ilme

Süreyya Ciliv’den mobil işadamına Muhtar Kent örneği
Fakat ülke; ilme, tekniğe başvurarak, takım oyununa giderek, devlet katkıları ile özel sektörün momentumu ile ilerleme elde etti. Şu an birey başına milli gelir 30 bin dolar oldu.
Emniyet Müdürü Yılmaz: Kumar, fuhuş ve kaçakçılık gelirinden vergi alınabilir
Halil Yılmaz, 'bir kazanca yol açan eylemin yasal olmaması ya da hukuka veya genel ahlaka aykırılığının bu olayın 'vergiyi doğuran olay' olarak nitelendirilmesini engellemediğini' söylüyor. Yılmaz, "Vergi Usul Kanunu'nun (VUK) 9'uncu maddesine göre, vergiyi doğuran olayın kanunen yasak, hukuka ya da genel ahlaka aykırı olması vergi mükellefiyetini ve vergi sorumluluğunu
Hollandalı CHP'liler Cumhuriyet Bayramı'nı kutladı
Tanal, "Çağdaşlaşmadaki kasıt çağın gereklerini yakalamak, çağın gerekleri olan bilimsel ilme ve fenne yaklaşmak ve onu yakalamak anlamına gelir. Rahmetli Atatürk'ün idealindeki cumhuriyet çağdaşlaşma cumhuriyeti idi.
İLEKDAV: İnsanların İslam'dan habersiz yaşamaları kabul edilemez
Vakfımızın amaçlarını şu şekilde sıralamak mümkündür; ilme hizmet etmek, medrese alimleri arasında birliktelik oluşturmak, talebe yetiştirmek ve zamanın şartlarına göre medreselerde okutulan ilimleri Çağa uygun şekilde güncellemek, bütün insanlara doğruyu göstermek, insanların
Adliye önünde müdahale
Grup, TOMA’dan sıkılan tazyikli su ilme alandan uzaklaştırılmaya çalışıldı. Adliye önündeki gerginlik sürüyor. (CİHAN)
Alimlerden medyaya yalanlama: Toplantıda hiçbir siyasi konuşma yapılmadı
akademisyenlerinin iştirakiyle bir toplantı gerçekleştirdiklerini belirterek, “Toplantıda konuşmacılar, özetle İslam aleminin içinde bulunduğu durumu ve yüzyıllarca ilme hizmet eden medreselerin durumunu müzakere etmişlerdir.
İLEKDAV Vakfı'ndan 'Din adamları siyasete girdi' haberine tepki
toplantısının, bazı basın yayın organlarında 'din adamları siyasete girdi' başlığıyla servis edilmesine tepki gösterdi.Yapılan toplantı ve toplatı içeriğiyle ilgili Bitlis’in Tatvan ilçesinde gazetecilere açıklamalarda bulunan İLEKDAV Genel Sekreteri Yakışık, “Toplantıda konuşmacılar
Erdoğan: 'Mursi de hata yaptı' diyerek vicdanlarını rahatlatmak isteyenler var
Türkiye’de eğitim kalitesinin yükseltilmesi adına 11 yıldır büyük yatırımlar yaptıklarını hatırlatan Erdoğan, “Bizim artık eğimin fiziki alt yapısından, eğitimin muhtevasına daha fazla yoğunlaşmamız kaçınılmaz hale geldi.
Sakal-ı Şerifi görmek isteyen Tarsuslular Ulu Cami'ye akın etti
Peygamberimizin mübarek Sakal-ı Şeriflerini görebilmek için uzak-yakın demeden Ulu Camiye gelen ve sabırla bekleyen vatandaşlara hitap eden Müftü Abdülkerim Akbaba, ”Sizler, uykusuz geçirdiğiniz, dua ve ibadetlerle süslediğiniz bu kutsal gecede burada olmakla kainatın
Kolomb, Macellan ve İbn-i Batuta’nın serüvenleri bir kitapta
Nesil Yayın Grubu bünyesinde bulunan Genç Nesil’den çıkan kitabı alan öğrenciler, kaşiflerin hayatlarını ve ilme, tekniğe katkılarını okuyacak.Kitap ile asırlara yolculuk yapmak; keşiflerin, savaşların ve ticaret yollarının önemini tahlil etmek mümkün.
Başbakan Erdoğan: Fikriyle zikri bir olan bir medeniyet yetiştirdik
İşte Sadık ağabeyimiz de 50 yılını ilme adamış bir çınardır. O, Osmanlı'yla bağımızı kuran bir mimardır. Bizim köklerimizle irtibatımızı kesilmesi istenirken o cesaretle ortaya çıkmış, o irtibatı muhafaza için göğsünü siper etmiştir.
SAÜ Sosyal Hizmet Bölümü, köyde kütüphane oluşturdu
SAKARYA - Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Sosyal Hizmet Bölümü öğrencileri 'Köyden İlme Kitaptan Bir Köprü' projesi kapsamında Hendek ilçesine bağlı Soğuksu köyünde halk kütüphanesi oluşturdu. Kütüphanenin açılışına Hendek Kaymakamı Mustafa Ayhan, Hendek İlçe Milli Eğitim Müdürü Sabri Doğan, SAÜ Sosyal Hizmet Bölümü Öğretim Üyesi Doç.
Erdoğan: Polisin gazı göz yaşartır, ama CHP'nin gazı zehirler
Bilmemek değil öğrenmemek ayıp. Ayağına, ilme gönderiyoruz sen reddediyorsun. Bilmek sorumluluk ister. Kılıçdaroğlu bu sorumluluğu üstlenecek durumda değil.
Camide 'eğitim' semineri düzenlendi
Bağlama kasabası Merkez Camii'nde düzenlenen seminerde vatandaşlara eğitimin sadece okulda verilmediği, asıl eğitimin ailede başladığı, ayrıca camilerin de eğitimde önemli bir rol oynadığı anlatıldı. Milli Eğitim Müdürü Celalettin Ekinci çocuklara davranış ve çocukların eğitimi hakkında bilgiler verdi.
Yazar Ünver: İstanbul’un fethedilememesi Endülüs’ü doğurdu
İSTANBUL - Yazar Mine Sultan Ünver, İstanbul’un Müslümanlar tarafından Anadolu’dan fethedilememesinin Avrupa'dan kuşatılıp fethedilme fikrini ortaya çıkardığını, bunun da Endülüs medeniyetini doğurduğunu söyledi
Başbakan Erdoğan: O hocalara yazıklar olsun
Bir hoca öğrencisine ilme saygıyı öğretmesi lazım.” dedi.DEİK genel kurulu toplantısına Başbakan Erdoğan’ın yanı sıra Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, TOBB ve DEİK Başkanı M.
Başarının 4 doğru adımı: Düşünme, istişare, karar ve hareket
Burç Vural Anadolu ve Fen Lisesi Proje Kulübü’nce organize edilen oturumda; dünyada ilme verilen değer ve Ar-Ge çalışmalarının önemini anlatan Atlı, RDCC’deki bazı araştırmalardan örnekler de verdi.'BİLİM SORGULAMAYA DAYALI
Bayraktar’dan çok katlı bina cevabı: Dar gelirlinin ihtiyacına cevap verilmeli
İlk olarak onların bu ihtiyaçlarına cevap verilmeli.” dedi.Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ile AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kutulmuş, Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü’nde yapılan 5.
Doç. Dr. Karataş: Karıncayı bile incitmeyen bir neslin devamıyız
(sav)'in sevgi dolu bir aile hayatı olduğunu belirten Karataş, Hz Muhammed (sav)'in hayatında her türlü olayla karşılaşmasına rağmen iyiliğe, dürüstlüğe, ilme ve saygıya önem verdiğini, ne olursa olsun insanlara hoşgörüyle yaklaştığını örneklerle açıkladı.
Gönül insanı Şerafettin Kocaman dualarla uğurlandı
Kaynak Holding Yönetim Kurulu Danışmanı da olan Kocaman hakkında konuşan Mehmet Ali Şengül, “Kendini ilme, irfana, hayr’ul halef gelecek nesillerin yetiştirilmesine adamış olan, adanmış ruhlardan bir kardeşimizdi.
Eğitim Sen Rize Şube Başkanı: Kamu hayatında başörtüsü yasağına son verilmeli
“Öğretmenlik mesleğinin ekonomik ve mesleki itibarını hedef alan yaklaşımlar bertaraf edilmediği sürece, 24 Kasım Öğretmenler Günü etkinlikleri yapılmamalı” diyen Afacanlar bunun nedenlerini ise şöyle sıraladı; “Ülkenin geleceğini inşa eden eğitimin en
"Eğitim çalışanlarının beklentilerini karşılamadan reform yapmak hayal"
Toplantısı’nda aldıkları ve sonuç bildirgesinde de yer verdikleri 'Öğretmenlik mesleğinin ekonomik ve mesleki itibarını hedef alan yaklaşımlar bertaraf edilmediği sürece, 24 Kasım Öğretmenler Günü etkinlikleri yapılmamalı ve hiç kimse kutlama mesajı yayınlamamalıdır' kararı doğrultusunda Öğretmenler Günü’nü kutlamayacaklarına
Cezayir'de "Fethullah Gülen - Malik bin Nebi" konferansına yoğun ilgi
Açılış programının ardından Cihan’a bir değerlendirmede bulunan Boughazi, iki düşünürün de en büyük ortak özelliğinin ilme, bilgiye ve manevi değerlere verdikleri ehemmiyet olduğunu kaydetti. Cezayirli Cumhurbaşkanı Müsteşarı, “Malik bin Nebi Fransa’da yaşadı, eğitimini Fransızca tamamladı ve ne yazık ki eserlerini Fransızca yazmak durumunda kaldı.
Yarın yeni hicri yıl başlıyor
Mehmet Görmez, Müslümanlar için bir milat olan hicretin, Allah’a ve Allah’ın Elçisi Rahmet Peygamberi'ne gönülden bağlılığın bir ifadesi; hakka, hakikate, ilme, irfana ve medeniyete yapılan yolculuk olduğunu vurguladı.
Bitlisli Şeyh Nimetullah Ayte, son yolculuğuna uğurlandı
Ankara’dan Bitlis’e getirilen Şeyh Nimetullah Ayte’nin cenazesi, defnedilmek üzere ambulansla büyük bir kalabalık eşliğinde Bitlis'in Mutki ilçesi Yukarı Koyunlu beldesine götürüldü. Cenaze ilk olarak Oksin Medresesi'nin yanında bulunan Koyunlu Camii'ne götürüldü.
Çicek: Teröre çözüm üretme konusunda üniversiteler üzerine düşeni yapmadı
Çiçek, ülkede yıllardır terör nedeniyle kan akmasına rağmen yapılan araştırma sayısının 50'yi bile bulmadığını vurgulayarak, "Bilime, ilme, araştırmaya dayanmadan, verilere dayanmadan el yordamıyla böyle bir iş nasıl çözülecek?
15 bin el yazması kitap araştırmacıları bekliyor
Medresedeki kitaplardan 10 bininin 300 ile 700 yıllık, 5 bin kitabın ise 100 ile 300 yıllık olduğunu anlatan Fethullah Ayte, "Ecdadımız yüzyıllardır ilme hizmet ediyor. Ecdadımızın oluşturduğu kütüphane halen ilk günkü gibi hizmetini sürdürüyor.
Ohin Medresesi'ndeki yüzlerce yıllık eserler ilgi bekliyor
Medresedeki kitaplardan 10 bininin 300 ile 700 yıllık, 5 bin kitabın ise 100 ile 300 yıllık olduğunu anlatan Fethullah Ayte, " Ecdadımız yüzyıllardır ilme hizmet ediyor. Ecdadımızın oluşturduğu kütüphane halen ilk günkü gibi hizmetini sürdürüyor.
Ohin Medresesi'ndeki 15 bin el yazması kitap, bilim adamlarını bekliyor
Medrese sorumlusu Şeyh Fethullah Ayte, ecdatlarının yüzyıllardır ilme hizmet ettiğini söyledi. Kütüphanede genellikle el yazması eser bulunduğunu vurgulayan Ayte, medresede bulunan en eski kitapların 400 ile 700 yıl önce yazıldığına değinerek, ''Ecdadımızın oluşturduğu kütüphanemiz
Hira Dergisi, Tunus’ta iftar programı düzenledi
Raşid, “Fethullah Gülen Hocaefendi, hayatını ilme ve ilmin yayılmasına adamış ender insanlardandır. Yapmış olduğu çalışmalarla İslam dininin, ilim ve akıl, vicdan ve ruh, dünya ve ahiret dini olduğunu göstermiştir.
Anadolu'nun manevi direklerinden biri daha Hakk'a yürüdü
Turel, iki yıl önce vefat eden bölgenin kanaat önderlerinden babası Şeyh Asım Turel gibi, ömrünü ilme ve talabe yetiştirmeye adamıştı. Aynı zamanda, Kıbrıs gazisi olan Turel’in vefat haberini alan binlerce seveni Bitlis’e geliyor.
'Öğretmene saygı' için yürüdüler
Grup adına açıklama yapan Ahmet Gündoğdu, "İlme, irfana, alime ve arife hürmeti esas alan bir medeniyetin bakiyesi olan Türkiye'de, öğretmenlere, yürüttükleri kutsal mesleğin maddi karşılığının hakkıyla ödenmemesi yanında manevi karşılığı olan saygı bile çok
Süper Final Şampiyonluk Grubu 3. hafta görünümü
Son dakikalarda ise Egemen'in kendi kalesine attığı golle Fenerbahçe 2 - 1 öne geçti ve Galatasaray ilme arasındaki puan farkını tekrar 2'ye indirdi. Oynanan maçlarda alınan sonuçlar, son puan durumu ve kalan maçların programı şöyle:
Dershane saldırısına kanaat önderlerinden tepki
Ağrı’nın kanaat önderlerinden ve Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri’nin hayattaki son talebelerinden Nusret Kocabay, dershaneye yapılan bu saldırıyı ilme ve imana yapılmış kötü bir hakaret olarak niteledi.
6. Sayısal Bilimler Olimpiyatı (SABİO) Bolu’da yapıldı
Öğrencilerin yoğun katılım gösterdiği sınavda heyecanlı olan öğrenciler, gözetmenler ve aileleri tarafından sakinleştirilmeye çalışıldı.Sınav öncesi öğrencilerin oturacağı sıralara tertip komitesi tarafından sınav için gerekli olan kalem, silgi, kalemtıraş, su, çikolata vb.
Topbaş’dan vatandaşa uyarı: Bubi tuzağı gibi evlerde oturmayın
kalfa denilen niteliksiz kişilerin oluru ile fazladan katlar çıkıldığını anlatan Başkan Topbaş, “Hatta bazı yapıların kalfalar tarafından çağrılan, bu işi bilmeyen, statiği bilmeyen insanlar tarafından ‘çeker mi çeker, bir kat daha çeker’ diyerek, üstüne kat konduğu ve üzerine yüklendiği yapıların sıkıntısını da riskini
Gül Şehri Diyarbakır sempozyumu kitaplaştırıldı
Coğrafyamızın en önemli ve en eski şehirlerinden olan Diyarbakır; Ali Emiri ve El Cezeri ile ilme, Cahit Sıtkı Tarancı ve Sezai Karakoç’la edebiyat ve şiire, Süleyman Nazif’le söze, Ziya Gökalp ile fikre, Hamit Aytaç’la hat sanatına, İshak Sükuti ve daha niceleriyle
Görmez: Gençlerin camiye girişini engellemek misyonerliğin işini kolaylaştırır
ANKARA - Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Tacikistan’ın tarihte ilme, irfana büyük hizmet veren bir ülke olduğunu belirterek, “Gençlerin camiye girişini engellemek misyonerliğin işini kolaylaştırır.
'Muhteşem Yüzyıl'da, henüz icat olmamasına rağmen Pargalı keman çalıyor'
Dolayısıyl malumattan ilme, enformasyondan bilgiye geçmemiz lazım.” şeklinde konuştu.Tarihi yargılayanların, bir gün kendilerinin de yargılanacağını unutmaması gerektiğinin altını çizen Armağan, “Hep siz hakim konumda olmayacaksınız tarih karşısında.
İranlı hafızlar Trabzon'da Kur'an ziyafeti sundu
Kuran'ın tek bir harfinin dahi değiştirilmediğini vurgulayan Çakı, “Kur’an Allah’ın kelamıdır. O'nda ilme ve akla aykırı, söylediğinin en doğru olduğunda şüphe edilecek hiçbir şey yoktur.” dedi. Allah(cc)’ın insanlardan ona sımsıkı sarılmalarını emrettiğine dikkat çeken Çakı, “Bugün dünya Müslümanlarının yaşadığı sıkıntıların en önemli sebebi de Kur’anı
Erzurumlu tarihçiler, Fransız Parlamentosu'nu bildiriyle kınadı
ifade edilerek, Fransız parlamentosunda sözde Ermeni soykırımının inkarını suç sayan yasa tasarısının 577 milletvekilinden sadece 45’inin oyu ile kabul edilmesinin azınlığın çoğunluğa hükmetmesi anlamına geldiği ifade edildi.
Doç. Kürkçüoğlu: Hiçbir parlamento kanunla, komisyon kararıyla tarih yazamaz
görmemiş, belge tanımamış tarih ve kültürümüzle uzak yakın ilişkisi olmamış Fransız parlamenterlerinin, tarihimiz hakkında hüküm yürütmesi, yasa kabul etmesi ilme ve akla sığacak bir davranış değildir.
Ehl–i Beyt konferansında hoşgörü rüzgarı esti
Ehli Beytin sevgisi bizleri uzlaşmaya ve ilme götürür. Uzlaşı ve ilmin olduğu yerde ne çatışma ne de bölünme olur” dedi. Ehl-i Beyt ve onun sevgisi sadece bir zümrenin tekelinde olmadığını ifade eden Gündüz, “Ben Müslüman’ım diyen herkes bu sevgiyi sahiplenmelidir.
Görmez: Hicret, Allah'a ve O'nun peygamberine gönülden bağlılığın ifadesidir
'Hicret; Allah’a ve O’nun kutlu elçisi rahmet peygamberine gönülden bağlılığın bir ifadesi, dostluğa, kardeşliğe, medeniyete, ilme ve irfana açılan yolculuğun hikayesidir. Hicret, nurlu şehir Medine’nin şahsında, insanlığın gönlüne, sevgiye ve rahmete açılan bir yoldur.
Suruç Müftüsü Altun: İslam, tüm dinlerin mabetlerine sahip çıkmıştır
Aile huzursuzluğu ve cinayetlerin çoğaldığı, insan onurunun çiğnendiği bugünlerde camiye, ilme ve İslam ahlakına vurgu yapmanın önemine değinen Altun, "Konu çocuk ve cami olunca bunun önemi daha da artmaktadır.
Kuzey Anadolu’da Beylikler Dönemi Sempozyumu başladı
Devrin yetkilileri ilme önem vermiş, öğrencisine burs veren bir sistem belirlemişlerdir. Bizler atalarımızın mirasına sahip çıkmak çağın gerek ve tekniklerinden faydalanarak bu mirasa yeni çalışmalar eklemeliyiz.
NT'nin 133'üncü şubesi Zonguldak'ta törenle açıldı
AK Parti Zonguldak Milletvekili Özcan Ulupınar ise dinin ilk emrinin ‘oku’ olduğunu kaydederek, şunları söyledi: "İlme, bilime, kültüre önem veren bu arkadaşlarımızı kutluyorum. Çocuklarımızla rahatlıkla buraya gelip faydalı kitapları alabiliriz.
“İsraftan kaçınalım, Afrika’da açlıktan ölen insanları unutmayalım”
Sofralarda lüksten kaçınıp, fakirleri, öğrencileri gözetilmesini tavsiye eden Gündüz, Afrika’da yaşanılanlara kuru bir acıma yerine ihtiyacı olanlara yardım etmeye çalışılması gerektiğini söyledi. Ramazan’da hem yurt içerisinde hem de yurt dışında ihtiyaç sahiplerine ulaşılması için bir fırsat olduğunu anlatan Bursa İl Müftüsü Mahmut Gündüz, sivil toplum kuruluşları
Bitlisli Şeyh Hakkı Turel, hakka yürüdü
Ömrünü ilme adayan Turel bugüne kadar binlerce talebe yetiştirdi. 5 çocuk babası olan Şeyh Asım Turel, Bediüzzaman Said Nursi hazretlerine bir dönem hocalık yapan Şeyh Fethullah Verkanisi’nin torunu, Şeyh Alaüddin Efendi’nin
Fethullah Gülen: Geleceğin Kur'an devri olmasını çok görmemek lazım
iktisadi, siyasi, kültürel problemleri çözmedeki alternatif yöntemleriyle her zaman her kesin başvurma mecburiyetinde olduğu ve olacağı, bitip, tükenmek bilmeyen dupduru bir kaynak. En karmaşık ve en bulanık dönemlerin dahi bulandıramayacağı kadar engin bir ummandır.