ilmihal

Bediüzzaman’a sahip çıkan gazete: Hür Adam
Omur bir süre sonra medrese talebesi olan Ahmet Şahin’e gazetede ilmihal, fıkıh köşesi açarak yazı yazdırmaya başlar. Böylece Ahmet Şahin günümüze kadar taşıdığı gazetecilik hayatına Hür Adam’la adım atmış olur.
Başkan Görmez: Devasa binalar altında Kabe esir bırakılmasaydı
Dolayısıyla bizim belki fıkıh, ilmihal kitaplarında bunların tavafa zarar vermeyeceği yazılı olabilir. Söylemek istediğim şu: İmkanlarımız artıyor.
Turan: İnsan yetiştirmek çok önemli
22 Haziran ile 22 Ağustos arasında il genelinde bin 140 Kur’an-ı Kerim kursunda eğitim verildiğine dikkat çeken Turan, “Kur’an eğitimi, basit ilmihal bilgileri ve diğer alanda eğitim verilmiştir. 6-12, 12-15 ve 15-18 olarak 3 grupta öğrencileri kurs eğitimleri sonunda imtihana tabi tuttuk.
Müslüman olan Moldovalı Zavati Safiye oldu
Safiye’nin yepyeni bir hayata adım attığını belirterek, kendisine 'İhtida Belgesi' yanında, Diyanet İşleri Başkanlığı yayınlarından Kur’an-ı Kerim ve ilmihal hediye etti. (CİHAN)
Alman genç kız Edremit'te Müslüman oldu
Daha sonra Kur’anı Kerim, Türkçe İlmihal ve İhtida Belgesi'ni takdim etti. (CİHAN)
Kanadalı kadın Müslüman oldu
Burada Kelime-i Şahadet getirerek Müslüman olan ve Meryem ismini alan Kanadalı geline ihtida belgesi verilerek Kur’an-ı Kerim’le ilmihal hediye edildi.Kanadalı Müslüman gelin, çok mutlu olduğunu ve kendisine hediye edilen Kur’an-ı Kerim’i okuyarak İslam'ı daha iyi anlamaya çalışacağını ifade etti.
Mahalleli cami avlusundaki iftarda buluştu
Vatandaşların ilmihal sorularını cevaplayan ve onlara Kur’an okumayı öğreten Yılmaz, mahallede birlik beraberliğin sağlanması için de önemli projeler başlattı. Bunlardan birisi, ilki geçen sene yapılan her Ramazan’ın 25.
Ramazan’dan etkilenen Gürcü, Müslüman oldu
Merasim sonunda, İl Müftüsü Yusuf Doğan, Müslüman olan gence ihtida belgesi verdi, Kur’an-ı Kerim ve ilmihal hediye etti. (CİHAN)
Kur'an aşkıyla yanıp tutuşan mahalle
Yaşları 7 ile 90 arasında değişen bayanlar, elif cüzü çalışarak, ilmihal dersleri alıyor. Aralarında, çoluk çocuk telaşı, ilgisizlik ve değişik sebeplerle Kur’an okumayı öğrenemeyenler çoğunlukta. Hatta babası din görevlisi olduğu halde74 yaşına kadar Kur’an’ı öğrenemeyenler de bulunuyor.
Camiye asansör yapıldı, engelliler Kur’an öğrenmek için kursa geliyor
Cami görevlileri Hasan Koç ve Salih Akmaz tarafından haftada engellilere yönelik haftada 3 gün Kur’an-ı Kerim, ilmihal ve fıkıh dersi veriliyor. Camiye Kur’an öğrenmen için gelen yürüme engelli Songül Yılmaz, 15 yıl sonra yapılan asansör sayesinde camiinin içini gördüğünü söyledi.
Tatil için geldiği Antalya'da Müslüman oldu
Kelime-i Şahadet getirerek Müslüman olan Alena’ ya, Antalya İl Müftü Yardımcısı Mustafa Aydın, Rusça Kur’an-ı Kerim, İngilizce ilmihal kitabı, Temel İslam Bilgileri kitabı, Türkçe Peygamberimizin Örnek Ahlakı, Peygamberimizin Merhameti kitaplarını ve İhtida belgesi verdi.
Ramazan’da Kur’an-ı Kerim satışları yüzde 50 arttı
Bu ayda Kur’an-ı Kerim, meali ve ilmihal gibi kitapların satışı ise artıyor. Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Yayın Matbaacılık ve Ticaret İşletme Müdürü Ömer Kara, her kesimden insanın rahatlıkla okuyabileceği tarzda hazırlanan Kur’an-ı Kerim
Finike’de ilk defa hatimle teravih kılınıyor
Gönlüne Kur’an-ı Yaz' sloganı ile 24 Haziran'da başlattığı yaz Kur'an kurslarında da 60 cami ve 6 Kur'an kursunda toplam 2 bin öğrencinin Kur'an, tecvit, ilmihal ve siyer derslerinin yanı sıra sosyal spor faaliyetlerinde bulunuyor.
Rusya’da Ramazan coşkusu
Haftanın farklı günlerinde farklı hocalar ilmihal dersleri ile cemaati bilgilendiriyor. 19 SAAT ORUÇ, TERAVİH NAMAZI 24.00’DERamazan'ın güzel bir fırsat olduğunun kaydeden Moskova Merkez Camii imamı İldar Alyautdinov, Rusya'da da Müslümanların bu ayı heyecanla beklediklerini ifade
Ramazan yaklaşırken umre malzemesi satışları da arttı
Bunların haricinde mukabeleler için Yasin–i Şerif, tesbih, dini kitap, ilmihal, cübbe ve kokulu seccade satışları da arttı." şeklinde konuştu." (CİHAN)
Diyanet’ten ‘biber gazı caizdir’ haberine tepki
Alo Fetva Hattı'nı farklı isimlerde 21 defa arayıp biber gazının orucu bozup bozmadığı gibi bir ilmihal sorusunu sorarak aldığı fetva ile ilgili cevabı Diyanetin Alo Fetva üzerinden yaptığı açıklamaya göre formatıyla ‘Diyanetten Acı fetva biber gazı caizdir’ gibi
SUGEM yaz okulunda eğitimler başladı
eğitimi ve sosyal aktiviteler olarak iki ana başlıkta toplanan yaz okulu eğitimlerinde siyer derslerinden zararlı alışkanlıklardan uzak durma eğitimine, ilmihal derslerinden doğruluk ile dürüstlük alışkanlığı sunma eğitimlerine dek pek çok konuda dersler veriliyor.
94 yaşında Kur'an-ı Kerim okumayı öğrendi
Kur’an’ın harflerini, kısa surelerden bazılarını, namaz dualarını, ilmihal bilgilerini ve Peygamberimiz Hz. Muhammed’in(sav) hayatını öğrendim. Allah ömür verirse önümüzdeki yıl da devam ederse, yeniden kursa devam ederek bilgilerimi pekiştirmek istiyorum.
Sultanbeylili gençler yaz okulunda buluşuyor
Değerler ve sosyal aktiviteler olarak iki ana başlık altında toplanan yaz okulu eğitimlerinde; siyer ile ilmihal derslerine yer verilecek. Ahlaki değerler aşılanacak, kaçınılması ve korunması gereken alışkanlıklar anlatılacak.
Hekimoğlu İsmail’e Erzincanlılardan vefa
"İLMİHAL OKUYUN"Halen Zaman gazetesinde köşe yazıları yazan Hekimoğlu İsmail, gençlere nasihatler vererek, “İslamiyet ilmihaldir. İlmihal İslamiyet’tir.
Arınç: Bu kanunu çıkardığımız için bizi 4. Murat'a benzetenler olabilir
Hepimiz, çocuklarımızın en azından Kur'an okumasını, ilmihal bilgileri edinmesini istiyoruz. Hafızlık gibi Kur'anı ezberleyip, onu bir ömrü boyunca bütün insanlara aktaracak hafızlara da ihtiyacımız var.
Feridüddin Attar’ın ‘Pendname’si yeniden okuyucu ile buluşuyor
şarihlerinden Murad Molla’nın ‘Ma Hazar’ adlı ‘Pendname’ şerhinin sadeleştirilmesine dayandıran Yusuf Çetindağ, “Defalarca tercümesi ve şerhi yapılan kitap hem bir ilmihal hem bir tasavvuf hem bir ahlak hem de bir şiir kitabıdır.
Eşinden etkilendi Müslüman oldu
Müftü Ceyhan, ihtida töreninin ardından Emel'e, Diyanet İşleri Başkanlığı yayınlarından Kur’an-ı Kerim meali ve ilmihal hediye etti. (CİHAN)
Palandöken'de cami cemaati namaz öncesi eğitim görüyor
Müftü Mustafa Baytar, amaçlarının vatandaşların dini bilgilerini artırmak ve ilmihal konularında cemaati aydınlatmak olduğunu kaydetti. Camileri sadece vakit namazlarının kılındığı yerler olmaktan çıkarıp, ilim merkezleri haline getirmeyi hedeflediklerine değinen Palandöken Müftüsü Baytar, "İlçemizin
Adalet Bakanı Ergin: Sızmanın BDP'den olduğunu ilk günden söylemiştik
Yargı Paketi için kullandığı 'mızraklı ilmihal değil' sözlerini hatırlatan Adalet Bakanı Ergin, "Kişiler kendi sıkıntılarını, bireysel sorunlarını bunun içerisinde çözecek diye bir taahhüdümüz yok. Bizim söylediğimiz şuydu: Türkiye'nin insan hakları mahkemesinde ihlal aldığı konuları telafi edici bir çalışma.
Gürcü genç Müslüman oldu
Müslüman olarak Osman ismini alan gence Kur’an-ı Kerim ve ilmihal hediye edildi.Gürcü Vatsadze, Rize’de bulunduğu sırada Müslümanların yaşayış tarzını daha yakından görme fırsatı bulduğunu ve bundan etkilenerek Müslüman olmaya karar verdiğini söyledi.
Ufka Yolculuk Yarışması'nda dereceye girenlere umre ödülü
Lider Gençlik İzcilik ve Spor Kulübü yönetim kurulu üyesi Şaban Arkan, konuyla ilgili açıklamasında, Ömer Nasuhi Bilmen'in 'Büyük İslam İlmihali' kitabından yapılacak olan sınavla hurafelerden uzak, İslam dininin temel bilgilerinin öğrenilmesinin hedeflendiğini belirtti.
Mesai kısıtlaması kalktı, isteyene her saat Kur'an eğitimi veriliyor
00 saatleri arasında tecvit, meal, hatim, siyer, ilmihal gibi dini bilgiler de sunuluyor. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın geçen yılki pilot illeri arasında yer alan Adana’da da uygulama kapsamında önemli çalışmalar yapıldı.
İdil'de Müslüman olan İngiliz vatandaşı, Amine ismini aldı
İlçe Müftüsü Hasan Yardak merasim sonunda Ammy Jane Leeming bir adet Kur’an-ı Kerim ve ilmihal hediye ederek 'ihtida belgesi' verdi. (CİHAN)
Tutuklu ve hükümlülere Kur'an meali dağıtıldı
Mahkumlar, Dernek Başkanı Ali Sürücüoğlu’ndan, ilmihal ve dua kitabı da istedi.Tutuklu ve hükümlülerin dini konulara duyarlı olduğunu gördüklerini belirten Sürücüoğlu, gerekli yazışma ve izinlerin ardından Kur'an meali dağıttıklarını söyledi.
İşitme engelliler için minarelere led ışık sistemi geliyor
-Görme Engelliler için hazırlanan Gören Kalpler adındaki CD ilmihal, tüm camilerde bulunacak. (CİHAN)
Müftülük personeline yabancı dil eğitimi verilecek
hedeflerini şöyle açıkladı: "Kur’an-ı Kerim’in kıraatiyle birlikte muhtevasını ve Peygamber Efendimiz'in sünnetini, en iyi şekilde anlamış, en azından ilmihal bilgileri konusunda iyi yetişmiş, görev bilinci gelişmiş, sorumluluğunun idrakinde olan personel yetiştirmek.
Müslüman olan Polonyalı Dorota, Meryem Duru ismini aldı
Duru’ya başörtüsü, ilmihal, Kur’an-ı Kerim meali ve çeşitli kitaplar hediye edildi. İhtida töreninde İl Müftü Yardımcısı Saliha Bilgiç, Vaiz Hatice Çerçi ve Kur’an kursu hocaları hazır bulundu. (CİHAN)
Müftü Muslu: Her Müslüman’ın elinin altında bir İslam ilmihali olmalı
Her Müslüman’ın elinin altında müracaat edebileceği bir İslam İlmihali olmalı." dedi. Muslu, Ramazan ayı nedeniyle İlçe Müftülüğüne gelen sorularda artış olduğunu belirtti. Soruların genelde oruç, zekat, sadaka-i fıtır ve fidye konularından olduğunu aktaran Müftü Mehmet Muslu, "Oruç tutarken niyet nasıl olmalı, her gün niyetlenmek gerekir mi
Hasköy’de kitap okuma kampanyası
Hasköy'de insanlar kitapları okuyor, köz çay yudumlayarak, ilmihal kitapları okuyorlar, birbirilerine soru soruyor. Vakitlerini güzel değerlendiriyorlar. Biz de Hasköy halkı olarak böyle bir şey kahvehanelerde yapıldığı için çok mutluyuz.
"Türkiye'de 95 kişiye bir kahvehane, 65 bin kişiye bir kütüphane düşüyor"
Konuşmaların ardından camide bulunan cemaate sponsorlar aracılığıyla alınan 100 adet ilmihal kitabı hediye edildi. Ayrıca 165 adet te dini içerikli küçük boy kitaplar ücretsiz olarak cemaate verildi.
Görev yaptığı camiyi botanik bahçesine çevirdi
Cemaatin kendisine gösterdiği ilgiden çok memnun olduğunu söyleyen İmam Aydemir, "Cemaatimizle birlikte her gün Kur’an-ı Kerim ve ilmihal bilgileri derslerini görsel olarak izletiyor ve hem de anlatıyorum.
Sufiyane, sınırları aştı (Özel)
Ücretsiz bay-bayan Kur'an, tefsir, hadis, ilmihal kurslarının yanında cüzi bedel karşılığında alanında uzman hocalarla hat, tezhib, ebru ve ney kursları var. Kursiyerler eğitim döneminde ihtiyaç duyacakları malzemeyi Sufiyane'den de temin edebiliyor.
MHP'li Vural: Şehitlik tanımı hukukla belirlenemez
İmam hatip liselerinin orta kısmının açılması, okullarda seçmeli ders olarak Kur'an-ı Kerim, tefsir, ilmihal ve Peygamberimizin (sav) hayatından örneklerin okutulması, Alparslan Türkeş isminin bir üniversiteye verilmesi ve sınavların kaldırılması konularında önerge vereceğiz
Müftü Demir: Camilerimizi eğitim yuvası haline getirdik
Ayrıca cemaate yönelik camii dersleri adı altında belirlenen saatler içerisinde oluşturulan sınıflarda Kur-an-ı Kerim, ilmihal ve diğer dini konulardan oluşan dersler işleniyor." dedi. Demir, "Camilerimizi birer eğitim yuvası haline getirdik.
Gürcü Nüyra, Müslüman oldu, Meryem adını aldı
Meryem Gubreva’ya Müslüman olduğu için Kur’an-ı Kerim ve ilmihal kitapları hediye eden Müftü İşliyen, “Hz. Muhammed (SAV)'in peygamberliğini kabul etmiş olarak, Müslüman olmak istediğinizi ifade ederek müftülüğümüze müracaat ettiniz.
Bayram namazları için kadınlara özel yer hazırlanacak
674 Kur’an kursunda bin 387 Kur’an kursu öğrencisinin isteyen vatandaşlara Kur’an okumayı hem de ilmihal bilgilerini öğrettiğini kaydeden Yaran, kurslara halkın büyük rağbet gösterdiğini yaklaşık 44 bin kişinin eğitim gördüğünü söyledi.
Medineliler Umre sezonu öncesi Mescid-i Nebevi’ye akın ediyor
Umre ve Hac dönemi dışında Mescid-i Nebevi’ye akın eden Medine halkına burada ders halkaları oluşturularak fıkıh, tefsir, ilmihal gibi dersler veriliyor. İzine tabi olan bu derslerin hocalarının her birinin Mescid-i Nebevi’nin içinde bir kürsüsü bulunuyor.
Müftü Eren: Cami ve mescit hizmetlerini artırdık
Müftü Eren, yaptığı açıklamada, insanların ilmihal ve dini hizmetlerden uzak kalmaması gerektiğini belirtti. Eren, bu konuda yaptıkları çalışmaları şöyle dile getirdi: “İlim her Müslümana farzdır. Özellikle günümüz şartlarında insanlara siz sahip çıkmazsanız birileri olumsuz yönde sahipleniyor, sahip çıkmaya çalışıyor.
'Ahilik Türk milletinin ilmihal, kitap ve kültür medeniyetidir'
Bizim de ülke olarak geçmişimizin bir toplamı var; bu da gözyaşı medeniyetimizdir, ilmihal ve kitap medeniyetimizdir. Esnaflarımızın Ahilik Haftası'nı kutluyor, ticari hayatlarında bol kazançlar, müşterinin geleceğine ve sağlığına göre üretim yapmalarını diliyorum.
İslamiyet araştırması Müslüman yaptı
Törende Meyer'e Kur’an ve meali, ilmihal ve Diyanet yayınlarından oluşan bir kitap seti hediye edildi. Müftü Vekili Doğan, Müslümanlık hakkında kısa bilgiler verdikten sonra herkesin İslamiyet'i hakkıyla yaşamaya çalışması gerektiğini söyledi.
Muhammed Sıddık Efendi Kız Kur'an kursu dualarla hizmete açıldı
Binanın birinci katının öğretici lojman, iki katın ise derslik olarak hizmet vereceğine değinen Baytar, "60 kız kardeşimiz gündüzlü olarak Kur'an-ı Kerim ve ilmihal bilgilerini öğrenecek. Bu kardeşlerimiz ayrıca dışarıdan imam hatip lisesini de bitirecekler.
Yaz Kur’an kursları 26 Ağustos'ta sona eriyor
Sakar, "Öğrencilerimize Kur’an okumayı, duaları ve ilmihal bilgelerini, müfredata göre öğretiyoruz. Cemaatimizden bazı kişiler, sponsor olarak oyuncak dağıttı. Ben de okumayı öğrenen 35 öğrenciye Kur’an hediye ettim.
Yenişehir Müftülüğü, Kur'an kursundaki başarılı öğrenciye laptop hediye etti
Bu sene Yenişehir İlçe Müftülüğü'ne bağlı camilere kayıt yaptıran 2 bin 320 öğrenci Kur'an-ı Kerim ve ilmihal bilgisini tazeledi ve yarışmaya girerek ödül kazandı. Yenişehir’deki camiler, kendi içlerinde derece sınavı yaptı.