hamas

El Fetih: Arafat'ın ölümünden Şaron sorumluydu
Gazze'de hüküm süren Hamas hareketi sözcüsü Sammi Ebu Zuhri ise "Bu tiranın gidişiyle artık zaferden daha da eminiz. Halkımız bugün, ellerine halkımızın ve sürgündeki liderlerimizin kanları bulaşmış bu caninin ölüp gitmesinden büyük mutluluk duymaktadır.
Mursi, kötü hava koşulları sebebiyle mahkemeye getirilemedi
Devrik lider, Filistinli Hamas, Lübnanlı Hizbullah ve İran’la Mısır’a karşı işbirliği yapmak ve 2011’de hapishaneden kaçmak için terörist bir komplo kurmak suçlamasıyla iki ayrı davadan daha yargılanıyor.
Mursi, ikinci kez mahkemeye çıktı
Devrik lider, Filistinli Hamas, Lübnanlı Hizbullah ve İran’la Mısır’a karşı işbirliği yapmak ve 2011’de hapishaneden kaçmak için terörist bir komplo kurmak suçlamasıyla iki ayrı suçlamadan daha yargılanıyor.
Lavrov, Haniye ile görüştü, Gazze ambargosunun kaldırılmasını istedi
Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Haniye’nin Gazze’de yaşanan sosyal ve ekonomik durumla ilgili detaylı bilgi verdiği ve Filistin’de yer alan Hamas ve Fetih örgütleri arasındaki sorunların müzakere edildiği kaydedildi.
Falk: Hiçbir mesele Filistin sorunu kadar BM’yi direkt ilgilendirmiyor
Hamas’ın Gazze’de seçim ile işbaşında geldiğinden bu zamana abluka altında tutulduğunu belirten Falk, bu bölgede yaşayan insanların topluca cezalandırıldığını söyledi. Mısır ile Gazze arasında olan Refah kapasının kapatılmasından sonra bölgede yaşam şartlarının daha da zorlaştığını aktaran Falk, ‘‘Şu an 400 hastanın acilen tedavi görmesi
Filistin lideri Abbas, Almanya'da ilk görüşmesini Merkel ile yaptı
Merkel ayrıca, Filistin’in Hamas ile zor bir süreç olmasına rağmen barış sürecini devam etmesi gerektiğine vurgu yaptı. Mısır ve Suriye konularının da ele alındığı görüşmede Merkel, bu konuda ikinci Cenevre konferansının hayata geçirilmesi gerektiğine dikkat çekti.
İsmail Heniyye, Suriyelileri Gazze'ye davet etti
Hamas hükümetinin Başbakanı İsmail Heniyye ise Avrupa'ya gitmek için denize açılan Suriyeli sığınmacılara seslendi. Heniyye, "Biz sizin kardeşiniz ve aynı ailedeniz.
CHP'li Loğoğlu: Çare tezkere değil, Suriye politikasını değiştirmektir
Türkiye’nin silahlı unsurları himaye eden, komşu ülkedeki iç savaşa taraf olan bir ülke haline geldiğini savunan Loğoğlu, “Türkiye’nin dostları Hamas ve Müslüman Kardeşler çizgisindeki örgütlerdir. Suriye politikası sıfırı tüketmiştir.
Loğoğlu: Dış politikada artık AKP CHP'yi takip ediyor
Hamas ile El Fetih arasındaki sıkıntıların giderilmesine yardımcı olmak için gitmek istiyoruz. Maalesef AKP hükümeti sadece Hamas'ı tutarak Filistin yönetimini, Mahmud Abbas'ı dışlayarak Filistin davasına yarar değil zarar verdi.
Mut'ta Mısır ve Suriye’de yaşanan katliamlar protesto edildi
Mısır'da darbe gerekçesi olarak, Muhammed Mursi’nin Gazze kapılarını açık tutması ve Hamas ile olan irtibatını kesmemesi bu darbenin kimler tarafından tertiplendiğini açıkça ortaya koymaktadır. Filistin’e açılan kapılar kapanmadıkça ABD ve Siyonist İsrail rahat edemeyecektir.
Erdoğan: Er ya da geç bir Musa çıkar, zulmün hesabını sorar
Filistin'de de seçimlerden Hamas başarıyla çıktı, hemen süratle orada da ekonomik ambargoyu uygulamaya başladılar. Bırakın ekonomik ambargoya başlamayı hemen parlamento başkanın içeri aldılar, bakanlar kurulu üyelerinden bazılarını İsrail içeri aldı, bunlar hala içeride yatıyorlar.
Mısır’da Mursi’nin gözaltı süresi 15 gün daha uzatıldı
KAHİRE - Mısır’da mahkeme, devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin gözaltı süresini 15 gün daha uzattığını açıkladı. Uzatmanın sebebinin Mursi’nin Hamas ile işbirliği üzerine yapılan soruşturma olduğu bildirildi.
Bahçeli: Hükümet, sınırdaki oluşumu meşrulaştırmak için PYD’ ye kucak açtı
“TÜRKİYE’NİN DOSTU HAMAS VE PEŞMERGE KALMIŞTIR”Bahçeli konuşmasında, dış politikaya ilişkin değerlendirmelerde de bulundu. AK Parti’nin uyguladığı dış politikasını eleştiren Bahçeli, “Dış politikası küle ve kadavraya dönmüş bir hükümet tarafından yönetildiğimiz bir gerçektir.
Başbakan Erdoğan: Sandıktan çıkamayacaklarını görenler darbe yollarını seçerler
kılarken bunlar nasıl ki 53 mısırlı vatandaşını bunlar öldürdüyse farklı yerlerde buna benzer ölüm vakaları olduysa, Mursi ile ilgili de vatandaşları tahrik, Hamas örgütü ile yok şununla bununla kurduğu ilişkiler sebebiyle 15 günlük hapse mahkum olmuştur.
Mısır’da darbe yanlıları Tahrir meydanında toplanıyor
Bu arada Mısır devlet haber ajansı MENA, Mursi hakkında Hamas için casusluk yapmak ve Hüsnü Mübarek'i deviren olaylar sırasında hapishaneye baskın düzenlemek suçlarından 15 günlük gözaltı kararı alındığını duyurdu.
“Mursi için hapis kararı ordunun isteği üzerine alındı”
Mısır devlet haber ajansı MENA, Mursi hakkında Hamas için casusluk yapmak ve Hüsnü Mübarek’i deviren olaylar sırasında hapishaneye baskın düzenlemek suçlarından 15 günlük gözaltı kararı alındığını duyurdu.
Yargı'dan Mursi'ye 15 günlük "casusluk" hapsi
Yargı, Mursi'nin Hamas adına "casusluk" yaptığına hükmetti. Mısır yargısı Mursi'yi karakol ve hapishaneleri basmak, güvenlik güçlerine zarar vermekle de suçluyor. (CİHAN)
İsrail saldırılarının izleri Yaser Arafat Havalimanı'nın harabesinde gizli(Özel)
2007 seçimlerinde Gazze'nin Hamas kontrolü altına geçmesiyle birlikte İsrail 2008'de şehre bomba yağdırmış. İsrail ve Mısır sınırına yakın Refah bölgesinde bulunan havaalanına önce savaş uçaklarıyla havadan saldıran İsrail, ardından tanklarıyla girdiği havaalanını tarlaya çevirmiş
Gazze'de Ramazan'a 'buruk' hazırlık (Özel)
Hamas, Mısır askeri yönetiminin nasıl bir politika sergileyeceğinden emin olmadığı için tünellere asker göndererek geçişi kapattı. Ramazan alış verişlerinin yapıldığı Saha pazarına gelen Gazzeliler, ihtiyaçlarının tamamını karşılayamıyor.
Hamas, Mısır'daki katliamı kınadı
GAZZE - Hamas hareketi, Mısır'ın başkenti Kahire'de en az 40 kişinin öldürülmesini kınadı. Hamas, olaydan büyük acı ve üzüntü duyduğunu belirterek, ölenlerin ailelerine taziyelerini iletti.
Hamas Mısır'da ordu katliamını kınadı
GAZZE - Hamas, Mısır ordusunun Kahire’de oturma eylemi esnasında gerçekleştirdiği ve 42 kişinin ölümüne sebep olan katliamı kınadı.Pazartesi günü yaptığı açıklamada Hamas, hayatını kaybedenler için ıstırap ve keder duyduğunu belirterek kurbanların ailelerine başsağlığı diledi.
Elli liralık benzin için bir hafta kuyrukta bekliyorlar
Hamas ve El Fetih memurları maaş alıyorlar. İşsizler ve işçilerin durumu çok kötü." diye konuştu.
Şanlıurfa'daki STK'lar Mısır'daki darbeyi protesto etti
güçleri derinden rahatsız ettiği vurgulanan açıklamada, "Süveyş Kanalı'nın kontrolü, İsrail’in güvenliği, Ortadoğu’daki dengeler ABD'nin çıkarları, Gazze’nin Hamas’ın elinden alınması, Kuzey Afrika'daki, Ortadoğu'daki İslami hareketlerin kontrol altında tutulması için bu operasyonlar belirli güçler tarafından yapılmaktadır
Suriye rejiminden Mursi'ye istifa çağrısı
Hamas'a da çağrı yapan Zubi, Mursi ve Müslüman Kardeşler tarafında yer alarak Suriye (rejimi) karşıtı duruşundan vazgeçmesini sitedi.Mursi, geçtiğimiz ay Esed rejimiyle diplomatik ilişkileri kesmişti.
CHP’li Loğoğlu: Bir Osmanlı özlemi var
Hükümetin Gezi Parkı’ndaki tutumunun yurt dışında Hamas Öğrenci Birliği tarafından desteklendiğini söyleyen Loğoğlu, “Herhalde bundan Başbakan da memnuniyet duymuştur.” şeklinde konuştu. Türkiye-AB ilişkilerini de değerlendiren Loğoğlu, yeni bir müzakere başlığı açılması için bugün AB'de yapılacak toplantıyı hatırlatarak, “Pek ümitli değilim
İran Büyükelçisi AK Parti Genel Merkezi'nde
Öte yandan dün de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Hamas liderleri Halid Meşal ve İsmail Haniye'yi kabul etmişti. (CİHAN)
Meşal ile Haniye Başbakanlık’ta
ANKARA - Hamas Siyasi Büro Şefi Halid Meşal ile Gazze'deki Filistin Hükümeti Başbakanı İsmail Heniye, Başbakanlık resmi konuta geldi.Meşal ile Haniye’nin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesi planlanandan bir saat geç başladı.
Cihan Haber Ajansı Gündemi
Başbakan Erdoğan, Hamas Siyasi Büro Şefi Halid Meşal ile Gazze'deki Filistin Hükümeti Başbakanı İsmail Heniye ile Başbakanlık resmi konutta görüşecek. (14.00-16.30-18.00-Ankara)
Hamas'tan eski müttefiki Hizbullah'a 'Suriye'yi terk et' çağrısı
RAMALLAH - Filistin direniş hareketi Hamas, eski müttefiki Hizbullah'a Suriye'deki savaşçılarını çekmesi çağrısında bulundu.Hamas'tan yapılan yazılı açıklamada, Hizbullah'tan "Suriye'deki güçlerini çekerek silahların Siyonist düşmana yönelmesi" istendi.
Hamas liderleri Ankara'ya geliyor
ANKARA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Lübnanlı Hizbullah grubuna Suriye'den çıkma çağrısı yapan Hamas'ın liderlerini Ankara'da ağırlayacak. Hamas Siyasi Büro Şefi Halid Meşal ile Gazze'deki Filistin Hükümeti Başbakanı İsmail Heniye yarın Erdoğan ile görüşecek.
Erdoğan: Filistin çözümü olmadan Ortadoğu barışı sözde kalır
Hamas dahil Filistinli bütün grupların bulunmadığı bir masadan barış çıkmaz. Bunu bir defa böyle bilmemiz lazım. Milli uzlaşı sağlandıktan sonra Filistin’de seçimlere gidilmesi oradaki demokratik süreci güçlendirecektir.
Erdoğan: Filistin’de uzlaşıdan sonra İsrail’le görüşmeler süratle neticelenir
WASHINGTON - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “El Fetih ve Hamas’ın uzlaşması başarılmazsa İsrail-Filistin görüşmelerinden bir netice elde edileceğine inanmıyorum.” dedi.Brookings Enstitüsü’nde soruları cevaplayan Erdoğan, Filistin meselesine adeta iç mesele hassasiyeti içinde yaklaştıklarını dile getirdi.
İsrail, Gazze'de hava saldırısı düzenledi
GAZZE - Gazze'de bir Hamas'a ait talim merkezi yakınlarında patlama meydana geldi. Hamas Radyosu, İsrail uçağının bir motosikleti hedef aldığını duyurdu.
Masum Türker: Çözüm ile Türkiye Birleşik Devletleri kurulacak
İstediği tek bir şey, diyor ki; 7 bin füze gönderiyorlar yılda bize, git Hamas'a söyle bunları bize göndermesin. Alacağı birinci talimat bu, ikinci talimatı bilmiyorum ve bilmekte istemiyorum." dedi.Suriye karasularında düşürülen uçağın İsrail tarafından düşürüldüğünü iddia eden Masum Türker, sözlerini şöyle tamamladı: "O gün İsrail, Rusya anlaştı şu
İsrail, İspanya’yı Gazze’ye konsolosluk açmaktan vazgeçirdi
Konsolosluğun, Gazze’yi kontrol eden Hamas örgütüne meşruiyet sağlayacağını savunan İsrail hükümeti, İspanya’yı bu fikrinden vazgeçirmeyi başardı.İspanyol Dışişleri Bakanı Margallo, Filistin’in Birleşmiş Milletler’de (BM) gözlemci devlet statüsü elde etmesi için kullandıkları “evet” oyunu ve diğer 12 Avrupa
RUSI Başkanı: Özür sonrası Erdoğan'ın Gazze ziyareti yerinde bir adım olacak
Batılı birçok hükümetin Hamas ile görüşmek istediğinin bilinen bir gerçek olduğunu kaydeden Eyal, “Tabii, Hamas ile görüşmek şiddete tolerans göstermek veya Hamas’ın stratejilerini onaylamak anlamına gelmez.
Davutoğlu: Carry ile bölgesel tüm konuları görüşeceğiz
Bu anlamda Hamas liderleriyle görüşmelerimiz devam ediyor. Bu çerçevede Ortadoğu’daki barış süreci ile ilgili bir değerlendirme yapacağız.” diye konuştu. SURİYE KONUSUNDAKİ ACZİYET ULUSLAR ARASI SİSTEME GÜVENİ YIPRATIYOR
ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Pazar günü Türkiye’ye geliyor
Hamas tarafında bir yönetim ve yenilenme söz konusu oldu. Filistin konusunda görüşeceğiz. Irak ve Kıbrıs konularını da ele alacağız.
Mavi Marmara'da yaralanan Tunç: Tazminatımı Hamas'a bağışlayacağım
götüren Mavi Marmara gemisinde İsrail askerlerinin saldırısında yaralanan Mehmet Tunç, İsrail’den alacağı tazminatı Filistin İslami Direniş Hareketi’ne (HAMAS) bağışlayacağını açıkladı. Mehmet Tunç, avukatı Abdullah Demirel ile Malatya Gazeteciler Cemiyeti’nde basın toplantısı düzenledi.
İsrail, Gazze’ye hava saldırısı düzenledi
GAZZE - İsrail ordusu, Kasım ayında ilan edilen ateşkesin ardından ilk kez Gazze’ye hava saldırısı düzenledi. Hamas İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “İşgal uçakları Gazze’nin kuzeyini bombaladı.
Halid Meşal tekrar Hamas’ın başında
KAHİRE - Halid Meşal, dün gece Mısır’ın başkenti Kahire’de yapılan seçimlerde yeniden Filistinli grup Hamas'ın başına getirildi. Bölgeden bir diplomatın verdiği bilgiye göre, kapalı kapılar ardında gerçekleşen seçimden önce Mısır ve Katar, yeniden aday olmayacağını açıklayan Meşal için
Erdoğan: İsrail özür diler ama CHP özür dilemez
Özür dilenmesinin ardından Hamas siyasi lideri Halid Meşal'i arayıp kendisini bilgilendirdiğini belirten Erdoğan, "Kendisini bilgilendirdim, çok duygulandığını, sevindiğini Filistin ve Gazze'nin de aynı şekilde duygulandığını ifade etti.
Eroğlu: Umarım İsrail, KKTC'nin haklarını göz ardı edemeyeceğini de anlar
koşullarının iyileştirileceği haberlerinin sevindirici olduğu belirten Derviş Eroğlu, şunlar aktardı: "Anavatan Türkiye’nin Filistin’de iktidarda bulunan Hamas Hükümeti ile iyi ilişkileri, Mısır hükümeti ile giderek artan dayanışması göz önünde tutulduğu zaman İsrail-Türkiye ilişkilerinin gelişmesinin Filistin sorununun
Başbakan Erdoğan: Bir dikleşmeye gitmeden ama dik durarak bu noktaya getirdik
Görüşmelerden önce ve sonrada Mısır Cumhurbaşkanı Sayın Mursi, Katar Devlet Başkanı Emir ile görüştüm, Mahmut Abbas ile görüştüm, Hamas lideri Halid Meşal ile görüştüm. Yani bütün bunları yaparken aradaki yetkin olan isimlerin hepsinin de kanaati bizim için çok önemliydi.
Yahudilerin Amerika’daki çatı kuruluşu ADL, özür açıklamasından memnun
yapılan açıklamada; ‘‘İki ülke arasındaki ilişkiler, Türkiye’den yelken açan bir filo gemisinde İsrail karşıtı eylemcilerin kışkırtıcı girişimleri ile Hamas’ın kontrolündeki Gazze Şeridi'ndeki ablukayı kırmaya teşebbüs etmeleri sonunda 2010 yılındaki filo olayı sonrasında gerilmişti’’ dedi.
Davutoğlu: Özür, Obama, Erdoğan ve Netanyahu üçlü görüşmesi sonrası açıkladı
Hem El Fetih tarafından Sayın Abbas, hem de Hamas tarafından yapılan görüşmelerde Sayın Halid Meşal’le. Böylece Filistin tarafının bu varılan mutabakattan mutmain olduğu bize bildirildi.” dedi.Bu görüşmelerden sonra üçlü görüşmenin başladığını anlatan Davutoğlu, ilk önce sözü Obama’nın aldığını, sonra Netanyahu ve Erdoğan’ın görüştüğünü kaydetti
Erdoğan, Hamas lideri Meşal'le görüştü
ANKARA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Filistinli gruplardan Hamas ve El Fetih'in 27 Şubat'ta Kahire'de gerçekleşmesi beklenen görüşmeleri öncesinde Hamas'ın siyasi lideri Halid Meşal'le bir araya öğrenildi.
Bulgaristan, Hamaslı milletvekillerini sınır dışı etti
SOFYA - İsrail’in yakın dostlarından Bulgaristan, bir konferans için ülkeye gelen Hamas üyesi 3 Filistin milletvekilini sınır dışı etti.Bulgaristan Devlet Güvenlik Kurumu’ndan yapılan açıklamada, vizeleri olmasına karşın, “milli güvenliğe tehlike oluşturdukları” gerekçesiyle milletvekillerinden
Çarşaflı Müslümanı çöp torbasına benzeten politikacı partisinden kovuldu
Joannides'in ayrıca yaralanmış bir çocuğu kucağında tutan Arap bir kadının fotoğrafına "Hamas gibi gruplar çocukları propaganda amaçlı kullanıyor" yorumunu yazdığı ortaya çıkmıştı. (CİHAN)
Başbakan Erdoğan, Mahmud Abbas'la telefon görüşmesi yaptı
Öte yandan dün akşam, Hamas Siyasi Büro şefi Halid Meşal'in, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı arayarak, Fetih ile Hamas arasında uzlaşı sağlamayı amaçlayan görüşmeler hakkında Erdoğan'a bilgi verdiği öğrenildi.