gübre

Çarşamba Ziraat Odası: Doğru gübreleme için toprağı tahlil ettirin
Oda Başkanı İsmail Güngör, doğru gübreleme için üreticiye 'kesinlikle toprağı tahlil ettiriniz' çağrısında bulundu.Çarşamba Ziraat Odası; Çarşamba Ovası, Bafra Ovası Ayvacık, Salıpazarı, Tekkeköy, Terme, Alaçam ve çevre ilçe çiftçilerinde toprak analizi yapıyor.
"Adana bölgesinde patates sökümü başlayınca fiyatlar düşer"
Biz daha az sularız, daha az gübre atarız. Bu yüzden Bolu patatesinin nişasta oranı ve dayanma gücü de fazladır. 3 -4 yıl şartı yine uygulanmaya devam edecek.
Yurtdışında rüşvet veren kamu iştirakli şirkete para cezası
OSLO - Norveç Mali Suçlarla Mücadele Birimi (Økokrim), kimyasal gübre üreticisi Yara International’ın 2004-2009 yıllarında Lübnan, Hindistan ve Rusya'da rüşvet yardımıyla ihale aldığını ortaya çıkardı.
Üzüm ve tütün üretiminde Manisa ilk sırada
Bitki koruma çalışmalarından da bahseden Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Çebi, “İlimizde 2013 yılında, 375 gübre bayisi faaliyet göstermiştir. Bu bayilere 2013 yılında 522 denetim yapıldı ve 40 numune alındı.
Fransa Meclisi önünde gübreli eylem
PARİS - Fransa'da Cumhurbaşkanı François Hollande'ın politikalarını eleştiren bir kişi, Fransa Ulusal Meclisi önüne bir TIR gübre döktü. Üzerinde ''Hollande ve tüm politikacılar dışarı'' ifadeleri yazan gübre yüklü TIR'la sabah saatlerinde Ulusal Meclis önüne gelen şüpheli şahıs, TIR'ın kasasındaki
Uçmaklıoğlu: Serbest veterinerler iş yapamaz hale geldi (Özel)
Türkiye'de tarım ve hayvancılık sektöründe özellikle mazot, gübre ve yem maliyetlerinin yüksek olmasının sektörü olumsuz etkilediğini belirten AVHO Başkanı Uçmaklıoğlu, mazottan alınan verginin düşürülmesini istedi: "Çiftçimiz ancak o zaman rahatlayabilir.
Koçarlı Ziraat Odası Başkanı Arslan: Ürettikçe batıyoruz
Bizim enflasyonumuz mazot, gübre ve torum. Buna göre bizim enflasyonumuz yüzde 30- 40’larda.” dedi.Ürettikçe zarar eden sektörün sadece Türk çiftçisi olduğunu savunan Arslan, “Türkiye’yi doyuran çiftçi ama kar etmiyor.
TKDK, Denizli’de 50 çiftçiye traktör ile 97 tarım ekipmanı teslim etti
Dağdeviren, "Burada sadece 50 traktör değil bunun yanında tıbbi aromatik bitki ekiminde kullanılacak olan 27 römork, 16 pulluk, 12 toprak İşleme 8 ekim, 8 gübre 5 ilaçlama makinesi gibi çeşitli toplam 97 tarım alet ve ekipmanının da teslimi yapılıyor.
Tarımda destekleme ödemeleri için son başvuru 31 Aralık
ANKARA - Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, 2013 yılı mazot, gübre ve toprak analizi desteği için başvuruların 31 Aralık’ta sona ereceğini söyledi. Yazılı açıklama yapan Bayraktar, desteklemelerden Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS)'ne dahil olan, tebliğde belirtilen usul ve esaslara göre tarımsal faaliyette bulunan
TÜBİTAK desteğiyle posadan ayçiçeği ve mısır dondurması üretti
Ahmet Ayar, işlendikten sonra çöpe atılan, gübre ya da yem olarak kullanılan gıda posalarını ekonomiye kazandırmak için önemli bir çalışma yaptıklarını söyledi. Proje kapsamında meyve suyu fabrikalarından kayısı, elma ve üzüm gibi çeşitli meyvelerin posalarını, sıvı yağ fabrikalarından da ayçiçeği ve mısır atıklarını topladıklarını
Yeni limanlarla İzmir’in konteyner kapasitesi iki katına çıkacak
“Nemport Limanı 500 bin TEU, Ege Gübre Limanı 1 milyon TEU toplam elleçleme kapasitesiyle birlikte Nemrut Limanı’nın toplam kapasitesi 1,5 milyon TEU.” bilgisini veren Öztürk, İzmir ve Aliağa limanlarında elleçlenen toplam konteyner miktarının, son dört yılda yüzde 25 artarak 895 binden 1 milyon 100 bin TEU’ya çıktığını
Tarım Kredi Kooperatifleri 1 milyon 100 bin çiftçi ortağına hizmet veriyor
Sarı, Tarım Kredi Kooperatifleri'nin gübre, yem, tohum, hayvancılık, gıda, bitki besleme ve koruma ürünleri, bilişim, sulama sistemleri ve sera sektöründe ürettiği ürünleri en kaliteli ve en uygun fiyatla çiftçi ortaklarının hizmetine sunduğunu ve ayrıca
Belarus lideri Lukaşenko, Türkmenistan'ı ziyaret edecek
Ülkeler arasındaki ekonomik işbirliğinde Belarus şirketi tarafından Türkmenistan'da inşaatı devam eden yaklaşık 1 milyar dolarlık gübre fabrikası önemli yer tutuyor. 2012 yılında ülkeler arasındaki dış ticaret hacmi 237,8 milyon doları buldu.
Yavuz: Star Rafinerisi cari açığı 2,5 milyar dolar düşürecek
Ayrıca Nemrut Körfezi’nde Nemport ve Ege Gübre gibi pek çok şirketin limanlarının bulunduğunu, 2015’e kadar bunların konteyner elleçleme kapasitesinin 3 milyon TEU’yu bulacağını, bunun İzmir ve Ege Bölgesi’nin ihtiyacını 2025 yılına kadar karşılayacağını anlattı
Patpat kazalarının sebebi römorka takılan ikinci şanzıman (Özel)
Patpatın takla attığını ve düştüğü yerden kalktığında gelininin patpatın altına kalarak ağır yaralandığını kaydeden Aydın, “Sabahleyin gübre almaya gittim. Gelin kendisi patpata gübre doldurdu.
TZOB: 10,5 milyon hektarı aşan alanda hububat ekildi
Kaliteli ve yüksek verim için hububat yetiştiriciliğinde toprak hazırlığı, ekim, uygun tohumluk, gübrelemenin önemine de dikkati çeken Bayraktar, “Toprak hazırlığında ülkemizde özellikle buğday yetiştiriciliğinin yaygın olarak yapıldığı İç Anadolu Bölgesi'nde yağış
TZOB, bir milyon kadın çiftçiyi eğitmeyi planlıyor
Aynı şekilde, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), kadın çiftçilerin erkek çiftçilerle aynı oranda tohum, gübre ve teknolojiye erişmeleri halinde dünyada açlık çeken insan sayısının 100-150 milyon azalacağı tahmin ediyor.
Hatay'da satsuma mandalinanın hasadı başladı
Birim alanda elde edilen verimi arttırmanın yanı sıra kaliteyi de en üst düzeye taşıyan tuz, klor ve ağır metal içermeyen, patentli sıvı gübre ile belenen satsumanın hasadına Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bekir Soylu ile üreticiler katıldı.
Fabrika için ağaç kesilmesi köylülerin tepkisini çekti
BOLU - Bolu'da tavuk gübresinden elektrik üretilmesini ön gören fabrikanın yapılacağı alanda bulunan ağaçların kesilmesi çevre köylülerin tepkisini çekti. Ağaç kesiminin yapıldığı alana giden köylüler ellerine kesilen ağaçları alarak eyelem yaptı.
Çukurova’da ‘hassas tarım’ çiftçinin önünü açacak
Düzenlenen toplantıda Hassas Tarım Projesi hakkında bilgi veren ATB Başkanı Muammer Çalışkan, pilot uygulama alanlarında gerçekleşecek bu faaliyetle gübre kullanımında azalma, verim ve kalitede artış beklendiğini söyledi.
İSKİ’den kurban uyarısı
Ayrıca derelerimize atılan gübre ve saman gibi bir çok atık sebebiyle de derelerimiz kurban atıklarıyla doldurulmuştur.Bu tür menfi durumların oluşmaması için İstanbulluların ve yerel yönetimlerin hassasiyet göstereceğini umuyor, bu vesileyle tüm İstanbulluların bayramını tebrik
Çiftçiler organik tarım uygulamalarını yerinde inceledi
Çiftçileri bilgilendiren Ziraat Yüksek Mühendisi Ali Çankaya, bölgedeki gübre uygulamalarının toprak yapısı, verimlilik ve kalite üzerinde büyük etkisi bulunduğunu belirtti. Ziraat Mühendisi Suzan Kol ise, üreticileri organik tarıma yönelmeye ve devletin bu konuda sunduğu imkanlardan yararlanmaya davet etti.
Türkiye'de 700 bin traktör miadını doldurdu, üretici hurda teşviğini bekliyor
En büyük girdinin başında, yakıt, ilaç ve gübre geliyor. Dolayısı ile yakıt ekonomisi daha iyi olan yeni çift çeker radyal lastikli kabinli yeni traktörlerin kullanılması hem onlara daha büyük kolaylık hem de verimlilik sağlar.
Manisa'da pamuk alanı azalınca mısır ekimi arttı
Özellikle mazot, gübre ve elektrik ucuzlamalı.” dedi. (CİHAN)
Isparta gülüne yüzde 102 mazot desteği
ISPARTA - Isparta'da gül çiftçisine verilen mazot gübre desteği, yüzde 102 artışla 6,90 liradan 14 liraya çıktı. Dünya gül yağı üretiminin yüzde 65'inin karşılandığı Isparta'da, gül çiftçisine verilen mazot gübre desteği yüzde 102 artışla 6,90 liradan 14 liraya çıktı.
Çiftçilerin ürünleri değerlendiriliyor, Tarım Kredi 200 bin ton ürün alımı yaptı
Ali Arslan adlı diğer bir çiftçi ise “Tarım kredi; gübre, ilaç, tohum ve mazot gibi ihtiyaçlarımızı karşılıyor. Ben hayvanlarımın büyük bir kısmını da kooperatiften aldım. Yemler ise bizim sattığımız arpa ve mısırdan üretiliyor.
Brezilya'da 'kimyasal gaz' alarmı
SAO PAULO - Brezilya'nın Santa Catarina eyaletine bağlı Sao Francisco şehrinde bir gübre fabrikasında çıkan yangın yetkilileri alarma geçirdi. Yangın esnasında havaya çok miktarda amonyum nitrat salındığı ve bu havayı soluyanlarda kimyasal etki oluşturabileceği belirtiliyor.
GAP bölgesinde alternatif ürün 'soya'
Biçer ile biçilen soya diğer ürünler gibi gübre ve su harcamıyor. Ziraat mühendisleri ise sürekli aynı ürününü ekilmesi ve özelikle mısır ürününü zamanla verim kaybı ve çoraklaşamaya yal açtığını belirtiyor.
Patateste hasat sevindirdi
bir üretimin yolunu açtığını, hem de modern tarım tekniklerinin ilçeye yerleşmesini sağlayacağını belirten Kaymakam Önder Coşğun, salma sulama, bilinçsiz gübre kullanımı gibi topraklara zarar veren uygulamalardan vazgeçilmesinin ve çevreye dost, sürdürülebilir tarımın yerleşmesi noktasında Çayırlı’nın çok şey kazanacağını
"Bir takım çevreler, 'hükümet gitsin de bu ülke batarsa batsın' düşüncesinde"
Türkiye'de gübre sanayinin bile bir bakanı vardı. Her genel müdürlük bir bakanlığa bağlanmıştı" şeklinde konuştu."HÜKÜMET GİTSİN DE ÜLKE BATARSA BATSIN"
Bakan Eker'den Çukurovalı çiftçilere 'sulama sistemini yer altına alın' uyarısı
Gübre ve diğer kimyasal ürünlerin mutlaka analizini yapacağız. Yeni gelişen teknolojileri; özellikle pazar meselesini daha organize bir şekilde hayata geçireceğiz. Bütün tarımsal üretimleri uzak pazarlar için yapıyoruz.
Siyah kabus, beyaz altına gübre olacak
Kara su felaketiyle ilgili çalışma başlatan Nazilli Pamuk Araştırma Müdürlüğü, çökeltisinin kuruduktan sonra pamuk tarlalarında gübre olarak kullanılabileceğini tespit etti. Bu konuda proje hazırlayarak çalışmaya başladı.
Saruhanlı’da mısır hasadı başladı
Mazot, gübre ve ilaç gibi girdi maliyetlerinin geçen yıla göre fiyatları artmış olmasına rağmen mısır fiyatının geçen yılın altında olması, çiftçilerimizi mağdur etmektedir. Geçen yıl tonu tüccarlar tarafından 640 liradan alıcı bulan mısırın fiyatı, bu yıl tüccarlar tarafından 550 liradan alınıyor.
Hayvansal sıvı gübrenin pamukta verimi artırdığı tespit edildi
AYDIN - Nazilli Pamuk Araştırma İstasyonu, hayvansal sıvı atıkların gübre olarak kullanılacağı projeden olumlu sonuç elde etti. Türkiye’nin en kaliteli pamuğunun yetiştiği Aydın Ovası'nda pamuk ekiminde üst gübre olarak sıvı hayvan atığı kullanıldı.
Bayat ekmekler hayvanlara yem yapılıyor
Ekmekle birlikte su, toprak, gübre, tohum enerji, işgücü ve zamanın da israf edildiği unutulmamalıdır. Halkımızın bu konudaki duyarlılığının artacağına inanıyorum.
Beton mikseri traktörü ezdi, karı koca feci şekilde can verdi
60 yaşındaki Sadettin Güleryüz eşi Resmiye Güleryüz ile birlikte gübre dolu 54 FP 597 plakalı traktörle Kaynarca ilçe merkezine doğru giderken henüz sürücüsü belirlenemeyen 54 VH 261 plakalı beton pompa aracı ile bilinmeyen bir nedenle çarpıştı.
İzmir’in çöpünden 7 bin konutun elektriği üretilebilir
ifade eden Çakır, atıkların yüzde 60’ı organik içerikli olmasına rağmen herhangi bir geri kazanım amaçlı enerji tesisi kurulmadığını, oysa bu atıklardan gübre yapılabileceğini ifade etti. Ayrıca, oluşan metan ve karbondioksit gazlarının gelişigüzel doğaya salınmasını da eleştiren Dr.
Narenciye üreticilerine 'erken hasattan kaçının' uyarısı
Hasat öncesi bahçelerine verecekleri her gübre ve ilaçlama hakkında çiftçilerin, ihracatçısının yorumunu alması ve Akdeniz meyve sineği mücadelesine bir an önce başlaması gerektiğini de hatırlattı. (CİHAN)
Üç birliğin üyeleri pamuğun geleceğini Antalya'da masaya yatırdı
birliğin ortak hareket etmesi gereken konular şöyle sıralandı: Pamuk alım politikaları, preseli pamukların pazarlanması, üreticilere dağıtımı yapılan ilaç, gübre vb. tarımsal girdilerin satın alımı. Türkiye’de pamuğun stratejik ürün ilan edilmesi konusunda ortak lobi faaliyetlerinin yapılması.
Düşük faizli çiftçi borçlarına 1 yıl süreyle yüzde 5 faizli erteleme imkanı
Gübre, mazot ihtiyaçlarını karşılayalım. Hem de devletin 0 faizli, yüzde 50, yüzde 75 indirimli, sübvansiyonlu kredileri var. Dolayısıyla ertelemeden kaynaklanan yüzde 5 faizden daha aşağı faiz oranı ile yeniden kredi kullanma imkanı var.
Adana'da süt üretimi yüzde 50 arttı
kapsamında 300 adet damızlık gebe düvenin yanı sıra, 720 baş kapasiteli ahır, işletme binası, süt sağım ünitesi, soğutmalı süt tankı, yem depoları, silaj ve gübre çukuru gibi yatırımlar gerçekleştirilmiştir.
Belarus’tan Anji’nin sahibi Kerimov’a tutuklama kararı
Dünya potaslı gübre üretiminde tekel konumuna ulaşan Uralkali ve Belarus şirketi Belaruskali fiyatlarda anlaşma sağlayamadı. Uralkali, Belaruslu şirketle Temmuz ayında işbirliğini sona erdirdiğini açıkladı.
Rusya-Belarus gübre krizi, ticaret savaşına dönüştü
Dünya potaslı gübre üretiminde tekel konumuna ulaşan Uralkali ve Belarus şirketi Belaruskali fiyatlarda anlaşma sağlayamadı. Uralkali, Belaruslu şirketle Temmuz ayında işbirliğini sona erdirdiğini açıkladı.
İlhan Demiröz: Geçen yıl ortalama 2 lira olan Bursa siyah inciri 1 liraya düştü
Demiröz, "Sorunlarını dinlediğimiz üreticilerimiz, mazot, gübre, işçilik gibi maliyetler dikkate alınmadan dolar bazında 2012 fiyatlarıyla karşılaştırıldığında bu yıl fiyatın 3 lira olması gerektiğini ifade ediyorlar.
BOTAŞ Ceyhan Bölge Müdürlüğü’nde ceylanlar ile insanlar aynı ortamı paylaşıyor
O günden bu güne çevreye büyük bir şekilde yatırım yaptık, daha önce Toros Gübre ile Ceyhan Bölge Müdürlüğü arasında gördüğünüzde kırsal bir kesim olmasına rağmen binlerce ağaç yetiştirildi. Doğayı ve elimizden geldiğince burayı yeşillendirdik.
DPÜ Biyokimya Bölümü açıldı
transplantasyon ve hibridizasyon çalışmaları ile daha dayanıklı nesil ve daha dayanıklı ürünlerin elde edilmesi, tarımda organik ürün elde etmek için doğal gübre ve hormon içeriklerinin düzenlenmesi ve ekonomik değeri olmayan bitkisel kaynakların biyokütle, biyogaz ve biyobenzin olarak değerlendirilmesi, eczacılık alanında
1 kilo ağırlığında domates yetiştirdi
bahçesinde domates yetiştirdiğini söyleyen Atıl, "Ben de bu gördüğünüz tarlada bu yıl biraz daha fazla ürün çeşidi yapmak için daha çok alana ekim yaptım doğal gübre kullanarak domates, biber, salatalık, patlıcan, kavun, karpuz yetiştiriyorum.
TZOB: Toprak için ‘kamu yararı’ kavramı suistimal ediliyor
TBMM Uzlaşma Komisyonu’nun, son dönemde tarımda giderek daha fazla rağbet gören ve gübre verilmeden doğal ortamda yetişen sebze ve meyveleri yemek isteyenlerin tercihi olan 'organik tarımı' da teşvik etmeyi Anayasa kapsamına aldığını bildiren Bayraktar, “Uzlaşılan maddeye göre ayrıca devlet, toprağın
Bakan Eker, 2013 mısır müdahale alım fiyatını açıkladı
Bu fiyata ilave olarak geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi 40 lira/tonluk primin yanında gübre, mazot ve toprak analizi gibi destek ödemelerine 2013 yılında da devam edilecektir. 640 lira/ton olarak belirlenen müdahale alım fiyatı, Bakanlığımızca verilen 56 lira/ton prim ve diğer desteklerle birlikte 696 lira/tona yükselmektedir.
Son yılların en verimli hasat dönemi yaşandı
Sulamadan mı gübreden mi? Sulu tarım yapan çiftçilerimizin tarlalarında verimde problem yaşandı. Ama kıraç arazideki ekmeklik buğdayda verim daha çok oldu.