ilmek

1 milyon ilmek atarak ipek halının nasıl dokunduğunu turistlere gösteriyorlar
ANTALYA - Dünya turizminin önemli beldelerinden Antalya Side'de 2 halı işletmecisi, turistlere sahte ipek halı satımını önlemek için ilmek ilmek halının nasıl dokunduğunu anlatıyor.İki halı işletmecisi, açtıkları ipek halı tezgahı atölyesinde Side'ye tatile gelen İngiliz, Rus, Alman, Fransız, İtalya, Belçika, Norveç, İsviçre, Hollanda, Danimarka
Filmlerin kameramanı, senaristi, yönetmeni ve oyuncuları aynı aileden
Şimdiye kadar 3 adet kısa film çektiklerini belirten Cesur, “İlk kısa filmimiz olan ‘Kaçınılmaz Gerçek'i lise yıllarında okulumuzda ‘Altın İlmek’ kısa film yarışmasında birinci oldu. Daha sonra ‘Saat’ filmini çektik.
Başbakan Erdoğan: Bize 'diktatör' diyenlere hodri meydan
On yıllar boyunca sabırla, ilmek ilmek, nakış nakış dokuduğumuz bu kumaşı kendi haline terk edersek emin olunuz onu kurda kuşa yem ederiz. Buna fırsat vermeyeceğiz.
Av sezonu 17 Ağustos’ta açılıyor
-Bakanlıkça izin verilen geleneksel avcılık hariç, her türlü kapan, olta, ilmek, ağ, ökse, alaca, kafes ve tuzaklar,-Kişilerin yakın mesafeyi görme amacıyla kullandıkları el fenerleri hariç, ışık yayan araç ve gereçler, şarzlı el projektörleri ve sabit projektörler, aküyle çalışan el
Kızlar artık sevdiğine kilim dokumuyor
Halk Eğitim kursunda kilim usta öğreticisi olarak çalışan Şemsi Sayın, kursiyerlere 15 gün içinde ilmek atmayı ve dokumayı öğrettiklerini, tam dokuyabilmesi için iki üç ay geçmesi gerektiğini söylüyor.
Bakan Ergin engellilerle şal dokudu
Dokuma tezgahının başına geçen Bakan Ergin, kursiyerden dokumanın nasıl yapıldığı hakkında bilgi aldı ve dokunan şala ilmek attı. Koordinasyon merkezindeki müzik sınıfında da engellilerin kurduğu koronun çalışmalarını izleyen Ergin söylenen parçalara eşlik etti.
Örselli'de gençler tekstil fabrikalarına gidince, el dokuma halı üretimi düştü
Ekmek parası için ilmek attıklarını söyleyen Safiye Çınar (46), 11 yaşından beri halı dokuduğunu söylüyor. Bu zamana kadar ev işi dışında başka bir iş yapmadığını dile getiren Safiye Çınar, "Beş çocuğum var.
Hüsnü Özyeğin: Türk okullarına girmek için yabancılar benden torpil istiyor
Geleceğin dünyasının ilmek ilmek işlenişi var.” dedi. TÜRK OKULU MEZUNLARI, YURT DIŞINDA ŞİRKETLERİMİZDE ÇALIŞIYOR Yurt dışındaki Türk okullarında okuyan öğrencilerin çok şanslı olduğunu kaydeden Hüsnü Özeyeğin, sözlerini şöyle sürdürdü: “Aranızda kurduğunuz bağ ve tecrübe
Malatya'da Türkçe Olimpiyatları coşkusu
Onlar Necip Fazıl Kısakürek'in dediği gibi sağına ve soluna bakmadan bir adım öne geçerek, ben varım diyen, tüm cihana bizim medeniyetimizin nakışlarını ilmek ilmek işleyenlerdir" diye konuştu.Programın son bölümünde olimpiyat çocukları ile protokol üyeleri birlikte Yeni Bir Dünya isimli şarkıyı seslendirdi.
Çorum'da Türkçe Şölenini yağmura rağmen 30 bin kişi izledi
Akşamdan sabah yapılacak bir iş de değildir, ilmek ilmek dokunarak yapılan bir iştir. Bu çalışmanın dünyanın 140 ülkesinde okul açmanın oraya adeta bir bayrak gibi Türkçe'yi götürmek asrın projesidir.
Başkentliler, Türkçe olimpiyatıyla şiire doydu
Hiç bilmedikleri bir memlekette hasreti ilmek ilmek Anadolu kilimi gibi dokuyan öğretmen kardeşlerimin çabalarını yürekten tebrik ediyorum. Onların gözyaşı aslında bu büyük hizmeti başlatan bu fikrin mimari olan Muhterem Fethullah Gülen Hocaefendiye armağan olsun.
Trabzon'da Türkçe Olimpiyatları coşkusu
20 yılı aşkındır tüm dünyada adım adım, ilmek ilmek dokunan ve belli noktaya gelen, bugün 140 ülkede kendini gösteren, 140 ülkenin 300 binden fazla insanına Türkçeyi öğreten bu gönül erlerine, hocalarımıza, öğretmenlerimize yürekten teşekkür ediyorum.
Tamzara dokuması küllerinden yeniden doğuyor
2010 yılında Şebinkarahisar Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından projelendirilip DOKA'ya sunulan “İlmek İlmek Turizm” adlı proje kapsamında canlandırılan ve yöre kadınları tarafından talep gören kurslar sayesinde yeniden hayat bulmaya başladı.
14 Mayıs ‘Demokrasi ve Adnan Menderes’i Anma Günü’ olsun talebi
“ASLINDA YAĞLI İLMEK; MİLLETİN BOYNUNA GEÇİRİLDİ”Bayındır, şehit Başvekil Adnan Menderes'in 17 Eylül 1960'ta boynuna geçirilen yağlı ilmeğin aslında millete, onun iradesine, milli, manevi değerlerine, geleceğiyle ilgili
"Sevgili Peygamberimiz (sas), insanlığı şefkat ve merhametle tanıştırdı"
BİLECİK - Bozüyük Belediye Başkan Fatih Bakıcı, "Sevgili Peygamberimiz (sas), insanlığı şefkat ve merhametle tanıştırarak, ilmek ilmek sevgi ile dokuyarak, şefkat ile örerek bir rahmet toplumu inşa etmiştir.
Bolu'da 'Peygamberimiz ve İnsan Onuru' temalı program düzenlendi
İnsanlığı şefkat ve merhametle tanıştıran, ilmek ilmek sevgi ile dokuyarak, şefkat ile örerek bir rahmet toplumu inşa eden, yüce Peygambere selam olsun. O’nun örnek ahlakı, günler, aylar, seneler geçse de eskimeyecek ve bütün insanlara örnek ve önder olarak ebediyen yaşayacaktır.
Dünyanın en ince ve en uzun kiliminin dokuması tamamlandı
Hatay’ın kültürel değerlerini tüm dünyaya tanıtmak ve Guiness Rekorlar Kitabı’na girmek amacıyla Abdulla Akar tarafından 20 Şubatta noter huzurunda atılan ilk ilmek ile dokunmaya başlamıştı. Abdulla Akar, 45 günde tamamlanmayı planladığı dünyanın en uzun ve en ince kilimini 39 günde bitirdi.
Hataylı usta dünyanın en uzun ve ince kiliminde yolu yarıladı
kilimin yaklaşık olarak 17 buçuk metresini tamamladığını aktaran Akar kilimin bitiminde 35 metre olacağını şu ana kadar yaklaşık 1 milyon 500 bin civarında ilmek attığını söyledi. (CİHAN)
Hataylı kilim ustası dünyanın en ince ve en uzun kilimi için ilk ilmeği attı
Noteri Recep Alkan’ın kilimin başlangıç bölgesini mühürlemesinin ardından Antakya’daki atölyesinde ilmek ilmek rekoru dokumaya başlayan Akar, kilim ve el sanatları mesleklerinin bitme noktasına geldiğini söyledi.
Suriyeli çocuklar için el örgüsü kıyafet kampanyası
seyirci kalmayan Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu önderliğinde Suriye için yapılan çalışmaları hepimiz bilmekteyiz. Umudumuz ve duamız odur ki bu mazlumların feryatlarını dindirmek için yapılan bu çalışmalar en kısa zamanda sonucuna ulaşacaktır.
Tarihi han onarıldı; geleneksel el sanatları yeniden hayat buldu (ÖZEL)
Eserlere bu duygular ilmek ilmek işleniyor. Nakış nakış dokunuyor, fırça fırça vuruluyor, çizgi çizgi hatta dönüşüyor. Ne var ki paha biçilemez emeklerin ürünü olan bu sanatlar, dünyayı kasıp kavuran teknoloji rüzgarıyla yerle yeksan olmaya yüz tuttu.
TEMATİK ÖZEL - Coen kardeşler duymasın, burada ihtiyarlara yer var!
Kimisi sadece kağıt parçalıyor her gün saatler boyu… İhtiyarlığın yanında hala bir işe yaramanın hazzını yaşıyor kağıt atölyesinde, kimisi ise ilmek ilmek dokuyor kilimini, her sırasını bir hatırasıyla kapatıyor…
Hatay'ın anavatana katılışının 73. yıldönümü kutlandı
Vatanseverlik ve milletine duyduğu büyük bağlılıkla, yıldızında bir ilmek kadar uzak olduğu vatanına 73 yıl önce katılan Hatay insanı, dünyaya örnek olan sevgi hoşgörü ve kardeşlik ikliminden aldığı güç ve inançla daha müreffeh bir geleceği kararlıkla inşa etmektedir.
Şahin: Bu milletin iyi niyeti ve sevgisi hainleri perişan etmeye yetecektir
şartlarının müsait olduğu her dönemde ve hafta sonlarında ilçe ilçe, belde belde, köy köy milletin buluşmasını devam ettirdiğini belirterek, "Milletimiz; ilmek ilmek, oymak oymak, oba oba, yayla yayla buluşmasına devam ediyor, 2012 yılında 21 yy.
İzmirlilerin Türkçe sevdası stada sığmadı
Türkçe Olimpiyatlarının bir sevgi, uygarlık projesi olduğuna dikkat çeken Eker, “10 yılda 17 ülkeden 135 ülkeye dalga dalga yayılan, kıtaları aşarak ilmek ilmek örülen sevginin hoşgörünün yer yüzünde merhametin önemli bir projesidir.
Meclis Başkanı Çiçek: Bu gurur tablosunu ortaya koyanlara selam olsun
Dünyanın dört bir yanında altın bir nesil yetiştirmeye çalışan idealist, fedakar öğretmenleri de tebrik ededen Çiçek, "Onlar kardeşlik ve dayanışma dilini ilmek ilmek dokuyor. Sabır, aşk ve sevgiyle gayret gösteriyorlar.
27 Mayıs darbesi, kurulan darağacında asıldı
Daha sonra kurulan darağacında, boynuna ilmek geçirilmiş 27 Mayıs darbesini simgeleyen kukla, altındaki sandalye tekmelenerek idam edildi. AK Parti Kırşehir Gençlik Kolları Başkanı Mahmur Sami Doğancı ve üyeleri ilk askeri darbe olan ve sonucunda Başbakan Adnan Menderes, eski Dışişleri Bakanı Fatin
Göçmen kuşlar geri dönüyor
20 yıldır dünyaya Türkiye’nin, Türkçe’nin ve Anadolu kültürünün renk ve desenlerini ilmek ilmek işleyen Türk okulları, 2003 yılında 17 ülke ve 62 öğrenci ile başlayan, 10 yılda büyüyerek 135 ülke ve bin 500 öğrenciye ulaşan Uluslararası Türkçe Olimpiyatları
Surlar olmadan Diyarbakır düşünülemez
Tarihin taş ustaları imgelerini ilmek ilmek işlemişlerdir surlara, her medeniyet kendinen bir iz bırakmıştır. Kendi ruhunu ve düşüncelerini taşımıştır surlara.
41 ülkeden bin çocuk, 23 Nisan'da Kocaeli'de buluşacak
"Hereke bölgesinin dünyaca ünlü halısı bir stantta ustası tarafından dokunarak hem misafirlere tanıtılacak hem de arzu eden çocuklara dokuma tezgahında ilmek attırılacak. Kocaeli’nin en önemli değerlerinden olan Karamürsel sepetinin yapımı ustası tarafından çocuklara gösterilecek.
Başkan Altepe: Yıldırım’da tarihi ilmek ilmek işliyoruz
Başkan Altepe, Yıldırım’da da tarihi ilmek ilmek işlediklerini söyledi. Bursa’nın, yaşayan canlı bir tarih şehri olması yolunda Büyükşehir Belediyesi tarafından bu dönem hazırlanan, 270’e yakın tarihi ve kültürel miras projesi arasında yer
Çanakkale şehitleri, Türk Ocakları Samsun Şubesi’nde anıldı
Bizlere düşen görev şiirlere ilmek ilmek işlenen bu kahramanlık destanını şiirlerden hafızalara nakşederek şehitleri yad aziz ruhlarını şad etmektir. Biz de bu düşünceyle anma programını düzenledik.
Bahçeli: Anadolu’ya ilmek atmayı aklından geçirenler dünya gözüyle sevinemeyecek
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Türk milletinin kardeşliğini çözmeyi, küresel projelerle ayağına çelme takmayı ve hıyanetleriyle Anadolu coğrafyasına ilmek atmayı aklından geçirenler amaçlarına asla ulaşamayacaklar ve dünya gözüyle sevinemeyeceklerdir.
El emeği göz nuru Yağcıbedir Halıları görücüye çıktı
Dünyada Türk düğümü olarak bilinen Gördes tekniği ile ilmeklenen Yağcıbedir Halıları, 1 desimetrekaresinde bin 400 ila bin 600 düğüm, 1 santimetresinde de 30 ila 35 ilmek bulunuyor. Bu yüzden halıların ömrü 150-200 yıla kadar sürüyor.
5 gazetenin çalışanları Erdemir’i fidan dikerek protesto etti
Bu özel kuruluş, Türkiye’nin çelik kalesi, milli kuruluşumuz, sanayi devi, Ereğli insanının emeğiyle ilmek ilmek örülmüş ERDEMİR’ dir. ERDEMİR tarafından, bugün 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle bir dizi etkinlik düzenlenmiş, ancak bu etkinliklere burada bulunan ve geçimini gazetecilik yaparak sağlayan
Esenevler Karate ve Fıtness Salonu’na kavuştu
Cazibe Merkezi, Kültür Merkezi, Bilim Merkezi, spor tesisleri gibi yatırımlarla Yıldırım’da hizmetlerin ilmek ilmek örüldüğünü ifade eden Keskin, bu tesisin Yıldırım’a kazandırılmasına büyük emek harcayan Başkan Altepe’ye teşekkür etti.
Hakkari'nin kilim dokuma geleneği kurslarla yaşatılıyor
Genç kızlar, yöreye özgü kilimlere duygularını, sevgilerini ve hayallerini ilmek ilmek dokuyor. "Her nakışı bin duygunun ifadesidir. Kilim sevgiliye çağrı, aşka davettir. Kimi renkler şikayettir.
Öğretmenler Günü'nde yeni öğretmenler göreve başladı
Sabır tezgahında ilmek ilmek dokumaktasınız. Bitmeyen tükenmeyen heyecanınızın artması temennisiyle." şeklinde konuştu.
Avrupalı turistler, Anadolu'da dokunan kilimlerdeki sanata hayran kalıyor
Anadolu insanının engin hoşgörü ve insan sevgisinin ilmek ilmek dokunduğu kilim ve halılar Avrupalı turistlerin evlerini süslüyor. Antalya'nın Kaş ilçesinde 25 yıldır Avrupalı turistlere tarihi halı ve kilim satan Kervan Halıcılık İşletme Müdürü Mehmet Korkmaz, Alman, İngiliz, Fransız, Belçika
ABD’li öğrencilerin gösterileri Ispartalılar tarafından hayranlıkla izlendi
Bu düşüncenin ilmek ilmek dokunması için dünyanın dört bir yanında anadan, yardan uzak mücadele edenlere de selam ediyorum. Yurt dışından gelen gençlerimizi misafir etmek için gayret sarf eden Ispartalılara da teşekkür ediyorum.
Vali Doğan: Türkçe Olimpiyatları dünyanın en önemli barış projesidir
Bu düşüncenin ilmek ilmek dokunması için dünyanın dört bir yanında; anadan, yardan uzak mücadele edenlere de selam ediyorum. Tabiatıyla bir de ülkemizde, ilimizde uygulamasını yapan canlar var.
Arınç: Yalan ve iftiralarla Bediüzzaman’ı engellemeye çalıştılar
Horasan'dan Rumeli'ye kadar ecdadımızın geçtiği tüm toprakları inancımızla ilmek ilmek işlemiştir. Irkçılığın kin ve nefrete dayalı inkar anlayışı yerine birlik ve beraberlik duyguları ile her türlü tehdide, karanlığa, zulme karşı kardeş dayanışması, kardeşlerin kucaklaşmasını savundu.
Hayallerini resmeden öğrenciler ödüllendirildi
Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay’ın da katıldığı elemeler üç tur üzerinden açık oy verilmek koşulu ile gerçekleştirildi. Öğrencilerin eserleri arasındaki 12 çalışma, dereceye girerek, sahipleri ödüllendirildi.
Doğa aşığı, 12 yıldır modern hayattan uzak yaşıyor
Evin dışını da ilmek ilmek şekillendirmiş. 'Kök ev' adını verdiği mekandaki her şey otantik dokusuyla dikkat çekiyor. Yıllarca cansız kökleri toplayıp bunlardan çeşit çeşit görsel hikayeler derleyen Ergun Şahin, ahşap evde 4 sene elektriksiz, 11 sene de televizyonsuz yaşamış.
DP'den AK Parti'ye geçen başkanlar: DP ruhunu AK Parti'de görüyoruz
Merhum Başvekil Adnan Menderes'in 61 yıl önce ülkeye hizmet etme sevdasını ise günümüzde ilmek ilmek Başbakanımız ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan sürdürüyor. 9 yıldır yapılan hizmetleri sürdürmek ve yenilerini eklemek için 12 Haziran'da halkımızdan yetki istiyoruz.
Öğretmenler, projelerini yarıştırdı
görülenler şöyle: Okul öncesi kategorisinde Amasya Merzifon Kız Teknik ve Meslek Lisesi ile Bursa Kız Teknik Öğretim Kız Sanat Okulu’nun ortak çalışması olan ‘ilmek ilmek yetenek’ Hediye Mine Küçük ile Sermin Varol, İlköğretim sınıf öğretmenliği kategorisinde Bayburt Bilim ve Sanat Merkezi’nden ‘1.
Meşhur Kula halıları meslek kurslarıyla yeniden yaşatılıyor
Kula halısının dünya çapında tanındığını vurgulayan Aşkın, "Sevginin ilmek ilmek örüldüğü, değerli bir halıdır. Tarihimizi, renklerimizi, geleneklerimizi ve geleceği kuşatan değerleri yansıtır. Böylesi güzelliklere sahip halımızın tarihe gömülmesine, ne Kula'yı idare edenler ne de burada yaşayanlar izin verir.
İhtiyaç sahibi kadınların dokuduğu halılar görücüye çıktı
5 ay önce açılan kurslarda, Anadolu kültürlerinin ilmek ilmek nakşedildiği halılar 35 TL ile 350 TL arasında satışa çıkarıldı. Tüm giderleri vakıf tarafından karşılanan sergiden elde edilen gelir, kursiyerlere dağıtılacak.
Farelerin artması üzerine tilki avı yasaklandı
yivsiz av tüfekleri ile havalı tüfek ve tabancaların, her türlü zehirlerin, av hayvanını yanıltıcı her türlü elektronik cihazların, her türlü kapan, olta, ilmek, ağ, ökse, alaca, kafes ve tuzakların, ışık yayan araç ve gereçlerden şarjlı el ve sabit projektörler ile aküyle çalışan el projektörlerinin, gaz ve LPG ile çalışan
Öğretmen okullarının 163. kuruluş yıldönümü kutlandı
Kaymakam Enver Ünlü; Anadolu motiflerinin ve türkülerinin gençlerin zihinlerine ilmek ilmek işlenmesi gerekliliğine dikkat çekti. (CİHAN)