giresun ziraat odası

Fındık işçileri için otel konforunda tesis hazırladı
GİRESUN - Giresun Ziraat Odası eski Başkanı Özer Akbaşlı, merkeze bağlı Evren köyünde fındık işçileri için otel konforundan bir sosyal tesis yaptı. İşçiler, söz konusu tesiste konaklayabilecek, yemeklerini yiyecek, çamaşırlarını makinede yıkayabilecek, çalışma saatleri dışında sosyal etkinlik düzenleyebilecek
Fındığı yükseklerde dolu, alçaklarda fırtına vurdu
Giresun Ziraat Odası Başkanı Musa Keskin; Evren, Yukarıalınlı ve Orhaniye köylerinde hasar gören fındık arazilerinde incelemelerde bulundu. Fındık dallarının yere serildiğine dikkat çeken Keskin, çotanakların rüzgardan etkilendiğini söyledi.
Fındık 'yalancı bahar' tehdidi altında
GİRESUN - Giresun Ziraat Odası Başkanı Özer Akbaşlı, mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklıklar sebebiyle oluşan 'yalancı baharın' 2013 üretimi fındığı tehdit ettiğini söyledi. Akbaşlı, "Yaşanan yalancı bahar, yeni mahsul fındıkta mutlaka hasara yol açacaktır" dedi.
Türkiye'nin ilk fındık müzesi, kütüphanesi ve örnek bahçesi oluşturuluyor
GİRESUN - Giresun Ziraat Odası (GZO) Özer Akbaşlı, Giresun'da gerçekleştirdikleri proje ile Türkiye'de ilk kez fındıkla ilgili kütüphane, müze ve örnek bahçe oluşturduklarını söyledi. Akbaşlı, gazetecilere yaptığı açıklamada, NOOR Fındık Firması'nın finansmanını sağladığı projenin GZO ve Keşap Fındık Üreticileri Birliği'nce yürütüldüğünü belirtti
Giresun'da fındık fiyatı 5 liraya yükseldi
GİRESUN - Giresun Ziraat Odası (GZO) Başkanı Özer Akbaşlı, serbest piyasada Giresun kalite fındık fiyatının 5 liraya yükseldiğini söyledi. Akbaşlı,"Üretici fındığın kontrolünde elinde tutmaya devam ederse fiyat daha da yükselecektir.
GZO Başkanı Akbaşlı: İç tüketimin artması fındık fiyatını yükseltti
GİRESUN - Giresun Ziraat Odası (GZO) Başkanı Özer Akbaşlı, Türkiye iç piyasasında fındık tüketiminin hızla artmasının serbest piyasada fiyata olumlu yansıdığını söyledi. Akbaşlı, "Ağustos ayında 4 liradan piyasayı açan yeni mahsul fındık fiyatı bugün 4,50 liraya yükseldi.
İhracatçı, üreticiden ilk fındığı aldı
Törende konuşan Giresun Ziraat Odası Başkanı ve Keşap Fındık Üreticileri Birliği Sosyal Projeler Koordinatörü Özer Akbaşlı, Türkiye'de fındık sektöründe üretici birliği ile ihracatçı kuruluşun biraraya getirilmesiyle bir ilkin gerçekleştirildiğini
Fındıkta ihracat azaldı, gelir arttı
GİRESUN - Giresun Ziraat Odası (GZO) Başkanı Özer Akbaşlı, Türkiye'nin bu sezon 50 bin ton daha az fındık ihracatı yaptığını ancak elde ettiği geliri 62 milyon dolar artırdığını vurguladı.
Giresun'da fındık hasadı başladı
GİRESUN - Giresun ve yöresinde üreticiler, yeni mahsul fındık hasadına başladı. Giresun Ziraat Odası (GZO) Başkanı Özer Akbaşlı, "Bugün çiftçinin aklından geçen fiyat en alt kadamesi 6 lira.
Aşırı sıcaklardan fındıkta yüzde 15 kayıp bekleniyor
GİRESUN - Giresun Ziraat Odası Başkanı Özer Akbaşlı, "Kendi çiftçilik ve deneyimlerime dayanarak şu an itibariyle 2012 ürünü fındık mahsulünde yüzde 15'lik kayıp söz konusu." dedi. Akbaşlı, yaptığı açıklamada, Giresun ve yöresinde son yılların en sıcak günlerinin yaşandığını söyledi.
Fındık üreticisi ve ihracatçı ilk kez ürün sözleşmesine imza attı
Bir restoranda düzenlenen imza töreninde konuşan Giresun Ziraat Odası (GZO) Başkanı ve Proje Koordinatörü Özer Akbaşlı, Türkiye'de fındık üreticileri olarak yıllardır sektör paydaşları arasında sözleşme yapılması için mücadele verdiklerini söyledi.
Fındık üreticisinin imdadına yağışlar yetişti
GİRESUN - Karadeniz Bölgesi'nde sel felaketlerine yol açan yağışlar, fındık üreticisinin yüzünü güldürdü. Giresun Ziraat Odası (GZO) Başkanı Özer Akbaşlı, "Kuraklık tehdidi yaşayan 2012 ürünü fındık için bu yağışlar ilaç gibi geldi.
Giresun'un tahmini fındık rekoltesinde yüzde 100 artış
İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü koordinatörlüğünde Giresun Üniversitesi, Fındık Araştırma İstasyonu, Giresun Ticaret Borsası, Giresun Ziraat Odası, Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatcıları Birliği, TMO ve Fiskobirlik temsilcilerinden oluşan 2012 ürünü çotanak sayımına göre fındık rekoltesi belirleme komisyonu
İhracatçıya sattıkları fındıklar üzerinden cevap verdi
GİRESUN - Giresun Ziraat Odası (GTSO) Başkanı Özer Akbaşlı, 'Avrupalı fındık almıyor' diyen ihracatçılara, haziran ayında gerçekleştirdikleri yüksek ihracat rakamını örnek verdi. Akbaşlı, "Meselenin hiç de sanayicilerin dediği gibi olmadığını ihracat rakamları teyit etmekte ve ortaya koymaktadır.
Fındık hasadına Ramazan rötarı
GİRESUN - Giresun Ziraat Odası (GZO) Başkanı Özer Akbaşlı, Ramazan ayı nedeniyle fındık üreticilerinin, 2012 mahsulü fındık ürünü hasadına Ramazan Bayramı sonrası başlamayı planladıklarını, açıkladı.
'Fındık fiyatı tavan yaparsa kimse buna şaşırmasın'
GİRESUN - Giresun Ziraat Odası (GZO) Başkanı Özer Akbaşlı, "Artık fındık üreticisinde yok denecek kadar az fındık kalması, sezonun da bitmesine uzun zaman kalması ihracatçıyı bu paniğe itti. Fındık fiyatı tavan yaparsa kimse buna şaşırmasın.
Giresun Ziraat Odası Başkanı Akbaşlı: Fırtına fındıkta ciddi hasara yol açtı
GİRESUN - Giresun Ziraat Odası (GZO) Başkanı Özer Akbaşlı, sabaha karşı etkili olan fırtınanın Giresun ve yöresinde 2012 ürünü fındık mahsülünde ciddi hasara yol açtığını söyledi. Merkez'e bağlı Camili köyünde bir fındık bahçesinde gazetecilere açıklamalarda bulunan Özer Akbaşlı, Giresun'da nisan ayı içinde ikinci kez şiddetli fırtınanın
Akbaşlı: Üretici aracının elinden kurtarıldı
GİRESUN - Giresun Ziraat Odası (GZO) Başkanı Özer Akbaşlı, alan bazlı gelir desteği ödemesi ile fındık üreticilerinin faizle para sağlayan aracıların elinden kurtarıldığını söyledi. Akbaşlı, fındık üreticilerinin geçmişte bahçe bakımı için faizle aracılardan para aldığını belirtti.
Fındık fiyatlarının düşmesi tüccarı kara kara düşündürüyor
Fındık fiyatlarındaki düşüşle ilgi tepkilerini daha önce dile getiren Giresun Ziraat Odası (GZO) Başkanı Özer Akbaşlı, TMO'nun piyasaya zamansız olarak sunduğu 2008 mahsulü fındık satışının, serbest piyasadaki fiyatı olumsuz yönde etkilediğini belirtmişti
"Don ve fırtına 2012 ürünü fındığa zarar verdi"
GİRESUN - Giresun Ziraat Odası (GZO) Başkanı Özer Akbaşlı, Giresun ve yöresinde 2012 ürünü fındıkların hem don hem de fırtınadan dolayı zarar gördüğünü söyledi. Akbaşlı, yaptığı açıklamada, Giresun ve yöresinde bu sabaha karşı 03.
Giresun'da 2012 ürünü fındık rekoltesi 112 bin ton
GİRESUN - Giresun Ziraat Odası (GZO) Başkanı Özer Akbaşlı, 2012 ürünü fındık rekoltesinin belirlenmesi için karanfil sayımlarının tamamlandığını söyledi. Akbaşlı, karanfil sayımlarında tahmini rekoltesinin 111 bin 928 ton olarak tahmin edildiğini belirtti.
'Eski fındık' tartışması sektör temsilcilerini karşı karşıya getirdi
Taraflar arasındaki tartışmanın fitilini Giresun Ziraat Odası (GZO) Başkanı Özer Akbaşlı, geçtiğimiz haftalarda yaptığı bir açıklamayla yakmıştı. Bazı ihracatçıların, 2011 yılı ürününe Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO)'nden sezon başında aldıkları 2008 mahsulü fındığı karıştırarak sattığını iddiasında bulunan Özer, "Biz
Giresun Ziraat Odası Başkanı Özer Akbaşlı
GİRESUN - İstanbul ve Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliklerinin Giresun Ziraat Odası Başkanı Özer Akbaşlı’yı hedef alan açıklamalarının ardından Akbaşlı, konuyla alakalı açıklamalarda bulundu.
İhracatçılardan, GZO Başkanı Akbaşlı'ya cevap
GİRESUN - İstanbul ve Karadeniz fındık ve mamulleri ihracatçıları birlikleri, ihracatçılarla alakalı açıklamalarda bulunan Giresun Ziraat Odası Başkanı Özer Akbaşlı'ya cevap verdi. İhracatçı birliklerinden yapılan ortak açıklamada, ”Hiçbir alıcının kaliteye yönelik bir serzenişi veşikayeti yokken, alıcıları tarafından kabul edilen malları kötüleyen
Fındık fiyatları serbest piyasada düşüyor
GİRESUN - Giresun Ziraat Odası Başkanı Özer Akbaşlı, fındık fiyatlarının serbest piyasada düşüş eğilimine geçtiğini söyledi, üreticilerin paniğe kapılmamasını istedi. Akbaşlı, "Lütfen panik yapmayın.
Akbaşlı: Eski ve yeni fındık karıştırılıp satılırsa bundan üretici sorumlu olmaz
GİRESUN - Giresun Ziraat Odası (GZO) Başkanı Özer Akbaşlı, 2011 yılı mahsulü yeni ve taze fındığın eski fındık ile karıştırılarak satılmasından üreticinin sorumlu olmadığını söyledi. Akbaşlı, "Biz fındık üreticilerinin 2011 yılı mahsulü yeni ve taze fındığına eski fındık karıştırılıyorsa ve bunu da beyan etmeden satıyorlarsa, gelecekte hiç kimse Türk
Giresun'da fındık fiyatı yükseliyor
GİRESUN - Giresun Ziraat Odası Başkanı Özer Akbaşlı, TMO'nun fındık satışına başlamasına rağmen, fındık fiyatının Giresun serbest piyasasında yeniden yükselme eğilimine geçtiğini söyledi. Akbaşlı, yaptığı açıklamada, TMO'nun 16 Ocak itibariyle 2008 ürünü fındık satışını yapmaya başladığını hatırlattı.
Giresun'da aşırı soğuklar fındığı etkilemedi
GİRESUN - Giresun Ziraat Odası (GZO) Başkanı Özer Akbaşlı, etkili olan kar yağışı ve aşırı soğukların halen fındık ürününe bir zararının söz konusu olmadığını söyledi. Akbaşlı, gazetecilere yaptığı açıklamada, Giresun ve yöresinde kar yağışıyla birlikte aşırı soğukların etkili olduğunu hatırlattı.
Akbaşlı: Aralık ayının sıcak geçmesi 2012 ürünü fındığı olumsuz etkileyebilir
GİRESUN - Giresun Ziraat Odası (GZO) Başkanı Özer Akbaşlı, Aralık ayında hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesinin, 2012 ürünü fındığı olumsuz etkileyebileceğini söyledi. Akbaşlı, Cihan muhabirine yaptığı açıklamada Kasım, Aralık ve Ocak aylarının fındık ürününde doğum ve gelişim evreleri olduğunu hatırlattı.
GZO Başkanı Akbaşlı'dan, TMO'nun fındık satışına tepki
GİRESUN - Giresun Ziraat Odası (GZO) Başkanı Özer Akbaşlı, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO)'nin, elinde bulunan 2008 mahsulü fındıkları satışa çıkartmasına tepki gösterdi. Akbaşlı, TMO'yu hayal kırıklığı olarak nitelendirdi.
Giresun Ziraat Odası Başkanı Akbaşlı: Üretici, Fiskobirlik'e sahip çıksın
GİRESUN - Giresun Ziraat Odası (GZO) Başkanı Özer Akbaşlı, son 2 yılda Fiskobirlik'in fındık ve üreticiden, fındık ve üreticisinin de Fiskobirlik'ten koptuğunu söyledi. Akbaşlı, "2 yıldır Fiskobirlik'in içinde fındık ve üretici yok.
GZO, fındık tarımında çocuk işçi çalıştırılmamasında kararlı
GİRESUN - Giresun Ziraat Odası (GZO) Başkanı Özer Akbaşlı, fındık tarımında çocuk işçi çalıştırılmasına asla müsaade etmeyeceklerini belirterek, bu yönde uygulanacak projelerin belirlenmesi için bir yarışma düzenlediklerini söyledi
Fındık üreticisine destekleme uyarısı
GİRESUN - Giresun Ziraat Odası (GZO) Başkanı Özer Akbaşlı, Doğrudan Gelir Desteği'nden faydalanmak isteyen fındık üreticilerinin, 30 Aralık 2011 tarihine kadar evraklarını ilgili müdürlüklere teslim etmesi gerektiği uyarısında bulundu
Giresun Ziraat Odası: Türkiye, bütün zamanların en stoksuz yılını yaşayacak
GİRESUN - Giresun Ziraat Odası tarafından hazırlanan fındık raporunda, Türkiye'nin, gelmiş geçmiş zamanların en stoksuz yılını bu yıl yaşayacağı belirtildi. Raporda, "Her yıl bir miktar devreden stoklar, bu yıl maalesef sıfır stokla sezonu kapatacaktır.
Doğu Karadeniz Bölgesi'ndeki fındık bahçeleri yeniden tesisi edilmeli (Özel)
GİRESUN - Giresun Ziraat Odası (GZO) Başkanı Özer Akbaşlı, Doğu Karadeniz Bölgesi'nde ekonomik ömrünü tamamlayan fındık bahçelerinin mutlaka yenilenmesi, bunun için de devletin üreticiye 50 lira destek ödemesi yapması gerektiğini
İhracatçı birliğinden, ziraat odaları başkanlarına tepki
GİRESUN - Karadeniz İhracatçı Birlikleri Genel Sekreter Vekili Selçuk Toramanoğlu, Giresun Ziraat Odası Başkanı Özer Akbaşlı ve Ordu Ziraat Odası Başkanı Necat Avcı’yı eleştirdi. Toramanoğlu, bu iki ismin, ihracatçıyı üreticiler nezdinde zor durumda bırakmaya çalışma gayretinde olduğunu iddia etti.
Fındıkta destekleme süresinin uzatılması talebi
GİRESUN - Giresun Ziraat Odası Başkanı Özer Akbaşlı, 'Fındık Üreticilerine Alan Bazlı Gelir Desteği ve Alternatif Ürüne Geçen Üreticilere Telafi Edici Ödeme Yapılmasına Dair Karar'ın uzatılmasını istediklerini söyledi.
GZO Başkanı Akbaşlı: Çiftçi elindeki fındığı 8 liradan aşağı satmayı düşünmüyor
GİRESUN - Giresun Ziraat Odası (GZO) Başkanı Özer Akbaşlı, "Çiftçinin elinde, 2011 mahsulü 100 bin ton fındık kaldı. Çiftçilerimiz, ellerinde kalan bu çok cüzi miktardaki fındığı, fiyatlar 8 lira olmadan satmayı düşünmüyor.
GZO'dan, 'Fındık Köyü' projesi
GİRESUN - Giresun Ziraat Odası (GZO) Başkanı Özer Akbaşlı, dünya fındık sektörünün Türkiye'de yönetilmesini sağlayacak 300 milyon dolar mal olacak 'Fındık Köyü' projesi hazırladıklarını söyledi. Akbaşlı, yaptığı açıklamada, fındığın başta çikolata olmak üzere, dondurma, bisküvi, pasta ve diğerler alanlarda olmak üzere, birçok üründe kullanıldığını hatırlattı
GZO Başkanı Akbaşlı: Fındığın nasıl dengesi bozulur, bir türlü bulamıyorum
GİRESUN - Giresun Ziraat Odası (GZO) Başkanı Özer Akbaşlı, "Fındık arz talebinde denge buzuldu" şeklinde açıklamalarda bulunan Karadeniz İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Dursun Oğuz Gürsoy’u eleştirdi.
Gülen Çocuk Projesi bu yıl hedefine ulaştı
GİRESUN - Giresun Ziraat Odası ve Keşap Fındık Üreticileri Birliği'nin koordinatörlüğünde yürütülen proje kapsamında, tarımda kullanılan çocuk işçiliğinin önlenmesine yönelik izci kampı etkinliği hedefine ulaştı.
Çocuklar, 'Gülen Çocuk' projesiyle fındık tarımından uzak tutuldu
GİRESUN - Giresun Ziraat Odası (GZO) Başkanı Özer Akbaşlı, bu yıl ilk kez Giresun'un Keşap ilçesinde uygulamaya koydukları fındık tarımında çocuk işçi çalıştırılmaması, fındıkta çocuk emeğinin olmaması projesini yakın gelecekte tüm
GZO Başkanı Akbaşlı'dan fındık üreticilerine defter uyarısı
GİRESUN - Giresun Ziraat Odası (GZO) Başkanı Özer Akbaşlı, 'Üretici Kayıt Defteri' tutmayan fındık üreticilerinin, ürünlerini satamayacağını söyledi. Akbaşlı, bu ürünlerin satışının ve tüccarlar tarafından alınmasının yasak olduğunu belirtti.
GZO Başkanı Akbaşlı: İlk defa çocukların emeği olmadan fındık üreteceğiz
GİRESUN - Giresun Ziraat Odası (GZO) Başkanı Özer Akbaşlı,”Türkiye’de ilk defa çocukların emeği olmadan üretilmiş bir fındık ortaya çıkaracağız.” dedi. Özer Akbaşlı, Keşap Fındık Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Şahin ile Keşap ilçesine uygulanan “Gülen Çocuk” projesi kapsamında fındık üreticilerine yönelik
GZO, tarımda çocuk işçi çalıştırılmasını önlemek için proje başlattı
GİRESUN - Giresun Ziraat Odası (GZO) Başkanı Özer Akbaşlı, fındık tarımında çocukların işçi olarak çalıştırılmalarını önlemek amacıyla Türkiye'de ilk kez 'Gülen Çocuk' adıyla proje hazırlayarak, uygulamaya koyduklarını söyledi.
6 liralık fiyat, fındık üreticisini tatmin etmedi
Giresun Giresun Ziraat Odası Başkanı Özer Akbaşlı da rekoltenin düşük olması nedeniyle üreticilerin zor ve sancılı bir sezon geçireceğini söyledi. (CİHAN)
Somalili çocuklara çikolata takviyesi önerisi
GİRESUN - Giresun Ziraat Odası Başkanı Özer Akbaşlı, "Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) elinde bulunan 2008 mahsulü fındıkları, devlet olarak çikolataya çevirip Somali'deki çocuklarımızı besleyebiliriz.
Fındık işçileri için hazırlıklar gözden geçirildi
Müdürü Cavit Cansız, İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü'nden Recep Demir, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfın'dan Kenan Anapa, Kızılay'dan Mürvet Şensoy, Giresun Ziraat Odası'ndan Musa Keskin katıldı. (CİHAN)
GZO Başkanı Akbaşlı, fındığını 7.5 liradan satışa çıkarttı
GİRESUN - Giresun Ziraat Odası Başkanı Özer Akbaşlı, henüz hasat edilmeyen 2011 ürünü fındığını 7.50 liradan satışa çıkarttı.
Ordu'da fındık çalıştayı
Hacıkamiloğlu, Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet Şahin, Ordu Ticaret Borsası Başkanı Necdet Gürsoy, Ulusal Fındık Konseyi Başkan Vekili Onur Şahin, Giresun Ziraat Odası Başkanı Özer Akbaşlı, Ordu Ziraat Odası Başkanı Necat Avcı katıldı.