fizibilite

GTO Başkanı Bartık: Ekonomik istikrarsızlığın faturasını özel sektör ödüyor
Ben bu işe yatırım yaparsam buradan para kazanırım gibi değil daha bilimsel çalışmalarla, doğru fizibilite yapıp doğru yatırım kararı alıp, yatırımlarımızı buna göre yapmalıyız. İç dinamiklerden kaynaklanan sıkıntının dışında, dış dinamiklerden kaynaklanan etki gelecekte daha fazla olacak.
Bakan Yıldız: İki ülkeyi enerji alanında birbirine bağlamak istiyoruz
BÜKREŞ - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye ile Romanya arasında enerji nakil hatlarının kurulması için fizibilite çalışmalarının yapılmakta olduğunu söyledi.Romanya'da faaliyet gösteren Türk işadamlarına hitap eden Taner Yıldız, konuşmasına Kayseri'de meydana gelen kazada ölenlere Allah'tan rahmet, yaralılara da acil
‘Katma değeri yüksek yatırımlara yönelmezsek, ihracat hedefine ulaşamayız’
“YATIRIM FİZİBİLİTESİNİ DOĞRU YAPMALIYIZ”Meclis Başkanı Mustafa Topçuoğlu da Gaziantep’in 2013 yılında Türkiye’nin üstünde büyüdüğüne işaret ederek, şunları kaydetti: “2014 yılı hepimizin temkinli olması gereken bir yıl
Asya Kalkınma Bankası, Tacikistan'ı dünyaya açacak
Bu sene projenin fizibilite çalışmalarının yapılacağının altını çizen banka temsilcisi, "Projenin Tacikistan kısmı için 1 milyon dolar para aktarılacak. Projenin yapımı için finans kaynağı önemli mesele olarak duruyor.
Bakan Yıldız: Şahdeniz 2, istihdama büyük katkı sağlayacak
Şu anda uluslararası firmaların üzerinde çalıştığı, BP, TOTAL, SOCAR, TPO gibi dev firmaların oluşturduğu fizibilite ile 29 milyar dolarlık yatırım gerçekleştirilecek. Bu Gürcistan en önemli kısmı Türkiye ondan sonra 45 dolarlık bir rakama ulaşıyoruz.
TAQA’nın bıraktığı yerden Katar devam edecek
Yapılan mutabakat sonrası Afşin-Elbistan Bölgesine Katarlı şirket yetkililerinin gelmesi ve bölgede bir fizibilite çalışması bekleniyor. Fizibilite çalışmaları sonrasında iki ülke arasında resmi anlaşma imzalanacak ve ortak şirket kurulup çalışmalara başlanacak.
MÜSİAD: Taşımacılıkta yabancı sektörün payı sürekli artıyor
Fizibilite çalışmaları yapıldı ve bu çalışmalar olgunlaşma evresinde. Lojistik merkez veya köy çalışması Bursa’nın gündemine girmiştir. Bursa gibi hem göç alan hem de sürekli büyüyen bir şehrin lojistik köy veya merkeziyle önünün açılacağını düşünüyorum.
BMW motoru taşıyan ilk Toyota modeli Verso, Türkiye'de üretilecek
BMW grubu ve Toyota, dizel motor projesi dışında, yakıt hücre sistemi ortak geliştirme, yeni bir spor araba platformunun ortak geliştirilmesi için fizibilite çalışmaları, hafif araç gövde teknolojisi üzerine ortak çalışma ve Lityum hava bataryası ortak araştırma konularında daha geniş bir işbirliği içinde olacaklarını
Güney Koreli otomotiv devinden Kuzey Kore’ye turizm yatırımı
Şirket, bölgede bazı fizibilite çalışmaları yapmak için 6 kişilik uzman bir heyeti Kumgang Dağı'na gönderecek. Güney Kore Birleştirme Bakanlığı’ndan alınan bilgiye göre, söz konusu görevlilerin gidişleri için gerekli izin bakanlıkça verildi.
ESİDEF üyeleri beş ülkeden 56 işadamıyla iş görüşmesi yaptı
Ticaret ve yatırım düşündükleri ülkelere fizibilite amacıyla gidecekleri tarihleri karşılıklı kararlaştırdılar. İnanıyoruz ki gelen misafirlerimiz bizleri daha yakından tanıyınca hem ticaretimiz artar hem de birlikteliğimiz.
ESİDEF üyesi işadamları Dış Ticaret Zirvesi’nden anlaşmalarla döndü
Ticaret ve yatırım düşündükleri ülkelere fizibilite amacıyla gidecekleri tarihleri karşılıklı kararlaştırdılar.” diye konuştu.
Türkiye ile Japonya arasında imzalanan bildirge
Eş zamanlı olarak, nükleer güç santralinin inşa edileceği sahada azami nükleer güvenlik hedefiyle teknik fizibilite çalışmaları başlatılmıştır." ifadeleri yer aldı.
Ihlara Vadisi'ne iniş çıkış daha kolay olacak
İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından hazırlanan ‘Ihlara Vadisi İniş Sistemleri Fizibilite Projesi’ Ahiler Kalkınma Ajansı tarafından Doğrudan Faaliyet Programına alınarak desteklenmeye layık görüldü.
Vali Köşger: Sinop'ta nükleer santral için çalışmalara başlandı
Buradaki ön çalışmalar olan fizibilite ve depremsellik ile ilgili çalışmalar sürüyor bu çalışmalar bir buçuk yıl içersinde tamamlandıktan sonra santralin nereye konumlanacağı ve müteakip çalışmalara başlanılacak.
Türkiye, Çin’le füze görüşmelerine 2008’de başlamış
tarihteki ABD medyasına dayandırılan bir haberinde, Savunma Sanayi Müsteşarı Murat Bayar’ın ‘’Türkiye’nin Çin, ABD, Rusya ve İsrail ile irtibatta olduğu, fizibilite çalışmalarını ve fiyat listesini teslim ettiklerini ve bu bahsi geçen 4 ülkeden cevap bekledikleri’’ açıklamalarına da değinilmişti.
Denizi olmayan şehirde gemi imal edildi
Alanya'dan gemi projesi alan ve 1 buçuk yıl fizibilite çalışması yapan sanayici Hakan Özakıncı, ''Vinç siparişi aldığımız firmaya kurulum için gittiğimiz de oradaki yetkili kişi bize 'vinci farklı yerden alıyoruz, geminin motorunu farklı yerden alıyoruz daha başka
Canik Başarı Üniversitesi'nde 2013-2014 akademik eğitim öğretim yılı başladı
Bu fakültelerin fizibilite çalışmalarının sürdüğünü ifade eden Rektör Prof. Dr. Bekdemir, yakın gelecekte Samsun’un ikinci bir tıp fakültesine kavuşacağının müjdesini verdi. Başarı Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Mehmet Karabacak, üniversitenin 11 bölümüyle hızla büyümeye devam ettiğini kaydetti.
İki bin ton kimyasal atık 2017 yılına kadar temizlenecek
2013 yılında başlatılan proje ile fizibilite çalışmaları yapılacak, fizibilite çalışması neticesinde bertaraf maliyeti 2014 yılında belirlenecek. Fizibilite raporunun onaylanması sonrasında atıkların temizlenmesi işlemi 2017 yılında tamamlanacak.
MTA 6 adet jeotermal alan için ihaleye çıkıyor
İhale dokümanı ise MTA Genel Müdürlüğü Fizibilite Etütleri Dairesi Ruhsat Hakları Koordinatörlüğü adresinde görülecek. İhale dosyaları 200 TL karşılığında aynı adresten temin edilebilecek.
Akkuyu Nükleer Santrali için 27 bin sayfalık rapor hazırlandı
Arzu Altay ise sahada yapılan fizibilite ve etüt çalışmalarını anlatan bir sunum gerçekleştirdi. Sahada jeodezik, jeolojik, jeofizik, sismik, meteorolojik, deniz, hidrolojik, ekolojik ve insan kaynaklı etkilerin belirlenmesi ile ilgili araştırmaların
Alış veriş merkezleriyle ilgili hazırlanan yeni tasarı sektör görüşüne açıldı
Böylelikle, perakende işletmelerin kuruluş yeri için adeta “ücretsiz bir fizibilite imkanı” sunulacak, bu işletmelerin yanlış yer seçimi sebebiyle kapanmalarının ve muhtemel kaynak israfının önüne geçilmiş olacaktır.
Güney Akım’dan doğalgaz sevkiyatı 2015’te başlıyor
/>Güney Akım’ın açık denizden ilerleyecek kesimi ile Güney ve Orta Avrupa’da boru hattına ev sahipliği yapacak ülkelerde yer alacak kesimlere ilişkin ayrı fizibilite çalışmalarından oluşan Konsolide Fizibilite Çalışması 2011’in üçüncü çeyreğinde tamamlandı.
Körfez ülkeleri ortak temiz su ağı kuracak
Bunun yanı sıra fizibilite çalışmaları için 3,6 milyon dolarlık ihalenin Suudi Arabistan’daki Kral Abdullah Araştırma ve Stratejik Çalışmalar merkezine verildiği kaydedildi.Uzmanlar, Körfez ülkelerinde nüfusun hızla artması, yaz aylarının uzun sürmesi, kurak iklim ve bölgede yaşayan insanların su tasarrufu konusunda yeteri kadar bilinçli
Güney Kore firması Balıkesir'de bor işleme tesisi kuracak
Uğur, heyetin şu anda fizibilite çalışması yaptığını, önümüzdeki günlerde tekrar geleceğini bildirdi. BSO ve BOSB'de incelemelerde bulunan misafir heyete Uğur, Balıkesir Ticaret Odası Başkanı Fahri Ermişler ve Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) Genel Sekreter
Çin ve Trabzon arasında yeni ticaret köprüleri kuruluyor
Bu anlamda işbirliğine hazır olduğunu ifade eden Bauojun, "Daha önceki gelişimde Trabzon'da yaptığım fizibilite çalışmaları Türk fındığının kalitesi ve buradaki profesyonel tesisler, tercihlerimiz arasında Trabzon'u öne çıkardı.
Fethiyeli zeytinyağı üreticileri artan fabrikalardan rahatsız
Zeytinyağı sıkma tesisleri kurulmadan önce fizibilite çalışmalarının sağlıklı yapılmadığı, bu durumun da tesis sayısında kontrolsüz ve kuralsız bir artışa yol açtığını anlatan fabrika sahipleri, bunun sektörün rekabet gücünü zayıflattığı konusunda hemfikir oldu.
Amasya'da Harşena Dağı'nın altından 'Ferhat Tüneli' açılacak
Yapılacak tünelin fizibilite ve ön etüt çalışmalarını tamamlandıklarını belirten Özdemir, "Aydınlatma ve seslendirme ile ilgili projelerimiz de bitirilmek üzere. 2014 yılı başında ize bu projenin ilk kazmasını vuracağız ve çalışmalarımızı 1 yıl içerisinde bitireceğiz.
Yeşilırmak Deltası doğa turizmine kazandırılacak
Bölge Müdürü Emin Karaman, Türkiye’nin Karadeniz kıyılarındaki en büyük deltası olan Yeşilırmak Deltası'nın sahip olduğu özellikleri ortaya koyacak fizibilite çalışmasının devam ettiğini belirterek, "Çalışma sonrasında Yeşilırmak deltamızın turizme kazandırılması yönünde planlama çalışmalarına geçilecektir.
Vali Altınok: Hızlı tren yatırım programına alınınca birkaç yıl içinde gelir
Şu anda gerek Kırşehir-Ulukışla, gerek Kayseri-Antalya hızlı treni fizibilite, etüt çalışmaları devam ediyor. Hızlı tren hattı ile ilgili Çevre Etki Değerlendirme (ÇED), diğeriyle ilgili etüt çalışmaları sürüyor.
Ürdün’ün dördüncü büyük kenti Zaatari kampı (Özel)
Suriyeli mültecilere kapıların kapatılmayacağını bildiren yetkililer ihtiyacı karşılamak için 80 bin kapasiteli yeni bir kamp alanının fizibilite çalışmalarının devam ettiğini belirttiler. Çölün ortasına inşa edilen kampta ilk kurulan çadırların yerini şu anda konteynerler almış durumda.
Ulusal su bilgi sistemi kuruluyor
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürlüğü, çalışma kapsamında, Ulusal Su Bilgi Sistemi Fizibilite Etüdü Projesi’ni başlattı. Projede paydaş kurumlar ile hali hazırda tutulan su ile ilgili veri yapıları, ihtiyaç duyulan su verileri, kullanılan bilişim teknolojisi altyapısı hakkında analiz çalışması
Tunceli Üniversitesi'nden 'Dersim Turizm Yatırımları Projesi'
Projelendirilen konularda yatırım yapmak isteyen yerli ve yabancı girişimciler ile kamu kurum ve kuruluşlarına üniversite tarafından ücretsiz fizibilite desteği sunulacak. Konuya ilişkin senato üyeleri ve daire başkanlarıyla birlikte basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Tunceli Üniversitesi Rektörü Prof.
Afşin-Elbistan bölgesindeki 12 milyar dolarlık yatırım için çalışmalar sürüyor
FİZİBİLİTE ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR TAQA Türkiye Genel Koordinatörü Bora Berkün, kendilerine işin durdurulması yönünde herhangi bir talimat ulaşmadığını kaydetti. Cihan Haber Ajansı’na (Cihan) konuşan Berkün, "Şuan bize intikal eden herhangi bir durum yok.
GASKİ kendi elektriğini üretti, işletme kara geçti
Yaptığımız fizibilite çalışmaları ile 500 ile 800 kilovat arasında bir enerji elde edebileceğimizi ön görüyoruz. Bununla ilgi çalışmalar devam ediyor.
Yozgat Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin temeli atıldı
Bu kapsamda öncelikle 22 ilimizde yapılması hedeflenen hastaneler için Bakanlığımızın ilgili birimleri gerekli fizibilite çalışmalarını yapıyor. Gelinen aşamada ise 8 ilimizde yapacağımız 9 sağlık kompleksinin sözleşmelerini ilgili firmalarla imzaladık.
Etiyopya Büyükelçisi: Yatırımcılara ciddi avantajlar sunuyoruz
En kısa zamanda Etiyopya’ya gidip fizibilite çalışması yapacağız. Diğer Afrika ülkelerine bu ülke üzerinden dağıtım yapabiliriz.” şeklinde konuştu.
Malatya’ya 20 milyon TL’lik meyve suyu yatırımı
Belediyemiz iştiraklerinden Esenlik bünyesinde, konsantre meyve suyu fabrikası kurulması konusunda etüd-proje-fizibilite ve yatırım ile ilgili çalışmalar tamamlanmış durumdadır.” dedi. Malatya Organize Sanayi Bölgesi'nde kuracakları fabrikanın temelini bu yıl atmayı planladıklarını dile getiren Başkan Çakır, “Öncelikle Organize Sanayi
İşitme Engelli Yaz Olimpiyatları'nda şike iddiası
Uluslararası bir organizasyon olmasına rağmen gerek fizibilite olarak gerek olimpiyatlara uygunluk bakımından Bulgaristan'ın sınıfta kaldığını belirten katılımcılar, sporcuların transferinden müsabakaların yapılacağı stadyumlara kadar tam anlamıyla hayal kırıklığı yaşadıklarını
Çağlayan: Teknik müşavirlik firmalarına 2,5 milyon lira destek verdik
Ayrıca, sözleşme destekleri ve fizibilite etüdü-nazım planı destekleri ile firmalarımıza yurt dışında katıldığı ihalelerde 300 bin ABD dolarına kadar teşvik verebiliyoruz. ENR listesinde yer alan Temelsu firmamız sözleşme desteğinden faydalanan firmalarımızdan birisi konumunda.
Valiliğin çevrim santrali ile ilgili açıklaması tatmin etmedi
Mevcut 2 adet sürekli emisyon ölçüm sistemine ilave olarak 2 adet daha eklenmesi için fizibilite raporları Valiliğimize sunulmuştur.” “TESİS KENDİ ÖLÇÜMÜNÜ KENDİSİ YAPIYORMUŞ”
ASGİAD Başkanı Bilgiç: Kanun çıkarken detaylıca araştırma yapılmıyor
Şimdi baştan çok ciddi fizibilite yapılıp yürürlüğe girmesi gereken kanunlar yürürlüğe girdikten sonra üzerinde yapılan değişiklerle kamuoyundan gelen tepkilerle şekillendirme söz konusu. Bu her alanda ciddi bir sıkıntı oluşturuyor.
'Çocuklarımıza, duygu ve düşüncelerini paylaşma fırsatı verelim'
2012 yılında ilimizdeki Anadolu Lisesi kontenjanı 3 bin 960 iken, bu sene tüm okullarımız bünyesinde kontenjan artırmaya yönelik yapılan fizibilite çalışmaları ve dönüşümler sonucunda Anadolu Liselerinin ilimiz genelindeki kontenjanı 7 bin 396 olmuştur.
KASİF gençlerin önünü açmaya devam ediyor
İş planı hazırlamasını bilen, fizibilite çalışması yapabilen nitelikli girişimci oranını ne kadar arttırabilirsek o ölçüde hızlı kalkınırız. Federasyon olarak son bir yılda 300 kişiye girişimcilik eğitimi verdik.
CHP'li Tanrıkulu Başbakan'a kesilen ağaçları sordu
boğaz köprüsü ile ilgili olarak fizibilite çalışması yapılmamış mıdır? Eğer fizibilite çalışması yapıldıysa bu çalışmanın kapsamları gereği piyasa, kuruluş yeri, mali, teknolojik ve hukuki incelemeler yeterli ölçüde yapılmış mıdır?
ESİDEF’li işadamları, TUSKON Zirvesi’nden milyonlarca dolarlık anlaşmayla döndü
Ticaret ve yatırım düşündükleri ülkelere fizibilite amacıyla gidecekleri tarihleri karşılıklı kararlaştırdılar." diye konuştu.
Kazakistan ile Özbekistan stratejik ortak oldu
Özbek lider, Birleşmiş Milletler himayesinde uluslararası uzmanlar tarafından fizibilite çalışmaları yapıldıktan sonra santrallerin inşa edilebileceğini savundu. Doğalgaz ve petrol rezervi bakımında yoksun olan Orta Asya ülkelerinden Tacikistan Rogun santrali ile Kırgızistan ise Kambaratin santraliyle enerji ihtiyacını belli
"Su taşkınlığına karşı Bulgaristan'la protokol imzalandı"
Bazı havzalarla ilgili olarak fizibilite ve rehabilitasyon çalışmaları yapıldığını, bazılarında ise bu çalışmanın tamamlanmak üzere olduğunu dile getiren Sedat Kadıoğlu, bu yılın sonunda veya önümüzdeki yıl hem Meriç hem de Ergene ile alakalı olarak Avrupa
Türkiye’nin en modern deri ihtisas OSB’si yatırımcı bekliyor
Vali Demir ise trafolardaki sıkıntının bir fizibilite çalışması yapılarak en kısa sürede çözüme kavuşturulmasını istedi. Boş olan 32 parselin doldurulmasının önemli olduğunu da vurgulayan Demir, “Acil olarak bölgenin tanıtımını çevre illerde yapmamız gerekiyor.
Mısır, Türkiye’nin Afrika ülkelerine açılan kapısı olacak
ŞANLIURFA - Şanlıurfalı iş adamları devrim sonrası toparlanmaya çalışan Mısır’da yatırım için fizibilite çalışmalarına başladı. 20 kişilik grupla Mısır’a giden iş adamı heyeti, yatırım alanları ile ilgili bilgi topladı.
'Yol yapılırsa Beylikdüzü'nden Maslak'a bisikletle gidilebilir'
Fizibilite çalışması yapılan hatlarda, özellikle sahil kesiminde 24 kilometrelik öncelikli yol güzergahı belirlenmiş durumda. İkinci ve üçüncü hatlarla birlikte bu güzergahların uzunluğunun 1004 kilometre olması hedefleniyor.