iskender pala

Cumhurbaşkanı Gül, yarın İtalya’ya gelecek
İskender Pala ile İtalyan tarihçi Pietrangelo Buttafuoco katılacak.Cumhurbaşkanı Gül'ün Roma ziyaretinde yapılacak görüşmelerde başta siyasi ve ekonomik konular olmak üzere Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliği süreci ve iki ülke arasındaki ilişkiler tüm yönleriyle ele alınacak, güncel
Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülü Ahmet Kaya’nın
İskender Pala’ya, ‘Batıya Akan Nehir’ belgeseli ile insanlık tarihinin doğudan batıya yürüyüşünü güçlü bir görsellik ve zengin bir anlatımla aktarmadaki başarısı ve bu doğrultuda medeniyetler arası uzlaşıya getirdiği değerli
Gençlik ve Spor Bakanlığı hikaye yarışması düzenliyor
Yarışmanın seçici kurulunda İskender Pala, Doğan Hızlan, Cemil Kavukçu, Beşir Ayvazoğlu, Sadık Yalsızuçanlar, Yakup Çelik ve Tacettin Şimşek gibi ünlü edebiyatçılar yer alıyor. Adaylar eserlerini Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüklerine elden ya da posta yoluyla teslim edecek.
Bir grup aydın The Times’taki ilana karşı bildiri yayınladı
Aralarında Sibel Eraslan, Ahmet Taşgetiren, Erol Göka ve İskender Pala gibi isimlerin bulunduğu aydınların yayınladığı bildiri şöyle: "Yeryüzünün fikir ve vicdan sahibi sakinleri; Hakikati söyleyebilmek ve taşıyabilmek, maddi ve manevi bütün çıkarların üzerindedir.
Bab-ı Şefkat’in 3. sayısı okurları ile buluştu
İskender Pala, ‘Bizim Yunus’ yazısı ile ilahi aşkın simgelerinden Yunus Emre’ye odaklanıyor. Okuyucuya şiir lezzeti ve aşk şerbetinin iksirinden söz ediyor.
Haber 7 okuyucuları, yılın enlerini seçti
Yılın yazarı: İskender Pala, Elif Şafak, Kadir MısıroğluYılın yönetmeni: Osman Sınav, Mahsun Kırmızıgül, Sinan ÇetinYılın yapımcısı ve sunucusu: Acun Ilıcalı, Kenan Işık, Saim Orhan
Başkentliler, Türkçe olimpiyatıyla şiire doydu
İskender Pala yapan jüride şu ünlü isimler bulunuyor: “Sanatçı Ertuğrul Erkişi, Şair-Yazar Mustafa Firengiz, Kral TV Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Akbay, Türk Tasavvuf Müziği Bestecisi ve Şarkıcısı Mustafa Demirci, Radyo Programcısı
Juri üyelerinden şiir finaline tam not
ci kez düzenlenen Türkçe Olimpiyatı’nın Şiir Finali’nde jüri üyesi olan Bedirhan Gökçe, İskender Pala, Mustafa Demirci, Mehmet Akbay, Ertuğrul Erkişi, Cemal Safi, Ali Fuat Bilkan, Mustafa Firengiz ve Haluk Şükrü Akalın öğrencilere başarılar diledi.
Bursa, Avrupa'ya turizm çıkarması yaptı
en büyük uluslararası fuar alanlarından biri olan Paris Parc des Expositions Villepinte’de düzenlenen festivale, Türkiye’den Türkan Şoray, Gürkan Uygun, İskender Pala ve Uğur Işılak gibi ünlü isimler de katıldı.
Londra Kitap Fuarı'nda Türkiye rüzgarı esiyor
Aralarında Adalet Ağaoğlu, İskender Pala, Elif Şafak, Murathan Mungan, Ayşe Kulin, Bejan Matur, Ahmet Ümit, Doğan Hızlan ve Buket Uzuner gibi ünlü yazarların katıldığı fuarda yaklaşık 30 yayıncı kuruluş da yer alıyor.
Çelik: Londra'da Türk edebiyatı konuşulacak
Resepsiyona ayrıca AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ile Adalet Ağaoğlu, İskender Pala, Elif Şafak, Murathan Mungan, Ayşe Kulin, Ahmet Ümit, Doğan Hızlan ve Buket Uzuner’in de aralarında bulunduğu çok sayıda yazar ve yayıncı katıldı.
Esenler halkı 2012'nin en başarılı isimlerini seçti
En Başarılı Edebiyatçı: İskender PalaEn Beğenerek Okunan Gazete: ZamanEn İyi Özel Haber Yapan Gazete: Yeni ŞafakEn Başarılı Spor Adamı: Fatih Terim
Görme engelli öğretmen: İsyan etmiyorum, benden daha kötüleri var
Okuma yazmayı çok sevdiğini aktaran Hasibe Gezgin, "Özellikle İskender Pala'yı çok beğeniyorum. Kişisel gelişim, hikaye, roman, şiir gibi her alanda kitap okuyorum. Lise döneminde gönüllü okuyucular az olduğu için biraz zorlandım ancak şu anda gönüllü kuruluşlar, internet ortamındaki e-kitap ve sesli kitaplara ulaşmak daha kolay.
5. Konuşan Kitap Şenliği’ne katılan Hayrünnisa Gül: Kitabın kokusu bir başka
Sunuculuğunu Tayfun Talipoğlu’nun yaptığı açılış programında yazar İskender Pala, Can Tan, Aytül Akal ve Tan Sağtürk ile kitap okuma söyleşileri, İzmir Devlet Klasik Türk Müziği Korosu konseri, Ziya Baran'la hızlı okuma ve hafıza teknikleri etkinlikleri de yer aldı.
Hayrünnisa Gül İzmir'de
Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün eşi Hayrünnisa Gül himayelerinde yapılacak etkinlikte İskender Pala, Canan Tan, Aytül Akal, Tan Sağtürk ve Ziya Baran'ın da aralarında bulunduğu yazar ve sanatçılar kitap okuyacak.
İskender Pala Bakü’de okurları ile buluştu
BAKÜ - Ünlü yazar ve gazeteci İskender Pala, Azerbaycanlı okurları ile buluştu. Azerbaycan Uluslar arası Araştırmalar Enstitüsü’nün daveti üzerine Bakü’ye gelen Pala, Reşit Behbudov tiyatrosunda okurları ile bir araya geldi.
Milli Eğitim Bakanlığı'ndan velilere kısa filmli uyarı
Karne döneminde yaşanabilecek sorunların önlenmesine yönelik olarak ailelerin ve ilgililerin farkındalığının artırılması amacıyla hazırlatılan filmde yazar İskender Pala, sporcu Şahika Ercümen ve AKUT kurucusu Nasuh Mahruki rol aldı.
İskender Pala’dan dil uyarısı
BURSA - Edebiyatçı yazar Prof. Dr. İskender Pala, gençlere dil öğrenmeleri tavsiyesinde bulundu. Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethettiğinde 5 dil bildiğine dikkat çeken Pala, “İngilizce bile bilmiyorsanız ikinci sınıf vatandaş olarak yaşayacaksınız… Eğer çeyrek
İskender Pala: 28 Şubat davasıyla hiç ilgilenmiyorum
BRÜKSEL - 28 Şubat sürecinin en tanınmış mağdurlarından Prof. Dr. İskender Pala, 28 Şubat davasıyla hiç ilgilenmediğini söyledi. Pala, "Benim için o defter çoktan kapandı.
Brüksel’de ‘Kültür Günleri’ coşkusu
İskender Pala gibi entelektüeller de konferanslar verdi. ‘Divan şiirini sevdiren adam’ olarak tanınan Prof. İskender Pala, ‘‘Sözün sultanı, Sultanın sözü’’ konulu konferansa ilgi yoğun oldu.
Yazar Ahmet Ümit okurlarıyla buluştu
31 Mayıs Perşembe günü de gençlere Divan Edebiyatı’nı sevdiren yazar İskender Pala okurlarıyla buluşacak. (CİHAN)
Naatlar ilk kez öyküleriyle buluştu
Yunus Emre, Cem Sultan, Yavuz, Kanuni, Fuzuli, Itri, Şeyh Galip, Alvarlı Efe Hazretleri ile asırları aşan, Mehmet Akif, Necip Fazıl, Fethullah Gülen, İskender Pala, Nurullah Genç ile günümüze ulaşan birbirinden kıymetli 26 naat ve hikayeleri bulunuyor.
Hastalara kitap hediye edildi
bekleyen Orhan Kaya isimli vatandaşı ziyaret eden Başkan Çağırıcı, Kaya’ya geçmiş olsun dileğinde bulundu ve Agatha Christie’nin “Doğu Ekspresi’nde Cinayet”, İskender Pala’nın “Od” ve Necip Fazıl Kısakürek’in “Çile” isimli kitabını hediye etti.
Medya etik ödülleri sahiplerini buldu
TV Program Etik Ödülü: 3 Nokta – Nihal Bengisu Karaca, İskender Pala, Koray Çalışkan (Habertürk TV) Siyaset Masası Bedrettin UĞUR (Kanal A), Gayriresmi – Hilal Kaplan(Yeni Şafak), Markar Esanyan(Taraf) ve Berat Özipek (Star) - Hilal TV)
Muğla Üniversitesi'nden kültürel esintiler
Ney eşliğinde Yunus Emre’nin şiirlerinin okunduğu etkinlikte, günümüz yazarlarından İskender Pala’nın da beyitlerine yer verildi. Programın sonunda MÜ Eğitim Fakültesi Dekanı Prof.
İskender Pala okurlaryla buluştu
İSTANBUL - NT Mağazaları, Yazar Prof. Dr. İskender Pala’yı okurlarıyla buluşturdu. İskender Pala’nın Kapı Yayınları’ndan çıkan son kitabı OD ile diğer kitaplarını imzalatmaya gelen hayranları, Mecidiyeköy mağazasında uzun kuyruklar oluşturdu.
İskender Pala, okurlarıyla NT Mecidiyeköy Mağazası’nda buluşuyor
İSTANBUL - NT Mağazaları, İskender Pala’yı okurlarıyla buluşturuyor. Mecidiyeköy NT Mağazası'nda gerçekleştirlecek etkinlik cumartesi günü 15.00-17.00 saatleri arasında yapılacak.
Lise son sınıf öğrencisi ilk kitabını yayınladı
Genç yazar, İstanbul Kitap Fuarı’nda okuyucuyla buluşturduğu kitabından İskender Pala ve Cezmi Ersöz’e de hediye etti. Antalya Hızır Reis Ticaret Meslek Lisesi son sınıf öğrencisi Nuray Şahin, 16 yaşında iken 3 ayda yazdığı kitabının baskısını Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü’nün desteğiyle
Öğretmenin projesi çocuklara kitap sevgisini aşıladı
Ayrıca siyasi liderlerden, milletvekillerinden, sanatçılardan ve özellikle yıllardır kitaplarını okuduğum İskender Pala, Sunay Akın, Haşmet Babaoğlu ve çocuk edebiyatı yazarlarından destek bekliyorum.
İlker Başbuğ’un kitabı korsanların hedefi oldu
Çok sayıda korsan kopyası basılan kitaplar arasında Elif Şafak'ın ‘İskender’ isimli kitabı ile İskender Pala’nın ‘Şah Sultan’ isimli romanının yer aldığı öğrenildi. (CİHAN)
Kültür A.Ş’nin iftarında edebiyat dünyasından birçok isim buluştu
İlber Ortaylı, yazarlar İskender Pala, Beşir Ayvazoğlu, Mustafa Armağan, gazeteci Ali Ural ve pek çok gazeteci ile davetli katıldı. (CİHAN)
Kabe’nin revaklarının Türkiye’ye getirilmesi önerisine Sesli’den destek
UŞAK - Uşak Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İskender Pala'nın, Kabe'deki Osmanlı revaklarının Türkiye'ye getirilmesi önerisine, Uşak Valisi Özdemir Çakacak ve Sesli Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Hazim Sesli destek verdi
Necef, Türkleri ‘hem ziyaret hem ticaret’ için bekliyor
İskender Pala ve Prof. Dr. Hüsrev Hatemi de geldi. Necef’e ilk kez geldiğini ve türbe ziyaretinin kendisini çok heyecanlandırdığını ifade eden Pala, hacca karayoluyla gidilirken Hz. Ali türbesinin ziyaret edilmesi gereken mekanların başında geldiğini ifade etti.
Veliler, Kitap Okuma Kulübü kurdu
Veliler, Okul Aile Birliği Başkanı Suna Güzeldal’ın, kendilerine hediye ettiği kitaplarla etkin okuma yolculuklarına yazar İskender Pala ile başladı. Veliler toplantıda ‘40 Güzeller Çeşmesi‘ kitabı üzerine gerçekleştirdikleri söyleşi ile dünyalarını daha da zenginleştirme fırsatı buldu.
Kocaeli 3. Kitap Fuarı’nı 260 bin kişi ziyaret etti
İskender Pala, Prof. Dr. Emre Kongar, Doç. Dr. Erhan Afyoncu, Turgut Özakman, Ayşe Kulin, Sunay Akın, Ataol Behramoğlu, Yavuz Bahadıroğlu ve Vehbi Vakkasoğlu gibi birçok yazar okurlarıyla buluşarak konferanslar verdi.
Prof. Dr. İskender Pala:Televizyon izleyerek kültürlü olunmaz
KOCAELİ - Prof. Dr. İskender Pala, Türkiye’nin bilgi sahibi olmadan kültür sahibi olduğunu zanneden insanlarla dolu olduğunu söyledi. Pala, televizyon seyretmekle kültürlü olunamayacağını ifade etti.
Marmara'da kitap okumaya yarışmalı teşvik
tanınmış yazarlarından Ahmet Ümit’in ‘Bab-ı Esrar’, Falih Rıfkı Atay’ın ‘Çankaya’, İvo Andriç’in ‘Drina Köprüsü’, Kemal Tahir’in ‘Esir Şehrin İnsanları’, İskender Pala’nın ‘Katre-i Matem’, Serdar Özkan’ın ‘Kayıp Gül’, Tarık Buğra’nın ‘Osmancık’, İhsan Oktay Anar’ın ‘Suskunlar’ adlı eserlerinden soruların yer aldığı Marmara Okuyor
İskender Pala, Yunus Emre’yi yazıyor
İSTANBUL - Yazdığı romanlar edebiyat severler tarafından büyük beğeniyle okunan Prof. Dr. İskender Pala, iki yeni roman yazıyor.
Antalya Valisi Altıparmak, makam aracında bile kitap okuyor
İskender Pala’nın ‘Şahsultan’, Cemil Meriç’in ‘Işık Doğudan Gelir’ ve Bernard Lewis’in ‘Modern Türkiye’nin Doğuşu’ isimli kitaplarından oluşan hediyeyi açan Vali Altıparmak, üç kitabı da okuduğunu söyledi.
Bursa kitaba koştu
Ersözlü, fuarda, İskender Pala, Can Dündar, Turgut Özakman, Ahmet Ümit gibi yazarları ile Saraybosna'da savaş sonrası kadınların yaşantılarını kaleme aldığı 'Leyla' isimli eseriyle tanınan Alexandra Cavelius'un da okuyucuyla buluşacağını söyledi
Bursa Kitap Fuarı'nın 9.'uncusu başlıyor
Konuya ilişkin açıklama yapan TÜYAP Bursa Fuarcılık Genel Müdürü İlhan Ersözlü, İskender Pala, Can Dündar, Turgut Özakman, Ahmet Ümit gibi yazarları ile Saraybosna'da savaş sonrası kadınların yaşantılarını kaleme aldığı 'Leyla' isimli eseriyle tanınan Alexandra
Hülya Pala, İskender Pala’nın evlilik teklifini Sevgililer Günü’nde kabul etmiş
İSTANBUL - Türk edebiyatına aşk üzerine yazılmış romanlar kazandıran İskender Pala’nın eşi Hülya Pala’nın evlilik teklifini Sevgililer Günü’nde kabul ettiği bildirildi. Aylık kültürel aile dergisi Moral Dünyası, şubat sayısında Hülya Pala ile yapılmış bir röportaja yer verdi.
Konsoloslar İstanbul'u kaleme aldı
İskender Pala, editörlüğünü Yüksel Durgut üstlenmiş. ABD’den Japonya’ya 28 konsolosun yazısının yer aldığı kitapta, her yazıda ayrı bir hikaye karşılıyor sizi. Ketumluklarıyla ünlü diplomatların İstanbul’u anlatırken dillerindeki bağı çözdüklerini hissediyorsunuz.
Ruhun Deşifresi Moral Dünyası'nda
Derginin şubat sayısında ayrıca yazar İskender Pala’nın eşi Hülya Pala ile yapılmış röportaj, tarihçi yazar Yavuz Bahadıroğlu’nun Osmanlı’nın “Tılsımlı Gömlekleri” hakkındaki yazı, alışveriş yaparken nelere dikkat edilmesi hakkındaki araştırma yazısıyla birlikte
Kültür Bakanlığı yayın evlerine 10 bin avroya kadar destek verecek
Altan Öymen, İpek Çalışlar, Can Dündar, Gülten Dayıoğlu, Ahmet Telli, Selim Temo, Ataol Behramoğlu, Muzaffer İzgü, Yekta Kopan, Turgut Özakman, Canan Tan, İskender Pala, Mehmet Yaşin, Sevgi Özel, Mine Soysal, Ayşe Kulin, Şükrü Erbaş'ın da aralarında bulunduğu yaklaşık 300 yazarın okurlarla buluşacağını dile getirdi.
Yılın ilk kitap fuarı Adana’da açılıyor
Altan Öymen, Can Dündar, Gülten Dayıoğlu, Ahmet Telli, Selim Temo, Ataol Behramoğlu, Muzaffer İzgü, Yekta Kopan, Turgut Özakman, Ayşe Kulin, Canan Tan, İskender Pala, Mehmet Yaşin, Sevgi Özel, Mine Soysal, Şükrü Erbaş gibi pek çok şair, yazar ve bilim adamının bulunduğu konuklar 6 gün süresince okurlarla bir araya gelecek.
Niğde'de kitap okuyan kazanacak
Çok okunan ve gündemde yer alan kitapların da seçildiği listede şu isimler yer alıyor: Mehmet Niyazi'nin Çanakkale Mahşeri, İskender Pala'nın Babil'de Ölüm İstanbul'da Aşk, Nazan Bekiroğlu'nun İsimle Ateş Arasında, Nihat Sami Banarlı'nın Türkçenin Sırları, Ahmet Haşim'in Bize Göre, Ahmet Rasim'in
Davutoğlu: Yanlış hesapların dışında davrandığım için tehlikeli görülüyorsam, bu bana onur verir
" sorusu üzerine Davutoğlu, son okuduğu kitabın "İskender Pala'nın Şah ve Sultan"ı olduğunu söyledi. "ÖĞRENCİLİĞİMİ DOYA DOYA YAŞADIM" Programda öğrencilik yıllarını doya doya yaşadığını açıklayan Davutoğlu, "Öğrenci olup da, hele 70'li yıllarda örgütçü, sosyal olaylarla ilgilenmeyen birisi olmamak
Avrupa Yazarlar Parlamentosu Naıpaul'süz toplandı
Hilton Otel'de başlayan ve Avrupa edebiyatının konuşulduğu parlamento toplantısına Türkiye'den Adalet Ağaoğlu, İskender Pala, Doğan Hızlan, Nedim Gürsel, Cihan Aktaş, Murat Belge gibi isimlerin yanı sıra çok sayıda yazar ve eleştirmen katıldı.