hristiyanlar

Kazakistan Krişeniye’yi kutluyor
ASTANA - Hristiyan inancına göre Hz. İsa’nın Ürdün Nehri’nde Hz. Yahya tarafından vaftiz edilmesi dolayısıyla 19 Ocak’ta Ortodoks Hristiyanlar donmuş nehirlere girerek vaftiz oluyor.Kazakistan'ın başkenti Astana'da da binlerce Hristiyan düzenlenen ayinin ardından Yesil Nehri üzerinde üç farklı yerde açılan havuzlara girerek vaftiz oldu.
Kazakistan’da Hristiyanlar buz gibi suda vaftiz oldu
ALMATI - Kazakistan’da Ortodoks Hristiyanlar, Almatı Nehri'nin buz gibi soğuk sularında vaftiz olarak, günah çıkarma ayini yaptı.Kazakistan’nın eski başkenti ve finans merkezi Almatı ilginç bir dini ritüele ev sahipliği yaptı.
Rus Patriği Kirill: Ülkemizi temizleyelim
Ortodoks Hristiyanların Hz. İsa’nın doğum günü olarak kutladığı Noel çerçevesinden televizyon programına katılan Rusya Ortodoks Kilisesi Patriği Kirill ilginç çağrıda bulundu. Kirill, çevre temizliğinin insan ahlakıyla direkt bağlantılı olduğunu dile getirdi.
Orta Afrika’da çatışmalar şiddetleniyor: 20 ölü
Fransa ayrıca, Müslümanları silahsızlaştırırken, Balaka’nın silahlarına dokunmayarak, Hristiyanlar çetelere cesaret vermekle suçlanıyor. Başkent Bangui’den gelen bilgilere göre, ülkede bankalar, okullar, marketler hizmet vermiyor.
Binlerce Müslüman, Orta Afrika Cumhuriyeti'ni terkediyor
JOHANNESBURG - Orta Afrika Cumhuriyeti’nde (OAC) Hristiyanların saldırısına maruz kalan binlerce Müslüman, ülkeyi kara ve havayoluyla terk ediyor. Uluslararası Göç Örgütü’ne (IOM) göre, geçen hafta boyunca toplam 2 bin 743 Çad kökenli sivil OAC’den ayrıldı.
Muhalifler, ele geçirdikleri stratejik Malule kasabasının görüntüsünü yayınladı
Malule'nin, stratejik konumunun yanı sıra Hristiyanlar için de sembolik bir önemi bulunuyor. Hz. İsa’nın yaklaşık 16 yıl yaşadığı ifade edilen kasabada Ortodokslara ait manastır bulunuyor. (CİHAN)
ABD Kongresi’nden Türkiye’ye Heybeliada çağrısı
Bilirakis, Ortadoks Hristiyanlar olarak Türkiye’de son dönemde inanç özgürlüğü alanındaki gelişmelerden memnuniyet duyduklarını söyledi. Bununla birlikte atılan adımların yeterli olmadığına dikkat çeken Bilirakis, “Bu tasarı açık olarak Türk hükümetine son olumlu adımı atması çağrısında bulunuyor” dedi.
Rusya, 50 bin Suriyeli Hristiyan’ın vatandaşlık başvurusunu değerlendirecek
İç savaşın yaşandığı ülkede topraklarını kaybetmek istemeyen Suriyeli Hristiyanlar, Rusya Dışişleri Bakanlığı’na dilekçe göndererek vatandaşlık başvurusunda bulunmuştu.Kremlin basın danışmanı Dmitri Peskov, “Henüz talepler bize ulaşmadı.
Ortadoğu ve Suriye'de yaşananlar anlatıldı
Suriye’de inançlara göre dağılımları da sıralayan Demir, “Sünniler yüzde 74, içerisinde Alevilerin de olduğu Nusayriler yüzde 12, Hristiyanlar yüzde 10 ve diğerleri ise yüzde 4 civarında.” dedi. Uzun yıllar yurt dışında yaşamış olan Canik Başarı Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Bölümü Öğretim
Hollanda meclisi tatilden döndü, siyasette sular ısınıyor (Özel)
Hristiyanlar Birliği (CU) Başkanı Arie Slob ise Cihan'a yaptığı açıklamada, önümüzdeki günlerin siyaseten oldukça heyecanlı geçeceğini belirtti. "Yerel seçimler bu kadar yaklaşmışken, siyasi iklimin de bundan etkileneceğini ve önemli gelişmeler yaşanabileceğini düşünüyorum.
Kimyasaldan kurtulan Suriyeli çocuklar açlıktan ölüyor
Acılı baba, "BM, Müslümanlar, Hristiyanlar tüm dünya bu manzaraları görün. Bugün 31 Ağustos 2013 Muaddamiye El Şam'da kimyasal silahı araştırmak için gelen BM denetçileri açlık sebebiyle ölen çocuklarımıza bakmadı.
Derbe Höyüğü'ndeki kazılarda ilk bulgulara rastlandı
Burasının, Derbe olduğunun kanıtlanması halinde bölgenin en azından Hristiyanlar için önemli olan bir Antakya veya bir Efes kadar ilgi görebileceği belirtildi.Karaman Valisi Murat Koca, merkeze bağlı Ekinözü köyündeki Derbe Höyüğü'nde başlatılan arkeolojik kazı ve sondaj çalışmalarını yerinde inceledi.
Konya’nın Kapadokyası turizme kazandırılıyor
Bu nedenle de Hristiyanlar için son derece önemli bir yerleşim yeri. Özellikle son yıllarda önemli hale gelen inanç turizmi sayesinde Kilistra başta olmak üzere Altınevkin ve Ladik’e turizimcilerin ilgisini artırmaya çalışacağız.
İbrahimoviç, kilise binası satın aldı
Stockholm'ün en ünlü caddesi Östermalm'da bulunan ve 1898 yılında inşa edilen bina, Protestan mezhebine bağlı Hristiyanlar tarafından kullanılıyordu. Ünlü futbolcu İbrahimoviç'in 6i5 milyon dolara satın aldığı kilise binasını ne yapacağı hakkında bilgi vermedi.
Türkiye’nin dünya mirası geçici varlığı 41’e yükseldi
Hristiyanlığın ilk yedi kilisesinden birine sahip olan ve İncil’de adı geçen kent Hristiyanlık dünyası için çok önemli, çünkü İncil’e göre, Hristiyanlar için kutsal hac merkezi olma özelliğine sahip.
"Dünyayla ortak değerler bulunmalı, diyalog faaliyetleri artırılmalıdır"
İşte Hristiyanlarca ve Müslümanlarca ortak bir değer olan Allah tarafından bize örnek olarak sunulmuş Habib-i Neccar hazretleri. Biz Müslümanlar bu ve bunun gibi birçok ortak değerimizin farkında değiliz.
Bakan Ergin, Hatay’da devam eden yatırımları inceledi
Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Vatikan'dan sonra Hristiyanlar için ikinci hac yeri olarak kabul edilen St. Pierre Kilisesi'ndeki restorasyon çalışmalarını inceledi. 8 ay önce çalışmanın başladığını hatırlatan Ergin, kilisenin üst tarafının ciddi tehlike arz ettiğini çalışmalar yapıldığında bunun boyutunun ortaya çıktığını kaydetti.
Budist Koreliler, kültür turizmine Hıristiyanlar kilise ziyaretine geliyor
Koreli turist getirmede öncü olan İstanbul'a Turizm Seyahat Acentesi Korece Turist Rehberi Leyla Özdemir, Budistler kültür, tarih ve arkeoloji turuna, Hristiyanlar ise kiliseleri ziyaret ettiğini söyledi.
Laodikya UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne alındı (Özel)
Hristiyanlar için İncil’de adı geçen bir kent olması dolayısıyla da böyle bir listeyi hakediyordu zaten. Kazı başkanı ve ekibim olarak Denizli ve Türkiye için çok mutlu oldum.
Görmez: Dinler karıştırılarak bir diyalog dini oluşturulamaz
Diyanet İşleri Başkanı Görmez, yaptığı açıklamada, son 20 yılda Hristiyanlar ve Müslümanlar arasında yüzlerce dinlerarası diyalog toplantıları yapıldığını hatırlattı. Görmez, “Ben dinlerarası diyalog kavramının yeniden ele alınması gerektiğini düşünüyorum.
‘İlker Çınar'ın söyledikleri ciddiye alınmalı’
/>Davanın 2007 yılında 31 klasörle açıldığını ifade eden Doğan, “16 klasörü sanık olarak yargılanan ekibin hazırlamış olduğu misyoner karşıtlığı, misyonerleri Hristiyanları kriminilize edici, düşman edici ve itibarsızlaştırmayı amaçlayan belgelerle doluydu ve çoğu sahte belgelerdi.
Arınç: 11 Eylül sonrası İslamofobi olgusuyla yüzyüze kaldık
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, ‘’Türkiye, geçmişte yaşanan olumsuzlukların üzerini kapatarak, Müslümanlar, Yahudiler, Hristiyanlar açısından kendi özgürlüklerini koruyarak, farklılıkları zenginlikler olarak kabul eden ve birlikte yaşamanın en güzel örneğini verecek bir noktada bulunuyor" dedi
Sevag'ın ailesi Yargıtay'a gidiyor
Balıkçı, oğlunun 'şehit' olarak adlandırılmayacağı yönündeki ifadeler de bulunduğunu söyleyerek, "Türkiye Cumhuriyeti'nde ölen Hristiyanların şehit olmadığı yönünde bir tabirle karşılaştık. O zaman diyorum ki Türkiye'de Hristiyanlar askere alınıyorsa, böyle bir yerde ölüyorsa o zaman şehit saymıyorlarsa niye alıyorlar.
Temiz su Allah’ın kullarına armağanı
Hristiyanlar açısından temiz suyun Allah’ın armağanı olduğunu ifade eden Lambriniadis, “Her kim Allah’ın armağanına saygısızlık ederse, onun yeri cehennemdir.” ifadesini kullandı.
Kimse Yok Mu Derneği'nin yardımı Arnavutları sevindirdi
Bununla da yetinmemiş Müslümanları Hristiyanlar ile evlenmeye zorlamış. Birçok kişi ajan olarak çalıştırmış. Bir evde karı kocanın bile birbirine güven duymadığı ülkede Enver Hoca’dan sonra gelen yardım kuruluşları da insanların duygularını sömürmüş.
Bülent Arınç Almanya’ya gitti
Bülent Arınç, 5 Mart'ta Uluslararası Kültürlerarası Diyalog Enstitüsü tarafından düzenlenen 'Müslümanlar, Museviler ve Hristiyanlar: Barış Mümkündür! Geçmiş ve Mevcut Durumda Barış içinde Birlikte Yaşamanın Örnekleri-Geleceğe dair Perspektifler' konulu konferansta konuşma yapacak.
Jirnovski CHP'den "Türkiye ve Ortadoğu analizi" istedi
Biz burada kuzeydeyiz ve Hristiyanlar olarak buradaki durumu bilemeyebiliriz. Ama, kim ne için mücadele ediyor, orada hangi tarikat ve akımlar var, bunları öğrenmeliyiz." diye konuştu.
Bulgaristan'da cami yapımını referanduma götürme girişimi
Bulgar Sosyalist Parti üyesi Todor Stefanov dini konuların doğrudan halka arz edilmesinin yanlış olduğunu vurgulayarak, "Burada Hristiyanlar daha fazla. Dolayısıyla referandumda galip gelebilirler.
Papa, Noel konuşmasında barış çağrısında bulundu
Filistin ve İsrail arasındaki anlaşmazlığın da bitirilmesi dileğinde bulunan Papa Benedikt, "Hristiyanlar ve Müslümanlar Tanrı’nın barışı içinde, bulundukları toprakları imar edebilirler." dedi.Konuşması sırasında 65 dilde “Mutlu Noeller” dileyen Papa, insanların kendilerini Tanrı dışında birçok şeyle meşgul ettiklerini ve bu yüzden çocuklara,
Diyarbakır Meryem Ana Kilisesi'nde Noel ayini yapıldı
İlahiler söyleyip dua eden Hristiyanlar, mum yaktı. Meryem Ana Kilisesi Papazı Yusuf Akbulut, bugünün Hz. İsa’nın doğum günü olduğunu söyledi.
Doç. Dr. Karataş: Karıncayı bile incitmeyen bir neslin devamıyız
Bugün dünyadaki bazı Hristiyanlar bizim namazımıza benzer namaz kılıyorlar. Allah’ın tek olan dini İslam’dır. Bütün dinlerin de özü İslam’dır, öz aynıdır.
Davutoğlu: Artık Filistinlilere dönüpte bir 50-60 yıl daha bekleyin diyemeyiz
ANKARA - Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, istikrarlı bir Ortadoğu ile Hristiyanlar, Yahudiler ve Müslümanlar arasında barışın olması isteniyorsa Filistin sorunun çözümünden geçtiğine dikkat çekti.
Peder Dall’Oglio: Osmanlı’dan sonra Suriye’de birlik sağlanamadı (Özel)
olması, ülkede yaşayan herkese haklarının verilmesini istediklerini dile getiren Dall’Oglio, “Bizler, Suriye’de yaşayan Sünniler, Aleviler, Şiiler, Kürtler, Hristiyanlar, Süryaniler, Yahudiler hepimiz barış istiyoruz, adalet istiyoruz.
Zirve davası sanığından önemli itiraflar: Ergenekon'un silahlı kanadı hala aktif
/>Yıllarca hizmet ettiği TUSHAD isimli yapının devlet kurumları içine yerleşmiş gizli bir yapı olduğuna işaret eden Çınar, şöyle devam etti: ”Azınlıklara ve Hristiyanlara yönelik gerçekleştirilen bütün menfur olayların arkasında bu yapı vardır ve asla devlet değildir.
Arınç: BM öncülüğünde İslamofobiye karşı yasal önlem alınmalı
Hristiyanlar gibi Müslümanların içinden de terörist çıkabilir. Musevilerden de çıkabilir. Onlar aracılığıyla mensup olduğu inanç bütünüyle yaftalanırsa elbette yanlış olur.
Kızılay Genel Müdürü: Bölgenin nabzını iyi tutuyoruz, daha kötüsünü beklemiyoruz
"TÜRK KIZILAY’I İSTANBUL’DA ERMENİLERE, HAİTİ’DE HRİSTİYANLARA YARDIM EDİYOR"Kızılay’ın artık çok büyük bir kurum olduğunun belirtilmesi üzerine ise Taşlı, büyük olmaktan ziyade değerlerinin olmasının daha önemli olduğunu dile getirdi.
Arap uyanışı konferansında dini liderlerden birlik mesajı
Müslüman ve Hristiyanlar arasında fitne çıkarmak isteyen unsurlara karşı ortak bir duruş sergileyerek cevap verilmesi gerektiğini ifade eden Şeyh Ali Cuma “İyi bir gelecek inşa etmek istiyorsak bunun için birlikte ve dayanışma içinde çalışmalıyız
Bakan Ergün: ‘Kürt sorunu’nda devlet ciddi hatalar yaptı
Baktım Diyarbakır'dan şehitler var, Edirne'den Erzurum'dan şehitler var, Müslümanlar ve Hristiyanlar var. Ermeni vatandaşlarımız kanını dökmüş bu vatan için. Onun kanını rengi de var onda.
Seyda: Muhalifler, Suriye’nin toprak bütünlüğü çerçevesinde mücadele edecek
Toplantıya SUK Başkanı Abdulbasit Seyda, Suriyeli Muhalif Hristiyanlar adına Abdulahad Sıtayfu, Şeyh Bessam Said İshak ile Şeyh Salim Muslid katıldı.Erbil’de Irak Bölgesel Kürt Yönetimini ile toplantı yapmak için buraya geldiklerini belirten SUK Başkanı Abdulbasit Seyda, daha sonra da bu toplantıya Türkiye’nin
Allah yolunun yardımcıları havariler kitap haline getirildi
İsa'nın öğrencileri olan havarilerin, dünyada kalabalık bir nüfusu teşkil eden Hristiyanlar için çok önemli olduğuna dikkat çeken Türk, inançlarına bina ettikleri temel unsurlardan biri olduğunu ve kutsal kitaplarının onlara ait anlatımlarda dolu olduğunu
'Yaradılanı Yaratan'dan ötürü seviyoruz, etnik milletçilik yapmayız'
Ülkemizin yüzde 99’u Müslüman, eyvallah ama bu Müslümanlar içinde mezhebi farklı olanlar, Hristiyanlar da var, Yahudiler de var, Ermeniler de var. Hangi inançtan olursa olsun hepsi bizim güvencemiz altında.
Medvedev ve Putin Paskalya töreninde; Rusya’da maneviyat canlanıyor
Kurtarıcı İsa Katedrali’ndeki ayinde Kudüs’ten getirilen kutsal ateşle, Ortodoks Hristiyanlar mumlarını yakarak günahlarından arınmak için dua etti. Paskalya çöreği ve renkli yumurtalarla kiliselere akın eden inananlar, yiyeceklerini Hristiyan din adamlarını kutsattı.
Belediyede çalışan Ermeni asıllı Türk vatandaşları Başkan Ürgüp'ü ziyaret etti
Müslümanlar ile Hristiyanlar aynı Allah'a inanıyoruz. Müslümanlar olarak, aynı coğrafyada yaşadığımız farklı inançlara saygılı olmak zorundayız. Aynı coğrafyada yaşadığımız için de kaderlerimiz birdir.
Davutoğlu: Bölgemizde hiç bir mezhepsel soğuk savaşa izin vermeyeceğiz
Son gelişmelerden sonra bölgede Hristiyanların korunması gerektiği düşüncesi var. Bunu bir kez daha vurgulamak istiyorum. Suriye, söz konusun olduğunda Suriyeliler aziz bir kardeşimizdir.
Bakan Dinçer: Din dersi seçmeli ders olabilir
ANKARA - Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, “Müslüman çocukların İslam dinini, Hristiyanların Hristiyanlığı, Musevilerin Museviliği öğrenebildikleri bir din dersi konulursa, onun isteğe bağlı verilmesi kanaatindeyim.
İngiltere'deki kiliseler, Suriye'deki Müslümanlar için dua çağrısında bulundu
akan kanın durması ve mağdur durumda olan Suriye halkına acilen gerekli yardımın yapılması için dua ettiklerini belirten kilise temsilcileri, Suriye’deki Hristiyanlar için de endişeli olduklarını vurguladı.
Rize Belediye Başkanı Bakırcı: Lazlar da bir Türk boyudur
Heşinliler bölgeye geldiklerinde oralarda Hristiyanlar yaşıyordu. Onlara saygı olsun diye, cami yapmışlar ama minare yapmamışlar. Bu saygıdan dolayıdır.
İsrail’deki Hristiyanlar, cumhurbaşkanından saldırıların durmasını istedi
TEL AVİV - İsrail’de yaşayan Katolik Hristiyanlar, Cumhurbaşkanı Şimon Peres’ten, radikal Yahudilerin Hristiyan varlıklarına yönelik saldırılarının durdurulmasını istedi. Kutsal Topraklar’daki Katolik Hristiyanların lideri Pierbattista Pizzaballa, Peres’e bir mektup göndererek saldırılara karşı önlem alınması talebinde bulundu.
Türkiye’ye ağır hakarette bulunan Perry sözlerinin arkasında duramadı
Perry'nin Türkiye karşıtı sert sözleri ve asılsız suçlamaları, seçilme şansı giderek azalan adayın köktenci Hristiyanlar ve Amerikalı Yahudilerin desteğini kazanma çabası olarak niteleniyor. (CİHAN)
Kahire’de Müslüman ve Hristiyanlar katedralde buluştu
İsa'nın vaftiz edilişinin yıl dönümü dolayısıyla Mısır'ın başkenti Kahire'de yapılan dini törenlere Müslümanlar ve Hristiyanlar birlikte katıldı. Devrik lider Hüsnü Mübarek sonrası ilk kez düzenlenen söz konusu etkinlikte, birlik ve beraberlik mesajları verildi.