hindistan

Ischinger: Münih Güvenlik Konferansı dünya barışına katkı sağlıyor
Son yıllarda davetiyeleri daha farklı kişilere de göndermeye başladığını belirten Ischinger, "Çin yönetimi yetkililerini ve Hindistan hükümeti yetkililerini de davet ediyoruz. Avrupa ve Almanya'nın güvenliğini sadece Avrupa'da yaşananlara değil, Ortadoğu da Türkiye sınırında yaşananlar, Doğu Avrupa'da yaşananlar ve Afganistan'da yaşananlara da
‘Ekonomik durgunluk pırlanta talebi için risk’
(AWDC) tarafından ortaya koyulan ‘Küresel Pırlanta Endüstri Raporu 2013’e göre Avrupa’da ekonomik bunalımın, Asya’da siyasi dalgalanmanın artması; Çin ve Hindistan’da büyümenin sınırlı olması pırlanta talebi için risk.
Turizmci de kurdaki yüksek artıştan şikayetçi
Yeni bölgeler Orta ve Güney Afrika, Hindistan, Çin’dir. Buralara girip buralardan bir şeyler koparmalıyız. Güney Amerika’ya girdik biz; bu ülkelerden Türkiye’ye gelenler 100 bini geçti.
ESBAŞ CEO’su Güler, WFZC’nun Doğu Akdeniz ve Ortadoğu büyükelçisi oldu
Çin ve Hindistan, Arap Yarımadası ile Akdeniz’in doğu şeridinde yer alan ülkelerin serbest bölgeleri, uluslararası ticaret trafiğinin en yoğun olduğu yerlerin başında geliyor. Dünyada sayıları 3 bine ulaşan serbest bölgeler arasında Türkiye, 19 bölgeyle yer alıyor.
Türkmenistan, enerji kaynaklarını keşfetti (Haber -Analiz)
Türkmen gazının Avrupa’ya ulaştırılması konusunda çeşitli projeleri değerlendiren Aşkabat yönetimi, ABD’nin de desteklediği Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan doğalgaz boru hattı için ciddi mesai harcıyor.
Reklam kampanyası için yardım kuruluşundaki görevinden istifa etti
Scarlett Johannson iyi niyet elçisi olarak Hindistan, Sri Lanka ve Kenya’daki açlığa dikkat çekmek için yürütülen projelerde görev alıyordu. (CİHAN)
KTO Başkanı Hiçyılmaz: Ekonomide ilave tedbirlerin alınması gerekebilir
Başkan Hiçyılmaz, Türkiye’nin, son altı aydır BIITS (Brezilya, Hindistan, Endenozya, Türkiye ve Güney Afrika) ülkeler grubunun bir üyesi olduğunu hatırlatarak, “Bu ülkelerin ortak özelliği; cari işlem açıklarının yüksek oluşu, borçlanma ile ilgili sorunların bulunması, yabancı paralara
Ekonomi Bakanı Zeybekci, Hindistan’da temaslarda bulundu
YENİ DELHİ - Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’ye Ticaret ve Endüstri Bakanı Anand Sharma ile bir araya geldi. Bir günlük kısa ziyarette Zeybekci ve Sharma'nın yaptığı görüşme sonrası iki ülke arasında ticareti geliştirme mutabakat anlaşmasını imzaladı.
Hindistan’ın Assam eyaletinde arazi anlaşmazlığı: 10 ölü
YENİ DELHİ - Hindistan’ın doğu eyaletlerinden Assam Arunachal Pradeş sınırındaki Sonitpur bölgesindeki Chaoldhowa bölgesinde, yerel halkın arazi anlaşmazlığından dolayı orman içinden köye ateş açıldı.
Petrol tankeri otobüse çarptı: 8 ölü
YENİ DELHİ - Hindistan’ın Maharastra eyaletinde dün gece saatlerinde meydana gelen kazada, petrol tankeri yolcu otobüsü ile kafa kafaya çarpıştı. Kaza sonucu 8 kişi hayatını kaybederken, 14 kişi de yaralanarak hastaneye kaldırıldı.
Gandi ölüm yıldönümünde anılıyor
YENİ DELHİ - Hindistan’ın bağımsızlık lideri Mahatma Gandi, yıldönümünde ülke genelinde anılıyor. Hindistan Başbakanı Manmohan Singh ve Cumhurbaşkanı Pranabh Mukherjee de bugün Gandi adına yapılan anıt mezarda saygı duruşunda bulundu.
Dünyada en çok ziyaret edilen alışveriş merkezi Dubai Mall oldu
Bu turistlerin büyük kısmı Suudi Arabistan ve diğer Körfez ülkeleri ile Çin, Hindistan, Rusya ve Avrupa’dan geliyor.Dubai Mall’ün turistler arasında popüler olmasının sebepleri arasında alışveriş ve eğlence imkanlarının yanı sıra farklı etkinlik alanlarının olması da sayılıyor.
Çin artık dünyanın en büyük yatırım ülkesi değil
BRICS ülkeleri (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika) içinde ise Çin, 2012 yılında ABD’ye 1,4 milyar dolarla en çok yatırım yapan ülke oldu. (CİHAN)
Tayland’da ölen Hintli TATA CEO'su intihar etmiş olabilir
YENİ DELHİ - Hindistan’ın TATA Motors şirketi CEO'su Karl Slym’ın dün bir toplantı için eşi ile birlikte gittiği Tayland’ın başkenti Bankok’ta 5 yıldızlı otelin 22. katından düşerek ölmesi büyük şok oluşturmuştu.
Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de 700’den fazla Afrikalı sınır dışı edildi
YENİ DELHİ - Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi polisi yaptığı açıklamada, 2013 yılında bir çok Afrika ülkesinden Hindistan’a gelen 700’den fazla Afrikalının sınır dışı edildiği bildirdi. Hindistan’a turizm, eğitim ve sağlık amacı ile gelip vize süresinden fazla kalarak, gerekli dökümanları polise vermeyen birçok Afrikalı sınır dışı edilmekten
Türkiye’de havalar soğudu, Rus turistler Mısır’a yöneldi
Geçen yıla göre turizm aktivasyonunda kısmen azalma görülürken, Hindistan da ilk 10 destinasyon arasına girdi. Kış aylarının yaşandığı Türkiye ise bu dönem için dördüncü sırada yer bulabildi.Geçen yıl Aralık ayında sokak gösterilerinin yoğun olmasına rağmen Mısır yine ilk sırada yer almıştı.
Doç Dr. Nağaç: Siyasi gerilimin devam etmesi ekonomik krizi tetikler
2008 global ekonomik krizinin ardından altın rezervlerini ciddi oranda artıran Çin, Hindistan ve Rusya merkez bankaları altın fiyatlarının artmasında önemli rol oynadı. 2013’te merkez bankalarının net altın talebi de eksiye döndü.
Rusya’dan Suriye’ye S-300 sevkiyatı belirsizliğini koruyor
2013’te Rosoboronexport’un 60 ülkeye 1202 kontratla 13,2 milyar dolarlık silah satışı gerçekleştirdiği bilgisini veren İsaykin, Hindistan, Çin, Vietnam, Endonezy, Venezüella, Arjantin ve Malezya gibi ülkelerin Rusya’nın ana pazarları olduğunu belirtti.
Japonya Başbakanı Shinzo Abe Hindistan’da
YENİ DELHİ - Japonya Başbakanı Shinzo Abe, 3 günlük resmi temaslarda bulunmak ve Hindistan’ın 65. Cumhuriyet Bayramı kutlamalarının şeref konuğu olarak bu ülkeye geldi.
Çin’in Ay aracı arızalandı
Hindistan da 2008 yılında Ay’a bir araç göndermiş ancak bir kaç ay sonra ana araçtaki bir cihazın arızasından dolayı insansız araçla bağlantı kopmuştu. (CİHAN)
Muhtar Kent ve Klaus Schwab’tan 'genç istihdamı sorununa karşı girişim’ çağrısı
Görüş yazısında, Kent ve Schwab, dokuz ülkedeki (Brezilya, Almanya, Hindistan, Meksika, Fas, Türkiye, Suudi Arabistan, Birleşik Krallık ve ABD) işverenler arasında yapılan yeni bir araştırmayı da paylaştı.
Suistimal inşaat firmalarının büyümelerine engel
Araştırma; Grant Thornton’un Amerika, Avustralya, Hindistan, İngiltere ve Kanada ofislerinde görev yapmakta olan Grant Thornton suistimal uzmanlarının inceledikleri vakalardan yola çıkarak hazırlanmıştır.
Dünya Bakliyatçılar Başkanı: Bakliyatta gelecek sene de düşüş beklemeyin (Özel)
"HİNDİSTAN PİRİNÇLERİNE YÖNELİRSEK FİYATLAR DÜŞER"Türkiye'de 2,5 kiloluk pilavlık pirinçler 13-14, baldo pirinçler ortalama 17-18 liradan sofraya ulaşıyor. Pirinç fiyatlarındaki artışı da değerlendiren Hakan Bahçeci, pirinçte yaşanan üretim düşüklüğü sebebiyle fiyatların arttığını dile getirdi.
Yurtdışında rüşvet veren kamu iştirakli şirkete para cezası
OSLO - Norveç Mali Suçlarla Mücadele Birimi (Økokrim), kimyasal gübre üreticisi Yara International’ın 2004-2009 yıllarında Lübnan, Hindistan ve Rusya'da rüşvet yardımıyla ihale aldığını ortaya çıkardı.
Hintli bakanın eşi otelde ölü bulundu
YENİ DELHİ - Hindistan’ın medyatik bakanlarından Shashi Tharoor’un eşi Susanda Pushkar Tharoor, başkent Yeni Delhi’de bir otelde ölü bulundu. Yeni Delh’deki 5 yıldızlı bir otelde dün bulunan Tharoor’un ölüm nedeni hakkında bir açıklama yapılmazken, polis cesede otopsi yapılacağını söyledi.
Hindistan’da Şii liderinin cenazesinde izdiham: 18 ölü
YENİ DELHİ - Hindistan’ın Mumbai şehrinde Davudi Bohra topluluğu olarak bilinen İsmaili Şii grubu liderlerinden Syedna Mohammed Burhanuddin’in cenaze töreninde çıkan izdihamda ilk belirlemelere göre 18 kişi öldü, 40’dan
Almanya’ya gelen Türklerin sayısı azaldı, AB’den gelenler arttı
Özellikle Hindistan, Hırvatistan, Bosna-Hersek, Çin’den Mavi Kart ile Almanya’ya gelenlerin sayısının yüksek olduğu kaydedildi.Ülkeye gelenlerin sayısının artması üzerine Almanya’nın göçmenler için cazip bir ülke olduğunu söyleyen Federal İçişleri Bakanı Thomas de Maizere, “Göçün en önemli
Hindistan 7 kişiyi öldüren kaplanı arıyor
YENİ DELHİ - Hindistan’ın Uttar Pradeş eyaletinde son iki haftada meydana gelen kaplan saldırılarında 7 kişinin ölmesi üzerine bütün orman ekibi katil kaplanın peşine düştü. Bölgede arama tarama faaliyeti başlatan eyalet orman idaresi yetkilileri en son kurbanın 65 yaşındaki bir kadın olduğunu açıkladı.
Türkmen gazını Güney Asya’ya taşıyacak projeye ABD’den destek
AŞKABAT - ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Güney Orta Asya yardımcısı Nisha Biswal, Türkmen gazını Afganistan üzerinden Pakistan ve Hindistan’a taşıyacak (TAPI) doğalgaz boru hattı projesinin hayata geçirilmesi gerektiğini
ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Türkmenistan’da
kalkınması için büyük projelerin hayata geçirilmesi için çaba harcandığını belirten ABD’li diplomat, bunların arasında Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan (TAPİ) doğalgaz boru hattı ve Türkmenistan-Afganistan-Tacikistan demiryolu hattı projelerinin yer aldığını belirtti.
TÜSİAD Başkanı’ndan demokrasi ve kuvvetler ayrılığı vurgusu
Muharrem Yılmaz, Brezilya, Rusya, Çin, Hindistan ve Güney Afrika’dan oluşan BRICS ülkelerinin ekonomide önemli ilerlemeler elde ettiğini vurguladı. Bu ülkelerin büyük bölümünün ekonomilerinde ciddi kırılganlıklar görüldüğünü aktaran Yılmaz, “Kırılganlıkların aşılması için siyaseten güç, köklü reformlar yapılması gerektiği
'Rusya ile petrol takası, Tahran'a 1,5 milyar dolar kazandıracak'
/>İran’dan günlük 420 bin varille en çok petrol alımı yapan Çin, yaptırımlar nedeni ile 2013 için herhangi bir kesintiye gitmezken, Japonya, Güney Kore ve Hindistan gibi ülkeler alımlarını azalttı. (CİHAN)
Hindistan da bir ABD diplomatını sınır dışı etti
YENİ DELHİ - Hindistan, bir ABD diplomatının Yeni Delhi’den ayrılması için işlem başlattı. Bu adım, ABD'nin bir Hindistan diplomatını geçtiğimiz günlerde sınır dışı etmesi ile büyüyen diplomatik krizin ardından geldi.
Güney Kore lideri Hindistan yolcusu
SEUL - Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun-hye, gelecek hafta Hindistan’a gidecek.Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun-hye, diplomatik temaslarına devam ediyor.
ABD, Hintli diplomatı sınır dışı etti
YENİ DELHİ - Hindistan ile ABD arasında diplomatik krize sebep olan Hindistan’ın New York’taki iki numaralı diplomatı Devyani Khobragade, ABD jürisi tarafından suçlu bulunarak sınır dışı edildi. Vize belgesinde usulsüzlük ve işçisine vaat ettiği ücreti ödememekten tutuklanan sonra kefaretle serbest bırakılan Khobragede, jüri tarafından suçlu bulundu.
Rosatom: Akkuyu nükleer santralin hazırlık çalışmaları tamamlanmak üzere
Fukuşima’da yaşanan sorunun ardından taleplerin neredeyse ikiye katladığını kaydeden Kriyenko, “Çin ve Hindistan’da inşa edilen nükleer santrallere önem veriyoruz. Tianwan’da Rus uzmanlar 2 nükleer santral inşaatını tamamladı.
Delhi eyaleti, rüşvetçi memurlara 'kumpas' kuracak!
YENİ DELHİ - Hindistan’ın rüşvet ve yolsuzluklarla mücadele ile ünlenen Delhi Eyaleti Başbakanı Arvind Kejriwal, rüşvetle mücadele yardım hattını basına tanıttı.Kejriwal, siyasete giriş amaçlarının yolsuzluk ve rüşvet olaylarını sona erdirmek olarak açıkladı.
Hayattaki siyasetçi için tapınak yaptılar
YENİ DELHİ - Hindistan’ın kuruluşuna öncülük eden ve şu an iktidarda bulunan Kongre Partisi'nin İtalyan asıllı lideri Sonia Gandi için bir tapınak inşa edildi.67 yaşındaki karizmatik siyasetçinin eski bakanlarından olan P Shankar Rao, Andhra Pradeş eyaletinde bir tapınak inşa etti ve içine Sonia Gandi’nin 2,7 metre yüksekliğinde
Hindistan’ın Keşmir bölgesinde kar yağışı otoyolu kapattı
YENİ DELHİ - Hindistan yönetimindeki Keşmir eyaletinde son günlerde şiddetini artırarak devam eden kar yağışı sebebiyle Srinagar-Jammu otoyolu kapandı.Srinagar-Jammu otoyolunun Bannihal ve Patnipot arasındaki 300 kilometrelik kısmında etkili olan kar yaşığı nedeni ile yetkililer, bugün trafiğin durdurulduğunu
Kaplan ve panter tehdidi 45 okulu tatil ettirdi
YENİ DELHİ - Hindistan’ın güney eyaletlerinden Tamil Nadu’da 45 okul, kaplan ve panter tehdidi gerekçesi ile süresiz tatil edildi.Tamil Nadu eyaletinin ormanlarla kaplı dağlık bölgelerinden olan Ooty bölgesinde görülen bir kaplan dünden beri bölgede yerleşim bölgelerinde tehdit oluşturuyor
Rusya sigara tüketiminde dünya dördüncüsü
Rapora göre Rusya, Çin, Hindistan ve Endonezya ile birlikte en çok sigara içen ülkeler arasında yer aldı. 2012 sonu verilerine göre 143 milyon nüfusun yaşadığı Rusya’da 39 milyon kişi sigara kullanıyor.
Hindistan, Amerikalı diplomatların ensesinde
YENİ DELHİ - Hindistan hükümeti Amerika Birleşik Devletleri Polisinin bir diplomatını tutuklayıp kefaletle salıvermesi sonrası ABD’den özür ve salıverme talebine cevap alamaması üzerine Yeni Delhi’deki ABD diplomatlarına
Hindistan’da tren yangını: 9 ölü
YENİ DELHİ - Hindistan’ın Maharastra eyaletinde, Dehradun Ekspresi treninde meydana gelen yangında biri kadın 9 kişi öldü. Maharastra eyaletinin başkenti Mumbai’den Dehradun bölgesine giden Dehradun Ekspresi, yerel saatle 02.
Kabile savaşları Hindistan’da binlerce kişiyi evinden etti
YENİ DELHİ - Hindistan'ın Assam eyaletinde Karbi ve Rengma Naga kabileleri arasında meydana gelen çatışmalar sebebiyle en az 3 bin kişi farklı eyaletlere sığınmak zorunda kaldı. Arsa anlaşmazlığı sebebiyle kabileler arasında çıkan çatışmalarda 2 ay içinde 9 kişi ölürken, eyalet polisi durumu kontrol altına almakta zorlanıyor.
Bakan Eker: Kuru fasulyenin gümrük vergisine müdahale edilecek
Düzenlemenin indirim yönünde olacağını ifade eden Eker, Çin ve Hindistan’da üretimde ciddi düşüş olması sebebi ile dünya fiyatlarında yükselmenin olduğunu belirterek, “Üretimde yüzde 2 düşüş var. Gümrük fiyatlarına müdahale ederek, fiyatları düzenlemeye gidebiliriz.
Yolsuzluk karşıtı eyalet başbakanı, Hindistan başbakanlığına hazırlanıyor
YENİ DELHİ - Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’nin de içinde olduğu Delhi eyaleti başbakanlığını iki ay önceki seçimlerde gösterdiği sürpriz başarı ile alan yolsuzluk karşıtı aktivist Arvind Kejriwal, Mayıs ayında yapılacak
‘Ekonomiye Kadın Gücü’ne ödül
AMERİKA’DAN HİNDİSTAN’A TÜM DÜNYADAN BAŞVURU VAR IPRA Altın Küre Ödülleri’ne Amerika’dan Hindistan’a Singapur’dan Almanya’ya pek çok ülkeden yüzlerce şirket başvuru yapıyor. 29 kategori altında yapılan başvurular, alanında uzman jüri üyeleri tarafından mercek altına alınıyor.
25 yılda 10 kat büyüdü, 2 milyar dolarlık ekonomi oluşturdu
Fuara; İran, Irak, Azerbaycan, Ukrayna, Rusya, Hırvatistan, Makedonya, Arnavutluk, Hindistan, Kazakistan, Kuveyt, Ürdün, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Yemen, Macaristan, Özbekistan ve Avrupa ülkelerinden katılım olacak.
Hindistan’da 14 kişinin öldüğü göçükte kurtarma çalışmaları devam ediyor
YENİ DELHİ - Hindistan’ın Goa eyaletinde dün meydana gelen ve şu ana kadar 14 cesedin çıkarıldığı inşaat göçüğünde kurtarma çalışmaları zamanla yarışarak devam ediyor. Goa eyaletindeki Canacona şehrinde dün inşaat halindeki bir binanın çökmesi sonucu inşaatta çalışan 40’dan fazla işçi göçük altında kalmıştı.
Hindistan’da inşaat halindeki bina çöktü: 14 ölü
YENİ DELHİ - Hindistan’ın batısındaki Goa eyaletinde inşaat halindeki 5 katlı bir binanın çökmesi sonucu 14 kişinin öldüğü bildirildi. Goa eyaletinin Canacona şehrinde inşaat halindeki bir binanın işçiler çalıştığı sırada çöktüğü bildirildi.