hariç

TİSK: Yabancıların doğrudan yatırımları 2013 yılında azaldı
Bu dönemde parasal olmayan altın hariç cari işlemler açığı 3 milyar 535 milyon dolar azalarak 45 milyar 525 milyon dolar düzeyine indi. YABANCILARIN HİSSE SENEDİ PİYAYASI DÜŞÜK
Enflasyon kısa vadede yüzde 5'in üzerinde seyredecek (3)
Bu çerçevede 2014 yılında altın ticareti hariç tutulduğunda cari işlemler açığındaki iyileşme eğiliminin belirginleşerek devam edeceği tahmin edilmektedir. 15.Kurul son dönemde risk priminde gözlenen artışın enflasyon görünümü ve beklentiler üzerindeki yansımalarını dikkatle takip etmektedir.
Enflasyon kısa vadede yüzde 5'in üzerinde seyredecek (2)
Ana eğilime ilişkin göstergelerden taşıt hariç sermaye malları üretimi toplam sermaye mallarına kıyasla daha yüksek oranlı bir artış göstermiştir. Benzer şekilde, sermaye malları ithalatında da artış görülmektedir.
Kahramanmaraşspor – Şanlıurfaspor karşılaşmasının ardından
O da gayet doğal, çünkü Sankov’unda sakatlanmasından sonra takımın yüzde 60’ı yeni oyuncu, Fevzi hariç. Bir haftadır bizimle beraber olan bir topluluk. Arkasından yüzde 70’lere çıktı oyuncu değişiklikleriyle.
Aziz Yıldırım: Yayın havuzundan çıkacağız
Ben 16 yıllık başkanlığım sırasında, hapishaneden çıktıktan sonra 1 gün hariç divana geldim. Her zaman bize güç verdiniz. Bütün Fenerbahçelilere, vicdanı olan herkese teşekkür ediyorum. Allah hepimize yardımcı olsun.
Çin, Suriye sorununun siyasi yollarla çözülmesini istiyor
ABD ve Rusya tarafından ortaklaşa başlatılan ve İran hariç 35 ülkenin davet edildiği söz konusu konferans, Mart 2011’de patlak veren Suriye’deki çatışmanın sona ermesi için geçişi düzenleyecek bir organın kurulmasını amaçlıyor.
Merkez Bankası temkinli duruşuna devam ediyor
Bu doğrultuda, altın ticareti hariç tutulduğunda cari işlemler açığındaki iyileşme eğiliminin 2014 yılında da devam edeceği tahmin edilmektedir.” ifadeleri kullanıldı.
Yorgancılar: Özel sektörün dış borcu ciddi miktarlara ulaştı
Özel sektörün yurtdışından sağladığı ticari krediler hariç kısa vadeli kredi borcu, 11 milyar dolar (yüzde 35,4) artarak 42 milyar dolar düzeyinde gerçekleşmiştir. Kısa vadeli kredi borcu içinde finansal kuruluşların borcu 8,9 milyar dolar (yüzde 31,7) artarak 37 milyar dolara, finansal olmayan kuruluşların borcu 2,1 milyar dolar (yüzde
Hiçyılmaz: 2014 yılı bütçesinden aynı performansı beklemek anlamlı olamaz
Faiz hariç bütçe giderleri ise yüzde 14,2 artmış ve 357,9 milyar liraya yükselmiştir.” Mahmut Hiçyılmaz, Merkezi Yönetim Bütçesine bütçe giderleri açısından ayrıntılı olarak bakıldığında bazı konuların öne çıktığını belirterek, bu noktaları madde
AB üyeleri arasında telekulak pazarlığı
Almanya’nın zorladığı anlaşma terörizm ve kitle imha silahlarının yayılması hariç diğer konularda AB ülkelerinin birbirini dinlemesine son verilmesini ön görüyor. En büyük hedef ise politik ve ticari casusluğun önüne geçebilmek.
2013 bütçesi 18,4 milyar açık verdi
Şimşek'in aktardığı verilere göre 2013 yılında merkezi yönetim bütçe giderleri, 407,9 milyar lira, faiz hariç bütçe giderleri 357,9 milyar lira, merkezi yönetim bütçe gelirleri 389,4 milyar lira, genel bütçe vergi gelirleri 326,1 milyar lira olarak gerçekleşti.
Daum: İnançlara saygılıyız
BURSA - Bursaspor Teknik Direktörü Christoph Daum, yeni yıla takım olarak iyi başladıklarını söyledi. Alman çalıştırıcı, "Futboldan hariç ibadet etmeyi önemli buluyorum.
Geçen yılın 11 aylık cari işlemler açığı 55,9 milyar dolar
Parasal olmayan altın hariç cari işlemler açığı 3 milyar 535 milyon ABD doları azalarak 45 milyar 525 milyon ABD dolarına geriledi. Türkiye Cumhuriyeti Merkez bankası (TCMB), 2013 yılı Ocak-Kasım dönemini kapsayan cari işlemler hesabı verilerini paylaştı.
İhracat birim değer endeksi yüzde 0,6 azaldı
Endeks gıda, içecek ve tütün de yüzde 5,2, yakıt hariç ham maddelerde yüzde 0,7, gıda, içecek, tütün hariç imalat sanayinde yüzde 0,4 artarken yakıtlar da yüzde 2,9 azaldı. İTHALAT BİRİM DEĞER ENDEKSİ YÜZDE 2,6 AZALDI
Rosatom: Akkuyu nükleer santralin hazırlık çalışmaları tamamlanmak üzere
ünite 3, ünite 4 için yüzde 30'una karşılık gelen sabit miktarlarını, her bir güç ünitesinin ticari işletmeye alınma tarihinden itibaren 15 yıl boyunca KDV hariç 12,35 ABD senti/kWh fiyattan satın almayı garanti edecek.
Arıtma tesislerinde elektrik indirimi için müracaat şart
Arıtma tesislerinde kullanılan elektrik enerjisinin belirlenen kısmı, vergiler ve kesintiler hariç bir önceki yıla ait atık su arıtma tesislerinde kullanılan tüketim bedeli üzerinden geri ödenmektedir.
Elektrikte 2 milyar liralık gizli zam vurgunu
arttığının altını çizen Remzi Çınar, sözlerini şöyle tamamladı: “Sayaç okuma bedelinde yapılan artışla yazlık aboneleri gibi düzenli okuması yapılmayan aboneler hariç, mevcut 30 milyon abone üzerinden hesaplama yapıldığında perakende satış şirketlerinin tahsil edecekleri gelir yıllık en az 34 milyon TL artırılmış oldu.
23 bin 4/C’liye kadro müjdesi
Maliye Bakanlığı ile Çalışma Bakanlığı bu konuda anlaşırken, düzenleme ile 2014 memur zammı hariç İMD’lerin ücreti 2 bin 300 ile 2 bin 400 dolaylarında olacak. 114 BİN ÖĞRETİM GÖREVLİSİNE KÖTÜ HABER
Perakende satış hacmi ve cirosu azaldı
Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 2,9 artarken, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 2,6 ve otomotiv yakıtı satışları yüzde 1,4 azaldı.Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2013 yılı Kasım ayına ait Perakende Satış Hacim Endeksi’ni açıkladı.
Aylık enflasyonda enerji, yıllık enflasyonda gıda fiyatları etkili oldu
Aralık ayında petrol ve ana metal hariç imalat sanayi fiyatları ise ivmelenmesini sürdürmüş, grup yıllık artış oranı yüzde 8,02 olmuştur." (CİHAN)
EMO: Elektrik bedeline 'gizli kayıp-kaçak zammı' yapıldı
okuma bedeli de yüzde 21 arttırıldığını bildiren EMO, "Sayaç okuma bedelinde yapılan artışla yazlık aboneleri gibi düzenli okuması yapılmayan aboneler hariç olmak üzere mevcut 30 milyon abone üzerinden hesaplama yapıldığında perakende satış şirketlerinin tahsil edecekleri gelir, yıllık en az 34 milyon lira arttırılmış
Mevsimsellikten arındırılmış cari açık 3. çeyrekte azaldı
Öte yandan, altın hariç cari açık çeyreklik olarak 11,9 milyar dolar ve 12 aylık birikimli olarak 50,5 milyar dolar oldu.BANKALARIN TOPLAM BORÇ ÇEVİRME ORANI YÜZDE 110’A ÇIKTI
Özelleştirmeyle işsiz kalan 47 bin kişi geçici istihdam edilecek
Başkanlığı’nca yapılacak atama tekliflerinde geçici personel, kamu kurum ve kuruluşlarının merkez ve taşra teşkilatları ile kamu iktisadi teşebbüsleri (KİT) hariç olmak üzere bağlı ve ilgili kuruluşlarda çalıştırılabilecek.
Kredilere BDDK ayarı: Tüketime 36 ay, taşıta 48 ay sınırı
Artık konut kredileri ile diğer gayrimenkul alımı amaçlı krediler hariç, tüketici kredilerinin vadesi 36 ay ile sınırlandırıldı. Taşıt kredileri ile taşıt teminatlı kredilerin vadesi de 48 ayı geçmeyecek.
Kredi kartına '9 taksit' sınırlaması
"MADDE 28 – (1) Bankalar hakkında bu Yönetmeliğin 5, 8, 9, 11, 12, 13, 14, 15, 16 ncı maddeleri ile yedinci fıkrası hariç 26 ncı maddesine ilişkin hükümleri uygulanmaz. Bu Yönetmelik 1/2/2014 tarihinde yürürlüğe girer.
THY’den 59,5 milyon yolcu hedefi
2013 yılına göre birim yolcu gelirinde iç hatlarda TL cinsinden yüzde 2 düşüş, dış hatlarda Euro cinsinden yüzde 1 artış, yakıt hariç birim giderlerde ise Dolar cinsinden yüzde 2 artış beklenmektedir.
Mahmut Uslu: Fenerbahçe'nin gazı falan kaçmamış
İlk yarıda oynadığımız ilk karşılaşma hariç diğer 16 maçta iyi oynadık. 2014 yılı Türk sporu için bütün kulüpler için değerli olur." diye konuştu.
1,5 milyon kişiyi ilgilendiren yönetmelik çıktı
Bozkır, yönetmeliğin, kamu kurum ve kuruluşları hariç olmak üzere 10’dan az çalışanı bulunanlardan, tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerine, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin yerine getirilmesi için sağlanacak desteğin usul ve esaslarını belirlediğini
Kaçak akaryakıt satan 120 bayinin kapısı mühürlendi (ÖZEL)
Kanununu düzenleyen 5015 sayılı yasanın 20'inci maddesinde yapılan düzenleme ile de kaçakçılık fillerinin tespit edildiği, rafiner hariç her türlü tesislerin tüm işlemleri durdurulacağı belirlendi. Daha önce bayiden numune alınırken markeri geçersiz olduğu tespit edilen bayilerin, sadece markeri geçersiz olan tankı mühürleniyordu; işletme kapatılmıyordu.
Merkez'de döviz döviz likiditesi için zorunlu karşılık düzenlemesi yaptı
zorunlu karşılığa tabi yükümlülüklerin; mevduat/katılım fonu, repo işlemlerinden sağlanan fonlar, kullanılan krediler (Hazine garantisiyle sağlananlar hariç), ihraç edilen menkul kıymetler (net), sermaye benzeri borçlar (özkaynak hesaplamasında dikkate alınanlar hariç), Yurtdışı şubeler nezdinde izlenen krediler, yurtdışı
TFF ile Turkcell Süper11 fantezi futbol oyununu kurdu
Profesyonel oyuncular ayrıca her mevki için (kaleci hariç) birer yedek oyuncu bulundurabilecek. Yardımcı antrenör özelliğiyle de maçlar öncesinde takımını güncelleme şansı bulamayan profesyonel üyelerin adına haftanın sakat ve cezalı oyuncuları dikkate alınarak takımları
Tehlikeli ve çok tehlikeli işyerlerine 'iş sağlığı ve güvenliği' desteği geliyor
Yönetmelik ile kamu kurum ve kuruluşları hariç olmak üzere 10’dan az çalışanı bulunanlardan, tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerine, iş sağlığı ve güvenliği hizmetleri desteği sağlanacak.
Lego'dan gerçek araba yaptı
Tekerlekleri ve ana taşıyıcı aksamı hariç tamamen Lego'dan oluşan araç, saatte 30 kilometre hıza ulaşabiliyor. 256 adet küçük pistona sahip motor, basınçlı hava ile çalışıyor.
Tofaş'a 67,5 milyon lira vergi cezası
inceleme raporlarında, dar mükellef kurumlara yapılan bazı ödemeler stopaj ve sorumlu sıfatıyla KDV açısından eleştiri konusu yapılmış, gecikme cezası hariç olmak üzere, 2008 yılı için 13,4 milyon lira vergi aslı, 15,9 milyon lira vergi ziyaı cezası, 2009 yılı için 8,4 milyon lira vergi aslı, 9,9 milyon lira vergi ziyaı
Bütçe, Kasım ayında 6,4 milyar TL fazla verdi
Vergi gelirleri geçen yılın aynı ayına göre yüzde 12,2 oranında artarak 33,1 milyar TL; faiz hariç bütçe giderleri ise yüzde 17,4 oranında artarak 28,7 milyar TL oldu.OCAK-KASIM 2013 DÖNEMİ
Hakan Kutlu: Bu maçın karşılığı 3 puan almalıydık
Kutlu, 1-1 berabere kaldıkları Ankaraspor maçı sonrası yaptığı açıklamada karşılaşmanın ilk 15 dakikası hariç iyi bir oyun ortaya koyduklarını kaydetti. Oyuncularının yapılması gereken ne varsa ortaya koyduğunu ifade eden genç hoca, "Rakibimiz ilk 15 dakika bize oyun olarak üstünlük kurdu.
Yalçın Ayhan: 6 puanlık maçı kazandık
İlk 5 dakika hariç göze yakışır bir futbol sergiledik. Bizim takım olarak çıkışımız var. Güzel bir takımız. Son iki maçı kazanıp ilk yarıyı iyi yerde bitirmek istiyoruz.
Çavdar ekmeğine talep, tüketimi 5’e katladı
Yemlik ve tohumluk kullanımı hariç, çavdarda 2008/2009 piyasa yılında 43 bin 576, 2009/2010’da 18 bin 201 ton olan tüketimin, 2010/2011’de 56 bin 956 tona, 2011/2012’de ise 86 bin 700 tona çıktığını belirten Bayraktar, şöyle devam etti: “Tüketim
Perakende satış hacim Ekim'de azaldı
Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 2,1, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 0,1 azalırken, otomotiv yakıtı satışları yüzde 0,1 arttı.Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2013 yılı Ekim ayı Perakende Satış Hacim Endeksi’ni açıkladı.
Başçı: Faiz ve döviz kurlarında istikrarlı bir seyir var (2)
Başçı, yurtiçi nihai talep ve ihracatın ılımlı büyüme eğilimini koruduğunu, altın ticareti hariç tutulduğunda cari işlemler açığındaki kademeli iyileşme eğiliminin 2014 yılında da süreceğinin tahmin edildiğini ifade etti.
Cari açık, 52 milyar doları buldu
açığının bir önceki yılın aynı dönemine göre 12 milyar 348 milyon ABD Doları artarak 51 milyar 901 milyon ABD Dolar'a çıktığını; parasal olmayan altın hariç cari işlemler açığının 2 milyar 318 milyon ABD Doları azalarak 42 milyar 220 milyon ABD Doları'na gerilediğini bildirdi.
Mandela'nın cenazesi, Amerika ile Küba'yı barıştırdı
Obama ve baba Bush hariç yaşayan tüm eski ABD başkanlarının katıldığı törende, en son söz alan Güney Afrika Devlet Başkanı Jacop Zuma, protesto şoku yaşadı. Zuma’nın yüz ifadesinden şaşkınlığı ve üzüntüsü anlaşıldı.
Dünya liderlerine, Mandela’nın cenaze törenine katılmayın tavsiyesi
Baba Bush hariç, ABD’ye başkanlık yapan tüm liderler ve birbirini hiç sevmeyen Sarkozy ve Hollande’ı biraraya getiren son yüzyılın en büyük anma töreninde, Obama’nın ardından, Brezilya lideri, Çin Devlet Başkan Yardımcısı, Namibya
Babacan: İhracatı, pazar ve ürün çeşitliliği artırdı
ANKARA - Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, yılın 9 ayında altın hariç, ihracat artışının yüzde 7 seviyesinde gerçekleştiğine işaret ederek, bu gelişmede özellikle pazar ve ürün çeşitlendirme politikalarının önemli rol
Transitte kota kısıtlaması Temmuz 2015'ten itibaren kalkıyor
Türkiye’nin de dile getirdiği, hizmet ile orantılı olanlar hariç olmak üzere, transit geçişe izin verme karşılığı alınan ücretler yasaklandı. Bu hüküm parayla geçiş belgesi satılması uygulamasının DTÖ kuralları açısından meşru görülemeyeceğinin teyidi anlamındır.
Emlak fiyatları dünyada en hızlı Dubai’de yükseldi
İncelenen ülkeler arasında toplam 17 ülkede emlak fiyatları düştü ve üçü hariç tüm kayıplar Avrupa’da kaydedildi. (CİHAN)
TCMB: Enflasyonun gerilemesinde işlenmiş gıda etkili oldu
Gerek giyim hariç temel mallarda gerekse hizmetlerde enflasyonun ana eğiliminde bir yavaşlama gözlendiği aktarılırken, şu bilgiler aktarıldı: “Bu gelişmeler sonucunda temel enflasyon göstergeleri de aşağı yönlü bir seyir izlemiştir.
Türkiye, ‘ciddi yolsuzluk problemi’ algısından kıl payı kurtuldu
Bu grupta Türkiye hariç tüm ülkeler 50 puan sınırının altında.Yolsuzluk Algısı Endeksi’ni yayınlayan Şeffaflık Örgütü; gücün suistimal edilmesi, gizli anlaşmalar ve rüşvetin birçok topluma zarar verdiği uyarısını yaptı.
"Dünyanın en iyi bademi Türkiye’de yetişiyor ama üretim yeterli değil"
Bayraktar, yaptığı açıklamada, bademin Anadolu’nun en eski meyve türlerinden birisi olduğunu, Karadeniz bölgesi hariç Anadolu’nun hemen her yerinde yetiştiriciliğinin yapıldığını belirtti. Şemsi Bayraktar, şunları kaydetti: “Bademde satış değeri yüksek ve pazara konu olanı iç bademdir.
Kutlu: Ders niteliğinde bir galibiyet aldık
Dışarıya yansıttıklarımız hariç yansıtmadığımız daha bir çok şey var. Süreçte bilmiyorum ortaya çıkar mı çıkmaz mı? İnşaallah çıkmaz. Ama bir Mersinliden daha öte takımımla canla başla bir mücadele içine girmiş, doğru bildiğimiz yol üzerinde ilerliyoruz.