli gazeteciler çözüm süreci için 4 günde 3 bin 800 km yol katetti
Demir, 33 medeniyete ev sahipliği yapan, sahabeler ve peygamberler şehri Diyarbakır'ın aynı zamanda Ortadoğu'nun en büyük Ermeni Kilisesi'ne sahip olduğunu, 4 ayaklı minaresiyle, Ulu Cami'siyle tam anlamıyla bir inanç ve turizm kenti olduğunu söyledi.
Akil İnsanlar Hatay’da
Heyetin Savon Otel'deki Din Adamaları buluşması'nda Antakya Ortodoks Kilisesi Ruhani Reisi Can Delüller, Alevi Cemaati'nden Süleyman Çekmece, Ermeni Kilisesi Papazı Avadis Tabaşiyan, Musevi Cemaati'nden Mordor Rozan ve Habib-i Neccar Camii İmam Hatibi Fetullah Uğraş ile görüştü.
Ermeniler 'İsim Günü' ayininde Hatay'da buluştu
HATAY - Türkiye’nin değişik illerinden Hatay’ın İskenderun ilçesine gelen Ermeni cemaatine mensup vatandaşlar, Karasun Manuk Ermeni Kilisesi'nin isim günü ayininde buluştu. Ermeni cemaati üyeleri, ‘Hac Yolculuğu’ adını verdikleri gezi kapsamında, İstanbul’dan altı ayrı otobüsle önce Kayseri Surp Krikor Lusavoriç, beraberindeki heyet ise bugün
Sierra'nın cenazesi havalimanında
Sarai Sierra'nın iki gündür Beyoğlu'ndaki Üç Horan Ermeni Kilisesi'nin gasilhanesinde tutulan cenazesiyle ilgili bürokratik işlemler tamamlandı. Burada kıtalararası seyahat için kurşun kaplı özel bir tabuta konulan Sarai Sierra'nın cenazesi bürokratik işlemler için bekletildi.
ABD’li Sierra'nın cenazesi havalimanına götürüldü
Sarai Sierra'nın iki gündür Beyoğlu'ndaki Üç Horan Ermeni Kilisesi'nin gasilhanesinde tutulan cenazesiyle ilgili bürokratik işlemler tamamlandı. Burada kıtalararası seyahat için kurşun kaplı özel bir tabuta konulan Sarai Sierra'nın cenazesi bürokratik işlemler için bekletildi.
Hrant Dink'in ismi Malatya'da doğduğu evin sokağında yaşayacak
MAHALLEDEKİ ERMENİ KİLİSESİ RESTORE EDİLİYORMalatya Valiliği, Çavuşoğlu Mahallesi'ndeki Ermeni Taşhoron Kilisesi ile merkeze bağlı Venk köyündeki Venk Kilisesi'nin restorasyonu başladı. Hrant Dink'in doğduğu evin de bulunduğu mahallede bulunan 250 yıllık Taşhoron Kilisesi restorasyon projesi tamamlanarak, Sivas Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge
DTK Eşbaşkanı Ahmet Türk: Yezidiler tarih boyunca sebepsiz katledildi
Başkanı Abdullah Demirbaş, Yenişehir Belediye Başkanı Selim Kurbanoğlu, Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak, Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökhan, Diay-Der, Ermeni Kilisesi temsilcisi Abdulgafur Turkay, Meryem Ana Kilisesi Papazı Yusuf Akbulut, Nubihar Derneği Başkanı Rauf Çiçek, Mazlum-Der ve çok sayıda davetli katıldı.
Başpiskopos Barsamyan: Kardeşliğe odaklanmalıyız
MALATYA - Amerika Kuzeydoğu Kesimi Ermeni Kilisesi dini lideri Başpiskopos Khajag Barsamyan, Hz. Muhammed(SAV)'e hakaret içeren filmle ilgili “Dünyanın her tarafında 3 semavi dini farklı şekilde kritik eden küçük gruplar var.
Başpiskopos Ateşyan, Sivrihisar'daki Ermeni kilisesini ziyaret etti
ESKİŞEHİR - Türkiye Ermenileri Başpiskoposu ve Patrik Genel Vekili Aran Ateşyan, Eskişehir'in Sivrihisar ilçesinde bulunan, Anadolu'nun ikinci büyük Ermeni kilisesi Surp Yerortutyun'u ziyaret etti. Daha önce Türkiye Ermenileri Ruhani Meclisi üyeleriyle birlikte Sivrihisar Belediye Başkanı Çetin Kavas'la da makamında görüşen Ateşyan, restorasyon çalışmaları tamamlanmak
Kızılay'dan ihtiyaç sahibi Ermeni öğrencilere yardım eli
Kızılay, Surp Nigoğayos Ermeni Kilisesi Vakfı’na bağlı Özel Levon Vartuhyan İlköğretim Okulu’na da yardım yaptı. Yardım dolayısıyla Kızılay Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, Kızılay Genel Müdürü Ömer Taşlı ve beraberindeki heyet okula ziyaret gerçekleştirdi.
Bakan Günay, Merzifon’da Ermeni Kilisesi restorasyonunu inceledi
AMASYA - Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Merzifon’da Ermeni Kilisesi restorasyonunu inceledi. Yıllardır Ermeniler tarafından Amerikan Protestan Kilisesi olarak kullanılan, ancak Cumhuriyetin ilk yıllarıyla birlikte Doğan Sineması ismiyle faaliyet gösteren
Ermeniler, Suriye’deki olayların sona ermesi için kilisede dua etti
HATAY - İstanbul'dan otobüslerle geldikleri Hatay’ın İskenderun ilçesindeki Karasun Manuk Ermeni Kilisesi'ni ziyaret eden Ermeni vatandaşlar, Suriye’de yaşanan olayların sona ermesi için dualar etti.
Asırlık konak, Türkiye'nin ilk heykel müzesi oluyor
Yapıcı, Ermeni Kilisesi, tarihi Ulucami ve 300 kiloluk tarihi saat kulesinin restorasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından heykel müzesinin de devreye girmesiyle ilçeye turist akışının başlayacağını ve bunun herkese büyük katkı
İstiklal Caddesi 'Hocalı' için doldu taştı
Fransız Başkonsolosluğu ve Ermeni kilisesi gibi hassas yerlerde sivil ve resmi ekiplerin önlemleri artırdığı bildirildi. (CİHAN)
Fransa, Ermenileri Türklere karşı maşa olarak kullanıyor
İnsaf sahibi Ermeni tarihçileri bugün bağımsız bir Ermeni kilisesi varsa bunun Türkler sayesinde var olduğunu kabul eder. Türkler tebaası olduğu sürece Ermenilerin sosyal ve kültürel yapılarını değiştirme gibi bir uğraş içine girmemişlerdi.
Hrant Dink'in memleketinde davanın kararı protetosto edildi
siyasi partilerin oluşturduğu grup, İnönü Caddesi'ndeki Dörtyol Kavşağı'nda toplanarak Hrant Dink'in çocukken yaşadığı Çavuşoğlu Mahallesi'ndeki Taşhoron Ermeni Kilisesi önüne yürüdü. Ellerinde Dink'in fotoğraflarını taşıyan grup, meşaleler eşliğinde yürürken 'Kardeşimizsin Hrant', 'Yaşasın halkların kardeşliği' şeklinde sloganlar attı.
Restore edilen Ermeni kilisesi ayinle açıldı
İSTANBUL - Şişli Belediyesi tarafından restore edilen Surp Krikor Lusavoric Ermeni Kilisesi’nin açılışı yapıldı. Açılışta Fransa meclisinin soykırımı inkara ceza öngören tasarıyı kabul etmesi sorusuna Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, “Tarihi tarihçilere bırakalım” dedi.
Ermeniler ilk kez Noel ayini düzenledi
HATAY - Hatay'ın İskenderun ilçesindeki tarihi Karasun Manuk Ermeni Kilisesi'nde ilk kez doğuş ve vaftiz bayramı noeli kutlandı. AK Parti Hatay Milletvekili Orhan Karasayar da kiliseyi ziyaret ederek Ermeni Cemaatinin noelini ve doğuş bayramını kutladı.
Baydemir’in yaptırdığı cemevi hizmete girdi
Diyarbakır’da camiyle başladık, Ermeni kilisesi ve cemeviyle devam ettik. Bunun devamı gelecek.” diye konuştu. Baydemir, cemevinin açılış töreninde Seyit Rıza’nın, Xanê’nin torunlarının kol kola olduğunu ifade ederek, “Yaşasın birliğimiz.
Rus, Azeri ve Ermeni dini liderlerinden barış için ortak deklarasyon
Rusya Ortodoks Kilisesi Patriği Kirill, Ermeni Kilisesi Başkanı 2. Garegin, Azerbaycan ve Kafkasya Müslümanları Dini İdaresi Başkanı Allahşükür Paşazade, Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) Dinler Arası Konsey Toplantısı vesilesiyle Erivan’da görüştü.
Ermenistan’da dış yatırımın yüzde 57’si Rusya’dan
Sarkisyan Moksova’da bulunan Ermeni Kilisesi’nde ayine katılarak Ermeni diasporasına hitap etti. (CİHAN)
Ermeni kilisesindeki ilk ayin, 30 yıl önceki komşuları buluşturdu
DİYARBAKIR - Ortadoğu’nun en büyük Ermeni Kilisesi olan ve restore edilerek 30 yıl aradan sonra ilk kez ibadete açılan Diyarbakır’daki Surp Giragos Ermeni Kilisesi’nde pazar ayini yapıldı. İlk ayini, Diyarbakır Silvan doğumlu Türkiye Ermenileri Patrik Genel Vekili Başepiskopos Aram Ateşyan yönetti.
Ermeni Kilisesi’nde barış için dua edildi
DİYARBAKIR - Diyarbakır’da restorasyonu tamamlanan Surp Giragos Ermeni Kilisesi geniş katılımlı bir törenle hizmete açıldı. Yaklaşık 30 yıldır kullanılmayan kilisede ilk dua barış için yapıldı.
Ermeni kilisesi üzerine inşa edilen caminin yıkılması gündemde
HATAY - Hatay’ın Samandağ ilçesine bağlı Yoğunoluk köyünde bulunan ve 1633-1646 yıllarında inşa edildiği tahmin edilen Ermeni Kilisesi'nin turizme kazandırılması için Vakıflar Bölge Müdürlüğü çalışma başlattı.
Ermeni kilisesinden bayram ve barış yemeği
İSTANBUL - Feriköy Ermeni Kilisesi, Ramazan bayramı ve '1 Eylül Dünya Barış Günü' dolayısıyla Feriköy sakinlerine kilise bahçesinde bayram ve barış yemeği verdi. Feriköy Ermeni Kilisesi tarafından, Feriköy Kilisesi'nde düzenlenen yemeğe Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Ermeni Patrikliği Ruhani Meclis Başkanı ve Başrahip
Rusya'nın Kimri şehirde sözde Ermeni soykırımı anıtı açıldı
Törene katılan Ermeni Kilisesi St.Petersburg bölge görevlisi papaz Ayk ayin yaptı. Rus Ortodoks Kilisesi Kimri bölge papazı Yevgeni ise konuşmasında Ermeni ve Rus halkının dostluğuna vurgu yapıldı. Anıtta bulunan dev haç ve 1915 yılı yazılarının özel anlam taşıdığına vurgu yapan Kimri Ermeni cemaatı Başkanı Gamlet Koçaryan, “Anıtın sadece dini değil, kültürel
Musevi cemaatinden Somali’ye yardım eli
Müdürü İbrahim Dereboylu, Üsküdar İlçe Milli Eğitim Müdürü İlyas Tekin, Kuzguncuk Musevi Vakfı Başkanı Beto Adato, Üsküdar Müftü Vekili Mehmet Efendioğlu, Ermeni Kilisesi Yönetim Kurulu Başkanı Edvart Ayvazyan, Bet Din Üyesi Rav Yevda Adani, Rum Kilisesi’ni temsilen Mahir Safkan ve bir çok davetli katıldı.
İskenderun sahilinde binlerce kişi iftarını birlikte yaptı
İskenderun Belediye Başkanvekili Emin Dönmezer, Karayılan Belediye Başkanı Mehmet Yurtman, İskenderun Müftüsü hamdi Kavillioğlu, KİSİAD Başkanı Tamer Eker, Ermeni Kilisesi Papazı Avedis Tabaşyan, Süryani Kilisesi Vakfı yönetim kurulu üyesi İlyas Demirci de katıldı.
'Meryem Ana Yortusu' Vakıflı’da ayinle kutlandı
Hatay Ermeni Kilisesi Papazı Avediş Tabaşyan’ın yönettiği ayine konuk olarak Patrik Vekili Aram Ateşyan’da katıldı. Hatay’ın Samandağ ilçesinde bağlı Vakıflı Köyün’de gerçekleştirilen ayinde Meryem Ana Yortusu hakkında açıklama yapan Patrik Vekili Aram Ateşyan, öncelikle tüm İslam Aleminin
KİSİAD'ın iftarında hoşgörü rüzgarı esti
Karasun Manuk Ermeni Kilisesi Vakıf Yönetim Kurulu Başkanı Gabris Kısadur da, iftar yemeğine katılmalarından dolayı onur duyduklarını ifade etti. İskenderun Süryani Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi İlyas Demirci de, KİSİAD yönetimine teşekkür etti.
Sevag Balıkçı için Ermeni kilisesinde tören düzenlendi
Batman’da vatani görevini yaparken arkadaşının tüfeğinden çıkan kurşunla hayatını kaybeden Ermeni asıllı Sevag Şahin Balıkçı (25) için Feriköy Vartanants Ermeni Kilisesi’nde tören düzenlendi. Hükümeti temsilen törene katılan Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, aileye başsağlığı diledi.
Prof. Dr. Abdurrahman Küçük: İstanbul'daki operasyon kapsamında arama yapılıyor
Kitaplar: Dönmeler ve Dönmelik Tarihi, Dönmeler Tarihi, Dinler Tarihi, İslam ve Günümüz Meseleleri,Ermeni Kilisesi ve Türkler, Renan Müdafaanamesi, Asya'dan Anadolu'ya Taşınanlar, İslam ve Türk Milliyetçiliği,
Fotoğraf sanatçısı Atilla Durak, Anadolu’nun farklı renklerini Brüksel’e taşıdı
' SORUSUNA FOTOĞRAFÇI GÖZÜYLE BAKIŞÇocukluğunda, kullanılmayan bir Ermeni Kilisesi’nin camına taş atarak kırdığı için bu kırılan camları toplamak anlamında yola çıktığını anlatan Durak ‘’Tüm dünyanın kırdığı camlar var.
'Kiliseye baskın' ihbarı polisi alarma geçirdi (Özel)
Beyoğlu Üç Horan Ermeni Kilisesi Vakfı Yönetim Kurulu seçimlerinde, kendilerine oy kullandırılmadığını öne süren bir grup ile vakıf yöneticileri arasında kavga çıktı. Konunun 155 hattına 'kiliseye baskın var' yönünde bildirilmesinin ardından olay yerine çok sayıda polis ekibi sevk edildi.
Ermeni cemaatinde 'Patrik tartışması'
Dünyada ruhani önderini sivillerin oy çokluğuyla seçen tek kilisenin Ermeni Kilisesi olduğunu söyleyen Özer, Başpiskopos Aram Ateşyan'ın hükümetin cevabi yazısının ardından Ermeni Patrikhanesi Ruhani Kurulu tarafından, Patrik Genel Vekili olarak seçilmesinin oy haklarının ellerinden alındığı anlamına
Misak Toros'u son yolculuğuna meslektaşları uğurladı
Burada yapılan törenin ardından Toros'un Beyoğlu Üç Horan Ermeni Kilisesi'nde sanatçılar bölümüne defnedileceği öğrenildi. MİSAK TOROS KİMDİR? 1940 yılında dünyaya gelen Misak Toros, "Adanalı", "Yasemince", "Canını Sevdiğimin İstanbul'u", "Aman Annem Duymasın", "Selena", "Mahallenin Muhtarları" gibi dizilerde
BDP'li Belediye Başkanı Demirbaş: Hiç kimse başörtüsünü engellememeli
Diyarbakır Sur Belediyesi'nce harabe binalardan toplanan tarihi taşlar, restorasyonu süren tarihi Ulu Cami ve Sur Gragos Ermeni Kilisesi'ne verildi. Taşların cami ve kilise avlusuna bırakılması için düzenlenen törende hoşgörü ortamı hakim oldu.
İskenderun'da güvercinler barışa kanat çırptı
Başkanvekili Müfit Tennioğlu, İTSO Meclis Başkanı Mehmet Binbay, İTSO Genel Sekreteri Halil İbrahim Kocadölü, Ortodoks Kilisesi papazı Dimitri Yıldırım, Ermeni Kilisesi Vakfı Yönetimi İkinci Başkanı Mihail Tabaş ve Alevi cemaati temsilcileri katıldı.
Alman Büyükelçisi Cuntz: Din özgürlüğü açısından Heybeliada da bizim için büyük önem taşımaktadır
Almanya Federal Cumhuriyeti'nin Türkiye Büyükelçisi Dr. Eckart Cuntz, Pazar günü Akdamar Adası'ndaki Ermeni Kilisesi'nde düzenlenecek ayine katılacağını bildirdi. Büyükelçi Cuntz konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: "Akdamar'da ayin düzenlenmesi, Türkiye'de din özgürlüğü açısından olumlu bir sinyaldir.
FT: Bir kaç yıl önce harabe olan Sümela, ayine açıldı
FT, önümüzdeki ay Akdamar Ermeni Kilisesi'nde de yine bir ayin düzenleneceğini, bunun da 1915'en bu yana ayinlerin yasaklandığı kilise için tarihi bir an olduğu vurgulandı. Financial Times, ayini engellemek için sosyal paylaşım sitesi Facebook'ta tehditler savuran iki kişinin gözaltına alındığını yazdı.
ABD heyeti İskenderun'da güvenlik çemberine alındı
İskenderun'da Karasun Manuk Ermeni Kilisesi Vakıf Başkanı Gabris Kısadur ile bir süre görüşen Adana Konsolosu Daria Darnell ziyaret hakkında bilgi vermedi.
Tarihi Ermeni kilisesi müze olacak
Van'daki Akdamar Kilisesi'nde yılda bir gün ibadet izninin verilmesinin ardından şimdi de Eskişehir'in Sivrihisar ilçesindeki Ermeni kilisesi restore edilecek. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sivrihisar'daki Anadolu'nun ikinci büyük Ermeni kilisesi olan Surp Yerortutyun Kilisesi'nin restorasyonu önümüzdeki ay başlayacak.
Farklı dinlerin temsilcileri Mardin'de buluştu
Hamdullah Öztürk, İstanbul Süryani Metropoliti Yusuf Sağ'ın kızı Fetva Sağ, İstanbul Ermeni Kilisesi Baş Rahip Aret Tatul Anusyan, Hafız Abdullah Demir, KADİP asistanı Münevver Karataş ile İzmir İKAMER Derneği Daşkanı Hasan Çalımcı, Müftülük İl Vaizi Celil Mahir