hasta bakıcı

Babasını rehin aldı
ESSEN - Almanya’nın Essen kentinde silahlı bir adam 91 yaşındaki babasını rehin aldı.56 yaşındaki adam, iki hasta bakıcının sabah erken saatlerde bakım için eve geldiği sırada aniden silah doğrultarak babasını rehin alıp hasta bakıcılara tehdit
Almanya'da hasta bakıcılar da bakıma muhtaç
KREFELD - Almanya’da vasıflı eleman eksikliğinin en çok gözlemlendiği sektörlerden biri de sağlık sektörü. Özellikle hasta bakıcı sayısının eksik olması, var olan hasta bakıcı kadrosunun da yaşlanmasına sebep oluyor.
Almanya, işsiz İspanyollara kucak açtı
HAMBURG - Almanya'nın kuzeyindeki Hannover şehrinde Tıp Fakültesi, ‘Bienvenido' (Hoş geldin) adlı proje kapsamında 18 işsiz İspanyol hasta bakıcı getirdi. ‘Aşağı Saksonya için kalifiye İspanyol gençler' sloganıyla Hannover Tıp Fakültesi'nde çalışmaya başlayan hastabakıcıları ziyaret eden Federal Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı
Arslan: Taşeron işçilerin sendika üyelikleri yok sayılıyor
Yani yıllardır hastanelerde hasta bakıcı, laborant, hemşire, radyoloji teknisyeni, pansuman görevlisi, tıbbi sekreter olarak çalışan sağlık işçileri, inşaat işçisi, nakliye işçisi, turizm işçisi olarak gösteriliyor.
Türkiye'de 100 bin kişiye 237 hemşire düşüyor
Herkesin hayatında bir kere de olsa ebe ve hemşireye ihtiyaç duyduğunu belirten Özer, ´´Siz ne hasta bakıcı, ne de doktor yardımcısısınız, sizler tek başına bir öznesiniz.” dedi.Öğrenciler adına ise Hemşirelik 4.
Çocuk hastanesinde tecavüz skandalı
BERLİN - Almanya'nın Aşağı Saksonya eyaletine bağlı Hildesheim şehrinde bir çocuk hastanesinde tecavüz skandalı patlak verdi. Bir hasta bakıcının hastalara uyuşturucu vererek cinsel taciz ve tecavüzde bulunduğu ortaya çıktı.
Uyuşturucu kullananlar; maddeyi satanın kim olduğunu söylerse ceza almıyor
Bu maddede tanımlanan suçların tabip, diş tabibi, eczacı, kimyager, veteriner, sağlık memuru, laborant, ebe, hemşire, diş teknisyeni, hasta bakıcı, sağlık hizmeti veren, kimyacılıkla veya ecza ticareti ile iştigal eden kişi tarafından işlenmesi halinde, verilecek ceza yarı oranında artırılır.
Almanya'da diploma denkliğine en çok Türkler başvurdu
Federal Eğitim Bakanlığı’nın verilerine göre, Almanya’daki denkliği için 8 bin 635 doktor ve 3 bin 123 hasta bakıcı kendi ülke diplomalarıyla başvuruda bulundu. Bunların 5 bini ise Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler dışından başvurdu.
Cebinde 2 lira olan lise öğrencisi, bulduğu bilgisayarı polise teslim etti
Eşiyle birlikte Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde hasta bakıcı olarak çalıştığını belirten baba Taner Cesur ise oğlunun örnek davranışından dolayı memnuniyet duyduğunu söyledi. Baba Cesur şunları kaydetti: “Okula giderken çantayı bulmuş.
28 Şubat'ın 'Sivil Batı Çalışma Grubu' ortaya çıktı
Bürokrat, doktor, hemşire, hasta bakıcı ve hizmetliler tek tek fişleyen oluşum, emniyet, MİT ve askerle işbirliği yapmış. Gazeteci-Yazar Aslan Değirmenci'nin "28 Şubat'ın İstihbarat Ağı" adlı kitabı, Çıra Yayınlarından çıktı.
Kurtulmuş: 28 Şubat, Türkiye'nin sosyolojisine yapılan bir darbeydi
İlla da geleceğim diyorsan gel bizim fabrikada yerleri sil, üniversitelerde hasta bakıcı ol, ama doktor olmak istersen haddini aşarsın. Adliyede koridorları paspasla başörtülü avukat olacağım dersen kıyamet kopar buna müsaade etmeyiz.
İşçiler donma tehlikesi geçirdi
Hastane önünün karla dolması üzerine sedye yürütülemeyince işçilerden biri, hasta bakıcı sırtında hastaneye sokuldu. İşçilerin sağlık durumlarının iyi olduğu bildirilirken, köyde kalan 14 işçi de başka araçlarla Göksun Devlet Hastanesi'ne getirilerek muayeneden geçirildi.
Felçli hasta yanarak can verdi, MS hastası oğlu yaralandı
Babama bakması için hasta bakıcı tutuyorduk ama onlara güvenemiyordu. Bana ‘Kızım martta annenin Kuran’ını okutalım’ diyordu. Kendisi öldü. Babacığım yanarak öldü.
Vize muafiyat düzenlemesi turistlere kolaylık getirecek
Türkiye'ye hasta bakıcı, ev hizmetleri gibi alanlarda çalışmak isteyen yabancıların Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na çalışma izni için başvurmaları gerektiğinin dile getirildiği açıklamada, yurt içinden izin başvurusu için gerekli
26 yaşındaki genç basur ameliyatında öldü
Ya hasta bakıcı ya da paspascıydı o kadın. Kesinikle narkozcu değil. "Sen buna nasıl iğne vuracaksın" dedim. "Sen çık dışarı, ben işimi yapayım" dedi.
‘Şefkatle’ tutulan eller yeniden hayat buluyor
Hastalarımıza daha kaliteli hizmet sunmak amacıyla hazırlanan eğitim projesi kapsamında 40 kadın ve 40 erkek olmak üzere 80 kursiyere hasta bakıcı eğitimi düzenledik. Eğitim sonunda başarılı olan kursiyerlerimiz bugün sertifikalarını almaya hak kazandılar.
Sokakta çalışan çocukların anneleri kursla hasta bakıcı oldu
ANKARA - Ankara'da verilen kursla sokakta çalışan çocukların anneleri hasta bakıcı oldu. Sosyal Hizmetler Eğitim ve Yardım Vakfı (SOS) tarafından, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, İşkur ile ortaklaşa gerçekleştirilen proje kapsamında
İzmir'de kaza: 1 ölü
Bingül'ün Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Servisi'nde hasta bakıcı olarak çalıştığı, yaklaşık 3 sene önce eşinden ayrıldığı ve çocuklarına tek başına baktığı öğrenildi. Gözaltına alınan sürücü O.
Başkent'te insan tacirlerine darbe: 250 gözaltı
Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Ukrayna, Gürcistan gibi çeşitli ülkelerden hasta bakıcı, hizmetçi gibi çeşitli işlerde kaçak çalıştıran şebekenin izine rastladı. Operasyon için düğmeye basan ekipler, aralarında yabancı uyruklu şahısların da bulunduğu yaklaşık 250 kişiyi gözaltına aldı.
Vali Ayyıldız: Yoğun bakımdaki hastaya tecavüz iddiası araştırılıyor
ZONGULDAK - Zonguldak’ta bir hastanenin yoğun bakım ünitesinde yatan bir kadın hastanın, 2 hasta bakıcı tarafından tecavüze uğradığı iddiası araştırılıyor. Zonguldak Valisi Erol Ayyıldız, yoğun bakım ünitesinde yaşandığı belirtilen olayla ilgili olarak, “Olayı ihbar eden kadının, yoğun bakımda kalırken halüsinasyon görme ihtimali
Tokalaşırken nezle ve gribe dikkat!
yatanların, uzun süreli aspirin tedavisi gören çocuklar ve gençlerin, 65 yaş ve üzerindekilerin, toplu halde yaşayanların, risk grubundaki doktor, hemşire, hasta bakıcı, kreş ve huzur evi çalışanları.
Makinistten ırkçı taciz
Edinilen bilgiye göre önceki akşam son saniyede S Bahn trenine binen 21 yaşındaki hasta bakıcı, arkadan yavaş yavaş gelen kız arkadaşını da trene almak için kapanan kapıyı açık tuttu. Bu duruma sinirlenen makinist, hoparlörden bu gence ‘zenci’ diye hitap edip bağırdı.
İhalesi yapılmadan bacağına takılan ‘balon’ yüzünden taburcu olamıyor
Hasta bakıcı olarak yanında kalan ağabeyi Emrah İnan (18) kardeşinin taburcu edilmesi için başhekimliğe yazılı başvuruda bulundu. Buna rağmen kardeşinin çıkışını yapamayan Emrah, Malatya’ya döndü.
6 aydan küçük çocuklara grip aşısı yapmayın
olmadığının vurgulandığı açıklamada, "Grip aşısı, bakım ve huzur evlerinde çalışan yaşlılara hastalık taşıyabilecek olan personel ile hekim, hemşire, ebe, hasta bakıcı gibi sağlık personeli, evinde yaşlı, kronik hastası olanlara yapılabilir.
Devlet destekli bakım merkezleri, yaşlı ve muhtaçların yükünü hafifletiyor
Psikolog, sosyal hizmet uzmanı, hemşire, anlaşmalı psikiyatri ve doktor, sertifikalı hasta bakıcı, güvenlik personeli, sertifikalı aşçı, idari personel ile 7 gün 24 saat faal. (CİHAN)
Büyükşehir Belediyesi’nden sağlığa 80 kalifiye eleman
Hastalarımıza daha kaliteli hizmet sunmak amacıyla hazırlanan eğitim projesi kapsamında 40 kadın ve 40 erkek olmak üzere 80 kursiyere hasta bakıcı eğitimleri veriyoruz. Eğitim sonunda başarılı olan kursiyerlerimiz sertifikalarını alarak, bu alanda hizmet verme ehliyetine sahip olacaklar.
‘Maskeli 10’lar’ çetesi son işlerinden dönüşte kaza yapınca yakayı ele verdi
Zanlıların, hastanede görevli doktor, hemşire, hasta bakıcı ve hastaların dalgınlığından faydalanıp, kredi kartları ve paralarını çaldığı belirlendi. Gözaltına alınan 26 zanlıdan 15’i tutuklandı.
Japonya, haftalık izin kullanmayacak hemşire arıyor
Japonya, Filipinler iş bulma kurumuna başvurarak hemşire ve hasta bakıcı alacağını belirtirken, sert kurallarını da açıkladı. Alınacak hemşirelerin haftanın 7 günü çalışması istenirken, Japonca bilmelerinin de avantaj olduğu kaydedildi.
Danimarka'da başörtülü sağlıkçıyı reddetme hakkı tepki çekti
Yabancılar yasasındaki yaptığı sert değişikliklerle gündemde olan Danimarka'da, hastaların başörtülü doktor, hemşire ve hasta bakıcıyı reddetme hakkına sahip olduğu ortaya çıktı. Başörtüsünün kamusal alanda serbest olduğu Danimarka'da böyle bir uygulamanın varlığı muhalefet tarafından tepkiyle karşılandı.
Tedavi için gittiği hastanede doktor tarafından darp edildi (Özel)
Hüseyin Ataş isimli doktorla birlikte bir hemşire ve 2 hasta bakıcı kadının midesini yıkamak için çalışmaya başladı. Burnuna sonda sokulurken elinin değdiği ve üstüne su sıçrayan doktorun gözüne ve burnuna yumruk attığını iddia eden Fatma Figen Yücesoy, ağzı ve yüzü kan içinde müdahale
Göçmenlerin istemediği Almanya, daha fazla göçmene muhtaç
Öte yandan BA ise doktor, hasta bakıcı, öğretmen, metal ve elektrik teknisyeni gibi bir çok alanda eleman açığı hissedilmeye başlandığını açıkladı. Alman Sanayi ve Ticaret Odası'nın yaptığı ankete göre firmaların yüzde 70'i istihdam edecek eleman bulma zorluğu yaşıyor.
Dicle Üniversitesi hastalar için 45 sedye aldı
Alan, poliklinik ve kliniklerde kullanılacak sedye ve tekerlekli sandalyeleri, hasta bakıcı ile polikliniklerde hosteslerin kullanacağını söyledi.
Tartışılan huzurevine inceleme
Zekeriya Ertaş, 1 yıl önce iki yabancı uyruklu hasta bakıcı'nın yaşlılara şiddet uyguladığı gerekçesiyle gündeme gelen huzurevinde incelemelerde bulundu. Yaşlılarla tek tek sohbet eden Ertaş, çalışanlara uyarılarda bulunarak evrakları inceledi.
"Gribe yakalanmamak için aşı olun"
Bunlara ilaveten bakım ve huzur evlerinde çalışan ve yaşlılara hastalık taşıyabilecek olan personel ile hekim, hemşire, ebe, hasta bakıcı gibi sağlık personeli, evinde yaşlı, kronik hastası olanlar, toplum hizmeti gören ve insanlarla sıkı teması olup hastalık bulaştırıcısı olabilecek memurlar ve grip
Toplumdan soyutlanan çocuklara meslek kursu
Halası da İş-Kur'un açtığı kurslarla Hacettepe Üniversitesi Hastanesi'nde hasta bakıcı olarak istihdam edilmiş. Halasını örnek alan Öznur, aşçılık konusunda kendini geliştirmek için bu kursa kayıt olmuş.
Devletin sahip çıktığı engelliler bakım merkezinde hayata tutunuyor
Merkezde bulunan hastalara zaman zaman hasta bakıcı Yasin Yıldırım, org çalarak müzik ziyafeti veriyor. Engelliler Bakım Merkezi, devlet desteğiyle 96 kişiye yuva olmanın yanı sıra, hasta bakıcısından sağlık memuruna, güvenlik elemanından sosyal hizmet uzmanına
Evde bakıma ihtiyacınız mı var, belediyeyi arayın
Bebek, yaşlı, hasta bakıcılığı ile temizlikçi, aşçılık, kapıcı, bahçıvan, boyacı, marangoz, su tesisatçısı, şoför, yük ve eşya taşıma personeli olarak çalışmak isteyenler belediyenin meslek edindirme kursuna katılarak sertifika aldı.
Çanakkale'de 80 kişinin alınacağı 2 aylık işe yüzlerce müracaat yapıldı
kurslara gitme imkanı olmadığını da hatırlatan yetkililer, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Araştırma Hastanesi'nde, 12 Ekim 2009'dan itibaren refakatçi hasta bakıcı kursu açılacağını duyurdu.
Türkmenistan uyruklu hastabakıcının cesedi altgeçit kenarında bulundu
Yapılan incelemeler sonucunda cesedin, Türkiye'de hasta bakıcılığı yaptığı öğrenilen Türkmenistan uyruklu Hamza Rahşan (30) isimli şahsa ait olduğu öğrenildi. Olay yerinde inceleme yapan polis ekipleri Hamza Rahşan'ın sara krizi veya kalp rahatsızlığı nedeniyle ölmüş olabileceği ihtimali üzerinde duruyor.
Kocaeli'de 3 yılda 75 bin hastaya evde bakıldı
aşamanın ise hemşire, fizyoterapist, bakım destek, refakatçi, hasta bakıcı, hasta takip hizmetlerinin verilmesinin olduğunun altını çizdi. HEDEF 150 BİN
Yeni teşvik sistemi ilk meyvesini verdi, özel istihdam büroları 100 bin kişiyi işe yerleştirecek
Yeni teşvik paketiyle bu rakamın en az iki kat artacağını aktaran Güler, "Bu zamana kadar hasta bakıcı, temizlikçi ve şoförlere iş buluyorduk. Ama bu teşvik sayesinde hemen her sektöre eleman gönderebileceğiz.
Öğrenci ve velilerinin bulunduğu otomobil dereye uçtu
Çağırılan itfaiye ekipleri, otomobil içinde bulunan sürücü Köç'un birinci sınıf öğrencisi kızı Ecem Yurga (7), hasta bakıcı olarak çalışan Nurgül Tunca (30) ve kızı Şevval Kınay'ın (7) cesetlerini çıkarttı.
Hasta bakıcıların kavgasında bir çocuğun kavganın arasında kalarak hayatını kaybettiği iddia edildi
Mersin Devlet Hastanesi Cerrahi Yoğun Bakım Servisi'nde sarhoş olarak işe geldiği iddia edilen bir hasta bakıcı ile personel arasında çıkan kavgada taraflardan birinin hasta yatağında yatan çocuğun üzerine düşerek ölümüne
Alman Kızılhaç'ından Türk gençleri için meslek eğitim projesi
Başkonsolosluğu'nun da tam destek verdiği GPS projesi kapsamında, bu yıl için 18 ve 26 yaşları arasında olan göçmen kökenli 20 genç, cankurtaran asistanı ve hasta bakıcı yardımcısı olarak yetiştirilecek.
112 Acil Servis personeli, çalışma şartlarının düzeltilmesini istedi
Bir hemşire ve hasta bakıcı yakalandı. Bugünde 112 ambulansının takla atması sonucu 3'ı sağlık çalışanı 5 kişi yalandı." dedi. Bergama Devlet Hastanesi'nden İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne hasta götüren Hakan Ünaldı yönetimindeki 35 ZT 923 plakalı 112 Acil Servis ambulansı