firmalar

EPDK, 4,5 milyon lira ceza kesti
ANKARA - Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) petrol ve LPG piyasasında mevzuata aykırı hareket eden firmalara 4,5 milyon lira idari para cezası verdi.Resmi Gazete'de yayımlanan EPDK kararlarına göre, petrol ve LPG piyasasındaki bazı firmaların mevzuata aykırı faaliyet gösterdiği ifade edildi.
Büyükekşi: Enerjimizi kısır çekişmelere harcıyoruz
Bu yıl ihracat yapmayan firmalar da ihracat yapsın. Firmalarımız baş hedefleri arasına ihracatı alsın. Dünyayı ihracatla yeniden keşfedelim” açıklamasını yaptı.
Zeytinyağı üretimi artıyor, tüketim yerinde sayıyor
İtalyan ve İspanyol firmalar, dökme olarak aldıkları yağı ambalaja koyar ve kendi markalarıyla ihraç eder veya iç piyasalarında tüketiciye sunardı. Son yıllarda yapılan çalışmalarla bu yapıyı değiştirmeyi, İspanya ve İtalya’nın tedarikçisi bir ülke olmak yerine, kendi markalarımızla tüm dünyada varlık göstermeyi başardık
Turizmci de kurdaki yüksek artıştan şikayetçi
Sky Tour’dan Bedirhan Bayka ise kur artışının içeriye hitap eden firmalar için olumsuz, dışarıya hitap edenler firmalar için olumlu olduğu görüşünde. Bayka, ilave olarak şu an taleplerde daralmanın olmadığını, taksitlerden dolayı kurun satışlara pek etkilemediğini dile getiriyor.
Digiturk, Sakarya'daki çağrı merkezine 300 kişi alacak
İŞKUR’un desteklerinin, firmalar açısından istihdamı artırmak için motive edici bir unsur olduğunu kaydeden Balaban, şunları söyledi: "Vardiyalı sistemle çalışan firmadaki personelin yüzde 60’ı bayanlardan oluşuyor.
Cunda Adası'na yapılması planlanan RES Burhaniye'ye kurulacak
Lisans alan firmalar ve devam eden yatırımlar var. Benim şahsi düşüncem, bu üretim yarıya yaklaşacak, şu an üçte bir civarında." dedi.'ÖZEL İDARE'NİN GAYRİMENKULLERİNİN TASFİYE İŞLEMİ TAMAM'
IF Wedding Fashion İzmir’e 300 milyon dolar kazandırdı
Sektörde faaliyet gösteren firmalar, fuar sayesinde üç aylık kapasitesini doldurdu. Fuarı değerlendiren Ege Giyim Sanayicileri Derneği (EGSD) Yönetim Kurulu Başkanı Mukadder Özden, dört günlük fuarın çok iyi geçtiğini belirterek, katılan firmaların
2. İzmir İnovasyon Ödülleri Yarışması’na müracaat süresi başladı
Özellikle KOBİ’lerin inovasyon odaklı olması gerektiğini ifade eden İGİD Başkanı Selim Doğanata, yarışmayla İzmirli firmalar nezdinde inovasyon farkındalığı oluşturmak istediklerini söyledi. Firmalar ve girişimcilerin inovasyonun önemini kavramaya başladıklarını belirterek, “İGİD olarak inovasyon farkındalığını pekiştirmek için İzmir’de en kapsamlı inovasyon
Devrim Türk: Madencilik yönetmeliği yatırımları engelliyor
Biz de dahil olmak üzere, firmalar biraz daha net gördükten sonra, yatırım yapacaklardır. Umudumuz var ama, bunun için net bir şey söyleyemiyoruz.” dedi.Üç defa iş makinelerinin yakıldığını hatırlatan Türk, “Biraz beklemeyi ön görüyoruz.
İzmirli reklam ajansları: 10 milyonluk seçim bütçesi İzmir’de kalsın
Bu konuda profesyonel reklam firmalarına önemli görevler düşmektedir. Partilere ve adaylara önerimiz, yörenin, İzmirimiz'in reklam firmalarıyla işbirliği içinde çalışmalarıdır.” İzmir’in bu reklam pastasından yeterince pay alamadığını dile getiren Belet, şöyle devam etti: “Gönül isterdi ki İzmir'de gerçekleştirilen tüm reklam faaliyetleri
İhracatçı: Talebimiz rekabetçi bir kur
TİM Başkanı Büyükekşi, ihracatçı firmalara ise “Likidite daralmaları olabilir, bu nedenle likidite yönetimine nakit akışına önem verin. Emtia fiyatları gerileyeceğine de ihtimal veriliyor.
"Derince Limanı'nın hakettiği değere ihale edilmesini istiyoruz"
Bu aşamadan sonra tüm katılımcı firmalar ihaleden çekilmişti. İhale Komisyonu Başkanı Ahmet Aksu ihalenin iptal edildiğini söylemişti.2007 İHALESİ İPTAL EDİLMİŞTİ
Gelinlik sektörü rotayı ihracata çevirdi
Türkiye’nin dört bir yanından bu fuara gelen gelinlik, abiye, damatlık üretimi ve ihracatı yapan firmalar, alıcı firmalarla 200’ün üzerinde ikili görüşme yapma ve kendilerini tanıtma fırsatı yakaladı.
Çin, Brezilya'da soya üretip dünyaya satacak
Yıllık 8 milyon ton ihraç kapasitesine sahip olacak limana ek olarak kendi üretim güzergahları arasında demir yolu ağı da kuracak olan firmalar, hükümetle de anlaştı. Yerel ortaklarla birlikte çalışarak onların da üretim ve satış tecrübelerinden istifade eden Çinliler, üretilen soya ve mısırı dünyanın değişik yerlerine pazarlamayı hedefliyor
160 metrekarelik atölyede başladılar şimdi Porsche, Ferrari'ye parça üretiyorlar
Bölgesi’nde 9 bin metrekarelik kapalı alana sahip Ünver Group üretim tesislerini açan 2 kardeş, şimdilerde Porsche, Ferrari, Wolkswagen gibi dünya devi firmalara üretim yapmanın gururunu yaşıyor. 180 kişilik kadrosuyla otomotiv sanayine kauçuk ve slikon hortum, plastik ve metal boru parçaları üreten Ünver Group, kapılarını gazetecilere açtı.
Gelinliğin başkentinde buluştular
birden açılan fuara Antalya, Bursa, Çanakkale, Erzincan, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kocaeli ve Sakarya illeriyle Lübnan, İtalya, Ukrayna ve Rusya’dan firmalar katıldı.Açılış töreninde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, ilkini 2007 yılında düzenledikleri Gelinlik, Damatlık ve Abiye Giyim Fuarı’nda önemli mesafe
Avea CEO'su Akdemir: Cep telefonuna taksit sınırı satışları aşağı çekebilir
"Bizim ürün ve servis aldığımız tedarikçiler yerli firmalar. Yabancı şirketlerin dahi Türkiye'deki yerleşik temsilcilikleri üzerinden çalışıyoruz. Özellikle küçük firmaların bizimle çalışma imkanlarından biri bizim Kuluçka Merkezi projemiz.
Stürk su ürünleri ABD pazarında üç koldan atağa geçti
kategorisinde de 2013 yılında önemli mesafeler katettiklerini dile getiren Kızıltan, “Fuar süresince STG standında toplanan alım talepleri de ülkemizdeki firmalar tarafından iyi değerlendirilse Amerika’ya ihracatımız daha da üst seviyelere ulaşır.
Sanayinin sorunlarını çözecek 5 projeye Bakanlık'tan destek
Proje bedelinin yüzde 25’ini firmalar, yüzde 75’ini ise Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı karşılayacak.Destelenecek projeler ve proje ekipleri şunlar:
Ayakkabıcı esnafı düzenlediği fuar ile AVM'lerle rekabet etmeye çalışıyor
SAMSUN - Büyükşehirlerden sonra tüm Anadolu’da her geçen gün yaygınlaşan alışveriş merkezlerinde (AVM) mağazalar açan marka firmalar karşısında ayakta durmaya çalışan Anadolu esnafı yeni bağlantılar kurmak için kendi
Eczacı İşverenler: Bulunmayan ilaçların çözümü için döviz kuru güncellenmeli
Türkiye'de ilacın en ucuz Avrupa ülkesinin bile yüzde 40 altında bir fiyata satıldığını hatırlatan Saydan, “Bu nedenle firmalar kar etmedikleri bir ürünü Türkiye yerine başka ülkelerde satmaktadırlar.
Modacıların gözü kulağı İzmir'de olacak
fuarlarını İzmir'de sekizinci defa açmanın onurunu ve gururunu yaşadıklarını belirten EGSD Yönetim Kurulu Başkanı Mukadder Özden, ilgi gösteren ve katılan firmalara teşekkür etti. 2007 yılında dernekleri öncülüğünde başlayan fuarın, her geçen yıl kendini geliştirerek bugünlere geldiğini ve artık alanın kendilerine yetmediğini söyleyerek, “Fuarımız
'Zemin hibrit çim olsa Bruma kurtulabilirdi'
Stat, zemin ve çim konusunda önemli araştırmalar da yapan uzman firmalar hibrit çimin kullanıldığı statlarla ilgili olarak ise "Güney Afrika’daki 2010 Dünya Kupası, Ukrayna&Polonya’daki son Avrupa şampiyonası ve Brezilya’da yapılacak 2014 Dünya Kupası’ndaki tüm statların zeminlerinde
EPDK aralık ayında 35 yeni lisans verdi
Yayınlanan karar kapsamında EPDK lisans alan firmalar şu şekilde; Elektrik Piyasası: Tedarik Lisansı Alan Firmalar: Arena Elektrik, KGM Enerji, Fırat Enerji, Çbnyıldızı Elektrik, Çelikler Elektrik, Shell Enerji, GDF Suez Enerji, Vitol Enerji, Aska Enerji
İzmir Gelinlik Damatlık Fuarı 22 Ocak’ta
Katılmak isteyen firmaların marka tescil belgesi, üretim kapasitesi gibi kriterleri gözönüne alındı. İzmir Uluslararası Fuar Alanı’nın bütün hollerinde yapılacak fuara Antalya, Bursa, Çanakkale, Erzincan, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kocaeli ve Sakarya illeriyle Lübnan, İtalya
Maliye Bakanı: 4C’lilere kesinlikle kadro yok
Sigarada ilave bir artış öngörmemiştik ama son çeyrekte firmalar fiyatlarını aşağı çektiler. Fiyatlarını aşağı çekmeleri demek bizim için vergi kaybı demek. Sektör kendileri tek taraflı bunu yapınca bizim vergi kaybına tahammülümüz yok biz gerekeni yaparız.
Bakan Işık: Türkiye Ar-Ge ve üretim üssü olmalı
Eğer büyük firmalar gelecekse birinci önceliğimiz üretimle birlikte Ar-Ge departmanını da buraya getirme." Toplantı sonunda Işık'a Hereke halısı hediye edildi.
Ayakkabı sektörü yaz sezonunu İzmir’de açtı
İZMİR - Türkiye ayakkabı üretiminin önde gelen firmaları, 9-12 Ocak 2014 arasında düzenlenen 35. İzmir Ayakkabı, Çanta ve Aksesuarları Fuarı (Ayakkabı Yaz)’nda buluştu.
Türkiye geçen yıl 274 bin 657 ton iç fındık ihraç etti
Fındık ihracatındaki payı sürekli artan Trabzon’da faaliyet gösteren firmalar arasında Türkiye ihraç rekortmeni Oltan Gıda yanı sıra Özgün Gıda, Arslantürk Tarım Ürünleri, Sabırlar ve Cirav Gıda gibi şirketler yer alıyor.
Kredi kartı taksit yasağına telekomünikasyonculardan tepki
BDDK'nin 1 Şubat 2014 tarihinden itibaren cep telefonlarında taksiti kaldırması, sektörde faaliyet gösteren firmalar arasında sıkıntıya sebep oldu. Sektör temsilcileri, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO)nda biraraya gelerek açıklama yaptı.
Rus şirketi satılan 6 bin uçak biletini iptal etti
Rusya’da, aracı firmalar üzerinden uçak bileti satan Avia Tsentr acentesi, Aviterra Travel firması üzerinden aviterra.com sitesinden sattığı 6 binden fazla bileti iptal etti.
HCS Kablolama Sistemleri’nden kur farkı riskine TL çözüm
Yüklenici firmalar tüm tekliflerini TL bazında veriyor, anahtar teslimi işlerini de yine TL bazında satıyor. Ancak bizden dolarla ürün alan alt proje yüklenicileri ki bunların çoğu bizim müşterimiz, doğal olarak kur riski ile karşı karşıya kalıyorlar.
Eroğlu: 334 barajın yapımını tamamladık
Çin’den sonra ikinci sıraya yükseldiğini söyleyen Bakan Eroğlu, Orta Asya’dan Güney Afrika’ya, Amerika’dan Japonya’ya kadar dünyada büyük tesisleri Türk firmaları inşa ettiğine değindi. “En hızlı ve en ucuza mal eden firmalar bizim.
Bulgurda yapay gıda boyası tespit edildi
ANKARA - Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, taklit veya tağşiş yaptığı kesinleşen firmaların listesini yayınladı. Adana’daki bir firmanın ürettiği bulgurda yapay gıda boyası tespit edildi.
"Tarım Bakanlığı sorundan değil, sorumluluktan kurtulmaya çalışıyor"
Antalya’daki ihracatçı firmalar, ihracatla ilgili sıkıntıların diplomasi kaynaklı olduğunu söyledi. Yetkililer Ankara'da masa başında alınan kararların uygulanamadığını kaydetti.
DİGİAD Başkanı: Hizmet Hareketi'ne çete yakıştırmasını kabul etmiyorum
Diyarbakır OSB'ye yer tahsisi için 241 firmanın talepte bulunduğunu anlatan Korkutata, “Bu firmalardan 123'ünün dosyası değerlendirilmiştir. Bu firmalar 7 bin 500 kişilik istihdam, 990 milyon TL yatırım yapacaklarını ifade etmekte ve 2 bin 800 dönüm alan talep etmektedirler.
İhracatçıda kur kaygısı
Bilhassa ithalata dayalı sanayi sektörlerinde firmalar kur zararı nedeni ile bilançolarında ciddi değer kaybı ile karşı karşıya kalabilir. Bu da 2014 içinde firmaları finans kurumları ile sorunlu hale getirir.
Ayakkabı Yaz Fuarı 9 Ocak’ta açılacak
Fuara, Türkiye ayakkabı sektöründe yüzde 40’lık paya sahip İzmir’in yanısıra Ankara, Bursa, Gaziantep, İstanbul, Konya ve Trabzon’dan firmalar katılıyor. Katılımcılar, yaz sezonunun en yeni tasarımlarını sergileyecekleri fuar süresince yurtiçi ve yurtdışından gelen alıcı gruplarıyla ticari bağlantılar kurma imkanı bulacak
Kuzey Ege'den Kuzey Irak'a ticaret köprüsü kuruldu
Gezi heyetinde bulunan ESİAD İnşaat Komisyonu'ndan Ayhan Bülbül ise, "13 işadamıyla geldiğimiz Kuzey Irak'ta, özellikle ihracat yapmayan firmalar olarak ufkumuz genişledi. Kuzey Irak'la çalışabilecek firmalar irtibat kurdu.
Erzurumlu yazılım firması Ssoft, Kuzey Irak’a açıldı
Erzurum’dan dünyaya açılan firmalara bir yenisi daha eklendi. Daha önce Erzurum’da ürettiğini yurt dışına satan firmalar isimlerini duyururken, bu kez yurt dışında üretim yapacak bir firma atağa geçti.
Orkide, Turquality programına dahil oldu
Turquality, Türkiye’de rekabet avantajını elinde bulundurduğu ve markalaşma potansiyeli olan ürün gruplarına sahip firmaların, uluslararası pazarlarda kendi markalarıyla global bir oyuncu olabilmeleri amacıyla oluşturulan destek platformu.
"Dünya fuar devleri Türkiye pazarına giriyor, kara kaşımıza gelmiyorlar"
Tabi bu firmalar kara kaşımız, kara gözümüze gelmiyorlar." dedi. TÜYAP Bursa Fuarcılık Anonim Şirketi Genel Müdürü İlhan Ersözlü, Almira Otel’de düzenlediği basın toplantısında fuarcılık sektörünü 2013 yılı değerlendirmesini
İZTO en çok vergi ödeyen üyelerini ödüllendirdi
İzmirli firmalar, Safi Ticari Kazanç Bildirimi ve Döviz Sağlama Bildirimi kategorilerinde altın, gümüş, bronz madalya, özel ödül ve takdirnameyle ödüllendirildi. İZTO, her iki kategoride üyeleri arasında en fazla vergi ödeyen ve döviz sağlayan firma ve kişileri de ödüllendirdi.
İş sağlığı ve güvenliği uzmanları dertli: Güvencemiz yok
“Çünkü, firmalar istedikleri uzmanla çalışma hakkına sahip. Bizi işten çıkarabilirler. Bakanlığa şikayet etmesek işçinin başına bir şey gelse Bakanlık bunun cezasını bize kesiyor.
Enerji Bir-Sen: Ölçü ayar memuru sayısı yetersiz
Başkanı Hacı Bayram Tonbul, yine bu kurumların kendileri tarafından yapılması gereken denetim ve kontrol işlerini diğer kurumlar aracılığıyla veya taşeron firmalar eliyle yaptırmak suretiyle kurumlarını verimsizleştirerek pasif hale getirdiğire işaret etti.
Türkiye'de yumurtanın fiyatını belirleyen Afyon, ihracatta da lider
Eskiden ferdi olarak çalışan ve pazarda ayakta kalma mücadelesi veren firmalar 2005 yılından itibaren bir araya gelerek sektörde güç birliği yapmaya başladı. 25 yumurta üreticisinin 6 yıl önce bir araya gelerek kurduğu Afyon Yumurta, sektörde en fazla ihracat yapan firma olmayı başardı.
Rüzgar enerjisi yatırımları daha sistematik hale geliyor
Bu sistemle rüzgar yatırımı yapmak isteyen yatırımcılar ya da proje geliştirmek isteyen firmalar, gruplar her yıl düzenli olarak EPDK' ya başvuru yapma fırsatına sahipler. Bundan sonraki süreçte başvuru süreci sistematik hale getirilmiş oluyor.
Meksika'da enerji reformu, eylemlerin gölgesinde devam ediyor
Özelleştirme gerçekleştiği taktirde yatırımcı firmalar vergisini ödeyerek devlet kontrolünde ülke petrolünü çıkarıp satma hakkı kazanacak.Aşırı sol parti PRD'nin şiddetle karşı çıktığı reforma, iktidar partisi PRI ve milliyetçi parti PAN destek veriyor.
ALTSO'ya her ay 50-60 işletmeci üye oluyor
Şehirde sıkışıp kalan ve rahatsız olan imalatçı firmalar için Güzelbağ Sanayi Sitesi'nin kurulması için gerekli izinleri aldık. Hollanda'dan iş adamları geldi.
Hizmet-İş Sendikası haklarındaki usulsüzlük iddialarını yalanladı
hukuki sorumluluğu bulunması nedeniyle Genel Mali Sekreter, usulsüz işlemleri yapan muhasebe görevlileri ve bunlarla işbirliği halinde hareket eden şahıslar/firmalar aleyhine, Ankara 19. İş Mahkemesi'nin 2013/747 E.