güreşler

Dünya güreşinde sıkletler, kurallar toptan değişti
Buna göre; Olimpiyatta güreşler 6 sıklet olarak belirlendi. Kilolar serbest stil (Erkekler): 57, 65, 74, 86, 97, 125, grekoromen stil (Erkeler): 59, 66, 75, 85, 98, 130, serbest stil bayanlar: 48, 53, 58, 63, 69, 75 olacak.
Deve güreşi sezonu başladı
AYDIN - Ege, Marmara ve Antalya bölgelerinde deve güreşi sezonu başlıyor. Develerin kızışma dönemi olan Kasım ve Mart ayları arasında yapılan güreşler, yöre halkı tarafından en çok tercih edilen etkinliklerin başında geliyor.
Altın Kemer İsmail Balaban’a verildi
EDİRNE - Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri başpehlivanı Ali Gürbüz’ün altın kemeri İsmail Balaban’a verildi.Efsane Başpehlivan Ahmet Taşçı’nın 1997 yılında altığı altın kemeri, 2011-2012-2013 Kırkpınar Er Meydanı’nda mutlu sona ulaşan Antalyalı güreşçi Ali Gürbüz kazandı.
Altın Kemer Er Meydanı’nda yeni sahibine verilecek
EDİRNE - Ali Gürbüz’den alınan altın kemer, yarın Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin yapıldığı Sarayiçi Er Meydanı’nda yeni sahibine verilecek. 2011-2012-2013 tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşler’de üst üste başpehlivan olan Gürbüz, Ahmet Taşçı’dan sonra altın kemerin sahibi olan ilk başpehlivan oldu.
Sındırgı'nın Başpehlivanı İsmail Balaban oldu
BALIKESİR - Balıkesir’in Sındırgı ilçesinde belediye tarafından merhum başpehlivanlar anısına gerçekleştirilen Sındırgı Belediyesi Yağlı Pehlivan Güreşleri, Kocakonak Panayır alanında yapıldı. Oldukça çekişmeli geçen güreşler sonunda İsmail Balaban Başpehlivan oldu.
Tokat Özel İdare Güreş Takımı Süper Lig için ter döküyor
Bu sene çok mücadeleci ve zorlu güreşler izleyeceğiz. Türklerin ata sporu güreştir, bu yıl önceki yıllara oranla daha fazla halkımızın güreşleri takip edeceğine eminim."Mustafa Akkaya ilaveten, "Ayrıca başta Tokat Valimiz Mustafa Taşkesen olmak üzere bizlere maddi ve manevi desteklerini esirgemeyen Genel Sekreterimiz Recep Gökçe
Pehlivanlar, asfalt yolda peşrev çekti
ANTALYA - Antalya'nın Manavgat Belediyesi tarafından düzenlenecek olan yağlı güreşler öncesi şehre gelen pehlivanlar asfalt yolda peşrev çekti. 29 Eylül'de yapılacak "2.
Elmalı 661. Yeşilyayla Yağlı Güreşleri'ni 25 bin kişi izledi
ANTALYA - Bu yıl 661. gerçekleştirilen Tarihi Elmalı Yeşilyayla Yağlı Pehlivan Güreşleri'nde yaklaşık 600 litreye yakın yağ kullanıldı. Güreşleri 25 bini aşkın seyirci izledi.
Tarihi Kızıldağ Güreşleri'ne 480 sporcu katıldı
ADANA - Adana’nın Karaisalı ilçesi Kızıldağ Yaylası'nda geleneksel olarak gerçekleştirilen 'Tarihi Kızıldağ Güreşleri'ne, Türkiye’nin çeşitli illerinden toplam 480 güreşçi katıldı. Güreşlerde finalde Erzurumlu Sait Bingöl'ü yenen Kocaeli bölgesinden Ali Rıza Kaya başpehlivan oldu.
Başkan Sedefçi: Kırkpınar ağası parayı yatırmazsa dava açarız
si yapılan Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde üç yıl üst üste başpehlivan olarak altın kemerin ebedi sahibi olan Ali Gürbüz'ün dopingli çıkmasının etkileri sürüyor. Türkiye gündemine oturan skandalın etkileri ağalık konusunu da olumsuz etkiledi.
Ali Gürbüz’ün altın kemeri geri alınacak
EDİRNE - Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde son üç yılın başpehlivanı olan Ali Gürbüz’ün altın kemeri geri alınacak. Dünyada olimpiyatlardan sonra en eski spor organizasyonu yağlı güreşlerde doping şoku yaşanıyor
Muğla, boğa güreşlerine hazırlanıyor
Her yıl temmuzda başlayan ve ekim sonuna kadar devam eden boğa güreşleri, bu yıl Ramazan dolayısıyla ağustosa çekildi. Ula ilçesi, Bayır ve Yerkesik beldelerinde boğa sahipleri, hayvanlarına bir sporcu gibi titizlikle antrenman yaptırıyor.
Gürerk: Türkiye Finans Kırkpınar'la geleneksel değerlere sahip çıktı
Genel Müdür Derya Gürerk, bu kadim kültürü yaşatmanın önemine yürekten inandıklarını belirterek, "Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ne desteğimiz 3 yıl boyunca sürecek. Ata sporumuzun her yıl artan bir ivmeyle bilinirliğini artırmak arzusundayız.
Kırkpınar pehlivanlarından yolluk isyanı
EDİRNE - Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde mücadele eden pehlivanlar yolluklarını alamadıkları gerekçesiyle Edirne Belediyesi Hesap İşleri Müdürlüğü önünde eylem yaptı. Sarayiçi Er Meydanı'ndaki güreşler dün yapılan final müsabakalarıyla sona erdi.
Kırkpınar Yağlı Güreşleri sabah müsabakalarıyla başladı
EDİRNE - 652. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri sabah müsabakalarıyla yeniden başladı. Miniklerden başlayan güreşler üst kategorilerde devam ediyor.
Ali Gürüz ikinci turu rahat geçti
EDİRNE - Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin ikinci gününe ayak boy güreşleriyle başlanırken başpehlivanlık güreşlerinde ise favorilerin üstünlüğü sürüyor. Son iki yılın başpehlivanı Ali Gürbüz rakiplerini rahat geçerek 3.
Er Meydanı'nda yağlı güreşlerin resmi açılışı yapıldı
EDİRNE - Edirne'de yapılan Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin resmi açılışı Er Meydanı'nda yapıldı. 652. yıl geçmişi bulunan yağlı güreşler için yurdun dört bir yanından Kırkpınar'a güreşçi akını başladı.
Kırkpınar'da 652. randevu başladı
EDİRNE - 652. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Edirne Sarayiçi Er Meydanı'nda başladı. Olimpiyatlardan sonra dünyanın en eski spor olarak bilinen Kırkpınar'da pehlivanlar er meydanına çıktı.
Kırkpınar'ın yağları Trakya Birlik'ten
EDİRNE - Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin yağları Türkiye'nin en önemli kuruluşlarından birisi olan Trakya Birlik tarafından karşılanıyor. 652. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri, yarın başlayacak.
Recep Kara: Doping konusunda ciddi tedbirlerin alınması lazım
EDİRNE - Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde üç kez başpehlivan olan Recep Kara, Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın doping konusunda ciddi önlem alması gerektiğini söyledi.Dopingin sadece güreşlerde değil, sporun bütün dallarında bir illet ve hastalık olduğunu vurgulayan Kara, "Bakanlığımız bu konuda en iyi şekilde önlem alması gerekiyor
Başpehlivan Ali Gürbüz: Hedefim altın kemerin ebedi sahibi olmak
EDİRNE - Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Başpehlivanı Antalyalı Ali Gürbüz, 25 yaşında altın kemerin ebedi sahibi olmak istediğini söyledi. Kırkpınar'a çok iyi bir şekilde hazırlandığını anlatan Gürbüz, yeni yılın hazırlıklarına geçen yıl er meydanındaki güreşlerin bitiminden itibaren başladığını belirtti
Sağlık Bakanı açıkladı: Aile hekimliğinde hastalardan para alınmayacak
Batı Trakya Türkleri Derneği Bursa Şubesi tarafından Gündoğdu Mesire Alanı’nda düzenlenen ‘Balkan Panayırı ve Yağlı Güreşler' programına katılan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, geleneksel kıyafet giyen limonatacının verdiği limonatayı içti, kendisini selamlayan halk oyuncusu gençlerle
Pehlivanlar Silivri'de Kırkpınar provası yaptı
İSTANBUL - Silivri Belediyesi 10. Geleneksel Yenici Mehmet Yağlı Pehlivan Güreşleri, her yıl olduğu gibi bu yıl da nefes kesti. 13 kategoride 400 güreşçinin katıldığı müsabakalarda Başpehlivanlığı Güngör Ekin kazanırken, pehlivanlar da Kırkpınar'ın provasını yaptı.
Amasya Karakucak Güreşleri’nde Başpehlivan Ali Rıza Kaya oldu
AMASYA - Amasya’da Uluslararası Atatürk, Kültür ve Sanat Festivali etkinlikleri kapsamında düzenlenen Geleneksel Karakucak Güreşleri’nde Başpehlivan Ali Rıza Kaya oldu. Mustafa Kemal Atatürk'ün Amasya'ya gelişi ve Amasya Tamimi'nin yazılarak yayımlanmasının 94.
Kırkpınar’ın son provasının galibi Şaban Yılmaz, Edirne'de de iddialı
TEKİRDAĞ - 49. Kiraz Festivali etkinlikleri kapsamında düzenlenen Tekirdağlı Hüseyin Pehlivan Yağlı Güreşleri'nde başpehlivanlığı Şaban Yılmaz kazanırken, Kırkpınar'da da iddialı olduğunu söyledi.Tekirdağ Sahil Güreş Alanı'nda gerçekleştirilen ve kıyasıya mücadelelere sahne olan güreşler sonucunda finalde Hasan Tuna’yı yenen Şaban Yılmaz başpehlivan olurken
42. Şabanözü 'Kültür, Sanat ve Güreş Festivali' sona erdi
İkinci gün ise geleneksel güreşler yapıldı. Festival kapsamında 10 sanatçı konser verirken, 42 çocuk da sünnet edildi.Festivalin ikinci gününde Mehmet Ali Şahin Stadı'nda geleneksel yağlı güreş müsabakaları yapıldı.
Türkiye Kısa Şalvar Güreş Şampiyonası Beyoğlu'nda yapıldı
Bu güreşler için Türkiye’nin dört bir yanından yüzlerce güreşçi beldemize geldi. Bu tür organizasyonlara hem güreş severler için, hem de unutulmaya yüz tutan geleneksel spor dalları için ihtiyaç var.
Sürekli değiştirilen kurallar ata sporunun özelliğini kaybettiriyor
DENİZLİ - Kırkpınar dışında Türkiye’nin dört bir tarafında yapılan yağlı güreşlerde son zamanlarda pehlivanların en büyük sıkıntısı, kuralların çok sık değiştirilmesi. Er meydanına çıkan pehlivanlar, her yıl değiştirilen yağlı güreş kurallarından oldukça rahatsız.
Ahmet Taşçı: Kırkpınar için bu yıl yeni bir karar alınmayacak
EDİRNE - Türkiye Güreş Federasyonu'na bağlı Yağlı Güreş Yürütme Kurulu Başkanı Ahmet Taşçı, Kırkpınar Yağlı güreşlerinde bu yılın altın kemer yılı olduğunu belirterek yeni bir kararın alınmayacağını belirtti.
Cihan pehlivanı Kurtdereli Mehmet ölüm yıldönümünde anıldı
Mehmet Pehlivan'ı anma törenine Vali Ahmet Turhan, Belediye Başkan Yardımcısı Ali Öztozlu, Gençlik ve Spor Hizmetleri İl Müdürü İlhan Aslan, Kurtdereli Güreşleri Ağası Abdullah Altıntaş, Kurtdereli Köyü Muhtarı Adem Aslanbay, sporcular, daire müdürleri ve diğer vatandaşlar katıldı.
Ata sporunu 18 yıldır karda yapıyorlar
ARTVİN - Artvin'in Şavşat İlçesine bağlı Veliköy'de bu yıl 18'incisi düzenlenen Kar Üstü Karakucak Güreşleri yapıldı.Şavşat Kaymakamlığı, Veliköy Muhtarlığı ve merkezi İstanbul’da bulunan Şavşat Veliköy Kültür Kalkındırma ve Dayanışma Derneği'nin ortaklaşa hazırlamış olduğu bu
Kuşadası'nda 120 seçkin deve güreşecek
AYDIN - Sezonun en büyük deve güreşlerinden biri olan Kuşadası Deve Güreşi, Aydın'ın Kuşadası ilçesinde 14. defa düzenlenecek. 30 Aralık 2012'deki güreşe Ege, Marmara ve Akdeniz bölgelerinin 120 seçkin tülüsü katılacak.
Kızılelma'daki yağlı güreşler yağmura rağmen büyük ilgi gördü
ORDU - Akkuş’un Kızılelma beldesinde bu yıl 3. sü düzenlenen Yayla ve Turizm Kültür Sanat Festivali kapsamında düzenlenen yağlı güreşler yağmura rağmen büyük ilgi gördü. Ak Parti Ordu Milletvekili Mustafa Hamarat ile birlikte çevre ilçe kaymakam ve belediye başkanlarının katıldığı güreşlerde pehlivanlar arasındaki kıyasıya rekabet
Pehlivanlar Çorum'da er meydanına çıktı
ÇORUM - Çorum Belediyesi tarafından geleneksel hale getirilen 'Geleneksel Yağlı Güreşler' başladı. Nazmi Avluca Spor Salonu'nda düzenlenen müsabakalara Çorum Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, Ak Parti Çorum milletvekilleri Salim Uslu ve Cahit Bağcı ile çok
Kula'nın kurtuluşunun 90. yıl etkinlikleri Baş pehlivanı Mehmet Yeşil Yeşil oldu
Yağlı Pehlivan Güreşleri bir şölen havasında gerçekleştirildi.İlçe müftülüğü önündeki alanda düzenlenen şölene AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi, Kula Kaymakamı Yusuf Cıbır, Kula Belediye
Kızılelma’da festivalin müzik bölümü iptal edildi
Festivalimizin yağlı güreşler bölümü planlandığı gibi devam edecektir.” dedi. (CİHAN)
Elmalı Yeşilyayla Güreşleri'nin Başpehlivanı Ali Gürbüz oldu
ANTALYA - Bu yıl 660. gerçekleştirilen Tarihi Elmalı Yeşilyayla Yağlı Pehlivan Güreşleri'nin başpehlivanı Antalyalı Ali Gürbüz oldu. Recep Kara’yı yarı finalde yenerek adını finale yazdıran Ali Gürsüz, finalde Osman Aynur ile karşılaştı.
Racep Kara Dursunbey'de başpehlivan oldu
Tahmini 4000 kişinin üzerinde kişinin izlediği güreşlerde birbirinden ünlü 16 Kırkpınar başpehlivanı boy gösterdi. Dursunbey Müftüsü Nihat Sevil'in dualarının ardından güreşler tozkoparan elemeleri ile başlandı.
Boğalar Yerkesik arenasında güreşti
MUĞLA - Muğla Merkez ilçeye bağlı Yerkesik beldesinde bu yıl 28’ncisi düzenlenen geleneksel boğa güreşleri renkli görüntülere sahne oldu. Yerkesik arenasında yaklaşık 200 boğanın katıldığı güreşleri, binlerce kişi seyretti.
Dursunbey'de Uluslarası Güreş Turnuvası
Geçtiğimiz yıl ilki gerçekleştirilen ve müthiş müsabakalara sahne olan güreşler bu yılda çeşitli ülkelerden sporcuların karşılaşmalarına sahne olacağı belirtildi.Dursunbey Belediye Başkanı Mehmet Ruhi Yılmaz konu ile ilgili olarak "Uluslar arası bir spor müsabakasını ikinci kez Dursunbey’e getirmiş bulunuyoruz.
839. ‘Sudan Koyun Geçirme Yarışması’ yapıldı
Yaşlı güreşler ve Dede Korkut hikayeleri gibi. Kaymakamlık olarak UNESCO’ya başvuruda bulunacağız. Bu etkinliğin Dünyada yazılı olmayan somut kültürel mirası olması için var gücümüzle çalışacağız.
Korkuteli Altın Kiraz Yağlı Pehlivan Güreşleri, 26 Ağustos'ta yapılacak
ANTALYA - Antalya'nın Korkuteli ilçesinde düzenlenen 24. Altın Kiraz Yağlı Pehlivan Güreşleri 26 Ağustos Pazar günüKorkuteli 100. Yıl Atatürk Stadyumu'nda yapılacak.
Ağlayan güreşçiyi rakibi teselli etti.
Geleneksel Yayladağı Festivali kapsamında, Devrent Piknik alanında yapılan aba güreşleri, son turlar yapılırken Suriye'de başlayan orman yangınından dolayı ileriki bir tarihte yeniden yapılmak üzere iptal edildi.
Ege Bölgesi boğa güreşlerine hazırlanıyor
MUĞLA - Muğla'da boğalar, Ege Bölgesi'nin en önemli yaz eğlenceleri arasında yer alan ve asırlardır devam eden boğa güreşleri festivallerine hazırlanıyor. Yerkesik beldesinde boğa sahipleri, hayvanlarına bir sporcu gibi büyük titizlik içerisinde antrenman yaptırarak hem dengeli beslenmelerini sağlıyor hem de yılda bir düzenlenen
Yayla güreşinin başpehlivanı da Ali Gürbüz oldu
ANTALYA - Kırkpınar’ın başpehlivanı Ali Gürbüz, Antalya'nın Alanya ilçesinde düzenlenen 8. Gökbel Yaylası Yağlı Güreşleri finalinde rakibi Osman Aynur’u yenerek yaylanın da başpehlivanı oldu.
Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri final günü güreşleri başladı.
EDİRNE - Bu yıl 651.'si düzenlenen tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin son gün güreşleri başladı. Bin 556 pehlivanın kayıt yaptığı Kırkpınar’de üç günden bu yana güreşler yapılıyor.
Kırkpınar er meydanında güreşler devam ediyor
EDİRNE - Cuma günü başlayan tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri ikinci gününde de devam ediyor.Bu yıl 651.si düzenlenen yağlı güreşlere bin 556 pehlivan katıldı.
Başpehlivanlık güreşleri başladı
EDİRNE - Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri en fazla ilgili çeken bölümü olan Başpehlivanlık güreşleri başladı. Yapılan kura çekimlerinde geçen yılın Başpehlivanı Ali Gürbüz, Enver Erişti eşleşti.
Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri başladı
EDİRNE - Dünyanın en eski spor organizasyonlarından biri olan Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Sarayiçi er meydanında başladı. 651 yıllık geçmişi bulunan yağlı güreşlere Edirne Belediyesi ev sahipliği yapıyor.
Recep Kara: Güreş oyunu seyirciler gibi beni de sıkıyor
EDİRNE - Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde üç kez başpehlivan olan Recep Kara, geçen yıl kendilerini izlemeye gelen Başbakan’ın ve seyircilerin sıkıldığını belirterek, “Açık söyleyeyim, pehlivan olarak ben de sıkıldım