giderleri

Turizmci de kurdaki yüksek artıştan şikayetçi
Yani enerji maliyetlerine bağlı olarak yol giderleri de artıyor. Su pahalanıyor, her bir şey pahalanıyor. Her bir şey doların yüzde 36 değerlenmesinin getirdiği açığı kapayacak şekilde artıyor. Bu ortamda diyelim 10 dolara sattığımız odadan 10 lira alıyorduk, 10 dolara sattığımız odadan 12 dolar alacağız belki ama giderlerimiz 13 doları buluyor.
Maliye Bakanı: Sayıştay’a 25 milyon muhasebe kaydı verdik
Bir bilançoda bir idarenin tüm alacakları borçları varlıkları giderleri gelirleri hepsi gösterilir ve dengede olması lazım. Türkiye’de devlet tüm vergi gelirlerini Maliye Bakanlığı toplar. İdareler vergi geliri toplamaz.
Daimler’in üretim şefi Andreas Renschler istifa etti
Renschler’in göreve gelmesinin ardından Daimler AG, giderleri hissedilir derecede aşağıya çekerek, ürün maliyetlerini düşürmüş ve otomobil satışlarında artış sağlamayı başarmıştı. Otomotiv sanayii gözlemcileri, üretim şefinin gitmesinden sonra, üretim ağını tüm ülkelere yaymış olan Daimler'in zorlanacağı görüşünde.
Hiçyılmaz: 2014 yılı bütçesinden aynı performansı beklemek anlamlı olamaz
Bütçe giderleri ise yüzde 12,7 oranında artmış ve 407,9 milyar TL olmuştur. 2013 yılı Ocak-Aralık döneminde vergi gelirleri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 17 oranında artarak 326,1 milyar lira olmuştur.
2013 bütçesi 18,4 milyar açık verdi
Şimşek'in aktardığı verilere göre 2013 yılında merkezi yönetim bütçe giderleri, 407,9 milyar lira, faiz hariç bütçe giderleri 357,9 milyar lira, merkezi yönetim bütçe gelirleri 389,4 milyar lira, genel bütçe vergi gelirleri 326,1 milyar lira olarak gerçekleşti.
Geçen yılın 11 aylık cari işlemler açığı 55,9 milyar dolar
Turizm gelirleri bir önceki yılın aynı dönemine göre 2 milyar 886 milyon ABD doları tutarında artarak 26 milyar 957 milyon ABD dolarına, turizm giderleri de 881 milyon ABD doları tutarında artarak 4 milyar 622 milyon ABD dolarına ulaştı.
İspanya Prensesi şeffaflık için ifadeye gidecek
ayrıca, Prenses Cristina’nın Aizoon şirketinin karapara aklamadan elde ettiği öne sürülen parayı yurtdışı gezileri, hediyeler ve dekorasyon gibi şahsi giderleri için harcadığı belirtiliyor. (CİHAN)
Sanayi Bakanı’ndan üreticiye 'enerji etiketi' uyarısı
Gelirleri artırmanın yanında giderleri kısmanın da önemli olduğuna temas eden Taner Yıldız, şunları kaydetti:“Ürünlerimizi pahalılaştıralım ama bunların her birimi için yaptığımız enerji harcamalarını indirelim.
Alım heyetleri ayakkabı sektörünün yüzünü güldürdü
Alım heyetlerinin konaklama ve ulaşım giderleri, İZFAŞ tarafından karşılanıyor.Fuarın en önemli ayaklarından birisinin alım heyeti olduğunu belirten İZFAŞ Genel Müdürü Mehmet Şakir Örs, yaptığı açıklamada, “Görüşmeler, işadamlarının tanışmaları için
İspanyol yargıç: Prenses, yolsuzluğu görmezden geldi
ayrıca, Prenses Cristina’nın Aizoon şirketinin kara para aklamadan elde ettiği öne sürülen parayı yurt dışı gezileri, hediyeler ve dekorasyon gibi şahsi giderleri için harcadığı kaydedildi.Yargıç Castro, milyonlarca Euro parayı zimmetine geçirmekle suçlanan Urdangarin ile Prenses’in işbirliği yaptığını öne sürüyor.
Antalya'da iki farklı kazada hayatını kaybeden işçilerin ailelerine aylık
neticesinde hayatını kaybeden vatandaşlarımızın hizmet sürelerine bakılmaksızın, müracaat eden eş, çocuk, anne ve babalarına gelir bağlanacak ve cenaze giderleri karşılanacak.” Yaralanan vatandaşlara da geçici iş göremezlik süresince günlük geçici iş göremezlik ödeneği verileceğini aktaran Erol, kalıcı engellerin oluşması halinde sürekli
Meteoroloji çalışanlarına tazminat müjdesi
Yazgan, “Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve Devlet Hava Meydanları İşletmesi, havacılığa katkılarından dolayı personel giderleri olarak Avrupa Hava Seyrüsefer Emniyeti Teşkilatı’ndan yani Eurocontrol’den para alıyor.
Almanya'da Büyük Koalisyon’da ‘büyük’ müsteşar heyeti
Buna ayrıca müsteşarların personel giderleri de eklenince yıllık masrafı 500 bin Euro’yu geçiyor. Başbakanlık ve bakanlıklarda görev yapacak 33 müsteşarın yıllık toplam gideri 16 milyon Euro’yu bulacağı belirtiliyor.
Bakan Şimşek: Mali performansın olumlu seyri sürüyor
Bütçe giderleri ise yüzde 9,1 oranında artışla 30,5 milyar TL olarak gerçekleşmiştir. Böylece 2013 yılı Ocak-Kasım döneminde bütçe açığı 1,2 milyar TL olarak gerçekleşmiştir.
Bütçe, Kasım ayında 6,4 milyar TL fazla verdi
BÜTÇE GİDERLERİ DE YÜZDE 9,1 ARTTIKasım ayında bütçe giderleri ise yüzde 9,1 oranında artarak 30,5 milyar TL olarak gerçekleşti. Vergi gelirleri geçen yılın aynı ayına göre yüzde 12,2 oranında artarak 33,1 milyar TL; faiz hariç bütçe giderleri ise yüzde 17,4 oranında artarak 28,7 milyar TL oldu.
Bebek giyim sektörü oyuncularının kafası karışık
Olaya böyle bakarsan şirket giderlerini kontrol edersin, ciroyu artırır sabit giderleri indirirsin." (CİHAN)
Cari açık, 52 milyar doları buldu
dönemde turizm gelirleri bir önceki yılın aynı dönemine nispeten 2 milyar 829 milyon ABD Doları tutarında artarak 25 milyar 41 milyon ABD Doları'na, turizm giderleri de 798 milyon ABD Doları tutarında artarak 4 milyar 83 milyon ABD Doları'na ulaştı.
Fabrika işçisi mahkeme ve tüketici hakem heyetine gitmeden bankayı dize getirdi
192,52-TL'nin altında kalan masraf ve komisyon ve refinansman giderleri için hakem heyetine başvurup karar almak zorunludur. Bu sınırın altında kalan masraf kalemleri için hakem heyeti tarafından verilen kararlar mahkeme ilamı hükmündedir.
Rusya devlet şirketleri bütçelerini kısıyor, demiryolları işçi çıkaracak
MOSKOVA - Küresel ekonomik kriz nedeni ile durgunluk yaşayan Rusya devlet şirketleri giderleri kısmaya başladı. Rusya demiryolları RZD Başkanı Vladimir Yakunin, yüzde 27’lik personelin yarım mesai yapmaları için çalışmalara başladıklarını söyledi.
Malatyalı genç iş adamlarından Rusya'ya iş gezisi
Personel ve kira giderleri yüksek. Türkiye ile mukayese yanlış olur. Devletimizin teşvikleri var. Ticaret müşavirliğimizle temas kurularak bunlar elde edilebilir.
Kurtulmuş: Terör olmasaydı, 150 tane İstanbul-Ankara hızlı tren projesi bitmişti
Yine terör olmasaydı, savunma ve faiz giderlerinden 358,1 milyar TL tasarruf sağlanabilecekti." Söz konusu çalışmaya göre Türkiye’nin 1986-2012 yılları arasında faiz giderleri toplamı 633 milyar TL.
TUSKON ve RUTİD’den mobilyacılara Rusya desteği
Personel ve kira giderleri yüksek. Türkiye ile mukayese yanlış olur. Devletimizin teşvikleri var. Ticaret müşavirliğimizle temas kurularak bunlar elde edilebilir.
Almanya’da fakirin kaderi değişmiyor
Bu grubun giderleri artarken, gelirleri ise yüzde 5 oranında geriledi.Araştırma raporunu yazan Markus Grabka ve Jan Göbel, fakir ve zengin arasındaki uçurumun arttığına dikkat çekti.ALMANYA’DA FAKİRLİKTEN KURTULMAK ZOR
Ocak-Eylül dönemi cari işlemler açığı 49 milyar dolar
yansıtılmasıyla, turizm gelirleri bir önceki yılın aynı dönemine göre 2 milyar 447 milyon ABD doları artarak 21 milyar 283 milyon ABD dolarına, turizm giderleri de 580 milyon ABD doları artarak 3 milyar 405 milyon ABD dolarına ulaştı.
Türkiye, ABD’ye en fazla öğrenci gönderen 10. ülke
Bu öğrencilerin birçoğunun tüm giderleri hükümet tarafından karşılanıyor.Ödedikleri okul harcı ABD vatandaşlarının iki katından fazla olan yabancı öğrencilerin ülke ekonomisine 24 milyardan dolardan fazla gelir bıraktığı tahmin ediliyor.
Patpat kazalarının sebebi römorka takılan ikinci şanzıman (Özel)
Benzinli arabaların çok fazla giderleri var. Bu makinelere bir sınırlama getirmek artık çok zor. Ama kanuni düzenleme gerekebilir. Eğitim gerekebilir.
Bulgar bakan Suriyeli mülteciler görüşmek üzere Ankara'ya gidiyor
Tel örgü giderleri için Avrupa fonlarından da yararlanılacak. (CİHAN)
Bulgaristan'da yaşlılar 'evlat edinilecek'
Yaşlı vatandaşların giderleri ise devlet tarafından karşılanacak. Emekli vatandaşlara hizmet edecek bakıcı ailelere aylık ortalama 510 leva (700 lira) para verilmesi öngörülüyor. (CİHAN)
TŞOF: En önemli hedefimiz 'şoförlük meslek standartları'nın hazırlanması
büyüyemediğini kaydeden Apaydın konuşmasını şöyle sürdürdü: "Günümüzde her sektörde yaşanan ekonomik sıkıntı, iş hacminin gittikçe küçülmesi, pek çok maliyet giderleri ve en önemlisi de akaryakıta yapılan zamlar ve ne olduğu bilinmeden zorunlu trafik sigortalarının kıyaslanmayacak şekilde artması, aracın arkasından yazılan cezalar
Resmi davetlerde alkol yasaklandı
Güney Afrika’nın yeni bütçesinde, bütün resmi araçların petrol giderleri sıkı takip edilecek, resmi kredi kartları iptal edilecek, yurtdışı ziyaretlerine katılanlar delegasyonların sayısı azaltılacak, devletten ev bekleyen bakanlar artık otelde kalamayacak, geçici olarak kiracı olacak
İsmail Kavuncu, 2014 yılında gerçekleşecek projeleri paylaştı
İsmail Kavuncu da "Yenilenebilir enerji kaynaklarını daha fazla kullanmak giderleri azaltacak. Dünyamızın geleceği açısından çevremiz açısından çok önemli. Yeşil Bina hem kendi enerjisini üretiyor hem de yandaki Alibeyköy Spor Kompleksi’ne destek oluyor.
Bakan Şimşek, Sayıştay raporlarındaki eleştirilere cevap verdi
Ayrıca genel bütçeli her bir kurum idaresi kendisine bütçeyle verilmiş ödeneklerin kullanımına ilişkin bütçe giderleri ve ödenekler tablosu ile taşınır kesin hesap cetvelini ayrı ayrı düzenlemiş ve Sayıştay’a sunmuştur.
Kızıltepe ilçesinde Suriyeli çocuklar için okul açıldı
Eğitimin, sabah ve öğlen olmak üzere dönüşümlü olarak verildiği okulda öğrencilerin tüm kırtasiye ihtiyaçları, okul giderleri ve bakımı, çalıştırılan öğretmen ve personelin ücretleri dernek tarafından karşılanıyor.
Maliye Bakanı: Seçim bütçesi uygulamayacağız
Önümüzdeki yıl merkezi yönetim bütçesinde bütçe giderlerini 436,3 milyar, faiz hariç giderleri 384,3 milyar, bütçe gelirlerini 403,2 milyar, vergi gelirlerini 348,4 milyar, bütçe açığını ise 33,2 milyar, faiz dışı fazlanın ise 18,8 milyar lira olmasını öngörüldüğünü aktardı
8 aylık cari açık 44, 3 milyar dolar
8 aylık dönemde, turizm gelirleri 3 milyar 480 milyon dolar artıp 19 milyar 152 milyon dolara, turizm giderleri de 740 milyar dolar tutarında artarak 3 milyar 310 milyon dolara ulaştı. Yatırım geliri dengesinin altında yer alan doğrudan yatırımlar, portföy yatırımları ve faizlerinden oluşan diğer yatırımlarda gerçekleşen toplam net çıkış, 2012'nin
Şiddetin olduğu evde büyüyen çocuk, ileride şiddet uyguluyor
Erden, 'para vermemek veya kısıtlı para vermek, ailenin tasarrufları gelir giderleri konusunda bilgi vermemek, istemediği işte zorla çalıştırmak veya çalışmasına izin vermemek, aileyi ilgilendiren ekonomik konularda eşinin fikrini almadan tek başına karar verme'nin de ekonomik şiddet olduğunu dile
Rusya nükleer silah harcamalarını yüzde 50 artırıyor
Bütçede 2016’ya kadar askeri giderlerin yüzde 60 civarında artması planlanıyor. 2013’te 2,1 trilyon ruble olan Rusya’nın askeri harcamaları 2016’da 3,38 trilyon rubleye yükselecek. Savunma giderleri 2014’de 2,49 trilyon ruble ve 2015’de 3,03 trilyon ruble olarak öngörülüyor.
Kiralık makine modeliyle zeytin üreticisinin maliyeti yarıya inecek
İşçilik, dur kalk ve enerji giderleri düşecek. İsterlerse üreticinin ödediği tasiriye ücretlerini düşürebilecekler. Bölge dışına kaçan işçilik ücretleri bölgede kalacak.
Yenilikçi sürüş teknolojiyle yılda 1 milyon Euro yakıt tasarrufu sağlayacak
Giderleri yüzde 20 oranında azaltmayı başardı. "Pirelli Grubu Ağır Vasıta Lastikleri Pazarlama Direktörü Alberto Vigano da Pirelli olarak sundukları çözümü tanıtmaktan mutluluk duyduğunu belirtti.
Mermerciler enerji ve motorin desteği istiyor
AFYONKARAHİSAR - Afyonkarahisar'da 235 milyon dolarla ihracatının yarısını tek başına karşılayan mermer sektörü, hükümetten motorin ve enerji giderlerinde indirimle birlikte ocak açmadaki prosedürlerin kolaylaştırılmasını
Almanya'da ısınmak pahalanıyor
FRANKFURT - Almanya’da uzun süren kış ve soğuk hava koşulları yakıt giderlerinin artmasına neden oldu. Bu yıl 50 metrekarelik bir ev için 200 Euro daha fazla yakıt ücreti ödenecek.
Binlerce insan kira artışlarını protesto etti
Geçtiğimiz yıl Rhein ve Ruhr bölgesinde yeni tutulan bir evde soğuk kira giderleri yüzde 5,6 artarken, metre kare ortalaması 6,05 Euro'ya aylık tekabül etti. LEG ev piyasası raporuna göre eyalet genelinde Köln ve Düsseldorf sakinleri en yüksek kirayı ödedi.
Adnan Menderes filmi için bağışlanan para iade edildi
için derneğe 12 bin lira bağışladıklarını kaydeden Solmaz, "Menderes'in Işığı Derneği'nin tüzüğü ve amaçları doğrultusunda, film çekiminin organizasyon giderleri işinde kullanılması amacıyla 11 Haziran 2013 tarihinde, paranın denetimini dernek yapsın diye mecliste karar alınarak para, dernek hesabına aktarıldı.
Şimşek: Bütçe yılın ilk 8 ayında 231 milyon TL fazla verdi
Bütçe giderleri ise yüzde 13,4 oranında artarak ve 259,7 milyar TL olarak gerçekleşti. Bütçedeki iyileşmenin vergi ve özelleştirmeden kaynaklandığını dile getiren Bakan Şimşek, “Bu yılın ilk sekiz ayında vergi gelirleri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde
SGK Başkanı İlhan: Online SMS ile ne kadar ilaç alındığı görülecek
Pirim gelirlerinin pirim giderlerini karşılama oranlarının geçmiş yıllara oranla çok yüksek olduğunu belirten İlhan, “Açıklarımızın, gayrisafi yurt içi hasılaya oranla azaldığını görüyoruz. Giderlerimizin azalan oranda arttığını görüyoruz.
7 aylık cari işlemler açığı 42,1 milyar dolar
altındaki turizm gelirleri, bir önceki yılın ilk yedi ayına göre 2 milyar 754 milyon ABD doları tutarında artarak 15 milyar 47 milyon ABD dolarına, turizm giderleri de 539 milyon ABD doları tutarında artarak 2 milyar 787 milyon ABD dolarına ulaştı.
Rektör Kibar: Sanayinin ne tür bilgiye ihtiyaç duyduğunu bilmiyoruz
/>ADASO Başkanı Zeki Kıvanç ise, 253 firma arasında yaptıkları bir ankette, 2013 yılı ilk döneminde AR-GE’ye yaptıkları harcamanın yüzde 1,21 ile işletme giderleri arasında en düşük kalem olarak gerçekleştiğini anlattı.
Servisçi yüzde 10 zam istiyor, gerekçe; sigorta ve yakıttaki fahiş artış
Arabaların değişim, bakım ve onarım giderleri, parça giderleri arttı. Trafik sigortası ve kasko ücretleri de malum... Biz fiyat artışlarında pek çok veriyi temel alıyoruz.
Almanya'da hayalet semtler artıyor
Nüfus azalıyor, ama çöp, atık su ve diğer hizmetlerin giderleri sabit kalıyor.” diye konuştu.Siyasilerin sorun büyümeden acilen önlem alması gerektiğini vurgulayan Prof. Voigtlaender, şu tavsiyelerde bulundu: “Yeni konut yapımı yerine mevcut binalar muhafaza edilmeye çalışılmalı, elden geçirilip onarılmalı.
İlkokula adım atmanın maliyeti 575 lira
Zaten öğrencinin eğitim giderleri veliye büyük yük olmaktadır. Okullardaki aidat, sınıf donanımı, kaynak kitaplar, araç-gereç gibi harcamaların da velilerden alınması bu yükü iyice artırmaktadır. Serbest kıyafet uygulamasına geçmeyecek okullarda çocuğu okuyan velinin her yıl üniforma alma zorunluluğu olduğundan dolayı, üniforma veliye ek bir yük daha getirmektedir