evlenme

Birinci Dünya Savaşı’nın sebebi başarısız diplomasi
Thomas Mann, 'Sihirli Dağ' kitabını yazmaya başlamış, Franz Kafka uzun zamandır mektup arkadaşlığı yaptığı bayana evlenme teklifinde bulunmuş ve Louis Armstrong eline ilk defa bir trompet almıştı." diyerek savaş öncesi zamanı tasvir etti.
Çinlilerin 8 rakamı çılgınlığı: Araç plakası 286 bin dolara satıldı
Öyle ki, evlenecek çiftler, evlenme tarihlerini 08.08 tarihlerine alıyor ve 8 rakamının çok geçtiği plakalar veya telefon numaraları yüksek fiyata alıcı buluyor.Çin’in ilk defa düzenlediği tarihi 2008 Yaz Olimpiyat Oyunları’nın tarihi de 08.
Manisa'da Şeb-i Arus töreni düzenlendi
Dörtbudak, çeşitli etkinliklerde sema gösterisi yapılmasının uygun olmadığını dile getirerek, "Bir sünnet töreninde, açılışta veya evlenme töreninde sema edilmez. Bunlara izin verilmemesi gerekiyor.
Benin Cumhurbaşkanı: Türkiye ile Afrika evlenme yolunda ilerliyor
İSTANBUL - Benin Cumhurbaşkanı Thomas Boni Yayi, Türkiye ile Afrika’nın evlenme yolunda ilerlediğini vurguladı. Yayi, bu evlilikle ticaretin ikiye, üçe katlanacağını ifade etti.
Memur-Sen: Hükümet ile büyük oranda anlaştık
“Aile yardımı, çocuk yardımı, evlenme yardımı, doğum yardımı, ölüm yardımı gibi konular Kamu Personeli Danışma Kurulu’nda görüşelim dediler. 3 çocuk teşviki söyleniyor ama şuanda bir teşvik sistemi yok.
Öldürdüğü ağabeyini anne ve babasının yardımıyla yakmış
’nin boşandıktan sonra eve genç kızları evlenme vaadiyle kandırarak getirdiğini, anne babasını rahatsız ettiğini, ağabeyini sık sık uyardığını, ancak kendisini dinlemediğini anlattı. Olay gününde yine kız meselesi yüzünden ağabeyi ile tartıştıklarını anlatan Ali P.
Üç çocuk olmazsa Afrika’dan nüfus ithal etmek zorunda kalacağız’
Şu anda Türkiye’de normalleştirilen 25-29 yaş arasında evlenme bana göre geç bir evlenmedir; eğitim durumuna göre, ekonomik durumuna göre, bulunduğu sosyo-ekonomik çevreye, yerel yapıya göre değişir ama ideal evlenme yaşı 20 ile 25 arasıdır bana göre.
60’lık gelin ve damat nikah masasına oturdu
56 yaşındaki Dilber Muhammetova ile 60 yaşındaki Yusuf Ziya Özdemir çifti Pursaklar Belediyesi Evlenme Memurluğu’nda düzenlenen törenle dünya evine girdi. Heyecanları yüzlerinden okunan ihtiyar delikanlılar, nikah masasına oturarak ikinci baharları için 'evet' dedi.
Kamalak: Başı açık hakim, örtülü hakimden daha mı adil karar veriyor?
18 yaşını bitiren bir kızımız evlenme hakkına sahip mi? Evet. Bir suç işlediğinde kamu sorumlu mu evet. Eş seçme hakkına, anne olma hakkına sahip mi?
Huzurevi düğünle şenlendi
evlenme yıldönümüne denk gelen bu günde böyle bir törende bulunmaktan son derece mutlu olduğunu belirterek, ikinci bahara merhaba diyen çifte ömür boyu mutluluklar diledi. Evlilik cüzdanını Güçyetmez’e vererek, "Bende evlilik cüzdanını bayana vermek gelenektir.
Mustafa Sarıgül, Trakya’da moral buldu
Sarıgül'ün konuşması sırasında, yakındaki düğün salonunda evlenme törenleri olan Asiye Mertoğlu ile Kemal Güngör’ü otobüsün üstüne Çağıran Sarıgül, geline bilezik taktıktan sonra gelin ve damada seslenerek, "Bir gün düşerse dara, Sarıgül’ü ara.
'Evli çiftler mutluluğu başka yerde aramamalı, mücadele etmeli'
Evlenmek isteyen bireyler de önce kendilerini sonra da evlenecekleri bireyleri tanımalı.” dedi.Yrd.
Erdoğan: Biz bir aşık olduk pir aşık olduk
- Beyaz TV'deki 'Ustanın Hikayesi' adlı kendi hayatını anlatan belgeselin ilk bölümüne konuk olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile evlenme sürecini anlattı. Erdoğan, "

Tepebaşı Gazinosu vardı.
Mamak Kent Tiyatrosu 15 Eylül’de ‘perde’ diyecek
sezonda “Ağaçlar Ayakta Ölür”, “Hastalık Hastası”, “Çocuğum”, “Çanakkale Geçilmez”, “Bir Hilal Uğruna”, “Bir Adam Yaratmak” ve Rus yazar Anton Çehov’un, “Bir Evlenme Teklifi ve Ayı” adlı eseri ile vatandaşı tiyatroyla buluşturacak.
Kamu Denetçiliği: 'Görev mahallinde baş daima açık' ifadesi çıkarılsın
77 sayılı kararında yer verilen 'Müslüman hanımların başlarını örtmeleri, vücutlarının el, yüz ve ayakları dışında kalan kısımlarını, aralarında dinen evlenme caiz olan yabancı erkekler yanında açık bulundurmamaları, bazı çevrelerde sanıldığı gibi belli bir zümrenin sonradan ortaya çıkardığı bir adet veya işaret değil
Sevdiği kıza evlenme teklifini, su gösterisi eşliğinde yaptı
ANKARA - Ankara’da bir genç, sevdiği kıza evlenme teklifini su gösterisi eşliğinde yaptı.Berat Erkök (23) isimli genç, sevdiği kız Tuğçe Irmak’a (23) evlilik teklifi yapmak için Gençlik Parkı'nı seçti.
Torbalı'ya Japonya'dan gelin geldi
Bu sırada arkadaşları aracılığıyla Yayoi ile tanıştığını ifade eden 31 yaşındaki Selamet, bu arkadaşlığın onları evlenme noktasına taşıdığını kaydetti.Yayoi’nin Müslümanlığa ilgisi olduğunu ve kendisiyle tanıştıktan sonra Müslüman olmaya karar verdiğini anlatan Selamet, şöyle konuştu: “Mart ayında Müslüman oldu
Engelli çiftin tanıştıkları belediye otobüsü düğün arabası oldu
ikamet eden Ülkü Nalan İnce, damat adayı ile belediye otobüsünde tanıştıklarını, sonra sık sık görüştüklerini anlatarak, "Birbirimizi tanıdıktan sonra evlenmeye karar verdik. Çok mutluyum." dedi.
Afişlerle gelen evlenme teklifi
OSMANİYE - Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde bir kişi, kız arkadaşına ilginç bir evlenme teklifinde bulundu. Genç adam 'benimle evlenir misin?
Yrd. Doç. Dr. Hidayet Tok: Kontrol edilebilen stres kişiyi güçlendirir
şunları söyledi: "Stres oluşturabilecek büyük yaşam değişiklikleri arasında taşınma, yeni bir okula başlama, yeni bir işe ya da yeni bir yaşam tarzına geçiş, evlenme, hamilelik, ve boşanma gibi kronik hastalıkların yanında çevresel birtakım olaylar da olabilir; zaman baskısı, yarışma ya da rekabet, maddi sorunlar, gürültü ve
KESK, toplu sözleşme talepleri için eylem yaptı
Bunun yanında temel ücretin iki katı tutarında evlenme yardımı, 1 temel ücret tutarında doğum yardımı eklenmelidir. Kamu çalışanının, kamu çalını olmayan eşi, çocuğu ve bakmakla yükümlü olduğu anne ve babası ölümü halinde bir temel ücretin üç katı tutarında ölüm yardımı ödenmesini talep
Memur-Sen'den Hükümet'e 63 maddelik talep listesi
görevlilerine, evliliklerinde en yüksek devlet memuru aylığının 5 katı, çocuklarının evlilikleri halinde; en yüksek devlet memuru aylığının 2 katı tutarında evlenme yardımı ödeneği ödenmesini,10- Servis hizmeti sunulmayan kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan kamu görevlilerine fiilen görev yaptıkları her gün için 5 TL ulaşım yardımı ödenmesini,
Sevdiği kızla evlenmek için Müslüman oldu
MUĞLA - Muğla'nın Fethiye ilçesinde tanıştığı Türk kızla evlenmek isteyen Fransız turist, düzenlenen törenle Müslüman oldu. 29 yaşındaki Fransız turist, Fethiye Müftüsü Oğuzhan Kadıoğlu ile birlikte şehadet getirerek Emre ismini aldı.
Bakanlık danışmanlık verdi, boşanmayı düşünen 6 çiftten biri kararından vazgeçti
TÜİK, 2012 yılı Evlenme ve Boşanma İstatistikleri’ne göre boşanan çiftlerin sayısı 2012 yılında, bir önceki yıla göre yüzde 2,7 artarak 123 bin 325'e yükseldi. 2012 yılı içinde gerçekleşen boşanmaların yüzde 39,6'sı evliliğin ilk 5 yılı içinde, yüzde 21,2'si ise evlilik süresi 6-10 yıl arası olan çiftlerde gerçekleşti.
Almanya'da üniversite mezunlarının işsizlik tehlikesi yüzde 1
İkinci bedel ise evlenme ve aile kurmanın ertelenmesi. Kariyer için birçok akademisyen aile kurmayı erteliyor. Araştırma kapsamına alınan üniversite mezunlarının yüzde 40'ının çocuğu yok.
Memur-Sen, yüzde 12 zam istiyor
* Evlenme Yardımı memurun kendisinin evliliğinden en yüksek devlet memuru aylığının 5 katı olmak üzere 3 bin 866 TL destek verilmeli. Memurun çocuğu evlenecekse en yüksek devlet memuru aylığının 2 katı olmak üzere bin 546 TL verilmeli.
İngiltere'de 3 yaş grubu bebeklerin yarısının anne babası nikahsız
İstatistiklerin tutulmaya başlandığı 1801 yılından itibaren İngiltere’de ilk kez 2011 yılında evlenme oranı yüzde 50’nin altına düşmüştü. Ülkede geçtiğimiz yıl 729 bin 674 bebek dünyaya gözünü açtı.
Fuhuş tuzağına düşürülen Suriyeli kadını polis kurtardı
MERSİN - Mersin'de Suriye'den evlenme bahanesiyle getirilerek fuhuş tuzağına düşürülen kadını polis ekipleri kurtardı. Genç Suriyeliyi fuhuş bataklığına sürükleyen iki kişi çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.
Doğurganlık hızı en yüksek il Ağrı, en düşük il Trabzon
2012 yılında doğum yapan ergen annelerin yüzde 9,5’i hiç evlenmemiş iken yüzde 90’ı resmi olarak evli. Bu annelerin yüzde 22’sinin eşleri ile yaş farkı 4 yıl ve daha az, yüzde 53,8’inin eşleri ile yaş farkı 5-9 yıl aralığında, yüzde 21,2’sinin eşleri ile yaş farkı 10 yıl ve
Dünya Nüfus Günü’nün ana teması ‘Ergen Gebeliği’ oldu
Ayrıca bu çocukların daha geç evlenme, çocuk doğurmayı erteleme, daha sağlıklı çocuklara sahip olma ve daha yüksek gelir elde etme olasılığı da daha fazla olmaktadır. Bu kız çocukları, hem kendilerini hem de mevcut ve gelecekteki ailelerini yoksulluktan kurtarmaya yardımcı olabilirler.
Ramazan girdi nikah işlemleri azaldı
Ancak evlenme ve sünnet düğünlerinde mola ayı olmaktadır. Belediye olarak bu hızlı düşüşün bir de bayram sonrası hızlı bir artışı olacağını biliyoruz. Çünkü bayram sonrası okulların açılmasına kadar yine hızlı ve yoğun bir şekilde düğün törenleri yapılacaktır.
Emniyet: Kayıp çocuklar en çok macera ve gönül ilişkisinden kayboluyor
organları alınmış bir çocuk cesedinin de bulunmadığının vurgulandığı açıklamada, “Ülkemizde çocuklar en çok gönül ilişkisi, eğlence ve macera amaçlı ve evlenme amaçlı başta olmak üzere aile içi huzursuzluk ve aile içi şiddet sebebiyle kaybolmaktadır.
Otomobil ile evlilik teklifi
KÜTAHYA - Kütahya'da Mustafa Paksoy isimli genç, kız arkadaşı Şeyma Toptan’a ilginç bir şekilde evlenme teklifinde bulundu. Paksoy otomobilin iki tarafına ‘Benimle Evlenir misin?
Rus kızıl ajan Chapman, Snowden’e evlilik teklif etti
ajan” lakaplı Anna Chapman, Moskova’nın Şeremetyovo Havaalanı’nda 10 gündür transit bölgede siyasi sığınma bekleyen CIA eski çalışanı Edward Snowden’e evlenme teklifi etti.Chapman Twitter’de kendi sayfasından yaptığı duyuruda, “Snowden, benimle evlenir misin?
Rusya’da evlilik sayısına sınır geliyor
MOSKOVA - Rusya’da hazırlanan yeni yasa tasarısına göre bir kişinin en fazla 3 kez evlenmesine izin verilecek. Sık boşanmaların önüne geçmek için planlanan tasarının yasalaşması durumunda, dördüncü ve üzeri evlilikler ise mahkeme kararı ile ancak mümkün olabilecek.
Sanal arkadaş, evlilik vaadiyle dolandırdı
ile evlenmek istediğini belirtti. Bu isteğe karşılık veren Yusuf K., kadını Nazilli’ye davet etti. A.C., Nazilli’ye geleceğini; ancak parası olmadığını belirterek 300 TL istedi.
Sanal arkadaş, evlilik vadiyle dolandırdı
ile evlenmek istediğini belirtti. Bu isteğe karşılık veren Yusuf K., kadını Nazilli’ye davet etti. A.C., Nazilli’ye geleceğini; ancak parası olmadığını belirterek 300 TL istedi.
Sahte polis, yolculuk sırasında gerçek polisin yanına oturunca yakalındı
Genç kadınla Kadirli’de evlenme planı yapan O.G., F.Ş.’nin yanına gelmek için Adana’dan otobüse bindi. Otobüste gerçek bir polisin yanına oturan sahte polis O.
Mezuniyet töreninde arkadaşına evlenme teklifinde bulundu
Mezuniyet törenine damgasını vuran olay bir öğrencinin Ukraynalı kız arkadaşına evlenme teklifinde bulunup, 'evet' cevabını alması oldu.Fırat Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi mezuniyet töreni Üniversite Kültür Park alanında gerçekleştirildi.
Kent Tiyatrosu’nda perde yaz boyunca açık
Kent Tiyatrosu’nun sahnelediği bir diğer oyun da ‘Bir Evlenme Teklifi’ adlı oyun. Natalia’ya evlenme teklifi etmek üzere olan Lomov, evlenme teklifi esnasında kendisini bir türlü içinden çıkamadığı birbirinden alakasız hikayeleri anlatırken bulmasını konu alıyor.
BAE, evlenecek 430 çifte 19 bin dolar yardım yaptı
DUBAİ - Körfez ülkelerinden Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) 'Evlenme Fonu’na başvuranlar arasından 430 kişinin daha maddi destek almaya hak kazandığı bildirildi.Resmi haber ajansı WAM’a göre Devlet Bakanı ve Fon Başkanı Dr Mayta Salim El Şemsi, en son hazırlanan yardım alacaklar listesini onayladı.
Görmez müftüleri uyardı: TÜİK’in evlenme-boşanma istatistiklerini takip edin
ANKARA - Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, müftülere, TÜİK’in suç, evlenme-boşanma, sokak çocukları ile alkol-uyuşturucu kullanan çocuk sayısı verilerini gün be gün takip etmelerini söylediğini belirtti
AVM'nin yürüyen merdiveninde yapılan ilginç evlilik teklifi
Hemşire olan Seher Köymen ilginç evlenme teklifini şaşkınlıkla önce izledi, sonra kabul etti. Hüseyin Ceylan, arkadaşına seremoni bittikten sonra bir kez daha teklifini kıza çiçek vererek bu sefer sözlü olarak tekrarladı.
Evlilik yaşı yükseliyor
Verilere göre ortalama ilk evlenme yaşı yıllar itibarıyla artış gösteriyor. 2012 yılında 603 bin 751 çift evlendi. Erkeklerde ortalama ilk evlenme yaşı 2001 yılında 25,5 iken 2012 yılında 26,7’ye yükseldi.
Konserde sahneye çıkıp arkadaşına evlenme teklif etti
SAKARYA - Sakarya Üniversitesi 18. Bahar Şenliği Karmate Grubu'nun konseri sırasında üniversiteli bir genç, sahnede kız arkadaşına evlenme teklif etti.Karmate Grubu'nun konseri sırasında sahneye çıkan Gökhan isimli bir genç, Birsu isimli arkadaşına yüzlerce üniversitelinin şaşkın bakışları arasında evlenme teklifinde
Evlenmek için Taksim'e çıktı
İSTANBUL - Taksim, bugün ilginç bir eyleme sahne oldu. Aydın'dan gelen Natıf Erdoğmuş, 'Yeter artık, evlenmek istiyorum' yazılı pankart açtı. "Evlenmem için yardım eden olmadı.
İslam medeniyetinin Çin’deki tarihi anlatıldı
yeni sülalenin Müslümanlarla birlikte bütün azınlıkları Çinlileştirmeye çalıştığını, isimlerini ve lisanlarını değiştirdiğini hatta yalnızca Çinlilerle evlenme zorunluluğu getirdiğini ve ülkenin sınırlarını yabancılara kapattıklarını anlatan Dr.
Vatandaşlıktan çıkan 1 milyon kişi, Mavi Kart'tan yararlanacak
Mavi Kartlıların doğum, evlenme, boşanma, evliliğin feshi, evlat edinme ve ölüm gibi kayıtları da Mavi Kartlılar Kütüğü'ne kaydedilecek. Mavi Kart ile ilgili bilgiler elektronik ortamda tutulurken, Mavi Kart sahiplerinin iş ve işlemleri daha hızlı yapmalarına imkan sağlanacak.
Boşananların yüzde 85’i yeniden evleniyor
Türkiye’de evlenme ve boşanma oranları bakımından çok şükür ki Avrupa ile mukayese edilecek durumda değiliz, çok daha iyi durumdayız. Ülkemizde yılda 600 bin evlilik yapılıyor.
Boğazından çorap ve peçete çıkan kadının katil zanlısına müebbet istendi
, olaydan üç ay önce Nebahat Özyağan ile tanışıp konuşarak anlaştıklarını ve evlenme kararı aldıklarını, resmi nikah yapmadan dini merasimle evlendikten sonra Manisa'nın Turgutlu ilçesinde oturduğu eve gittiklerini söyledi.