finans

Türkiye ve Hollanda merkez bankaları mutabakat zaptı imzaladı
yabancı ülkelerin denetim mercileri ile bankacılık alanında işbirliği ve bilgi alışverişinde bulunulabilmesine imkan sağlayan 98’inci maddesi uyarınca, finansal sistemin istikrarının sağlanması ortak hedefi doğrultusunda iki ülkede bulunan bankaların ve finans kuruluşlarının yurtdışı faaliyetlerine ilişkin doğru bilgiye
Finansal piyasa eğitim programı başlıyor
İSTANBUL - İstanbul Ekonomik Araştırmalar Derneği (İEAD) ile Kadir Has Üniversitesi’nin tertip ettiği Finansal Piyasalar Sertifika Programı başlıyor. Finansal piyasalara ilgi duyanlara açık olan program, 1-29 Mart tarihleri arasında yapılacak.
UİB, 2014'e ihracata yüzde 3,71 düşüşle başladı
Merkez Bankası'nın faizlerde yaptığı artırımı da yorumlayan Gençoğlu, finans piyasalarında yaşanan dalgalanmanın ihracatçılar açısından problem teşkil ettiğini söyledi. Gençoğlu, "Döviz kurları, olması gereken noktaya son iki ayda geldi; oysaki döviz kurlarının bu seviyelere geçtiğimiz yıllara yayılarak dengeli bir şekilde gelmesi gerekirdi
Rumlar, Troyka'nın en zor denetiminde ter dökecek
batık krediler ve 8 Ağustos 2013 tarihinde ilan edilen kısıtlayıcı önlemlerin hafifletilmesiyle ilgili yol haritasının uygulanma sürecine ilişkin olarak, finans sektöründeki konuların incelenmesinin bulunacağı da bildirildi.
‘Türk ekonomisi dolarizasyonla karşı karşıya kalabilir’
Finans ekonomisine siyasetin bulaşmaması gerektiğini vurgulayan Soydan, TBMM’nin hiçbir siyasi partinin tapulu mülkü olmadığını ifade etti. Finans ekonomisinin siyaset üstü olması gerektiğini belirterek, “1980'li yıllara kadar yabancı paraya dokunmak yasaktı.
ABD’den İran’la yaptırımları ihlal eden Rus bankasına 9,4 milyon dolar ceza
MOSKOVA - Amerika Maliye Bakanlığı Finansal Varlıkları Kontrol Dairesi (OFAC) Rusya bankası Bank Moskvı’ya İran’a yönelik yaptırımları ihlal ettiği gerekçesi ile 9,4 milyon dolar para cezası kesti.
Türkiye Finans’tan 100 milyon TL tutarlı Sukuk arzı
İSTANBUL - Türkiye Finans, 100 milyon TL tutarında 3 ayda bir kira getirili 6 ay (179 gün) vadeli kira sertifikasının (Sukuk) halka arzını tamamladı. Halka arz rakamının 1,65 katı oranında talep gelen ihracın senelik Kira Gelir Oranı yüzde 10,1 oldu.
Türk şirketleri, yeni rekoru için ilk adımını attı
Türkmenistan Merkez Bankası'nın açtığı ihaleyi kazanan Türk şirketi, Hazar Denizi kıyısındaki Avaza turizm bölgesinde ülkenin maliye ve finans kurumları için 146,5 milyon dolara tatil köyü ve yat kulübü inşa edecek.
HypoVereinsbank 300 şubesini kapatacak
MÜNİH - Almanya’da bankacılık ve finans hizmetleri veren HypoVereinsbank’ın 600 şubesinin yaklaşık yarısını kapatacağı haber verildi. Medyada yer alan haberlere göre İtalyan UniCredit şirketine ait banka, müşteri hizmetlerinde köklü bir değişikliğe gitmeyi hedefliyor.
Yenilenebilir enerji sektöründe “büyük yenilgi”
Finans modeli olarak katılım ortaklığını ve hisse paylaşımını esas alan şirket, yaşadığı sıkıntıları bir türlü aşamadı.Yenilenebilir enerji sektöründe söz sahibi olan şirkete federal hükümetten de destek gelmeyince çareyi iflasa gitmekte buldu.
ESİDEF: Yüzyılın barış hareketine sahip çıkmak herkesin vazifesi
etti: “Sırf Hizmet Hareketi'ne gönül verdi diye devlete düzenli vergisini ödeyen saygın işadamlarının izinlerinin iptalini, ülke ekonomisine hizmet eden finans kurumlarının açıktan hedef gösterilmesini teşebbüs hürriyetine indirilmiş bir darbe olarak algılıyor, gerek yerli gerekse yabancı yatırımcı açısından Türkiye’nin
Bank Asya: Türk ekonomisine 30 milyar liralik katkı yapiyoruz
* Türk finans sisteminin önemli oyuncularından biriyiz.* Bankanin yüzde 54'lik hissesi halka açık durumdadir.* Türk ekonomisine 30 milyar liralik katkı yapiyoruz.
CMC, bu yıl 5 milyon dolarlık yatırım yapacak
Finanstan telekomünikasyona, otomotivden enerjiye kadar birçok farklı sektöre hizmet veren CMC, özellikle finans sektöründeki öncü hizmetleriyle dikkat çekiyor. Kamu sektörüne de hizmet verdiklerini vurgulayan Tolga Başarır, bu alanda ilerleyen dönemde önemli projeleri hayata geçireceklerini ifade etti.
Kazakistan’da Hristiyanlar buz gibi suda vaftiz oldu
Kazakistan’nın eski başkenti ve finans merkezi Almatı ilginç bir dini ritüele ev sahipliği yaptı. Hz. İsa'nın vaftiz edildiği günün anısına Almatı’da toplanan yüzlerce kişi günahlarından arınmak düşüncesi ile buz gibi sulara girerek yıkandı.
"Dolar seviyesinin yüzde 10'u iç siyasi gerilimden kaynaklanıyor"
Ege Yazgan ve üniversitenin Bankacılık ve Finans Program Direktörü Dr. Genco Fas, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevaplandırdı. Prof. Dr. Yazgan, dolardaki yükselişle ilgili şu değerlendirmeyi yaptı:
BIST ve Karaçi Borsası‘ndan mutabakat anlaşması
Finans sektöründe borsaların el ele vermesi için karşılıklı kotasyon, gelişen işletmelerin borsalarda kote olması, sabit getirili menkul kıymetler ve türev piyasalarının gelişimi konularında bilgi ve tecrübe alışverişinde
Türkmenistan, 2014'te 41 milyar dolar yatırım yapacak
AŞKABAT - Son yıllarda ekonomisindeki istikrarlı büyüme rakamları ile uluslararası finans kuruluşlarının dikkatini çeken Türkmenistan'da, bu yıl toplam 41 milyar ABD dolarlık yatırım yapılması hedefleniyor.
Asya Kalkınma Bankası, Tacikistan'ı dünyaya açacak
Projenin yapımı için finans kaynağı önemli mesele olarak duruyor. Tacik kısmında fazla mesafe yok. Bu nedenle fazla paraya ihtiyaç yok.
Almatı’da 4.1 büyüklüğünde deprem
ALMATI - Kazakistan'ın finans merkezi ve eski başkenti Almatı, akşam saatlerinde 4.1 büyüklüklüğünde depremle sarsıldı.
İslam Kalkınma Bankası Almatı’da toplandı
ALMATI - İslam Kalıkınma Bankası (İKB) 40. yıllık toplantısı Kazakistan’ın eski başkenti ve finans merkezi Almatı’da yapıldı. Toplantıya ev sahibi Kazakistan’ın yanı sıra Afganistan, Arnavutluk, Özbekistan, Türkmenistan, İran, Azerbaycan, Kırgızistan, Pakistan, Tacikistan ve Türkiye’den yetkililer
Bavyera, elektronik seçim uygulamasına geçebilir
MÜNİH - Almanya’da seçim sistemine bir yenilik daha getirilmek isteniyor. Bavyera Eyaleti’nin Finans Bakanı Markus Söder, 2018 eyalet meclisi seçimlerinde sandık ve mektupla oy verme uygulamasına internet üzerinden oy verme uygulamasını da eklemek istiyor.
İsviçre serbest dolaşım anlaşmasını iptal edecek teklifi oylayacak
Taslak içeriğine göre her yıl finans piyasasının ihtiyacına göre göçmen kotası belirlenerek kitlesel göç kontrol altına alınacak. Teklif edilen taslağın başka bir maddesi göç sınırlandırmasına engel olan uluslararası anlaşmaların revize edilmesini belirtiyor.
35 milyona online inovasyon ve girişimcilik eğitimi verecek
Tabii kariyer planlama ve finans eğitimi de veriyoruz. Biz, başarı öykülerini önemli görüyoruz. Bu öyküleri profesyonellere, gençlere sunuyoruz.
Geçen yılın 11 aylık cari işlemler açığı 55,9 milyar dolar
SERMAYE VE FİNANS HESABI Yurtdışı yerleşiklerin yurt içinde yaptıkları net yatırımlar, bir önceki yılın 11 aylık dönemine göre 1 milyar 605 milyon ABD doları azalarak 10 milyar 394 milyon ABD dolarına geriledi.
TÜSİAD Başkanı’ndan demokrasi ve kuvvetler ayrılığı vurgusu
Sonuçta yükselen piyasaların henüz yalnız kendi dinamikleri ile büyüme motorlarını çalıştıramadıkları; küresel finans piyasalarına ve gelişmiş ülkelerdeki özellikle de ABD’deki para politikalarına hayli duyarlı oldukları anlaşıldı.
MÜSİAD Antalya Şube Başkanı: Bir finans kurumunun hedef gösterilmesi doğru değil
(MÜSİAD) Antalya Şube Başkanı Resul Lekesiz, basında ve sosyal medyada Bank Asya'ya yönelik yürütülen operasyon hakkında, "Herhangi bir bankanın ya da finans kurumunun hedef gösterilmesi, etik olmayan şekillerde yıpratılması doğru değil.
EİB'den inovasyona destek devam ediyor
Finans bulma zorlukları sebebiyle özellikle KOBİ’lerin, çalışanlarına novasyon konusunda yatırım yapamadığını anlatan Türkmenoğlu, “Bu proje kapsamında geliştirilecek modüller, bütüncül ve vaka bazlı pratik eğitim programının
BDDK: Sitemizde yayınlanmayan haberlere itibar etmeyin
BDDK'dan yapılan yazılı açıklada, "5411 sayılı Bankacılık Kanunu hükümleri ile, finansal piyasalarda güven ve istikrarın sağlanması, kredi sisteminin etkin bir şekilde çalışması ve tasarruf sahiplerinin hak ve menfaatlerinin korunması görevi BDDK’ya verilmiştir.
Bakan Eker: Tarımsal kalkınma için eğitime önem veriyoruz
Sektörde rekabetçilik ve sürdürülebilirlik ön plana çıkan kavramlar haline gelirken, küresel iklim değişikliği, gıda fiyatlarındaki artış, yaşanan finans krizinin etkileri, artan nüfus baskısı ve uluslararası ticari organizasyonların etkinliğinin artması da sektöre yön veren temel faktörlerdendir.
Singapur’la serbest ticaret anlaşması yolda
Ekonomi, finans ve terörle mücadele olmak üzere 3 alanda işbirliği kararı aldıklarını söyledi. Serbest ticaret anlaşması için iki ülke ekonomi bakanlarına talimat verildiğini, finansal işbirliği için de maliye bakanlarının düzenli temaslar kurması kararı aldıklarını
Çin’de özel bankacılık dönemi başlıyor
PEKİN - Çin’de bu yıl beş yeni özel bankanın açılacağı açıklandı. Atılan bu adımla ülke ekonomisinin büyümesine taze kan getirmesi için finans sektörünün genişletilmesi ve bu alanda rekabetin artırılması hedefleniyor.
Kasapoğlu: İllegal bahis konusunda çalışmamız var
ANKARA - Türk sporunun finans kaynağı olan İddaa, kulüplere destek olmaya devam ediyor. 2013 yılında gelirleri yüzde 12 arttıran Spor Toto Teşkilat Başkanlığı süper lig kulüplerine isim hakkı olarak ciddi rakamlar ödedi.
Bank Asya Erzurum Şubesi altın tasarrufunda ülke birincisi oldu
Geçen yıl 'Altın günleri'ni başlatan Türkiye'nin önemli finans katılım bankalarından Bank Asya, topladığı altınlarla yatırımcısının yüzünü güldürdü. Her ayın iki günü İstanbul altın rafinerisinden gelen uzmanın gözetiminde yatırımcıların altınını alan banka 250 gramın üzerinde altını olan müşterilerine ise talep olması
Bank Asya'dan 2 milyar dolar iddiasına tablolu cevap
Zira, böyle bir kazancın mümkün olamayacağı, en temel düzeyde finans ve bankacılık bilgisine sahip olan kişilerin dahi malumudur.Ancak akla aykırı bu iddiaların ısrarla gündemde tutuluyor olması nedeniyle, Bankamızca açıklama yapma zorunluluğu hasıl olmuştur.
MÜSİAD’dan ‘iç talep ve ihracat artırılsın’ önerisi
-Küçük ve orta ölçekli şirketler finansmana kolayca erişebilmeli.-Geçici vergi şu şartlarda kaldırılmalı.-Finans sistemi yeniden ele alınmalı.
Ruanda eski istihbarat şefi, Johannesburg’taki otelde ölü bulundu
JOHANNESBURG - Ruanda’nın eski istihbarat şefi Patrick Karegeya, Johannesburg’un finans merkezi Sadton’daki Michelangelo Oteli’nde ölü bulundu. Ruanda’nın dış istihbaratını yöneten Albay Karegeya’nın boğularak öldürüldüğü anlaşıldı.
İsviçre basını: Erdoğan inandırıcı olmaktan uzak
Fuster’e göre finans piyasası Başbakan Erdoğan’ın son dönemdeki tutumunu ‘belirsiz’ olarak değerlendirdi. Ekonomi ve dış haberlerde ağırlığı ile tanınan NZZ’nin bir başka muhabiri ‘yargının, siyaset ağına girdiğini’ öne sürerek soruşturmaya dahil olan yargı ve emniyet
Sosyal yardımlar için 184,8 milyar TL harcandı
SOSYAL KORUMA HARCAMALARININ ANA FİNANS KAYNAĞI DEVLET Sosyal koruma gelirlerinin yaklaşık yarısı (yüzde 46,1) devlet katkısı oldu. Bunu, yüzde 24,2 ile işveren katkıları ve yüzde 20,3 ile koruma kapsamındaki diğer kişilerce yapılan katkılar takip etti.
Aylık işgücü maliyeti geçen yıl 2 bin 680 TL oldu
Finans ve sigorta faaliyetleri sektörü, 6 bin 418 TL ile aylık ortalama işgücü maliyetinin en yüksek olduğu sektör oldu. Bu sektörü, 6 bin 32 TL ile bilgi ve iletişim ve 5 bin 546 TL ile elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörleri izledi.
Şenes Erzik, Globe Soccer Konferansı'na katılacak
Birleşik Arap Emirlikleri'nin Dubai kentinde 28-29 Aralık 2013 tarihlerinde düzenlenecek konferansta futbolda küreselleşme ve finans, günümüz ve gelecekteki futbol stadyumlarının durumları, 2014 FIFA Dünya Kupası'nın teknik ve organizasyonel tarafları gibi konular ele alınacak.
İhracatçıda kur kaygısı
Bu da 2014 içinde firmaları finans kurumları ile sorunlu hale getirir. Ben, bilhassa senenin son günlerinde görülen bu oynamaların tahribatının büyük olacağı kanaatindeyim. Ama geçen senelerde bizlerin de dillendirdiği gibi enflasyon oranında, Euro ve dolarda artış olsaydı, şu an kur gerçek rakamlarına yaklaşmış olur.
Rüşvet operasyonu ve üç bakanın istifası Ukrayna basınında geniş yer aldı
Ağırlıklı olarak finans haberleri veren BIN haber ajansı: “Türkiye'de bir günde 3 bakan istifası” başlığı ile yayınladı. “Büyük Rüşvet” olarak nitelenen haberde Erdoğan Bayraktar’ın istifasının televizyondan duyurduğu belirtildi.
IMF: Güney Kıbrıs'ta kemer sıkma politikası 10 yıl daha sürebilir
ekonomisinin ikinci kez değerlendirilmesi kapsamında rapor hazırlayan IMF, raporunda ilerlemeye ve beklenen sonuçlardan daha iyisinin elde edilmesine rağmen, Rum finans sektöründe zincirleme resesyonlar yaşanacağını ve ek mali ihtiyaçlar doğacağını öngördü.
BDDK'dan medyaya banka haberleri uyarısı
"Ülkemiz ekonomisinin ve finans sektörünün en önemli aktörleri olan bankalar birer güven ve itibar kurumlarıdır. Finansal piyasalarda istikrarın sağlanması, kredi sisteminin etkin bir şekilde çalışması ve tasarruf sahiplerinin hak ve menfaatlerinin korunması bakımından bu güven ve itibarın
Merkez'de döviz döviz likiditesi için zorunlu karşılık düzenlemesi yaptı
Söz konusu değişiklikle piyasaya yaklaşık 1 milyar ABD doları döviz likiditesi sağlanması öngörüldüğü belirtilen açıklamada diğer taraftan küresel finans piyasalarındaki son gelişmeler dikkate alınarak, rezerv opsiyonu mekanizmasının (ROM) otomatik bir dengeleyici olarak daha etkin çalışması ve bu şekilde finansal
Bayern LB 500 kişiyi işten çıkaracak
MÜNİH - Bir zamanlar 20 bin kişiyi istihdam eden Bavyera’nın kamusal bankası Bayern LB, finans krizine girdiği son beş yıldır binlerce işçisi ile yollarını ayırdı. Banka, önümüzdeki yıllarda 500 çalışanını daha işten çıkarmayı amaçlıyor.
Nağaç: 2014‘te ABD toparlanacak, Türkiye‘yi olumlu etkileyecek
çizerek, “Haziran ayında FED’in tahvil alımlarını azaltacağına yönelik açıklaması gibi dış nedenler ve taksim Gezi Olayları gibi iç hadiseler Türkiye’de finans piyasalarında gelgitler oluşturdu. Buna rağmen yüzde 3,6 olan büyüme hedefinin tutturulacağı ve belki aşılacağı görüşü hakim.
Ukrayna basını, rüşvet ve yolsuzluğu ortaya çıkartan polislere övgüler yağdırdı
Ağırlıklı olarak finans haberleri veren BIN Haber Ajansı: “Türkiye'de siyasi skandal” başlığı ile yayınladı. “Büyük Rüşvet” olarak nitelenen haberde; “İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın başta olmak üzere çok sayıda polis görevini kaybetti.
Çin’in yurt dışındaki 11 aylık finans dışı yatırımı 80 milyar dolar
PEKİN - Son yıllarda yurt dışı yatırımlarda dikkatleri üzerine çeken Çin’in bu yılın ilk 11 ayında yurt dışına yaptığı finans dışı yatırımın 80,2 milyar dolara çıktığı açıklandı.Çin Ticaret Bakanlığı verilerine göre, söz konusu yatırım artışının yüzde 28,3 olduğu kaydedildi.
Almanya borçlanmayı azalttı
Finans uzmanlarına göre bu azalma iflas eden bankalara bağlanıyor. WestLB ve Hypo Real Estate gibi bankaların iflas durumunda arkasında duran federal bakanlığın, bu bankaların devreden çıkması ile birlikte borçlanmada avantaj sağladığı ileri sürülüyor.