hamamın

Bin yıllık İkiz Türbe ayağa kaldırılıyor
Hem o hamamın hem de buraya gelen ziyaretçilerin kaldığı mekanın rölövesini ve restorasyon projesini hazırlatıp inşallah bu yıl içinde inşaatın yapım ihalesine çıkabilmeyi ümit ediyorum. Aslında burası bir külliye.
Kazan Halk Hamamı’nın temeli atıldı
ANKARA - Ankara’nın Kazan ilçesinde belediye tarafından yaptırılacak olan halk hamamının temeli törenle atıldı.Atatürk Mahallesi'nde Belediye Fen İşleri Müdürlüğü yanında yapılacak olan hamamın temel atma törenine Kaymakam Veysel Beyru, Belediye Başkanı Lokman Ertürk, belediye
Erzurum Kongresi'nin yapıldığı tarihi bina restore edilecek
Yazıcı, hamamın restorasyon sonrasında kültür, sergi ve galeri merkezi olarak hizmet sunacağını da sözlerine ekledi. (CİHAN)
Sarıkayalı esnaf mağduriyetinin giderilmesi için mahkemeye başvurdu
Sarıkaya Belediye Başkanı Ali Osman Erbir de tarihi hamamın turizme kazandırılmasına yönelik Turizm Bakanlığına yazı yazdıklarını, bu kapsamda kazı çalışmalarına başlandığını kaydetti. Başkan Erbir, "Burası ilçemiz ve ülkemiz açısından önemli bir turizm potansiyelidir.
Yatağan jeotermal tesise kavuşuyor
Bu alan, Kanuni Sultan Süleyman'ın Rodos seferinde askerlerin ibadeti için yapılan cami ve hamamın bulunduğu bir yer. Bu alanı belediye olarak mülkümüze aldık.
600 yıllık Kayıhan Hamamı'nda yemek servisi başladı
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, harabe görüntüsünden kurtulan hamamın hem tarihi mimarisi hem hizmet kalitesi ile bölgeye ayrı bir değer kattığını söyledi.Kayıhan Hamamı, restore edilerek harabe görünümünden kurtuldu.
Tarihi hamamın suyu borç nedeniyle kesildi
ANKARA - Ankara’daki tarihi Şengül Hamamı’nın kullandığı su bedelini defalarca uyarılmasına karşın ödemediği için sayacı sökülerek, suyu kesildi. Hamamın 564 bin 280 TL’lik su borcu bulunduğu bildirildi.
İtalya'da banyolar Türk hamamına dönüşecek
Ayrıca Fin hamamının basit bir elektrikli ısıtıcı ile suyun buharlaşmasını sağlayan mekanizmayı içinde barındıran, küçük bir kulübe şeklinde tasarlandığı kaydedildi. Dermatolog Antonio Di Pietro'nun da görüşlerine yer verilen haberde sauna ve hamamın birçok faydasının olduğunun altı çizildi.
Bakırcılık mesleği son demlerini yaşıyor
Daha sonra eski hamamın çevresine bakırcılar arastası kuruldu. Burada yaklaşık 30 esnafla mesleğimizi icra ediyorduk.” dedi. “ÇIRAKLARIM MEMUR OLDU”
'4 ayda yapılan tarihi hamama 48 ayda onarım izni alamadı'
Ancak uzayan proje onay süreci, hamamın sahibi olduğunu iddia eden Mehmet Demircioğlu’nu çileden çıkardı. Demircioğlu, bir ilan hazırlatarak hamam kalıntısını çevreleyen cam bölmeler üzerine astırdı.
Zeynel Bey Türbesi ve Külliyesi Miniatürk’te
Ayrıca tarihi hamamın maketi de İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ tarafından yaptırılarak, 2013 yılının ilk çeyreğinde Zeynel Bey Türbesi ve Külliyesi maketiyle Miniatürk’te ziyarete açılması planlanıyor.
Mimar Sinan’ın eseri çürümeye terk edildi
Tek parti döneminde özel mülkiyete dönüşen hamamın sahibi Hasan Yıldırım da bu durumdan muzdarip. Hamamı restore ettirmek için yeterli maddi güce sahip olmadığını anlatan Yıldırım, müracaatlarının karşılıksız kaldığını söylüyor.
Bursa'da 450 yıllık Muallimzade Hamamı yeniden ayağa kaldırılıyor
Çalışmalar tamamlandığında özgün haline dönecek olan tarihi hamamın sosyal ve kültürel aktivitelerin yapılabileceği, herkesin buluşabileceği ender mekanlardan biri olacağını söyleyen Başkan Altepe, "Yıldırım´a yakışacak bir eseri daha ayağa kalırmış olacağız.
Güney Kıbrıs'taki Osmanlı Hamamı'na ciddi zarar verildi
Rum Fileleftheros gazetesi, hamamın camlarının ve bazı donanımlarının kırıldığını, dış duvarlarına küfür içerikli ifadeler ve sloganlar yazıldığını, ayrıca jetonlu telefonlara da ciddi hasar verildiğini kaydetti.
Türk fesi bir zamanlar Rusya’da modaydı
Türk kadın diplomatın nerde doğduğu, Türk kıyafetlerinin bir dönem Rusya saraylarında nasıl moda haline geldiği, Çarlık sarayın bahçesinde bulunan Türk hamamın neden minareli yapıldığı da kitapta cevabını bulan konular arasında.
Rum tarafındaki "Osmanlı Hamamı" harap durumda
ancak hamamı elinde tutan kişinin tepkisi yüzünden çözüme ulaşılamadığını belirten Rum Haravgi gazetesi, kısa zaman içerisinde restore edilmemesi halinde hamamın bazı yerlerinin çökme ihtimali bulunduğunu yazdı.
Yatağan'da 500 yıllık tarih yok olmaktan kurtuluyor
Hamamın biraz ilerisinde de bir hikayesi olan Kanlı Kuyu var. Bu kuyu korunmalıdır. Bu kuyunun yok olması bir hikayenin ve o hikayeyi oluşturan halkın hafızasının kaybolması demektir.
Cık Cık Hamamı yeniden gün yüzüne çıktı
Başkan Altepe, hamamın tarihiyle ilgili bilgiler de vererek, hamamın Bursa’nın fethinden 30 yıl sonra 1366 yılında inşa edildiğini ve bölgedeki medrese öğrencileri ve çevredeki bekarlar tarafından kullanıldığını hatırlattı.
Kibyra’da bozulmamış tarihi hamam bulundu
Şükrü Özdoğru, bulunan hamamın sağlamlık ve yapı bakımından başka örneğinin bulunmadığını söyledi. Hamamın 6 bölümden oluştuğunu aktaran MAKÜ Kibrya Kazı Başkanı Özdoğru, hamamın Roma Dönemi sosyal hayatına aiti bilgiler verdiğini söyledi.
İsmail Bey Cami bugün bile dimdik ayakta
Cami inşaatı ise hamamın yapımından sonra devam ediyor.”
Kemah Kalesi'nde 16. yüzyıla ait Kur'an-ı Kerim bulundu
Hamamın sıcaklık kısmında yaklaşık 2 metre derinliğinde özel bir bohça içerisine konulmuş çok sayıda el yazması, taş baskı, matbu ve Kur’an-ı Kerim bulundu. 198 adet el yazması eserlerin büyük bölümünde sayfa eksikliği tespit edildi.
400 yıllık hamam ilk günkü ihtişamına kavuşacak
Sekreter Yardımcısı Bayram Vardar, Tarihi ve Kültürel Miras Projeler Koordinatörü Müdürü Aziz Elbas’ın da katıldığı inceleme gezisinde, izbe haldeki tarihi hamamın restorasyonu hakkında bilgi veren Başkan Altepe, 1650 yılında Osmanlı´nın Mısır Bölge Komutanı Hasan Paşa tarafından yaptırılan 500 metrekare alana kurulu hamam
Depremden hasar gören Banya Başı Camii onarılıyor (Özel)
Hemen yanında 16 yüzyılda inşa edilen hamamın kalıntıları bulunan camiye bu sebeple Banya (Banyo) Başı Camii de deniliyor. (CİHAN)
3 bin yıllık Tarihi Roma Hamamı turizme kazandırılacak
YOZGAT - Yozgat’ın Sarıkaya ilçesi Belediye Başkanı Ali Osman Erbir, ilçede bulunan ve yaklaşık 3 bin yıllık tarihe sahip olan, Roma hamamında kazı çalışmalarının devam ettiğini söyledi. Tarihi Roma Hamamı'nın ilçe turizmine kazandırılması için 4 yıldır çalışmaların devam ettiğini belirten, Başkan Erbir, "Yozgat Müze Müdürlüğü'müzün koordinesinde
Erzurumlu Emrah Edebiyat Müze Kütüphanesi hizmete girdi
Erzurum'la ilgili çeşitli doküman ve materyalin yer aldığı müze kütüphanenin araştırmacılar için önemli bir merkez olduğuna işaret eden Öztürk, tarihi hamamın aslına uygun restore edilerek hizmete açılan müze kütüphanede İbrahim Hakkı Hazretleri ile Nef'i Divanı'nın yanı sıra çok sayıda yazma eserlerinin tıpkıbasımlarının
Üst katı ve çatısı alev alev yanan apartmanda can pazarı
Yangının bodrum kattaki hamamın bacasından kaynaklandığını ileri süren vatandaşlar duruma tepki gösterdi. Muratpaşa Mahallesi Cumhuriyet Caddesi 26 numarada bulunan 4 katlı apartmanın çatısında saat 11.
Amasya’da Roma dönemine ait hamam bulundu
Roma dönemine ait hamamın cehennemlik kısımları, hamamın yıkanma bölümleri, aynı döneme ait kemer, sütun ve tuğladan örülmüş sıcak hava tünel sütuncelerin yer aldığı sıcaklık bölümü, yapılara temiz suyun verildiği pişmiş tuğladan künkler
500 yıllık Pınarbaşı Hamamı aslına dönecek
Bölge Müdürlüğü ile 30 yıllığına "restorasyon karşılığı kiralama" sözleşmesi imzalayan Büyükşehir Belediyesi, 443 metrekarelik arazi içinde yer alan tarihi hamamın restorasyon çalışmalarında sona geldi.
Rus çarının cami şeklinde inşa ettiği Türk hamamında kimse yıkanmadı
2006-2009 yılları arasında gerçekleştirilen restorasyonun ardından bugünkü görünümüne kavuşan hamamın içerisinde Türk divanı, Türk halıları ve porselen avizeler var. Anadolu işi masalar, dolaplar, mermer zemin ve özel yıkanma kurnaları ile köşk tıpkı bir Türk hamamını andırıyor.
Roma dönemine ait kayıp şehir bulundu
Definecilerin kaçak kazı yaparken çıkardığı kalıntılardan yola çıkan arkeologlar, ilk olarak bir şehir hamamını ortaya çıkardı. Çıkarılan hamamda ‘cehennem’ denilen ateş kuyusu ve suların dağılma şekilleri ise kazıyı yapan uzmanları etkiledi.
Divriğililer, tarihi Ali Kaya Hamamı'nın yeniden hizmete açılmasını bekliyor
Yaklaşık bir buçuk senedir hamamın kullanılamadığını ifade eden Ertunç, vatandaşların hamamın yeniden hizmete girmesini beklediklerini söyledi. (CİHAN)
Kayhan Hamamı gün yüzüne çıktı
Murat döneminde yaptırılan yaklaşık 600 yıllık hamamın zaman içinde harabe haline geldiğini dile getiren Başkan Altepe, ecdat yadigarı bu eseri de ilk günkü ihtişamına kavuşturmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.
Kadınlar hamamda çamaşır suyundan zehirlendi (2)
Kısa sürede olay yerine gelen polis, hamamın bulunduğu sokağı araç trafiğine kapattı. Zehirlenmeye neden olan çamaşır suları ise hamamın dışarısına çıkarıldı. Zehirlenen 22 kadın 112 acil servis ekiplerince ambulansla kentteki çeşitli hastanelere kaldırılarak tedavi altına alındı.
Tarihi Mahkeme Hamamı, kültür merkezi oldu
Yaklaşık 600 yıllık tarihe tanıklık eden duvarları sıvalardan arındırılan çifte hamamın, kadınlar hamamı olan bölümü orijinal kimliğine kavuşurken, erkekler bölümü ise kültür merkezi olarak bölgeye kazandırıldı.
6 asır sonra ilk günkü ihtişamıyla kapılarını açıyor
Yaklaşık 600 yıllık tarihe tanıklık eden duvarları sıvalardan arındırılan çifte hamamın, kadınlar hamamı olan bölümü orijinal kimliğine kavuşurken, erkekler bölümü ise kültür merkezi olarak bölgeye kazandırıldı.
Tarihi II. Murat Hamamı restore edilerek hizmete girdi
Murat Hamamı'nı 1968 yılından bugüne kadar işleten Hamamcı Şükrü Talaş, 15 aylık aradan sonra hamamın yeni yüzüyle yeniden hizmet vermeye başladığını belirtti. İşletmeci Şükrü Talaş, yaptığı açıklamada, “Haftanın her günü sabah 07.
Başkan Başer: Yozgat’ın tarihi değerlerini koruyacağız
Başkan Başer, Restorasyon sonrası hamamın, ne şekilde kullanılacağına dair henüz bir karar verilmediğini, ne şekilde kullanılması konusunda Yozgat Müze Müdürlüğü ve Anıtlar Yüksek Kuruluyla görüşerek karara bağlayacaklarını sözlerine ekledi.
Yozgat’ta bulunan tarihi konaklar restore ediliyor
Bu yüzden de Yanan hamamın restorasyonuna başlayacağız." (CİHAN)
Üç bin yıllık metropolis kentinin gizemi yeni eserlerle çözülüyor
Ateşlik bölümleri, mermer taban altından ısıtma sistemi ve ızgara biçimindeki tuğla sıraları, hamamın ısıtılma yöntemini gözler önüne sererken, mermer levhalar, süpürgelikler ve pencere camı parçaları ise hamamın içinin tamamen mermer levhalarla kaplı olduğunu gösteriyor
Tarihi Tuz Hanı restore ediliyor
Mescidin bitişiğinde bulunan, fakat bugün, soğukluğu ve soyunmalığı yıkılarak ortadan kalkmış olan hamamın sıcaklık kısmı kalıntıları da aynı külliyenin parçalarını teşkil ediyor. (CİHAN)
Antik kent senfoni konseriyle canlandı
30 kişilik kazı ekibinin yaptığı çalışmalarla Bizans dönemine ait tarihi hamamın kalıntıları ortaya çıkarılmıştı. Narenciye festivali kapsamında İsos’u canlandırmak amacıyla organize edilen senfoni konserine çevre il ve ilçelerden gelen çok sayıda vatandaş da konserin yapıldığı tarihi su kemerlerini
Side kazılarında milattan önce 5. yüzyıla ait seramik parçaları bulundu
Alanyalı, bu yıl Side otoparkının kuzey doğusunda bir hamamın oturma birimlerinde yaptıkları kazı çalışmasında antik kentle ilgili bilinen bilgilerin yenilenmesini sağlayacak seramik parçaları bulduklarını ifade etti.
Side kazılarında milattan önce 5. yüzyıla ait seramik parçaları bulundu
Alanyalı, bu yıl Side otoparkının kuzey doğusunda bir hamamın oturma birimlerinde yaptıkları kazı çalışmasında antik kentle ilgili bilinen bilgilerin yenilenmesini sağlayacak seramik parçaları bulduklarını ifade etti.
Mahkeme Hamamı'nda restorasyon tamamlanıyor
Bursa’nın da hamam kültürü açısından zenginliğini dile getiren Altepe, kentin değişik semtlerinde birçok tarihi hamamın göze çarptığını belirtti. Osmanlı dönemi eseri olan hamamların genelde ikili olarak yapıldığının altını çizen Başkan Altepe, Mahkeme Hamamı’nın bu şekilde bir mimarisinin olduğu vurguladı.
Hamamda ölü bulundu
KOCAELİ - Kocaeli'nde Fethiye Caddesi’nde bulunan tarihi Osmanlı Hamamı'na gelen müşteri, hamamın tuvaletinde ölmüş olarak bulundu. 55 yaşındaki Muammer Sancar'ın kalp krizi geçirerek yaşamını yitirdiği belirlendi.
Tarihi Karabalçık Hamamı folklorik müze oluyor
Başkan Dündar, harabe durumdaki hamamın restorasyon çalışmalarının ardından folklorik müze olarak kullanılacağını söyledi. Hamamın ne zaman ve kim tarafından yapıldığının bilinmediğini ifade eden Başkan Mustafa Dündar, çalışmaların ardından tarihi yapının günümüze kazandırılacağını kaydetti.
Cık Cık Hamamı'nda 6 asırlık gelenek yaşatılacak
Çalışmaları inceleyen Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, medrese talebelerine ücretsiz olarak hizmet veren hamamın yeniden aynı şekilde hizmete açılacağını söyledi. Vakıflar Genel Müdürlüğü uhdesindeki Sultan Külliyelerini de himayesi altına alan Büyükşehir Belediyesi, Hüdavendigar Külliyesi’nin bir parçası olan Cık Cık Hamamı’nda
Şüpheli çantadan laptop çıktı
BOLU - Bolu'da hamamın önüne bırakılan çanta bomba şüphesiyle fünye ile patlatıldı. Çantanın içinden laptop çıktı.
Çifte Hamam toplum merkezi olacak
Hamamın bazı bölgeleri kafeterya şeklinde kullanılacak.Çifte Hamam, Yakupağa Külliyesi'ni yaptıran Yavuz Sultan Selim'in hocası Halimi Çelebi tarafından 1514 yılında çift kuleli olarak inşat ettirildi.
Duvar yıkarken üzerine beton parçası düşen işçi yaralandı
SAKARYA - Sakarya'nın Sapanca ilçesinde, kullanılmayan hamamın tadilatında çalışan bir kişi, yıkmaya çalıştığı duvardan üzerine beton parçaları düşmesi sonucu yaralandı.Edinilen bilgiye göre, Rüstempaşa Mahallesi Vehbibey Caddesindeki kullanılmayan hamamda tadilat sırasında duvarları yıkmaya çalışan Mehmet Güven (48), duvarın