gauck

Almanya Cumhurbaşkanı Gauck, uluslararası siyasette daha etkin rol istedi
Konferansı organize eden Büyükelçi Wolfgang İschinger'in katılımcıları selamlamasının ardından açış konuşmasını yapan Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, ülkesinin uluslararası siyasette daha etkin rol almasını istedi.
Almanya’ya Cumhurbaşkanı: Göçün ülkeye çok faydası var
BERLİN - Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, ülkeye göçün olumlu katkıları olduğunu söyledi. İnsanlar üzerinde yabancılardan dolayı korku oluşturulmaması gerektiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Gauck, “Bu iç barış için tehlikelidir.
Gauck, yabancı diplomatları ağırladı
BERLİN - Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, Berlin’deki yabancı diplomatlar için resepsiyon verdi.Joachim Gauck, Cumhurbaşkanlığı Sarayı Bellevue’de ağırlanan diplomatları Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier ile birlikte karşıladı.
Alman siyaseti yeni yıl resepsiyonunda sivil toplumu ağırladı
BERLİN - Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, yeni yıl nedeniyle verdiği resepsiyonda vatandaşlar, sivil toplum kurumu temsilcileri ve federal hükümet üyeleriyle bir araya geldi. Cumhurbaşkanlığı Sarayı Bellevu’de verilen resepsiyona geçirdiği kaza sebebiyle hafif sakatlanan Başbakan Angela Merkel koltuk değnekleriyle katıldı.
Münih Güvenlik Zirvesi’nin açılış konuşmasını Alman Cumhurbaşkanı yapacak
açıklama yapan MSC Şefi Wolfgang Ischinger, bu yıl 31 Ocak tarihinde başlayıp üç gün sürecek konferansın ilk konuşmasını Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck’un yapacağını bildirdi.Dünyadan çok sayıda devlet adamı, ordu yöneticisi ve iş adamının katıldığı zirveye bu yıl 18 devlet başkanı, 50 dışişleri ve savunma bakanı ile 10 uluslararası
Almanya cumhurbaşkanı Noel konuşmasında mültecilere hoşgörü isteyecek
BERLİN - Almanya Cumhurbaşkanı Gauck’un Noel akşamı yapacağı konuşması basına yansıdı. Gauck, ülkesine gelen sığınmacı ve mültecilere daha fazla tolerans gösterilmesini isteyeceği belirtildi.
Almanya Başbakanı Angela Merkel de Soçi'ye gitmeyecek
Daha önce Cumhurbaşkanı Joachim Gauck´un da katılmayacağı açıklanmıştı. Önümüzdeki yılın 7 ile 23 Şubat tarihlerinde düzenlenecek etkinlikte Almanya´yı İçişleri Bakanı Thomas de Maziere temsil edecek.
Almanya’da üçüncü Merkel dönemi başladı
Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, yeni hükümete seslenerek, Euro krizi ve demografik değişimin yaşandığı bir dönemde iktidara önemli sorumluluklar düştüğünü söyledi.Başbakan Angela Merkel ve hükümet üyelerinin Federal Parlamento’da yemin etmesiyle birlikte 18.
Merkel ve kabinesi, mazbatalarını aldı
Angela Merkel ve icracı bakanlar, Cumhurbaşkanı Joachim Gauck'tan mazbatalarını aldı. Merkel, daha sonra Meclis Başkanı Norbert Lammert huzurunda yemin öderek göreve başlamış oldu.Almanya'nın Türk kökenli ilk bakanı Aydan Özoğuz ise 'devlet bakanı' sıfatı taşıdığı için bakanlar kurulu üyesi olarak bugünkü seremonilere katılmadı.
Almanya'da hükümet, seçimden üç ay sonra işbaşı yapıyor
Başbakan ve Federal Bakanlar Cumhurbaşkanı Joachim Gauck’un elinden tezkerelerini alarak resmen görevlerine başlıyor. Merkelilk yurtdışı ziyaretini ise Fransa’ya yapacak.
Almanya’da koalisyon anlaşmasında mutlu son
Merkel’in saat 9’da vekiller tarafından seçilmesinden sonra yemin töreninden önce saat 11’de Cumhurbaşkanı Joachim Gauck’un huzuruna çıkacak. Cumhurbaşkanı’nın makamı Bellevue Sarayı'nda Merkel başbakanlığa atanacak.
Hollanda ve Almanya liderleri, Soçi'ye gitmiyor
FRANKFURT - Rusya’yı protesto eden Avrupalı liderlerin sayısı artıyor. Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck’tan sonra Fransa Cumhurbaşkanı Fraçois Hollande da Rusya’daki kış olimpiyatlarına katılmayacağını duyurdu.
Almanya'da Bakanlar Kurulu belli oldu; Özoğuz ilk Türk bakan
Merkel ve bakanlar kurulu üyeleri tezkerelerini Cumhurbaşkanı Joachim Gauck’un elinden alacak.Diyer yandan Yeşiller Partisi Milletvekili Cem Özdemir de bakan olan Aydan Özoğuz'u tebrik etti.
Büyük Koalisyon olmazsa, federal seçim yenilenebilir
Başbakan adayı mutlak çoğunluğu ikinci turda da elde edemezse Cumhurbaşkanı Joachim Gauck'un devreye girmesi gerekiyor. Gauck, Meclis'te göreceli çoğunlukta oy alan kişiyi azınlık hükümetinin başbakanı atayabilir ya da Parlamento'yu feshedebilir.
Mandela'nın cenazesi, Amerika ile Küba'yı barıştırdı
Cenaze için stadyuma gelenler arasında ABD Başkanı Barack Obama, Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande, İngiliz Başbakanı James Cameron, Güney Afrika Devlet Başkanı Jacob Zuma, BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon, Japon Prensi,
"Yüzyılın en büyük anma töreni başladı"
Brezilya lideri Dilma Rousseff, ABD Başkanı Barack Obama, Fransa Başkanı François Hollande, eski lider Nicolas Sarkozy, Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, İngiltere Başbakanı David Cameroon, BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon Mandela’nın da olduğu liderler törende yerini aldı.
Cumhurbaşkanı Gauck: Çağımızın en büyük isimlerinden birini kaybettik
BERLİN - Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, Güney Afrika’nın eski Devlet Başkanı Nelson Mandela için taziye mesajı yayınladı. Gauck mesajında “Çağımızın en büyük isimlerinden biri olan Mandela'yı kaybettik.
Alman lider Gauck, Münster’deki İslam bölümünü ziyaret etti
BERLİN - Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, Münster´deki İslam İlahiyatı Merkezi´ni ziyaret etti. Ziyaretinde yaptığı konuşmada Gauck, Alman üniversitelerinde İslam ilahiyat bölümlerinin açılmasını, “Almanya´nın yakın tarihi için önemli bir adım.
Çifte vatandaşlıkta yeni çifte standart istemiyoruz!
Merkel ve Gauck’tan fazla bu ülkeye emeği olan insanlara yaptıklarından utanmaları gerekir." dedi.Kendisi de çifte vatandaş DİTİB Sözcüsü Dr.
Gauck: Daha fazla mülteci kabul etme gücüne sahibiz
STUTTGART - Alman Kızıl Haçı'nın (DRK) 150. kuruluş yıldönümü töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, Avrupa Birliği’nin (AB) son dönemde Akdeniz'de ardı ardına batan teknelerle umut yolculuğuna çıkan mültecilere
Almanya'da bakanlar Cumhurbaşkanı Gauck’a veda etti
Başbakan Angela Merkel ve bakanlar kurulu üyeleri Cumhurbaşkanı Joachim Gauck’a veda etti.Cumhurbaşkanlığı Sarayı Bellevue’de kabine üyelerini kabul eden Gauck, “Hükümet olarak zor dönemde önemli sorumluluk üstlendiniz.
BMW’nin CDU’ya yaptığı bağış rahatsızlık uyandırdı
Kurum yöneticilerinden Christian Humborg, Cumhurbaşkanı Joachim Gauck’un bir komisyon kurarak olayın araştırılmasını istedi. Humborg, partiler yasasına göre cumhurbaşkanının böyle bir yetkisinin olduğunu kaydetti.
Sol Parti liderinin yakın çalışma arkadaşı Stasi ajanı çıktı
Seçim değerlendirme görüşmeleri yapan Cumhurbaşkanı Joachim Gauck’un Sol Partili yönetici Katja Kipping ile konuyu görüşmesi bekleniyor. (CİHAN)
Almanya'da koalisyon görüşmeleri çetin geçecek
Diğer taraftan Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, siyasi partilerin liderlerini Bellevue Sarayı’na görüşmeye davet etti. Koalisyon görüşmeleri başarısızlıkla sonuçlanacak olursa ve Birlik Partileri azınlık hükümeti kurmayı reddederse seçimlerin yenilenmesi, bu durumda da Gauck’un devreye girmesi
Almanya'nın Kayseri Fahri Konsolosu Soysaraç'a Liyakat Madalyası
Soysaraç’a Madalyası’nı 30 Eylül 2013 Pazartesi günü saat 19:00’da Kayseri Ommer Otel’de yapılacak kutlama resepsiyonunda Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck adına takdim edecek. Fahri Konsolos Çağlar Soysaraç, Almanya Cumhurbaşkanı Wulff’un 2010 yılındaki 5 günlük resmi Türkiye ziyareti kapsamında önemli katkılar sağladı, bu ziyaretle
Almanya Federal Meclisi'ne 229 yeni milletvekili seçildi
Meclis giriş kartlarının hazırlandığı ve yeni vekillere Cumhurbaşkanı Joachim Gauck imzalı tebrik mektubu ile görev seyahatlerinde kullanmak üzere Alman Demiryolları DB’den ücretsiz hizmet alacakları kartların verileceği belirtildi.
Cumhurbaşkanı Joachim Gauck oyunu kullandı
BERLİN - Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck ve hayat arkadaşı Daniela Schadt, genel seçimler için birlikte Erich-Kaestner ilkokulunda oyunu kullandı. Oyunu attıktan sonra basın açıklaması yapan Gauck, herkesi demokratik hakkını kullanmaya çağırdı.
Sağcı Parti NPD Almaya Cumhurbaşkanı hakkında dava açtı
BERLİN - Almanya'da aşırı sağcı parti NPD, Cumhurbaşkanı Joachim Gauck hakkında Anayasa Mahkemesi'nde dava açtı. Gauck, Ağustos sonunda bir okulda yaptığı konuşmada, Berlin'deki bir yurda mültecilerin yerleştirilmesine karşı gösteri yapanlar hakkında, "Sokağa çıkan ve bu serserilere
Hollande: Suriye'de tek başımıza hareket etmeyiz
Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck'la görüşmesinin ardından açıklama yapan Hollande, "Karar olumlu çıkmazsa tek başımıza hareket etmeyiz. Ama Suriye muhalefetini destekleyerek sorumluluğumuzu yerine getiririz.
John : NSU oturumunda devlet krizine yeterince değinilmedi
Meclis’te yapılan özel oturumu seyircilerin bulunduğu bölümde Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu, AK Parti Samsun Milletvekili ve Dışişleri Komisyonu Üyesi Çağatay Kılıç, Yunanistan Maslahatgüzarı, NSU
Alman Federal Meclisi'nde NSU komisyonun nihai raporu ele alındı
Başbakan Angela Merkel (CDU) ve kabine üyelerinin hazır bulunduğu oturumu Cumhurbaşkanı Joachim Gauck ile NSU terör örgütü kurbanlarının yakınları, Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu, TBMM İnsan Hakları Komisyonu üyesi Çağatay Kılıç, hükümet
Alman Meclisi'nde NSU oturumu
Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck ve mağdur ailelerin de katıldığı oturuma Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu ve Samsun Milletvekili Çağatay Kılıç da iştirak ediyor.Oturumun açış konuşmasını yapan Meclis Başkanı Norbert Lammert, meclis adına mağdur ailelerden özür diledi ve "Böyle bir olayın tekrarlanmaması için her şeyi yapmamız
NSU komisyonu üyeleri, raporun rafta unutulmasını istemiyor
Federal Meclis'te 2 Eylül'de Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, NSU kurbanları ve yakınlarının hazır bulunacağı özel oturumda irdelenecek olan rapor, komisyon tarafından tanıtıldıktan hemen sonra parlamentonun internet sitesine kondu.
Gauck’un federal secim açıklaması tepki gördü
BERLİN - Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck’un federal seçim öncesi partilerden programlarını ve hedeflerini halka daha anlaşılır şekilde anlatmalarını istemesine tepki geldi. Birlik Partileri (CDU/CSU) Federal Parlamento Grubu Başkanı Volker Kauder, "Eğer demokrasinin kurallarına göre seçim çalışmaları yapılıyorsa bir cumhurbaşkanı seçim çalışmalarını
Gauck: Ramazan Bayramı'nın ülkemde kutlanması din özgürlüğünün bir ifadesidir
BERLİN - Göreve geldiğinden bu yana ikinci defa Almanya'da yaşayan Müslümanların Ramazan Bayramı'nı tebrik eden Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, Ramazan ayının yokluğu hissetme, tefekkür etme ve insanın iç sesini dinlediği
Gauck: NSA skandalı özgürlük hissini kısıtlar
BERLİN - Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, Amerikan istihbarat teşkilatı NSA'nın dinleme skandalını değerlendirerek, “Bu özgürlük duyusuna zarar verir.” dedi. Alman istihbarat teşkilatlarından sorumlu Ronald Pofalla'yı dinleyen Federal Meclis Denetleme Kurulu ise NSA skandalının aydınlatılmasını talep etti.
Alman cumhurbaşkanından ABD'ye: Dostlarımızla eleştirel konuşabilmeliyiz
BERLİN - Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, Amerikan istihbarat kurumu NSA’nin dinleme skandalı ile alakalı konuştu. "Amerikalılara, 2. Dünya Savaşı'ndan sonra ülkemiz için yaptıklarından dolayı.
Alman cumhurbaşkanı mülteciler için 'merhamet' istedi
BERLİN - Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, başkent Berlin'de eski bir okul binasına yerleştirilecek mültecilerle dayanışma çağrısı yaptı.Aşırı sağcı parti NPD üyelerinin mültecilerin kalacağı yerde protestolar düzenlediği Hellersdorf’da bir kiliseyi ziyaretinde konuşan Gauck, “Biz aşırı sağcılardan
"Almanya Cumhurbaşkanı, Ramazan’da iftar vermeli"
Orucun Almanya’da tekrar güncel hale getirilmesini isteyen Micksch, Cumhurbaşkanı Joachim Gauck’a da bir çağrıda bulundu: “Dilerdik ki; bizim Cumhurbaşkanımız ABD Başkanı ve Avusturya Başbakanı’nın yıllardır yaptığı gibi iftar versin.
Gauck: ABD'nin dinlemelerinden endişeliyiz
STUTTGART - Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, Freiburg'da 150 yabancı misyon şefi ve uluslararası kuruluşların temsilcileri ile bir araya geldiği konuşmasında ABD'nin başka ülkeleri dinlemesini eleştirdi.
Merkel, NSU mağdurlarını kamuoyuna kapalı ağırladı
Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck NSU kurbanlarını Bellevue Sarayı’nda ağırladıktan sonra Hristiyan Demokrat Birlik Partili Başbakan Merkel’in de böyle bir buluşma yapıp yapmayacağı merak edilmişti.
Obama: Bütün insanlık için barış ve özgürlük istemeliyiz
Berlin’de ilk resmi temaslarına Cumhurbaşkanı Joachim Gauck ile görüşmeyle başlayan Obama, cumhurbaşkanlığı sarayı Bellevue’de askeri törenle karşılandı. Karşılamadan sonra ziyaretçi defterine not düşen Obama Gauck ile birlikte John F.
ABD Başkanı Obama Berlin'deki temaslarına başladı
Eşi ve çocuklarıyla birlikte dün akşam Berlin'e gelen Obama, öncelikle Bellevue Sarayı’nda Cumhurbaşkanı Joachim Gauck ile görüştü. Başbakan Angela Merkel ile bir araya gelen Obama, görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında soruları cevaplayacak.
Sel mağdurlarına 8 milyar Euro'luk fon
Cumhurbaşkanı Joachim Gauck sele maruz kalan bölgeleri ziyaret etti. Gauck, Baverya'daki Deggendorf'a giderek orada görev yapan itfaiyeci, asker, polis ve binlerce gönüllüye teşekkür etti. (CİHAN)
Almanya'da selin vurduğu beldeler hükümetten yardım bekliyor
Cumhurbaşkanı Joachim Gauck’un, Pazar günü Halle’deki kilise ayinine katıldıktan sonra selden etkilenen vatandaşlarla görüşüp, yetkililerle bir araya gelmesi bekleniyor. Halle’de yetkililer 30 bin vatandaşa evlerinden uzaklaşmaları tavsiyesinde bulunmuşlardı.
Akif Çağatay Kılıç: Alman siyasetçiler AK Parti'ye övgüler yağdırdı
Almanya’nın Leipzig şehrindeki kutlamalara AP Sosyalist Grup Başkanı Hannes Swoboda, Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande ve 300 ülkeyi temsilen üst düzey siyasetçiler katıldı.
Almanların en eski partisi SDP’den Türkiye’nin AB üyeliğine destek
AP Sosyalist Grup Başkanı Hannes Swoboda, Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande ve 300 ülkeyi temsilen üst düzey siyasetçiler katıldığı Leipzig’deki kutlamalara katılan Türkiye-Almanya Parlementolar Arası Dostluk Grubu
Gauck: Tarihimizin kara günlerinde bir parça onur bahşettiniz
Mahkemesi'nin başkanları, SPD'li eski başbakanlar Helmut Schmidt, Gerhard Schröder ve Yeşiller'in eşbaşkanlarının katıldığı programda Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck konuşma yaptı.SPD'nin özgürlük, eşitlik ve demokrasi için yaptığı hizmetlerden dolayı teşekkür eden Gauck, özellikle Nazi rejiminin ‘Yetki Yasası'nı dayattığı döneme değindi
Alman özgürlük, eşitlik ve kardeşliği 150 yaşında
Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, Başbakan Angela Merkel’in yanı sıra Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande gibi on ülke devlet başkanı veya başbakan nezdinde kutlamaya katılırken, 300 ülkeyi üst düzey siyasetçi temsil ediyor.
Almanya'nın en eski partisi 150. yıldönümünü kutluyor
Joachim Gauck, Angela Merkel başta olmak üzere Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande gibi 10 ülkenin yöneticileri, 80 ülkeden 300’den fazla uluslararası üst düzey siyasilerin programa gelmesi bekleniyor.