ilmi

Emniyet Müdürü Yılmaz: Kumar, fuhuş ve kaçakçılık gelirinden vergi alınabilir
meslek faaliyetinden doğan kazançların vergiye tabi olduğunu belirtiyor: "Serbest meslek faaliyetinin ana unsurları; ‘sermayeden ziyade şahsi mesaiye, ilmi veya mesleki bilgiye veya ihtisasa dayanması, bir işverene tabi olmaksızın kişisel sorumluluk altında kendi nam ve hesabına yapılması ve devamlılık unsuru taşıması’dır
Aliya İzzetbegoviç, İstanbul’a anıldı
Üsküdar Belediyesi ve İlmi Etüdler Derneği, efsanevi liderin vefatının onuncu yıl dönümü vesilesiyle Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde ‘Doğu-Batı Arasında İslam Birliği İdeali’ konulu bir sempozyum düzenledi.
Esfanevi lider İzzetbegoviç, vefatının onuncu yılında anılacak
Üsküdar Belediyesi ve İlmi Etüdler Derneği, efsanevi liderin vefatının onuncu yıl dönümü vesilesiyle Bağcılar Kongre ve Kültür Merkezi’nde ‘Doğu-Batı Arasında İslam Birliği İdeali’ konulu bir sempozyum düzenleyecek.
Mekke'de Peygamberimizin hayatı ve nübüvveti modern tekniklerle anlatılıyor
erkeklerden oluşan şeref listesi, Ehli Beyt listesi, Efendimiz ve yakınlarının soy ağaçları, Efendimizin hal ve davranışlarını anlatan bölüm, Efendimizin ilmi, şemailini anlatan bölümler, kullandığı eşyaların taklitleri, devlet yönetim şeklini anlatan bölüm, ikamet ettiği, ziyaret ettiği mekan, şehir ve geçtiği yerler
Prof. Dr. Altıkulaç: Mushaflarda imla problemimiz var
İslam dünyasında yapılacak ilmi çalışmalarla ortak bir Kur'an hattı ve imlası oluşturulabileceğini belirterek, farklı imlaları, sanki farklı Kur'an'lar varmış gibi göstererek İslam aleyhinde kullanmaya çalışanlar olduğundan bahsetti.
Seyyid Hüseyin Kılınç dualarla anıldı
Bu süre içerisinde ilmi icazet aldı. 1961’de hocasının vefatından sonra işareti üzere yakın bir köy olan Cihanbey’e imam oldu. İlk işi, köylülerle birlikte güzel bir cami ve iki katlı bir medrese inşa etmek oldu.
23 Eylül güneşinin ilk ışıkları İsmail Fakirullah Hazretleri'nin başucuna doğdu
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise dinin, eğitimi ve ilmi önemsediğini ifade ederek, burada bir öğrencinin hocasına olan sevgisini gördüklerini aktardı. Her yıl 21 Mart ve 23 Eylül'de yani ekinoks tarihlerinde ışık hadisesi gerçekleşiyor.
YÖK'ün ilahiyat fakültelerinin müfredatını değiştirmesine tepki
kurumlarında okutulan dersleri de görmezden gelmenin bu zengin mirası yok saymak, hatta modern batı düşünce dünyasının birikimi gözönüne alındığında ülkemizin ilmi zihniyet açısından çağın gerisinde kalması anlamına geleceği kuşkusunu uyandırmaktadır.
Bekir Bozdağ: Biz, nutuk ve hamaset milliyetçisi değiliz
Bekir Bozdağ, "Türk Cumhuriyetleri ile AK Parti hükümetleri öncesinde kurulan köprüler ve ilişkiler, AK Parti hükümetleri döneminde daha da geliştirilmiştir. Bir yandan eski köprüler (Kazakistan Ahmet Yesevi Üniversitesi, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi, TÜRKSOY, Türkçe Konuşan Devlet Başkanları Zirvesi,
Belize vatandaşları Türkiye'ye vizesiz girebilecek
Anılan ülke vatandaşlarının çalışma, öğrenim, ilmi araştırma, eğitim gibi özel amaçlı seyahatleri dış temsilciliklerimizden alınacak olan 'özel meşruhatlı vize' uygulamasına tabidir." denildi. (CİHAN)
Alimlerden medyaya yalanlama: Toplantıda hiçbir siyasi konuşma yapılmadı
“Mezkur toplantı bazı gazete ve bir çok haber sitesinde doğru bir şekilde yayınlanmışken bir gazetede ‘Din adamları siyasete girdi’ başlığıyla servis edilmiş ve haberin içeriğinde de ‘Güneydoğu’da din adamları, BDP’ye karşı alternatif siyasi oluşuma gidiyor’ şeklinde bir yorum yapılmıştır.
Akreditasyon alan İslam İlahiyatı bölümü eğitime devam ediyor
Akgündüz Rotterdam İslam Üniversitesi’nin müfredatında İslam dünyasında kabul görmüş ilmi metot ve gelenekler önemli bir yer tuttuğunu ifade etti.Akgündüz "Halihazırda sadece İlahiyat Fakültesi (lisans & yüksek lisans) bulunan ve bu anlamıyla aslında “İslam teoloji üniversitesi” olma hüviyeti de taşıyan
Uşak İlim Yayma Cemiyeti 1. Olağan Genel Kurulu'nu yaptı
Cemiyetin geçici başkanlığını yürüten Alper Sezer, yaptığı açıklamada, 68 gönül insanının bir araya gelerek, ilmi ve inancı yaymak amacıyla büyük bir hayır işleyerek 1951 yılında bu cemiyeti kurduğunu ifade ederek, "İlim Yayma Cemiyeti'nin, 60 yılı aşkın zamandan beri milletimizin
Ülkü Ocakları'ndan 'Ülkü Evleri Projesi'
Evleri'nde oluşacak ortam neticesinde gençlerin maddi ve manevi sıkıntılarla uğraşmak yerine kendilerini daha rahat yetiştirme fırsatı bulacağı belirtilerek ilmi alanda kariyer sahibi nitelikli bireyler olmalarına yardımcı olunacağı vurgulandı.
Antika telli teyp, dinleyenleri hayran bırakıyor
Yaklaşık 12 adet Türk Halk Müziği kaydedilmiş tellerin makaraya sarılmasıyla ortaya muazzam bir ses çıkıyor. Telli teypten çıkan ses öylesine doğal ki adeta dinleyen, şarkıyı söyleyeni yanında sanıyor.
300 yıllık el yazması kitapta geçen bitkilerden şifalı karışımlar üretiyor
25 yıllık aktar Remzi Yağmurcu (55), 'Tabiat Eczanesi' (El mecmue bedeniye fi ilmi hikmen muktesar el adviye el müfrede İbni Baytar) kitabında yazılan şifa reçetelerini, milimetrik karışımlarla, hastalıklara karşı tedavi amaçlı bitkisel ilaç yaptığını söylüyor.
Diyanet, Cuma hutbesinde katliamları işledi
Rabbimizin bahşettiği akıl nimetini, teknolojiyi, ilmi, fenni daha fazla can alabilmek ve toplu bir şekilde kitleleri imha edebilmek için fırsat bildiler. Biyolojik, kimyasal ve nükleer her türlü silahı ürettiler.
Norveç, İslam'ın bilime verdiği değeri öğrenecek
OSLO - Norveç’in başkenti Oslo'da Müslüman alimlerin ilmi keşiflerine ve eserlerine ilişkin sergi, İslam ile bilimin birbirinden kopuk olmadığını ispatlıyor.Avrupa'da İslam ve bilim her zaman birbirine zıt kavramlarmış gibi gösterildi.
Diyanet'ten darbeciler ve El-Ezher yönetimine tepki
Mısır’da yaşanan bu acı hadiseler karşısında Mısır halkının sulh ve salahı, huzur ve saadeti için çaba göstermesi gerekirken, yanlışlığa taraf olması, dini ve ilmi müesseselerde bulunması gereken basiret, feraset, şeref ve itibara gölge düşürmüştür.
Yüksek Askeri Şura kararları Resmi Gazete'de yayımlandı
paşa Btbp.ilmi Yrd., Dah.hstl.böl.bşk.ve Kard.srv.şefliğinden İstanbul, Gata Haydarpaşa Eğt.hst.btbp.liğine İstanbul.
Said-i Nursi İHL’nin ismi Bakanlık tarafından onaylandı
AK Parti Bitlis Milletvekili Vahit Kiler, “Bediüzzaman Said-i Nursi, Bitlisimizin Nurs köyünde doğmuş olup ilmi, vicdani ve fıtri yönden, döneminin müstesna şahsiyetlerindendir. Öngörüsü yüksek, yüreği Allah ve insan sevgisiyle dolu bir önderdir.
Çocuklara amca-dayıyı anlatan bayramlık kitap seti
Tabii ki babamın da ilmi anlamda çok emeği olmuştur ama amcam, duygu ve insani tarafımı yaşatarak kazandırdı.” şeklinde konuştu.
Bab-ı Şefkat’in 3. sayısı okurları ile buluştu
Darülaceze İdare Meclisi Üyesi Zehra Sevingen Sağır, yazısında alime ilmi için, büyüğe de yaşı için ihtiram edildiğini belirterek, örf ve adetlere göndermede bulunuyor.Uygulamalı Gerontolog Dr.
Diyanet İşleri Başkanı Görmez: Diyanet dini ve ilmi bakımdan özerk olmalı
İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın işleyişinin bu şekilde yoluna devam etmesinin mümkün olmadığını belirterek, "Diyanetin dini ve ilmi bakımdan özerk bir kamu tüzel kişiliğine kavuşması yeni anayasa tartışmalarında çok önem kazanmıştır.
Kayaşehirli çocuklar için oyunlu, yarışmalı Ramazan etkinliği
İslam Tarihi dalında 30 kitabı ve 200’ü aşkın ilmi makalesi yayınlanan Sırma, şunları ifade etti:‘‘Efendimiz‘in hayatını pek çok programda dinliyoruz ama hakikaten onu tanıyor muyuz veya tanıdığımız halde ona uyuyor muyuz?
Sultanbeyli’den ve Avrupa’dan okullar ortak projeler yürütecek
Projede değişik çiftlik, gıda üretim alanlarına gidilecek; ilmi kurumlar, tartışma panelleri gibi yiyeceklerle ilgili aktivitelere yer verilecek.‘Başarılı bir Avrupa için Sağlıklı Bireyler’ projesiyle Comenius’a katılan Mevlana Ortaokulu ‘Sağlık en kıymetli hazinedir’ sloganıyla proje kapsamında çalışmalarını
Prof. Dr. Zeki Duman son yolculuğuna dualarla uğurlandı
Zeki Duman, son olarak Erciyes Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Temel İslam Bilimleri Bölümü Tefsir Anabilim Dalı'nda öğretim üyesi olarak ilmi ve akademik çalışmalarını sürdürüyordu. (CİHAN)
Görmez: 14 bin 800 kardeşimizin haccını gelecek seneye ertelemeyi planlıyoruz
Ezher’in mümkün olduğu kadar İhvan’dan ayrı bir yerde, hatta ona karşı bir yerde durmasına daima çok önem verilmiştir." dedi. ORDU MEŞRUİYETİNİ EZHER İLE TAMAMLIYOR
Hollanda'da Osmanlı Eğitim Merkezi törenle hizmete açıldı
toplam 7 ders lokali, iki konferans salonu ve gençlik lokaliyle gençlerin, milli ve manevi değerlerine bağlı kalmasını temin etmesi, ayrıca, sosyal ve ilmi gelişmelerine katkı sağlanması amacıyla açıldığını söyledi.
Gülen, Kürtçe gazeteye konuştu: Temel hak ve hürriyetler pazarlık konusu olamaz
Dünden bugüne işsiz, güçsüz, okuyamamış insanlar büyük ölçüde kendilerini itilmiş, ikinci sınıf gibi görmüşlerdir. Halbuki bölgenin insanları, geçmişte önemli medeniyetlere beşiklik yapmış çok zeki insanlardır.
İbrahim Hakkı Hazretleri, vefatının 233. yılında anılıyor
dizelerini hatırlatan Toparlak, “15 eser vererek altın harflerle Erzurum’u tarih sayfasına nakşettiğini bu gün İngiltere’de Almanya’da Amerika’da onun ilmi hizmetleri devam etmektedir. Erzurum Üniversitelerinde de bu hizmetlerin verilmesi lazımdır.
‘Türkiye Avrasya Çalışmaları Çalıştayı’ başladı
İSTANBUL - Türkiye’nin Avrasya’da siyasi, ekonomik ve ilmi faaliyetlerini ele alan ‘Türkiye Avrasya Çalışmaları Çalıştayı’ başladı. Çalıştaya katılan öğretim üyeleri, konu ile ilgili tebliğlerini sunuyor.
Tatvan’da 19 öğrenciye icazet verildi
İlmi öğrenmek ve öğretmemiz gerekiyor. Dinimizin ilk emri de zaten 'oku' olmuştur. Bu yüzden okuyup okutmamız gerekiyor.
Leyla Hanım Koleji’nde mezuniyet coşkusu
Kaynaklar Leyla Hanım’ın pek çok ilmi ve edebi bilgiyi dayısından öğrendiği konusunda birleşir. Şairin şiirlerini dayısı İzzet Molla’nın tashih ettiği de yine rivayetler arasındadır. Leyla Hanım Mevlana’ya olan muhabbetini ve bağlılığını pek çok şiirinde dile getirir.
Sait Nursi’nin köyü 4 milyonluk yatırımla inanç turizmine kazandırılacak
Bediüzzaman’ın müstesna bir kişiliğe sahip olduğunu dile getiren Kiler, “Bediüzzaman, ilmi, vicdani ve fıtri yönden, döneminin müstesna şahsiyetlerindendir. Öngörüsü yüksek, yüreği Allah ve insan sevgisiyle dolu bir önderdir.
"Türkiye tohumda dışarıya bağımlı değil"
Burak, ülkemizde genetiği değiştirilmiş (GDO) tohum ve gıdaların kullanımının da yasak olduğunu belirtti.Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Toprak Gübre ve Su Kaynakları Merkez Araştırma Enstitüsü tarafından düzenlenen '6.
Kur'an bülbülleri icazet aldı
İlmi, nuru, ışığı Isparta'dan bütün insanlığa yayacak olan bu 32 hafızımızı yürekten tebrik ediyorum." şeklinde duygularını ifade etti.
Google Coursera, Türkçe altyazılı derslere başladı
Üniversitelerin esas fonksiyonu olan iyinin, doğrunun ve güzelin arayışında ilmi faaliyetleri bırakmamalıyız. Bu ikisini paralel yürütmeliyiz. Bu vesile ile bu toplantıyı organize eden Fatih Üniversitesi’ne, rektörüne, hocalarına ve tüm katılımcılara teşekkür ederim.
Osmanlı sempozyumda anlatılacak
Osmanlı dönemi mimarisini, iktisadi gelişimini, şehir kültürünü irdelemeyi amaçlayan sempozyumun dini ve toplumsal katmanları anlama ve tanıtma hususunda ilmi temele dayalı etkinliklere zemin hazırlaması hedefleniyor.
Bakan Yılmaz: Burada yetişecek gençlerimiz kandil gibi etraflarını aydınlatacak
İlim sahibi, ilmi olarak yeterli olan insanlar yetişecek. Çünkü bazen insanlar iyi niyetli de olsalar, ilimleri yetersiz olunca yanlış davranabiliyorlar ve yanlış yönlere gidebiliyorlar. Gerçek dini, dinimizin gerçek önderlerini, en güzel şekilde yeni nesillere aktaracak bir müessese olmasını canı yürekten temenni ediyorum.
Hemşehrileri Akşemseddin Hazretleri'ni İstanbul’a dualarla uğurladı
Bunu ilmi olarak ortaya çıkaracağız." diye konuştu. (CİHAN)
Nazarbayev: Ekonomik kalkınmanın yolu sağlam eğitimden geçer
uluslararası standartlara gelebilmesi için akademik personelin yetiştirilmesi için gerekli alt yapının oluşturulması gerektiğini dile getiren Nazarbayev, ilmi çalışmalara olan ilgiyi artırmak maksadıyla araştırmacılara 100 bin dolar tutarında Al-Farabi Devlet Bursu verileceğini müjdeledi.
Şanlıurfa’da ‘Risale-i Nur ve Tecdit’ konulu sempozyum
Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinden 28 akademisyenin tebliğde bulunduğu sempozyumun ikinci gününde ise ilmi tebliğler, toplam 6 oturumda sunuldu.Düzenlenen sempozyuma; Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri’nin talebelerinden Mehmet Fırıncı’nın yanı sıra eski bakanlardan Rıza Akçalı, milletvekilleri, Şanlıurfa
Çiçek: Kendi dilini kullanamayan toplumun beyni de, ilmi de, irfanı da gelişmez
resmi kurumlar ve üniversitelerin hem dilin hem de kültürün korunması için çaba göstermesini isteyen Çiçek, "Kendi dilini kullanamayan toplumun beyni de, ilmi de, irfanı da gelişmez." dedi.TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Karaman’da Gençliğin Türkçe Kurultayı açılış törenine katıldı.
'Said Nursi Sempozyumu' start aldı
Bitlis ve Yöresinde Yetişen İlmi Şahsiyetler Araştırma ve Uygulama Merkezi’ni kurduk ve YÖK tarafından onaylandı. Bu yörede yetişen insanlar sadece bölgeye değil tüm Dünya’ya ışık saçmışlar ve bu şahsiyetler kurduğumuz merkezimizde incelenecek.
Hattat Hasan Çelebi'ye fahri doktora unvanı
Koçak, Hattat Hasan Çelebi’nin, 1937'de Erzurum’un Oltu ilçesine bağlı İnci köyünde dünyaya gelen, ilmi, satırlardan olduğu kadar sadırlardan da öğrenen bir sanat ehli olduğunu ifade etti. Koçak, "Hafız Osman ve Mustafa Rakım’dan gelen ve Hamid Aytaç'la gelişen üslubu, kişisel karakteristiğiyle de birleşerek zirveye ulaşan Hasan Çelebi’nin diğer
İstanbul'a 20 bin istihdamlı dev sağlık yatırımı
Onun için çocuğu odağına alan anlayışla, ilmi anlayışla yola koyulanları tebrik ediyorum. Bio İstanbul için gerekeni yapanları da başarılı olacağını, gayretlerinin meyvelerini vereceğini umut ediyorum.
Manken Aslı Baş davasında rapor krizi
Onun hazırladığı 14 sayfalık raporda her şeye değinilmiş. Aslı Baş’ın intihar eğilimi olduğu, oradan atlamış olabileceği, vücudundaki yaraların hiçbirisinin darp ve cebir izi olmadığı, düşerken oluştuğu gayet net ortaya koyulmuştur.
SAÜ'de 'İslam Medeniyetinin Kurucu Nesli: Sahabe' sempozyumu
Ali Özek, sahabenin İslam toplumunun öncü nesli olmasına rağmen daha önce Türkiye’de sahabe merkezli kapsamlı ilmi bir toplantının yapılmamış olmasının bu sempozyumun tertip edilmesinde en önemli faktör olduğunu söyledi.
Kanuni Sultan Süleyman, doğumunun 518. yılında anıldı
Baki, "Onun hayat kronolojisini yapacak olsak en atta muharebeleri, sonra abideleri ve en üstte de ilmi ve hukuki müesseseleri gelir. Fakat aradan geçen 500 yıla rağmen biz hala Kanuni’yi tam olarak anlayamadık ve anlatamadık.