gazete okuma

Mecburiyetten hırsızlık yapmış!
, uzun süre sohbet ettikten sonra gazete okuma bahanesiyle masanın üzerindeki telefonu aldı. Çaldığı telefonla konuşuyormuş gibi yaparak kuaförden uzaklaşan zanlı, hırsızlık için girdiği dükkanda 27 dakika kaldı.
Bilgisayar kullanım yaşı 8’e, cep telefonu ise 10’a düştü
ÇOCUKLARIN GAZETE OKUMA ORANIAraştırmaya göre 6-15 yaş grubundaki çocukların yüzde 16,6’sı basılı ortamda gazete, yüzde 15,8’i dergi okudu. Aynı yaş grubundaki çocukların yüzde 19,1’i gazeteyi, yüzde 14,3’ü dergiyi hemen her gün okurken, yüzde 10,3’ü gazeteyi, yüzde 16,3’ü dergiyi 2-3 ayda bir okudu.
Sivaslılar gündemi yerel gazetelerden takip edecek
Aynı zamanda Sivas Kahveciler Odası Başkanı olan Beşir Köksal, üyesi olan tüm işletmelere bir yazı göndererek, gazete okuma alışkanlığının tekrar sağlanması için özellikle yerel gazetelere sahip çıkılmasını istedi.
MAGİAD'dan üyelerine ekonomi konferansı
İşadamlarının Türkiye ve dünyadaki gelişmeleri yakından takip etmeleri gerektiğini dile getiren Bozkurt, bunun için gazete okuma ve haber seyretmenin önemli olduğu vurguladı. Bozkurt, "Yapılan anketlere göre gazetelerin ekonomi sayfalarının en fazla okunduğu dönem ekonomik kriz ve dalgalanmaların olduğu zaman.
Oğlu polis tarafından vurulan anne: Polis annesiyle kucaklaşmak istiyorum
Bu evinde oturup gazete okuma, olayları gazeteden takip etmeye benzemiyor. Adalet açısından umarım Yargıtay bu yanlışlığı döndürecektir. İnançla bekleyelim, hep birlikte geciken adalet adalet değildir.
Çok izliyor, az okuyoruz
Her gün mutlaka televizyon izleyenlerin oranı yüzde 94’le zirve yaptığı ülkemizde, dergi okuma oranı yüzde 4, kitap okuma oranı yüzde 4,5, gazete okuma oranı yüzde 22 ve radyo dinleme oranı ise yüzde 25.
Avrupa'da çocuklar 10 yaşında duvar gazetesi çıkarıyor
ANTALYA - Avrupa'da öğrenciler, gazete okumaya, 10 yaşında duvar gazetesi hazırlayarak başlıyor. Avrupa Dedektiflik Öyküleri Projesi kapsamında, Antalya'nın Manavgat ilçesine gelen 5 ülkeden 14 öğretmen, ilçede günlük ve haftalık çıkan yerel gazeteleri inceledi.
Türkiye'de internet en çok sörf ve sosyal medya için kullanılıyor
Haber/gazete okuma: Yüzde 61Görüntülü-sesli görüşme: Yüzde 59Sesli görüşme: Yüzde 56Oyun oynama: Yüzde 55
Korunma altındaki çocuklara 'Kitap Hayattır' saati
KARS - Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, korunma ve bakım altındaki çocuklara kitap, dergi ve gazete okuma alışkanlığı kazandırmak için 'Kitap Hayattır' adıyla bir uygulama başlatıyor. Uygulama hakkında bilgi veren Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Kars İl Müdürü Akın Oktay, korunma ve bakım altında bulunan çocukların barış, dostluk, dayanışma
Sadece gazete satan bayii uygulaması başlattılar
Sadece gazete satılan bayi olması açısından Türkiye’de ilk olan uygulama, Zonguldak’ta gazete okuma ve satın alma kültürünü yaygınlaştırmayı amaçlıyor. Zonguldak Valiliği’nin önünde açılan gazete satış noktasına, Zonguldak’ın ilk gazetecisi ve matbaacısı Tahir Karaoğuz’un ismi verildi.
Eyüp Can: Tasarım, tüm iş sektörlerini etkileme gücüne sahip
Gazete okuma alışkanlığının gelişen teknoloji ile yok olmayacağını, aksine bunun fırsat haline getirilmesi gerektiğini kaydeden Can, insanların öteki varlıkları ilgi duyma ihtiyacını kaybetmediği sürece, gazetelerin de ortadan
Okumada dünya standartlarının çok altındayız
Necati Kayhan, “Ülkemiz ekonomik, sosyal ve siyasal alanda birçok önemli gelişmeler kaydetmesine rağmen kitap, dergi, gazete okuma konusunda hala son sıralarda yer almakta. Birleşmiş Milletler İnsani Gelişim Raporu’nun kitap okuma değerlendirmesinde, Türkiye hala 173 ülke arasında 86’ncı sırada yer alıyor.
Gençler, ilmi ve kültürel konuları Sızıntı'dan takip ediyor
Araştırmaya katılanların yaklaşık üçte biri, gazete okumadığını belirtti. Araştırmada erkeklerin kadınlara göre daha fazla gazete okudukları tespit edilirken, yaş ve eğitim düzeyi arttıkça düzenli gazete okuma sıklığının arttığı belirlendi.
SETA: Gençlerin yüzde 54’ü sigara içiyor
Buna ek olarak katılımcıların 40,8’i kitap, dergi, gazete okuma, 37,2’si internette sosyal medya ağlarına katılma, 29,6’sı spor yapma, 15,6’sı tiyatroya, sinemaya ve konsere gitme, 13,4’ü ise kıraathane ve kafe gibi mekanlarda arkadaşlarla buluşmayı tercih ediyor.
Sason'da 'her eve bir gazete' kampanyası
BATMAN - Batman'ın Sason ilçesinde İstiklal Kız YİBO Türkçe öğretmenleri Sabahattin Çoban ve Sibel Güller, gazete okuma alışkanlığının düşük seviyede olmasına dikkat çekmek için 'her eve bir gazete' adıyla bir etkinlik düzenledi
Guardian'ın internet sitesi tıklanma rekoru kırdı
Gazete okuma anketlerine göre ise Guardian’ın her geçen yıl kalitesini arttırdığı ve en iyi gazetecilik performansı gösteren gazete olduğu belirtiliyor. (CİHAN)
Van'daki çadır kente modern hamam kuruldu
Haftanın 3 günü bayanların ve 3 günü de erkeklerin banyo yapabileceği çadırkentte ayrıca çocuklar için ana sınıfı, yetişkinler için gazete okuma ve televizyon izleme çadırı ile kadınlar için el sanatları çadırı kuruluyor.
Yerleşik Alman, gazete okuma alışkanlığını 70 yıldır aralıksız sürdürüyor
Yerleşik Alman Margot Losch(83), gazete okuma alışkanlığını 13 yaşından bu yana düzenli bir şekilde sürdürdüğünü söyledi. Türkiye'de ve Almanya'da güne gazete okuyarak başladığını belirten Losch, küçük yaşta gazete okuma alışkanlığı kazanmasında anne ve babasının rolünün büyük olduğunu kaydetti
Çukurova Belediyesi Van’a 2 TIR yardım gönderdi
Başkan Arıkan, mutfak, revir, mescit, kütüphane, gazete okuma alanları, ısıtıcı ve televizyonların olacağı çadırda ihtiyaca göre de sıcak yemek çıkarmak için çalışmalar yapıldığını sözlerine ekledi. (CİHAN)
Okullarda gazete okuma köşesi kurulması isteniyor
MANİSA - Basın İlan Kurumu (BİK) Manisa Şube Müdürü Kenan Tokgöz, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Şerafettin Yel’den, okullarda gazete okuma köşeleri oluşturulması talebinde bulundu. Müdür Vekili Yel, Tokgöz’ü ziyaret ederek görevinde başarılar diledi.
Bursalı gençler toplumu okutmaya kararlı
Pala, "Gençlik Meclisimiz kitap ve gazete okuma ile ilgili kampanya gerçekleştiriyor. Türkiye’de 12 bin kişiye bir kitap düşüyor. Her 100 kişiden 4’ü kitap okuyor.
Çin'in tören kıtası, kapılarını yabancı basına açtı
00’da kalktıklarını anlatan Zhao, her gün en az 4 saat antrenman yaptıklarını, gündelik yarım saat gazete okuma vakitlerinin olduğunu, her akşam 30 dakika bölük bölük gündelik yaptıkları işler ile ilgili rapor verdiklerini kaydetti.
"Türkiye’de 49 bin 500 kişiye bir kütüphane, 122 kişiye bir kahvehane düşüyor"
Bazı yabancı ülkelerle Türkiye arasındaki kitap-gazete okuma oranlarını istatistiki bilgilerle karşılaştıran Demir, gazete okuma oranlarında Japonya’nın yüzde 62’lerde, Almanya’nın yüzde 48’lerde, Türkiye’nin ise sadece yüzde 5’lerde olduğunu belirtti.
Yerel medya tanıtım filmi Sakarya'da yayınlanmaya başlandı
SAKARYA - Basın İlan Kurumu (BİK)'nun gazete okuma alışkanlığını yaygınlaştırmak amacıyla hazırladığı 'yerel medya tanıtım filmi' yayınlanmaya başlandı.BİK Mersin Şube Müdürü Umut Çor'un görüntü yönetmenliğini yaptığı ve senaryosunu yazdığı yerel medya tanıtım filmi, Sakaryalı gazetecilere tanıtıldı.
Basın İlan Kurumu'nun ilan politikası iletişimcilerin istihdamını artırıyor
Kitap okuma alışkanlığının geliştirilmesi de gazete okuma alışkanlığıyla başlar. Onun için milli eğitimde zorunlu ders haline gelmesinin şart olduğunu düşünüyoruz. Gazetecilik derslerinin zorunlu hale gelmesi için Milli eğitim Bakanlığı ile görüşmelerimiz devam ediyor" diyen Atalay, okullara yönelik küçük gazeteler hazırlayıp pilot
BİK Samsun Şube Müdürü Bayraktar: İlanda adaleti getiriyoruz
Gazete okuma alışkanlığı ilköğretime kadar inmeli. Her okul yönetimi okuma alışkanlığının gelişmesi için gazetelerin görev yerlerinde olması için çaba içinde olmalı. Çocuklara okuma-yazma uygun görülen gazete manşetlerinde öğretilmeli.
Bakan Kavaf: Medya kadını tüketim malzemesi olarak görüyor
Türkiye’de televizyon izlenme oranı yüzde 94'e ulaşırken, gazete okuma oranı yüzde 22, kitap okuma oranı ise yüzde 5'te kalıyor. Bu güçlü etkileşim alanıyla medya, toplumdaki güç ilişkilerini, değer yapılarını ve yeni ahlaki olguları yansıtmakta, ama aynı zamanda bunları yeniden üretmekte
Flaman Gazetesi Türkçe başlık atarak Türk okurlara seslendi
Bu projeyle biz özellikle gençlerin gazete okumasını istiyoruz. İnsanlarımız gazete vesilesiyle yaşadıkları bölgede neler olup bittiğini yakından takip edebilmelerini sağlamak. Bu arada Flamanca okuma alışkanlığını da geliştirmek.
Basın İlan Kurum Şube Müdürü Bayraktar'dan okuma çağrısı: Sigara alma gazete al
Gelişmiş ülkeleri örnek olarak verenlerin gazete okuma alışkanlıklarıyla ilgili ciddi yaklaşımları yok. Japonya'da 68 milyon gazete satışı var. Ve nüfusu 128 milyon civarında.
Elazığ'da şizofren ve zihinsel engelli vatandaşlar için proje
Bu projenin amacı ilimizde yaşayan şizofreni hastalarına zaman geçirebilecekleri, arkadaşları ile bir araya gelerek kitap ve gazete okuma, çay kahve içebilme, internete girebilme, satranç tavla gibi zaman geçirebilecekleri bir mekan oluşturarak hastaların kaliteli zaman geçirebilmelerini sağlamaktır
Turizm yörelerinde yabancı gazeteler yok satıyor
Alman pedagog Petra Otmann Almanya gazete okuma alışkanlığının okullarda 6 sınıftan itibaren duvar gazetesi çıkarmayla başladığını belirtti. Petra Otmann Almanya'da anne ve babalar çocuklarının yanında kitap, dergi ve gazete okuduğu için çocuğuna niçin okumuyorsun diye bir soru sormasının çok komik olacağını belirtti
Basın İlan Kurumu gazete okunma oranını artırmak için okullarda gazete dağıtacak
Fikir üretebilmenin en kolay yolu da gazete okuma alışkanlığını kazanmaktır. Türkiye'de halen 4.8 milyon adet gazete satılıyor. Bu rakamın 30 milyonu bulması gerekiyor.
Of'ta bütün okullarda gazete köşesi kuruldu
Of Kaymakamlığı tarafından başlatılan uygulamayla ilçedeki 26 okulda ve Halk Kütüphanesi'nde gazete okuma bölümleri oluşturuldu. Kaymakamlık, il ve ilçe genelinde yayın yapan 9 gazeteyi her gün okullara ve Halk Kütüphanesi'ne göndererek öğretmen ve öğrencilere güncel haberleri takip etme fırsatı
Wall Street Journal Genel Yayın Yönetmeni Thomson: Artık kimsenin uzun haberleri okuyacak vakti yok
Uzun röportaj ve analizlere fazlasıyla yer verdiğiniz zaman insanların gazete okuma nedenlerini ellerinden alıyorsunuz. Tabii hâlâ uzun analiz ve röportajlara yer veriyoruz fakat haberin daha farklı ele alınması gerektiğini düşünüyoruz.
Manisa'da okuma alışkanlığı semineri büyük ilgi gördü
Gazete okuma yüzde :22 Radyo dinleme yüzde :24 Televizyon seyretme yüzde :95 DÜNYADA DERS KİTAPLARI HARİÇ YILDA BASILAN KİTAP SAYILARI
Alman pedagog Ottmann: Okullarda gazete okuma kültürü verilmeli
Alman pedagog Petra Ottmann, Türkiye'de toplam gazete satışlarının Avrupa ülkelerine göre çok düşük kalmasının, okullarda öğrencilere gazete okuma kültürü verilememesinden kaynaklandığını belirtti.
Prof. Dr. Ortaş: Lise eğitimini tam alamayan öğrenciler, üniversitede ciddi bir sorun oluyor
Öğretmen niteliği ve özlük hakları yönünden sorunlu ve eğitmenlerimizin başta geçim sıkıntısı ile başlayan kitap ve gazete okuma sorunu ciddi bir sorun. Öğretmenlerin yüzde 30'a varan oranda ek veya ikinci iş yapması nedeniyle öğretmenin kendisini geliştirmesini olanak vermemektedir.
Çocuklar tıraş olurken ebeveynleri kütüphanede kitap okuyor
Çocuklar için özel tıraş bölümü oluşturan Konyalı bir berber, dükkanın içerisine kurduğu kütüphane sayesinde bekleyen ebeveynlere de kitap ve gazete okuma imkanı sunuyor. Konyalı berberler çeşitli etkinliklerle müşteri çekmeye çalışıyor.
Dört kişilik şebekenin diş fırçası hırsızlığı güvenlik kamerasına takıldı
Kadın, temizlik ürünleri reyonunda oyalanırken zanlılardan biri de gazete okuma numarası yaptı. Diğer iki zanlı ise diş fırçası reyonundaki 50 adet fırçayı büyük bir ustalıkla montlarına koydu. Ardından sebze reyonundan limon alan zanlılar, kasadan limonun parasını ödeyerek çıktı.
İl Halk Kütüphaneleri internet salonlarıyla yeniden hayat buldu
Bu şekilde kitap, dergi, gazete okuma imkanı buluyor. Kitap ödünç alıyor. Kütüphane havasını kokluyor. İnternet erişim merkezlerinin açılması her yönüyle kütüphanelere ilgiyi artırıyor.
'Hemoroid şüpheniz varsa doktora gitmek için beklemeyin'
Tuvalette uzun zaman oturma (sigara içme, gazete okuma v.b.) ve aşırı ıkınmalardan kaçınma. Hemoroidlerde gerginlik ve basıncı azaltır ve böylece hemoroidlerin makattan dışarı çıkmaları önlenebilir. Hijyenik şartların sağlanması, Dışkılama sonrası makat bölgesinin tahriş edilmeden temizlenmesi gerekir.