hindi

Kasım’da 1,4 milyar tavuk yumurtası üretildi
Buna göre kesilen tavuk sayısı 78 milyon adet, kesilen hindi sayısı ise 396 bin adet oldu. Kesilen tavuk sayısı bir önceki aya göre yüzde 12,1 artarken, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,1 azaldı.
Top oynamayı öğrenen hindi, yılbaşında kesilmekten kurtuldu
BAKÜ - Azerbaycan'da top oynamayı öğrenen hindi, bu akşam kesilmekten kurtuldu. Azerbaycan’ın Kazah ilçesine bağlı Ferehli köyünde yaşayan Ali Hasanov’un topla oynamayı öğrenen hindisi, köyün ilgi odağı oldu.
TZOB: Dünyadaki hindilerin yarısı ABD’de yetişiyor
ANKARA - Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, 1997 yılında 5 milyon 327 bin adet olan hindi sayısının 2011 yılında 2 milyon 563 adede indikten sonra 2012 yılında 2 milyon 761 bin adede
Tavuk eti arzı yüzde 8,4 azaldı, hindi eti yüzde 8,5 arttı
ANKARA - Tavuk eti üretimi Ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 25,5 azalırken, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8,4 azaldı. Ekim ayında hindi eti üretimi ise bir önceki aya göre yüzde 1,5 artarken, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8,5 arttı.
KTG: 50 milyon dolarlık Türk tavuğu Irak sınırında bekliyor
sırada bulan Türkiye’de 2012 yılında 1 milyon 707 bin tonu piliç eti, 43 bin tonu hindi eti olmak üzere toplamda 1 milyon 830 bin tonluk kanatlı eti üretimi gerçekleştirdi. Kanatlı ürünleri sektörü, üretiminin 326 bin tonunu ihraç ederek 893 milyon dolarlık ihracat yapıyor.
Obama, Ulusal Şükran Günü Hindisi’ni bağışladı
WASHINGTON - ABD Başkanı Barack Obama, Beyaz Saray’da düzenlenen Şükran Günü özel töreninde ‘Popcorn’ isimli hindinin canını bağışladı. Beyaz Saray geleneklerinde her yıl bir hindi 'Ulusal Şükran Günü Hindisi' seçilerek canı bağışlanıyor.
Ziraat Odaları Birliği, rekor kıran et üretimini az buldu
ANKARA - Et üretimi 9 ayda 2 milyon tonu aşarak rekor kırdı. Ocak-Eylül döneminde kırmızı et, tavuk ve hindi eti üretimi yüzde 5,9 artarak 2 milyon 8 bin 701 tona ulaştı. Bu rakamları yetersiz bulan Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar, "Avrupa Birliği’nin ortalama kişi başına yıllık et tüketimine ulaşılabilmesi için
Üçüncü çeyrekte 206 bin 466 ton kırmızı et üretildi
Kesilen tavuk sayısı 92 milyon adet, kesilen hindi sayısı ise 374 bin adet oldu. Kesilen tavuk sayısı Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 1,7 artarken, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,6 arttı.
İdama çarptırılması beklenen mahkum kendini astı
WASHINGTON - ABD’nin Kentucky eyaletinde iki kişiyi öldürmekle suçlanan ve savcıların idamını talep ettiği 55 yaşındaki Mahmoud Yousef Hindi hücresinde ölü bulundu.İddiaya göre, eski bir doktor olan Hindi kendisini yatak çarşaflıyla asarak intihar etti.
Ağustos'ta 91 milyon tavuk kesildi
ANKARA - Ağustos ayında tavuk yumurtası üretimi 1,4 milyar adet olarak gerçekleşti. Kesilen tavuk sayısı 91 milyon adet, kesilen hindi sayısı ise 379 bin adet oldu.
'Tavuk yumurtası üretimi 1,3 milyar adet gerçekleşti'
Kesilen tavuk sayısı 103 milyon adet, kesilen hindi sayısı ise 448 bin adet oldu. Kesilen tavuk sayısı Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 10,4 artarken, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,7 arttı.
'Türkiye'de 15 bin fenilketonüri hastası beslenme zorluğu yaşıyor'
olduğu kaydeden Özenoğlu, "Bu çocuklar yıl boyunca; süt ve süt ürünleri (süt, yoğurt, ayran, peynir), yumurta, et ve et ürünleri (kırmızı et, tavuk, balık, hindi eti, salam, sosis, sucuk, pastırma, kavurma, kabuklu deniz ürünleri, vb), hayvan iç organları, (beyin, böbrek, vb) ve ekmek (buğday, çavdar, mısır ekmekleri) kuruyemişler
İsveç şirketi helal kesime başladı
İsveç'in en büyük tavuk şirketlerinden Kronfågel, Müslümanların dini hassasiyetlerine göz önünde bulundurarak tavuk, hindi, ördek gibi kanatlı kümes hayvanlarının kesimini Müslümanlara yaptırtıyor. Müslümanların içinde bulunduğu bir enstitüden danışmanlık hizmeti alan şirket, helallikle ilgili kriterlere dikkat ederek kesimini gerçekleştiriyor, ‘helal damgalı' mallarını
Katliamın yaşandığı köyde ‘intikam mesajı’
Kümeste bulunan hindi ve tavukların bugün hala dışarı bırakılmadıkları görüldü. (CİHAN)
TZOB Başkanı Bayraktar: Yıllık et üretimi 3 milyon tona yaklaştı
üretiminin yüzde 3,97 artışla 1 milyon 673 bin 88 tondan 1 milyon 739 bin 459 tona yükseldiğini, Haziran itibarıyla son bir yıllık dönemde 39 bin 756 ton da hindi eti üretildiğini belirten Bayraktar, şunları kaydetti: "Sığır, koyun, keçi ve manda etinden oluşan kırmızı et üretiminin Haziran ayı itibarıyla son bir yıllık dönemde
Haziran’da 93 milyon tavuk, 398 bin hindi kesildi
Ayrı ayda kesilen tavuk sayısı 93 milyon adet, kesilen hindi sayısı ise 398 bin adet oldu. TÜİK, 2013 yılı Haziran ayında tavuk yumurtası üretimi verilerini kamuoyu ile paylaştı. Yumurta üretimi Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 2,2 azalırken, bir önceki yılın aynı ayına göre ise yüzde 10,6 arttı.
Suçlanan restoran Manisa Tarım İl Müdürlüğü hakkında suç duyurusunda bulundu
Bir şikayet üzerine işletme mutfağından alınan numunelerde yapılan tahlil sonucuna göre hazırlanan raporda, hindi eti bulunmadığı ve binde 1 oranında tavuk etine rastlandığının yazdığını kaydeden Görüşken, Bunun hileli bir durum olmadığını savundu.
Bakanlık taklit ve tağşiş yapan gıda firmalarını teşhir etti
Ürün Adı: Kasap Köfte (Hindi Eti) (Soya Tespiti) Marka: Lezzet Parti/Seri No : 01.12.2012Firma Adı: Gülşen ÖZTÜRK / İZMİR
Yalçındağ: Ette karışım yasaklandı, vatandaş gerçek lezzetlere ulaştı
Başkan Fazlı Yalçındağ, yasağın kırmızı et ile beyaz et karışımını kapsadığını belirterek, "Hindi eti ile tavuk etini karıştırıp sucuk yapılıyor. Buna yasak yok, kırmızı etle kanatlı hayvan eti karıştırılamaz.
Bahçesinde 16 ülkeden getirdiği 110 ayrı tür hayvanı besliyor
tavuğu, İran tavukları, Suriye ve Irak sülünleri, Kafkas Kangalı, Kanada ördeği, İrlanda Seteri, Tarsus Çatal Burnu köpeği, Pekin Dikbaşlı ördeği, Endonezya Hindisi, Hollanda sülünü ve Çin tavuğu gibi çeşitler bulunuyor.
"Sahur ve iftarda lifli gıdalar tercih edelim"
15-20 dakika sonra 1 porsiyon beyaz et (tavuk, hindi ya da balık), ekmek yerine az miktarda kepekli pirinçten yapılmış pilav ya da makarna, zeytinyağlı sebze yemeği, yoğurt ve salata. 2-3 saat sonra bir porsiyon meyve.
Çay içerken 2 bin hindi civcivinden oldu
BURSA - Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesinde bir vatandaş, 2 bin hindi civcivi için anlaştığı henüz kimliği belirsiz kişi tarafından dolandırıldığını belirterek polise müracaat etti. Tatkavaklı köyü Atalar Mahallesi’nde meydana gelen olayda, H.
Yerli sığırın fiyatı düştü
Beyaz et fiyatlarında ise, tavuk eti fiyatı yüzde 0,1 artarak 5,4 TL ve hindi eti fiyatı ise yüzde 4,9 artarak 9,2 TL oldu.CANLI HAYVAN DEĞERİ ARTTICanlı hayvan değeri 2012 yılında 63,5 milyar TL oldu.
Sarıçamlı yetim ve öksüzler hayvanat bahçesini gezdi
Lama, alageyik, midilli, deve, yaban keçisi, tavuz kuşu, yaban ördeği, hindi, sülün, kuğu, kanarya, papağan, güvercin, yemen tavuğu gibi çok canlının bulunduğu hayvanat bahçesini gezen çocuklar, gönüllerince bir gün geçirmenin mutluluğunu yaşadılar.
Büyük ve küçükbaş hayvan sayısı arttı
Hindi sayısı yüzde 7,7 artışla 2,8 milyonu buldu. BAL ÜRETİMİ DÜŞTÜ Aynı dönemde bal, balmumu ve yaş ipek kozası üretimi ise azaldı.
Bu da hindi civcivi izdihamı
YOZGAT - Yozgat’ın Boğazlıyan İlçesi Ziraat Odası Başkanlığı tarafından satışa sunulan 12 bin adet hindi civcivi izdihama neden oldu. Vatandaşlar ve üreticiler tanesi 11 ile 15 lira arasında satılan bir aylık civcivlerden almak için adeta birbirleriyle yarıştı.
'Karışım sona erince merdiven altı bitti, dana eti ürünleri yüzde 40 büyüdü'
Yeni tebliğle birlikte karışımın kalktığını kaydeden Bılıkçı, ürünlerin sadece dana, tavuk ya da hindi etinden üretildiğini söyledi. Gelişmeyi sektörleri açısından olumlu bulduğunu ifade eden Bılıkçı, bunun sonuçlarının da sektörde etkisini göstermeye başladığını söyledi.
Suriyeli çocuklar Türkçe olimpiyatlarında ülkelerinin sesi olacak
Seçmelerde arabesk-pop müziği sanatçısı Emrah’ın ‘Götür beni gittiğin yere’ adlı şarkısını seslendiren Suriyeli 13 yaşındaki Reşa Hindi, yarışma sayesinde sesini dünyaya duyurmak istediğini aktardı. Ülkesinde savaş çıkmadan önce Türkçe olimpiyatlarını her yıl televizyondan izlediğini anlatan Hindi, “Ben bu yarışmaya kendi ülkemden katılmak isterdim.
Test yayını yapan Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın yeni portalına büyük ilgi
Sitede, şu ana kadar en çok merak edilen ve tıklanan Kastamonu yöresine ait hindi eti ve cevizle yapılan "banduma", Çorum'un İskilip ilçesine özgü, düğünlerde 'dolma' adı verilen aşçılar tarafından hazırlanan, ilçedeki bazı işletmeler tarafından da her gün hazırlanarak müşterilere sunulan "İskilip
Et ve Et Ürünleri Tebliği’nden üretici memnun ’
Ürün ismi ‘piliç/hindi sosis, salam, ısıl işlem görmüş sucuk’ olarak kalmak kaydıyla ürüne dilendiği takdirde dana eti ve yağı da katılabilecektir. Dolayısıyla kırmızı/beyaz et oranı yüzdesinin ölçülememesi nedeniyle sıkıntılar önlenip piliç – hindi ağırlıklı ürünlerinde ürün kalitesini artırmak için dana eti kullanmak
Karışım ürünler 5 Mart'ta raflardan inecek, indirmeyen 12 bin lira ceza ödeyecek
Önümüzdeki Salı gününden itibaren piyasada artık tavuk, kuzu, hindi karışımlı sucuk ve soyalı köfte satılamayacak. Yasağa rağmen raflarında karışımlı ürün bulunduranlar ise 5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu gereği en az 12 bin lira para cezasıyla
Yozgat TKDK, 12 üreticiye 7 milyon TL hibe desteği ödedi
Bunlar, kanatlı hayvan besisi ve kesimhanesi (tavuk ve hindi), meyve sebze işleme ve pazarlama, su ürünleri işleme ve kültür balıkçılığı olacaktır. Bu tür yatırım yapmak isteyen üreticilerimiz, mutlaka bu hibe desteklerinden yararlanarak, hayallerindeki tesisleri kurmalarını istiyoruz.
Saçınızın dökülmemesi için beslenmenize dikkat edin
Demirin en çok kırmızı et, ciğer, yumurta sarısı, hindi ve tavuk eti, pekmez ve kuru baklagillerde bulunan yaşamsal bir mineral olduğunu belirten Kefeli, demirin eksikliğinin Türkiye'de her 2 kadından 1’inde görüldüğünü söyledi.
Yozgat’ta 35 üretici 20 milyon TL hibe desteği alacak
Proje hazırlayarak kırsal kalkınma desteğinden yararlanmak isteyen üreticiler, büyükbaş ve küçükbaş hayvancılığın yanı sıra beyaz et ürünleri (tavuk, hindi), arıcılık, bitkisel aromatik ürünler, oteller, restoranlar, ahşap doğrama, metal işleri ve daha birçok işletme üzerine projelerini hazırlayarak, milyon dolarlık
Sivas Müftüsü Şahin: Yılbaşı gecesi tövbe edelim
SİVAS - Sivas Müftüsü Yusuf Şahin, yılbaşı gecesini hindi keserek, içki tüketerek ve çam süsleyerek kutlamanın İslam diniyle bağdaşır bir tarafı olmadığını söyledi. Şahin, "Olması gerekenin ömrümüzden bir yıl geçtiğini unutmamalı, yeni bir sayfa açmalı, hatamıza ve yanlışlarımıza tövbe etmeliyiz.
"Hindi sadece yılbaşında değil yılın her döneminde tüketilmeli"
SAMSUN - Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ziraat Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Nuh Ocak, kamuoyunda hindinin sadece yılbaşında yenildiği gibi bir algı oluştuğunu, halbuki hindi etinin yılın her döneminde tüketilmesi gerektiğini söyledi.
"Tüketici artık tavuk etiyle aldatılmayacak"
Tavuk-hindi eti ya da dana-koyun eti karışımından sosis, salam üretebilecek. Daha önceden salam, sosis gibi emülsifiye et ürünlerinde mekanik olarak ayrılmış etlerin (kemiğe yapışmış etin mekanik olarak ayrılması) kullanımına izin verilirken, yeni düzenlemeye göre mekanik olarak ayrılmış etlerin
Samsun Müftüsü: Yılbaşı gecesi yapılan hatalara ve harcamalara anlam veremiyorum
Alışıla gelen yılbaşı gecelerinin etkisinde kalınarak hindi tüketimine, çam kesimine, Noel Baba efsanesine, içkiye, uyuşturucuya lüks ve çılgınca eğlenceye önceden reklamlar yapılarak davetiye çıkarmak, örf ve adetlerimiz bir yana milli beraberlik ve ülke menfaatine ters
Yalçındağ: Karışım salam-sosisi yasaklamak insanlığa yapılan en büyük hizmettir
Yalçındağ, ancak tavuk-hindi eti ya da dana-koyun eti karışımından sosis, salam üretebileceğini belirtti. Düzenlemeyi; ‘Türk vatandaşlarına yapılan en hayırlı hizmet’ olarak değerlendiren Yalçındağ, tebliğin çıkarılmasında emeği geçen herkese halk adına teşekkürü borç bildiklerini
Yılbaşı hindileri satışa çıktı (Özel)
İSTANBUL - Yılbaşına 1 ay kala İstanbul’un çeşitli yerlerinde hindi satışları başladı. Yılbaşını fırsat bilen Zeynel Abidin Kaçan, hindi fiyatlarının 70 ila 100 TL arasında değiştiğini söyledi.
Obama hindileri affetmekle kalmadı, onları otelde ağırlayacak
NEW YORK - ABD Başkan Barack Obama geleneksel hale gelen Şükran Günü’nden (Thanksgiving) önce kendisine hediye edilen hindileri affetti. Beyaz Saray’da Şükran Günü nedeniyle getirilen iki adet hindi Obama’nın affından yararlanarak geriye kalan tüm yaşamlarını ABD’nin kurucusu George Washington’un çiftliğine
Bozuk hindi eti satmak isterken yakalandılar
İki kişi ilçe merkezine bozulmuş hindi eti getirerek bunları halka satmak istedi. Ekinözü Belediye Zabıtası tarafından fark edilen bozuk gıdalar satılmadan el konuldu. Zabıta tarafından durum İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekiplerine haber verdi.
Piliç ihracatında gözler Suudi Arabistan’da
hedef pazarlara ihracatta yaşanan sorunlar aşıldığında Türkiye'nin 2023 yılındaki 500 milyar dolarlık ihracat hedefinin 5 milyar dolarlık kısmını tavuk ve hindi üreticileri üstlenebilir.'' dedi.
Hindistan’da festivalde izdiham: 18 ölü
MUMBAİ - Hindistan’ın doğusundaki Patna şehrinde Hindu festivali sırasında yaşanan izdihamda 18 kişinin öldüğü ve çok sayıda kişinin de yaralandığı bildirildi. İzdiham, festivalin düzenlendiği Ganj nehrinde geçici olarak yapılan köprünün ağırlıktan çökmesi sonucu yaşandı.
Çadır kentte kış hazırlıkları başladı
Çadır kette kalan Suriyeli mültecilerden Ahmet Hindi ise dağıtılan petekler nedeniyle yetkililere teşekkür etti. Geceleyin havanın daha çok soğuduğunu dile getiren Hindi, "Petekler dağıtılmadan çadır içerisinde çok üşüyorduk.
Afyon, 3 milyon liralık tesis sayesinde şifalı bitki ihraç edecek
Arka bahçesinde köpek, kedi, tavşan, ördek, kaz, tavus kuşu, hindi, horoz, tavuk, kaplumbağa, arı, kuş ve böceklere ev sahipliği yapılacak olan tesis, özellikle çocukların tabiatı bir bütün olarak görmeleri sağlanacak.
Afyonkarahisar Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Tesisi’nin temeli atılıyor
Arka bahçesinde köpek, kedi, tavşan, ördek, kaz, tavus kuşu, hindi, horoz, tavuk, kaplumbağa, arı, kuş ve böceklere ev sahipliği yapılacak olan tesis, özellikle çocukların tabiatı bir bütün olarak görmeleri sağlanacak.
Hindilerin altından 105 kilo esrar çıktı
ERZURUM - Erzurum Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şube Müdürlüğü ekipleri, hindi taşıyan bir minibüse düzenlediği operasyonda 105 kilogram esrar maddesi ele geçirdi.
Kuzey Afganistan’da 5.1 büyüklüğünde deprem
KABİL - Afganistan’ın kuzeyinde Hindi Kuş Dağları’nda Richter ölçeğine göre 5.1 büyüklüğünde orta şiddette bir deprem meydana geldi.
Çocukların başarısında kahvaltı ve beslenme çantası önemli faktör
Öğle: Anne sandviçi ( 1 küçük boy çavdarlı sandviçi ekmeği arasına dilimlenmiş kaşar veya dana jambon veya hindi jambon, marul, domates )+ 1 kutu ayran (200ml)3. ara öğün: 1 avuç karışık meyveli kuruyemiş + 1 kutu meyve suyu veya 1 anne kurabiyesi+ 1 kutu süt (200ml).